AltLEItm „Geboeid" protest in Moskou Naar nationale gezondheidszorg administratieve medewerkers )ode na jngelukkige manoeuvre egenligger GS MEDEWERKSTER Van Belg en twee Italianen Op scholen in VS groeiend vandalisme Van der Louw: Niet ingekapseld99 Britse~poiitiek PvdA koerst meer in de mzake Nigeria rioting van Nieuw Links veroordeeld Streven van de PvdA Trak sluit in Bern ambassade VISSEKU* EN MAMKTNIEUWS Bijenkorf Beheer leent a 9 pet Philipslening in één dag voltekend IVM en IVM Invest KOÈRlfÈS *«!ïaPMgrai ™Ue leidse courant MAANDAG 19 JANUARI 1970 t 3. ld.: >ek. WINSCHOTEN Een botsing i op de Grindweg heeft gisteren het leven gekost aan de 27-jarige G. Stel uit Oude Pekela. Een te genligger reed vlak voor hem een aan de linkerkant van de weg gelegen inrit in. De heer Stel schoot na de botsing met zijn wagen door een hek. Zijn vrouw en twee kinderen alsme de zijn broer konden na behan deling in het ziekenhuis terug naar huis. De heer Stel overleed kort na aankomst in het zieken huis aan zijn verwondingen. LEERDAM .Dbor nog onbekende oorzaak is in de nacht van zaterdag op zondag een auto van de Lingedijk gereden die werd bestuurd door de 21-jarige H. S. uit Vianen. Een 19-ja- rig meisje uit Vianen dat naast hem m de auto zat kwam om het leven. De bestuurder zelf liep ernstige ver wondingen aan zijn hoofd op. Hij is nog niet buiten levensgevaar. DEN HAAG Op de rijksweg van Leeuwarden naar Sneek onder Schamegoutem zijn zaterdagavond tegen acht uur twee auto's frontaal op elkaar gebotst. De 14-jarige E. de Vries uit Stiens kwam hierbij om het leven. Twee zwaargewonden en ze ven lichtgewonden werden naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. MEYEL Een 16-jarige jóngen uit Nederweert is zaterdagmiddag met een auto van de Kanaaldijk geraakt en tegen een boom gereden. De 21-ja- rige A. Hermans uit Blerik onder wiens toezicht de jongen de auto bestuurde overleed kort na het onge luk. De bestuurder van de auto is zwaar gewond in een ziekenhuis in Venlo opgenomen. UTRECHT De 31-jarige sein- monteur D. J. Broer is zaterdagmor gen op het rangeerterrein van zijn woonplaats Zaandam aangereden door een locomotief. Hij was op slag dood. MOSKOU In een operette theater in Moskou heeft gister avond een jonge Belg vlugschrif ten verspreid waarin hij betoog de voor de vrijlating van een vyftal Russische intellectuelen die wegens hun afkeurende hou ding ten opzichte van de rege- ringspolitiek zijn gearresteerd. De jongeman, Victor van Brante- gem uit Gent, had zich met handboeien vastgemaakt aan de ballustrade van een balkon. Russische bewerking van de musical My fair lady de lichten weer aangin gen sprong hij overeind en strooide de pamfletten in het rond. Het waren exemplaren van een open brief aan de componist Sjostakowitsj, die onlangs de oprichting van een internationaal comité tot vrijlating van zijn Griekse collega Mikis Theodorakis bepleitte. In de pamfletten, die waren onder tekend met „Het Vlaamse aktiecomi- té voor Oost-Europa", werd aange drongen op de vrijlating van Grigo- renko, de Oekraiense historicus Va lentin Moroz, de schrijver Joeri Ga- lanskaf, de dichter I. Babai en de in tellectueel R. Kadajef. Nadat politiemannen in burger de gebaarde Gentenaar van- zijn boeien hadden ontdaan en hem hadden weg gevoerd haalde het theaterpersoneel de vlugschriften op. Een vrouw die haar pamflet niet wilde inleveren werd na de voorstelling gearresteerd. Zaterdag voerden twee jonge Itali anen een vrijwel identieke actie uit in het Moskouse warenhuis Tsoem, dat vlak tegenover het Bolsjoi thea ter ligt. Het waren de 22-jarige Ro meinse secretaresse Teresa Marinuzzi en de 23-jarige opzichter Valtenio Tacchi. Zij hadden zich eveneens met boeien aan een balustrade geketend. De jongelui leden van de organisa tie voor burgerrechten Movimento Civilta Europpa hadden even tevo ren pamfletten verspreid waarin werd aangedrongen op vrijlating van de gevangengenomen leden van de Sowjet vrijheidsbeweging. Deze groepering heeft al verschil lende malen bij de Verenigde Naties proberen te bewerkstelligen dat er een onderzoek wordt ingesteld naar schendingen van de rechten van de mens in de Sowjetunie. Zaterdag is er weer een oproep tot de VN gericht. Daarin worden 62 na men van mensen genoemd die we gens hun houding tegenover de rege ring zijn opgepakt. Een deel van hen is tot gevangenisstraffen veroordeeld, de anderen zijn naar psychiatrische inrichtingen gestuurd. Van de groep van 15 personen die de eerste oproep aan de commissie voor de rechten van de mens richtte zijn er nu nog zeven over. De rest bevindt zich in de gevangenis. LONDEN Twee Britse kranten meldden gisteren dat twee Poolse di plomaten, mogelijk attaché's door de Britse regering zijn uitgewezen. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar geven. Het wordt mogelijk geacht dat de diplomaten om veiligheidsreden zijn uitgewezen. Sunday Telegraph meent dat de Polen betrokken zijn bij spionage. Het is niet duidelijk of de uitwij zing verband houdt met de zaak van het Labour-parlementslid James Owen, die inlichtingen zou hebben doorgegeven aan Oosteuropese lan den. Owen is echter nog niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. WASHINGTON Uit een rapport van de subcommissie van de senaat ter bestrijding van jeugdcriminaliteit is gebleken dat de vernielingen op de Amerikaanse scholen hand over hand toenemen. In 36 schooldistricten werd in het schooljaar 1967-'68 voor zes en een half miljoen dollar vernield. Tegen de vernielzucht van de jon gelui worden indrukwekkende maat regelen genomen. Politiehonden, ge voelige microfoons en schijnwerpers zijn ingezet om de schoolgebouwen enigszins te beschermen. Sommige scholen worden zelfs omgeven door hoge schuttingen met prikkeldraad. De directeur van de FBI, J. Edgar Hoover, heeft verklaard dat de ver nielingen worden gestimuleerd door links-extremistische elementen, die de kloof tussen studenten en gezags dragers willen vergroten. Volgens de FBI directeur beschouwen die linkse groeperingen het gehele onderwijs als een fabriek waar de studenten tot ro bots wonden gekneed ten behoeve van het establishment. Techn. vooruitgang in landbouw brengt gevaren met zich mee NEW YORK De technische voor uitgang in de landbouw dreigt de so ciale structuur der ontwikkelingslan den te verstoren ofschoon het gevaar van honger in de wereld erdoor wordt weggenomen. Dat staat in een rapport van secre taris-generaal Oe Thant van de VN dat vandaag is gepubliceerd. Hij merkt daarin onder meer op dat de landbouwhervorming dringen der nodig is dan ooit tevoren om te bereiken dat de „toenemende ellende en de groeiende ongelijkheid der inko mensverdeling op het platteland plaats moet maken voor welvaart". Het rapport voorspelt verder dat de lonen van het agrarisch personeel zul len gaan stijgen en dat werkkrachten schaars zullen worden als gevolg van de technische vooruitgang. Dat zal op zijn beurt zorgen voor een sterkere migratie naar stadsgebieden, vooral naar de overbevolkte grote steden. i (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN Het congres van de PvdA heeft zaterdag in Groningen twee moties over Bfafra aangcnonicn. In de eerste motie wordt het beleid van de Britse regering scherp veroor deeld en vraagt men deze regering en de Labourpartij met klem sterke druk op Lagos uit te oefenen om hulp te verlenen. Aan het partijbestuur wordt ge vraagd de Socialistische internatio nale te verzoeken de Labourparty eveneens onder druk te zetten. Ook de Nederlandse regering moet de nodige stappen voor hulpverlening doen, zonodig tegen de mening van de Nigeriaanse regering in. Een voorstel alle betrekkingen met de Britse socialistische zusterpartij te verbreken wanneer ze haar beleid niet zou wijzigen, kreeg geen meer derheid. Het congres veroordeelt in een tweede motie het beleid van de Ver enigde Naties, die niets hebben ge daan om de volkerenmoord te voor komen. De Nederlandse regering moet uitspreken, dat de Verenigde Naties tekort zijn geschoten, aldus deze mo tie. (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN De Party van de Arbeid koerst meer in de rich ting van Nieuw Links. Dit is het resultaat van het partijcongres, dat zaterdag in Groningen een resolutie over de verdeling van de in komens en vermogens voorstelde. Na een dag discussiëren door 600 afgevaardigden, die 400 voorstellen moesten verwerken, kreeg bij voorbeeld niet alleen het recht op arbeid, maar ook het recht op in komen een plaats in de resolutie. In de ontwerp-resolutie stond de wens de cao's uit te breiden tot alle werknemers (ook directeuren), maar ook werd de eis opgenomen de sta kingsvrijheid onverkort te waarbor gen. Het voorstel van het partijbestuur het spaarloon zonder meer in de resolutie op te nemen, haalde het niet. („Je mag toch zelf weten hoe je je eigen geld besteedt". „Nu worden de arbeiders kleine kapitalisten.") Het congres stond slechts „experi menteren" met het spaarloon toe. Ook kreeg Nieuw Links gedaan, dat er een studie wordt gemaakt over het maximum inkomen en dat bij de invoering van een volksver zekering tegen de financiële gevol gen van arbeidsongeschiktheid ook huisvrouwen (als zelfstandige indi viduen en „Niet als aanhangsels (Van onze parlementsredactie) GRONINGEN Het congres van de PvdA heeft zich zater dag in Groningen uitgesproken voor een nationale gezondsheids- zorg. In een resolutie, die met algemene stemmen werd aange nomen, vraagt men: Een doelmatig geheel van voorzie ningen onder verantwoordelijkheid van de rijksoverheid matiging van de in de gezond heidszorg verdiende inkomens; gratis voorzieningen voor alle pa tiënten; financiering, die bijdraagt tot een meer gelijke inkomensverdeling. In afwachting van het totstandko men van deze zorg vraagt men ver der de loongrens voor het verplichte ziekenfonds op te trekken tot 16.000 per jaar en dit bedrag te koppelen aan de loongrens van de AOW en AWW (inkomen voor maximumpre mie). Opvallend was, dat men In het de bat pleitte voor een gezondheidszorg en geen gezondheidsdienst wilde om ruimte te laten voor andersdenken den. Verdei nam het congres een duide lijke resolutie voor de werkende jeugd aan: leerplicht tot 18 jaar, mo gelijkheid tot vorming tot 21 jaar, kiesrecht voor ondernemingsraden en zeker 25 betaalde vakantiedagen, geen overwerk en niet langer werken dan 8 uur per dag. Voor de minister van sociale zaken had men deze motie: de voorgestelde loonwet is een inbreuk op de inko mensvorming van de werknemers. Een resolutie van het bestuur over de economische situatie in het noor den van het land werd vervangen door een veel steviger stuk van het gewest Groningen, Men eist van de regering sterke industrieën en over heidsdiensten, actieve arbeidsmarkt politiek en een fantasierijk woon- en leefmilieu. Een aparte motie handelt over de zorgelijke situatie in Musselkanaal en Oude Pekela. Gesproken werd over de strokarton, steenfabrieken en de sigarenfabriek Champ Clark. Maar van de kant van de vakbewe ging slaagde men erin deze aandui dingen, die de motie zinvol maakten, er uit te trekken. In de motie verklaarde men zich namelijk solidair met de werknemers van deze bedrijven. Ook sprak men zich nog uit voor het brengen van de grond in handen van de gemeenschap. De aanloop hiervoor is de prijsbeheersing van de grond. van de man") onder deze verzeke ring zouden vallen. Mevrouw Irene Vorrink namens het bestuur: Maar huishoudelijke hulp is bij ziekte toch het belang rijkste. Antwoord: Hierover beslissen we zelf. Als we het geld maar krijgen. Vredelievend Ook de aanvaarde wens voor ont wikkelingshulp aan Cuba als com pensatie van de Amerikaanse blokka de kwam van Nieuw Links. Overigens bleek er tijdens het con gres weinig verschil tussen Nieuw Links en het partijbestuur, dat nu na de verkiezing van de heren K. L. Roskam te Roelofarendsveen en de heer K. Kolthoff te Amsterdam voor bijna de helft bestaat uit Nieuw Linksers. Na afloop van het congres werd dan ook de vraag gesteld of Nieuw Links was geïntegreerd. Voorzitter dr. A. Vondeling ant woordde, dat het congeres in maart in hoofdzaak uit incidenten had bestaan. Er was toen door technisch tekortkomingen veel geïrriteerdheid en Nieuw Links trad provocerend op „Op het ogenblik zijn er geen oor zaken om zich als aparte stromingen in de partij aan te dienen." beweerde de voorzitter. Rijper bestuur Bestuurslid André van der Louw keek wat zuinig bij deze verklarin gen. „Wij zijn helemaal niet inge kapseld". zei hij. ,f)p het ogenblik hebben we nog een geweldig nuttige functie: het overbrengen van de ak- 1 i ties van buiten-parlementaire groe- pen naar de partij." i De heer Kolthoff vulde de verant- woording aan: „Vergeet ook niet, dat het partijbestuur vergeleken met de j i vorige keer milder en rijper is ge- worden." Kolthoff kon dat zeggen j want hij zat nog geen dae 'n het bestuur. De conclusie kan getrokken wor- 1 den, dat Nieuw Links en partij bestuur dichter bij elkaar zijn geko-, men en dat tal van denkbeelden van Nieuw Links hebben doorgewerkt en eigendom zijn geworden van de par tij. Geen socialisatie Op één punt leed Nieuw Links een nederlaag. In het verkiezingspro gramma wordt socialisatie (nationa lisatie) van het verzekeringswezen geëist. In het voorstel van het bestuur werd gesproken over over heidsdeelneming in belangrijke be drijven en socialisatie van het verze keringswezen. Aangenomen werd evenwel de tekst van het gewest Amsterdam, waarin slechts alleen wordt gespro ken oveT deelneming door de over heid in banken, verzekeringsbe drijven en bedrijven met een feite lijke monopoliepositie. Ahdré van der Louw probeerde na afloop er nog deze draai aan te geven door te melden, dat de Indieners een overheidsdeelneming voor honderd procent bedoelden. Maar dit ver meldde de tekst niet. Reactie van congresvoorzitter: niet het verkiezingsprogramma, maar wat nu is uitgesproken geldt. Vondeling sussend: Zie deze uitspraak als een bouwsteen voor het volgende pro gramma. In dezelfde omstreden tekst scoor de Nieuw Links toch nog een punt: Exploitatie door de bodemschatten door de gemeenschap. Het voorstel vermeldde „ten bate" van de ge meenschap. Voldaan Zo deinde het congres, waarvan de deelnemers zeer ijverig en plichtsge trouw waren en nauwelijks achter hjH> tafels vandaan kwamen, op en neer. Met weinig verrassingen en weinig emotie. Partijvoorzitter Vondeling was zeer voldaan. Er is echt beraadslaagd. Hij noemde zijn eigen partij „een bijzon der plezierige club". „En vergeet niet", zei de voorzitter, „dat wij zeker twee keer zoveel beta lende leden hebben als de KVP,...!" De einduitslag noemde dr. Vonde ling bevredigend. Alleen liet hij wel merken met de vele partijgenoten burgemeesters niet ingenomen te zijn met de beslissing van de „gekozen burgemeester". „Het is jammer, dat we geen uitgewerkte studie over dit probleem hebben van ons we tenschappelijk bureau en we niette min toch hebben beslist" Over 5 jaar Een grote minderheid van het par tijbestuur is tegen de „gekozen bur gemeester". Vondeling zei: „We zullen zien wat we kunnen doen binnen de mogelijk heden van de nu bestaande wet." En fractieleider drs. Den U-ijl: „De ze belangrijke grondwetswijziging is pas over vijf jaar mogelijk. We kun nen overwegen om met een initiatief voorstel te komen." Reactie van fractieleider van D'66 mr. Van Mierlo. die op het congres aanwezig was: Door die „gekozen burgemeester is de afstand tot mijn partij niet kleiner geworden". Bert de Jong BAGDAD De revolutionaire raad die in Irak aan het bewind is, heeft gisteren besloten de Iraakse ambassa de in Bern te sluiten. Volgens een officiële mededeling geschiedt dit uit bezuinigingsoverwegingen. De verhouding tussen de twee lan den was sterk verkoel/3 door de uit spraak in het Zwitserse Winterthur waar drie Arabieren tot twaalf jaa gevangenisstraf werden veroordeeld wegens een aanval op een verkeers vliegtuig van El Al. Een lid van d< Israëlische veiligheidsdienst die bi- de aanval een Arabier doodschoot, werd vrijgesproken. Irak had onlangs al zijn ambassadeur uit Bern terug geroepen. Visserij SCHEVENINGEN 19 januari Visserij- berichten. Totaal aa nde marlet: 400 kis ten verse haring, 960 kisten kabeljauw, 67o kisten wijting. 1700 kisten schol. 50 kisten diversen. 14.001 kg tong en tar bot. SCHEVENINGEN 19 januari Visserij- berichten. Besommingen trawlers in gul dens- SCH 5—16.600. SCH 7—1320. SCH 8—20 000. SCH 16—6860. SCH 24—24.000. SCH 54—6500. SCH 55—7980. SCH 60—10.770. SCH 73—13600. SCH 101—15-480. SCH 196—2520. SCH 242—14.450, SCH 248—6000. SCH 339— 10.950 besommingen kustvissers: KW 63— 6580. Noteringen per kg: gr tong 503—523. grm 505—531. kim 482—515. I 475—501. II 445-460. tarbot I 750—790. II 59C.-600. III 410-440. IV 300—350. griet I 260—330. II 160—200; per 40 kg: grm schol 12—20. mid del 13—18. klein 15—18.50. wijting gestript 26—32. idem dicht 9.60—12. m kabeljauw 50—60. I 43—53. II 29—38. III 24—35: per 100 kg: gr kabeljauw 110—160; per 50 kg: verse haring 27.30—29. Verwachte aanvoer voor morgen: circa 15 kustvissers. Markten BARNEVELD. 19 januari Vette ltalve- renmarkt. Aanvoer 377 stuks, handel stroef. Prijzen: le kwaliteit 4.20J.60. 2e kwaliteit 4-4.15. 3e kwaliteit 3.80—3.95. BARNEVELD. 19 januari Coöp. Ve- luwse Elervelling. Aanvoer 478.800 stuks, stemming flauw. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 53-5 gram 918—958. 56-57 gram 963—987. 60-61 gram 1013—1034. 64-65 gram 1096—1097 Olivlers Eiercentrale. Geen veiling meer op maandag. KATWIJK AAN DEN RIJN Behou dens de waspeen worden aan de Katwljkse groenteveiling maar kleine voeveelheden van bepaalde produkten aSngevoerd. De aanvoer van waspeen was echter zeer groot en ook groter dan in de vorige week: de aanvoer steeg van 1.028.000 kg toen tot 1299.000 kg nu. Er viel een teruggang te bespeuren in de noteringen, wat bij zonder tot uiting kwam bij de Bl-peen en de Al sortering. Het is een verklaar baar feit. dat de kooplie€en niet te veel op risico kopen daar veel peen wat vorst- gebrekjes vertonen, wat de houdbaarheid van de peentjes nadelig beïnvloedt. Men koopt alleen, wat werkelijk geplaatst kan worden. De exporteurs verlaadden. De ex porteurs verlaadden naar België en naar West"Duitsland en in beperkte mate ook naar Engeland. De conservenfabrieken kochten ook. zowel de Belgische als de vaderlandse. De binnenlandse markt was graag te noemen en de goed gesorteerde All ging vlot van de hand. Over het alge meen genomen moeten we de waspeen- markt in de afgelopen week toch zwak noemen. De verwachtingen voor deze week mogen gunstig zijn. De noteringen waren als volgt: A extra 740—790 per kist van 20 kg. AI 560—770. All 260—750. BI 420—860. Bil 200—480. CI 380--630. CII 210—600. Breekpeen ging weg voor 100—580 per kist. Er was weer behoorlijk boerenkool on der de klok. Was midden in de week de marktsituatie niet best. nadien verbe terde de markt motering 746; uien wer den voor zeer hoge Drijzen verkocht: 630—1450; koolsoorten werden graag ver kocht; rode kool voor 15—50. spruiten 2581. groene kool 29. Er was meer sel derie: 5—20: andijvie 46—129, schorseneren AI 66—75. BI 45—51. Cl 8—21. Er werd meer aangevoerd. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 januari Groenteveiling: waspeen AI 580—770. All 260—620. BI 600—860. Bil 200—290. Cl 510. CII 320180, boerenkool 2546. breek peen 140—470. Aanvoer waspeen 182.000 kg. LEIDEN. 19 januari Coöp. Groente en Fruitveiling: appelen 16—18. peren .74, andijvie 133—157, kroten gekookt 50, boe renkool 27—46. gele kool 29—40. prei 95— 123. spruiten A 77—S4. B 83—93. champig nons 320—330. uien Relingen 29—J9. idem middelgrof 59—63. idem grof 46—62. witlof 96—131. sla A 31—37. B 18—26. selderij 9—17. ROTTERDAM. 19 januari Veemarkt. Aanvoer; totaal 1791 dieren, waarvan 1355 slachtrunderen en 436 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen extra kwal 5.25 —5.45. le kwal 4 30—4.80. 2e kwal 3.75- 3.95, 3e kwal 3.50—3.70, varkens le kwal 2.84—2.88 2e kwal 2.78—2.84, 3e kwal 2.76 —2.78. stieren 4.555.20, worstkoeien 3.40 —3.60, slahtzeugen 2 182.25. zware var kens 2.40—2.50. Overzicht: slachtrunderen: aanvoer klei ner. handel redelijk, afloop flauw, nau welijks prijshoudend; varkens; aanvoer ruimer, handel willig, iets gedrukt in prijs; enkele prima's boven notering. ROELOFARENDSVEEN. 16 januari Bloemenveiling: Am. Anjers Sim rose 18 —26 Sim rood 20—23. Sim wit 27—30. Sim Keefer 21—24. Fanfare 20—23. Sim Altce 22—24 Rozen Garnette en Carol 19—25. Forsythiatakken 38—54. Hyacinthen 11—24 per stuk; Irissen Wedgewood 220. Fresia 100—125. Troschrysanten 110—140 .Idem jaarrond 240—310. Narcissen 75—105.. Tul" pen Sulpher Cloud 170—190. Apeldoorn 245 —275 Prelullum 140—150. Lustige Witwe 155—185 Krelage 135—170. Christmas Gold 155—165. Van der Eerden 165. Paul Richter 155—170. Prominence 210—220. Brasilia 180. Oxford' 165—175. Tommy 175. Demeter 200 —215, Overdale 145—150 per bos. UTRECHT. 19 januari Paardenmarkt. Op de paadenmarkt in Utrecht werden vandaag aangevoerd 475 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden 1200—1675. werkpaarden 1200—1585. oude paarden 800— 1450. 3-jarige paarden 900—1175 2-jarige paarden 700—925, veulens 300—650. hitten 700—950, slachtpaarden per kg geslacht ge wicht 280—370, jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht 3.704.10. De handel was willig. Goud- en zilvermarkt AMSTERDAM Noteringen van edele metalen te Amsterdam; ink./verk vor. not. fijngoud 4050.-/4200.- 4060,-/4210,. zilvemot. 216.-/228.50 213.-/225.50 Academische examens DELFT Aan de Tevhnlsche Hoge school Delft zijn geslaagd voor de exa mens: propaedeutlsch civiel-ingenleur: de heer W C G Kolber (Den Haag); doctoraal examen scheikundig ingenieur: de heren H T van Asselt (Delft). J Bac (Zeven huizen). A van den Berg (Dordrecfit). A W Both (Vlaardingen). C Coulaloglou (Schiedam). J D Gombert (Rotterdam1). %T H Kieizen (Delft). T F Koehlbrugge (Oos terbeek. R M Lie (Poeldijk). P E Lugten (Delft). R de Lijster (Hilversum). JEM Pouwels (Rotterdam). J Rensen (Maas land). B K Rlma (lof) (Den Haag). T G Spek (lof) (Gorinchem). E Vellekoop (Maasdijk). AMSTERDAM Bijenkorf Beheer zal nog dit jaar van de Nationale Bank voor middellang krediet N.V., een dochtermaatschappij van de AMRO- bank, een hypothecaire geldlening op nemen van f 25 miljoen, tegen een ren te van 9 procent per jaar. De lening zal worden afgelost in vijf gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 30 november 1975. Bijenkorf Beheer heeft bedongen dat zij op elke aflossingsdatum boven de verplichte aflossing van f 5 miljoen nog maximaal f 5 miljoen extra zal mogen aflossen. Houders van 6 procent cumulatief preferente aandelen zuilen op 27 ja nuari a.s. hun fiat aan deze lening moeten geven. EINDHOVEN De uitgifte buiten Nederland van 8 procent notes van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken, vervallende 1 februari 1973 en uit gegeven tot een maximum van f 100 miljoen, is reeds op de dag van in schrijving voltekend. De inschrijving is gesloten. ROTTERDAM Bij de op 10 maart 1969 opgerichte verzekeringsmaat schappij I.V.M. (Internationale Ver zekering Maatschappij) N.V. is de gang van zaken bevredigend, aldus een bericht van het bedrijf. Op 31 december 1969 bedroeg het verzekerd kapitaal f 122.882.000 en de cash-flow f 11.837.000. De netto ver mogenswaarde per aandeel I.V.M In- vest N.V. steeg in negen maanden met 23 procent van f 10 tot f 12.30 per 31 december 1969. In I.V.M. Invest is een belangrijk deel der premies van I.V.M. geïnvesteerd. I.V.M. is een Nederlandse dochter van I.O.S. Investors Overseas Services. President-commissaris is de voor malige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, James Roosevelt. 1 20 WOORDEN f 1,75 Elk woord meer ƒ0,12 Deze prijzen zijn exclusief BTW Voor Koeriers onder nr wordt 35 ct. extra in rekening gebracht Bewijsnummers (alleen op verzoek) 25 ct Personeel gevraagd Het moderne bejaarden centrum „Avondzon" Rijns burg, vraagt wegens huwe lijk van de tegenwoordige een ziekenverz. intern en een bej. helpster extern. Soil, bij de directrice, Oude Vlietweg 9, Rijnsburg. Gevr. werkster bij Apo theek R. van Breest Smal- lenburg, Loevestein 7 Lei derdorp, tel. 01710 42947. Administrateurs hebben nog enige uren beschikbaar voor het bijhouden van uw boekhouding (ook loonadmi nistratie), telefoon 44386. 9 Te koop aangeb. invali dewagen met I.L O.-motor te bevr. J. van Houtkade Leiden. Voor een goede rij-oplei ding met resultaat, natuur lijk naar Kwak's verkeers- instituut, Thorbeckestr. 34, telef. 22803. Erkend, gedipl. betrouwbaar. 10 autorijlessen v. f47,50 vervolg- en losse lessen f 7,50. Fonkelnieuwe VW's, voor geslaagde leerlingen anti-slipcursus tegen spec, tarief. Autorijschoolcombi natie „De Centrale". Aanm. adressen: Alphen a/d Rijn: Hooftstraat 257. tel. 3752. b.g.g. 5599; Leiden: Mors- straat 36. tel. 42503: Voor schoten: Prof. Cam Onnes- plantsoen 13. tel. 5834; War mond Laan van Ooster- geest 3, telefoon 2678. Autoverzekering W.A. en all-risk. Billijke tarieven, spec, ambtenarenkorting overname van no-claimkor- tingen. Assurantiekantoor Verberg. Jac. Urlusplantsoen 123, Leiden, tel. 43386, b.g.g 42146 afd. ass. Auto-, motor- en brom fietsfinancieringen zeer vlot te en discrete afwikkeling. Assurantiekantoor Verberg, Jac. Urlusplantsoen 123 Lei- De Nederlandse ADLER Fabrieken N.V. behoort tot de Triumph-Adler-groep in Duitsland. In onze bedrijven te Leiden. Cuyk en Nieuwkoop worden grote aantallen schrijfmachines vervaardigd. Voor onze afdelingen Fabrieksadministratie en Kalkulatie te Leiden vragen wij een tweetal die reeds enige jaren ervaring hebben en die zich verder willen ontplooien tot zelfstandige administratieve krachten. Om de funkties, die wij aanbieden, goed te kunnen vervullen, is het noodzakelijk, dat kandidaten in het bezit zijn van het praktijkdiploma boekhouden, terwijl een studie voor M.B.A. tot aanbeveling strekt. Leeftijd pl.m. 22 tot 27 jaar. Zij, die belangstelling hebben, verzoeken wij hun sollicitatiebrief te richten aan de afdeling Personeelszaken van de Nederlandse ADLER Fabrieken N.V. - Rooseveltstraat 20 Leiden. den, telefoon 43386. b.g.g. 42146 afd. ass. Autohulpdienst. Telefoon 01710—53058, Houtlaan 12-40, Leiden. Lidmaatschap gratis hulp enz. voor f30 excl. per jaar op aanvraag. Castrol Quick Service Station. Verhuur van porseleinen serviezen - Leerdam glas werk - bestek - koffiema chines, verchroomde ge- stoff. klapstoelen. formica tafels - kapstokken - bar krukken, enz. Leidens groot ste verhuurder „De Gouden Sleutels" (sinds 1898), Haar lemmerstraat 220. Leiden, te lefoon 21691. Nette student zoekt ka mer in Leiden voor een goe de kamer een goede prijs. Br. onder nr. 3320 bureau van dit blad. Laat nu uw grasmachine slijpen en nazien. Korte le vertijd. Kippengaas, harm, gaas, afr.-palen en alles voor uw tuin en gazon. W. P. Hartwijk, Nieuwe Beesten markt 711, Leiden, telefoon 26627. Wij bieden u nog aan: 2-, 3-, 4- en 5-pers. tenten tegen winterprijzen, o.a. Safari, Raclet. Bezoekt u vrijblij vend onze kampeerafdeling. Wilms Floet Sport. Haar- lemmerstr. 182184, telefoon 24872—41830. 9 Luxaflex Suntempcr Perina. Aluminium jaloezie- en. compleet geplaatst, be taling v.a. f 2,50 p.w. Bel tus sen 79 uur voor vrijbl. prijsopgave. Nu nog 20 pet. winterkorting, telef. 01710 42177. 9 De Kastenspecialist, 600 modellen, hang-, legkasten, wandkasten, keukens, keu kenmeubelen, slaapkamers, bureaus, enz. Hooglandse Kerkgracht 49, Leiden, tele foon 33078. Bureaus. Grote kantoor inventaris aangekocht w.o. bureaus, typetafeltjes, sta len 2-deurs kasten, schrijf tafels. archiefkasten, brand kast. houten kasten enz. H. J. v/d Pluym, St. Joris- steeg 7a, bij de Hogewoerd tel. 01710-21266. 22429 Leiden. Voor Karnaval plastic maskers van o.a. jungle- bookfiguren, Donald Duck o.a.. De Flintstones, Aste- rix, Kuifje. Pompidou, Ni xon, Wilson. Nasser, Castro, C. Chaplin, F. Hardy, Eddy Constantine etc. N. Pad denburg. Nieuwe Rijn 11. Aangeboden fraaie 17de- eeuwse Savonarolazetel, 1 fraaie ladenkast. 17de-eeuw- se bruidskist. Prachtig Sak- sich porselein (met keur) Friese tinnen bruidskan. te lefoon 01828—3853. A.s. bruidsparen!! Alleen wij verhuren de nieuwste 8-persoons „Chrysler" trouw auto's, met chauffeurs ge kleed in fraaie beige livrei en. Keuze uit wit-ivoor of zwarte bruidscoupé. Inlich tingen uitsl.: Dir. H. G. T. J. de Jong, Zeemanlaan 12a. Leiden, tel. 23055!!! Wasserij „Ozon" voor uw was, chemische reiniging, partijen jassen, overhemden, overalls, kleding, reparatie, stoppage, suède reiniging, enz. Vraagt inlichtingen bel 22675. Ruil of verkoop uw over tollig foto-, film- of projec- tietoestel hij: Foto Vorrink. Beëdigd taxateur op foto- en filmgebied. Brouwersgracht 1. hoek Prinssegracht. Den Haag, tel. :7: - 608080-604566. 's Maandags gesloten. Schuldenregelingen d.w.z. concentratie der betalingen op één punt v. particulieren, ambtenaren en zakendrij- /enden ter voorkoming van faillissement en (loon)beslag verkoop enz. enz. Medewer king en erkenning v. Voor schot- en Financieringsban- ken alsmede met hen die zich belasten met de invor dering van schuldposten Landelijk Adviesbureau v/d Middenstand, gevestigd sinds 1960, Bussum, Kon. Emma- laan 18. telefoon 02159 16903. Code N16. Iedereen een krediet tot f 3000 zonder borg direct te verkrijgen voor aanschaf van meubelen en woning textiel. Ook zij die gaan trouwen en allen die drin gend .meubelen willen ko pen. Vraagt gratis folder met uitvoerige inlichtingen bij postbus 1083 Rotterdam. Gitaarlessen. Gevestigd te Hazerswoude-Rijndijk. J. ten Boske, gitarist. Diploma con servatorium. Willem Kloos- straat 30. Tel. 01714-3431. 0 Blokfluitlesscn. Mevr. R. ten Boske. Groepjes van 5 a 6 leerlingen. Willem Kloos- straat 30. Hazerswoude-Rijn dijk. Tel- 01714-3431. Op onze afdeling ARBEIDSANALYSE hebben wij plaats voor een van 1720 jaar. Haar werk zal bestaan uit het verzamelen en verwerken van diverse gegevens, onder leiding van onze arbeidsanalist. Bij gebleken geschiktheid kan zij verder behulpzaam zijn bij onderzoék naar werk methode- en organisatieverbeteringen en is het vanzelfsprekend, dat wij hiervoor een goed salaris betalen. Mulo-diploma, enkele jaren Mulo of Handelsavondschool strekt tot aanbeveling. Wanneer U een praktische instelling hebt en iets anders zoekt dan een gewone kantoorbaan, zullen wij U gaarne ontvangen voor een persoonlijk onderhoud. EL-MIOR Overhemdenateliers Lammenschansweg 128, Leiden Tel. 43041, toestel 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7