Bonn weinig ingenomen met voorwaarden van Uibricht u§i§|fc Cijfers zijn misleidend PATERTOESTAND IN BIAFRA SLECHT Crisis Anastasia in hoger beroep Landelijk Werkverband Huisvestingsnood: Voorlopig nog geen individuele huursubsidies Miljonair Brody hield wereld voor de «ek Sowjet vloot- en troepen bewegingen Concentraties kerncentrales in onderzoek Hulplessen voor zittenblijvers derde klas 3ll6S goed en wel' m 5 DINSDAG 20 JAiNUAW 1970 De Westduitse regering blijft bereid met Oost-Duitsland te onderhandelen over de verbetering van de betrekkingen ondanks de moeilijk te slikken voorwaarden die hieraan zijn verbonden. Wil nut tv pratvn naiiirvaiff thultiiilis l lbrirhts vis: vvrst vi'I* vu ii in if ran IHHt BONN De Westduitse regering is weinig ingenomen met de eis van de Oostduitse partijleider Walter Uibricht dat ondermeer volkenrechtelijke erkenning van de DDR uitgangspunt dient te zijn bij het openen van onderhandelingen over vreedzame betrekkingen tussen beide landen. Uibricht TAE REDE van de Oostduitse staats- chef TJlhricht laat zoals ver wacht geen ruimte voor werke lijke onderhandelingen met de West duitse regering. Deze kunnen pas aanvangen als vol kenrechtelijke erkenning van de DDR een feit is geworden. Terecht weigert kanselier Brandt aan deze eis te vol doen. Dat hij niettemin optimistisch ge stemd is. betekent, dat hij ervan uit gaat dat Uibricht ook tegenover Mos- \ou dit starre standpunt niet kan /andhaven. -Vog niet zo lang geleden greep Bonn de Oostduitse eis aan om aan te to nen, dat een gesprek geen zin had. Tot voldoening van Uibricht. Nu komt hy er zo gemakkelijk niet! meer van af. Kanselier Brandt blijft1 concrete voorstellen doen, die op den duur niet genegeerd kunnen worden. Als Moskou naar een vergelijk in Europa zoekt, zal het ook genoegen nemen met minder dan volkenrechte lijke erkenning van de DDR het verzet van Uibricht ten spijt. £)AT DE HAAGSE topconferentie van EEG-landen maar betrek kelijke waarde heeft gehad, hlijkt al enige lijd uil de erisissfeer bij de be sprekingen te Brussel. Om de landbouwfinanciering (die voor Frankrijk bijzonder belangrijk j was) af te dwingen, reisde president Pompidou naar Den Haag. Daar kreeg hij zijn zin. Als tegenprestatie deed hy een aantal nogal vrijblijvende toezeggingen, die geaccepteerd werden omdat de Franse i president om vertrouwen had ge vraagd. Nu het er op aankomt het Europese! parlement ook wat de landbouw financiering betreft werkelijke be-i voegdheden te geven, weigert Frank-; ryk mee te werken. Vooral van Nederlandse zijde bestaan; ernstige bezwaren, onder deze om-, standigheden de landbouwfinancie ring definitief te regelen. Vandaag zou de ministerraad opnieuw te Brussel vergaderen. Als geen be vredigende oplossing wordt gevonden, is verder uitstel van wat te Den Haag werd overeengekomen onvermijdelijk. KARLSRUHE Gisteren is voor het hooggerechtshof van Karlsruhe de behandeling van het beroep in cassatie begonnen, dat de 67-jarige Anna Manahan-Anderson heeft in gesteld tegen een uitspraak van het Hamburgse gerechtshof. Het hof heeft haar aanspraken op de erfenis van tsaar Nicolaas de tweede van Rusland niet erkend. Al een halve eeuw probeert mevrouw Manahan aannemelijk te maken dat zij als enige de afslachting van de tsarenfamilie heeft overleefd en zo doende als grootvorstin Anastasia be titeld dient te worden. Het Ham burgse gerechtshof sloot tijdens de behandeling van haar zaak drie jaar geleden niet uit dat mevrouw Mana han het bloedbad in Jekaterinenburg anno 1920 heeft overleefd, maar oor deelde dat zij niet voldoende bewijs stukken voor haar verwantschap met de tsaar had kunnen leveren. Het hooggerechtshof van Karlsruhe gaat uitsluitend de rechtsnormen be oordelen die het Hamburgse hof in 1967 bij zijn uitspraak heeft gehan teerd. De Oostduitse partijleider Walter Uibricht heeft gisteren tijdens zijn eerste persconferentie voor binnen- en buitenlandse journalisten sinds negen jaar in Oost-Berlijn o.m. de bereidheid van de DDR om met Bonn een gesprek te beginnen, onder streept. Onder de nodige voor waarden natuurlijk. Niettemin constateert de West duitse regering dat bij Uibricht de wil tot onderhandelen aanwezig is. Daarom zal bondskanselier Brandt in de komende paar dagen in een brief aan de Oostduitse premier Willy Stoph voorstellen doen met deze onderhan delingen te beginnen. Een en ander is gisteren door rege ringswoordvoerder Conrad Ahlers meegedeeld. De meningen van de fractievoorzit ters in de Bondsdag zijn verschillend. De fractievoorzitter van de coalitie partner de liberale FDP. Mischnik, sloot de mogelijkheden van onder handelingen niet uit. De liberale politici zien echter in 1 een overeenkomst bij verdrag, die voor beide partijen geldig is en geen discriminering inhoudt, nog geen vol kenrechtelijke erkenning. De beide Duitse staten zullen zich daardoor niet wederzijds als buitenland beschouwen. Druk De voorzitter van de CSU. Strauss, j is en andere mening toegedaan. Hij i zei dat Uibricht Bonn onder druk wil zetten. Moskou en zijn volgelingen trachten nu, de regering in Bonn te bewegen tot de laatste stap naar vol- j kenrechtelijke erkenning van Oost-Duitsland. aldus Strauss. CDU-fractievoorzitter. Barzel. meent dat Uibricht blijft vasthouden aan zijn wens aan volkenrechtelijke erkenning. Dat Uibricht zinswendin gen gebruikt heeft die voor velerlei uitleg vatbaar zijn. verandert daar aan niets. Eisen De eisen die Uibricht heeft gesteld voor het openen van onderhandelin gen met West-Duitsland komen in het I kort op het volgende neer: onvoorwaardelijke erkenning van de status quo in Europa, speciaal in ternationale erkenning van het bestaan van de DDR als staat; onvoorwaardelijke erkenning van de grenzen tussen de DDR en de Bondsrepubliek als staatsgrenzen; onvoorwaardelijke afzwering van het standpunt dat West-Duitsland de enige vertegenwoordiger is van het gehele Duitse volk; afzwering van de Hallstein-doctri- ne die inhoudt dat Bonn diplomatie- i ke betrekkingen verbreekt met elke staat die Oost-Duitsland erkent; afzwering van elke poging om te discrimineren tegen de DDR en haar burgers; het vestigen van normale en ge- j lijkwaardige betrekkingen tussen i beide staten op basis van het volken recht. Even was er sprake dat onze minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns Nigeria zou laten voorgaan voor zijn officieel bezoek aan Bulgarije, maar het bleek niet meer nodig: hier onze bewindsman (links) in de Bul gaarse hoofdstad Sófia in gesprek met de Bulgaarse president Todor Zjifkof (rechts). Waarnemers zagen alleen gunstige dingen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood heeft ernstige kritiek geleverd op het woningbeleid van minister Schut. Het staat erg argwanend tegenover de bedoelingen van de bewindsman en stak dat gister middag op een persconferentie in Den Haag niet onder stoelen of banken. De cijfers van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening worden „misleidend" genoemd. Men constateert: Gebleken is dat. gerekend over het hele jaar. de lucht (tussen CBS- en ministeriële cijfers) in feite neerkomt op ruim 13.500 wo ningen, die niet in aanbouw zijn ge nomen, hoewel daar wel premie- beschikkingen voor waren afgegeven. Deze woningen konden dus financieel worden uitgevoerd." Het Verband spreekt er zijn ver ontrusting over uit, dat minister Schut zijn optimistische uitspraken in 1969 niet heeft waar kunnen ma ken. De cijfers van het ministerie zijn bedoeld om de terkortkomingen wat het woningbouwprogramma be treft te versluieren. ..aan een papie ren woningbouw hebben we niets," aldus voorzitter Dijkstra. Lucht Gedurende het gehele jaar 1969 heeft het werkverband zijn veront- j rusting uitgesproken over de lucht die aanwezig was tussen het aantal afgegeven premiebeschikkingen en het aantal in aanbouw genomen wo- ningen. De minister heeft die veront- i rusting steeds als „ongefundeerd" j van de hand gewezen. t Nu die lucht toch aanwezig blijkt, I beroept de minister zich op de uitge- geven vergunningen, daarmee de ver- antwoordelijkheid voor de realisatie I van het programma afschuivend op de bouwwereld. Men wijst er nog eens op, dat de minister zelf in ant woord op vragen van het Ar-kamer- lid Aantjes heeft gezegd, dat hij met gerealiseerde woningen werkelijk voltooide woningen bedoelde. Verschil groter Als men de contingentsregeling gaat toepassen, wordt net verschil tussen CBS- en ministeriële cijfers nog groter. Het CBS telt elke bejaar den woning voor een hele. terwijl volgens de contingentsregeling deze maar voor een halve woning gelden. En er zijn vorig jaar ongeveer 10.000 bejaardenwoningen gebouwd. De to tale produktie komt dusrond de 116.000 te liggen. Tenslotte wijst men er op dat de regering er bij het bepalen van het programma van 125.000 woningen per jaar juist van die regeling is uitge gaan. En wat 1970 betreft: „Wanneer de overheid dit jaar geen maatregelen neemt, zal het aantal te voltooien woningen in 1970 niet het door alle kamerfracties geëiste minimum van 125.000 behalen, maar hooguit 120.000 bedragen," aldus het landelijk werk verband Huisvestingsnood. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant. heeft een bezoek gebracht aan Nigeria, waar hij de stand van zaken in ogenschouw nam. Hier neemt hij in Lagos afscheid van het Nigeriaan.se staatshoofd, ge neraal Gowon. Thant was ervan verzekerd, dat de federale troe pen goed voor de ex-Biafranen zorgen. Minister Schut: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In zijn Memorie van Antwoord over de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft minister Schut aan (lc Eerste Kamer laten weten, dat hij cr voorlopig weinig voor voelt uilslui tend individuele huursubsidies in le De bewindsman acht dat niet ver antwoord. Over de vraag of. en in hoeverre bepaalde mengvormen van objektieve en individuele subsi diering eventueel aanbeveling verdie nen. is de Raad voor de Volkshuisvesting om advies ge vraagd. Vorige week ontstond er enige on rust. toen bekend werd. dat minister Schut van zijn collega Witteveen niet voldoende financieringsmiddelen kreeg voor doorvoering van de indi viduele huursubsidies. NEW YORK De New York Ti mes heeft gisteren gemeld dat de Amerikaanse miljonair Michael Bro- j dy. die gezegd had al zijn rijkdom- 1 men te zullen weggeven, aan een van zijn verslaggevers heeft verteld de beslissing te hebben genomen toen hij onder invloed was van verdoven- i de middelen. Hij zegt dat de gedachte plotseling bij hem was opgekomen en dat zij steeds sterker was geworden. Volgens de New York Times heeft hij nu gezegd, dat het allemaal maar een grapje is geweest. „Wat heb ik de i wereld voor de gek gehouden", zei hij, Niettemin verkondigde hij ook gisteravond in New York dat hij de j grootste beurskrach aller tijden kon j bewerken, dat hij 48 rakelten bezat i in de wereld, plus 200 vliegtuigen om j de Amerikaanse troepen uit Viel- nam weg te halen. In Washington werd Brody de toe gang tot het Witte Huis geweigerd. Hij had geen geld bij zich om een bus of een taxi te betalen Volgens het blad bedroeg het ver mogen van John F. Jelke. Brody's grootvader, van wie hij het geld geërfd heeft. 6.881.600 dollar. Een bankier in Chicago heeft gezegd dat een raming van 25 miljoen dollar een „schromelijke overdrijving" is. Het was wel een uitzoekerij, maar het is gelukt. Hebben de Nederlandse Spoorwe gen een eenvoudige regeling voor de 65 -reizigers, in Duitsland is het wel heel ingewikkeld. Waarom ook zou men het eenvoudig doen. wanneer men het moeilijk kan maken? Toch zit er voor de Nederlandse 65er mogelijk een behoorlijk voor deel in. Men kan namelijk ook in Neder land op vertoon van een legimitatie- bewijs bij de reisbureaus en de NS-stations de goedkope Duitse treinkaartjes kopen. De regeling is nu: van 12 januari tot 21 maart; van 4 tot 23 april en van 12 oktober tot 5 december kun nen mensen boven de 65 in Duitsland half geld reizen. Een kaartje is één maand geldig. Wie dus een kaartje naar bijvoor beeld Münohen koopt, kan rustig de reis in Bonn onderbreken, daar een weekje blijven, verder reizen naar Mannheim, weer een week blijven enz Maar... de 65+-ers mogen van die kaartjes alleen gebruik maken op dinsdag, woensdag en donderdag. Neemt men een retour en wil men op een andere dag terugreizen, dan moet een toeslag betaald worden. Voor de tweede klasse tien mark en voor de eerste klasse twintig mark. Dat betekent op lange afstanden toch nog een behoorlijke reductie. Het is wel wonderlijk, dat er he lemaal geen bekendheid aan die re geling wordt gegeven in ons land. Zelfs de Duitse ambassade kon er ons niet over inlichten. Het Duitse reisbureau te Amsterdam (tel. 020 24 12 93) noemde wel de drie perio des maar niet de beperking tot drie dagen. Waar haalde ik de volledige infor matie? Ver weg' 65 Heel gewoon bij onze eigen trou we Nederlandse Spoorwegen, waar een uiterst geduldige juffrouw mij deze regeling volledig uit de doeken deed. Om een voorbeeld van de prijzen te geven. Een normaal retour Den Haag - Mittelwald, dat vlak bij de Oostenrijkse grens ligt, kost tweede klas 138.-. met een Nederlandse 65+-kaart en de Duitse 65 -reductie kost een retour f 80.10. Een besparing, waar men tijdens zijn vakantie een vrolijke dag van kan hebben. Overigens zijn Nederland en Duitsland, volgens de inlichtingen van de Nederlandse Spoorwegen, waar ik nu helemaal op vaar. de enige landen waar voor ouderen bo ven de 65 een speciale regeling geldt. Voor reislustigen is de Neder landse organisatie het gemakke lijkste. omdat er geen speciale peri odes zijn van wel of niet geldigheid Voor de duidelijkheid zij bij dit alles nog eens gezegd, dat reizigers naar een doel in Oostenrijk of italië over het Duitse traject ook de re ductie kunnen genieten. Voor wie dus een vakantie gaat organiseren is het zaak terdege op te letten welke route en welke reisdagen gekozen worden. Intussen krijg ik bij al dat geschrijf weer de reiskriebels. Mijn liefste speelgoed is het NS-boekje Buitenlandse Verbindin gen. Op je stoel reis je de meest ingewikkelde trajecten dwars door bergen en lieflijke dalen. En altijd naar de zon.... TORONTO De Ierse pater Kevin Doheny, die vijftien jaar missionaris is geweest in Nigeria, heeft na zijn terugkeer uit Biafra verklaard dat het daar niet zo meevalt als militaire waarnemers beweren. Volgens hem zijn die waarnemers niet ïn de gebieden geweest waar zich de duizenden uitgehongerde ge vluchte Biafranen bevinden. „Zij werden overal door de Nigerianen begeleid, zij kregen alleen de gunsti ge dingen te zien." aldus pater Dohe ny. „Zij zagen mensen die nog lopen konden en namen aan dat zij gezond waren. Hoe kunnen militaire mensen die geen verstand hebben van me dische zaken, beslissen of iemand ziek is? Ik moest 22.000 mensen ver- BERLIJN In de omgeving van Nauwen in de DDR hebben West duitse vrachtautocha.uffeurs gisteren grote Russische troepenbewegingen waargenomen. Op de verkeersweg lussen Hamburg en Berlijn zagen zij konvooien van 200 tot 250 vrachtwa gens en tanks in noord-westelijke richting rijden. De 18.000 ton metende kruiser Moskwa een van de modernste en best bewapende Sowjetschepen is zaterdag via de Straat van Gibraltar de Atlantische Oceaan opgevaren. De kruiser werd geëscorteerd door twee duikbootjagers. De drie schepen heb ben meegedaan aan oefeningen in de Middellandse Zee. Bij de zuidkust van Noorwegen zijn tijdens het weekeinde zeven duikboten, twee depolschepen en een drietal an dere Sowjet-vaartuigen gesignaleerd. Hun bestemming is nog onbekend. zorgen en volgens een Amerikaanse arts leed hiervan 62.3 procent aan hongeroedeem.... en toch konden zij nog lopen." Hospitalen Op verzoek van Nigeria zal Ame rika vijftig jeeps. 50 zware vrachtwa gens en drie mobiele veldhospitalen met samen driehonderd bedden naar dat land zenden. Na een langdurig conflict tussen het Nigeriaanse Rode Kruis en mi nister Omo-Bare van vluchtelingen zaken. heeft deze zijn ontslag inge diend. De Zwitserse Rode Kruismedewer ker Jean-Louis Cayla is in Port Har- court aangehouden. iHij was sinds mei in Nigeria. Een reden voor die arrestatie is niet opgegeven. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Zittenblijvers die op het eind van dit school jaar niet overgaan naar de 4de klas van gymnasium, hbs of mavoschool. kunnen hulplessen krijgen om de aanpassing aan de 3de klas volgens de Mammoet wet te vergemakkelijken. In september heeft staatssecretaris Grosheide aangekondigd dat er maat regelen genomen zouden worden voor de zittenblijvers die niet naar de 4de gaan en die daardoor moeten double ren in een 3de klas die al volgens de Mammoetwet werkt. Bij het onder wijs heeft men hieruit opgemaakt dat er naast de klas-nieuwe stijl ook nog een klas-oude stijl gevormd zou kunnen worden. Dit is echter wettelijk onmgelijk: bij de vhmo-scholen wordt schooljaar na schooljaar .omgezet". Een uitzon dering kan alleen gemaakt worden na afloop van het laatste hoogste leerjaar-oude stijl. Dit valt voor dc hbs'en in 1971 en voor de gym nasia in 1972: dan kunnen er nog één keer klassen gevormd worden vol gens de vhmo-wet. Nu dus zittenblijvers van de derde klas zich zullen moeten omschakelen van het oude op het nieuwe onder wijs heeft Grosheide aan de school leiders meegedeeld, dat de vwo-, ha vo- en mavoscholen in het volgend schooljaar voor deze doubleurs mo gen beschikken over maximaal 80 ex tra lessen van 50 minuten. Dit geldt voor het derde leerjaar van elke schoolsector; zo mag een lyceum 80 van deze hulplessen laten geven. De scholen zijn vrij te beslissen voor welke vakken de lessen ge bruikt zullen worden en wanneer. Het kan ook voorkomen dat een school wat extra steun wil geven aan leerlingen die maar met moeite naar de 4de klas-oude stijl kunnen over gaan. Om daarvoor enkele leraarles- sen vrij te maken, kan de school in overleg met de inspecHe enigszins af wijken van de bestaande iessentabel. tandpasta Eehoud van Uw tanden DEN HAAG De technische ho~ geschool te Aken gaat in opdracht van de commissie van de Europese gemeenschappen onderzoeken of de bouw van een kerncentralepark het mogelijk zou maken de kostprijs van de energie te doen dalen door con centratie van de centrales op enkele vestigingsplaatsen. In 1985 zal de Europese ge meenschap. om te kunnen voorzien in haar behoeften aan elektrische ener gie. moeten beschikken over een geïnstalleerd vermogen tussen 320 en 350 g.w.e. (miljarden Watt). Rekening houdend met de ontwik keling van de nucleaire technieken zou van dit totaal ongeveer 100 g.w.e. door kerncentrales worden geleverd. Het onderzoek van de technische hogeschool moet het tevens mogelijk maken de verschillende beleidslijnen te bepalen die kunnen worden toe gepast met betrekking tot deze vraagstukken. Predikante De Gereformeerde Kerken hebben hun eerste predikante in mejuffrouw E. G. van Egmond. In het vraag gesprek dat u met haar had zei ze over de tekst van Paulus. dat de vrouw moet zwijgen in de gemeente: „Ik geloof dat het in Corinthe een reuze bende was. De vrouwen daar die blijkbaar het hoogste woord voer den moesten maar eens beginnen met zwijgen." Verder maakte zij zich van de haar gestelde vraag af met de dooddoener; „Je moet dig tekst niet uit zijn ver band rukken". Ik had minstens van deze theologe verwacht, dat zij duide lijk zou hebben gemaakt waarop zij haar geloof in die reuze bende baseert en waaruit haar is gebleken dat de vrouwen daar hel hoogste woord voerden. Daarbij had mejuffrouw Van Eg- mond dan ook wel even in mogen gaan op de woorden van 1 Timotheus 2 vers 12: „Doch ik laat niet toe. dat de vrouw leere, noch over den man heersche." Zwijndrecht C. van Mastrigt Biafra (2) Het geld dat aan het, onderzoek van de maan besteed is, had nuttiger kun nen worden aangewend ten bate van de kinderen in Biafra. Een kind heeft toch veel méér waarde? Dordrecht Mcj. C. I. Rysdyk Crematie Ds. H. G. Abma, Tweede-Kamerlid voor de SGP, heeft in een bijeenkomst te Rotterdam gezegd dat de bijbel cre matie nergens verbiedt, maar dat be graven in Gods Woord zo vanzelfspre kend is dat verbod ook niet nodig is. Lijkverbranding wordt in de bijbel echter wel degelijk verboden, zoals blijkt uit Amos 2 vers 1. Numansdorp A. van Gameren

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5