Gunstig beeld van. economie in EEG Dr. Van Klinken droomt van synodestructuur nieuwe FORMAAT Raadslid bedreigd door „Ku-Klux-Klan" krant van Een woord voor vandaag Inhoudelijk argument gaat voor het financiële Uw probleem is het onze.. de echte griepbestrijder V C7zz/z(/lz/z/zz/zc Jachtig /PKT! Kapitein half jaar bevoegdheid ontzegd „Het Dorp" boos op de VPRO Puzzelhoek Kunstmanen lanceren met behulp van kanon Ontsnapte gevangene schiet zich dood Publiekelijk onthoofd 0PnnRRGS50! DANKSTOND1 NA SYNODE J Bezorgdheid over Nederland Algerije zet methodisten land uit Weer contacten anje-Rusland? Prawda-kritiek op „intriges" NAVO BS Sp WEU: Engeland wordt ingelicht BEROEPINGSWERK Paus moet het wetei Michaels wijzen conciliebesluit in telegram af Vier verenigingen naar eenheid MAANDAG 12 JANUARI 1970 Als Johannes de Doper gepreekt heeft, komen de mensen vragen: "Wat moeten wij doen?" Dat zijn de gewone mensen, die proberen netjes te leven, die regelmatig de diensten in de tempel bijwonen, die naar de synagoge gaan. Maar er komen ook andere mensen, minder nette mensen. Er komen tollenaars, mensen die in dienst staan van de vijandelijke legioenen, die geld afgeperst hebben, die zichzelf ten koste van het eigen volk verrijkt hebben. Tot hen zegt Johannes: "Vordert niet meer dan u voorgeschreven is." MerkwaardigJohannes brengt helemaal het nationaal senti ment niet ter sprake. De Farizeeën zouden gezegd hebben: Jullie moeten breken met onze vijanden. Jullie moeten je baan opgeven. Jullie moeten weer "goede joden" worden. Want God wil niet dat wij "goede joden" wórden, of in ons geval "goede Nederlanders". Hij wil zelfs niet dat we "goede mensen" worden. Hij wil niet dat wij gaan leven naar wat deze wereld goed vindt. Wij moeten leven naar de maatstaven van God en van Zijn nieuwe wereld. En dat zijn totaal andere maatstaven dan wij men sen aanleggen. En daarom zegt Johannes de Doper niet dat de tollenaars hun baan er aan moeten geven, maar dat zij hun werk oprecht en eerlijk moe ten doen. Zij moeten van de mensen vragen wat de keizer vraagt, en niet wat zij zelf denken te kunnen eisen. Het geloof wil niet dat wij bepaalde beroepen in de steek laten, maar dat wij die bepaalde be roepen als christenen, als kinderen van God gaan vervullen. L Wc lezen vandaag: Genesis 9:18-29 (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Vooruitlopend op de vergadering van de gere formeerde synode van maart waarin het rapport Werkwijze van de generale synode ter tafel zal komen, geeft dr. J. van Klin ken, directeur van het Algemeen diaconaal bureau, enkele sugges ties hoe zijns inziens de nieuwe structuur van de synode moet worden. In Centraal Weekblad constateert hij, dat financiële motieven de stoot hebben gegeven de synode op de hel ling te zetten. De financiële uitgaven namen verontrustend toe, plaatselijke kerken en commissies van beheer stelden zich kritisch op. Dr. Van Klinken noemt drie oorza ken voor deze kritiek. Allereerst wist men niet waar men geld voor gaf. De landelijke voorlichting was te ge brekkig. Vervolgens ging een ver keerd financieel beleid in verschil lende plaatselijke kerken steeds meer doorwerken. En tenslotte was het zo, dat de landelijke organisatie van sy node en bureaus niet op de meest doelmatige wijze was opgezet. Ondanks dat vindt dr. Van Klinken het inhoudelijke argument voor structuurwijziging van de synode het meest belangrijke, opdat het kerke lijk werk zich meer gaat verdiepen en vanuit het evangelie beter dienend in de wereld kan staan. Deze tijd Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die nier onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wie zijn de Odd Fellows en waar is .de aan de ANWB aange boden reddingwagen gestationeerd? Antwoord: De reddingwagen van de Nederlands-Belgische jurisdictie van de Independent Order of Odd Fellowship is gestationeerd in het wegenwachtstation St. Joost- Maasbracht, omdat daar relatief de meeste behoefte aan ambulancever voer bestond. Deze afdeling van de in 1819 te Baltimore door Thomas Wildey met medewerking van geëmigreerde En gelse Odd Fellows opgerichte, en thans over de hele wereld verbreide broederschap, heeft dit geschenk aangeboden ter gelegenheid van haar 150-jarig bestaan. In afwijking van de Manchester Unity, het oudere Oddfellowship in Engeland, dat hoofdzakelijk streeft naar de behartiging van de stoffe lijke belangen van zijn leden, heeft de IOOF onder het devies „Vriendschap, liefde en waarheid" zijn ideaal meer gezocht in broe derschap en hulp aan de medemens in nood, en aan de geestelijke be hoeften van zijn leden, zonder zich met politiek of godsdienst in engere zin in te laten. De eerste Nederlandse loge werd in 1877 te Amsterdam opgericht en thans zijn er ongeveer 1.500 manne lijke en 300 vrouwelijke leden, vere nigd in afzonderlijke loges. Het adres van de groot-loge voor Neder land en België is Nassauplein 27. Den Haag. De orde is geen geheim genootschap en telt leden uit alle maatschappelijke kringen. Vraag: Iemand woont vooraan een pad van 100 meter lang en drie me ter breed. Zijn buurman woont ach teraan het pad, dat eigendom is van een derde, die uitweg moet verle nen. Een en ander staat beschreven. Maar nu verspert de man die voor aan woont, het pad met zijn auto, zodat niemand erdoor kan. Hij wil niet opzij gaan. Moet hij ook zijn auto verlichten? Antwoord: Als hij inderdaad door zijn auto op het pad te plaatsen dit pad onbruikbaar maakt, zal een ad vocaat hem wel tot rede kunnen brengen. Zo dit niet lukt, kan de rechter hem tot een hoge dwangsom veroordelen. Hoewel het geen'open- bare weg is, doet de man er verstandig aan. voor verlichting van zijn auto te zorgen, gezien de onaan gename gevolgen van beschadiging van zijn auto en aansprakelijkheid voor schade aan derden. Vraag: Kan ik zelf compost ma ken? Antwoord: U kan dit door alle tuinafval en vuil (maar geen zieke planten) op een hoop te brengen, verder blad van bomen, afgewisseld met verteerde mest. beer, kippemest e.d. Zet deze een paar keer om en dan heeft u in een jaar goede com post. U moet de voedingswaarde van compost niet te hoog aanslaan, doch wel is compost belangrijk voor ver betering van de structuur. Als u compost gebruikt, vul deze dan aan met 10 kg patent-kali en 6 kg super fosfaat per are en geef in de zomer extra overbemesting met stikstof. Vraag: Zijn schenkingen in geld aan de kinderen aftrekbaar voor de inkomstenbelasting? Antwoord: Deze zijn niet aftrek baar voorzover het zuivere schen kingen zijn. Ook is de ontvanger daarover geen inkomstenbelasting verschuldigd. Denk aan de schen kingsrechten. Verzoek van lezer: Weet iemand waar het boekje „Briefwisseling tus sen de luisterende steenuil en de zingende nachtegaal" van D. W. Huntingdon nog te krijgen is? pijnstillende, koortswerend". snelwerkende cachets AMSTERDAM De 54-jarige Gro ningse kapitein O. L. mag een half jaar lang niet als kapitein op zeesche pen varen, aldus een vonnis van de Raad voor de Scheepvaart. L. werd schuldig bevonden aan onvoldoendë optreden voor en tijdens de brand op de coaster Margriet op 7 april vorig jaar voor de westkust van Afrika. Zijn fechip vervoerde een lading ka toen van Lagos naar Le Havre. De kapitein ia er schuld aan, aldus de Raad, dat de brand te laat werd ont dekt, waarna hij op ondeskundige wijze het vuur had bestreden. Het schip werd total loss ln Las Palmas binnengebracht. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Uit „Het Dorp" zijn boze brieven gestuurd naar de VPRO over het programma Zendtijd, waarin „ongenuanceerde kritiek" op Dorp en inwoners is geuit. Boude- wljn Paans en de gehandicapte jazz-criticus Michiel de Ruyter heb ben in de uitzending gezegd dat Het Dorp geisoleerd is, f helemaal geen „wijk van Arnhem". De Ruyter be zigde zelfs het woord ghetto. Verantwoordelijk voor het pro gramma is Nico Haasbroek, die vindt dat „een lichte overtrokkenheid" het programma geen schade heeft ge daan.: dat maakte duidelijk dat er een probleem is. Boudewijn Paans antwoordt, dat de zich beklagende dorpsraad voorzitter J. P. Vermeulen zelf heeft gezegd dat hel dorp niet ideaal is: „Maar het gaat niet in de eerste plaats om de bewoners. Ik wil dat de samenleving zich niet beperkt tot het geven van geld, er moet meer rekening worden gehouden met de gehandicapten. En aan het woord „ghetto" moet men niet zo zwaar tillen, dat is niet letter lijk bedoeld". De VPRO heeft ook positieve reacties op de uitzending gehad. 2 3 4 S S 7 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. vastgesteld, 2. drang, 3. bevallig, 4. gunstig gezind. 5. schitteren, 6. eetketeltje, 7. boertiec nabootsing. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in Zuid-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. krater, 2. talent, 3. knevel, 4. eta- lon, 5. attent. 6. knekel, 7\ letsel, 8. tremel, 9. kikker. ALBUQUERQUE De Ameri kaanse professor Charles Murphy meent in ernst dat het mogelijk moet zijn, kunstmanen met behulp van een kanon te lanceren. Zo'n kanon moet dan wel een loop hebben van minstens dertig centimeter doorsnee, en met een grote hoeveelheid krult geladen worden. Daarmee zou dan een kleine rakèt van drie trappen kunnen worden weggeschoten, waarbij de eerste trap een snelheid van 4800 km per uur zou bereiken, die tenslotte wordt op gevoerd tot de baan snelheid van 28.000 km per uur, nodig om een klei ne kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. Murphy vindt dit een bijzonder goedkope manier om kunstmaantjes voor kosmisch onderzoek te lanceren. Volgens hem is het zeker te verwe zenlijken, alleen is het nog nooit ge probeerd. Murphy werkt bij een wa penmagazijn te Aberdeen in Mary land. Justitiële actie in Maastricht tegen kienen MAASTRICHT Het openbaar ministerie in Maastricht gaat streng optreden tegen de kiénverenigingen in Zuid Limburg, die de wet op de kansspelen overtreden. Volgens de officier van justitie ihr. Houben wordt in deze verenigingen naar de jurisprudentie „bedrijfsmatig"; ge kiend. Naar zijn zeggen zijn de vere nigingen ook niet voldoende besloten. AMSTERDAM De 25-jarige L. j J. M. die op 8 december uit de Haag- I se gevangenis ontsnapte, heeft zich j zaterdagnacht een kogel door het hoofd geschoten bij een worsteling j met twee agenten, die hem trachtten te arresteren. De vluchteling was juist in een taxi gestapt, toen de j agenten die hem al even gevolgd wa- ren, zich bekend maakten. Een van j de politiemannen maakte een handboei om de linkerpols van M. vast en het andere deel om zijn eigen pols. Hij voelde de loop van een pis tool door de kleding van M., en greep deze vast. De man richtte plot seling het wapen op de andere agent en riep: „ik schiet je kapot". De agent sloeg het wapen weg. dat af ging. De kogel trof M. in de rechter slaap. ADEN Twee Jemenieten zijn zondag publiekelijk op het Tahrir (be- vrijdingsplein van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, onthoofd. Hun lijken werden vervolgens aan de stads poort gehangen. Radio-Sanaa die de terechtstelling meldde, zei dat de twee mannen wegens sabotage wa ren veroordeeld. Zij hadden landmij nen gelegd in een weg in de hoofdstad. Wat hij van de synode verwacht? Als eerste punt een behandeling van fundamentele vragen van deze tijd, doch uitsluitend op basis van goed voorbereide studies en adviezen. Als centrale "vragen ziet hij ondermeer: de vervreemding van het evange lie van miljoenen in ons land; de kerkelijke gescheidenheid: mag een samengaan met de Hervormde Kerk nog langer worden uitgesteld? de confrontatie met de niet-christelijke godsdiensten; het diaconaat van de kerk in een welvaartsstaat; de rassendiscriminatie; het vraagstuk van oorlog en vre de; het'diaconaat in de wereldsituatie (structurele en charitatieve hulp). Punt twee is een drastische beper king van de synodale agenda's door vergaande herstructurering. Veel problemen, die nu op de synodale agenda worden geplaatst vragen om behandeling in een ander orgaan. In dit verband zal het gewenst zijn de huidige particuliere synoden om te vormen tot een klein aantal grotere eenheden, die een veel sterker gezag zouden moeten krijgen. Een sanerende werking zal ook uit gaan van een drastische vereenvoudi ging ln de structuur van de synodale deputaatschappen. Alleen al door een sterke inkrimping zal de kwaliteit van de enkele grote deputaatschap pen kunnen toenemen. Het gevolg is orgaanvorming op het terrein van het pastoraat. Zo kan het mogelijk worden, dat de synode zich beperkt tot de grote lijnen. Meer gezag Indien ze daarbij komt tot goed gefundeerde uitspraken krijgt ze weer meer gezag in de kerken en zal ze haar eigen landelijke organen dui delijker beïnvloeden. Uiteraard moe ten deze organen bij hun voorstellen aan de synode ook duidelijker tot een visie op hun toekomstig werk komen. De toekomst wordt dan be handeld en niet het verleden. Als punt drie verwacht dr. Van Klinken een herstructurering van het I moderamen van de synode. Noodza- kelijk is, dat daarin niet alleen predi kanten zitting hebben, maar verte genwoordigers uit alle centrale secto ren. Bovendien moet het moderamen meer bevoegdheid krijgen. „Ik kom hier op een uiterst teer punt, althans voor de Gereformeerde Kerken", schrijft dr. Van Klinken. „Omdat men terecht bang is voor machtsconcentratie heeft het mode ramen formeel weinig bevoegdheden. Onze tijd brengt echter mee, dat er niet zelden op korte termijn belang rijke beslissingen moeten worden ge nomen. Dat moet niet mogelijk zijn door ontsnappingsclausules en een rappor teren achteraf. Het is veel juister be wust royale bevoegdheden te geven. Dan wordt men ook gedwongen tege lijkertijd te zorgen voor de periodie ke verantwoordingsplicht aan een groter aantal mensen. Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot HIEL HOOGEVEEN De kerkeraad var. de gereformeerde kerk (vrijgemaakt: heeft besloten, om na afloop van dj generale synode ,die in deze plaati gehouden wordt, een dankstond te1 beleggen. Een dergelijke dankstond bruikelijk. Wel kennen de meerde Kerken (vrijgemaakt) - verschillende andere kerken - d« bidstond bij het begin van een gene rale synode. De Hoogeveense kerke raad overwoog echter ,dat het niet alleen zinvol is voor de arbeid tt bidden, maar ook na het werk t? danken. Morgen hervat de synode haai werk. I is onge- Gerefor-J ikt l - M) THUNDER BAY (Canada) 1c Canada is een 27-jarige predikant ontvoerd. Van zijn familie is een los prijs van 10.000 dollar geëist Het is ds. D/mald Eldon Mimms van de „Kerk van Christus". O Spreiding Mijn voorstel om het breder en ge varieerder samengesteld moderamen openlijk meer bevoegdheden te geven zal m.i. leiden tot een grotere sprei ding van verantwoordelijkheden." Als punt vier noemt dr. Van Klin ken een maatregel om de huidige roofbouw op synodeleden te beëindi BRUSSEL *-* De economische ont wikkeling binnen de Europese, ge meenschap is over het algemeen gunstig, al is er bezorgdheid over de snelle loon- en prijsontwikkelingen in Nederland en Frankrijk. In deze zin liet het'Europese commissie- lid Martino zich zaterdag uit in de minis terraad van de Westeuropese Unie. Op deze tweedaagse conferentie verklaarde de Britse minister voor Europese aangelegenheden, Thompson, met nadruk, dat Groot- Zn EZ LST' Britannië positief staat tegenover het ?e":.._W?ar,om.m°et..^n .syn.odel,d te" denkbeeld de bevoegdheden van het Oost-Duitsland nd hebb spionnen wisseling zou bij de grensovergang Herlehausen zijn gebeurd. Officieel is tot nog toe gezwegen over de ruil. West-Duitsland hebtfen dit weekein de elk vier spionnen geruild. De uit- (Van onze kerkredactie) ZURICH De regering van Algerije heeft tien van de elf methodistische zendelingen die in Algiers werkzaam zijn uitge wezen. Ze worden ervan be schuldigd voor de Amerikaanse geheime dienst gewerkt te heb ben. Het is nog niet zeker of de negentien andere zendelingen, die elders in het land werkzaam zijn, ook zullen worden uitgewe zen. Van de tien uitgewezen zendelin gen hebben maar vijf de Ameri kaanse nationaliteit. Een van hen is een in Algerije geboren Fransman. Ze zijn zojuist in Zürich aangekomen om met bisschop Franz W. Schafer te bespreken wat nu moet gebeuren. Bisschop Sohafer heeft de kerkelijke lei-ding over het zendingswerk van de methodisten in Algerije. Zeven van de tien uitgewezen zen delingen woonden een jeugdconferen- tie bij. Al de deelnemers werden ge arresteerd. De 28 Algerijnse staatsburgers werden na lange verho ren vrijgelaten. De gebouwen van de methodistenzending in Algiers zijn door de politie bezet en verzegeld. MADRID Geruchten over een hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen Spanje en Rusland worden sterker. Deze waren verbro ken toen Franco in 1939, na de neder laag van de republikeinen in de bur geroorlog, aan de macht kwam. De Spaanse minister van buiten landse .zaken, Gregorio Lopez Bravo, heeft op 2 januari tijdens een tussen landing zeven, uur oponthoud gehad op het vliegveld van Moskou. Men wil niet bevestigen dat Bravo toen contact heeft gehad met een voor aanstaande Rus. Een van de grote obstakels voor het normaliseren van de betrekkin gen is steeds geweest de 525 miljoen dollar waard zijnde goudvoorraad, die de Russen tijdens de burgeroor log uit Spanje zouden hebben wegge haald. Bejaarde door kolendamp gedood OUDGASTEL Familieleden heb ben zaterdagmorgen de 69-jarige G. J. Frijters dood aangetroffen in zijn woning. !Het slachtoffer is door ko lendampvergiftiging om het leven ge komen. In de huiskamer werd een totaal afgesloten kachel gevonden. De zwaar invalide zuster van de heer Frijters was nog bij kennis toen haar familie arriveerde. Zij had niemand kunnen waarschuwen. gelijkertijd plaatselijk in het ambt staan, afgevaardigd zijn naar de classis en deel uitmaken van de par ticuliere synode? Laten de par- culiere synoden nieuwe stijl bij voor keur mensen benoemen die niet uit hun midden afkomstig zijn en kan het aantal predikanten op de synode niet worden verminderd? Als vijfde en laatste punt noemt dr. Van Klinken maatregelen, die no dig zijn om te waarborgen dat de synode voor wat betreft deskundig heid een goede verscheidenheid ver toont. Dan zouden kerk en industrie, zending, evangelisatie, maar ook de jeugd betrokken kunnen worden bij het synodale werk. „Wij hebben dan geen Synodekreet nodig." denkbeeld de bevoegdheden van het Europese parlement uit te breiden. In conferentiekringen kende men aan deze mededeling grote betekenis toe, daar men in Frankrijk de laatste tijd wel eens gezegd heeft, dat Enge land niet bijzonder veel zou voelen voor een dergelijke uitbreiding van bevoegdheden. Minister Luns sprak in de confe rentie zijn tevredenhed uit over de duidelijke Britse verklaring. Hij her innerde eraan dat Nederland steeds voorstander is geweest van meer be voegdheden aan het Europees parle ment. De Nederlandse bewindsman zei voorts tot zijn collega's dat een verregaande politieke en economi sche eenwording van Europa een vér- eiste is om tot een monetaire eenheid te komen. fa De „GEZIN SLACHTOFFER HALSTEREN De 35-jarige heer A. P. P. Roosenboom uit het Westbra bantse Halsteren heeft een anonieme brief ontvangen, waarin zijn gezin wordt bedreigd wanneer hij niet binnen veertien dagen als gemeenteraads lid bedankt. De brief draagt het poststempel van Halsteren en is ondertekend met Ku-Klux-Clan. Het raadslid denkt er niet aan, van het politieke front te verdwijnen. Hij vindt het van weinig goede smaak getuigen, dat zijn politieke vijanden zijn vrouw en vier kinderen hebben bedreigd. „Als je niet als raadslid be dankt, zullen je vrouw en kinderen daarvan het slachtoffer worden", staat ln de brief te lezen. Het KVP-raadslid ziet de dreigbrief als het resultaat van zijn gewoonte, in de gemeenteraad voor zijn mening uit te komen. Ter De uniformen van de stewardessen worden regelmatig aangepast aan het seizoen en ook de Finnair stewardes sen gaan goedgemutst de winter door met behulp van een fraai ontworpen hoofddeksel van Finse mink. Welk effect dit geeft toont Finnair- stewardess Nina Vainikainen. BRUSSEL De ministers van bui tenlandse zaken van West-Duitsland, Italië en de Benelux hebben gisteren hun Britse collega Stewart verzekert dat Engeland zal worden betrokken bij de bespreking van dë wijze, waar op de politieke samenwerking in de Europese Gemeenschap zal worden versterkt. De vijf bewindslieden zeiden dit nadat minister Stewart op een giste ren begonnen tweedaagse zitting van de Westeuropese Unie nog steeds door Frankrijk geboycot zei te hopen dat daarover geen belangrijke besluiten zullen worden genomen zonder dat de regering in Londen zal zijn ingelicht of geraadpleegd. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Baambrugge: J. Roebers te Ee (Fr.). Bedankt voor Wageningen: J. P. van Boon te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Ham (O.): D. D. Emeritaat aangevraagd door Joh. Soepboer te Lutjegast (verb- ber.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Francke te Hoogeveen om gezondheids redenen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen t.e Deventer: K. Boersma te Haarlem-noord. Antimilitaire kunst voor Belgische koning SITTARD De Maastrichtse kun stenaar Felix van de Beek heeft ko ning Boudewijn van België per aan getekende brief een anti-militaris tisch kunstwerk aangeboden. Het werk bestaat uit een witte strop en wingsbord, dat hjj twee weken gele een authentiek militair wtnarschu- d«n in België heeft ontvreemd. Op dit bord staat o.m. te lezen dat DEN HAAG „De mislukte po ging van het NA\lO-hoofdkwartier in het begin van het nieuwe jbar om e«|n actie ter vergroting van de popu lariteit van de NAVO in Nederland te organiseren, toont aan, dat de NA-I P' VO-politici het agressieve karakter van dit blok niet* met intriges kun nen verhullen." Dit schrijft commen tator Nicolai Koeznctsov in het Russi sche partijblad P»tawda. Hij wijst erop, dat de tegen de NAVO gerichte stemming sterker wordt in dc NAVO- landen. „De om vang die de strijd tegen de agressie- politiek van de NAVO aannam, na dat de socialistische staten het con crete plan hadden voorgelegd voor de oprichting van een collectief vei ligheidsstelsel op ons continent, maakt de NAVO- heren diep be zorgd", aldus Koeznetsov. Hij vervolgt: „Om echter dez krachten te splijten en te verzwak- ken, die het imperialistische bondge- nootschap ondergraven doen deze kringen alle mogelijke pogingen de NAVO voor te stellen als «r werktuig van de vrede en garantie van de veiligheid.". j b£ ^^.Jdi Ten AMSTERDAM Het Michaël- E legioen een groepering uiterst con- servatieve katholieken heeft een! o\ I telegram gezonden aan de paus. waar- j v£ i in wordt geprotesteerd tegen de uit- k< spraak van het pastoraal concilie in ti; Noordwijkerhout, dat het verplichtej- celibaat moet worden afgeschaft. In het telegram wordt gezegd, dat .0 de Nederlandse bisschoppen verant- IJ i woordelijk zijn voor de besluiten van het pastoraal concilie en dat hierdoor grote groepen trouwe gelovigen hun vertrouwen in het episcopaat volko men hebben verloren. Verder wordt met klem geprotes- ij teerd tegen de suggestie van kardi- j>os- naal Alfrink als zou het pastoraalL concilie een vertegenwoordiging van de Nederlandse geloofsgemeenschap zijn. Tot slot wordt de paus mede deling gedaan van het verzwijgen van de kardinaal over het telegram van de paus, waarin een gesprek over het celibaat zou worden betreurd. zv 1 laar. ie I bog£ Ang d E Hier J E drij zv J gare Zan< G( de Van onze onderwijsredacteur DEN BOSCH Dehoofdbesturen van de vier verenigingen van lera ren bij VWO en HAVO komen aanstaande donderdag bijeen om zich het is verboden militair gebied te I te beraden over het samengaan van betreden en topografische opnemin- j hun organisaties. Op een buitenge- gen of verrichtingen te doen. De kun- wone vergadering van de vereniging stenaar die wil protesteren tegen de van katholieke leraren Sint Bonaven- onzinnigheid van militair geweld, ver- heeft een grote meerderheid za- wacht dat een vertegenwoordiger terdag na uitvoerige discussies haar van koning Boudewijn het kunst- fiat gegeven aan een unificatieplan werk in Maastricht in ontvangst zal dat de hoofdbesturen geformuleerd komen nemen. „Een onrechtmatige hebben in een werkdocument. daad," zo zegt hij, „heb ik niet ge pleegd. Ik heb het bord slechts ver wijderd om er een kunstwerk van te maken." Ton schade na brand WOUW De garage, winkel, werk plaats en woonhuis van de rijwiel handelaar A. J. C. Goossens in Wouw zijn zaterdag volledig uitge brand. De schade wordt geraamd op een ton. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De eigenaar was tegen brand verzekerd. ue andere organisaties het „Ge nootschap". de algemene en de christelijke vereniging, hebben zich al eerder met deze opzet in beginsel accoord verklaard. Naast de wens naar een zo groot mogelijke eenheid kwam zaterdag bij „Bonaventura" naar voren dat men de zelfstandige contacten met de „verticale" orga nisaties (levensbeschouwelijk ver wante organisaties bij andere vormen van onderwijs) wil behouden. De be doeling is dat er ln plaats van de Raad van Leraren die op dit moment weinig meer voorstelt, één landelijke vereniging van 'leraren bij VWO en HAVÖ ontstaat. In deze organisatie zouden echter de openbare, de pro testants-christelijke en de rooms- katholieke vereniging hun rechtspersoonlijkheid behouden. Dit laatste wordt door de voorstander» van vergaande samenwerking als een wezenlijke beperking van de eenheid beschouwd. ZC de Hee neel met dreij Vooi gave Hi gezii gree op t moe van: les t ham

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2