V AR A-uitzending „Goed Leven" werd een chaos Israëlische doelen vlak jagers vallen bij Kaïro aan Doden en veel gewonden bij botsingen in dichte mist NIGERIA KRIJGT HET MEESTE Moskou versnelt raketproduktie Arrestaties na verhoor van Soekarno GEEN ATOOMBOM NAAR DE MAAN „Sterke man Moeder gedood na slippartij Geen herziening premiebeleid brandassurantie Contact tussen! ambassadeurs en de Kamers ZWAARSTE LUCHTACTIE SINDS OORLOG Eerste Jumbo deze maand in dienst Tientallen aanrijdingen bij Gorkum Van de Nederlandse hulp r Milan opvolger van Mirage Stakingen om mysterieuze moorden 197 7 DONDERDAG 8 JANUAM 1970 DJAKARTA De arrestaties van verscheidene hoge officieren in de Indonesische land-, zee-, en lucht macht In de afgelopen weken zijn verricht na een verhoor van ex-presklcnt Soekarno. Uit een „reconstructie is daarna gebleken dat de officieren onder wie enkele generaals, de mislukte com munistische staatsgreep van 1965 hebben gesteund. Een en ander is gisteren door het Idonesische mi nisterie van defensie bekendgemaakt. Het is de eerste maal dat de rege ring officieel gewag maakt van de arrestaties. Over de rol, die Soekarno bij de bewuste coup heeft gespeeld, zijn geen mededelingen gedaan. Opvallend is wel, dat de regering-Soeharto nu pas melding durft te maken dat Soekarno aan een verhoor is onderworpen. Voordien werd de ex-president met de nodige voorzichtigheid behandeld omdat Soekarno nog kon rekenen op j een zwijgende aanhang, j Dat er in de legertop nog officieren waren die de staatsgreep hadden gesteund was een publiek geheim. I Omdat er geen bewijzen tegen hen waren, kon de Indonesische veilig- heidsdienst niets tegen hen onderne men. Onder de degenen, die de afgelopen weken zijn gearresteerd bevinden zich twee generaal-majoors, vier ma rine-commandeurs en twee hoogge plaatste officieren van de lucht macht. Ze werden bestempeld als „nega tieve elementen, vertegenwoordigers van gevestigde belangen, die de „ou de orde" (die van de afgezette Soe karno) wilden herstellen. Baby mankeerde niets: STRIJEN Gisteravond om vijf uur is op de Trambaan ter hoogte van het Molenwegje de 23-jarige mevrouw M. Sonneveld-Vos uit Vlaar- dingen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De zwager van het slachtoffer, de heer H. Huisman uit Strijen wilde de vrouw en haar baby van drie maanden naar huis brengen toen hij emet zijn wagen in een slip raakte als gevolg waarvan de auto in een sloot naast de weg belandde. Mevrouw Sonneveld kwam onder de auto terecht en was op slag dood. Haar kindje mankeerde niets. De lichtgewonde bestuurder van de auto heeft nog geprobeerd om van passerende automobilisten hulp te kry'gen bij het terugkantelen van zijn wagen om zodoende zijn schoonzuster te verlossen. Van de vele automobi listen die langsreden waren er slechts twee die stopten. Zij zouden hulp gaan halen, maar kwamen niet meer opdagen. ROTTERDAM Van de zijde van de Unie van Schadeverzekeraars ver nemen wij, dat de brand in het Groot handelsgebouw geen aanleiding is tot bijzondere maatregelen of tot bespre kingen over het beleid aangaande ver zekeringspremies. Hoewel de brand in het Groothan delsgebouw samen viel met een grote brand bij Inventum in Wolvega en een andere grote brand bij Unie in Delden is de schade voor het verze keringswezen zeker niet de grootste, die men de laatste jaren heeft opge vangen. De branden bij Danlon in Emmen en in het Slot in Zeist hadden teza men zeer ernstige gevolgen en ook die gaven geen aanleiding tot de overwe ging de brandverzekeringpremies te verhogen. Een bijkomstige factor bij de brand in het Groothandelsgebouw in Rotter dam is echter, dat de brandassuran- tiedekking van het Groothandelsge bouw geheel is ondergebracht via de Rotterdamse Beurs, waar vanzelf sprekend de klap hard is aangekomen. HILVERSUM „Ik vond het een nogal chaotische uitzending, waarbij een toch kleine groep jonge mensen alle aandacht voor zichzelf opeiste en daardoor an deren belette ook aan het woord te komen. Het doel van de uit zending is niet tot zijn recht ge komen en de mensen die zich als pressiegroep gedroegen kwamen evenmin aan hun trekken. 't Is misschien wel onverwacht amusement geweest voor de kijkers, maar dat was de bedoeling niet. Mis schien en dat zeg ik heel voorzich tig hadden de heren De By en Tania direct toen de wanorde begon krachtiger kunnen optreden, maar ja, de beste stuurlui staan aan wal. De heer Nauta heeft in elk geval tot het laatste toe geprobeerd, een echte discussie op gang te brengen. Ik vind het erg jammer dat de uit zending bedorven is. Dat propagan- dabord voor de VPROoch nee, dat acht ik van geen belang". Dolle boel Dit zei direct na de volledig uit de hand gelopen, dolle uitzending van VARA's Goed leven" voorzitter J. B. Broeksz, toen we hem om commen taar vroegen en daarmee is eigenlijk alles gezegd over de tv-toestand die ruim twee uur wel tot „vermaeck", maar niet tot „leerlinghe" diende. Tussen 7 en 8 uur werd er nogal zinloos langs elkaar heengepraat over j gezin, huwelijk en commune, en na 't journaal begon de happening met vertonen van de Duitse film „Opvoe den tot ongehoorzaamheid", welke leus vervolgens stande pede in de ke groep leden van Onderwijsfront, praktijk werd gebracht door een flin- die pamfletten begon uit te delen, spandoeken opstak, schreeuwend naar voren drong en met een bord waarop „storin gespreksleider-journalist Klin kenberg onzichtbaar maakte voor de camera's. Het bekende toneel ontstond wel dra van elkaar de microfoon uit de handen rukken, kret envan protest uiten en het ten beste geven van tirades die weer door andere werden overstemd, afgewisseld door enkele zinnige opmerkingen naar welke nie mand luisterde. Een telefonisch doorgegeven bericht dat vijftien leerlingen van de pedago gische academie in Beverwijk (van wie er enkelen in de zaal aanwezig waren) voorgoed van school waren gestuurd, deed het vuur nog sterker oplaaien, nadat met combomuziek en later met het vertonen van de film „De krakers" even ontspanning was bereikt. De heren Klinkenberg, De By en Tania konden er niet tegenop, zij werden gewoon terzijde geschoven, alleen dr. L. W. Nauta, lector aan de Groningse universiteit, hield zich redelijk staande. Er werd geëist dat de „VARA-bonzen" vertrokken en dat Onderwijsfront een forum zou vor men om de kwestie-Beverwijk te laten bespreken en daarbij ook tot aktie te komen, er werden oproepen voor schoolstakingen gedaan, kort om, de chaos was compleet, ook toen er in het laatste half uur nog zoiets als een discussie, geheel in éénrich tingsverkeer overigens, van de grond kwam. De uitzending ging tegen half elf in een totale verwarring de mist in en de ether uit. Een aardig, maar al weer niet meer nieuw tijdverschijn sel. DEN HAAG Minister Luns heeft besloten, dat nieuwbenoemde Neder- landse ambassadeurs hun opwachting rallen maken bU dt voorzitters van de beide Kamen en de vaste commissies voor buitenlandse zaken. De nieuwe regeling leidt er wel licht toe, dat ambassadeurs tijdens een verblijf in Nederland contacten leggen met buitenland-specialisten in het parlement. Intussen heeft het socialistische Tweede-Kamerlid P. Dankert minister Luns vragen gesteld over de benoe ming van mr. R. baron Van Lynden tot ambassadeur te Washington. Hij wil weten of de diplomatieke moge lijkheden hiermee optimaal zijn be nut, of zes andere diplomaten de post hebben geweigerd en of benoeming mogelijk is van diplomaten, die niet tot de „professials" behoren. TEL AVIV/PARIJS Verder dan ooit sinds de juni-oorlog zijn Israëlische straaljagers gisteren binnengedrongen in Egypte. Ze voerden aanvallen uit op militai re kampen in Ins jas en Da- hasjoer, niet verder dan 15 km van Kairo. In Tel Aviv werd de luchtactie de zwaarste genoemd sinds de oorlog. De toestellen, die alle behouden terugkeerden, zouden onderweg wei nig last van de Egyptische luchtver dediging of van jagers hebben onder vonden, hoewel de doelen zich be vonden in een gebied, dat als zeer zwaar verdedigd geldt. Volgens Kaïro echter zouden de Israëliërs door de Egyptische lucht macht verdreven zijn. De Israëliërs deden ook een aanval op wat vermoedelijk de grootste Egyptische militaire installaties zijn, te El Kabir, 50 km ten westen van Ismailia. Ontslag De Libanese regering heeft gister avond de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Emile Boes- tani, vervangen door brigade-generaal Jean Joejaim. Boestani tekende in november de overeenkomst van Kaïro, waarbij de Palestijnse commando-organisaties toestemming kregen vanuit Libanees gebied tegen Israël te opereren. Hij zal een functie in de buitenlandse diplomatieke dienst krijgen. Waarne mers maken hieruit op, dat Boestani eervol ontslag heeft gekregen en dat de regering nog achter de geheime overeenkomst van Kaïro staat. De bekendmaking van het ontslag kwam na afloop van een kabinets- zitting, waarin maatregelen voor zuid- Libanon werden besproken. De mi nister van binnenlandse zaken wil „ter verdediging van de bewoners aan de grens met Israël" op een af stand van 15 km van de grens huizen laten bouwen voor de gezinnen van mannen, die hier een militaire oplei ding volgen. Deze plannen houden verband met de vorming van een volksmilitie, in het kader waarvan de bevolking van het grensgebied zal worden bewapend. Ontvoeringsplan Een in Lausanne verschijnend blad heeft gisteren melding gemaakt van een plan van het volksfront voor de bevrijding van Palestina om drie Zwitserse ambassadeurs te ontvoeren. Het zou gaan om de ambassadeurs in Brussel, Tunis en Madrid. Het plan zou in verband staan met de veroordeling door de Zwitserse justitie van drie Palestijnen, die be gin vorig jaar een El Al-toestel aan vielen. Huurhuizen worden weinig geschilderd DEN HAAG Van de 3,5 miljoen gezinnen bewoont 2,3 miljoen een huurhuis en 1,2 miljoen een eigen huis. In de afgelopen drie jaar heb ben 760.000 eigenaren en 1.835.000 huurders geen schilderwerk binnens huis laten verrichten, zo blijkt uit een onderzoek van het bedrijfschap schildersbedrijf. Het schap had het onderzoek laten instellen om te weten te komen hoe het staat met het imago van de huls schilder. Het merendeel van de huurder» voerde als argument aan het schilde ren nog niet nodig te hebben geacht. Ruim 13 procent vond, dat de huisei genaar er maar voor moest zorgen. SCHIPHOL Pan American World Airways gaat als eerste maatschappij ter wereld op 21 janua ri een geregelde lijndienst openen met de Boeing 747-Jumbo-jet en wel op de route New York - Londen. Het wordt een dagelijkse retourdienst. De 747 biedt plaats aan 362 passagiers. Panam heeft in totaal 33 Jumbo's in bestelling, waarvan er medio au gustus al 24 in gebruik zullen zijn. Binnenkort zal worden bekendge maakt of ook Amsterdam in het Jumbo-net (dat komende zomer 27 steden zal omvatten) wordt opgeno men. Ver van het geroezemoes van de stad hoewel daar toch ook wel in verborgen hoekjes dergelijke winter- tafreeltjes voorhanden zijn sluimert hier een beekje in de witheid van de winter, teder overkoepeld door een dromend bruggetje, met op de achtergrond enkele bomen, natuurlijk ook in het wit. Een weemoedige compositie in de natuur, ergens bij Kortenhoef HOUSTON Dr. Gary Latham van de universiteit van Columbia, die vorige maand een storm van protest ontketende met zijn plan om op de achterkant van de maan een atoom bom te laten ontploffen, is op deze gedachte teruggekomen, zo zei hij gisteren op de maanconferentie in Houston. Hij gelooft nu ook, dat stra ling van een dergelijke explosie radio actieve metingen van de maan in haar natuurlijke staat zou benadelen. Doel van de explosie zou geweest zijn meer gegevens te krijgen over de kern van de maan. Hij heeft nu de Nasa voorgesteld op een andere manier een sterke schok op de maan teweeg te brengen. Tot dusver zijn slechts registraties van bevingen tot een diepte van 32 km verkregen. De klap van het neerstorten van een rakettrap van de Saturnus 4-B tijdens de maanreis van Apollo-13 in maart, zal waarschijnlijk trillingen van 48 km diepte terugzenden. Daarmee krijgt men echter nog geen informatie over de kern van de maan. Inmiddels hebben geleerden in de maanstenen van Apollo-11 drie mine ralen gevonden, die op aarde niet worden aangetroffen. Twee ervan zijn titaniumhoudend; een is officieel DEN HAAG Van de Neder landse hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Nigeria is onge veer 54 procent ten goede geko men aan onder Nigeriaanse con trole staand gebied en 46 procent aan Biafra. Dit hebben de ministers Luns cn Udink aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De bijna vijf miljoen gulden recht streekse hulp vla de regering ging geheel naar Nigeria. De hulp via het Rode Kruis werd gelijkelijk over de beide gebieden verdeeld (elk ruim 2 miljoen) en de hulp via andere particuliere organisaties ging voor gemiddeld 85 procent naar Biafra 4,5 miljoen voor Biafra tegen 700.000 voor Nigeria). Deze laatste opgave is van deze organisaties zelf afkomstig. Volgens Markpress, de Biafraanse persdienst voor het buitenland, ge vestigd in Genève, hebben Biafraanse strijdkrachten drie dorpen ten zuiden van de hoofdstad Owerri op de fede rale troepen heroverd en doen zij thans pogingen Port Harcourt aan de Atlantische kust te bereiken. Binnenland De dorpen zouden ongeveer twintig kilometer van Owerri liggen, dus in het binnenland van Biafra. Al maan den beweren de Biafranen dichter bij Port Harcourt te komen, terwijl Ni geria bericht op het punt te staan Owerri te veroveren. Markpress zegt dat Nigeria ook in andere gebieden gestaag terrein ver liest, waaronder bij Onitsja aan de rivier de Niger, dat volgens Nigeria op het punt zou staan zich over te geven. Het voorlichtingsbureau repte niet van Biafraanse strijdkrachten op Ni- gcriaans grondgebied, zoals eerder was bericht. Deze zouden ijjn door gedrongen tot ten westen van On- tisha, waardoor zü achter de Nige riaanse troepen zouden *Un geko men. ROTTERDAM Een dich- te mist en daarbij gevoegd plaatselijk gladde wegen heeft gisteren een aantal ern stige ongelukken tot gevolg gehad. Zoals we reeds in eén deel onzer edities meldden, ontstonden gister morgen op de rijksweg UtrechtAm sterdam massale kettingbotsingen, waarbij twee mensen om het leven kwamen en een onbekend aantal per sonen gewond raakte. Er was zeer grote materiële schade. Het verkeer ondervond urenlang zeer grote ver tragingen. Oorzaak waren de mist en de gladheid. Stoplicht Bij een botsing op de rijksweg ter hoogte van het verkeersplein bij Gor kum kwam gisteren de 32-jarige chauffeur H. van Steeg uit Baarn om het leven. Hij botste met zijn vracht auto op een voor het verkeerslicht staande truck met oplegger. Deze was geladen met stalen pijpen, l| die buiten het laadvlak uitataken. De Baarnse chauffeur kreeg deze pijpen in zijn lichaam en was op slag dood. Zijn bijrijder raakte ernstig gewond. De plotseling opgekomen mist er was slechts tien tot vUftien meter zicht was daarna nog de oorzaak van tientallen kettingbotsingen op en om het verkeersplein. Negen Op de rijksweg BredaTilburg, ter hóógte van de vliegbasis Gilze-Rijen, ontstond gistermiddag in de dichte mist een frontale botsing tussen twee auto's, waarbij vier mensen zwaar en vijf licht gewond raakten. Het ver keer lag na de botsing ruim l'/t vol komen stil. PARIJS De Franse vliegtuigfa briek Marcel Dassault is gereed met het ontwerp voor een nieuw vlieg tuigtype, de Milan, die wordt voor gesteld als de vervolmaakte opvolger van de Mirage. De eerste testvluch ten worden komende zomer gemaakt. In 1972 zullen de eerste serie-toestel len worden afgeleverd. De Milan, die tweemaal zo snel als het geluid wordt, is voorzien van twee intrekbare vinnen aan de neus, die de start- en landingsmogelijk heden aanzienlijk verbeteren. Een woordvoerder van de fabriek heeft meegedeeld, dat besprekingen met Spanje worden gevoerd over de levering van 56 Mirages. Mijnwerkers eisen gedegen ondersoek WASHINGTON Functionarissen van de Amerikaanse bond van mijn werkers moeten door middel van een leugen verklikker bewijzen onschul dig te zijn aan de moord op de vak bondsbestuurder Joseph YablonsW, diens vrouw en dochter. Dit is een eis van de mijnwerkers in Clarksvil- le, waar de moorden vorige week werden gepleegd. De verbittering onder de mijnwer kers over de moorden uitte zich gisteren opnieuw ln talrijke stakin gen. Dinsdag al lagen alle mijnen in net noorden van West-Virginia en een aantal in Ohio en Pennsylvania plat. Aanhangers van de vermoorden vaardigden gisteren stakingsgroepen uit voor de mijnen In Illinois, India na, Kentucky, Virginia en het zuiden van West-Virginia. Men verwacht, dat de oproepen algemeen worden opgevolgd. Volgens de mijnwerkers staat de moord in verband met de aanklacht die Yablonski wilde indienen tegen de voorzitter van de bond, Boyle. Hij beschuldigde deze van corruptie en verdu is tering van 18 miljoen dollar aan bondsgeldett. Een personenauto met drie inzitten den reed op de middenbaan om in te halen en kwam frontaal in botsing met een busje. Hierin zaten zes men sen. De ravage was enorm. De 45-jarige D. Palland uit Hooge- zand kwam in Oosterbroek om het le ven toen hij met zijn auto slipte en tegen een boom reed. De 59-jarige J. Doorakkers overleed in het zieken huis, enkele uren nadat hij op de zeer gladde en mistige Nassausingel in Breda frontaal tegen een vracht auto was gereden. tranquiliet genoemd naar de mare tranquilitatis. Het lijkt op het zeld zame mineraal pseudobrookiet, dat op aarde in lavastromen wordt ge vonden. Het tweede, nog zonder naam, bestaat uit ijzer, titanium en zirconi um. Van het derde zijn geen bijzonder heden meegedeeld. Het achterschip van de Li beriaanse tanker Sofia drijft in de Grote Oceaan op ongeveer 850 mijl ten zuidoosten van To kio. Het schip brak in tweeën na een geheimzinnige explosie op de brug. Het voorschip zonk onmid dellijk, waarbij zeven beman ningsleden, onder wie de gezag voerder, om het leven kwamen. 22 andere opvarenden werden door een Amerikaans schip op gepikt. (vervolg pag 1) Zijlstra-figuur Premier De Jong, *o mag worden aangenomen, zoekt de knappe eco noom die bereid is gedurende een jaar het land op een moeilijke port belangrijke diensten te bewijzen. On willekeurig wordt gedacht aan een Zijlstra-figuur. Deze redenering vol gend. vervallen tal van personen die worden genoemd voor het minister schap. Van dr. J. R. M. van den Brink, directeur van de AMRO-bank, die reeds minister van economische zaken was en van prof. dr. H. W. J. Bosman uit Tilburg zou men kunnen ver wachten, dat zij zich een jaar voor deze zware taak zouden kunnen vrij maken. Koningin Juliana heeft inmiddels gisteren het KB getekend, waarin mr. L. de Block op de meest eervolle wijze ontslag wordt verleend onder dankzegging voor de vele verrichte diensten voor Koningin en Konink rijk. Het terbeschikkingstellen van zijn functie door staatssecretaris drs. L. J. M. van Son wordt door de Ko ningin in beraad gehouden. Gedurende de periode van de vaca ture, zo is officieel meegedeeld, zal minister-president De Jong de leiding van het departement van economische zaken waarnemen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, is door de minister-president in een brief op de hoogte gesteld van het aftreden van minister De Block. De Kamerleden hebben een afschrift van deze brief gekregen. In dit schrijven worden de bekende overwegingen van kabinet en afge treden minister genoemd. Deze brief kruiste de vragen van de waar nemend fractieleider van de PvdA, mr. M. Vrolijk, om meer informatie over het ontstaan van de crisis. Waarschijnlijk zal mr. Vrolijk niet voldaan zijn met deze brief. De op positie was er namelijk bepaald niet over te spreken dat premier De Jong alleen de fractieleiders van de rege ringspartijen officieel op de hoogte heeft gesteld van de ministerscrisia. NIEUWE PEKELA Het werk in de Champ Clark sigarenfabriek in Nieuwe Pekela ligt stil. De stakende meisjes, die gistermorgen bij de in gang van de fabriek postten, wisten hun mannelijke collega's ertoe te be wegen naar huis te gaan. WASHINGTON De Russen hebben het tempo, waarin de lange afstandsraket SS-9 wordt gefabriceerd, aanzienlijk ver sneld, zo heeft de Amerikaanse defensie-minister Laird meege deeld. Hij verwacht, dat Moskou in 1974 al over 420 van deze wa pens zal beschikken. De SS-9 is een lange afstandsraket, uitge rust met drie kernkoppen van elk vijf megaton, die op afzon derlijke doelen kunnen worden afgevuurd. Laird zei, dat de Amerikanen te genmaatregelen zullen moeten ne men als het produktietempo wordt gehandhaafd en de Amerikaans-Rus sische besprekingen over de bewape ningswedloop zonder resultaat blij ven. Tot deze maatregelen zullen beho ren de bouw van nieuwe raketten, die onder water worden afgevuurd (geperfectioneerde Polaris- en Poeei- don-raketten) en van een nieuwe lange-afstandsbommenwerper, die als opvolger van de achtmotorige B-52 kan worden gebruikt. Het Pentagon heeft beide projecten al enkele jaren in studie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7