BEMIDDELINGSPOGING CONFLICT BEVERWIJK i NCC-congres begeleid door eigentijdse oppositie Haagse Shocking Blue'''' in Amerikaanse Onderzoek naar dood patiënt TWEE MILJOEN PLATEN VERKOCHT •W|/g Bisschop Zwartkruis: bezetting onwaardig Bejaarde verjaagt twee overvallers Door gladheid vele doden Crisis in raad door griep afgewend Verfijnde actie ontwapend Ex-Rotterdammer maakt het goed Tijdig onderzoek milieuhygiëne bij nieuwe industrie MAANDAG 12 JANUARI 1970 Leden van de actiegroep De Gooise matrasbestaande uit VPRO-medewerkers, hadden zich op matrassen voor de tafel van het forum gevleid tijdens het congres in Amsterdam over ..Wat bezielt die jongens in Hil versum?'' BEVERWIJK Het gebouw van de katholieke pedagogische academie in Beverwijk is nog steeds bezet. Hoewel het schoolbestuur vorige week de burgemester om ontruiming vroeg, heeft de politie nog niet ingegrepen. Een stroom van activiteiten kwam het afgelo pen weekeinde rond het conflict op gang. Het Noordierse parlementslid Bernadette Devlin heeft met zesduizend andere demonstranten deelgenomen aan een betoging in Dublin tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De tocht ging naar het stadion, waar het Zuidafrikaanse rugbyteam een wedstrijd tegen Ierland speelde. Op de foto Bernadette Devlin te midden van de demonstranten. Het was blijkbaar een zaak, die behalve de jongeren ook ouderen aansprak: velen van hen liepen geestdriftig mee in de antiraciale stoet. Het regende adhesiebetuigingen en solidariteitsverklaringen. Het pre- dium van de PvdA, de heren Vonde ling, Van der Louw en Eijsink, on dernam bij monde van dr. Vondeling een bemiddelingspoging, die door het schoolbestuur werd afgewezen. Bisschop Th. Zwartkruis van Haar lem heeft de bezetting in een ver klaring „onaanvaardbaar en onwaar dig genoemd. Naar zijn mening staat de legitimiteit en de bevoegdheid van het nieuwe schoolbestuur, dat sinds acht maanden functioneert, buiten twijfel. De Nederlandse Katholieke Ouder vereniging heeft zaterdag op een ver gadering verklaard, dat zij ten scherpste het verzoek om politie- optreden verwerpt. Zij deed een be- roep op de Nederlandse schoolraad hoogste gezagsorgaan voor het ka tholiek onderwijs om in het con flict te bemiddelen. Actie studenten Inmiddels hebben de PSP, de PPR en enkele afelingen van de P.v.d.A. Arts verscheen niet AMSTERDAM Een zaterdag uil het Wilhelmina Gasthuis ontslagen be jaarde patiënt, wiens ziektebeeld, thuisgekomen, verergerde waarna dc patient in de loop van die dag over leed, nadat verscheidene malen een vergeefs beroep op een dienstdoende huisarts was gedaan, is aanleiding ge worden tot het indienen van een klacht zowel bij het Medisch ïucm- college als bij de officier van justitie in de hoofdstad. Ik familie van de overleden 74-ja- rige heer H. J., wil uitgemaakt zien ot men er zich in het WG wel vol doende van vergewist heeft dat het verantwoord was deze hartpatiënt, die een buikoperatie had ondergaan, uit het ziekenhuis te ontslaan. In de tweede plaats willen de nabe staanden graag weten of het niet ko men- van de plaatsvervangend huis arts een onachtzaamheid zijnerzijds betekent. Nadat de patiënt was thuisgekomen, kreeg hij hoge koorts. De eigen huis arts had toen geen dienst meer zodat een dienstdoende dokter moest wor den gealarmeerd. Toen deze in de na middag verscheen was de patiënt overleden. U DEN HOUT De 71-jarige W. van O. heeft zaterdagavond twee ge- maskerde overvallers, die hem met een (alarm)pistool bedreigden op de j vlucht gejaagd met een zgn. wet- plank. waarop messen worden j gescherpt. Bij zijn verzet liep de be jaarde mar. een slagaderlijke bloe ding op, als gevolg van een dolksteeks aan de pols. De daders vluchtten per j auto in de richting van de rijksweg Den Bosch-Tilburg. VENRAIJ De 36-jarige mevrouw A. Nellissen - Janssen is zaterdagmid dag op de Middenpeehveg in IJssel- stein op slag gedood. Zij werd bij een botsing uit de auto geslingerd, en kwam onder de vernielde wagen te recht. WIER DEN Bij het oversteken van de Almelose straat is de 47-ja- rige wielrijder A. N. J. Blok onder een auto gekomen en gedood. DELDEN Op de provinciale weg van Neede naar Delden ontstond zondagnacht een verkeersongeval, waarbij de 22- jarige G. J. Schonen borg uit Haaksbergen zodanig werd gewond dat hij later is overleden. HAARLEM Op de Schiphoi- weg is de 54-jarige mevrouw C. M. J. Doorlag - Schuil om het leven gekomen, toen zij in haar auto bij een kettingbotsing betrokken raakte. ROERMOND Doordat hij als KESTEREN Doordat vijf van de dertien raadsleden met griep in bed lagen, is een wethouderscrisis in de ge meenteraad van Resteren afgewend. Het SGP-raadslid Van Eek had tij dens de vergadering, die speciaal was belegd om te protesteren tegen de spoorlijn TielEist, plotseling schor sing gevraagd en daarna wethouder Den Hartog verzocht heen te gaan. De burgemeester vroeg daarop of hij vanwege het grote aantal afwezigen de motie wilde uitstellen tot een vol gende vergadering. Daarin stemde de SPG-er toe mits er vóór 1 februari alsnog een vergadering wordt gehouden. Landbouwscliuiir afgebrand HONTENISSE Zaterdagavond is de kapitale landbouwschuur Het Hooghuis op de grens van Hontenisse Hulst geheel afgebrand. Énkele zich geschaard achter de stakende studenten Ook de Raad van Werkende Jonge ren heeft aan de actieleiders solidari- tiet verklaard. In een telegram aan de leiders zeg gen de leden van de Raad dat re presailles tegen de leiders onaan vaardbaar zijn. De raad noemt de acties belangrijk om de noodzakelijke veranderingen in het basisonderwijs te bewerkstelligen, zodat de toe komstige leerkrachten beter zullen zijn uitgerust om het afvalsysteem in het huidige basisonderwijs op te hef fen." aldus de Werkende Jongeren. PPR In een verklaring z;egl de PPR 'net begrijpelijk te vinden, dat juist toe komstige onderwijzers vragen om er kenning van hun mondigheid. ,.Hoe hoog de conflicten ook oplaai en". aldus de PPR, wij achten het onaanvaardbaar als het de actievoe rende studenten door schoolbesturen onmogelijk wordt gemaakt hun oplei ding te voltooien. Het regentengedrag van het acade- miebestuur is niet typerend vor alle schoolbesturen. Wel blijkt er weer uit hoe de zaak uit de hand kan lopen als democratische contro'e op zulke bestuen ontbreekt." landbouwmachines en voorraden stro en hooi vielen ten prooi aan de vlam men. Deschade loopt in de tiendui zenden guldens. Het pand was verze kerd. tegen een boom botste is de 36- ja rige architect J. T. A. Comelissen uit j Nijmegen om het leven gekomen. AMSTERDAM De 46-jarige J monteur J. Jongkind is mét zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen i gereden. Op weg naar een ziekenhuis overleed hij aan de verwondingen. ERMELO De 44-jarige me- I vrouw C. T. de Koek - van Leeuwen uit Hulshorst is zondagnacht bij een j slippartij uit de auto van haar man I gevallen. Zij bezweek aan de opgelop j pen verwondingen. HELDEN Bij een botsing te- j gen een boom is de 43- jarige P. Scheers uit Meyel om het leven ge- komen. „Wat bezielt die jongens in Hilver sum?" was het „actuele" motief van een omroepdiscussiecongres zaterdag in Amsterdam. Milo Anstadt had tomaten en eieren bij zich om zich eventueel te kunnen verdedigen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Jan Haas broek had er in VPRO's Vrije Geluiden waarvan hij hoofd redacteur is geen geheim van gemaakt: er zou oppositie komen tijdens het congres „Wat bezielt die jongens in Hilversum?", voor zaterdag uitgeschreven door het Ned. Cultureel Contact (NCC). Weinigen van de ruim 400 con gresgangers gingen daarom zon der verwachtingen van „een rel" over de gladde wegen naar de Amsterdam RAI, en zij hebben waar gekregen voor hun tien gulden entreegeld. Het congres werd van begin tot einde begeleid door een verrassend nieuw brok eigentijdse oppositie, die zich niet uitte in holle kreten of vech ten om microfoons, maar in een bij na hoffelijke en in elk geval zo ver- Kosmonaut overleden De Russische ruimtevaarder kolonel Pavel Belajef is gisteren in Moskou op 44-jarige leeftijd overleden aan zoals Radio-Moskou meedeelde., een „ernstige ziekte". Hij was comman dant van de Woschod-2. waarmee het eerste ..ruimte-uitstapje" in de ge schiedenis van de mensheid iverd gemaakt. Belajef was getrouwd en vader van twee dochters. STANFORD VS De Rotterdamse emigrant Willem G. van Buuren uit Mill Valley in Califomië die het af gelopen weekeinde een nieuw hart kreeg in het universiteitsziekenhuis van Stanford, maakt het zeer goed, j aldus de persdienst van het zieken huis. DEN HAAG De commissie zee- havenoverleg heeft er in een advies aan minister Bakker van verkeer en waterstaat op aangedrongen bij in dustrievestiging een zeer vroegtijdig en geïntegreerd onderzoek in te stel len naar de milieuhygiënische kanten j vém de zaak. (lucht-, water- en bo- demverontreiniging. rampen in de fa briek en bij vervoer). Deze aspecten zouden reeds direct als onderdeel van de totale voorbe- j reïding van de overheidsbeslissing i over een voorgenomen vestiging, aan i de orde moeten komen, en niet pas- na het ogenblik waarop een positieve beslissing is genomen. Minister Bakker heeft het advies aan beide Kamers gezonden. In een I begeleidende brief schrijft hij. dat I het advies volgens hem waardevolle I suggesties bevat. Roemeens interview mei minister Luns BOEKAREST Minister Luns heeft in een vraaggesprek met de i I correspondent van het Roemeense j partijorgaan Scinteia verklaard dat een Europese veiligheidsconferentie j geen nut zou kunnen hebben, als j niet tevoren overeenstemming is j bereikt over de agenda, zo meldt het Zuidslavische persbureau Tanjug. Volgens mr. Luns moeten de direct bij een dergelijke conferentie betrok ken partijen het eens worden over de onderwerpen van een concrete discussie. i (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse beatgroep „Shocking Blue" is met haar voorlaatste single „Venus" doorgedrongen in de Amerikaanse Top-Tien. In het toonaangevende Billboard en de Amerikaanse popweekbladen Cashbox en Record World prijkte het nummer deze week op de tweede plaats en zal op de ranglijsten van Amerika's best verkopende platen wellicht nog verder stijgen. In vier maanden tijd zijn over de gehele wereld ruim twee miljoen platen van dit nummer verkocht. Op de vaderlandse hitlijsten heeft het nummer een schriele derde plaats gehaald, terwijl in Frankrijk en Duitsland respectievelijk een eer ste en een tweede plaats werd be zet. In België heeft de song lange tijd nummer één gestaan. Toer nee In de Europese landen zijn in to taal ruim 700.000 exemplaren van „Venus" verkocht. Voor de ..Neder- beat" een groot en ongekend succes. Een plaat die de verkooprecette van „Venus" enigszins benaderde was het vele jaren geleden uitgebrachte nummer. „Ramona" van ..The Blue Diamonds", waarvan indertijd een miljoen exemplaren zijn verkocht. Eddie Christiani is als eerste Ne derlandse zanger een tiental jaren terug, op de Amerikaanse toplijsten voorgekomen. De groep, bestaande uit voealistc Mariska Veres (Bob Dylan en El- vis), dochter van de bekende musicus Lajos Veres, componist en „Lead-gi- tartst" Robbie van Leeuwen. Klaa> van der Wal en Cor van Beek, gaal begin februari een toernee maken door de Verenigde Staten die een maund zal duren. Er zal ondermeer in nachtclubs in New York worden opgetreden. Robbie van Leeuwen, (Debussy en Strawinsky) leider en componist, is drie jaar geleden bij de Haagse popgroep ..The Motions" (bekendste single „Waisted Words") weggegaan om een eigen team te vormen. In november 1967 is de groep „Shocking Blue" pas goed van de grond gekomen en heeft dus in veer tien maanden een klein deel van popminnend Europa en Amerika veroverd- „Rocker" „Send me a postcard, darling" en „Long, lonesome road" gingen aan „Venus" vooraf en bereikten reeds de vaderlandse toplijsten. Het jongste nummer Mighty Joe", even eens gecomponeerd door Robbie van Leeuwen, prijkt reeds drie we ken op de tweede plaats in Veron- nica's Top-Tien. „Venus". een welhaast klassifeke „rocker" met een fijne stuwende „sound" heeft ongetwijfeld haar naam te danken aan de mooie Ma riska Veres, die met haar koele en strakke stemgeluid het nummer maakte. De leden van de groep, in leeftijd variërend van 20 tot 24 'jaar, trek ken minstens vier dagen per week in een bus naar het buitenland om daar „beat-concerten" te geven, en hebben reeds in bijna alle EEG-lan- den t.v.-opnamen gemaakt. Reden voor dit uitsluitend buiten landse optreden vormen de relatief iage opbrengsten van uitvoeringen in Nederland. De „soft-drugs" zijn bij Shocking blue taboe en voor de meeste leden „hoeft de underground muziek niet. Zeker weten doe je natuurlijk nooit, maar er bestaat een kans dat „Venus" volgende woek nummer één op de Amerikaanse top-100 komt te staan, dat zou dan een onge kende prestatie zijn die we in het vaderlandse hit-wezen nog niet eer der hebben meegemaakt. „Shocking Blue" gaat een paar gouden maan den tegemoet.... j fijnde jongeren-demonstratie, dat de agressie van slechts een enkele oude- 1 re vergaderingbezoeker er grauw te gen afstak, aangezien het optreden van de uit ongeveer 20 „leden" be staande Haasbroek-club vanwege i kwasi-bescheidenheid en opriechte vriendelijkheid ontwapenend werkte. Voorzitter drs L. J. M. van de Laar liet tenminste alles ongehinderd pas seren. Men kan rich afvragen of gast heren van een congres charmante hinder, gebaseerd op afleidingsma noeuvres, ten koste van de toewij ding der genodigden zonder meer moeten accepteren, maar daarop zul len die gastheren zelf het antwoord dienen te geven. Het NCC-bestuur 1 zei: ja. VARA's televisieman Milo Anstadt I had ook op eventualiteiten gerekend: aan het begin van het congres moest i hij de inleidende rede over „de op- dracht van de televisiemaker" uit- spreken. Zodra hij op de katheder 1 verscheen, begon de oppositiegroep ^chler uit de zaal naar voren te drin- j gen. De jongens en meisjes droegen een geweldig arsenaal aan opname apparatuur mee, plus een denkhoed- je dat van hoofd tot hoofd ging. In de rij bevonden zich drie allerliefste kleine kinderen met toetertjes. die zich zelfs bij het af en toe rondhollen door de zaal vertederend gedroegen. Toen de groep zich benauwend- dicht om de katheder oostelde, ver klaarde Milo Anstadt, even geëmotio- i neerd, dat hij zich zou „verdedigen" j en haalde daartoe heel geestig een I plastic pistool, een doos eieren en i een zakje tomaten tevoorschijn. De groep deed hem echter niets, hield alleen een aantal microfoons onder zijn neus en bleef dicht om hem heen geschaard staan. Later begonnen de jongelui omstandig hele bossen ge- luidsband uit elkaar te pluizen en I door de zaal te leiden, maar Anstadt sprak rustig door. Herman Wigbold. i die als een van de forumleden op het 1 podium zat speelde het spel listig j mee door een van de kinderen (tot diens grote plezier) naast zich te zet ten. Het jongetje Igor gedroeg zich daar voorbeeldig. Intussen sprak Anstadt over de op dracht van de tv-maker: elk land krijgt de omroep, die het verdient en er is geen omroepbestel ter wereld, dat het de kijkers zo gemakkelijk maakt hun wensen af te dwingen dan het Nederlandse. Er zijn hier omroepverenigingen, die best een groot aantal kijkers op de tenen wil len trappen, omdat zij het nodig vin den en zich geruggesteund weten door een brede groep gelijkgezinden. Een voorbeeld: geen omroep zou echter naakte mensen vertonen zon der de overtuiging, er cultureel, psy- cho-hygiënisch of sociaal-pedago gisch goed aan te doen, maar ook niet zonder de wetenschap dat een in drukwekkend aantal kjjkcrs naakt op de tv als bevrijding van een taboe ondergaat. Een ander punl: er zijn kijkers, die irritatie zoeken door te blijven kij ken naar programma's eri zaken, waaraan zij zich ergeren. Volgens An stadt spelen hier twee elementen mee: rusteloze nieuwsgierigheid om alles wat er in de wereld te koop is. te weten, en een onvermogen om dat allemaal te verwerken. Dat leidt tot een gevoel van verbijstering, van on zekerheid, angst. Wie zich afvraagt: „waarom laten de tv-makers de kijkers zo lijden door ze telkens weer te schokken, waar blijft daarbij hun humaniteit en verantwoordelijkheidsgevoel?" antwoordt Anstadt: „televisie is een neerslag van de werkelijkheid, aan de ene kant een exponent van huis bakken conservatisme, aan de andere van avantgardisme, dat in periodieke uitbarstingen Nederland door de eeuwen heen van verstarring redde." AUTONOMIE De programmamaker geniet bij zijn werk de autonomie van zijn per- i hoor. soonlijke smaak, eerlijkheid en recht vaardigheid (welke dus een zekere rijpheid noodzakelijk maken), hij is niet de uitvoerder van de wil van anderen, maar persoonlijk verant woordelijk en kan zich bij misluk king niet beroepen op een te klein budget of te weinig medewerking: hij heeft getekend voor het beste wat hij kan geven. Het is niet zeker dat alle omroeporganisaties deze defi nitie geheel onderschrijven, maar het begrip ervoor is wel groeiende. De televisie is „een meneer", die er niet alleen is om het de mensen na een dag hard werken met amuse ment naar de zin te maken, dan zou er een mateloze verveling onder de kijkers omtstaan. Er moet ook ge schokt en wakker-gesohud worden. De tv-maker kan met misstanden in aanraking komen en heeft tot taak. het publiek daarvan op de hoogte te stellen en te activeren. Er wordt, aldus Anstadt, wel veel gesproken over „medezeggenschap" door het kijkpubliek. maar in feite bestaat dat niet: „het" publick is een abstract begrip. Bovendien: als men de wens van de meerderheid volgt en de minderheden vergeet, is het gedaan met de democratie. Tot be sluit: natuurlijk is de tv-maker een man die ook fouten maakt. Indien hij echter derailleert, zullen de omroe pen hem wel verwijderen. In de ochtendvergadering werd er vrij nutteloos en enkelsporig gedis cussieerd, maar 'S middags ging het beter. Aan hel eind van Anstadts rede vlijden een aantal leden van de actie groep die zich „De Gooise matras" noemde, zich op aangesleepte matras sen zgn. slapend neer voor hel po dium. VPRO-opposant Max Lewin vond het nuttig, de matrassen met water te begieten, terwijl een ander lid van de actiegroep de forumtafel vriendelijk van koffie voorzag. Jan van Hillo (lid van het forum) werd een ogenblik boos en sneerde „dat de VPRO zijn kleuters had gestuurd". Op kalm protest van Jan Haasbroek („Ik ben een free lance journalist die voor verschillende omroepen werkt") trok van Hillo zijn woorden in. Het ging o.m. op het zijspoor van het weltelijk-geldend getalscriterium voor de omroepen. Van jeugdige, zij de kwam de aanbieding van een mo tie. waarin wordt geëist dat de wet niet meer van „leden-abonnees" maar van „leden" alleen zal spreken. Tegen het einde van hel congres werd deze motie bij handopsteken aanvaard. Nog steeds begeleid door wandel demonstraties van de actiegroep dis cussieerde men 's middags na het ver tonen van enkele schockprogramma's (Beeldreligie uit Zo is het. Bommen op Biafra, de Haagse woningnood, de huldiging van Van het Reve e.d.) een stuk beter. De programmamakers werd o.m. verweten dat zij wel signaleren, maar geen oplossingen geven voor noden. Antwoord: „Dat zouden wij ook niet kunnen". De moeilijkheid van inspraak door het kijkpubliek kwam ter sprake: sommige omroe- I pen spreken met hun afdelingsverte genwoordigers. maar het inspraakpro bleem is onoplosbaar. Er kwam een verzoek om uitzendingen te maken met klagende kijkers (met name over Florls) en het recht orp%te proteste ren tegen besnoeide interviews. Een bestuurslid van de NOS verklaarde dat de NOS over 't geheel niet zo zwaar heeft getild aan het gesprek over Cuba in „Wat doe ik voor de kost?" waarover zoveel herrie is ontstaan. Juist om 4 uur begor. dc actiegroep welluidend te zingen „Sluiten, slui ten. allemaal naar buiten", en daar aan gaf drs Van de Laar direct ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7