Riet H. is niet van haar stuk te brengen H M Tweemiljoenste telefoon in hoofdstad aangesloten BOSSCHE RECHTBANK WANHOOP NABIJ Synodeleden krijgen boek „Huidige prijsbeleid verzwakt onderneming" Giro 646900 Hoog bezoek bij J. Rikkelman 0PHHRRE550! Werkgevers niet optimistisch 5 DONDERDAG 8 J AMU AW 1970 (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH Ook gistermiddag vocht Sch(jndelse Riet elke verklaring aan, die in haar nadeel kon worden uitgelegd. Ze speelde de blanke onschuld, ondanks de bezwarende getuigenissen, die ze in het eerste stadium van de gerechtelijke verhoren tegen zichzelf had afgelegd. was duidelijk: Johan van Eijndho- ven was niet vermoord, maar had zelfmoord gepleegd. Even duidelijk was ook dat vader Hendriks te veel wist. Hij vermoedde althans dat de dood van zijn schoon zoon geen natuurlijke oorzaak had. De vrouw, die verdacht wordt van moord op haar eerste man en haar vader kan intussen de wanhoop wor den genoemd van de Bossche recht bank en het Openbaar Ministerie, omdat ze zoals ook al in het voor lichtingsrapport staat steeds weer over bijzaken begint en de hoofdza ken vrywel onaangeroerd laat. In de tenlastelegging wordt naar voren gebracht dat de 46-jarige Riet S.-H. in 1962 haar echtgenoot J. van Eijndhoven om het leven heeft ge bracht. Zij deed dit door een half flesje parathion in zijn koffie uit te gieten. Nog geen tien minuten later was de 35-jarige mijnwerker dood. In 1964 zou Schijndelse Riet haar vader, de 82-jarige P. L. Hendriks, van het leven hebben beroofd. Ook in dit geval zou gebruik zijn gemaakt van een pesticide, die ze in een glas water mengde. Volgens de dagvaarding had ver dachte tussen 1 januari 1959 en 1 januari 1961 tevergeefs geprobeerd de Geleense Jeanne M. E. Rualt te ver giftigen een vrouw, die de echtge note was van een vriend van haar, en die ze als haar rivale in een nieuw opgevatte liefde beschouwde. Eenzelfde feit wordt haar ten laste gelegd ten aanzien van haar tweede echtgenoot, de 64-jarige Frans Sleu fjes uit Schijndel, die ze in 1964 gifti ge soep probeerde te laten eten. Geknoei Volgens de officier van justitie zijn in alle gevallen meerdere pogingen tot vergiftiging ondernomen. Ver dachte zou niet alleen parathion heb- den gebruikt, maar ook DDT en zink- fosfide. Een zuster van verdachte, mevrouw J. J. van Geffen-Hendriks uit Schijn del bracht als getuige charge naar voren dat Van Eijndhoven zich er wel eens over had beklaagd dat er een kostganger in zijn huwelijk zat te knoeien. Deze kostganger zou de vader zijn van één van de kinderen van Schijndelse Riet. In dc week van het plotseling over lijden van haar zwager, zo vertelde getuige, had verdachte bezwaren ge maakt tegen een voorgestelde sectie. „Hij heeft al genoeg geleden", zou zij gezegd hebben, „hij heeft al veel te veel pijn gehad". Schijndelse Riet werd er door haar zuster van beschuldigd slecht voor haar man en kinderen te hebben ge zorgd. Dansen en cafébezoek zouden meer aantrekkingskracht op haar hebben uitgeoefend dan het beredde ren van haar gezin. Als ze uitging, moest haar man altijd op haar kinde ren passen. I toen: dat begrijp ik niet, ze hebben van mij nooit iets gehad". President mr. Geense: ..Heeft u toen niet onmiddellijk gereageerd? Vond u deze opmerking niet bijzon- der vreemd?" I Getuige: „Nee, ik heb niets gezegd, maar ik dacht er wel het mijne van". Vreemde indruk Kloosterzuster en onderwijzeres W. C. van Maasakkers herhaalde voor de rechtbank dal ze een vreemde indruk van verdachte gekregen had. toen ze deze na de dood van haar man kwam condoleren. „Ze maakte drukke be wegingen en rookte achter elkaar si garetten. Dat doe je niet bij zo'n ge beurtenis". Officier van justitie mr. Booster: „Nou ja. ze was ten slotte ketting- rookste". Getuige: „Naar mijn smaak zat ze veel te vrijmoedig te roken". Verdachte had de zuster gevraagd of deze haar een dienst wilde bewij zen door een laag bruis van de lippen van haar man te vegen. Getuige had dit met een doek gedaan, hoewel ze geen verpleegster was. Eigen initiatief Ook dit ontkende verdachte. Er was niets gedaan en niets gevraagd. Als de zuster toch haar overleden echtgenoot had aangeraakt, dan was dit een eigen initiatief geweest. Aan het slot van de eerste zit tingsdag werd nog een verklaring van verdachte voorgelezen. Hierin gaf ze een gesprek weer met haar vader, die ze volgens de dagvaar ding eveneens met vergif van het leven heeft beroofd. De suggestie Mond houden Schuim Verdachte: ,.Ik ging helemaal niet veel dansen. Trouwens, als ik in het café zat, of dansen ging, was zij er ook bij". De oudste broer van het eerste slachtoffer. H. van Eijndhoven uit Vught, bracht naar voren dat zijn broer het verschrikkelijk benauwd moet hebben gehad. Hij had toen de laatste lag opgebaard, schuim op diens lippen geconstateerd. Met getuige A. Medler uit Schijn del was verdachte naar de begraaf plaats geweest, nadat de lijken van haar eerste man en haar vader voor een gerechterlijk onderzoek waren opgegraven. „Ik heb haar toen ge zegd dat er geruchten in het dorp waren dat ze vergeven waren. Ze zei „De dokter heeft een hersenbloe ding geconstateerd", zou de oude man tegen verdachte gezegd hebben. „Dan zal ik m'n kop wel hou den... Hij zal toch niets uit dat flesje met vergif gedronken heb ben?. Jij kan het in ieder geval niet gedaan hebben.Je moet er wel je mond over houden, want voor de moeder van Johan zal het zo'n klap zijn. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gisteravond kre- j gen alle synodeleden prof. dr. J. Verkuyl's nieuwe boek over raciale problemen aangeboden. Het heet „Breek de muren af" en is een uit- gave van Bosch en Keunig. Dit ge beurde namens een nieuwe werk groep van gereformeerden die in Ne derland meer belangstelling willen wekken voor het Christelijk Insti tuut van Beijers Naudé in Zuid- Afrika. Zij wilden de synodeleden met dit boek materiaal aanreiken voor het gesprek met de delegaties van de Zuidafrikaanse zusterkerken die in maart ter synode komen. Hel weer in Europa Embargo Het is nu, met het moderne verkeer, zelfs voor dieren, een onveilige zaak geworden. Gisteren is by Maarssen een veewagen op een overweg door een trein gegrepen. In de wagen werden enkele paarden vervoerd, wa&rbij er een het ongeluk niet overleefde. Op de foto: het omgekomen dier in de sneeuw. De chauffeur van de veewagen werd licht gewond. Er is veel protest gekomen op het besluit, een aantal blanke kinderen te laten overgaan naar een school in Hattiesburg, Mississippi waar totnogtoe voornamelijk negerkinderen hun opleiding krijgen. Op de foto de ontevreden ouders tijdens een vergadering, belegd door Milton Evans, districtsinspecteur van het onderwijs. Het gaat om ongeveer 100 blanke kinderen. weer min temp. neerslag gisteren Amsterdam half bew. -7 0 Brussel zw. bew -9 2 Frankfort onbew -8 0.4 Genève geh. bew. -5 0 Innsbruck licht bew. -15 0 Kopenhagen geh. bew. -9 Locarno vrijwel onbew. -11 0 Londen zw. bew. -1 0 Luxemburg licht bew. -7 0.1 Madrid geh. bew. 8 17 Majorca half bew. 0 München -13 0 Nice half bew. 4 0 Parijs geh bew. -6 0 Rome onbew 5 0.6 Wenen zw. bew -3 0 Zürich half bew. -9 0 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweemil joenste telefoonabonnee is van daag een feit geworden. De goe de man woont in Amsterdam en heeft er, ook al is hij vertegen woordiger, nog negen maanden op moeten wachten. De tijd die ervoor staat, zou Wim Kan zeg gen. Maar met dat wachten op telefoonaansluiting zal het in ons land toch binnen drie jaar af gelopen zijn, vertelde ons de di recteur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud. Bij de PTT is er om de tien jaar sprake van een verdubbeling: in 1960 nog maar een miljoen en in 1980 wordt de vier miljoenste verwacht. Een van de macro-opdrachten, waar voor de PTT zich ziet gesteld, waar men al enig begrip van kan krijgen als men weet, dat elke nieuwe aansluiting zo'n drieduizend gulden vergt. Is er geen wachten meer bij, dan zal een aansluiting hooguit nog zes weken duren. Ja, in verder toefkomst- Potvis In diverse dagbladen, alsmede via radio en T.V„werd beweerd dat het 33 jaar geleden was dat op de Neder landse kust een potvis was aan gespoeld. Deze bewering is echter niet juist. Het is - ongeveer - er kan twee maanden verschil in zitten - 26 jaar geleden, dat bij ons op de slikken van Melissant een potvis is aangespoeld van ongeveer dezelfde afmeting en gewicht. Met twee van mijn vrienden, onder wie een slager, zouden wij het „beestje" gaan slachten. Maar dit was een bijzonder moeilijk karwei, omdat het mes steeds moest worden gesle- pen. We hebben er toch nog ca. 800 liter vet uitgekookt, omdat tot ons was doorgedrongen dat Sunlight er zeep van kon maken. Flakkee was nog een eiland. Met daarbij de spoorwegstaking en 'net feit dat ik onderduiker was, bleef de traan in de tuin staan. Later hebben we de traan weggegooid omdat al gauw weer een stukje zeep te koop was. Ons is nog een keer door een particulier 600 geboden. Op Melissant staat nog een tuin poort. gemaakt van naar ik meen twee kaakbenen 2llt a 3 meter hoog en wervels die voor hakblok werden gebruikt. Misschien kunt U deze gegevens aan het juiste adres doorgeven, om de „potvishistorie vollediger te maken. Melissant L. W. Overweèl Gisteravond werd ik opge beld door een ietwat ademloze heer Breyl die sinds de tele visieuitzending van dinsdag avond over de Biafraanse kin doren constant telefoongerin- kel heeft gehad. In die uitzending heeft hij namelijk verteld van de nood zaak om anderhalf miljoen Biafraanse kinderen te redden van de hongerdood door hen in Gabon onder te brengen. De kosten voor een verblijf van een jaar komen per kind op ƒ2000. De Stichting Terres des Hommes probeert nu zo- \®el mogelijk geld in te zame len om zoveel mogelijk kinde ren te kunnen onderbrengen. Dat alles is ook in de tele visie-uitzending geweest. Maar daarbij is niet duide lijk geworcten hoe en waar men geld voor dit doe] kwijt kan. Wel werd het telefoon nummer gegeven en dus ging men bellen met de vraag naar het gironummer. Voor vragers en beantwoorders een omslachtige methode en van daar wc»2r die telefoon aan mij. Of we het gironummer in de krant willen zetten. Daar komt het dan: giro 646900 t.n.v. Stichting Terres des Hommes. Den Haag. Gaarne vermelden Biafraanse kind Nederland. Geld op deze rekening gestort komt dus ten goede aan de Biafraanse kinderen die buiten hun land worden ondergebracht Om alle zaken duidelijk te stellen: daarnaast blijft er het gironummer 400 Utrecht waar ook goede gaven ingewacht worden. Dat geld is bestemd voor de voedselvoor ziening via de luchtbrug naar Biafra zelf. Ik h«b de betreffende tele visie-uitzending niet gezien maar vind het wel een beetje onhandig dat die niet duide lijker is geweest ten aanzien van doel en middel der hulp verlening. Men is anders nogal vlot met het op^ven van een giro nummerOverigens hulde voor de opbellers die dus zo zeker wisten dat ze hun geld voor dit doel besteden wilden. Geen vakantie op de Cana- rische Eilanden, geen bunga low in Spanje en geen vier- deurs cabriolet is er voor hen in het verschiet. Ze geven al leen om het doel en niet om de mogelijke kans van het lot. Gek toch dat we bekend -staan als een vrolijk wik dat voor het lieve geld menig handeltje wil drijven en met de penningen graag zuinig is. En toch zijn we altijd "weer bereid nuttig of onnuttig veel geld uit te geven of dat nu voor hulp aan anderen of voor eigen plezier is. de mannen knalden op Ou dejaarsavond voor negen mil joen de lucht in aan meestal mislukkende vuurpijlen; de vrouwen smeren voor miljoe nen 's jaars op hun gezicht zonder er altijd mooier van te worden en worden ze mooier wat dan nog? Maar de btw wordt als de nationale boosdoener beschouwd en de ondergang van Horecabedrijven verwe ten omdat het kopje koffie en de bal gehakt een paar centen duurder zijn geworden. perspectief over enkele tientallen jaren kan men zelfs gaan stellen, dat men zijn toestel (met druktoetsen en niet meer met tijdrovende draaischijf) gewoon bij de PTT gaat halen om het vervolgens op een van de in zijn woning ingebouwde stop contacten te steken. Men kan er dan bijvoorbeeld ook girobetalingen mee gaan doen of telefonisch vergade ren.... De eerste druktoestellen zullen in 1972/1973 al hun intrede doen. JSog veel te doen Dat er nog heel wat aan te sluiten valt blijkt alleen al hieruit, dat de dichtheid in ons land 21 toestellen op de 100 inwoners bedraagt, tegen bij voorbeeld de VS met 52, Zweden met 50, Zwitserland met 42 en Denemar ken met 30. Ons land neemt een tus senpositie in. Bij ons heeft 65 procent van de „witte boorden", doch nog slechts 20 procent van de arbeiders een aansluiting. De PTT gaat de tele foon dan ook zeker populariseren, hetgeen men ook in de tarieven tot uiting wil brengen. Een nieuwe markt voor de telefoon betekent het transport van computer gegevens, ook wel datatransmissie genoemd. In Amerika verwacht men binnen tien jaar zo'n opkomst hier van, dat deze dan de helft van het totale telefoonverkeer zal uitmaken. Ook al leek dit de heer Reinoud nog al optimistisch, met een belangrijke toename moet in elk geval rekening worden gehouden. Vandaar, dat het telecommunicatienet belangrijk zal moeten worden uitgebreid. Po /mianserin g Meer telefoneren betekent ook een verlichting van de overbelaste post dienst, mede dus een motief voor verdere popularisering. Minder brief verkeer kan verder bereikt worden door uitbreiding van het telex net dat men goedkoper wil proberen te maken. Er zijn slechts 12.000 aan geslotenen. De kosten zijn dan ook niet gering: 3500 tot 4000 per jaar. Het telefonisch gireren werd al ge noemd. De PCGD kan de concurren tie met de bankcollega's goed volhou den, mede door de volledige afreke ningen die mogelijk zijn geworden en de snelheid waar doorgaans mee kan worden gewerkt. Voor gireren per telefoon zijn druktoetsen-toestellen nodig, die bin nen afzienbare tijd hun intrede zul len doen. Men drukt dan eerst het nummer van de PCGD in. vervolgens zijn eigen gironummer, dan het be drag dat moet worden overgemaakt en tenslotte naar welk nummer. Het zal nog wel even wennen worden. Dit nieuwe proces zal starten bij de grote bedrijven, vervolgens bij winkeliers en tenslotte tot alle tele foonabonnees worden uitgebreid. Een proces dat synchroon zal lopen met het toenemende aantal telefonisch aangeslotenen. Nieuive status Alleen al de investeringen in tele communicatie belopen in 1970 meer dan een half miljard. Bedenkt men daarbij, dat in deze sector 23.000 mensen werkzaam zijn met een ge middeld loon per man van 20 mille per jaar (inclusief sociale lasten), dan moge dit alleen ai duidelijk maken hoezeer een nieuwe rechtsvorm voor de PTT die budgetair in feite slechts per jaar kan „plannen", gewenst is. Het wetsontwerp dienaangaande zal, zoals het er thans uitziet, niet langer meer op zich alten wachten (de laatste plooien worden gladgestre ken). Een nieuwe techniek die PTT gaat invoeren in zijn transmissienet ver duidelijkte de plaatsvervangend hoofddirecteur Telegrafie en Telefo nie, ir. D. van den Berg. Nadat door z.g. band verb reding en het straal ver- bindingsnet de capaciteit zo hoog mo gelijk is opgevoerd, komt daar in de toekomst nog de pulscodemodulatie bij, een vakwoord dat wit zeggen dat via een telefoondraad niet meer één maar wel dertig gesprekken tegelijk kunnen worden verwerkt. Meer toestellen Omdat de telefoon steeds grotere betekenis zal krijgen, legt PTT nu al twee verbindingen per nieuwe wo ning aan. Er zal niet meer worden uitgegaan van één toestel per woning, maar van zo nodig een aantal toestel len (al naar gelang het woningtype), die ook als huistelefoon kunnen wor den gebruikt: in een flatje bijvoor beeld minimaal een toestel met extra bel, in een grotere woning minimaal twee tot drie toestellen plus extra bel. Noviteiten zijn verder onder meer een versterker voor slechtho renden, een luidsprekend telefoon toestel om met de handen vrij te kunnen telefoneren en een bandre corder voor registratie van gesprek ken. Op den duur zullen ook tele foontoestellen in meer modellen en kleuren verkrijgbaar worden. Goedkoper Het laatste PTT-nieuwtje: in de loop van dit jaar zullen veel Neder landse tarieven voor gesprekken met het buitenland goedkoper worden. Met name tarieven naar vérgelegen landen zullen worden verlaagd, bij voorbeeld naar Amerika waarmee een gesprek van 3 minuten dat nu 32.40 kost een kwart goedkoper wordt en dus geen 25 gulden meer gaat vergen. De tarieven met de ons omringende landen blijven praktisch gelijk. AMSTERDAM Vanmiddag omstreeks twaalf uur zijn burge meester Samkalden, de direc teur- generaal van de PTT, H. Reinoud en de plaatselijk direc teur-generaal van de PTT, H. naar Amsterdam-Noord getogen om de tweemiijoenste telefoon abonnee de hand te drukken en met enkele passende geschenken blij te maken. De uitverkorene op wie het lot viel, is de heer J. Rikkelman, die in nieuwbouw van Nieuwendam woont, aan het Amerbos 417. Hij, zijn vrouw en twee kinderen (van 10 en 13) waren het middel punt van een hele receptie, om stuwd door druk fotograferende cameramensen. De heer Rikkelman kreeg eerst zijn telefoontoestel met een spe ciale inscriptie, vervolgens een oorkonde en vernam vervolgens dat hij vrijstelling heeft gekre gen van entreegelden en aanleg- kosten en dat hij het eerstkomen de jaar geen abonnementsgeld be hoeft te betalen. Allemaal prettige dingen der halve, die het lange wachten op zijn aansluiting, aardig hebben gecompenseerd. Want al mag Wim Kan dan zeggen dat negen maanden de tijd is die er nu eenmaal voor staat, hij kan daar nooit een telefoonaansluiting mee hebben bedoeld URANKRIJK spreekt zichzelf tegen, als het verkoop van wapens aan Libië verdedigt met de bewering, dat het niet het enige land is dat oorlogs tuig in het Nabije Oosten aan de man brengt aangezien andere landen geen wapenembargo hebben afgekondigd. Het Franse verbod geldt totdusver alleen voor de partyen die recht streeks by het Palestijnse conflict zyn betrokken. Dat zjjn behalve Israël: Egypte, Jordanië en Syrië. Niet te ontkennen valt evenwel, dat ook Irak, Libanon en Libië ertoe gere kend dienen te worden. Het Franse beleid hangt volgens Pa- rtfs af van het karakter van de wa pens, de geografische ligging van de landen die als kopers optreden, en de vraag of deze al dan niet by de strijd zijn betrokken. Niettemin wordt met het nogal oorlogszuchtige Libië onder handeld en krygt Irak wapens. President Pompidou moet het in feite alleen tegen Israël gerichte wapen embargo opheffen, wanneer hy con stateert, dat ook andere (westerse) landen aan de landen in het Nabfje Oosten wapens verkopen en daaraan het recht ontleent eenzelfde politiek te voeren. Frankrjjk is tot de juni-oorlog van 1967 de belangrijkste wapenleveran cier van Israël geweest. Door het embargo is daar abrupt een eind aan gekomen. Zo staan ai geruime tijd vijftig Mirage-straaljagers, die Israël betaald heeft, bij de Franse leveran cier op aflevering te wachten. Heft Pompidou het door De Gaulle gedecreteerde embargo niet op, dan moet hij consequent zijn, wil hij niet verder de geloofwaardigheid van de Franse politiek verspelen. Hetgeen zal gebeuren, als wapenleveranties (ook Mirages) aan Libië doorgang vinden. Frankrijk zal dan de verdenking op zich laden, dat het probeert de ver loren invloed in het Nabije Oosten te rug te winnen, nu de Britten en Ame rikanen ook hun bases in Libië moe ten ontruimen, als gevolg waarvan het militaire evenwicht in het Nabije Oosten is verstoord. Een ontwikkeling als zich nu lijkt te voltrekken zet een groot vraagteken achter de ernst, waarmee Frankrijk in het overleg met Rusland, Amerika en Engeland zegt te streven naar een regeling van het conflict. Het onthouden van wapens aan een land dat in belangrijke mate daarvan afhankelijk is, en het leveren van wa pens aan landen die zich als op voet van oorlog met die ene staat be schouwen. kan niet samengaan. Alleen een totaal embargo is op zij» plaats ook voor de andere. Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot. BADEN-BADEN De piloot van een Canadese Starfighter is gisteren om het leven gekomen toen zijn toe stel bij het landen op een Canadese luchtmachtbasis in de buurt van Ba den-Baden neerstortte. Het ongeluk gebeurde tijdens een routinevlucht. DEN HAAG „Handhaven van het stringente prijsbeleid in 1970 houdt voor een aantal on dernemingen in, dat zij zelfs niet aan rente over geïnvesteerd ver mogen toekomen en dus lang zaam maar zeker verzwakken." Dit schrijft mr. G. C; van Dam, secretaris van de Federatie van katholieke en protestants-chris telijke werkgeversbonden, in het blad De Werkgever. Mr. Van Dam noemt het onaan vaardbaar. dat de rentabiliteitsregel, die voor korte duur buiten werking zou worden gesteld, nog steeds niet hersteld is. "Vorige kabinetten heb ben altijd zelfs de schijn vermeden dat zij ondernemingen offerden aan hun prijsbeleid. Het huidige kabinet doet daar geen enkele moeite toe." In hetzelfde nummer laat voorzit ter mr. P. H. M. van Boven evenmin een opgewekt geluid horen. „Het jaar dat wij zijn ingegaan biedt de onder nemers geen optimistische vooruit zichten." Afgestraft „De samenleving vraagt van de on dernemers meer dan deze samenle ving zelf bereid is te geven. De jaar lijkse verdeling van het nationaal in komen geschiedt op .een voor de on dernemers onaanvaardbare wijze. Bij de verdelirtg blijkt het voor de particuliere investeringen beschikba re deel aanmerkelijk trager te groei en. dan hetgeen toevalt aan de over heid, de loontrekkenden, de pensioe nen e.d. Dat het huidige prijsbeleid straks zal worden afgestraft met het ontbre ken van de hoognodige reserves in tal van ondernemingen wordt ge makshalve vergeten. Wij willen goed nieuws horen over de welvaart, asje blieft geen kwade berichten", aldus mr. Van Boven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5