BIAFRA'S EINDE NADERT Hjq Yandaag opvolger mr. De Block? Onbemand schip teruggevonden Er is voor u een bontmantel Bij Witteveen Het Kwartet ef 1 Generaal Ojoekwoe gevlucht Hoofdstad Owerri veroverd Soldij met Commentaar i' 10.- verhoogd Woerdenaar bij autoslip gedood Dr. Van den Brink afgevallen Massale hulpacties worden voorbereid Mirages voor Irak? tïiV* Ruim drie dagen spoorloos Attje greep hoogste eer Crita) -jr 1970 Nieuwe Leidse Courant Maandag 12 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven ■mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Luns: SPAAR DE IBO'S Minister Luns heeft een beroep op Nigeria gedaan de Biafranen te sparen. In geheel Nederland worden inmiddels acties op touw gezet voor hulp aan de lbo's. Meer hierover staat elders in dit blad. DEN HAAG Ook dienstplichti ge militairen zullen de loonsverho ging krijgen, die het overheidsperso neel heeft ontvangen. De verhoging van de soldij komt neer op 4Vz pro cent of tien gulden per maand. De verhoging gaat in met terug werkende kracht tot 1 januari. GENERAAL OJOEKWOE strijd gaat door .verplaatsbare DOUCHE CABINES WOERDEN De 40-jarige heer H. C. van Leeuwen uit de Floris Versterstraat in Woerden is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een auto-ongeluk in Hilversum. De man, die met zijn vrouw op familiebezoek was geweest, raakte op het door opvriezen plotseling glad geworden wegdek in een slip, waarna zijn auto een boom ramde als gevolg waarvan de wagen nagenoeg werd vernield. GILZE RIJEN Bij een auto ongeluk te Wuustwezel, aan de Bel gisch-Nederlandse grens, zijn zon dagavond de 61-jarige C. Adriaenssens en zijn 59-jarige vrouw M. Adriaens sensPaulsen uit Gilze-Rijen om hel leven gekomen. De 19-jarige dochter, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond. De auto raakte door nog onbekende oor zaak van dc weg en reed tegen een boom. LAGOS De burgeroorlog tussen Nigerianeii en Biafranen, die in twee jaar alleen al door voedselgebrek aan twee miljoen mensen bet leven zou hebben gekost, lijkt bijna ten einde. Biafra's tijdelijke hoofdstad Owerri is gevallen. Het verzet tegen de snel oprukkende Nigeriaanse troepen brokkelt af. Ook bet be langrijke vliegveld Oeli zou zijn veroverd. Lagos voorspelt dat het Biafraanse verzet binnen twee weken zal zijn gebroken. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Premier De Jong heeft het afgelopen week einde zeer intensief overleg ge pleegd over de opvolging van minister De Block. In Den Haag was men zo optimistisch dat verwacht werd, dat vandaag reeds de naam van de nieuwe minister van Economische zaken bekend zou worden gemaakt. Dat wil zeggen, dat de premier, on danks de verschillen van inzicht over de kandidaten tussen enerzijds de KVP en VVD en anderzijds de CHU en ARP, de knoop heeft doorgehakt. Van de zijde van de ARP blijft het bezwaar tegen dr. Grapperhaus, de staatssecretaris van Financiën, bestaan dat hij als fiscaal expert minder op zijn plaats zou zijn als minister van Eco nomische zaken. Maar onoverkome lijke bezwaren heeft men niet, even min als de CHU. De indruk bestaat, I dat men niet enthousiast zal zijn over deze benoeming. KVP De formule, volgens welke de pre mier het kabinet repareert, is dat de nieuwe minister van Economische za ken het eerst uit KVP-kring moet komen. Als dat niet lukt wil hij aan verschuivingen in het kabinet denken. Daarom moet ook ernstig worden gedacht aan de vice-voorzitter van de KVP-fractie, mr. R. J. Nelissen, als kandidaat voor het ministerschap. De naam van dr. Veldkamp, de vroegere minister van Sociale zaken, ook eens staatssecretaris van Econo mische zaken, wordt ook nog steeds genoemd, maar het schijnt dat dr. Van den Brink, de AMRO-bankdirec- teur. een definitief „nee" heeft laten horen. Een groot probleem voor het kabi net is het opstellen van de rijksbe groting 19701971. Er doemen grote tekorten op. Tweede-Kamerlid G. A. Kicft van de ARP zinspeelt hier dui delijk op in zyn afscheidsbrief aan mr. L. de Block, die hy in Nederland se Gedachten publiceerde. In deze brief schrijft de heer Kieft aan de afgetreden minister: „Je hebt het nli kennelijk moeten afleggen te gen de sociale zijde van de kabinet driehoek. Volgens jouw minister-pre sident heeft het voorkomen van so ciale onrust nu een belangrijke rol gespeeld." SCHUT Inmiddels dreigen nieuwe sombere wolken aan de horizon van het kabi- PARIJS Een Irakese commissie zou in Parijs zijn om te onderhande len over de aankoop van een 50-tal Mirage-oorlogsvliegtuigen. Het bericht komt twee dagen na dat de Franse regering bekendmaak te overeenstemming te hebben be reik over de levering van vijftig Mi- rages aan Libië. net. Minister Schut van Volkshuisves ting zou op de wip zitten omdat hy het niet eens kan worden met minis ter Witteveen van Financiën. Het gaat om de doorvoering van de plannen van minister Schut: een nieuwe huur belasting en individuele huursubsidie. De maatregelen brengen veel admi nistratief werk met zich mee. Hier voor wil minister Schut een beroep doen op de belastingdienst. Minister Witteveen kan echter geen medewer king verlenen, gezien het personeels tekort bij deze dienst. Tegen de achtergrond van de steeds groter wordende tekorten is het over het algemeen moeilijk nog meer geld te besteden aan de oplossing van het woningbouwprobleem. De Biafraanse leider, gene raal Ojoekwoe, heeft zijn land gistermorgen vroeg „voor vre desbesprekingen" verlaten men weet niet waarheen. Bij zijn vertrek zei hij dat hij spoedig zou terugkeren. Generaal Ef- fiong neemt zijn taak waar. De Nigeriaanse leider, generaal Go- won, heeft de Biafranen opgeroepen hun verzei le slaken omdat verder stryden nutteloos is. Hy waarschuw de tegen internationale inmenging in het conflict. Gowon, die zyn soldaten feliciteerde met de successen, deed gelijktijdig een beroep op hen. goed te zorgen voor de Biafraanse vluch telingen. Vijf miljoen Dit aantal vluchtelingen wordt op vijf miljoen geschat. De interkerke lijke hulporganisatie Joint Church i Aid heeft gewaarschuwd dat miljoe- J nen mensenlevens gevaar lopen wan- i neer niet onmiddellijk hulpmaatrege- j len worden genomen. De lichamelijke weerstand van de mensen in Biafra is zo zwak, dat ve len het zelfs niet zouden overleven als de voedselaanvoer zelfs maar een week zou uitblijven. Intussen worden in de wereld tal rijke hulpacties op touw gezet. Het Rode Kruis heeft een plan opgesteld om dc vluchtende bevolking uil de be dreigde gebieden te helpen. Engeland Engeland heeft een groot Hercules- transportvliegtuig van de luchtmacht naar Nigeria gezonden met negendui zend kilo medicamenten. Er worden legertrucks gereed gemaakt voor ver trek. Het Britse kabinet besloot hier toe gisteravond na een spoedvergade ring. Verder zou een afdeling geneeskun dige .troepen in staat van paraatheid zijn gebracht. Minister Stewart ver zekerde dat er grote voedselvoorraden gereed liggen voor Biafra's verhonge rende vluchtelingen. Ook Amerika heeft maatregelen ge nomen. President Nixon, die telefo nisch contact met de Britse premier Wilson heeft gevoerd, heeft acht vrachtvliegtuigen en vier helikopters in gereedheid laten brengen. Die zul len. zodra de militaire toestand dal mogelyk maakt, naar het oorlogsge bied worden overgebracht. AgaKhan De hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen, prins Saddroe- din Aga Khan, vertrok vanmorgen naar Lagos voor besprekingen, n.c' generaal Gowon. Ook vele andere lan den zijn in druk beraad voor moge lijke opvoering van de voedselhulp. Meer dan vijfhonderd priesters en nonnen weigeren in het zieltogende Riafra hun post te verlaten, heeft Va ticaanstad bericht. De meesten van hen zijn lbo's. Onder hen bevinden zich ook honderd Ieren. De hulpver lening met behulp van de door Cari tas geleverde medicamenten, levens middelen. veldhospitalen en vracht wagens blijft ondanks de Nigeriaanse bombardementen functioneren. Fout verwijt jVAAR het schynt tillen ARP en CHU zwaar aan dc wijze waar op de afgetreden minister van econo mische zaken wordt opgevolgd. Wij achten dat begrijpelijk. Zoals we wei nig waardering hebben voor de kri tiek die op die zwaartillendheid wordt geoefend. Zoals bekend is in ons land een ka binetsformatie een moeizame aange legenheid. Daar is weinig aan te ver anderen en het is een rechtstreeks gevolg van de ernst waarmee we als volk de politiek bedryven. Wat op zichzelf een juist gedrag is. Bij zoTi kabinetsformatie moet alles met elkaar in evenwicht worden ge bracht. Er moet zo weinig mogelyk ruimte blyven voor verrassingen. We weten ervan omdat we met z'n allen van deze benaderingswijze getuige plegen te zijn. Maar wanneer dan een minister af treedt. ligt het voor de hand dat dit aftreden niet maar een aangelegen heid is van de betrokken bewindsman alleen. Hy brengt door zijn aftreden heel de moeizaamheid waarmee des tijds het kabinet werd samengesteld weer in het geding. Met andere woorden: het is niet uit gesloten dat zyn aftreden heel de pro cedure van de formatie oprakelt. En zo is het ook nu. Een regeerbeleid is een balans van factoren. Deze zijn van financiële, van economische, van sociale aard, en van nog veel andere „geaardheden" meer. Het is een kwestie van samenspel, waarbij de ene minister op de andere heeft toe te zien. Alleen op deze wjjze is het evenwicht in na te streven be langen te handhaven. Zo wordt het door ARP en CHU be grepen, en terecht, menen we. Het economische aspect in het regerings beleid is daarbjj een bepaald aspect, en bovendien een van byzondere be tekenis. De te benoemen bewindsman op deze post zal met kracht voor zyn specifieke belangen moeten kunnen opkomen, wil het regeringsbeleid niet uit de balans raken. Wij begrypen dus niet waarom ARP en CHU een verwjjt zou zyn te ma ken, zoals bijvoorbeeld gisteren dra. Hoogendijk voor de radio deed. Zulk een verwjjt doet het wel bjj wie even niet doordenkt. Maar juist omdat zulk een verwijt zo gemakkelijk is, is het voor bestendiging van ge zonde democratie niet ongevaarlijk. Men behoorde er daarom niet in te vervallen. Meer nieuws over de Biafraanse tragedie op pagina 5. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPOEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad D Hokje zwart maken naar keuze TERSCHELLING Een gloednieuw Noors schip heeft drie dagen onbemand op de Noordzee rondgedreven. Pas vanmorgen om zeven uur vond de sleepboot Beni het'schip op 75 mijl van de Britse kust. De sleepboot was het schip donder dagnacht in een hevige storm bij Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. DEVENTER Attje Keulen-Deel stra heeft dit weekeinde voor een sensatie van de eerste orde gezorgd. De 31-jarige huisvrouw uit het Frie se Irnsum verbaasde vriend en vijand door onverwacht naar de hoogste eer van de damestitelstrijd schaat sen in Deventer te grijpen. Attje, die niet eens door de KNSB was opge nomen in de kernploeg, werd daar gisteravond alsnog in gekozen. De Friezin, moeder van drie kinderen, bleef in de eindrang schikking Stien Kaiser en Elly van den Brom juist voor. Zij was overigens zelf nuchter ge noeg om te er kennen dat de valpartij van Ans Schut op de 500 meter haar de eerste plaats bezorgde. Bij de heren ging de titel naar Ard Schenk, die Jan Bols en de op vallend sterk rijdende Jappie van Dijk duidelijk de baas bleef. In de sprintersklasse werd onbetwist Jan Bazen eerste. Meer hierover op sportpagina'». Texel kwijtgeraakt. Het verdween in het duister en zou drie dagen spoor loos blijven. Verbijstering in scheep vaartklingen; het herinnerde aan lang vervlogen tijden, toen de romantiek nog de zeevaart beheerste. Het schip in feite niets dan een romp. omdat de motor ontbreekt werd donderdag vanaf de Schelde ge sleept door de Noorse sleper Beni en was op weg naar Oslo. Ten noordwesten van Texel raakte het in een hevige storm en sloeg los van de sleepboot. Rederij Doeksen op Terschelling werd gealarmeerd en stuurde direct de sleepboot Holland erop uit om het 6.000 ton metende schip op te sporen. Toen de speurtocht zonder resultaat bleet', steeg zaterdag van Schiphol een vliegtuig van Martinair op met aan boord zes waarnemers, die met verre kijkers uitgerust waren. Na vier uur moest de machine onverriehterzake naar Schiphol terugkeren. Ook vanaf de Engelse wal steeg een vliegtuig op. Het merkwaardige was. dat geen enkel schip het casco op de druk bevaren Noordzee signaleerde. Pas vanmorgen vond de Noorse sle per het casco, even te westen van de Doggersbank. De sleepboot Holland van rederij Doeken zal assistentie verlenen. Nu bij Witteveen de hele collectie bontmantels met korting van 20% tot 30% vanaf 15 januari nét even anders Bus legen trein in Columbia: 40 dodeu SANTA MARTA In Columbia zijn zondag veertig mensen om het leven gekomen en meer dan dertig gewond toen een tjokvolle bus met dagjesmensen door een trein werd gegrepen. Alle Slachtoffers waren busreizigers. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de stad Santa Marta, in het noorden van het land. LOS ANGELES Charles M. Manson, hoofdverdachte in de moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen, is gisteren met nog meer gevangenen een hongerstaking be gonnen. De staking was een uit vloeisel van disciplinaire maatregelen tegen drie gevangenen in een cellen blok met 32 mensen. Rijkdom is als zeewater: hoe meer men er van drinkt, hoe dorstiger men wordt. SCHOPENHAUER „.Veem hem terwijl ik glimlach..." Barometerstand: heden 10 uu 74.4 cm (993 millibar), dalend. Zon en maan 13 januari zon op 8.43. onder 16.54 maan op 11.11, onder 14 januari EK. DE BILT Half tot zwaar be wolkt, maar geen regen van be- tewenis. Plaatselijk vorming van mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezeifde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE 'BILT Hel afgelopen weekeinde werd het weer in ons land bepaald door een samenge steld lagedrukgebied nabij de Britse eilanden. Met zuidelijke winden werd zachte lucht aange voerd, waarbij de temperatuur gisteren in het zuiden van het land tot omstreeks 12 graden op liep. In deze zuidelijke stroming trokken storingen mee, die nu en dan wat regen veroorzaakten, zo wel in ons land als elders in West-Europa. Onder invloed van een nieuwe storing, die het. komende etmaal ten zuiden van de Alpen langs zal trekken, daalt de luchtdruk nu ook in het Middellandsezee- gebied. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3: min. temp.: van ongeveer nor maal tol 4 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1