Bonn is bereid samen te werken met Oost-Duitsland Oostzone zegt: Weinig nieuws Directrice ziekenhuis volslagen rechteloos Bedroefde helpers terug uit Biafra Topfunctie in groot gevaar ZUSTER MEYBOOM: VECHTEN OF HEENGAAN ft OP KORTE TERMIJN ONDERHANDELEN ft AFZIEN VAN GEBRUIK VAN GEWELD Regeringsverklaring Brandt Vakbonden 50 boosopV&D *<.are vergelijking Wegen wacht helpt politie bij ongelukken Bang Vier lijken bejaarde slachtoffers geborjren Plan onthuld om 4 Britse Joden te bevriezen DONDERDAG 15 JANUARI 1970 BERLIJN' Het Oostduitse pers bureau ADN heeft de Westduitse bondskanselier Willy Brandt ervan beschuldigd, in zyn regeringsverkla ring van gisteren de belangrijkste vraagstukken uit de weg te zyn ge gaan. Volgens ADN heeft Brandt o.m. de inhoud van het Oostduitse ontwerp verdrag van vorige maand over ver betering van de betrekkingen niet on derzocht. Behalve dan dat hij het be langrijkste punt ervan, de vestiging van volledige internationale betrek kingen tussen de twee Duitslanden, van de hand wees. ADN zegt, dat Brandt ook nagela ten heeft andere belangrijke vraag stukken die de Europese veiligheid raken, te vermelden, zoals het laten varen van elke revanchistische poli tiek, kernwapens en de produktie en opslag van chemische en biologische wapens. ADN beschuldigt Brandt er voorts van, „de onrechtmatige inlijving van West-Berlijn bij de Westduitse staat" krachtig voor te staan. Over Brandts aanbod om met Oost- Duitsland over een niet-aanvalsver- drag te onderhandelen, zegt ADN, dat dit voorstel al vervat is in het Oost duitse ontwerp-verdrag. BONN West-Duitsland is bereid met Oost-Duitsland samen te werken. Als eerste stap stelt bet zijn buurland voor zo spoedig mogelijk onderhandelingen te beginnen over een wederzijdse be lofte geen geweld te gebruiken. Dat het pastoraal concilie ook niet- rooms-katholieken voor onoplosbare raadsels kan plaatsen viel te constate ren tijdens een tv-uitzending over dit concilie op woensdagavond 7 januari. Nadat een bisschop er terecht op had geattendeerd dat de RK kerk geen enkele priester verbiedt te trouwen, maar wel eist, dat priesters, indien zij daartoe besluiten hieruit de conse quentie moeten trekken geen priesters meer te kunnen blijven, liet hij er ter .ondersteuning" van zijn betoog op volgen: „evenmin als een piloot met slechte ogen piloot kan blijven". Als je een bisschop, dat hoort zeggen waag je jezelf af of je nu in schater lachen dan wel in tranen uit moet barsten. Ik voor mij kon tot geen keu ze komen; het „embarras du choix" was te moeilijk voor mij. Pijnacker W. G. M. Mojct de Koe Vrouwenarbeid De krant van 10 januari meldde de introductie van vrouwen tn de metaal arbeid en het toevertrouwen van haar kinderen aan crèche-leidsters. De Sowjetunie is ons daarmee ruim veer tig jaar geleden voorgegaan. Een uwer redacteuren die dat land bezocht schreef destijds hierover in zijn repor tage over Russische vrouwenarbeid: -■Nooit heb ik zulke onvrouwelijke vrouwen gezien als deze metaalar beidsters". Vrouwen en moeders, mag ik u ver zekeren dat deze redacteur de waar heid heeft gesproken? Denkt u wel eens aan het psychosomatische verschijnsel: dat stempel, dat menig mens als kenteken van zijn arbeid meedraagt? Een vrouw, gevoeliger en kwetsbaarder dan de man, ga niet om en verbinde zich niet met harde din gen, die zij niet kan verzachten. Daar wordt zij onvrouwelijk van. En uw kinderen? Zij zullen u lief hebben, vertrouwen, geloven, naarma- ze in uw armen hebben gerust, op uw schoot hebben gespeeld en u hen hebt verzorgd en geknuffeld. Elk te kort hierin kan een tekort veroorza ken ln de liefde die het kind u toe draagt. Dit werkt bij kinderen door tot op rijpere leeftijd. Hoe meer u een kind toevertrouwd aan een crèche-leidster, hoe meer er tussen u en uw kind zal verdorren. Vertrouw mij. ik weet hier iets van. Schiedam A. Maan Het is verder ten alle tijde be reid overeenkomsten met Oost- Duitsland te sluiten (industrie, wetenschappen, verkeer, post verbindingen en sport) op voor waarde, dat het menselijke leed als gevolg van de verdeling van het land werkelijk wordt ver minderd. Maar de Westduitse re gering blijft bij haar weigering Oost-Duitsland als een buiten landse staat te erkennen. Dit zei gisteren bondskanselier Brandt in zyn regeringsverklaring voor de Bondsdag (parlement). Gevoerd op basis van gelijkheid en non-discriminatie kunnen de on derhandelingen een goed kader vor men voor een brede uitwisseling van standpunten in alle vraagstukken die van belang zijn voor het regelen van de betrekkingen met Oost-Duitsland. Ook met Polen zullen besprekingen worden gevoerd over een niet-aan- valsverdrag, aldus Brandt. Hij noemde de volgende beginselen voor onderhandelingen met de DDR: O beide landen hebben de plicht de eenheid van de Duitse natie te be waren en kunnen voor elkaar geen buitenlands gebied zijn; O de erkende rechtsprincipes voor de omgang tussen landen moeten gel den, vooral uitsluiting van discrimi natie in welke vorm dan ook, eerbie diging van eikaars grenzen en de ver plichting geschillen op vreedzame wij ze regelen; O het ene land moet niet trachten sociale veranderingen teweeg te bren gen in het andere; O eerbiediging van de rechten en verantwoordelijkheid van de Grote Vier in Duitsland en Berlijn. De bondskanselier zei ook dat geen afstand kan worden gedaan van het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk. De meningsuitwisseling met de DDR kan spoedig beginnen, zei hij. Bonn zal de Oostduitse premier spoedig een desbetreffend voorstel doen. Gisteren vertrok dr. J. Vleer van de Stichting Terre des Hommes van Schiphol naar Gabon en Ka meroen om te onderzoeken hoe het best hulp kan worden ver leend aan de vluchtelingen uit Biafra. De verloofde van dr. Vleer deed hem op het vliegveld uitgeleide. UTRECHT De mededeling van de directie van Vroom en Dreesmann het verkopend en administratief personeel een salarisverhoging van 6,5 procent toe te kennen heeft grote verontwaardiging gewekt bij de in de decom, de samenwerkingscommissie van de werknemersorganisaties in de detailhandel, verenigde vakbonden. De vakbonden wijzen erop, dat de ze directie-maatregel nog geen vier procent verhoging van het inkomen betekent. Bovendien nemen zij het V en D kwalijk dat er geen aanpas singsbepaling is in verband met de stijging van de kosten van levenson derhoud; volgens de prognose van de SER wordt een prijsstijging van vier procent verwacht. De bonden menen dat het personeel van V en D (totaal ca. twintigduizend mannen en vrou wen) van de aangekondigde sala risverhoging niets zal overhouden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zuster Frederike Meyboom, wel de Nederlandse Florence Nightingale genoemd vanwege haar onvermoeid strijden voor verandering en verbetering van de positie der verpleegsters, blijft actief, al is zij hoogbejaard op 26 maart hoopt ze bij leven en welzijn 99 te worden. Dat toonde zij door ons een artikel aan te bieden, waarin zij haar visie geeft op de huidige crisis in de leidinggevende sector van de ziekenhuiswereld, waarvan wij vorige maand melding maakten. Zuster Meyboom, van wie de NCRV-televisie een aantal jaren ge leden zo'n uitstekend portret wist te schilderen, niet in de laatste plaats geslaagd door haar vrijmoedige, charmante medewerking een por tret dat velen zich nog wel zullen herinneren gaat daarbij speciaal in op de huidige positie van de di rectrice. Na te hebben beschreven hoe het verpleegstersberoep via liefdezuster, pleeg7.uster, verpleegster en nu ver pleegkundige de nodige fasen heeft moeten doorlopen, alvorens het hui dige stadium werd bereikt, stelt zuster Meyboom de huidige positie van de Directricevaan de orde. IEDEREEN, BEHALVE... Zeer zeker, er is nu grotere een heid, meer zekerheid, meer veilig heid voor alle betrokkenen in de verplegingssector. Van de onderste sport van de verplegingsladder af is nu een ieder beschermd: de leerling, de verpleegkundige, de hoofdver pleegster. Zij werken onder staatstoezicht, krijgen een duidelijke taak- en functieomschrijving, een onderlinge taakverdeling, een over zichtelijke salarisregeling. Maar.... tot hier toe en niet verder! Hoe zijn thans de topfuncties ge regeld? De „huismoeder" die de di rectrice nog in 1900 was en van wie een moederlijk inzicht en een nooit aflatende zorg werd verwacht ten aanzien van de aan haar toever trouwde zusters, die een goed en ijverig huishoudster diende te zijn en onder meer alles van bijvoor beeld de inmaak moest weten, is tegenwoordig bedrijfsleidster, die naast het voeren van een goed en uitermate gekritiseerd personeelsbe leid ook economisch bezig dient te zijn, haar inbreng moet geven bij nieuwbouw, bij planningen voor sa menwerking met allerlei andersoor tige instanties. Zo is wel het getij gekeerd, maar de bakens: een adequate scholing voor deze post, zijn niet verzet. Men heeft de titel een goede graadme ter bij soortgelijke zaken niet aangepast. Hier heet zij adjunct-dir- rectrice, elders directrice, weer er gens anders hoofd van de verple gingsdienst. Maar waar heet zij eigenlijk di rectielied, of is directielid zijn iets anders dan directrice? Deze situatie is onjuist, geeft verwarring over de verantwoordelijkheden en is verne derend voor degene die deze functie vervult. ONBESCHERMD De directrice van nu is rechteloos. Zij mist de wettelijke bescherming die haar jongste personeelslid heeft. Hieruit ontstaan wantoestanden die onvoorstelbaar genoemd moeten worden en die maken dat de animo om een dergelijke plaats te vervul len al sinds lang niet meer bestaat bij de jongere verpleegkundigen. Zij immers zouden hiervoor met haar betere scholing via basLsopleiding, hogere verpleegstersopleiding en via de cursus ziekenhuisbeleid, de meest gerede kandidaten kunnen zijn. De directrice van nu Is moe, overwerkt. Zij weet niet wat haar plaats en positie eigenlijk is. Velen ondergaan deze toestand gedesillusi oneerd, moedeloos wachtend op de pensioengerechtigde leeftijd. Dit maakt het werk kapot, frustreert niet alleen de directrice, maar allen die met haar moeten samenwerken. De vervanging door jongere, beter opgeleide krachten wordt hierdoor geblokkeerd. Vaak werkt de directrice niet met, docih onder de mede-directiele den. Zij werkt in een organisatie zonder hechte samenhang. Ze is er vaak niet zeker van of haar werk wel wordt ondersteund door de an dere directieleden. Directrices zou ik willen toeroe pen: Neem de tijd en geef uw aan dacht aan de instandhouding en een juiste waardering van uw functie. Leg u niet moedeloos of onverschil lig bij ongunstige situaties neer, of onderga een onjuiste behandeling van collega's niet passief. Realiseer u wat het betekent als u niet of niet meer uitgenodigd wordt vergaderin gen bij te wonen en uw in,breng te geven bij een ziekenhuisbestuur. CONSEQUENTIES De verpleegkundige inbreng in de ziekenhuissituatie zal dan immers moeten worden behartigd door een medewerker die uit een heel andere discipline afkomstig is? Verhef uw stem tegen deze en dergelijke ont wikkelingen. Blijf op uw post met waardigheid en zorg dat u met de eisen die deze tijd aan u stelt mee kunt komen. Is dat laatste bij u niet het geval, of redt u het, door welke andere oorzaak dan niet, trek u dan terug! Tracht dan. via uw bond wellicht, doch in de eerste plaats met uw bestuur, tot een aanvaardbare oplos sing te komen voor de omstandighe den u dwingen heen te gaan. Resumerend, aldus zuster Mey boom. zou ik willen zeggen: Taak en functie van alle directie leden moet duidelijk omschreven zijn en bij alle directieleden be kend. De opleiding tot, de scholing van en de functiewaardering inzake de directricetaak moet een duidelijke zaak zijn voor allen die dit specia lisme van het ziekenhuiswerk am biëren en uitoefenen. Directrices dienen verzekerd te zijn van een rechtszekere positie. De mogelijkheid moet geopend worden om directrices die deze taak willen neerleggen omdat zij er in de tegenwoordige situatie niet voldoende voor geschoold zijn en/of de energie niet meer hebben dig door het volgen van specifieke cursussen te verwerven, een eer- bieden, Besturen, directies, verpleeg kundigen, zou ik willen besluiten, het gaat niet om één persoon of om een unieke situatie, het gaat in laatste instantie om de gehele Ne derlandse ziekenhuisaccommodatie met in het centrum: de patiënt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Wegenwacht, die door zijn groter aantal wagens in vele gevallen eerder op een plaats van ongeval aanwezig kan zijn, zal voortaan door dezelfde bebakening als de rykspolitie het verkeer be veiligen. Zeer duidelyke bebakening, die onmiddellijk herkend kan worden is namelyk de beste methode om niet mcér ongelukken in de omgeving uit te lokken. Belangrijk daarbij zijn de reflectie kegels die zullen worden gebruikt. Witte reflectie betekent dat een onge luk op de linkerrijstrook is gebeurd en er dus rechts moet worden ge passeerd, rode reflectie betekent het omgekeerde. Een der afspraken tussen rijkspo litie en Wegenwacht is dat de Wegen wacht voortaan bevoegd is na radiotelefonisch overleg met de po litie als verkeersdienst de rijbaan vrij te maken ter voorkoming van verdere ongelukken. Andere beveiligingsattributen: geel zwaailicht bij de Wegenwacht, blauw zwaailicht bij de rijkspolitie, gevaren- driehoeken, knipperlichten, kegels I en fakkels. SCHIPHOL Stil cn bedroefd zijn gisteravond 37 Europeanen op Schiphol aangekomen, die maanden of jaren in Biafra hebben gepoogd de nood te lenigen onder de bevolking. Het waren artsen, priesters en ver pleegsters uit Ierland, Schotland, De nemarken cn Nederland, onder wie de dertigjarige arts Henk Koppcrt, de 41-jarige Els van den Berg cn de 44-jarige Brechtje Folkert die al van Het kantoor, waar de grote man mij zou ontvangen, bleek in de nok van een oud herenhuis gevestigd te zijn. De trappen bestijgend kwam ik steeds langs portaaltjes en deuren, waarop bordjes allerlei onbegrijpe lijke firmanamen verkondigden. Een spichtig mini-meisje wachtte me onderweg op en loodste me in een wachtkamertje, dat sober voor zien was van een rotan stoeltje en •een tafeltje waarop enige reclame drukwerken en een overjarig Ame rikaans tijdschrift. We hadden een uurvaste afspraak en ik was punctueel op tijd. Tien minuten in het hok maakten me dan ook al kriebelig, maar de joviale ontvangst van de geweldige in een riante zaal-kamer met palissander- bureau en hyper-archtectonische zit hoek deden het aanvankelijke ont zag terugkeren. Op het bureau een grote zilveren kist. Na het handje geven en op de plaats schikken opende de man met een routine gebaar de kist om dan in een bulderlach uit te breken om zijn vergissing. In de kist lagen si garen en die, zo daverde hij. roken dames niet... Ik lachte verplicht mee en wachtte op het aanbieden van een sigaret, maar dat volgde niet. Op een rookloos droogje begonnen we ons gesprek. Een bescheiden klopje stoorde. Minimeisje kwam bintien met één kopje koffie, dat voor de baas werd gezet. Hij keek wat overrompeld. Had wel even nodig om van kopje naar meisje en van meisje naar «jij te kijken. Nam toen een kloek besluit en commandeerde voor „de dame daar" ook een kopje. Erg van harte ging het niet, dacht ik, maar mijn binnenste ging van schaamte blozen toen hij, het kind was al bijna de deur uit, haastig riep: „En wat er bij. Haal maar wat op de hoek.... een sprits of zo.... en voor jullie ook". „Voor allemaal", vroeg ze met een ongelovige blik. tmatfp Hij zwaaide breed: „Voor alle maal...." Ik glimlachte goedkeurend en hij straalde na deze duidelijke zelfover winning. Ietwat hijgend kwam minimeisje even later binnen en ik dacht aan alle treden die ze af en op gerend moest zijn. „En wel bedankt meneer". „Het is goed, het is goed. hij vaderlijk. Twee minuten later ging de tele foon. Hij fronste gestoord de brauwen: „Nooit rust, ogenblik..." Luisterde even en zei toen: „Ja het is goed hoor..." Tegen mij: „Beleefde jongelui heb ik gelukkig nog in dienst, een be dankje voor de tractatie..." Weer rinkelde de telefoon. Weer een zucht, een greep naar de hoorn en „het is goed, hoor", iets minder opgewekt. „Nog een bedankjewaar waren we ook al weer...?" Ik kuchte in de spritskruimels en voor mijn antwoord rinkelde alweer de bel. Mot de hoorn aan het oor liep hij paars aan en brulde: „Niet meer bellen...." Moeizaam trachtten we hel gesprek weer op gang te krijgen en net zat de draad er in toen er een zacht klopje op de deur was; mini meisje kwam de lege kopjes halen. „Het was een reuze verrassing me neer", zei ze. Gelukkig moest ik mijn neus snuiten en kon ik veinzen het ant woord niet te horen. Maar zijn image lag in scherven. J 1964 af in Biafra werkzaam is ge weest. Later op de avond arriveerde een tweede machine met 57 passagiers uit Biafra, onder wie veertien zeer jonge zieke en gezonde Biafraantjes. Vijf van hen werden per ambulance naar Duitsland afgevoerd, waar zij in Münster worden opgenomen in een ziekenhuis door de Maltezer Orde. De 28-jarige Deense arts Jesper Quist vertelde dat hij de laatste maand niets anders heeft gedaan, dan zo goed en zo kwaad als het kon de 326 zieke Biafraantjes uit het I hospitaal van de Nederlandse arts j Vleer te evacueren naar Mpam. ,JHet was onmogelijk ze allemaal naar Gabon te brengen," zo zei hij. Er was voor deze evacuatie slechts één landrover beschikbaar, die plaats biedt aan zes volwassenen, maar waarin nu tot 46 kinderen tegelijk werden gepropt. O Op de vraag waarom men deze zie ke kinderen niet in het hospitaal had laten liggen, cn de komst van het Nigeriaanse leger had afgewacht, antwoordden alle artsen en ver pleegsters, dat men bang was voor het oorlogsgeweld. De kans dat het ziekenhuis zou worden gebombar deerd of beschoten achtte men groot. Ook is men er naar bekend bang voor in handen van de Nigeriaanse soldaten te vallen, en dat geldt niet alleen voor de Biafraanse bevolking maar ook voor de Europese helpers. Volgens Quist hebben thans verre weg de meesten van hen Biafra ver laten. op een aantal Ierse priesters na, die zo lang in het land hebben gewoond, dat zij het ook thans niet meer wensen te verlaten. DRIEBERGEN De stoffelijke resten van vier van de zeven bejaar- de vrouwen die eergisteren tijdens j een felle brand in het tehuis „Kraay- i enbeek" omkwamen, zijn gisteren ge- I borgen. De identificatie van de licha- I men stuit op moeilijkheden, BRACKNELL In Bracknell (En geland) is gisteren in een proces een plan onthuld om vier Britse Joden te ontvoeren, te bevriezen en vervolgens naar Jordanië te vervoeren. Een Britse ex-legerkapitein, Trevor Owen Williams (40), zou de leider van het komplot zijn geweest. Volgens de tenlastelegging zou hij ook van plan zijn geweest een Israëlisch verkeersvliegtuig op Lon don Airport op te blazen. Hij zou hiervoor van Arabische zijde 30.000 pond (ongeveer 260.000 gulden) ont vangen. De zaak is aan het rollen gebracht door Ronald Hannan, die eerst een medeplichtige van Williams was, maar nu als voornaamste getuige a charge optreedt. Volgens hem was het plan de vier Britten, afkomstig uit plaatsen in de omgeving van Lon den, in kisten te stoppen en in een koelhuis in Birmingham op te slaan, alvorens hen per vliegtuig naar de Jordaanse hoofdstad Amman te ver zenden. Toen Williams op 5 december werd aangehouden, vond de politie in zijn woning vijf kilogram explosieven en een ontstekingsapparaat die bestemd zouden zijn geweest om een toestel van El Al op te blazen. Williams zei niet schuldig te zijn. Prins Claus hielp jongen (10) aan voetbalveldje (Van onze correspondent) DOETINCHEM Prins Claus is in de bres gesprongen voor een Doetin- chems jongetje dat zo graag in zijn buurt een voetbalveldje wilde heb ben. De tienjarige Pete^ Berkhuijsen had de prins een brief géschreven of hij kon zorgen voor een trapveldje in de wijk De Kruisberg. De prins zou dan na de inwijding van het nieuwe Doetinchemse stadhuis ook even het veldje kunnen openen. Al is de opening van het stadhuis al voorbij. Peters brief was niet voor niets gezonden. Het trapveldje komt er zodra het beter weer wordt, zo heeft de gemeente Doetinchem hem geschreven. Na een brief van de Prins over Peters verzoek heeft ge meentewerken een oplossing gezocht en gevonden, zo staat in een brief van burgemeester Cornelissen aan het ventje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7