Nationale schaatstitel voor ambitieuze Ard Schenk LIGT DE TOEKOMST NIET HIER VOOR MIJ Deventer in cijfers STIEN ONTTROOND EERZUCHTIGE JAN VAN BEVEREN; Dik verdiend... Kcssler geeft opstelling morgen prijs Schaatsselectie TILLY WON TWEE MAAL TOTOCIJFERS MAANDAG 12 JANUARI 1970 heette het predikaat dat schaats- minnend Deventer Ard Schenks nationale titel verleende. Dit on- danks het feit dat Kees Verkerkr I afwezigheid de kampioenschap- 1 pen al hij voorbaat gedevalueerd 5 1 had. Schenks rijden getuigde i van een enorme innerlijke 5 kracht. Iedere streek van zijn schaats, iedere beweging van het lichaam had als basis concentra- tie en macht. Ard Schenk, daar was ten slotte een ieder het over eens, was de sterkste. Niet alleen omdat hij in het puntenklasse ment onbereikbaar bleef, maar I vooral omdat hij op alle afstan- 5 den dus ook op de 10.000 me- ter tot de groten behoorde. i Met een eerste plaats op de 500 5 meter en de 1500 meter, een t derde plaats op vijf kilometer, en tot slot een tweede klassering op de 10.000 meter onderstreepte de 'j blonde reus uit Anna Palowna dat. Iemand die zich niet helemaal waar maakte was de sprinter J Jan Bazen. De snelle man ui' Zevenhuizen moest het zelfs een maal in de sprint tegen de Friese onderwijzer Marten Hoekstra af leggen. Bazen liet een serie mis- j slagen noteren en finishte buiten het elektronische oog om. On- danks zijn baanrecord op de 1000 meter 1.23.9 en ee?i gepro- longeerde nationale sprinters- titel aanvankelijk nog geen ze- kerheid voor Jan Bazen om Ard J Schenk op 21 en 22 februari te vergezellen naar de ivereldkam- pioenschappen der sprinters in West Allis. Die zekerheid kwam l I toch toen bekend werd gemaakt dat men Bazens 500 meter als gevolg van zenuwen, niet als graadmeter wenste te zien. Jan Bazen gaat dus toch naar Wesi Allis.... DEVENTER Ard Schenk heeft zyn derde nationale titel binnen. Niet omdat Kees Verkerk als gevolg van een voorhoofd- holteontsteking schitterde door afwezigheid, maar eerder door pure kracht en bewonderens waardige inzet van de blonde reus uit Anna Paulowne heet de Ne derlandse kampioen schaatsen rijden 1970 Schenk. Ondanks de brutale aanvals drift waarmee Jappie van Dijk, de ongecompliceerde timmerman uit Ruigahmzen, verwarring ver oorzaakte in het kamp der arri- vé's. Ondanks de dreiging van de door Van Dijk opgejaagde Jan Bols en Peter Nottet. En ondanks de mentale druk die er na het ziek worden van Kees Verkerk op de schouders van Schenk rustte. „Ik heb me gerealiseerd dat het ook zonder Kees Verkerk een moei lijke zaak zou zijn," aldus Ard. Op het openingsnummer van de tweede dag toonde hij aan dat hij wat het aantal behaalde nationale titels betreft gelijkgesteld wenste te wor den met de man met wie hij in een bekende schlager in één adem wordt genoemd. Dankzij een explosieve 1500 meter (2.07.4) won hij zoveel punten, dat hij aan de 10.000 meter begon met de wetenschap dat hy 34 seconden mocht verliezen zonder zijn derde nationale titel in gevaar te brengen. Veertien dagen geleden bij de wedstrijden in Oslo overwon Schenk zijn 10.000 meter angst. In Deven ter was de noodzaak echter niet aan wezig zich opnieuw te testen, waar toe hij maximaal in staat is. Het werd 16.3.8 seconden. Jan Bols, die op de 1500 meter ver op Schenk ten achter was ge bleven (2.10.9) was definitief ge slagen. De Hoogevener kon alleen proberen na de vijf kilometer (7.45.5) ook de tien kilometer te winnen. Dat deed hij in 15.55.4. Toch toonde coach Leen Pfrommer zich na af loop niet helemaal gerust op wapen feiten van Ard Schenk tijdens de komende internationale toernooiend Beneden 15.30 „Ard zal op de 10.000 meter be neden de 15.30 moeten komen, an ders vrees ik dat jongens als For- naes, Claeson en Kees Verkerk in vorm hem toch voorbij gaan. Want ik heb er vertrouwen in dat Kees Verkerk bij het Europese kampioen schap present zal zijn. Al zal hij daar niet hoog eindigen. Hij heeft minder hoofdpijn. Dat wijst er op dat het beter gaat met zijn voor hoofdsholteontsteking." Jappie „Jappie van Dijk heeft zich fan tastisch geweerd", vervolgde Leen 500 m 1500 m 5.000 m 10.000 m totaal 1 Schenk 41.99 1) 2.07.4 1) 7.49.1 3) 16.03.8 2) 179.557 2 Bols 42.92 4) 2.10.9 5) 7.45.5 1) 15.55.4 1) 180.873 3 Van Dijk 43.49 (13) 2.09.5 2) 7.46.4 2) 16.07.1 3) 181.652 4 Nottet 42.33 3) 2.10.6 4) 7.57.4 8) 16.33.0 8) 183.253 5 Verheyen 43.34 (10) 2.11.1 6) 7.52.6 4) 16.22.2 6) 183.410 6 Nooitgedagt 42.95 5) 2.11.3 7) 7.59.7 (10) 16.38.3 (10) 184.602 7 Hekman 43.77 (17) 2.11.9 9) 7.55.5 7) 16.34.4 9) 185.007 8 Vink 44.45 (21) 2.13.2 (13) 7.55.4 6) 16.13.9 5) 185.085 9 Kuipers 42.89 3) 2.12.6 (12) 8.04.5 (13) 16.39.1 (11) 185.495 10 Giling 44.32 (19) 2.12.1 (11) 7.58.3 9) 16.32.5 7) 185.808 11 Te Winkel 43.39 (12) 2.12.0 (10) 8.04.2 (12) 16.41.6 (13) 185,890 12 Eriks 43.25 9) 2.15.0 (16) 8.00.5 (11) 16.39.2 (12) 186.260 13 Jorritsma 43.37 (11) 2.13.2 (13) 8.06.3 (15) 16.44.5 (14) 186.625 14 Beukers 45.20 (23) 2.16.6 (17) 7.53.0 5) 16.12.3 4) 186.678 15 Palsma 43.06 7) 2.13.5 (15) 8.08.6 (16) 17.24.9 (16) 188.665 16 Waanders 44.61 (22) 2.17.4 (20) 8.04.6 (14) 16.54.1 (15) 189.575 Pfrommer. „Men zegt wel eens dat de kernploeg een gesloten geheel is, waar niemand uitvalt of bijkomt. Maar het is nu al het derde jaar, dat iemand zich er pardoes inrijdt: twee jaar geleden Jan Bols, vorig jaar Eddy Verheyen en nu Jappie van Dijk." Jappie van Dijk eindigde in het eindklassement als derde voor Pe ter Nottet en Eddy Verheyen. Laatstgenoemde, die vorig jaar twaalfde werd bij de Europese kam pioenschappen en vijftiende bij de Wereldkampioenschappen, verkeer de zelfs lange tijd in het onzekere of hij wel zou mogen deelnemen aan de Europese kampioenschappen. De langere afstanden zyn momen teel het grote probleem van Peter Nottet, die aan zijn zevende seizoen in de kernploeg bezig is. „Op de tien kilometer heb ik me vastgegre pen aan de tijd van Verheyen om hem in het klassement voor te kun nen blijven. Dat lukte, zij het dat de marge zeer gering was." Geen Nooitgedagt Pfrommer trok de rode streep onder de vijfde man in het eind klassement ten aanzien van het Europese kampioenschap. Ondanks zijn grote waardering voor de pres taties van Nooitgedagt, die door de nationale coach wordt gekenschetst als een typische evenementsrijder. „Die jongens moeten geduld heb ben", aldus Pfrommer. „Tegen Nooitgedagt en Co Giling zeg ik steeds: jullie kans komt in 1972. Dan stoppen er een paar mensen. Maar dan moet je wel zorgen van onge veer hetzelfde niveau te zijn. Dat geldt ook voor Arie Eriks en Karei te Winkel. Voor hen zal het echter nog moeilijker zijn. Ze moeten niet alleen vooruit gaan maar ook de jeugd van zich af weten te houden. Dat is hun bij de nationale kam- Ard Schenk tijdens zijn race op de 10.000 meter die hem de tweede plaats achter Jan Bols opleverde. pioenschappen duidelijk niet gelukt: In het eindklassement schoven Adrie Hekman, Piet Vink en Harm Kui pers zich tussen de leden van de kernploeg in. Daarna is de kans dat Te Winkel en Eriks ooit nog eens uitgenodigd zullen worden voor een centrale training vrijwel verkeken. De ijver en toewijding die het twee tal de afgelopen drie jaar aan het schaatsen heeft besteed heeft wei nig resultaten opgeleverd. Leen Pfrommer: „Eens kom je op een punt dat je ziet dat er geen voor uitgang meer is. Dan moet je zulke mensen wel laten vallen. Hoe spijtig ik dat ook vindt". Fornaess Noors schaatskampioen OSLO Europees- en wereld kampioen Dag Fornaess is voor de tweede keer in zijn korte, doch ui- ters succesvolle carrière schaats kampioen van Noorwegen gewor den. Na drie afstanden werd de rang lijst nog aangevoerd door de verras send sterke Roar Groenvold, doch op de 10.000 meter reed Fornaess een sterke tijd van 15 min. 49.3 seconden, Groenvold ruim twintig seconden achter zich latend. Het volle punt, dat hij hierdoor op Groenvold won, was voldoende om in het algemeen klassement als eer ste te eindigen. Fred Anton Maier werd op de tien kilometer tweede in een tijd, die ook nog beneden de zestien minuten lag: 15.59.7. In de algemene rangschikking kwam de ambtenaar uit Toensberg echter niet verder dan de achtste plaats. De Zweedse kampioen is ook be kend. In Uppsala greep Göran Claesson de hoogste eer van zijn land voor Or jan Sandler en Johny Höglin. ZEIST Bondscoach George Kessler zal he'. Nederlands elftal, dat woensdag op het Wembley sta- j dion van Londen tegen wereldkam pioen Engeland speelt, pas morgen- avond bekend maken na de trai- ning die om half acht begint. De spelers komen vandaag rond het middaguur in het KNVB-sport- centrum te Zeist bijeen. door Attje Keulen-Deelstra DEVENTER „Ik heb de hele week bij my zelf gedacht: een plaats hy de eerste vier moet er toch inzitten. Maar de titel? Nee, daar had ik niet op gerekend". Attje Keulen-Deelstra glim lacht wat onwennig, overweldigd door het succes en nagenietend van de voor haar ongekende toejuichin gen. „Ik had de selectiewedstrijden natuurlijk goed gereden. Maar toch was ik niet al te optimistisch. Het zal wel tegenvallen, dacht ik steeds." De woorden van de 31-jari- ge rijdster uit Irnsum, die in De venter de gehele kernploeg voor was gebleven, werden begeleid door een goedkeurend knikken van trai - ner Klaas Visser. Attje Keulen-Deelstra, moeder van drie zoons, was genoeg realiste om te erkennen dat Ans Schut (ge vallen op de 500 meter) bij een nor maal verloop van de wedstrijden als eerste zou zijn geëindigd. „Ans wenste my nog succes voor het be gin. Even later ging zij zelf onder uit", vertelde de nieuwe nationale kampioene. In de eindrangschikking bleef Attje Keulen-Deelstra, die pas vier jaar lange-baanwedstrijden rijdt, 0,14 punten voor op leeftijdgenote Stien Kaiser, die na een matig voor seizoen iedereen verraste en zelfs, samen met Elly van den Brom, de 1000 meter won. Het goede resultaat van Stien Kaiser op de 500 meter (vierde in 47,60) bracht het zelfver rouwen helemaal terug bij de Delftse. „De sprint is alles. Het is de basis voor je klassement. Ik had minder ver wacht. Vooral omdat ik ta nu toe zo slecht ging." De sprint, in het verleden vaak de angstdroom van de nationale ploeg, werd de ondergang van favoriete Ans Schut. De 25-jarige Apeldoorn- se moest in de tweede rit proberen voonnalig korte-baankampioene Attje Keulen-Deelstra van zich af te houden. Bij de laatste bocht had Ans Schut het gat, ontstaan door een felle start van de Friezin, bijna goed gemaakt. Ineens raakte zij uit balans en gleed tegen de ballustra- de. „Ik lette te veel op Attje en was even uit mijn concentratie", zei de niet eens zo hevig teleurgestelde Ans Schut later, „daar kwam nog bij, dat ik de bocht te krap was in gegaan." Stien Kaiser, onttroond maar niet ontevreden. ROTTERDAM In het roerige rijk van Koning Voetbal kent men hem als Lange Jan. Als het kat achtige talent achter de verdedi- gingsmuurdat tijdens momenten waarin de gedachte aan volledige capitulatie en witte vlaggen ang stige vormen aanneemt, de vlijm scherpe wapens van kille exècu- teurs afstompt en het zelfvertrou wen van met scherp vurende frontstrijders tot het nulpunt kan doen verflauwen. Nuchtere Jan van Beveren21 jaar jong, 1.86 meter lang, keeper van Sparta en Kesslers Oranjekorps. Doorgaans grinnekend om alle superlatieven waarmee de vaderlandse sport pers zijn stunts onder lat van commentaar voorziet. Toch zou het overdreven zijn, te stellen dat alle jubel van King Soc cers honderduizenden sympathise- renden hem onberoerd laat. Jan van Beveren aarzelend: „Misschien is het wel zo, dat ik een publiekkeeper ben. Kijk, wanneer in het Feijen- oordstadion de druk op mijn doel beklemmend wordt, wanneer dat legioen een kolkende heksenketel wordt, ja dan gaat er wel wat in je om. Wat denk je van die laaiende hel van Chorzow. Het Nederlands elf tal móest daar van Polen winnen met het oog op Mexico. Hoe reageer je op zo'n uitzinnig publiek? Ik ge loof dat dat voor iedereen verschil lend is. Ik ben nuchter, leg al die herrie gewoon naast me neer. Maar het betekent wel een stimulans voor me." Oranje-Jan Het gesprek glijdt snel die ene richting uit. Jan van Beveren en Oranje. Tijdens de recente duels tegen Bulgarije en Engeland, stond niet Jan van Beveren, maar Feijenoords eerzuchtige Eddie Treytel in het doel. Een schouderblessure opgelo pen na een charge met Wim van Hanegem. tijdens Feijenoord-Sparta mag daar de oorzaak van genoemd worden. Even, heel even maar speelt er een glimlach om de mond van lange Jan. Döt is wanneer we in formeren naar zijn visie op het vraagstuk wie er woensdagavond op Wembley onder de lat van het Ne derlands elftal zal staan. Eddie Trey tel of Jan van Beveren. Lange Jan filosoferend: „Daarop kan ik natuur lijk moeilijk antwoord geven. Dat is Kesslers probleem. Voor mij kan Treytel er echt wel iets van." Het antwoord komt even later toch: „Er is voor mij alles aan ge legen om in Oranje *e keepen. Echt, ik stel me veel van Wembley voor. Ik keep niet in Ajax of Feijenoord, Daarmee is voor mij'de kans op in ternationale bekendheid verkeken. Tenzij ik door Kessler opgesteld wordt. En juist om die internatio nale bekendheid gaat het mij. Er is nogal wat herrie geweest rond een eventuele transfer van mij naar Ajax. Het bedrag zou acht ton gaan bedragen. Het klinkt arrogant, maar ik heb momenteel weinig trek in een overgang naar Ajax of Feijen oord. In de eerste plaats omdat er in dit land zoiets als de fiscus bestaat, die je tot het hemd toe uitkleedt. Bo vendien ben ik een man die in zijn element is wanneer hij onder druk staat. Hoeveel schoten zou ik op mijn doel krijgen bij een topclub, of dat nou Ajax of Feijenoord is? Eén in het kwartier? Luister goed, ik maak er echt geen geheim van. Voor mij is het het buitenland. Daar is voor mij het veld van eer. Daar hoop ik te gaan spelenVeel liever dan in Nederland. Schlemielig Jan van Beveren noemt de wijze waarop het Nederlands elftal Mexi co gemist heeft schlemielig. Een tik keltje ongelukkig ook. „Het mocht gewoon niet lukken. We hadden alles, maar dan ook alles tegen. Voor mij zeer onvoordelig. Want juist in Mexico had ik me waar kunnen maken. Precies in de periode dat mijn contract bij Sparta afloopt. Met een beetje mazzel had ik zo naar een Italiaanse of Spaanse club kunnen overstappen." Wat vindt Jan van Beveren van het Nederlandse voetbal internatio- wwwwwvwwwvwvwwwuvwwwwvwv naai gezien? Is hij met die kenners eens die vinden dat veel spelers ten onrechte een minderwaardigheids complex aan de dag leggen zodra er tegen gerenommeerde clubs Jan van Beveren (rechts): ,Jk maak er geen geheim van. Ik wil weg". wordt aangetreden? Jan van Beve ren: „Wij voetballen in Nederland zo slecht niet. Ik geloof dat Feijenoord en Ajax dat duidelijk hebben aan getoond. Wanneer je de berichten moet geloven, die luiden dat Wem bley zo goed als uitverkocht is voor Engeland—Nederland, blijkt dat men in het buitenland een soortge lijke mening is toegedaan. Spelers als Piet Keizer. Wim van Hane gem, Johan Cruyff of Coen Mou- lijn zijn hele groten Ik vrees als keeper trouwens eerder dat soort spelers dan de specifieke killers." Spijtig Eén ding vindt Jan van Beveren een tikkeltje spijtig. Het feit dat het elftal van Europese cracks waarvoor hij en Johan Cruyff geselecteerd waren niet in december tegen een Frans elftal is uitgekomen. Van Be veren enthousiast: „Dat zou het he lemaal geweest zijn. Spelen met al die grote mannen. Lew Jashin mét Victor van Dukla de keeper die ik het meest bewonder was °r ook bij. Maar ik heb er niets meer van gehoord. En dan heel resoluut: „Maar wat bazel ik. Voorlopig prepareer ik me op Wembley." Nog even dan is het zo ver. Alle factoren zijn aanwezig. Wembley, de geheiligde voetbal- grond, bomvolle tribunes en ver geet niet dat je tegen de wereld kampioen speelt. Ard Schenk, de nieuwe natio nale schaatskampioen, bleek de man bij uitstek om Attje Keu len Deelstra, na afloop van haar glorieuze titel de overwinnings- kus te geven. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft na afloop van het nationale kam- i pioenschap in Deventer de na men van de rijders bekendgemaakt die Nederland zullen vertegenwoor- digen op de strijd om de Europese; titel. De wedstrijden worden op 35 en 25 januari in Innsbruck gehou den. De ploeg bestaat uitArd Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Jappie van Dijk, Peter Nottet en Eddy Ver heyen. Omdat slechts vijf rijders mogen starten zal later de reserve worden aangewezen. De ploeg vertrekt maandag voor een trainingskamp naar het West- duitse Inzeil. Voor het Europees kampioenschap dames dat op 31 januari en 1 febru ari in Heerenveen wordt gehouden, zijn de volgende rijdsters uitgeno digd: Attje Keulen-Deelstra, Stien Kaiser, Elle v. d. Brom, Carry Geijssen, Akke Falkena, Ans Schut en Rieneke Demming. Na afloop van de wedstrijden in Heerenveen zal een rijdster afvallen. De overigen reizen door naar West- Allis voor het wereldkampioenschap. De dames vetrekken maandag voor een trainingskamp naar Davos. DORTMUND Tilly van der Made, die in de laatste maanden van 1969 een tiental overwinningen behaalde in nationale veldlopen, heeft in "de Westfalenhal in Dor' mund haar indoor debuut gemaakt. De Leimuidense behaalde twee overwinningen. Zij won de 400 me ter in 57.4 seconden met ruime voor sprong op de Duitse Vera Sprave, die 61.5 sec. noteerde. De vervangende uitslagen van sporttoto nr. 23 zijn. De VolewyckersDe Graafschap 3 Fortuna VI.AZ '67 - GVAVFeijenoord 2 PSV—FC Den Bosch TelstarExcelsior SpartaHaarlem ADO—DOS Go AheadRBC FC Twente—NAC 3 ElinkwijkWillem II MVV—Velox DWS—Hermes DVS VitesseAjax 3 Jan van Beveren (rechts) in actie. Concentratie en klasse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 8