Onafhankelijk Biafra •een oplossin; is PAS OP VOOR ONDOORDACHTE DEMOCRATISERING VAN LEGER Deviezenreserve met ca. 2 min. verminderd Minitrekken: avontuurlijk op expeditie in vakantie RtdEa* - PvdA voorspelt val kabinet-De Jong door Rolf Hoekstra Liberale senator Van Riel waarschuwt: Trekken per landrover ook bij veel Nederlanders populair Rusland verwerpt Chinees protest 9 WOENSDAG 14 JANUARI 1970 AMSTELVEEN Mevrouw prof. dr. B. Siert- sema vergelijkt de naar Portugal gevluchte Biafraanse leider Ojoekwoe met Hitier. Haar standpunt over het hoe en waarom van de i oorlogsellende in Nigeria druist in tegen de publieke opinie. Ze noemt Ojoekwoe een machts wellusteling. „Een onafhankelijk Biafra kan de oplosing niet zijn", zegt de hoogleraar ons in haar Amstelveense flat aan de Meander 767. Ze had haar standpunt willen uiteenzetten tijdens de televisie-uitzending van Hier en Nu. waarvoor ze maandagavond was uitgenodigd. Men kende haar afwijkende mening over de Biafraanse oorlog, maar door tijdnood was ze niet in de gelegenheid uit te leggen hoe foutief volgens haar wordt gedacht over de vrijheidsstrijd van de Biafranen. Mevrouw Siertsema is hoogleraar algemene taal wetenschap aan de Vrije Universiteit en oud-hoog leraar in de West-Afrikaanse talen aan de Rijksu niversiteit van Leiden. Van 1955 tot 1960 werkte ze als lektor aan de universiteit van Ibadan in Nigeria en in de afgelopen jaren keerde ze diverse malen in Afrika terug voor congressen. Inheemsen en collega's, die de West-Afrikaanse talen spreken, gaven haar „betrouwbare informa tie. berichten en publicaties die niet tot ons land zijn doorgedrongen. M'n collega's waren uiterma te verbaasd over de berichtgeving in onze kran ten. Een van hen sprak zelfs over 'n hetze tegen de Nigerianen. Misverstand Dat. kan haast ook niet anders, want kran tenschrijvers weten nu eenmaal niets van stam ver houdingen en van historische achtergronden. Voor hen is 'n Biafraan 'n lbo. Maar dat is helemaal niet zo. Biafra is geen eenheid, zoals de kranten doen geloven. Voor de oorlog woonden in Biafra zeven ro&joen Ibo's en vijf miljoen mensen, die tot een grout aantal onaanzienlijke stammen behoren. Stemmen, die .door Ibo's werden onderdrukt en UJtge buit. Het grondgebied van deze kleine stammen is voor de Ibo's van onschatbare waarde in verband met de aanwezige olievelden en een weg naar zee. Zonder Prof. dr. Siertsema het gebied van deze, de Ibo's omringende, stammen heeft een zelfstandig Ibo-land geen economische levensvatbaarheid. Aan de andere kant zouden deze kleine stammen zich „tot de laatste man" verzetten tegen opneming in een „vrij" Biafra. Een groot deel van het zogenaamde Biafra was dus bezet gebied en duizenden mensen hunker den naar de nederlaag van Ojoekwoe, zoals bezet Nederland heeft gehunkerd naar de ondergang van Hitler-Duitsland". aldus de hoogleraar. Ojoekwoe, die over vrede sprak terwijl hij andere stammen terroriseerde. Vele mensen nemen prof. Siertsema deze uitspraken kwalijk. „Weet u wel dat u de hulp verlening schade berokkent", voegde een zen dingsarts haar eens toe. Underdog „Typisch een reactie van een Nederlander. Hij kiest altijd de zijde van de zwakkere, de underdog. Maar zeg niets kwaads van die underdog, want dan reageert de Nederlander slechts op twee manieren: hij gelooft je niet w kcmwfypcmfwypcmfwypmm gelooft je wel en stopt de hulpverlening. De under dog is in Nederland een heilige koe". Mevrouw Siertsema zegt helemaal geen bezwaren tegen hulpverlening te hebben, integendeel. Ze vindt de kwestie een afschuwelijke affaire, maar wil daarbij de feiten niet uit het oog verliezen. Ze zegt: „Wanneer we de ontwikkeling van de verhoudingen tussen Ibo's en de andere Nigerianen nagaan om de oorzaak te zoeken waardoor het allemaal zo fout is gegaan, valt het onmiddellijk op hoe door-en-door-menselijk deze foute ontwikke ling is geweest. Hoe je als toeschouwer wordt ge dwongen te erkennen: het lag voor de hand dat het zo zou gaan. Overal ter wereld waar geen engelen maar mensen wonen zouden déze feiten in déze situatie tot dezelfde catastrofehebben geleid, 'n Catastrofe die zijn wortels heeft in 'n woekergroei van twee normale eigenschappen van de menselijke natuur: trots en rivaliteit. Twee op zichzelf gezonde eigenschappen die aan alle vooruitgang ten grondslag liggen. Maar, zodra er ook maar ergens ter wereld 'n plotselinge voor uitgang plaatsvindt bij slechts een deel van een landsbevolking, van een dorpsgemeenschap, van 'n familie of zelfs van een stel vrienden, dijt trots zo gemakkelijk uit tot hoogmoed en rivaliteit tot af gunst". Verdrietig De hoogleraar gaat verder: „Beide kwade ei genschappen hebben zich ook in Nigeria sinds mensenheugenis doen gelden, maar het is wel in-verdrietig te moeten constateren, dat ze de laatste honderd jaren indirect zo versterkt zijn door onder andere de zendingsarbeid. Eenvoudig doordat de zending nu eenmaal niet in alle stammen tegelijk kon beginnen maar enkele grote stammen als startplaats koos, waardoor deze een niet gemakkelijk in te halen voorsprong kregen op de kleinere buurstammen. Daarmee werd de hoog moed aan de ene kant, en de afgunst aan de ande re, een huizehoog oplaaiend vuur. De Ibo's kregen de beste kansen. „Het is een ondernemend, ijverig en intelligent volk. Het waren m'n beste studenten. Ze zijn superieur en gedragen zich ook als superieuren, hetgeen kwaad bloed heeft gezet. De oorlog is ook zo ontzettend tragisch, omdat Nigeria zou kunnen profiteren van de capa citeiten van de Ibo's." Mevrouw prof. Siertsema ziet geen oplossing van het conflict. Een onafhankelijk Biafra is niet moge lijk, omdat de kleine stammen zich tegen uitbuiting en overheersing door de Ibo's zullen verzetten. Ze geven de voorkeur aan opneming in de federatie Nigeria. Internationaal toezicht zou een oplossing kunnen zijn, „zolang een Satan als leider Ojoekwoe geen kans krijgt". „Ik hoop niet dat ik de indruk heb gewekt de oorlog niet vreselijk te vinden. Wanneer ik nu aan Nigeria denk, denk ik aan mijn knappe Ibo-studenten; aan mijn Ibo-collega's, aan mijn pientere Ibo-huisjongen. En ik vraag me met huivering af wat er van ze geworden is." OOit gekampeerd op de rand van een actieve krater Hier is uw kans! Ga 2 weken met ons naar IJsland en trek door het wilde on getemde land met een speciale bergbus van 140 p.kdie rivieren van 1.50 m dieo doorkruist. Zwem en baad in stromen van 20° C. en onderzoek de massieve zwarte lavagrotten van Dimmugir. PRIJS 9995,-. Ooit een Eskimodorp gezien? Vermeerder uw IJsland-vakantie met een week en wij brengen U ook naar Groen land. Ooit op een kameel gereden? Ga met ons per Landrover, vliegtuig en kameel naar de rand van de Sahara of er dwars doorheen. Zie Marraksch on Fez. VANAF 150.-. Ook expedities naar Turkije. Perzië, Rus land en Noordkaap, Regelmatige ver trekken in zomer en winter. Schrijf ons voor een brochure over verantwoord avontuur in 1970. Aircos Minitrek Expedities N B Wij zijn verhuisd naar een "roter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De liberale senator mr. H. van Riel heeft de regering en de Kamer gewaar schuwd voor de gevaren, die zijn verbonden aan een „ondoor dachte democratisering" van de strijdkrachten. Hij deed dat gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van de defensiebegroting. „Een ijzeren krijgstucht, gebaseerd op kogel en strop." wees mr. Van Riel van de hand. Wel vroeg hij de regering welke psychologische voor bereiding denkbaar is om zoveel mo gelijk „fatsoenlijk" optreden in oor logstijd te bereiken. Hoe kunnen deze middelen in een bevredigende moder ne rechtspositie van de soldaat wor den verwerkt? Mr. Van Riel is er van overtuigd Weekstaat Nederlaiidsche Bank dat een democratisering van de mili taire verhoudingen zonder diepgaand psychologisch inzicht, in een conflict misdrijven tegen het volkenrecht in de hand werkt. Nederland is gecon fronteerd geweest met beschamende mededelingen over het optreden van Nederlandse militairen in het voor malig Nederlands Indië, de Amerika nen kennen hun Son My en My Lai. Schijnwelstand „Hoog betaalde dienstplichtigen, die slechts door de kantonrechter disciplinair kunnen worden gestraft, en hun belangen door een vakbond, compleet met vrijgestelden, doen verdedigen, betalen de prijs voor die schijnwelstand. kort na het uur U, aldus de senator. En wat uur U betreft voorspelde hij de Kamer tegen 19741975 een Russische poging West-Europa te on derwerpen niet met een atoomoorlog, maar door intimidatie en kleine con ventionele aanvallen. De hoogte van de atoomdrempel (het punt. dat wordt bereikt als een conventionele oorlog niet meer genoeg blijkt te zijn, red.) wordt niet bepaald door vage afspraken, zoals het Twee de-Kamerlid Imkamp van D'66 sug gereert, maar door de sterkte van de NAVO-conventionele strijdkrachten. Verrassing De liberale senator pleitte voor een uitbreiding van de produktie van de Artillerie-inrichting. Dat tot grote ver rassing van allen. Het is nog maar kortgeleden dat de defensiespecialist van de VVD-Tweede-Kamerfractie, de heer Koudijs, zich volledig stelde achter het standpunt van de Kamer meerderheid, dat deze fabriek na een diepgaand onderzoek eventueel ge deeltelijk of geheel moet worden gesloten. Mr. Van Riel wil echter een uit breiding van de produktie aangezien de geschiedenis heeft geleerd, dat de produkten van de fabriek goed zijn j en over enkele jaren op de wereld- j markt wel eens minder oorlogstuig te 1 krijgen zal zijn dan nu. Uitbreiding van de fabriek zou minstens vijf tot tien miljoen gulden moeten kosten, aldus mr. H. van Riel. APIA Een DC-3 van de Polyne sische luchtvaartmaatschappij met 30 passagiers aan boord is dinsdagmor gen vroeg kort na de start van het vliegveld van Apia op de Samoa-ei- landen, in een lagune gestort. Er zou- den geen overlevenden zijn. 4T-> v »2« W (Van onze redacteur toerisme) „Geen snoepreisjes, maar ruig avontuur". Wim Aarsen bena drukt het: „als je er niet voor voelt een Landrover uit te la den, een tent op te zetten en des noods je eigen potje te koken, dan moet je niet meegaan, dan hebben de anderen er alleen maar ellende van". Waarmee de directeur van het Amsterdamse reisbureau Aircos In- tertravel maar wil zeggen, dat de deelnemers aan zijn minitrek-reizen een exclusieve groep vormen. Minif.rek: de verzamelnaam waar onder het brede scala van avontu- ren-reizen per Landrover of mi ni-bus wordt aangeboden. Reizen, die evengoed tot diep in de Sahara gaan als naar de Noordkaap. even goed naar Rusland als naar IJsland. Van oorsprong Brits van opzet, worden ze nu ook in Nederland populairder. Van de drieduizend avonturiers in leeftijd variërend van 18 tot 70 jaar die vorig jaar voor een minitrek-reis boekten, wa ren er 500 Nederlanders. Reden voor directeur Aarsen, die Minitrek Expeditions Ltd. vertegen woordigt, aan te nemen dat er een groeiende groep toeristen is, die het comfort van de normale vakantie reizen met vooraf gereserveerde ho telkamers. met de etentjes op tijd en de vaste-prik-excursies, graag laat schieten voor het expeditiele ven. Uitgerust Niet dat minitrekken inhoudt dat men ontberingen lijdt. De expeditjes worden goed voor bereid. De (vergrote) Landrovers zijn elk jaar nieuw, ze zijn compleet uitgerust met kampeerbenodigdhe- den, met een medische set voor eventuele ziekte onderweg, met 12.000 onderdelen voor pechgeval- len, met noodrantsoenen en voor de woestijntochten een extra hoeveelheid water. - at Wk ssé™ Landrovers in de Sahara: duizenden kilometers door heet, bar en verlaten gebied 'met avontuurlijke toeristen. En het belangrijkste met een chauffeur, die zijn mannetje staat. Een allround expeditieleider, die even snel een band verwisselt als een gebroken arm spalkt. Wim Aarsen: „De mensen krijgen een zeer gedegen opleiding, er word? scherp geselecteerd. Want natuur lijk, zo'n minitrek-reis stelt andere eisen dan een gewone vliegvakantie. De deelnemers moeten in elk geval gezond zijn en daarvoor van tevoren ook een verklaring tekenen. En ook moeten zij niet terugdeinzen voor een beetje ongemak op zijn tijd." Prijzen Dat is ook de reden, waarom men de leeftijdsgrenzen heeft gésteld van 18 tot 38 jaar. Alleen voor de duur dere reizen maakt men een uitzon dering, zoals die van een maand 4000 km door de Sahara in Algerije en Niger, waarvoor men 3.000 gul den moet betalen plus de vliegtocht naar Algiers. „Die kunnen de meeste jongeren niet betalen. Maar als er ouderen meegaan, dan geldt ook voor hen, dat ze tegen een stootje moeten kunnen, want de tocht gaat dwars door de hete woestijn." In dezelfde categorie valt de vier- weekse reis naar Lapland: die kost zo'n 2.500 gulden, maar daarvoor reist men dan door Rusland naar Helsinki, vliegt met een watervlieg tuig naar het noorden, leeft daar samen met de Lappen in de Lap pen-kampementen en krijgt boven dien nog skiles. Goedkopere reizen zijn er ook, al is men natuurlijk altijd duurder uit dan met een georganiseerde vliegva kantie. Zo betaalt men voor een vierweekse reis naar Moskou, via Denemarken. Zweden en Finland, 570 gulden plus zo'n 15 gulden per dag aan zakgeld, waarvoor o.m. eten moet worden gekocht. En hierbij komt dan niet nog eens een vliegticket: de Landrover of mi nibus komt uit Londen door ons land en pikt de deelnemers in Amsterdam en Arnhem op. Andere bestemmingen uit het (bonte) programma: onder meer Griekenland, Turkije, Bulgarije, Marokko, Tunesië, Libië en IJsland. ,Jnspraak Vermoeiend zo'n reis? Wim Aarsen: „We proberen het zo ge makkelijk mogelijk "te houden. We rijden per dag meestal niet meer dan zo'n 250 km, maar de mensen hebben daarin ook zelf veel te zeg gen. Als ze eens een dag willen rusten en de volgende dag extra lang willen rijden, of als zij een andere route willen volgen, kan daar altijd over gepraat worden." Na zo'n dag rijden wordt meestal een camping gezocht, waar men de tent neerzet en wat te eten maakt. Soms ook kiest men een goedkoop hotelletje. Voor dat eten zorgen in principe de dames, maar van de mannelijke deelnemers wordt wel verwacht, dat zij een flink handje helpen. ..Tot nu toe heeft dat nooit tot problemen geleid. Het is meestal één hechte groep, goed gemengd ook wat de nationaliteiten betreft. Ne derlanders en Britten blijken goed met elkaar overweg te kunnen. De Britten vragen zelfs om reizen waaraan ook Nederlanders deelne men." Opvallend noemt Wim Aarsen de belangstelling van de dameskant. Vooral van verpleegsters. „De afge lopen jaren hebben we bijna het halve Wilhelminagasthuis gehad; ook verscheidene doktoren zijn mee- geweest." Stelregel is, dat de groep niet groter is dan twaalf man. Er gaan altijd maar één hooguit twee Landrovers of busjes. „Voor karavanen voelen we weinig, die veroorzaken alleen maar op onthoud. Bovendien is het ge zelliger met een kleine groep te reizen. Het moet een expeditie blijven, geen volksverhuizing." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De mogelijk heid van een voortijdig einde van het kabinet-De Jong is door de jongste ontwikkelingen veel groter geworden." AMSTERDAM Nadat in de laatste weekstaat van 1969 de I biljettencirculatie een record- stand had bereikt van 9399.0 min., is thans voor het eerst na dien de circulatie tot beneden 9 miljard teruggegaan. Dit is te danken aan een terugvloeiing van bankbiljetten ten bedrage van f 209 min. Merkwaardig is dat precies eenzelf de bedrag naar de schatkist is ge- vloeid. waardoor deze is aangevuld tot 216.5 min. In de stand van de banken is nau welijks enige verandering gekomen. De vermeerdering bedraagt nog geen half miljoen gulden zodat het bank saldo thans staat op ƒ85.5 min. Toch hebben de banken deze week, blij kens de weekstaat per 12 januari, nog voor bijna 10 min voorschotten moeten opnemen, waardoor de stand van die voorschotten is opgelopen tot ruim 617 min. Terwijl in de goudvoorraad geen verandering is gekomen, is de devie zenreserve met ruim 2 min vermin derd. Goud en deviezen samen verto nen nu een niveau van 7796.8 min. Op de geldmarkt blijft de toestand j krap. Het officiële tarief is 6 3/4 pet, I maar in de markt: wordt 7'/s pet be- j taald. De verwachting is dat per don- derdag 15 januari de rijksuitkering aan de gemeenten ten bedrage van 350 a 400 min enige ruimte zullen verschaffen. Dan komen er nog wat I belastingontvangsten en op 18 ja nuari olie- accijnzen, die geschat wor- i den op ƒ120 a ƒ160 min. Een paar dagen zal het dan rustiger zijn op de geldmarkt magr die rust zal van zeer tijdelijke aard zijn, want dan vervalt men weer in de krapte. 12/1 5/1 ACTIVA: (in dulz. guldens) Goud 6.197.770 6.197.770 Vorder, in goud. enz. 1.340.621 1.342 631 Buitenl. betaalmiddelen 155 147 guld,vorder op buitenl. 6.228 10.436 Papier in disconto 262.242 262.242 Papier cioor bank gek. 1.033.605 1.033.605 Voorsch, en beleningen 617.272 607.366 Nederlandse munten 30.688 28.683 PASSIVA: Bankbiljetten 8 904.085 9.112.684 's Riiks schatkist 216.511 7.754 Banken in Nederland 85.5*5 85 088 Andere ingezetenen 51.851 48.449 Banken in buitenland 45.193 48.358 Andere niet-ingezetenen 13.484 13.265 Saldi buitenl. geld 5.833 7.932 1 Tot. goud en deviezen 7.796.783 7.198.937 waarvan oonvertibel 1.340.776 1.342.778 Dekkingspercentage 84.25 «4.25 1 In de Ridderzaal in Den Haag is gisteren een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de invoering van het eerste deel van het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Er is ook een speciale postzegel uitgegeven met de beel tenis van prof. mr. E. M. Meijers, de in 1954 overleden grondlegger van het nieuwe BW. Op de foto: mi nister-president De Jong (links) en minister Polak (justitie) kijken samen met mevrouw Meijers naar de eerste nieuwe postzegels die zij kreeg aangeboden. Dit is het commentaar van mr. M. Vrolijk, plaatsvervangend fractielei der van de PvdA, op de benoeming van mr. Nelissen tot minister van economische zaken, en alle proble men, die zich tijdens de ministerscri sis aandienden. Mr. Vrolijk wees op de vele moei lijkheden, die tijdens de crisisweek naar buiten zijn gekomen. De moei lijkheden van de afgetreden mr. L. de Block gingen veel verder dan al leen de metaal-cao. Economische Za ken zal, zo kan men nu verwachten, stellig een groter beroep op de schat kist doen. Dat kan men van een nieu we minister verwachten. Maar gelet op de tegenwoordige begrotingspositie kan de voorberei ding van de begroting 1971 wel eens bijzonder groot worden, zo dacht mr. Vrolijk. De plaatsvervangend leider ver wachtte, dat minister Nelissen spoe- j dig een wetsontwerp zou indienen j voor een onderzoek naar fusies in het I bedrijfsleven. De WD is echter te- gen een dergelijk wetsontwerp. Welke voorwaarden Mr. Vrolijk wenste, dat de Kamer werd meegedeeld welke voorwaarden mr. Nelissen voor zijn benoeming heeft gesteld en wat dit betekent voor het beleid in de financieel - sociaal - economische driehoek van het kabinet. Daarom, aldus mr. Vrolijk, is er een regeringsverklaring nodig. In een 1 brief aan Kamervoorzitter mr. Van Thiel vraagt hij het debat over deze verklaring in de eerste vergadering na afloop van het kerstreces 27 MOSKOU Een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag een Chinese protestnota afgewezen, waarin de Sowjet-Unie wordt verwe ten een politiek van twee China's te voeren. Moskou erkent Formosa (Tai wan) niet en zal dat ook niet doen. zei hij op een persconferentie. Een Chinese verslaggever sprong I verontwaardigd op en verwees naar I een krantebericht, waarin van een I „land Taiwan" werd gesproken. 1 De Rus zei hierop onder hilariteit van de buitenlandse verslaggevers: j „Wij hebben een vrije pers." januari te houden. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66 wilde ook een duidelijke verklaring vooral over wat met de motie Goudzwaard gaat gebeuren. „Als integer politicus", zei mr. Van Mierlo, „die van Kamerlid minister wordt, moet hij hierover zijn eisen hebben gesteld." Hij wilde mr. Nelissen alle kans geven een goed minister te worden. De nieuwe minister heeft als Kamer lid altijd het beleid gesteund en een vernieuwing van het sociaal-econo misch beleid is dan qpk niet te ver wachten. De procedure van het herstel van het kabinet vond mr. Van Mierlo maar schamel. Dat mr. Nelissen voor het laatste jaar in het kabinet is gezet op deze manier (hij heeft een juridische ach tergrond) tekent de armoede van de KVP. De fractieleider van de VVD. mr. W. J. Geertsema. vond. hoewel hij een voorkeur had voor dr. Grapper- J haus. mr. Nelissen zeker acceptabel als minister van economische zaken.-' Hij zou zeker de problemen aankun nen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9