Bisschoppen vragen nu van ieder begrip en steun JEUGD WIL UPPSALA WEER OP SYNODE Graham-team zonder Graham gisteravond in Hilversum Overijssel: niet schieten in I Een woord voor vandaag SCHEIDENDE RECTOR COLTHOF Eigen joodse school nodiger dan ooit Complexe situatie Geldrop gemengd huisbezoek Driemanschap in classicale vergadering BEROEPINGSWERK Hervormd besluit stelde indertijd teler Veel jongeren in samenkomst Je ru Meningsverschillei binnen „Wereldker OliNS&AG 20 JANUARI 1970 Lucas Iaat in zijn verhaal van de doop van Jezus door Johannes zien hoe de Heiland zich identificeert met het uitverkoren volk van God dat geroepen is om God ie openbaren (Zie het "Woord" van gisteren). Maar Lucas vertelt er nog iets bij dat we niet vinden in de evangeliën van Marcus en Mattheus. Er staat dat Christus "in gebed was". Bij een doop kijken we meestal naar de doper. Dat doet Mattheus heel sterk. Die vertelt dat Johannes verséhrikt uitroept dat hij Jezus niet kan dopen, maar dat hij door Jezus gedoopt moet worden. Om dat bij ons meestal kinderen gedoopt worden behalve in de bap tistengemeenten en bij de pinkstergemeenten letten wij ook meer op de doper dan op de dopeling. Lucas echter laat het zoeklicht van zijn belangstelling op Jezus val len en vertelt erbij dat Jezus bidt. Het is niet moeilijk te raden waarom. De doop is een teken. Het is de reiniging niet zelf, maar een symbool van de reiniging. Het water kan ons hart niet schoon wassen. Er moet iets komen dat sterker is dan water. Lucas laat ons hier zien dat er bij een doop niet alleen een doper en een dopeling is. maar dat God ook bij de doop aanwezig is. Ter wijl Jezus zich overgeeft aan het reken, bidt hij om de vervulling van het teken. Wij volstaan soms niet het teken, zowel bij de doop als bij het avondmaal We menen dat dat alles is wat we ontvangen We vergeten dat het slechts een uiterlijk bewijs is voor een inner lijke daad van God. IIEUWE We lezen vandaag: Genesis 16:1-16 (Van een onzer medewerkers) i AMSTERDAM De leerlin gen komen uit het hele land: uit Twente, zowel als Noord-Bra bant, van de Veluwe en uit het Westland, uit het Friese meren gebied en van de Zeeuwse eilan den. En toch is het maar een middelbare school. Veel leerlingen, die hét Joods Ly- j ceum Maimonides te Amsterdam be- 1 zoeken, zijn spoorscholieren. Ande- j ren. die verder van de school hun geboorteplaats hebben, zijn In de hoofdstad bij joodse gezinnen onder gebracht. „Veertig jaar geleden", zegt rector drs. S. A. Colthof, „is de school j gesticht, omdat een joodse, schoei het I joodse bewustzijn stimuleert. Het j doel was en is, joodse leerlingen in eigen omgeving op te voeden. In schooltijd krijgen zij joods onderwijs, waaronder Hebreeuws, maar ook het algemene onderwijs heeft zijn joods stempel. Het laat zich verstaan, dat op een joodse school de kruistochten anders worden behandeld dan op een christelijke of zelfs een openbare school. En dat ondanks alle vriende lijkheid jegens de joodse leerlin gen." Al deze veertig jaar was drs. Colt hof aan deze enige joodse middelbare sdhool verbonden, sinds 1959 als rec tor. Zondag heeft hij zijn rectoraat Kruiswoord-puzzel Horizontaal, 1. poel, 4, zalfspaan, 9. vaarwel, 10. speelgoed, 11. noorse godheid, 12. herstel, 14. hoekpijler, 15. bloeiwijze, 16. aanwijzend voor- naamw., 17. lekkernij, 19. Myth, fi guur, 22. doorweekt, 24. loot, 25., bedekt bloeiende plant, 27. gevaar, 30. luitenant (afk.), 32. zuster, 33. kippenloop, 35. woede, 37. konink lijk, 39. vreemde munt. 40. bosgod, 41. artike^ (afk.), 42. tijdruimte. 43. honingbij. Verticaal. 1. rode kleurstof, 2. lied, 3. Myth, figuur, 4. het noodsein. 5. meervoud (afk Lat.). 6. tantième, 7. Europeaan. 8. verdriet, 10. stuk grond. 13. vlug. 14. vochtmaat, 16. dagtekenen. 18. levensvocht in org. lichamen. 20. opening van een fuik, 21. muzieknoot. 23. teer. 26. kalm te, 28. stok, 29. laag schoven op de dorsvloer, 31. armoedig huisje, 34. roep, faam, 36. vlaktemaat, 37. ge malin van ACgir, 38. behoeftig, 40. habijt. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. kuur, 4. peek, 7. la, 8. ka per. 10. al, 12. ont, 14. mot, 15. ere, 16. et, 18. p.m.. 19. Marie. 22. alias, 24. president, 25. stelt. 26. ineen, 28. it.. 30. Sn.. 31. aan. 33. den, 35. tod, 37. Mr., 38. priem, 40. de, 41. aria, 42. bede. Vert. 1. kan, 2. uk. 3. ram. 4. pet, 5. er. 6*kar. 7. loom, 9. pos, 11. leus, 13. terrein, 15. eminent. 17. Tielt, 18. plens, 20. Apt. 21. Est, 22. adi, 23. Ate. 25. stam. 27. Nede,29. gei, 32. ara. 33. dra, 34. neb, 36. ode, 38. pi, 39. me. Drs. S. A. COLTHOF overgedragen aan dr. A. Rijxman, een oud-leerling. Hij kreeg zijn benoeming tot leraar wiskunde in 1930 al, toen hij nog niet eens was afgestudeerd, omdat men vond, dat iemand van eigen richting de voorkeur verdiende boven een be voegde leerkracht. Niet ideaal Zo is het overigens al lang niet meer. Hoewel de school alleen joodse leerlingen telt (160), zijn de leer krachten veelal niet-joden. Bezwaar lijk wordt dat niet gevoeld, al ver heelt drs. Colthof niet, dat het „niet de meest ideale vorm" voor zijn school is. „Er vervalt een bepaald voordeel van de school, doordat niet-joodse leerkrachten in vakken moeten lesge ld ven, waar een joodse leraar een facet van het jodendom zou benadrukken." Daar staat tegenover, dat de leiding joods is en de beleving van de joodse feestdagen hoogtepunten zijn. Sommige joodse ouders geven er de voorkeur aan. hun kinderen naar openbare scholen te zenden, omdat zij daar met leeftijdgenoten van alle richtingen kunnen omgaan. Rector Colthof is het daar niet mee eens. „De openbare school is toch op het christelijk cultuurpatroon geënt. On ze joodse leerlingen worden niet op gesloten in eigen kring en afgesloten van de rest van de samenleving." Hij vindt de argumenten voor een rigcn middelbare school na de oorlog zelfs in versterkte mate gelden. „Door de vervolgingen en de stich ting van de staat Israël :djn veel jo den zich meer bewust geworden van hun eigen achtergrond. Niet alleen in godsdienstige zin, maar ook in natio naal opzicht." Het is aan de lijst wan oud-leerlin gen te merken. Achter v'ccl namen staat als huidig adres een plaats in Israël. Dat beschouwt de scheidende rector als een kroon op zijn werk. 9? 99 (Vervolg van pag. 1) UTRECHT Het Nederlandse episcopaat is het eerste in de westerse Rooms-Katholieke Kerk, dat zich openlijk uitgesproken heeft voor ontkoppeling van celibaat en priesterschap. Dc bisschoppen hebben liever, dat iemand die getrouwd is, priester wordt, dan dat een priester trouwt. Dat is op te maken uit de bewoordin gen van hun communiqué, dat zegt dat „gehuwden tot priester worden gewijd en in speciale gevallen pries ters, die in het huwelijk zijn getreden, onder bepaalde voorwaarden in de ambtsbediening worden hersteld". Complex Zij hopen, dat heel de geloofsge meenschap begrip heeft voor de com plexe situatie waarvoor zij gesteld zijn. Het pastoraal concilie heeft dui delijk gemaakt, welke opvattingen er ten aanzien van de binding van celi baat en priesterschap bij „een aan zienlijk deel" van de Nederlandse geloofsgemeenschap leven. Maar de bisschoppen weten ook, dat „een an der deel" een andere mening is toe gedaan. Zij zeggen verder, dat zij niet alleen verantwoordelijkheid dragen voor hun eigen deel van de kerk, maar ook voor de universele kerk. Een beleid in één kerkprovincie heeft zijn weer slag in andere delen van de kérk, zeker in onze tijd. Daarom zeggen zij dat geen enkele kerkprovincie de gehuwde priester alleen, zonder overleg met de paus en de wereldkerk, zal kunnen invoe ren. „Een beraad van geheel de kerk over dergelijke gewichtige en urgente problemen, die de hele kerk aangaan, GELDROP In Geldrop bij Eindhoven, waar de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk nauw samenwerken, hebben veertig gemeenteleden, hervorm den en gereformeerden, zich be reid verklaard de wijkouderljn- gën. te' assisteren als „pastorale medewerkers". Zij zullen leder tien gezinnen ten minste eenmaal per jaar be zoeken. Hiermee wordt een begin gemaakt met een intensievere be werking van de gemeente en een bevordering van de communica tie. Verder wordt van deze aan pak een stimulans verwacht voor de opbouw van de hervormd-ge- reformeerde federatie in Geldrop, waarnaar gestreefd wordt. (Van een onzer verslaggeefsters) DOORN Na de behandeling van het rapport-Linneman verleden jaar februari op de generale synode van de Hervormde Kerk heeft de Aktie- groep Uppsala-Nederland een rapport opgesteld, dat Kerk en Ontwikke lingssamenwerking heet. Het is deel tien van het maandelijkse Kosmos- schrift van de Sjaloom-groep te Odijk. De ondertitel luidt: Een studie over de Nederlandse Hervormde Kerk en het beleid van de generale synode ten aanzien van de problematiek van de ontwikkelingssamenwerking. Vrijgesteld Omdat de samenstellers vinden, Jat de kerk niet voldoende is toegerust voor het ontwikkelingswerk wordt onder andere voorgesteld, dat elke classicale vergadering wordt toege rust met een college van drie man, die nauw samenwerken en daartoe zijn vrijgesteld van alle andere ta ken, die een ouderling, diaken of pre dikant (bijv. met bijzondere op dracht) heeft, zodat dit college van drie zich volledig kan wijden aan de synodevergaderingen, rapportage, voorlichting der gemeenten enz. Een van deze drie wordt telkens naar de synodevergadering afgevaar digd. De bedoeling is dat dit drie manschap meer aandacht kan beste den aan een heldere stellingname ten aanzien Van hetgeen in de synodever gadering ter tafel komt en dat zij zijn vrijgemaakt om het daar bespro kene te laten doorkomen naar de ge meente. Over de talenten van de kerk cite ren wij tot slot: „Vrij vragen ons af of de huidige financiële organisatie, niet sterk verouderd is in een tijd, waarin zowel eenheid, samenwerking als efficiëncy in zo grote mate vereist zijn. Zal bij herstructurering van mankracht en financiën juist deze fi nanciële organisatie het grote struikel blok blijken te zijn?. Enkele sugges ties ter verbetering worden gegeven. ;beden voor de eenheid der christe nen zullen zondag rooms-katholieken kan de kerk alleen maar dienen." De bisschoppen willen in gemeen schap met de Heilige Vader en samen met hem overleg plegen over de be langen van de kerk in Nederland." In een toelichting op deze verkla ring, die ondertekend is door het secretariaat van de bisschoppencon ferentie en het conciliesecretariaat, wordt er nog eens duidelijk op ge wezen, dat het beleid van de bisschop pen alleen gerealiseerd zal kunnen worden wanneer de gehele geloofs gemeenschap het steunt. Gewaarschuwd wordt dan ook tegen „die activiteiten, van welke personen of groepen dan ook, die dit beleid doorkruisen en daarmee het gezag van de bisschoppen in Nederland en in de wereldkerk zouden ondermijnen. Zij zouden tevens de concrete uitvoe ring van het uitgesproken beleids standpunt bemoeilijken, zo niet on mogelijk maken". Telegrammen Naar eerst thans bekend Is gewor den, zjjn er verleden week maandag nog telegrammen gewisseld tussen Rome en Utrecht. Het was een laatste poging om de Nederlandse bisschop pen te bewegen tot handhaving van de celibaatswet. Men wist in Rome, dat verleden NED. HERV. KERK Beroepen te Stolkwijk (wijkgem. 2): J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel; te Oudshoorn (vac. H. Koudstaal): A. Romein te Wezep; te Nijmegen: J. W. Schipper te Assen. Bedankt voor Soest: W. Radstake te Rotterdam-Kralingen; voor Delft: C. D. Kousemaker te Zwijndrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk (vac. H. J. Spier): J. Faber, hulppred. te Nigte- vecht. Prep. geëx.: kand. J. Dijkstra Maarten Lutherweg 235, Amstelveen; kand. H. W. B. Ottevanger, 2e Hel- merstr. 85 Amsterdam; kand. J. P. Verheul, Louis Chrispijnstr. 47, Am sterdam. Zij zijn nog niet beroepbaar, maar willen 's zondags de kerken die nen. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Neerlandia (Can. Ref. Ch.): J. Slotman te Urk. Bedankt voor Vroomshoop: A. C. Haitsma te Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oostkapelle: Chr. v. d. Poel te Yerseke; voor Wageningen: W. Hage te Krabbendijke. Het weer in Europa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam geh. bew. -1 0 Brussel geh.bew. -4 0 Frankfort geh. bew. -6 0 Genève geh. bew. -2 0 Innsbruck onbew. -8 0 Kopenhagen geh. bew. -5 1 Locarno licht bew. -7 0 Londen geh. bew. 6 0 Luxemburg mist -4 0 Madrid geh. bew. 4 0 Majorco half bew. 5 0 Mlinchen mist -4 0 Nice zw. bew. 4 0 Parijs geh.bew. 2 0 licht bew. 1 0 Wenen geh.bew. -9 1 Zürich geh. bew. -3 0 week dinsdag de Nederlandse bis schoppen zouden vergaderen om hun standpunt te bepalen. Op diezelfde maandag publiceerde de Osservatore Romano ook de vol ledige tekst van de brief, die paus Paulus voor de zitting van het pas toraal concilie aan kardinaal Alfrink had gestuurd en waarin de paus er krachtig op had aangedrongen, dat het celibaat in Noord wij kerhout niet ter discussie zou worden gesteld. Maar de bisschoppen hebben zich door deze ongewoon zware druk uit Rome niet van hun stuk laten bren gen. Zelfs hebben zij hun beslissing eenstemmig genomen, hoewel bekend was, dat bisschop Jansen van Rotter dam en bisschop Moors van Roermond nog wel enige bedenkingen hadden. Voordat het communiqué openbaar wend gemaakt, hebben de bisschoppen eerst gisteren nog de hele dag ver gaderd met de oversten van de priesterorden en -congregaties in ons land. Zij hebben hun loyale mede werking aan de uitvoering van het beleidsplan toegezegd. De priesters die tot de orden of congregaties behoren, hebben an ders dan de seculiere priesters zich door een bijzondere gelofte tot het celibaat verplicht. De orden en congregaties lopen daarom nu het risico, dat veel leden seculier priester zullen willen worden, wanneer dezen zullen kunnen trouwen. ""«"n kunstgebi Wanneer de vorm van het mondweefs of tandvlees zich wijzigt, waardoor U prothese loslaat, dient U de tandarts raadplegen. PROTHESE TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvl Alleen do tandarts is in slaat het gebit vi passend te maken. Tracht dit niet zelf te doeiv stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vi wijzigen en de tere mondweefsels kunnen i tasten. Indien U ztch niet onmiddellijk tot de tandarts wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOl te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, hef gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOl wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d-, doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (Van een onzer verslaggeefsters) DOORN De Aktiegroep Uppsala-Nederland is van mening, dat de generale synode van de Hervormde Kerk niet tevreden mag zijn met haar uitspraken over ontwikkelingshulp, zoals die verleden jaar februari zijn gedaan. Daarom klopt de groep dezer dagen met een schrijven bij de synodeleden aan om nogmaals het rapport-Linneman op de agenda te plaatsen voor de vergaderingen in februari. Deze aktiegroep, die niet verward moet worden met de Nederlandse jeugd ,die in 1968 de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsa la heeft bijgewoond, bestaat uit vijf tien jongeren in de leeftijd van 21 tot 25 jaar. Het zijn theologische studen ten uit Amsterdam en Leiden, van het hervormd opleidingscentrum Nieuw Ruimzicht te Doorn, of ver bonden aan de sociale 'academie De Horst te Driebergen. Twee woordvoerders van de groep, Henk Teeuwen uit Leiden en Bart Stobbelaar uit Oagstgeest vertellen over hun ervaringen. „In februari 1969 toen de dertien punten van het rapport-Linneman op de synode was behandeld waren we eerst blij. Maar toen we later de balans opmaakten bleek, dat aan heel veel suggesties was voorbijgegaan." TWEE PROCENT In het rapport-Linneman zijn de besluiten van „Uppsala" over ont wikkelingshulp voor de Nederlandse situatie vertaald. De hervormde sy node nam deze besluiten in sterk ge wijzigde vorm aan. Sprak zich in ie der geval niet uit voor punt 3, dat voorstelt, dat twee procent van de totale kerkelijke inkomsten voor ont wikkelingssamenwerking, ter aanvul ling van zending en werelddiakonaat moet worden besteed. De synode vond het „belachelijk weinig". Ook stelde men geen functionaris aan voor ontwikkelingswerk, zoals de gereformeerde synode in 1967 heeft De synodeleden hebben dezer da gen een brief gekregen, waarin hen wordt verzocht de voorstellen van de Aktiegroep Uppsala-Nederland op de agenda van de komende februarizit ting van de synode te plaatsen om alsnog een reële vorm te geven aan dc aanbevelingen van de vierde as semblee van de Wereldraad van Ker ken te Uppsala. COMMISSIE Twee punten bevat de brief: 1. Men wil, dat de taak van de destijds benoemde commissie van het breed moderamen alsnog wordt uit gebreid om in overleg met de sectie „Kerk en Ontwikkelingssa menwerking" van de Raad van Ker ken alle dertien punten operationeel te maken en uit te werken in aktie- modellen. Deze commissie dient in de junivergadering van dit jaar hiervan verslag uit te brengen. 2. Vooruitlopend op de besluitvor ming van deze junivergadering dient de synode nu reeds een bedrag van ƒ15.000 tot ƒ20.000 ter beschikking te stellen aan de sectie „Kerk en Ont wikkelingssamenwerking" van de Raad van Kerken voor het aanstellen van een full-time functionaris, zoals wordt voorgesteld in punt 9 van het „rapport Linneman". Daar het doelmatig werken van de ze sectie onmogelijk is als er slechts vrijwillige krachten beschikbaar zijn, die het van hun vrije tijd moeten hebben, is de aanstelling van bedoel de functionaris een zaak van grote urgentie. GEMEENTE Kerkeraden van vijftig gemeenten hebben ook een schrijven ontvangen, want men zegt: „Wij geloven niet dat deze aktie zal slagen, zonder dat de plaatselijke gemeenten vooruitlopend op de besluitvorming van de synode, in eigen kring het rapport-Linneman onderschrijft. De gemeenten ontvangen behalve de dertien punten van het rapport Linneman en een literatuurlijst zodat men goed geïnformeerd kan zijn een ontwerpmotie. De kern van deze motie is, dat twee procent van het lopend budget van de gemeenten ter beschikking wordt gesteld van de werkgroep (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Het team van Billy Graham had gisteren in Hilversum niet te klagen over gebrek aan belangstelling. De Zuiderkerk was vrijwel gevuld. Opmerkelijk was het grote per centage jongeren dat de voorbe reidende bijeenkomst bijwoonde. De bijeenkomst werd belegd om ie dereen die straks iets te maken zal hebben met Euro-70, de Europese evangelisatie-campagne van de Ame rikaanse evangelist, in de gelegen heid te stellen verschillende leden van het evangelisatieteam te ontmoe ten. Euro-70 is een evangelisatiecam pagne die van 5 tot 12 april gehouden wordt in Dortmund. Via lijntelevisie zal het- stadion daar verbonden wor den' met meer dan 30 steden in Euro pa, zodat Graham in vele landen te gelijkertijd te zien en te horen zal zijn. In Nederland worden de bijeen komsten belegd in de Expo-hal wan Hilversum. Barrows Graham zelf was niet meegekomen. De leiding van de avond berustte bij zijn zangleider Cliff Barrows, die ook sprak. Muzikale medewerking ver leende de negerzanger Jimmy McDo nald en de pianist Ted Smith. McDo nald neemt al enige jaren op buiten- uit verschillende Engels» plaatsen een landse toemee's de plaats in van de pelgrimstocht ondernemen om 46 pro- i iiin w testantse martelaren te eren. Deze 46 zijn om hun geloof ter dood gebracht, meest od de brandstapel, tijdens de re gering van koningin Maria de Bloedi ge (1553-15581. zanger Beverly Shea, die het reizen moe is. Hij bleek waardige opvolger te ?ijn... In zijn. negrospirituals open baarde hij een geheel eigen stijl. Hij bezit een krachtige, geschoolde tenor en zingt even gemakkelijk een wilde spiritual 'als het klassieke „Onze Va der". Een enorm applaus bewees dat de mensen de zang waardeerden. Trou wens, het applaus voor de pianist Ted Smith, die eigen bewerkingen speelde van het Lutherlied en van een serie negerliederen, deed niet voor dat van McDonald onder. Verblijd Barrows koos tot onderwerp voor zijn overdenking de woorden in het slot van het Evangelie van Johannes, als Christus verschijnt aan de disci pelen in de afgesloten kamer: de discipelen dan waren verblijd toen zij de Héér zagen. God heeft U nodig, zei Barrows. Hij wil U gebruiken. De vraag is echter of wij ons willen la ten gebruiken. Denk niet dat. U te' zwak bent. Hij schenkt ons zijn Hei lige Geest om onze taak door ons te kunnen doen. Achter op het liederenblad konden de aanwezigen invullen wie en hoe men wilde helpen. Het comité zoekt nog steeds mensen die als ordecom- missarisssen willen helpen in de Ex- po-hal. Van de 200 die nodig zullen zijn, hebben zich er tot nu toe 100 gemeld. In verschillende steden van het land iullen mensen worden opgeleid die na de campagne in hun woon plaats bijbelkringen kunnen leiden. Binnenkort wordt er in Hilversum een speciale bijeenkomst voor dames gehouden, die daar zullen leren hoe ze hun huizen kunnen openstellen voor gebedssamenkomsten. Een aktie „Operatie Andreas", heeft tot doel mensen die zelf naar de bijeenkomsten willen, te stimule ren anderen mee te nemen, zoals de apostel Andreas zijn broer Petrus tot Jezus bracht. Bovendien zullen in vele steden mensen een cursus kunnen volgen over „Leven en getuigen van de christen". Verwacht wordt, dat deze cursus ongeveer 1200 mensen zal be reiken. Uit deze mensen worden de genen gekozen die als nazorgwerkers persoonlijke pastorale gesprekken zullen voern na afloop van de bijeen komsten met mensen die naar voren komen. Reeds nu is bekend, dat vanuit ve le plaatsen in Nederland bussen naar Hilversum zullen rijden. Ook zullen uit tal van plaatsen extra treinen ie dere avond naar Hilversum gaan. Huisbezoek Een groep jongeren heeft besloten in de maand voor de campagne alle huizen in de provincie Noord-Holland te bezoeken en de inwoners uit te nodigen dc bijeenkomsten bij te wo nen. Leden van kerken in Hilversum zullen alle huizen in die woonplaats bezoeken, terwijl andere jongeren de rest van Het Gooi op die manier zul len bewerken. Het overgrote deel van de aanwezi gen stelde zich gisteravond beschik baar voor bepaalde taken. De collecte van deze avond bracht al meer dan 1500 gulden op. Het comité schat ech ter dat de totale aktie. inclusief de voorbereiding, zaalhuur. kosten van lijnverbindingen, maar exclusief reis- en verblijfkosten van het Ameri kaanse team. ruim honderdduizend gulden zal kosten. Kerk en Ontwikkelingssamenwerk van de Raad van Kerken. Vijftig procent van dit bed wordt ineens besteed aan internat nale ontwikkelingssamenwerking de eventueel op te richten ker lijke wereldbank en vijftig cent aan kosmopolitiek veldwerk eigen lanid. Dat laatste zijn we zaamheden. naast de predikant en derlingen en diakenen. Kamerleden in Dront LI tongi meta die i bus gevo genli ernsi het verk wegt tredi D( subs de i den jaar. 'geëi: E( mor schr: fiets Hen gesc schr billi klaa je h stek Di ovei cuts toch eistt (Van onze parlemcntsredactie DRONTEN „De regering aan het overleg met ons college enkele betekenis te hechten." klacht kreeg de bijzondere comm/t uit de Tweede Kamer die he< pro bleeilL van de, militaire oefentenüw bestudeert, vanmiddag in Dronteh horen van de zijde van gedeputeei staten van Overijssel. De commis hield een openbare zitting om de zwaren te horen tegen het Kuinderi als infanterieschietkamp. De regering, aldus GS van Overi sel, pleegde pas overleg nadat de i nister van ruimtelijke ordening een standpunt had ingenomen. Tijdens de zitting bleek dat het gelijks bestuur van Overijssel Kuinderbos zeer belangrijk vi voor de recreatie/niet alleen voor Noordoostpolder, maar ook voor groot deel van Overijssel en Frii land. Na twintig jaar intensieve u is dit bos steeds meer in trek gé mén én er heeft zich een rijk vogel ven en een intensieve plantengr ontwikkeld. De Noordoostpolder heeft weit bos vergeleken met Flevoland, vendien zullen 31 landbouwbedrijf voor de militaire doeleinden won opgeofferd. Dat betekent een verl van miljoenen guldens. Overplaats van de getroffen bedrijven is reëel gezienhet karakter. Harskamp GS van Overijssel lieten het vt middag niet bij deze kritiek, gaven, ook een andere mogelijk!" aan: handhaving van de Harski en het vestigen van een region oefenterrein in zuidelijk Flevoland. Men zou oostelijk van de Knard een schietkamp van 1700 necli kunnen inrichten. Afstand tot Lei stad 8 kilometer, tot Harderwijk eve eens 8 kilometer en tot het nog bebouwen Zeewoide 5 kilometer. Ook zien GS mogelijkheden westen van de Knardijk. Een belangrijke rol bij deze hoi zitting van de kamercommissie spei de de brief die de vice-voorzitter de Europese Commissie, dr. Mansht stuurde naar het bestuur van Noordoostpolder. In deze brief nee dr. Mansholt het op voor het Km derbos. Hij vindt het geen bezwa gezien de overproduktie, dat lan bouwgronden in zuidelijk Flevola worden afgestaan voor militaire do einden. BREDA Het rommelt reeds de Actiegroep Wereldkerk, de org nisatie die „het midden" van Rooms-Katholieke Kerk wil mobill' ren. De landelijke actiegroep heeft 1« tiek op dé doelstellingen, die de dj cesanegroep Breda wereldkunó heeft gemaakt. Breda zou daarin vi te ver zijn gegaan. De Bredase groep verklaarde, de beslissingen die op het pastori concilie genomen worden, van nig waarde zijn, omdat de samenste ling van dit concilie eenzijdig zijn. Ook had de Bredase groep fc tiek op het beleid van bisschop Efl terwijl de landelijke actiegroep ot deze bisschop niet ontevreden is. De Bredase groep heeft nu beloo al haar publikaties voortaan aan landelijke groep voor te leggen H einde „misverstanden of misintc pretaties" te voorkomen. P, aub rich LPI 95 doe 50-j half feh; op 1 vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2