ROOLVINK IN DE ZORGEN Commentaar Vele doden op gladde wegen „Vrienden van Biafra" mogen niet helpen Ex-bezetters Beverwijk krijgen nog meer steun OPMARS TROEPEN GESTAAKT Het Kwartet (RITA) HET WIER Weinig wind Benzine 0,2 cent duurder Geiser werkt niet goed: man gedood Blokkade breken Extra collecte voor Biafra Nieuwe leidse Couraiiit Donderdag 15 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen »ofdkantoor Leiden Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De toekomst wordt met het heden gekocht. JOHNSON Vontlivi am /.««uti't'l blijfi Himh'rn is r««r Sett aai l)v l*ims bvtnitltlvluur V POLITIEKE SPANNINGEN Hel kabinet-De Jong is het jaar 1970 met flinke problemen ge start. Eerst- was er de afgetreden minister De Block, de kwestie- Verolme is een heet hangijzer en nu dreigen (nieuwe) moeilijkhe den rond de Loonwet. Voorlopig dus politieke spanningen genoeg. ROOLVINK Duitse natie TNE kansen op een gesprek tussen West- en Oost-Duitsland rijn heel gering zolang de DDR van Ul- bricht er onaanvaardbare voorwaar den aan blijft verbinden. Besprekingen hebben zin, als beide i partijen uitgaan van de bestaande I situatie en proberen om zoals kan selier Brandt heeft voorgesteld Jir was vandaag niemand thuis om op te passen." DE BILT Het weer in ons land werd ook gisteren voor een groot deel bepaald door een de pressie waarvan het hoofdcen trum ten westen van Ierland lag. Boven Scandinavië handhaafde zich een hogedrukgebied. Met een oostelijke wind werd in dit ge bied lucht aangevoerd waarin nog strenge vorst voorkwam. In ons land werd met een zui delijke stroming vrij zachte lucht aangevoerd waarin de middag- temperaturen gisteren in het zui den van ons land tot omstreeks 8 graden opliepen. Ook het komende etmaal zal die aanvoer uit het zuiden aan houden. Randstoringen van de depressie zullen tijdelijk wat re gen kunnen brengen. Er zal in het algemeen weinig wind zijn waarbij in het temperatuurver- \oop niet veel verandering komt. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min. wip van ongeveer normaal tot graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tol 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 746 cm (995 millibar), con stant. DEN HAAG De benzine maatschappijen hebben besloten met ingang van heden de prijs van benzi ne met 0,2 cent te verhogen. Deze prijsverhoging komt evenwel ten goede aan de wederverkopers (dea lers). Het besluit van de maatschappijen is voor BOVAG in Den Haag aanlei ding om de in december aangekon digde demonstratieve bedrijfssluitin gen van benzine-pompen voorlopig op te schorten. (Van onze soc.-eeon. redactie) UTRECHT Opnieuw pakken zich donkere wolken «aincn boven het kabinet-De Jong. Nog maar nauwelijks is de minister De Block van Economische zaken vervangen, of er wordt nieuwe conflictstof aangedragen. Het bestuur van de Stichting van de arbeid heeft gisteren het kabinet namelijk laten weten geen mogelijkheid te zien om tot een oplossing te komen in het conflict tussen minister Roolvink en de meerderheid van de vakbe weging over het ontwerp-loon- wet. Minister Roolvink zei eind vorig jaar namens het kabinet in de Tweede Zon en maan 16 januari zon op 8.41, onder 16.59; maan op 11.54, onder 3.34; 22 januari VM. Gisteren zijn op Schiphol veertien zieke en gezonde Biafraanljes aan gekomen, die door de Stichting Terre des Hommes en een Westduitse caritas-organisatie uit Biafra zijn gehaald. De kleintjes, die met grote zwarte ogen verbaasd rondkeken, zullen in Westduitsland en in ons land worden verzorgd zo lang dat nodig is. Kamer dat afstemming van artikel 3 van zijn wet, waarbij de regering de bevoegdheid krijgt in afzonderlijke cao's in te grijpen, het heengaan van het kabinet zou betekenen. Onder druk van deze dreiging wachtte de Kamer toen haar goedkeuring aan de wet. Twee vakcentralen: NVV en NKV, trokken hieruit consequenties en wei gerden elke vorm van medewerking aan de uitvoering van de loonpolitiek voor de toekomst. Noch in de SER noch in de Stichting van de Arbeid wenst men aan loonpolitiek overleg deel te nemen. Sindsdien opereert voor de vakbeweging op centraal ni veau alleen het CNV. Senaat Alvorens de loonwet van kracht wordt, moet de Eerste Kamer die nog j aannemen. De senaat gaat hierover op 10 februari vergaderen. Eerder verzocht de Eerste Kanier j minister Roolvink, alsnog na te gaan j op welke wijze misschien de samen- werking in de SER en de Stichting van de arbeid tussen werkgevers en werknemers kon worden hersteld. De minister vroeg de Stichting van tie arbeid toen om suggesties over de. manier waarop hij een bijdrage zou j kunnen leveren om het conflict uit de wereld te helpen. De heer Rooi- vink zei er echter bij dat hij gebon- den was aan de tekst van het wets- i ontwerp zoals dat door de Tweede Kamer is aanvaard. Het bestuur van de Stichting heeft gemeend op deze voorwaarde geen enkele suggestie te kunnen doen om uit de impasse te geraken. De tekst van de wet vormt de grootste hin derpaal om tot een vergelijk te komen. Bij een zogenaamde kop-staart. botsing op de 's-Gravendijkwal in Rot terdam is woensdagavond een vrouw om het leven gekomen en zijn drie andere mensen, onder wie twee kinderen, met verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het slachtoffer zat in een wagen die was ingeklemd tussen twee vrachtauto's. De vrouw moest, worden uitgezaagd. Het verkeer onder vond geruime tijd vertraging. goede buren te zijn. Ulbricht wil echter het onderste uil de kan, nl. volkenrechtelijke erken ning. die een eind zou maken aan het onder de Duitsers levende ver langen naar hereniging. Hieraan wil Brandt niet meewerken. Integendeel: hij gaat er van uit, dal beide staten de plicht hebben de een heid van de Duitse natie te bewaren. Zij kunnen voor elkaar geen buiten lands gebied rijn, al moeten voor de omgang de internationale rechtsprin cipes gelden en eikaars grenzen wor den erkend. Brandt heeft aangegeven hoe die grenzen zijn: „De Duitse natie be staat nu uit twee staten op Duitse bodem binnen de huidige grenzen van 1970". Hiermee omzeilt de kanselier uit drukkelijke erkenning van de Oder- Neissegrens, zonder dat hij de Polen aanleiding geeft hem van dubbelhar tigheid te verdenken. Men kan zich afvragen waarom Brandt zoveel moeite doet tot een gesprek te komen, als hij weet dal de kansen op een vergelijk heel ge ring zijn. Een antwoord is, dat de kanselier hier twee doelen mee nastreeft, die voor de ontwikkelingen in Europa van groot belang kunnen zijn. Het eerste is een geleidelijke verbete ring van de betrekkingen tussen bei de staten, waaraan Ulbricht op den duur zijn medewerking niet kan on>< zeggen. Niet minder belangrijk is het tweede deel, nl. nauwere banden met de Oosteuropcse landen, in het bijzon der met Rusland. Eenvoudig zal het niet zijn, want Ul bricht zal zich geducht weren. On mogelijk is het evenwel niet, mits Brandt zoals nu de Westduitse bedoelingen duidelijk blijft maken. Vader van 16 kinderen Bemiddelen LAGOS Nigeria heeft Joint tourch Aid, Caritas internatio- ial, alsmede het Franse en Noorse Rode Kruis verboden leel te nemen aan de hulpacties 'oor de duizenden hongerende Jiafranen. Het verbod geldt evens Portugal, Zuid-Afrika en Ihodesië. Zij worden beschouwd als „vrienden van Biafra". Joint Church Aid en Caritas zijn lerhaaldelijk beschuldigd van 'med- Plichtigheid' aan de burgeroorlog. Het personeel van deze organisaties is tol ongewenst persoon verklaard en is aangemaand liet land te verla ten. Beide organisaties hebben tegen deze maatregel geprotesteerd. Mgr. lean Rhodain, president van Caritas, is vanacht naar Lagos vertrokken. Hij wil alsnog proberen Caritas in te schakelen bij de hulpverlening. Het Nigeriaanse Rode Kruis, dat de voedselhulpacties zal organiseren, is 'eeds begonnen met de uitreiking van 800 ton levensmiddelen aan de Biafranen. Volgens deze organisatie 18 het aantal vluchtelingen in de af- felopen dagen met 234.000 toegeno men. Men verwacht dat binnenkort ■o totaal 1.500.000 mensen voedsel rantsoenen nodig zullen hebben. Het internationale Rode Kruis heeft van Nigeria toestemming gekregen te as sisteren. had gevreesd. Deze waarnemer, gene- raai Drewry, die vier plaatsen in het voormalige Biafra heeft bezocht, zei geen bewijzen van wreedheden te hebben gevonden. Een internationale commissie, die een bezoek heeft gebracht aan Aba, bedreiging blijven vormen voor de eenheid van Nigeria. Ojoekivoe De verblijfplaats van de voormali ge Biafraanse leider, generaal Ojoe- De mogelijkheid is nog niet uitge sloten dat regering en bedrijfsleven op advies van de Eerste Kamer ge zamenlijk nog bereid zouden blijken een bemiddelaar in te schakelen. Ge dacht wordt in dit geval aan de voor zitter van de Sociaal-economische raad. drs. J. W. de Pous, die zich ,n zijn nieuwjaarsrede bijzonder diplo matiek heeft uitgelaten over de Loon wet. I Hij sprak zich noch voor het NVV/ I NKV-standpunt, noch voor het rege- I ringsstandpunt uit, al proberen op hel ogenblik zowel NKV als NVV te be wijzen dat drs. De Pous het vakbonds standpunt heeft gekozen. Ieder inter preteert de woorden van de heer De Pous naar zichzelf toe. De heer De Pous heeft echter zowel het globale ingrijpen in de loonpoli tiek als het gedetailleerde ingrypen (vier cao's) verdedigd. Een bemid delingspoging van de SER-voorzittcr om uit de loonpolitieke perikelen le Port Harcourt en Oemoeahia om de 1 kwoe. is nog steeds nniet bekend. Hard- geraken, zou wellicht de gelukkigste knr.nV,iii,ii™mrrnv, m nekkiae geruchten willen rial Dinp- „1 i._i DEN HAAG Mede door gladheid van de weg eiste het autoverkeer gisteren een onge woon groot aantal slachtoffers. Zeker achttien mensen kwamen bij verkeersongelukken om het leven. Acht van de slachtoffers ver loren het leven door ongelukken, welke door de gladheid waren veroorzaakt. Vier van de slachtoffers waren kinderen, die door auto's werden overreden. DIEPENVEEN Twee mensen werden gedood en een zwaar gewond, toen gisteren op de rijksweg Dcven- ter-Olst twee personenauto's met el kaar in botsing kwamen. Het ongeval gebeurde, doordat een der auto's ver moedelijk als gevolg van de gladheid in een slip raakte. De 34-jarige E. Beths uit Amsterdam en de 55-jarige A. Greveling uit Deventer kwamen om. De monleur J. Foois werd le vensgevaarlijk gewond. DORDRECHT De. 41-jarige me vrouw Van Engelen uil Sittard en de 22-jarige Johanna Huiskamp uit Hoensbroek kwamen om het leven toen een auto gisteren in Dordt te gen een boom botste. De bestuurder, de 42-jarige echtgenoot van mevrouw Van Engelen werd zwaar gewond. Bij ongelukken elders in het land zijn gisteren om het leven gekomen, de 61-jarige G. J. baron van Hoëvell (Apeldoorn)), de 24-jarige G. van Ark uit Harderwijk (in Ermelo)), de 41- jarige mejuffrouw T. Z. M. Vissers (Best), de 60-jarige M. A. Olten (Schinnen). de 69-jarige K. Middel- veld (Ruinen), de 11-jarige Trijntje Schaper (Koudum), de 20-jarige D. Dijkstra (Arum), de 18-jarige M. J. Artens (Baarle-Nassau), de 55-jarige A. van Marwijk (Gendt), de 76-jarige A. v. d. Ham (Anna Paulowna), de 23- jarig Ah Tee Chung (Amersfoort), de j s(on 16-jarige A. J. Woolschot (Doetin- n'et chem), de 4-jarige Ronald Bezemer (Berkel en Rodenrijs), de 9-jarige En- gelbertus J. van Winden uit Pijnacker. HILVERSUM De 62-jarige W. van den Velden uit Hilversum, een vader van zestien kinderen, is giste ren door gasverstikking als gevolg van een slecht functionerende geiser om het leven gekomen. De toestand van zijn echtgenote is nog kritiek Enkele kinderen raakten onwel. Vermoedelijk heeft de geiser de he le nacht gelopen, waardoor in de keu ken een gebrek aan zuurstof ont stond. Bovendien werkte de geiser naar behoren, omdat hij vuil was. De ontwikkelde koolmonoxide kreeg mede door een slechte ventila tie kans om tot de slaapkamers door te dringen. U nice f Ook het VN-kinderfonds (Unicef) is beschuldigingen tegen Nigeria inzake massamoord te onderzoeken, is giste ren in Lagos teruggekeerd. De Com missie heeft echter niets over haar bevindingen meegedeeld. Delegatie Intussen is een vijf man sterke Bi afraanse delegatie onder leiding van opperrechter Sir Louis Mbanefo, in Lagos aangekomen om over de capi tulatievoorwaarden te praten. De fe derale troepen hebben thans geheel Biafra bezet. De militairen moeten in kazernes blijven; gevallen van mo lestatie moeten dadelijk worden ge- j rapporteerd. Biafraanse burgers worden uitge nodigd uit de bossen te komen om zich te melden. Hun veiligheid wordt gewaarborgd. Tot dusver hebben vol gens Lagos al zeker zesduizend Bia- franen de wapens neergelegd. nekkige geruchten willen dat Ojoe- kwdoe naar Portugal is uitgeweken en niet naar Zambia. Hij zou zich in het gebouw van de Biafraanse diploma- I tieke missie in Lissabon schuilhou- den. Generaal Cowon zou Rusland dank hebben gezegd voor de geboden hulp tijdens de gehele Nigeriaanse crisis. Deze dank gold niet alleen de leve rantie van wapens, maar ook de voortdurende steun van de Sowjetu- nie op hel internationale vlak. oplossing zijn. zowel voor het kabinet als voor het bedrijfsleven. Gevaar Met belangstelling wordt uitgezien naar de manier waarop de Eerste Kamer zich op 10 februari gaat op stellen. Zou de Loonwet op een loon- politiek-conflict uitdraaien, dan komt het bestaan van het. kabinet ernstig in gevaar. BEVERWIJK Volgens goedingelichte kringen in Lagos bestaan onder de Nigeriaanse officieren twee stromingen. Een ge matigde groep wil aan de oostelijke provincie (Biafra) een zekere mate van autonomie geven. Dit deel van Nigeria zou dan zelf over een leger moeten kunnen beschikken om even- Nigeria welkom7,".Hui. h'ulpmidt „w'ÏÏS, 2? T sewaardeert" zei hei V508* zodat dezen niet bevreesd be zeer gewaardeerd", zei gisteren het noofd van de Nigeriaanse VN-delega- "e. Unicef-directeur Henry Labouisse 15 vandaag naar Lagos vertrokken zich op de hoogte te stellen van e Hulpactie voor de vluchtelingen. Een Canadese militaire waarnemer 'n ^'igeria heef! gezegd dat de licha melijke toestand van de Biafraanse Vluchtelingen veel beter is dan men hoeven te zijn voor vergeldingsacties van de andere stammen. Een groep conservatieve officieren is echter van mening, dat het Bia fraanse leger en het huidige bestuursapparaat moeten verdwijnen. Volgens hun zou het verlenen van au tonomie aan de Iho's een permanente BRITSE PILOOT WIL MET WACHTEN: 99 99 LONDEN De 52-jarige Britse oorlogsvlieger Leonard Cheshire, die werd onderscheiden met het Victoria- kruis voor moed in 1944, heeft voor de Britse televisie gezegd, een vlooi van twintig vliegtuigen te zullen mo biliseren om de hongerenden in Biafra voedsel te geven, indien de impasse over de voedselvluchten zou voort duren. Deze vliegtuigen zouden luchtdoel geschut trotseren om voedsel neer te werpen als vandaag geen overeen stemming zou zijn bereikt over voed selvluchten naar Oeli in Biafra. De 20 vliegtuigen staan gereed op hel eiland Sao Tomé en in Gabon. Jn alle herken (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Raad van Kerken in Nederland heeft een j I dringend beroep gedaan op alle plaatselijke kerken, om zondag in alle kerkdiensten een speciale i collecte te houden voor hulp in i Biafra. Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft in een brief aan de Nederlandse regering een krachtig beroep gedaan, om „alles te doen wat in uw vermogen ligt om de regering van de Nigeriaanse fede ratie te bewegen, zo spoedig mogelijk de belemmeringen weg te nemen voor een doeltreffende hulpverlening aan de miljoenen die de hongerdood i nabij zijn.'' Het moderamen vraagt verder of niet in nog ruimere mate dan tot nu het geval is geweest, van regeringszij de middelen voor de hulpverlening ter beschikking kunnen worden ge steld. sympathiebetuigingen voor de ex-bezetters van de Katholieke pedagogische academie in Bever wijk, die een vernieuwing van het kweekschoolonderwijs wil len. neemt toe. Leerlingen van een aantal scholen hebben vandaag uil sympathie ge staakt. Ook voor morgen zijn stakin gen aangekondigd. Bij deze acties zijn circa twintig scholen betrokken. Tenminste drie leraren van de School voor de Journalistiek in U- Het aantal j melen over de stakingen op de scho len. De Nederlandse katholieke ouder vereniging „is pijnlijk getroffen dat de directie van de academie in Be verwijk van de sterke arm gebruik heeft gemaakt om de bezetters eruit te halen". Men vindt dal nog niet alle mogelijkheden van overleg en bemiddeling waren uitgeput. Dr werkgroep Kritiese Leraren heeft scherp geprotesteerd tegen de ontrui ming van de academie. De Beverwijkse politie heeft ten stelligste ontkend dat op het politie bureau bezetters zijn mishandeld, zo als dezen hadden gezegd. In totaal trecht zullen les gaan geven aan de w®rc*en er 108 jongelui uit de school Alternatieve Akademie in Beverwijk, S^haald: 47 leerlingen en 61 buiten die is opgericht door de ontevreden anders, voornamelijk uit Amster damse kringen zoals de Socialistische Jeugd en de AS VA afkomstig, aldus dc* politie. De jongelui worden ver volgd wegens lokaalvredebreuk. Het bestuur van de academie zegt dat de bezetters tol driemaal toe is gevraagd het gebouw te ontruimen. Men betreurt het dat het gebruik van de gebouwen voor onderwijs aan ruim driehonderd nog op deze school Staking of bezetting van de School j zÜnde studenten slechts kon worden voor Journalistiek is niet in overwe- verkregen door ontruiming. leerlingen. 99Werknacht" Dit werd vannacht besloten tijdens een „werknacht" in de school in U- trecht. Men zal nog meer leraren zo wel van de school zelf als daarbuiten gaan polsen. Verder zal men geld gaan inzamelen. ging genomen „omdat hiertoe geen aanleiding is". Directeur dr. M. Schnei der was akkoord gegaan met het hou den van de „werknacht" als er maar voor gezorgd zou worden dat alles ordelijk zou verlopen. Verder besloot de activistengroep de scholen in Utrecht op te wekken eveneens te gaan staken of op ande re wijze de Beverwijkse leerlingen te steunen. Onafhankelijk van de lan delijke nieuwsmedia zullen de jour nal isten-in-spé nieuws gaan verza- 1 Voor ole zie pag. 2 NEW DELHI India zal binnen kort alle verzekeringsmaatschappijen nationaliseren. De verzekeringen zijn in handen van meer dan 140 maatschappijen, waarvan 60 buitenlandse. Dc helft van de buitenlandse maatschappijen is Brits. De maatregel is vorige maand op de conventie van dc Con- gresparlij van premier Indira Gandhi genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1