ROEP INFLATIE HALT TOE Commentaar Israëlische aanval op Jordaans gebied prijsbeleid voeren Patiënt brengt zijn vrouw om liet leven Het Kwartet Crita) HET WEER In Groningen 10 graden vorst Celibaat Wij willen als volk teveel tegelijk Studenten belogen in Madrid Vier partijen Vakceiitralenstrak samen m Hilversum Hans de Boer treedt af als voorzitter Arjos Een greep uit onze vakantie gidsen Dode en twee gewonden bij aanvaring Twaalf dorpjes weggevaagd Br own beeft zich niet m isdrag en 1? 'ieuwe Leidse Courant Woensdag 21 januari 1970 - 50ste jaargang 'A' vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" lootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Beter een weinig goed ont houden dan een heleboel vergeten. LATIMER ,flet is mijn rapport. Ik uildc u en slechte avond besparen." DE BILT Droog weer mei weinig bewolking. Zwakke tol matige zuidoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. DE BILT In de luchtdruk verdeling is in de afgelopen 24 uur weinig verandering gekomen. Een zeer diepe depressie bij IJs land en een krachtig hogedruk- gebied boven Rusland blijven be palend voor het weer in ons land. Deze systemen geven hier aan leiding tot een zuidoostelijke stro ming, waarmee koude en droge continentale lucht wordt aange voerd. In deze lucht daalde van nacht het kwik in Groningen tot 10 graden onder nul. terwijl uit Midden- en Noord-Europa ook in het algemeen matige tot strenge vorst gemeld werd. b het zuidwesten van Neder- Jjm echter bleven de tempera- turen om het vriespunt,, aangezien daar_ mist en bewolking 'de uil straling belemmerde. Ook in de komende 24 uur ziet het er niet naar uit dat er grote veranderingen in de situatie zul len optreden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm, (1018 millibar), constant. Zon en maan 22 januari zon op 8.35, onder 17.09; maan op 16.54, onder 9.01: Volle Maan. O/M'ii brivf irvrkfjvrvrsmnr&itivrs finhlvn in jnar 7.J pvt. mimlvr truurti WELZIJN WORDT BEDREIGD Na de voorzitter van de Sociaal-economische raad. drs. J. W. de Pous. hebben ook de voorzitters van de twee grote industriële werkgeversverbonden de aan dacht gevraagd voor ons nationaal economisch wel zijn, dat zo stellen zij in een open brief door de waardevermindering van de gulden ernstig wordt bedreigd. W. Bruynzeel en inr. P. M. II. van Boven. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De laatste tien jaar is de gulden ruim een derde minder waard geworden. In liet laaste jaar alleen al is onze munt 7.5 procent in waarde gdaald: een Europees record. De hoofdoorzaak is dal we als volk te veel tegelijk willen. Dit schrijven de heren W. Bruynzeel en mr. P. M. H. van Boven. resp. voorzitter van het Verbond van Nederlandse onder nemingen en het Nederlands christelijk werkgeversverbond, in een open brief aan „ieder, die betrokken is bij het sociaal- economische gebeuren in ons land, dat is in feite iedere Nederlander". Beide voorzitters zijn bezorgd over de voortdurende geldontwaarding. „Er zijn vele or. jaken. waarvan wij sommige niet in de hand hebben om- dat zij buiten ons land liggen", zo schrijven zij. „Maar de hoofdzaak is Irene krijgt in ziekenhuis drie hamers NIJMEGEN In het. Nijmeegse St. Radboudziekenhuis worden dezelfde drie kamers, die beschikbaar waren voor de bevalling van prinses Mar- griet, nu in gereedheid gebracht voor de ontvangst van prinses Irene. Het ziekenhuis rekent op een be- valling zonder operatieve ingreep. Er j is in verband daarmee geen speciaal medisch team gevormd. wel, dat wij als volk Ie veel tegelijk willen." „We willen, ieder voor zich. meer inkomen om meer dingen te kopen of te doen. Maar we willen, gezamen lijk, ook volledige werkgelegenheid, meer sociale voorzieningen, beter onderwijs, meer huizen en wegen, goede ontspanningsmogelijkheden enz." „Dal kan wel", aldus de voorzitters in hun open brief, „maar op twee voorwaarden: onze economie, ons be drijfsleven moet hliiven Rroeien, èn we moeien het met elkaar eens wor den over de mate en de volgorde waarin al die verschillende wensen vervuld kunnen worden." ..Als we dat laatste niet doen. ver armen we als natie, omdat we meer uitgeven dan we verdienen. Wat dit betreft zijn we het volledig eens met de voorzitter van., de SER, die onlangs zei dat wij in Nederland op het ogen blik een politiek met tegenstrijdige doelstellingen voeren, die „inconsis tent, onwaarachtig en onuitvoerbaar" is." Na gepleit te hebben voor een ge zamenlijke aanpak in de geest van het „strijdplan", dat in juni vorig jaar door de SER is opgesteld, ver klaren de heren Bruynzeel en Van Boven dat nü de grondslag moet wor den gelegd indien wij in 1980 willen kunnen zeggen dat de jaren zeventig voorspoedig zijn geweest. ..Dan moet op korte termijn paal en perk worden gesteld aan de geldont waarding. D'e is eigenlijk een soort schimmel: zij ohtlrekt de economische I werkelijkheid aan het oog en is moei- j 1 ijker te bestrijden naarmate /.ij voort- I woekert." 9 Voor vervolg zie pagina 5 Prins Claus is nu de trotse bezitter van een q rasmaaimachine die hem icerd aangeboden tijdens dc rondleiding over de land- en tuinbouw tentoonstelling in het Amsterdamse P^AI-gebouw. IIAAD AA\ MINISTER MELISSE AMMAN Een Israëlische strijdmacht is vannacht Jordanië binnengetrokken en heeft zich vanmorgen teruggetrokken, na een gevecht van tien uur met Jordaanse troepen. De strijd werd geleverd by dc dor pen Fifa en Safi, ten zuiden van dc Dode Zee. De Israëlische infanterie kreeg steun van artillerie en tanks. Het strijdgebied is de afgelopen dagen het toneel geweest van activi teit van de Palestijnse guerrillatroe pen. De belangrijke Israëlische pot- asfabriek in Sodom, aan het zuide lijke puntje van de Dode Zee, is bij twee aanvallen met mortieren flink beschadigd. Aangenomen wordt dat de inval van vannacht een wraak oefening betrof. Israël heeft nog geen berichten over de gevechten en hel doel ervan verslrekl. Het was de eerste inval van Israëli sche troepen sinds de slag van Ka^ ramah op 21 maart. 1968. Toen over schreden de Israëliërs de bestandlijn om guerrilla-bases aan te vallen. Guerrilla's Arabische guerrillastrijders waren gisteren actief in Gaza en in de Beth- Seanvallei. In Gaza werden hand granaten geworpen naar twee Isra ëlische autobussen, waarvan er een in brand vloog, niemand werd gewond. In de Beth-Seanvallei ten zuiden van bet Meer van Tiberias beschoten guer rillastrijders vooruitgeschoven Isra ëlische posten; er werd geen schade aangericht. Volgens Israël zyn vorig jaar zeker 586 Arabische guerrilla's gesneuveld. Dc guerrilla's zelf beweren 413 man te hebben verloren. Er zou nu een definitief akkoord over de verplaatsing van Palestijnse commando's op Libanees grondgebied zijfl gesloten. Welke nieuwe vesti gingsplaats voor de commando's is uitgedacht, is niet bekend gemaakt. Onafhankelijk Tri de hoogste Israëlische kringen wint de idee van een onafhankelijke Palestijnse staat terrein. Hiervoor zijn sterke aanwijzingen, al is premier Golda Meir er een tegenstandster van. De gedachte van een Palestijnse staat is al meer dan twintig jaar oud. Een VN-resolutie in 1947 drong aan op een verdeling in een Joodse en een Palestijnse staat. Maar de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1948 stak een spaak in het wiel en duizenden j Palestijnen werden vluchtelingen. Israël weigert een onafhankelijk Palestina te erkennen en wil alleen i met georganiseerde Arabische rege- 1 ringen over vrede praten. Na de juni- oorlog van 1967 en dc verovering van dc westelijke oever van de Jordaan heeft de idee van een Palestijnse staat echter aan kracht gewonnen. Overi gens heeft men nog geen opvatting over dc vorm van zo'n staat. MADRID Een sterke politie macht heeft gisteren met waarschu wingsschoten een groep van ongeveer duizend demonstrerende studenten uiteengedreven. De betogers wilden een mis bijwo nen die ter nagedachtenis van de precies een jaar geleden omgekomen student Ruano Casanova zou worden opgedragen. Deze jongeman sprong volgens de politie tijdens haar ver hoor uit het raam van dë zevende verdieping van het politiebureau. De politie had geen toestemming gege ven voor de mis, die door de familie van de overleden student in een krant was aangekondigd. Toen de studenten bij de kerk aankwamen en merkten dat de mis niet doorging trokken zij in optocht naar het centrum van de stad. Bij de schermutselingen raakte een politie man gewond. Er werden zes studen ten gearresteerd. LONDEN Een Labourrebel en een kolonel die een belangrijke func tie heeft bekleed bij de Britse sdïo- nagedienst. zijn van plan de traditio nele machtspositie van Labour en de conservatieven in Engeland te door breken. HILVERSUM Progressief Hil versum is de naam van een politieke hergroepering, die bij de komende ge meenteraadsverkiezingen een beroep op de steun van de kiezers zal doen. Daartoe hebben de plaatselijke afde lingen van de P.v.d.A. ,de PSP, D '66 en de PPR besloten om niet „invi- dueel" aan de raadsverkiezingen deel te nemen. Dit besluit is gevallen „om niet- en anders partijgebondenen de mogelijk-' heid te geven aan de nieuwe organi satie deel te nemen". Men rekent op de steun van een groter aantal kiezers dan wanneer men gescheiden was op getreden. Op deze wijze wil men ook een bij drage geven aan het streven naar vernieuwing van de politiek in ons land. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Arjos, Hans de Boer, zal zijn funktie met ingang van 1 oktober van dit jaar neerleggen. Reeds op de alge mene vergadering op 6 en 7 maart zal een nieuwe voorzitter worden geko zen, die zich tot oktober kan inwer ken. Het bestuur van de Arjos heeft al twee kandidaten gesteld, beiden uit Amsterdam: Hans Borstlap en Gerrit van Dongen, Op de eerste dag van de algemene vergadering in het Utrechtse jaar beurs-congresgebouw zullen de Twee de-Kamerleden mejuffrouw Van Leeuwen en de heren Boert ien, Boers- ma en Walburg „enkele vinnige op merkingen maken over kwesties, die hen zeer na aan het hart liggen". Za terdag 7 maart zal de voorzitter van het CNV. de heer Lanser, spreken over „Strukturele veranderingen in de maatschappij". UTRECHT Vóór alles moet worden voorkomen dal de prij zen, zoals in 1969, uit de hand lopen. Daarvoor is een strak prijsbeleid nodig. Deze raad hebben de drie vak centrale», NW, NKV en CNV, de minister van economische zaken, mr. R. Nelissen. gesphreven. Zo'n prijs beleid moet ook voorkomen, dat werkgevers allerlei „loonversleringen" buiten cao's om in de prijzen gai n doorberekenen. Volgens d? vakcen- tralen zijn een aantal werkgevers hiertoe vanwest de krappe n-beids- markt geneigd. Er is sprake van zich verder veer- scherpende inflatoire ontwikkelingen. Hieraan voegen de vakcentralen i noe toe, dat dit jaar juist aandacht besteed moet worden aan mogelijk- beeden tot prijsverlaging in die sec toren, waar de arbeidsproduktiviteit Ziet u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318, per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar 4- hotel) v.a. 225,- de vakantiegids l ligt voor u klaar. mr wsm DE MAGNEETn.v J het meest complete reisbureau I Lalden, Stadhuisplein 3, tel. 01710- 32222/32422: Alphen »/d Rl)n. van Boetzelaerstraal 1, tel. 01720-3658'4909. sterk stijgt of waar weinig of geen concurrentie is. Hier mheten zo nodig prijsverlagingen worden afgedwongen. Erkend wordt dat zo'n strak beleid ondernemingen in een moeilijke posi tie kan brengen, waardoor zelfs toi sluiling moet worden overgegaan, in die gevallen zal uiteraard in de sfeer van ontheffingen soelaas moeten wor den geboden. ROTTERDAM Vanmorgen om acht uur heeft zich op de Nieuwe Maas ter hoogte van do Rotterdamse Droogdok Maatschappij eon ernstige aanvaring voorgedaan. Een man wprdt vermist, men vermoedt dat hij is verdronken. Twee mannen zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht Het ongeluk gebeurde toen het En gelse schip Hardwicke Grange van de Hou'.der Line in Londen tegen de graanelevator 1 aanvoer. De elevator zonk onmiddellijk. Zeven beman ningsleden van de elevator raakten te water. Zeven werden er gered. De Hardwicke Grange van onge veer 7000 brt kwam uit Engeland en was op weg haar de Waalhaven. Het schip is niet ernstig beschadigd en is doorgevaren. LIMA In verscheidene delen van Peru zijn minstens twaalf dorp jes en twintig wegen weggevaagd door aardverschuivingen en lawines, veroorzaakt door hevige storm, aldus berichten die gisteren in Lima zijn I binnengekomen. Israël spreekt tegen: TEL AVI V Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft be richten ont kend als zou Georges Brown, plaatsvervan- gend leider van de Engelse La- bourpartij, zon dagavond woedend het huis van i de Israëlische minister Abba Eban hebben verlaten nadat hij na het diner ruzie had gekregen met een Israëlische generaal. „Tijdens het diner werd er een pit tig en fors gesprek gevoerd in een goed geluimde stemming. Toen het diner was beëindigd, heeft Brown ge vraagd zich terug te mogen trekken omdat hij vermoeid was. Zijn vrouw en de Britse ambassadeur zijn nog een uur gebleven", aldus de verkla- ring. Misdragen Israëlische bladen schreven dat i Brown dronken op een ontvangst van minister Eban kwam en dat hij zich daar ernstig had misdragen. Hij zou niet r.aast mevrouw Eban zijn gaan- zitten. „Ik zit liever op een gemakke- lijker plaats, waar ik kan praten mei mer.sen die me interesseren", zou hij i hebben gezegd. Daarna was hij naast generaal Chaim Herzog gaan zitten, het voor- malig hoofd var de Israëlische in lichtingendienst. Ze twistten over de vraag met wie Israël moest onder- i I handelen, de Arabische staten of de Palestijnen. Nadat Brown had geschreeuwd dat de Israëliërs koning Ab- doellah van Jordanië in 1951 had den vermoord, zei Herzog: „U praat j onzin. Politici als U zullen geen snel le vrede bevorderen". Brown ant woordde boos: „Ilaal die stomme griins van je gezicht". Toen de Brit zich even later liet ontvallen „Wat een dwaas antwoord", zou Herzog hebben gezegd: „Dwaze vragen krij gen dwaze antwoorden". ,.ho/} dicht'' De Britse ambassadeur zou volgens de Israëlische premier, mevrouw Gol- moriient een ..Houd je kop" van Brown naar zijn hoofd geslingerd hebben gekregen. Toen minister Eban zich in de discussie wilde mengen, kreeg die te horen ..Ik had het niet tegen U". Brown kreeg het met kennelijk nog meer aanwezigen aan de stok. Tegen de Isra'.ische premier, mevrouw Gol- da Meir. zou Brown hebben gezegd: j ,.U bent niet meer dan een joodse Russin, die via Amerika hier is geko men" Daarna zou de Bril zijn weggegaan, zijn vrouw in tranen achterlatend. De Britse ambassadeur bracht haar I een uur later naar haar hotel, aldus i de Israëlische bladen. JpAUS PAULUS staan nu twee mo gelijkheden open. Hij kan de Nederlandse bisschoppen een brief schrijven, waarin hij for meel nog eens het bestaan van de celibaatswet bevestigt, opdraagt de discussie te staken en mogelijk, om de bittere pit te vergulden, een wat ruimer dispensatiebeleid belooft. Dat is vooralsnog het meest waar schijnlijk. Hel gevolg daarvan /al niet een breuk tussen Rome en Utrecht worden dat. blijft ondenk baar. zeker in deze tijd maar wel een situatie van grote verwarring. Velen priesters en groepen gelovi gen zullen zich dan gedrongen zien lot een „vrije opstelling" jegens het kerkelijk instituut. Een ontwikkeling, die wel niet tot Nederland beperkt zal blijven. Het alternatief voor de paus is. dat hij de celibaatskwestic in open dis cussie geeft op dc bisschoppensynode, die in 1971 weer bijeenkomt. Daar voor zullen de reacties uit de rest van de wereldkerk beslissend zijn. De Nederlandse bisschoppen dringen hun opvatting niet aan de wereld kerk op, en in collegialiteit zou een oplossing bedacht kunnen worden, waardoor hier mogelijk wordt wat elders nog niet wenselijk wordt ge acht. In de praktijk kan dal in onze moderne tijd natuurlijk hoogstens een interim-oplossing zijn, die het rij pingsproces elders zal versnellen. Misschien dat Rome als uiterste con cessie bereid zal zijn de gehuwde priester toe te staan, mits niet aan liet altaar. Want in wezen is niet de priester, maar dc eucharistie voor Rome de kern van de zaak. De celibaatskwestic is een sjibbolet voor het vernieuwingsproces in dc Rooms-Katholieke Kerk. Dc paus noemde haar enkele weken geleden „mijn eigen doornenkroon". Luid ruchtige stellingnamc van reformato rische zijde lijkt ons op dit moment niet opportuun. De paus kent trou wens het reformatorisch standpunt. Wél past het een ieder om voor hem te bidden. Stakingen in België Minister gaat niet in op eisen van stakers BRUSSEL De Belgische minister van economische zaken Leburton heeft gisteren gezegd niet te zullen ingaan op de eisen van de 23.000 sta kende mijnwerkers in Belgisch Lim burg. De regering gaal niet akkoord met de loonsverhoging van 15 pet. die de stakers hebben gevraagd, maar wil aan de arbeiders die vrijdag het werk willen hervatten een nieuw jaarspremie van 6000 frank uitbeta len. Minister Leburton meende dat deze wilde staking, die nu al drie weken duurt nog niet kon worden beëindigd omdat er geen vakbondsbestuurders zijn die de eisen van de stakers met de regering willen bespreken. De mi nister ontkende dat er plannen zou den bestaan om de mijnwerkers te vorderen. De slaking heeft zich gisteren ver der uitgebreid. Mijnwerkers in de omgeving van Luik hebben het werk neergelegd. Arbeiders bij de Sca- ba-vliegtuigfabrieken in Charleroi en personeel van een buizenfabriek in Jemeppes hebben maandag tot sta king besloten. 1-Iet personeel van de vandaag van negen tot een uur het werk neerleggen. Aanstaande maan dag willen de onderwijzers in Vlaan deren hun looneisen met een staking kracht bijzetten. LONDEN Er beslaat een grote kans dat de verzekeringspremies voor mammoettankers opnieuw verhoogd moeten worden. Dat heeft Donald Taylor, hoofd van het instituut van I.ondense assuradeuren, gisteren in Londen hekend gemaakt. Vorige week heeft de president-commissaris van Lloyds de grootste verzeke ringsmaatschappij ter wereld al op een mogelijke premieverhoging gewe zen. VIJF KINDEREN BLIJVEN \CIITER OOSTERHOUT Dc 37-jarige psy chiatrisch patiënt II. B. heeft gisteren zyn vrouw (35) vermoord. Na zyn daad bracht hy zichzelf om het leven door in het Wilhelminakanaal te springen. De vrouw werd omstreeks het mid daguur dood aangetroffen in een schuurtje bij de woning. Het was haar oudste zoon. die haar daar vond. Enige uren later werd het stoffelijk overschot van B. uit het kanaal op- gedregd. Het echtpaar laat vijf kinde ren achter in de leeftijd van één tot zeventien jaar. De man bracht de laatste jaren van zijn leven afwisselend door in de gevangenis en in 'inrichtingen voor psychiatrisch gestoorden. Hij kwam herhaaldelijk in aanraking met politie en justitie door vermogensdelicten. Dc jongen, die zijn moeder in het schuurtje vond, had de avond daar voor niets gemerkt van onenigheid tussen zijn ouders. Hij was 's nachts wakker geworden toen de man om koffie had gevraagd en het echtpaar daarvoor naar beneden was gegaan. Daarna is hij weer in slaap gevallen. Uit de sectie is gebleken, dat de vrouw door wurging met een sjaal om het leven is gebracht, waarna haar nog een steek met een tafelmes Is toegebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1