LIEFST „STERKE MAN" Commentaar CA® Fimctie politieke partijen moet worden onderzocht morgen malse rosbief Griep houdt velen thuis Fout bij fataal Beraad over opvolger minister De Block Kennedy wil openheid LUNS NAAR JORDANIË Het Kwartet Op zoek naar een Zijlstra-figuur Witteveen terug van vakantie SLECHTS EEN JAAR Conclusie CHU-rapport over grondwet MET „HONGKONG" NIETS TE MAKEN (rhT) Nieuwe Leidse Courant Donderdag 8 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00— 19.00 uur GRAPPERHAUS Premier De Jong kan bij het zoeken naar een opvolger van mr. De Block het ministerschap van economische zaken voor slechts één jaar aanbieden. Minister Beernink over weegt namelijk om de Kamerverkiezingen te vérvroegen van mei tot februari 1971. JV ierpatiënten bewusteloos an onze parlementsredaclie) DEN HAAG Minister Witteveen van financiën, die onmis baar is bij bet weer compleet maken van het kabinet, is vandaag met een speciaal vliegtuig (de Friendship van de regering) in ons land van vakantie teruggekeerd. Premier De Jong had minister Witteveen dit snelle vervoer aangeboden. Over (haul secretaresse EDGARTOWN Senator Edward Kennedy zou het verslag van het ge- I rechtelijk vooronderzoek in de zaak- I Kopechne zo spoedig mogelijk open baar gemaakt willen zien. Kennedy zou van mening zijn dat i dan een aantal openstaande vragen. die zijn gesteld na het ongeluk, be antwoord zullen zijn. Tijdens het onderzoek, dat waar schijnlijk vandaag, enkele dagen eer- j der dan verwacht, wordt beëindigd. werden gisteren circa tien getuigen I gehoord. Celibaat (Van onze correspondent) GRONINGEN Drie van de zes patiënten die aan een kunstnier lagen in het academisch ziekenhuis te Gro ningen zijn bewusteloos geraakt door twee fouten, die in de ziekenhuis apotheek ztfn gemaakt. Een van de containers voor dialysevloeistof bleek te zijn gevuld met water. De tweede fout werd gemaakt bij de controle waardoor de verkeerde vloeistof ongehinderd naar het nier centrum ging. De inmiddels weer bij gekomen patiënten maken het op het ogenblik goed. Vooral een meisje van veertien jaar, het jongste patiëntje aan de kunstnier, leek er aanvankelijk slecht aan toe te zijn. Samenloop Groningen heeft zeven jaar een kunstniercentrum en al die jaren is het volgens de directie goed gegaan. ..Door een samenloop van omstandig heden gaan er dan ineens twee dingen tegelijk fout", aldus de directrice, mejuffrouw M. Locker de Bruyne. Volgens haar is het systeem water dicht maar is het de menselijke fac tor di eplotseling parten blijkt te spelen. Dit wordt per 1 februari on dervangen door één automatische controle met elektronische appara tuur. De zes patiënten die aan de kunst nier lagen, vertoonden op een gege ven moment allen symptomen die erop wezen dat er iets mis was. Zij werden misselijk, slaperig en moe. De kunstnier werd toen onmiddellijk afgezet, hoewel men aanvankelijk nog niet wist wat er aan de hand was. Men wist ons gisteren nog niet te vertellen of er maatregelen zullen worden genomen tegen degenen die de fouten hebben gemaakt. Bij het optreden van de mi nisterscrisis (dinsdag) werd de afwezigheid van minister Witte veen plotseling pijnlijk gevoeld. Gedurende het weekeinde had premier De Jong de problemen nog met dr. Witteveen doorgeno men. Maandag stapte de minister van financiën welgemoed in zijn auto om aan zijn vakantie te be ginnen, na overigens duidelijk zijn standpunt over de metaal cao te hebben meegedeeld. Dit vertrek van minister Witteveen maakt duidelijk, dat het aftreden van minister De Block ook een verrassing is geweest voor de leden van het kabinet. Terwijl de minister van financiën in de richting van de Franse Rivièra koerste, deed premier De Jong po- i gingen om met hem in contact te J komen. De Franse gendarmen kregen I opdracht uit te kijken naar zijn auto- nummer. Gisteren kwam de minister op zijn vakantie-adres aan, vijftig kilometer van Marseille. Daar lag een telegram op hem te wachten. Gisteravond telefoneerde minister Witteveen met de premier en van morgen om acht uur vertrok de Friendship om hem in Marseille af te halen. Grapperhaus De snelle terugkeer van minister Witteveen is in verband gebracht met het noemen van de naam van staats secretaris van financiën dr. Grapper haus als opvolger van minister De Block. Zijn benoeming zou evenwel een nieuwe vacature in het kabinet doen ontstaan. Minister Witteveen neemt echter een strategische positie in in het kabinet en het is in de eerste plaats VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I het kabinet zelf dat zal moeten be slissen over de opvolging. Het ligt voor de hand dat premier De Jong op zoek is naar en gisteren en vandaag reeds heeft gezocht naar een sterke persoonlijkheid, die de moeilijke sociaal-economisahe en po litieke problemen aankan. Opvallend is dat de minister-president bij het bekendmaken van het aftreden van i minister De Block verzekerde dat het kabinet de zorgen over de ontwikke ling van de loon- en prijsspiraal deel de. De positieve kanten van de mc- taai-cao gaven evenwel bij de grootst I mogelijke meerderheid van het kabi net de doorslag. Sterke man Intussen zal de nieuwe minister zich geplaatst zien voor de grote ver antwoordelijkheid, die mr. De Block niet meer wilde dragen. Het beeft de aandacht gelrokken dat de fractieleiders van de ARP en CHU in hun reacties tegenover ou* op de ministerserisis een voorkeur uitspraken voor de sterke man en niet de nadruk legden op een poli tieke figuur. In de televisie-uitzending van de CHU noemde fractieleider J. T. Mel- lema gisteravond als voorwaarden voor een nieuwe minister, dat hij he; vertrouwen geniet van het bedrijfs leven, van werkgevers en werkne mers, en dat hij gezag heeft in het parlement. Staat de nieuwe minister van econo mische zaken voor de opgave de prijzen vooral in 1971, wanneer een j fikse BTW-verhoging wordt doorge- voerd, in de hand te houden, een probleem extra is dat premier De j Jong hem de „betrekking" slechts 1 voor één jaar kan aanbieden. Minister Beernink heeft namelijk plannen de verkiezingen in 1971 niet uit te schrijven in mei maar te ver vroegen tot februari. De minister heeft voor deze manoeuvre sterke i argumenten. Verkiezingen in mei betekenen dat er omstreeks 1 juli een nieuw kabinet is. Dit kabinet vindt dan reeds een concept-begroting op tafel liggen, waarvoor het geen verantwoordelijk heid dragen kan. Bij verkiezingen in februari kan het nieuwe kabinet zelf meewerken aan het opstellen van de begroting Voor vervolg zie pag. De sneeuw valt ah de getuigen in de Mary Jo Kopechnezaak in Edgarton aankomen op de derde dag van het onderzoek naar haar dood. Op de foto op de voorgrond Susan Tannenbanm. achter haar Mary Ellen Lyons. Beiden wa ren aanwezig op het feestje, dat voorafging aan de dood van Mary Jo. j^IEMAND had verwacht dal de celibaatsverplichting met zulk een grote meerderheid door het pastoraal concilie zou worden afgewezen. Meer dan negentig procent van de leden had geen behoefte meer aan deae duizend jaar oude kerkelijke wet. Nog gisteravond ging het nieuws de wereld door. want laten we eerlijk zijn, de Nederlandse rooms-katho- lieken hebben uitgesproken, wat zeer velen, in de westerse wereld zeker, maar ook daarbuiten, graag zouden willen zeggen, als ze de kans kregen. Perschef Vallainc van het Vaticaan heeft niet voor niets gisteravond al zijn best gedaan om de betekenis van het besluit te minimaliseren. En toch moeten wij als Nederlanders dit besluit niet al te sterk overtrek ken. In één opzicht had de perschef gelijk: het pastoraal Concilie heeft geen besluit genomen: het heeft al leen een aanbeveling geworpen in de schoot van de bisschoppen. Als het concilie een synode was ge weest met beslissingsbevoegdheid, zou er nooit zulk een meerderheid be haald zijn. De leden konden zo stemmen omdat er voor hen geen consequenties aan verbonden waren. De bisschoppen bepalen immers het beleid, en niet zij. Tijdens het hele debat bleek duidelijk, dat de overgrote meerderheid geen schisma met Rome wil en dat zij het Rome zelfs niet moeilijk wil maken. De „wereldkerk" was voor hen alles, en met wereldkerk bedoelden zij de kerk van Rome. Daarom zit er in het besluit van gisteren, dat met zo overweldigende meerderheid genomen werd, een zekere tragiek. De leden van het con cilie hebben met een wat gemakkelijk geweten de bisschoppen met de con sequenties opgescl ecpl. Want zij zullen met deze aanbeveling iets moeten doen. Maar als zij dei# gedachten gaan bepleiten in Rome. zullen zij op een muur stuiten en zichzelf in de hoek plaatsen waar de curie de slagen uitdeelt. Het is de vraag, of het concilie ook zo gestemd zou hebben als het zelf die gevolgen had moeten dragen. Het heilig ontzag voor de paus zat er bij de leden daarvoor nog te diep in. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; DEN HAAG Minister Luns /.al op 25 maart op uitnodiging van de regering in Amman een bezoek aan Jordanië brengen. Hij zal er bespre- kingen voeren met zijn ambtgenoot i Abdel-Moneim al Rifai en i waarschijnlijk ook met Koning Hoes- sein. Doel van de uitnodiging is minister Luns het Jordaanse standpunt in het Nabije Oosten -conflict uiteen te zet ten. j Minister Luns bracht vorig jaar een bezoek aan Israël. DEN HAAG Dat er onvrede bestaat over de werking van het parlementaire stelsel heeft niets met het stelsel zelf te maken. De oorzaken van deze onvrede moeten daarbuiten worden ge- zocht, bijvoorbeeld in de veran derde functie van de politieke partijen in de moderne democra tie. Er moet daarom een onder zoek komen van de huidige func- tie van de politieke partijen, op- i dat hun plaats in het staatkun- I dige en politieke bestel wordt l verduidelijkt. Dit is een van de conclusies van de jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman- stichting het studiecentrum van de CHU in haar eindrapport over de Proeve van een nieuwe grondwet. Andere opmerkingen in het rapport, j zijn: „De indruk moet worden voor- j komen als zou de minister-president een politieke leider zijn. Een kabinet voert een bepaald beleid, waarvoor de verantwoordelijkheid collectief wordt gedragen, onverminderd de individuele verantwoordelijkheid van de minis- I ters." I Rechtstreekse verkiezing van de minister-president wijst het rapport af, omdat hierdoor de ongewenste con- centratie van de collectieve verant- j woordelijkheid in de persoon van de j minister-president nog zou worden j versterkt ten koste van die van de individuele ministers. rijke kwestie van een troonopvolger moeten oordelen zonder dat de bevol king hierbij wordt betrokken. Verkie zingen in deze situatie zijn noodzake lijk, aldus de commissie. „De CHU is verknocht aan het ko- ningschap onder het Huis van Oranje, j maar wij kunnen ons voorstellen, dat j i in het. geval van het ontbreken van i een troonopvolger uit het Huis van Oranje tot een andere staatsvorm wordt overgegaan." „De Proeve laat de mogelijkheid j j hiertoe dan ook terecht open, maar i I over een zo belangrijke kwestie moet de bevolking zich zeker kunnen uit spreken, meent de commissie". voor zaken, waarvan de Tweede Ka mer niet alle kanten heeft kunnen I belichten. OSLO De Noorse bossen en het i visbestand zullen verloren gaan ten zij er op internationaal vlak stappen j worden ondernomen om een einde te maken aan de luchtverontreiniging in Europa. Deze waarschuwing uitte Brynjulf Ottar, een medewerker van het Noor se instituut voor luchtonderzoek. De steeds groter wordende zuur graad van regen en sneeuw wordt vol- j gens Ottar hoofdzakelijk veroorzaakt door de vervuiling van de lucht bo- I ven Europa. Troonopvolger De commissie, die het rapport heeft samengesteld, vindt het onjuist dat de Staten-Generaal over de belang- Er wordt verder voor gepleit om bij een grondwetsherziening de minis teriële verantwoordelijkheid ten aan zien van de leden van het Koninklijk Huis duidelijk te stellen. Wettelijke omschrijving van de kring van per sonen, die als leden van het Konink lijk Huis moeten worden aangemerkt, vindt de commissie dringend nodig. Zij is er voor om deze kring zo eng mogelijk te begrenzen en slechts die genen tot leden van het Koninklijk Huis te rekenen, die een inkomen uit 1 's Rijks kas genieten. Contact De commissie ziet veel positiefs in een goed contact tussen regering en parlement, maar blijft vasthouden aan de dualistische staatsopvatting in ons land: regering en parlement hebben i beide een eigen verantwoordelijkheid. Dit betekent, dat niet altijd de rege ringspartijen in de Kamer zich met het regeringsbeleid moeten vereen zelvigen. Zij wil ten slotte de Eerste Kamer behouden, zij het met een aan deze tijd aan te passen werkwijze. Dc Eer ste Kamer kan altijd als zeef dienen een goed stuk vlees hoort erbi] doperwtjes, andijvie of champignons met Goed idee! Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. O hokje zwart maken naar keuze DEN HAAG Een goed aardige griep geen Hongkong- griep, want die is eind 1968 en begin 1969 over ons land gegaan houdt thans velen thuis en doet de ziektecüfers flink stijgen. De verschijnselen zijn ook anders dan bij de Hongkong-griep. die met hoge koorts gepaard gijng. Hoesten, landerigheid, een „dicht hoofd" en een zwaar gevoel in de benen zijn de kenmerken van de huidige influenza- golf. die soms hele gezinnen thuis- Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, houdt Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Huisartsen melden dal hel inder daad erg druk is in hun praktijk en ook de beschikbare cijfers over ziek teverzuim demonstreren dat er thans van een piek sprake is. Post De PTT heeft in verscheidene plaatsen moeilijkheden met de post bestelling. Het krappe arbeidsbe- stand in deze sector plus het hoge ziektepercentage zijn er de oorzaken van. Hoge ziektepercentages worden gemeld uit Rotterdam, Helmond, Heerlen. Enschede, Arnhem, Nijme gen en Haarlem. Alles wordt gedaan om stagnatie in de bestellingen te voorkomen. Ook bij Philips in Eindoven, de AKU in Gelderland om enkele grote bedrijven te noemen is het aantal ziektemeldingen groter dan normaal en in de Haagse departemen tale sfeer worden soortgelijke klach ten gehoord. T roost De troost vergeleken met de Hong- konggriep is dat deze influenzagolf een goedaardig karakter heeft en, voorzover bekend, geen slachtoffers maakt. Sommige mensen geren hun bloed voor hun land: anderen hun gal. BURGESS .Jk wil geen rovertje mr Ik tril mens-erger- je-n iet en Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1016 millibar), stijgend. Zon en maan 9 januari zon op 8.46. onder 16.49; maan op 10.15. onder 19.01; 14 januari EK. HIT wem Dooi op komst DE BILT Een hogedrukge- bied, dat zich woensdag boven Frankrijk ontwikkelde, verplaats te zich in de nacht snel naar Zuid-Zweden. Tevens werd boven de Golf van Biscaje onder in vloed van een omvangrijke de pressie benoorden de Azoren, met zuidelijke winden zachte oceaan- lucht aangevoerd. Tussen deze beide luohldruk- syslemen draaide de wind in onze omgeving naar oostelijke richtingen. Dc voorste begrenzing van de zachte iucht was donderdag ochtend bij Bretagne aangekomen en gaat gepaard met een zone waarin sneêuw en ijzel optreden. Verwacht wordt dat deze zone in de loop van de avond en nacht het zuidwesten van het land be reikt en geleidelijk verder in noordoostelijke richting zal trek ken. Vooruitzichten voor zaterdag: Tijdelijk sneeuw of ijzel met ge leidelijke stijging van tempera tuur tot om of iets boven het vriespunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1