NAAR 140.000 HUIZEN Commentaren Luns in Sofia: Wij kunnen rol spelen Dat kost meer dan een ton per hst w&m Supertanker vastgelopen VEEL ZIEKEN LIGGEN IN EEN VERKEERD decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Minister verdedigt beleid Rustig weer Rijk vlagt niet voor Irenes kind YS slachtten burgers af' NU OVERLEG MET PAUS Bisschoppen akkoord met gehuwde priester DODELIJKE STEEKPARTIJ OM VROUW Voor Europese veiligheid Comité Biafra: Lot Moskouse Wèl geld liodig betogers onzeker HE I I bon UAR1 Nieuwe Leidlse ComramiU Steenstraat 37 Dinsdag 20 januari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Jiiarlijjksv protlukiir tvordi oppvrorrd It ij roldovndv Uoutrvupaviivii vn fjfld Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DE BILT Droog weer met \eét bewolking. Matige tot vrij imchtige zuidoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt lot lichte vorst, maar in het noor den in de nacht en ochtend mati ge vorst. DE BILT Een zeer diepe lepressie bevond zich vanmorgen en zuidwesten van IJsland. De druk in het centrum bedroeg hier 958 mbar. Aan de oostflank van dit lagedrukgebied wordt met krachtige zuidelijke winden zachte lucht tot op hoge breed- l aangevoerd. Deze zachte lucht voorafgegaan door een tntale storing die van Groen- and over Engeland naar Spanje pt en in het zuidelijke g« elte vrijwel tot stilstand is t nieuwe storing nadert het van Ierland, maar zal "imin onze streken bereiken, lussen eerdergenoemde depres- en een gebied met hoge ba rometerstanden boven Rusland bevond Nederland zich in een BHdoostelijke luchtstroming Barometerstand: heden 10 uur (1018 millibar), dalend. DEN HAAG Naar aanleiding j j van vragen van verschillende zijden j deelt de R jksvoorlichtingsdienst mee, dat de regering geen opdracht zal geven om ter gelegenheid van de geboorte van het kind van prinses Irene en prins Carel Hugo van de rijksgebouwen de vlag uit te steken. Nu Nigeria het Biafraanse verzet gebroken heeftschijnt er geen plaats meer te zijn voor de haat, die maandenlang leed en honger heeft, gebracht over tienduizenden burgers: Hier delen Nigeriaanse soldaten voedsel uit aan de bewoners van voormalig Biafra. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Schut wil na 1970 de woningbouw flink gaan opvoeren. Hij denkt erover, jaarlijks 3000 tot 5000 woningen meer te laten bouwen, tot een peil van 135.000 tot 140.000 is bereikt. Deze vergroting van de woningbouwproduktie zal echter alleen mogelijk zijn als er bouwcapaciteit, bouwrijpe grond en geld voor aanwezig is, schrijft de minister aan de Eerste Kamer. Het Centraal Planbureau zal bin nenkort rapport uitbrengen over een onderzoek naar de gevolgen van die vermeerdering voor de totale econo mie. De regering zal zich zo snel mo gelijk beraden over de mogelijkheid de produklie na dit jaar op te voeren. Minister Schut deelde dit mee in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Tevoren had het Lan delijk Werkverband Huisvestingsnood op een persconferentie in Den Haag kritiek geleverd op het woningbeleid van de bewindsman en koppelde daaraan de voorspelling, dat er ook dit jaar weer minder woningen zul len worden gebouwd dan geraamd. Dezer dagen is ir. Schut aangeval- !en omdat volgens de cijfers van hel Centraal bureau voor de statistiek i het bouwprogramma van 125.000 wo ningen niet gehaald is. In zijn memorie aan de senaat verdedigt minister Schut zijn beleid. „De vraag, of de regering bij het uitvoeren van het woningbouwpro gramma de door haar beoogde doel- stellingen gehaald heeft, kan niet uit- MINISTER SCHUT Zon en maan I 21 januari zon op 8.36. onder 17.07; maan op 15.41, onder 16: 22 januari VM. HANOI Een vertegenwoordiger van de voorlopige revolutionaire re gering voor Zuid-Vietnam heeft ont huld dat op 11 en 12 november bjj een „versnelde pacificalie-actic" bij Danang zevenhonderd burgers zijn doodgeschoten. Bij deze operatie waren voorts ruim duizend woningn verbrand, het gewas van duizenden hectaren ver woest en het vee afgeslacht. Ver scheidene gehuchten waren met bull dozers met de grond gelijk gemaakt. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Nederlandse ooms-katholieke bisschoppen icbben zich uitgesproken voor Jating van gehuwde priesters. willen dit echter alleen reali- eren in overleg met de paus en liiet de wereldkerk. Kardinaal Alfrink zal op korte ter- ijn in contact treden met Paus aulus, om hem te informeren over at hier leeft en om met hem te rerleggen, wat in deze situatie gc- 'an moet worden. Dit zeggen de bisschoppen in een smmuniqué, dat vannacht wereld- mdig is gemaakt. Zij hebben daar- noe de uitspraken van het jongste as toraal concilie volledig gehono- Eerd. Alleen het „binnen niet al te nge tijd" van Noordwijkerhout is iet in het communiqué van de bis hoppen terug te vinden. Blijkbaar illen zij tegenover Rome elke schijn an een ultimatum vermijden. it i Z Overigens heeft Rome de laatste weken herhaaldelijk verzekerd, dat de celibaatsverplichting voor priesters in geen geval kan worden opgeheven. Zie verder pagina 2. (Van onze correspondent) HILVERSUM Bij een vechtpar tij aan de Liebergerweg te Hilversum is gisteravond de 28-jarige glaszetter S. Wiesnekker, vader van vier kinde ren door messteken om het leven ge bracht. De 34-jarige ongehuwde fa brieksarbeider B. B. uit Baarn heeft bekend. Al geruime tijd heerste een gespannen sfeer lussen beide man nen: de vrouw van Wiesnekker had tot voor kort acht maanden samenge woond met B. Daarna keerde zij naar haar man en kinderen in Hilversum terug. B. kon dat moeilijk verwerken. Gisteravond ging hij naar Hilversum om de zaak nog eens te bespreken. De mannen troffen elkaar in een in- I rit achter de woning van Wiesnekker. Er ontstond een woordenwisseling en een vechtpartij B. moet zich al I meteen van zijn mes, dat hij volgens zijn eigen verklaring beroepshalve altijd bij zich draagt, hebben be diend. Wiesnekker vluchtte hevig bloe dend en om hulp schreeuwend de tuin van een buurman in, waar B. hem opnieuw enkele malen met het grote mes stak. De dader ging vervolgens mevrouw Wiesnekker waarschuwen. In één ambulance werden de licht gewonde dader en zijn slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek Wiesnekker reeds te zijn overleden. SOFIA „Nederland deelt volledig het verlangen van de Bulgaarse regering tot nauwere samenwerking op verschillend gebied. Gelukkig is de tijd voor bij waarin verschillen van ideo logische of sociale aard werden beschouwd als een hinderpaal voor nauwere betrekkingen'". Dit zei minister Luns gisteravond in Sofia op een diner dat zijn Bulgaarse ambtgenoot, Ivan Basief, hem had aangeboden. Basjef heeft een uitnodi ging voor een tegenbezoek aan Ne derland aangenomen. De ministers hadden 's middags drie UTRECHT Het Biafra-hulpcomi té is verbaasd over de uitlating van minister Luns, dat er geen behoefte meer is aan geld en voedsel voor de bevolking van Biafra. Minister Luns zei zondagavond dat het enige probleem nog is: hoe de voedselvoorraden in Biafra te krijgen. De voorzitter van het Biafra-comi- té mr. G. E. van Walsum, zei gisteren dat er wel degelijk nog veel geld no- dig is, o.m. voor het transport en voor medicamenten. Ook een woordvoerder van het Ne derlandse Roode Kruis heeft gezegd, dat nog veel geld nodig is. Het giro nummer 400 van het Biafra-hulpco- I mité te Utrecht zal voorlopig niet worden opgeheven. MOSKOU Het Russische ministe rie van buitenlandse zaken heeft gis teren geweigerd om inlichtingen te verschaffen omtrent het lot van de drie jonge demonstranten die vrijdag en zaterdag in Moskou vlugschriften hebben verspreid. Italiaanse en Belgische diplomalen hebben tevergeefs geprobeerd om consulaire hulp voor de arrestanten te verkrijgen. Het ministerie wilde alleen meedelen dat de zaken bestu deerd worden. De diplomatieke verte genwoordigers zouden vandaag op nieuw proberen om te weten te ko men wat dc Sow jet-regering met de demonstranten van plan is. In het verleden werden buitenlandse de monstranten na een of twee dagen te zijn vastgehouden op een vliegtuig naar het Weeten gezet. De Belgische student Viktor van Brantegem, die zondag in Moskou is gearresteerd nadat hij een voor stelling van My Fair Lady had verstoord door pamfletten in de schouwburg te verspreiden die pleitten voor vrijlating van o.a. de Russische auteur Grigorenko. uur met elkaar in „een zeer openhar- j tige gedachtenwisseling in een zeer vriendelijke sfeer" uitgebreid over de veiligheid van Europa gesproken. Basjef was bang dat de EEG de scheiding in Europa zou bevorderen. Luns zei dat het een Nederlands stre ven is dat de Gemeenschap zich niet van de rest van Europa en de wereld afsluit. Aanvaardbaar Sprekend over een Europese veilig heidsconferentie zei minister Basjel, dat de communistische landen hel initiatief voor zo'n conferentie een complete vorm hebben gegeven door een agenda voor te stellen, die vol gens hem voldoende nauw omschre ven is om belangrijke beslissingen te kunnen nemen en die aanvaardbaar is voor alle Europese regeringen. Minister Luns zei (e hopen dat in de komende maanden geleidelijk alle elementen verwerkelijkt kunnen wor den, die zijn vereist voor het met ver trouwen bijeenroepen van een grote conferentie over veiligheid en ont spanning. Landen als Nederland en Bulgarije kunnen een aantrekkelijke rol spelen bij de vermindering van de spanning in Europa, vond hij. Gesproken werd over de handels betrekkingen tussen Benelux en Bul garije, die thans in Brussel besproken worden. Met een speciale toestem ming van de EEG mag Benelux een handelsverdrag voor vijf jaar met Bulgarije aangaan. De beide landen besloten gisteren een veterinaire overeenkomst aan te gaan. onder meer over de keuring van slachtvee en vlees. Over liet voorstel van Basjef voor een scheepvaartverdrag moet nog worden gesproken. Luns dacht dat er van Nederlandse zijde geen bezwaar zou bestaan. Toerisme De idee van Bulgarije voor een toe ristische overeenkomst verwierp mi nister Luns. Ons land heeft geen en kel toeristisch akkoord met een ander land en bovendien is het toeristen verkeer in handen van particulier? organisaties. Minister Luns kon het Bulgaarse sluitend worden beantwoord aan de hand van het exacte getal van de in één kalenderjaar voltooide woningen". En hij vervolgt: „De laatste jaren zijn in werkelijkheid voor een groter aantal nieuw te bouwen woningen subsidiebeschikkingen afgegeven dan het streefcijfer. Uiteraard mag niet worden verondersteld, dat het aantal gesubsidieerde woningen, waarvan de bouw daadwerkelijk wordt aangevar- 1 gen. per kalenderjaar nauwkeurig zal j overeenstemmen met de aantallen wo ningen, waarvoor machtigingen tot gunning resp. premiebeschikkingen zijn verstrekt. IS iet vergelijkbaar „In de eerste plaats zal er steeds enige, soms zelfs geruime tijd verlo pen tussen het afgeven van de be schikking en het aanvangstijdstip van de bouw. In de tweede plaats heeft de woningstatistiek van het Centraal Bureau van de Statistiek betrekking op fysieke woningen en niet op wo ningcontingenten. Volledige vergelijk baarheid is dus niet aanwezig. „Bij de beoordeling van het wo ningbouwbeleid en van de resultaten daarvan zal steeds gelet moeten wor den zowel op het aantal uitgegeven woningen als op het aantal woningen dat voltooid is, alsook op de feitelijke fysieke produktie. „Indien men bij dc beoordeling van een van deze gegevens over een be paalde periode gaat verabsoluteren, ontstaat noodzakelijkerwijs een ver tekend heeld van de werkelijkheid". (/ie ook pagina 5) MADRID De Britse ambassa- j deur in Madrid is gisteren door de Spaanse minister van buitenlandse zaken Gregorio Lopez Bravo bena derd over de voorgenomen Britse vlootoefeningen in de omgeving van Gibraltar eind deze maand. De minister verklaarde dat de Spaanse regering met grote verba zing en afkeer kennis van het besluit had genomen. Britse regeringsfuncti onarissen antwoordden hierop dat Gibraltar geen wezenlijk operalieter- rein van de oefening zal uitmaken, maar slechts voor de ravitaillering en de recreatie wordt gebruikt. voorstel voor een cultureel akkoord i niet zonder meer aannemen, omdat j ons land daarvoor niet veel geld be schikbaar kan stellen, gezien de ver plichtingen elders. Minister Basjef drong aan op het opstellen van een plan op dit gebied, ook al zou er in het begin niet veel geld beschikbaar zijn. Ter uitwerking van de in maart ondertekende overeenkomst over eco nomische. industriële en technische samenwerking is besloten een ge mengde commissie in te stellen. De Pous achter CNV-houding |~AE nieuwjaarsrede van CNV-voor- zitter Lanser. gisteren in de ver bondsraad uitgesproken, heeft meer duidelijkheid gebracht omtrent de op vattingen over de loonwet-Roolvink. SEF-voorzitter De Pons had in zijn rede in een voorzichtig betoog uit eengezet. dat dc regering in een loon wet zowel de mogelijkheid tot globaal als tot gedetailleerd ingrijpen moet hebben. Dit gedetailleerde ingrijpen, zoals het niet-verbindend verklaren van een cao, zal echter tot een mini mum beperkt moeten worden. NKV en NVV, die tegen elk ingrijpen in een cao zijn, hebben na de aan vaarding van dc loonwet in de Twee de Kamer zich uit protest terug getrokken uit elk loonoverleg. Uit de rede van de heer De Pous hadden deze vakverbonden ten onrechte ge concludeerd, dat de SER-voorzitter het met hen volledig eens was en du< het CNV-standpunt afwees. De heer Lanser heeft nu aan de hand van uitspraken aangetoond, dat de SER-voorzitter de opvattingen van het CNV deelt, en niet die van NKV en NVV. De heer De Pous heeft daar na de interpretatie van de heer Lan ser juist genoemd. Hopelijk zal de houding van de heer De Pous NVV en NKV tot nadenken stemmen. De SER-voorzitter staat be kend om zijn objectieve standpunt bepaling. waarbij hij steeds even wichtig begrip toont voor werkgevers- en werknemersopvattingen. Wat meer begrip van de zijde van NVV en NKV voor de loonwet-Roolvink zou de werknemersbelangen geen kwaad doen. Hel lijkt aannemelijk dat de heer Roolvink bij de behandeling van de wet in dc Eerste Kamer bereid zal zijn het ingrijpen per bedrijfstak zo mogelijk nog voorzichtiger te formu leren, zodat deze vorm van overheids bemoeiing tot het uiterste beperkt zal blijven. De minister heeft zijn opvattingen in dit opzicht duidelijk getoond bij de verdediging in het kabinet van de metaal-cao. die daarna is goedge keurd. Eigenzinnig is altijd het standpunt gr- eest van ons als onafhankelijk christelijk dagblad, dat ook de geest verwante politieke partijen tenslotte zelf moesten weten wat ze deden. Dezerzijds beperkten we ons daarom als regel tot een woord van voldoe ning of van waarschuwing. Voldoening kan er nauwelijks zijn om het besluit van de Amsterdamse ARP. voor de raadsverkiezingen daar samenwerking <e zoeken met de PPR en die met bijvoorbeeld de CHU te laten schieten. Een merkwaardig en niet onduidelijk aspect van de PPR is, dat zij in rooms-katholieke kring, waaruit zij ontsproten is, heel weinig blijkt aan te slaan. Haar is het lot toebedeeld van minipartij te zijn. Echter schijnt een deel van de Amsterdamse ARP er wel iets in te zien. Het Amsterdamse besluit steekt wel zeer af tegen de landelijke tornade ring tussen ARP. CHU en KVP. Ook in dat licht bezien kan dat besluit niet anders dan als eigenzinnig wor den aangemerkt. Vooral de christelijk-historische be vreemding is begrijpelijk. Ondanks de wellicht andere bedoelingen waar door het besluit is ingegeven achten wij zowel vormgeving als verwerke lijking van christelijke politiek er in feite niet mee gediend. Kamervraag over defensie-opdrach l DEN HAAG Hot D'66-Tweede Kamerlid mr. dr. M. J. A. Imkamp heeft de minister van defensie ge vraagd waarom hij een bestelling van 75 tank transportauto's heeft ge plaatst bii een Westduitse firma Talbo in Aken en niet bij Werk spoor. ROTTERDAM Vannacht even 'oor vier uur is in het westelijke deel an Het Calandkanaal tussen de 4e n de 5e Petroleumhaven, de mam- Wettanker John A. McCone van de levron Shipping Co 212.000 ton r Qf 'ij het binnenlopen vastgeraakt. De John A. McCone, die geregis terd is te Monrovia en dus onder 'iberiaanse vlag vaart, was met een 'ding ruwe olie uit de Perzische Golf nderweg naar het C-hevron-emplace- "ent aan de 5e Petroleumhaven. Het schip steekt 61,2 voet diep; de Hopte van het Calandkanaal is ter '•aatse 62 voet. De John A. McCone ligt gedeelte- ik in de vaargeul. Een aantal tank- jbopen. dat niet kan passeren, ligt te échten. 'en hoopte dat tijdens het hoogwa- f van middag een poging zou wor- gedaan de tanker vlot te krijgen. 'sjfc'UBijflf' gflAT'S al* aJbcrtAAUA. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam straat: plaats I betaalt: per kwartaal per maand I UTRECHT In ziekenhuizen, psy chiatrische inrichtingen en verpleeg inrichtingen worden veel patiënten verpleegd, die voor hun aandoening elders geplaatst zouden worden als daar ruimte was. Dit blijkt uit een enquête van de Stichting centrale begeleidingscom missie voor medische controle, het overkoepelend orgaan voor de me dische controle van de zieken fondsen. Deze momentopname onder 79.711 patiënten had uitsluitend be trekking op verzekerden van zieken fondsen en verpleegden krachtens de AWBZ. Ten onrechte ligt 4,6 proeent van pleegtehuizen en in de tweede plaats doordat een groot aantal patiënten j naar huis zou kunnen als in bepaalde aanpassingen werd voorzien of als zij i de patiënten in een ziekenhuisbed, zouden kunnen worden opgenomen in verblijft 11 procent in psychiatri sche inrichtingen en 13 procent in verpleeginrichtingen. De CBC heeft berekend dat hierdoor per dag 117000 aan extra kosten ontstaan. In de eerste plaats door het verschil tussen de gemiddelde ver- pleegprijs in de ziekenhuizen en ver- bejaaTden- of verzorgingstehuizen, waarvan de verpleegprijs niet door de ziekenfondsen of de AWBZ- wordt betaald. Bijstandswet Juist omdat men de kosten van een bejaarden- of verzorgingstehuis zelf moet betalen (of daarvoor een beroep op de Bijstandswet moet doen), wor den veel mensen ten onrechte opge nomen of te lang „vastgehouden" in inrichtingen waar ze eigenlijk niet thuis horen. De conclusie van de CBC is dat niet de uitbreiding van de ziekenhui zen voorrang moet hebben, maar de uitbreiding van eenvoudiger voorzie ningen, waardoor de patiënt vanuit het verkeerde bed in het juiste bed kan worden overgeplaatst. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel nieuwe abónn'ee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1