Jongeren demonstreren tegen Geref. synode VYD-program voor Leiden Onderwijs onderweg Schaatskalender Gemeente Katwijk BEKENDMAKING Politie Volkskrant wint appèl kort geding tegen Hiltermann Alle vogels verlieten Nieuwkoopse plassen Met spandoeken zaal bi n nengedrongen SCHEEPV AARTBERTCHTEN IJsloos Burgerveen Videorecorder bij autorijden Expositie vogels in Bethel (Alphen) De Danaïden verloor ONS EILAND OP DREEF VISSERIJ* EN MARKTNÏEUWS Interim-dividend van Bols ongewijzigd AKZO notes al voltekend nieuwe leidse courant donderdag 8 januari 1970 LEIDEN De werkgroep gemeentepolitiek van de VVD in Leiden heeft gisteravond in het Witte Huis te Oegstgeest de Leidse raadsfrac tie van de VVD en het afdelingsbestuur de nota „Gemeenteprogram 1970" aangeboden. In de nota, die twaalf hoofdstukken telt, stelt de werkgroep onder meer over de „probleemstad" Leiden: „De verschillende gemeentelijk© diensten zullen in samenwerking tot een totaal overzicht moeten komen van de nodige aktivitciten. gekoppeld aan een financierings- en inves teringsplan. Niet alleen de gemeenteraad moet zich hiermee bezighou den, ook de burger heeft een verantwoordelijkheid en dient op de hoogte te kunnen blijven van de stand van zaken. Ook hij moet de ge legenheid hebben bepaalde ideeën of op- en aanmerkingen naar voren te brengen". De VVD-werkgroep toont zich geen groot voorstander van „hea rings". Ze vindt, dat er dan te weinig praktische politiek wordt bedreven en geeft daarom de voor keur aan tijdige en uitgebreide voorlichting. De werkgroep vindt tevens dat het gemeentebestuur erop dient toe te zien, dat alle voorstellen vanuit de burgerij in behandeling worden genomen en spoedig worden beantwoord. Men is vóór het formeren van wijkcom missies, die evenwel geen officiële bevoegdheden mogen hebben, maar, door gebundelde vragen en voor stellen ter beschikking var ge meenteraad en gemeentelijke dien- sten te stellen, een slagvaardiger optreden kunnen bevorderen. Over de gemeentelijke voorlich ting staat in de nota, dat niet ééns per jaar. maar minimaal éénmaal per kwartaal een huis-aan huis orgaan dient te worden verspreid. De financiële paragraaf van de i nota: „Het goed doen functioneren van onze stad is een geldverslindende raak. Alles kost geld. veel geld. Dat moet er op één of andere ma nier komen. In de eerste plaats dient de rijksoverheid Leiden in een zodanige positie te brengen, dat het tot een sluitende begroting kan komen. De gemeentelijke be stuurders zullen op alle mogelijk heden attent moeten zijn om de zaak financieel rond te krijgen. Als deze mogelijkheden tekortschieten moet worden aan gedrongen op extra uitkeringen van het rijk. Deze uitkeringen moeten de autonome positie van de gemeente niet aantasten. Ook de inwoners van Leiden zullen hun steentje moeten bijdragen. Eis hier bij is dat de plaatselijke belastin gen naar redelijkheid over alle groepen van de bevolking worden geheven. De gemeente zal attent moeten zijn op de mogelijkhed«V.i die het rijk biedt: dat de juiste ver fijningen worden toegepast, moge lijk extra subsidie tijdig aanvragen, zoals die voor krotopruiming. De werkgroep zou verder willen, dat de streekbelangen regionaal worden aangepakt. De stichting van een schouwburg bijvoorbeeld zou in regionaal verband bekeken moeten worden, eventueel zelfs met een verdeelsleutel voor de kosten. De bouw van woningen in de l vrije sector is volgens de werk groep de oplossing voor het bevor deren van de doorstroming. De SASSENHEIM Vrydag 9 ja nuari organiseert de Warmondse IJsclub nationale koppel wedstrijden op Poelmeer. Aanvang 14.00 uur. Aanmelden op de baan of telefo nisch 01711-2214. Vrijdag 9 januari worden te Hoogmaae districts-schoolwedstrij- den gehouden. Leeftijd tot 18 jaar. Aanvang 13.00 uur. De nationale koppelwedstrijden te Sassenheim zaterdag gaan door omstandigheden niet door. Zondag 11 januari te Hoogmade nationale kortebaanwedsbrijden voor heren over 160 m. Aanvang half twee. Aanmelden tot 13.00 uur. Telefonisch 01712-248, of op de baan. Zondag 11 januari te Rijpwete- ring districtswedstrijden kortebaan dames. Aanmelden café De Ver galde Vos of telefonisch 01712-419. HONDEN8EIASTING Burgemeester en Wethouders brengen ter kermis van belanghebbenden dat. op grond van de bepalingen van de ver ordening op de heffing en invordering van een belasting op de honden, de in 1969 ten kohiere gebrachte houders van honden in 1970 voor hetzelfde aantal honden ambtshalve zullen worden aan geslagen. tenzij vóór 15 februari es. wordt aangetoond, dat in de aanslag wij ziging behoort te worden aangebracht of geen aanslag behoort te worden op gelegd. De aandacht wordt er op gevestigd dat degenen, die reeds thans houder van een hond zijn en deze nog niet hebben aan gemeld, alsmede zij. die in de loop van 1970 houder van één of meer honden worden, op grond van de verordening •erplicht zijn hiervan binnen veertien dagen ter secretarie, afdeling financiën, kamer 14. aangifte te doen. Bij het niet nakomen van de plicht tot het doen van aangifte kan de verschul digde belasting met het tweevoud daar van worden verhoogd, ongeacht nog de straf, welke daarop is gesteld. Degenen, die in de loop van 1970 op houden houder van een hond te zijn. wordt aangeraden hiervan eveneens zo spoedig mogelijk mededeling te doen. Burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk maken bekend, dat zij' voornemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te erlenen tot: het verbouwen van een winkel en het naastgelegen woonhuis, gelegen aan de De Waal Malefijtstraat hoek Duinstraat te Katwijk aan Zee. op de percelen, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie A, nrs. 11215 en 11214. Het bouwplan met de daarbij behorende bescheiden ligt vanaf heden tot 17 januari 1970 op de gemeentesecretarie 'kamer 12) voor een ieder ter inzage. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden gedurende deze termijn in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunning schrifte lijk bij hen in te dienen. werkgroep wil ook. dat differen tiatie in woningtypen door de ge meente wordt bevorderd. De sanering is volgens de werk groep onvermijdelijk voor de Leid se binnenstad. Ze schrijft daarover: „De sanering dient te worden vast gelegd in een gefaseerd structuur plan, voor ieder openbaar met maximale inspraak". En: „De sociale en psychologische begeleiding dient maximaal te worden toegepast". Het noodzakelijk, aldus de nota, dat het totale politiebeleid in openbare vergaderingen van het gemeentebestuur wordt behandeld. De werkgroep schrijft in de nota AMSTERDAM De Volkskrant en haar hoofdredacteur hebben in hoger beroep hun kort geding tegen de AVRO radiocommentator mr. G. B. J. Hiltermann gewonnen. Deze is vanochtend door de civiele kamer van het Amsterdamse Ge rechtshof veroordeeld om op de eerstkomende zondag na de beteke ning van dit arrest in zijn rubriek De toestand in de wereld zijn uit een zetting aan te vangen met de mede deling: „Ik moet beginnen u hel volgende mede te delen: Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van 8 januari geoordeeld dat de in mijn uiteenzetting van 12 oktober j.l. ge dane uitlating dat De Volkskrant an tisemitisch is geworden, achterwege had moeten blijven daar zij geen rechtvaardiging vindt in de bericht geving van die krant waarop ik mij in het kort geding heb beroepen". Voorts werd mr. Hiltermann ver boden om op grond van gelijke of overeenkomstige feiten als waarop hij zich in het proces heeft beroepen, op enigerlei wijze in het openbaar te herhalen dat De Volkskrant anti-se- mitisch is of is geworden. Op over treding van dit verbod en niet nako men van de mededeling voor de ra dio is een dwangsom gesteld van f 5.000. Mr. Hiltermann werd ver oordeeld tot de kosten van het ge ding in beide instanties f 1400. Het Hof vernietigde het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank waarbij De Volkskrant, en haar hoofdredacteur in eerste instan tie het kort geding hadden verloren. BURGERVEEN/USSERBROEK Vrijdagavond om 8 uur wordt in het dorpshuis .Marijke" een sjoelwed strijd gehouden tussen Burger veen en Lisserbroek. Elk team bestaat uit twintig spelers. De vorige maal won Lisserbroek. Burgerveen hoopt au revanche te nemen. VALKENBURG De Hervorm de gemeente houdt vrijdagavond om acht uur in de kerkzaal een gemeente-avond. Dan zal de stich ting „Effatha" iets laten zien en horen over het werk ten behoeve van het doofstomme kind. ook, dat ze voor betere straatcon trole is: „De bewoners kunnen nu hun klok gelijk zetten op het mo ment dat de dagelijkse patrouille voorbijkomt". In het hoofdstuk sport en recrea tie staat o.m.: Het is een dringende eis, dat er een overdekt zwembad tot stand komt. De bouw van in- structiebaden dient met spoed ter hand te worden genomen. Ook de universiteit komt ter sprake in de nota: „Het is dankbaar dat de gemeente in samenwerking met de universiteit een onderzoek instelt naar de psychologische pro blemen die bij sanering ontstaan". In het hoofdstuk economische aangelegenheden staat o.m.: By toe wijzing van vestigingsplaatsen voor detailhandel mogen grote ctyicerns niet worden bevoordeeld boven de zelfstandige middenstand. In het kader van de problemen rond de vervuiling staat in de nota: De gemeente dient, zoveel mogelijk in regionaal verband, alle moge lijkheden aan te grijpen die door de wet worden geboden om dit ge vaar te bestrijden. In het hoofdstuk Leefbaarheid zegt de nota ten slotte: Historische monumenten en fraaie stadsgezich ten dienen te worden beschermd en behouden. Instelling van cultu rele jongeren en bejaardenpaspoor ten dient zo spoedig mogelijk te geschieden. De vermakelijkheidsbe lasting dient in principe te werden afgeschaft. Culturele manifestaties moeten zoveel mogelijk worden ge subsidieerd, als ook de bezoekers hiervan redelijke offers brengen. Toeristische attracties dienen zo mogelyk met steun van de gemeen te tot stand te komen. Het stadscentrum moet een aan genaam centrum worden: groen voorzieningen, zitgelegenheden mo gelijkheid voor terrasjes, maar ook openbare toiletten. Opvallend is, dat in de nota met geen woord wordt gerept over het onderwijs. NIEUWKOOP leder jaar als de winter begint, nemen en kele inwoners van Nieuwkoop de zorg voor de hier overwinte rende vogels op zich. Zij voede ren de dieren met broodgraan of etensresten, maar ook gebeur de het enkele jaren geleden, dat men naar de visafslag in IJmui- den reed om vis te halen. Vis is een bijna onmisbaar bestanddeel in de voeding van watervogels. Dit jaar is het nog niet tot voe deren gekomen. Toen men giste ren de plassen opging om te zien waar de vogels zitten, kwam men tot de ontdekking dat bijna alle vogels uit het plassengebied zijn verdwenen. Dat is toch wel een vrijwel unieke situatie. De heer A. Rijnbeek, die altijd de leiding van de vogeïvoedering op zich neemt, vertelde dat er geen vogel meer was te beken nen. Alles is op de wiek gegaan naar het zuiden, op zoek naar open water. Er is toei een verklaring te vinden voor dit gedrag. Voor heen begon, men altijd vrij snel met de unntervoedering. Rond de voederplaatsen bleven honder den vogels overwinteren. Nu men dit jaar wat laat i« begon nen met de voedering zijn alle vogels naar het riviergebied en naar de stad getrokken, omdat daar nog open water en voedsel is. In Leiden r'jn grote scharen vogels aangekomen m de hoop daar eten te vinden. Men is in Nieuwkoop niet bang dat de vogels niet terugkomen, want elk jaar blijkt weer dat de vele duizenden vogels die 's win ters wegtrekken zomers terug keren (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Amsterdamse Jongeren zijn vanmorgen met spandoeken en borden de synode zitting op de Blije Werelt binnen gedrongen. De Gereformeerde sy node sprak voor de derde maal over het probleem van oorlog en vrede. De opschriften op de bor den hadden ook met dat onder werp te maken. Op die borden stond te lezen: „Ik geloof in de wederopstanding van verschroeide lichamen", „Ik geloof in God de schepper van gifgas en na palm" en „Ik geloof in de heilige geest van het anti-communisme". De synode kon deze demonstratie, noch deze opschriften waarderen en de voorzitter, dr. P. G. Kunst, vroeg het tiental om de vergadering te verlaten. Dat weigerden ze. Dr. Kunst riep toen de beheerder, de heer Robijn te hulp die de jongeren zei dat ze het terrein van de Blije Werelt moesten verlaten. Ook dat weigerden ze. Daarop schorste dr. Kunst de vergadering. Er ontstond even een wilde toe stand waarbij synodeleden luidkeels tegen de demonstratie van de jon geren van synoodkreet protesteer- Eerste (ijst ACMAEA 7 Z Mogadlscrio Ampenan 7 O Dar es Salaam Amstel molen 7 NW Wal visbaai Anne Herfuth 7 ZW Malta Aristoteles 7 NW Kp Fi nis ter re AUJs 6 O Saigon Antllla Cape 7 vertr Rasta- Batu 6 W Luderltzbaai Capistcria 7 W Walvisbaai Charts 7 ZW Quessant Chevron Madrid 7 nr Kreta Chevron Napels 7 aank Tri- ChevTon Rotterdam 6 NW Curacao Dahomeykost 8 pass Las Palmas Dallia 7 vertr Tranmere Daphne 7 ZO Albany Dtadema 6 O Geelong Diogenes 7 verw Ba boa Dione 7 O Lourencomarques Deltadrecht 7 ZO Melbourne Geestland 7 dw Azoren Gulfhan sa 7 ZW Kp Ver- dlsche ell Gul 11 tall an 6 ZW Ouessant Hollandsduin S verw Raven na is is 7 aank Amsterdam Khasiella 7 vertr Helstngborg Koratla 7 aank Durban Kerkedljk 6 W Rotterdam Kleldrecht 6 vertr Abidjan Leiderkerk 7 pass EasUondon Lon of Judah 7 O Dar es Lycaon 7 NO Mauritius Lovellla 7 ZW Dakar Macoma 6 ZW Menaalahmadl Munttoren S W Yucatan Mijdrecht 7 ZO Kp Mattras Nederrijn 7 W Walvisbaai Nevertta 6 O Rastanura Nlso 7 O Malta Ondlna 7 NO Mombasa Ouwerkerk 6 ZW Luderlu- bay Phlllppia 6 ZW St Helena Polyphemus t verw aank Li verpool Prinses Margriet 7 t/a Reede Margatd Provenieresingel 7 NW Klai peda Poeldijk 7 W Land's End Randfontein 8 verw Louren comarques Rondo 6 vertr Kaapstad Scheldelloyd 7 W Casablanca Slnon 6 aank Savannah Solon 7 ZW Mallorca Stad Vlaardlngen 7 vertr Duinkerken Rtreat Cook 6 Str Bougain ville Straat Fushlmt 6 W ZW Dja karta Thuredrecht 6 W Callao Viana 7 Z Dakar Westerkerk 8 verw Brisbane Wonosobo 7 NW Penang Willemskerk 7 ZO Albany Waalekerk 7 vertr Melbour- I ankers Abida 2 Bukom nr Bangkok. Bukom. Bangkok. Bukom. Bangkok ACUa 7 Gibraltar verw., Ge-: nua, Plraens, Curacao Acmaea 14 B Mahshahr ver wacht, verm Bukom Aeteon 5 Bangkok, Bukom (eta verm 10). angkok. Bukom Area 8 Bukom venvacht Atys 8 p.m. Bukom ver wacht, Perzische Golf Cam 1 tl a 6 Curacao, Cardon, Rotterdam, Stanlow Caplluna 17 thv Kaapstad verwacht op weg nr Mina al Ahmadt Caplsterla 11 Spezia ver wacht Capulonlx 18 Midnight te Skaramanga verwacht (dokken) Clnulla 7 in de Mersey ver wacht, Stanlow (eta 8). Barton. Point Breeze (Phi ladelphia) Crania 7 Valparaiso ver wacht, Guayaquil. Pana- makanaal, Curacao (Eta 21) Dallia 6 gemeerd te Tranme re, Port Gentll Daphne 21 Mina &1 Ahmadi verwacht (wordt verm. Mi na al Fahal, Bukom) Dladoma 30 Mina al Ahmadi verwacht Dlloma 6 Genua 7 p.m. me ren). Tripoli nr Lybanon, Taranto (Ea Skier verval len) Dione 17 Mina al Ahmadi verwacht Doslna 7 Mina al Fahal om Kaap de G.H. nr Fredericia KabyUa 2 Djajapura ver wacht, Bukom nr Bunke- rengoee verwacht. Panamakanaal, Kalydon 10 p.m. Honolulu Curacao Kara 6 uit het Kiel erk an aal nr Stockholm. Ktelerka- naal, Rotterdam, verm Tha wacht, Bukom bunkeren. Kabylla 2 Djajapura ver- Perz. Golf Kalydon 10 p.m. Honolulu verwacht, Panamakanaal. Curacao Kara 0 uit het Klelerkanaal nr Stockholm. Klelerka naal, Rotterdam, verm Tham€6haven, Stanlow Katelysia 6 Mauritius ver wacht, Ras Tanura, verm Banana Kelletla 6 Port Elizabeth om Kaap de G.H. nr Curacao Kenia 7 Port Moresby. Plad- ju, ukom. verm Taban- gao. Hongkong Kermla 10 thv Kaapstad verw op weg nr Kopenha gen, Malmo, Gothenburg Khasiella 7 Helsingborg nr Limhamn, Thameshaven. verm Rotterdam Kopionella 8 in het Klelerka naal verwacht op weg nr Stockholm, Karlshamn. Kielerkanaal, Curacao Koratla 8 a.m Durban ver wacht. East Londen (eta 11 a.m.). Durban Korenia 6 gemeerd te Loren zo Marques (ets 9). Beira. Mina al Ahmadi Korovina 7 Eastham ver wacht, Stanlow. Hamburg, verm Rotterdam. Tecsport Kosicia 10 noon In het Pana makanaal verwacht op weg nr Curacao, verm Harbour Island. Wilmington Kossmatella vaart vanaf 7 in de Singapore Area, Bukom Krebsia 6 Curacao (ets 7 p.m.) Cardon, Rotterdam. Thameshaven Kryptos 18 HvH verwacht. Rotterdam. Thameshaven. Stanlow Kylix li Curacao verwacht Lo veil ia 15 noon ter hoogte Kaapstad verwacht op weg naar Mina Al Ahmadi Macoma 7 Mina al Ahmadi verwacht, qm Kaap de G.H naar trenmere Neverita 7 Mina al Ahmadi. om Kaap de G.H. naar Ta ranto Niso 5 Tripoli nr Lybanon nr Rotterdam Ondina 14 noon ter hoogte Kaapstad verwacht op weg nr Spezia Onoba 8 New York ver- wacht. Curacao Patro 4 Wllhelmsliavcn nr Port Gen til Phllldora 6 pto Miranda. Cu racao. verm Pto Miranda. Trenmere (hovtc vervallen) Phlllne 6 Curacao, verm New York. Car. gebied Philippla 19 Curacao ver wacht Sepia 6 Khor al Amaya om Kaap de G.H nr Portland Maine Vasum 6 Bonny verwacht, Trinidad, verm Curacao. Trinidad Viana 12 Cap Lopez ver wacht. Le Havre Vitrea 5 Mizushlma. Bukom bunkeren. Mina al Ahmadi Vtvipara 7 p.m Curacao ver wacht. PhUWelphla, verm Car. gebied Zafra l A.M. THV Kaapstad verwacht op weg nr La Spezia (eta 30 p.m.) Zarla 31 Kharg island ver wacht. Bombay den. In de verwarring greep prof. mr. dr. I. J. Diepenhorst de micro foon. Hij vroeg de synodeleden en de jongeren naar hem te luisteren. „Ik weet dat jullie over deze pro blemen wakker liggen", zei hij tot de jongeren, „maar dat doen wij ook. Wat moet de buitenwereld wel van deze situatie denken. De gerefor meerde synode spreekt over vrede en jullie maken er een hel van". Hij verzocht de jongeren de borden in een hoek te zetten cn rustig te gaan luisteren naar wat gezegd werd. Kennelijk had hij voldoende gezag, want de Amsterdamse jongeren ver lieten de zaal. Tijdens deze onrust ontstond er ook een conflict met het dagblad Trouw. Een fotograaf van dat blad stond plotseling in de vergadering, toen de demonstratie begon Dr- Kunst werd boos en zei dat het mo- deramen van de synode een klacht zal indienen bij het dagblad. De fotograaf kreeg te horen dat de foto niet gepu bliceerd mocht worden, tenzij het moderamen van de synode eerst goedkeuring heeft gegeven. Even leek het er op, dat de synode liet debat over oorlog en vrede verder achter gesloten deuren zou gaan voortzetten. Dr. Kunst vroeg tenminste de synode daarover een uitspraak te doen, maar het bleef een gewone openbare zitting en dr. O. C. Broek Roelofs kreeg weer ge legenheid als rapporteur de voor stellen van z(jn commissie te ver dedigen. Later werd een commissievoorstel, dat een compromis was, verworpen met 26 tegen 34 stemmen. In dit voorstel stondde synode spreekt uit dat naar haar oordeel een oorlogvoering met. nbc-wapens gezien de verschrikkelijke gevolgen de gerechtigheid op aarde kan die nen, maar dat zij zonde is tegen God, Die de wereld schiep, in strijd is met Zijn liefde in Jezus Christus, Die de wereld redt en ingaat tegen het werk van de Heilige Geest, die de wereld vernieuwt. Na deze stemming werd de verga dering geschorst. Er was duidelijk sprake van een dilemma. Het is niet onwaarschijnlijk dat de aktie van de jojngeren de stemming heeft beïn vloed. BURGERVEEN Ondanks de vorst van de laatste tijd zijn de schaatsmogelijkheden in Burgcrveen tot het uiterste beperkt. Vroeger werden direct schaatswedstrijden georganiseerd in de buurtschap, maar de laatste jaren is dit niet meer mogelijk. De tijd dat de bewoners de schaat sen thuis onderbonden en slechts enkele meters hoefden te lopen om op het ijs te komen, is voorbij. De oorzaak is dat de ringvaart, tot voor enkele jaren een dorado voor de ijs- liefhebbers. nu wordt opengehouden. De vorst krijgt vrijwel geen kans de ringvaart van een flinke ijslaag te voorzien. Het open houden van de ringvaart is noodzakelijk voor de toevoer van brandstof ten behoeve van het lucht verkeer (Schiphol), wat hoofdzake lijk per schip plaatsvindt. Niettemin zoekt men in Burger- veen nog naar mogelijkheden om zaterdag toch schaatswedstrijden voor de jeugd te organiseren. De kans dat men hierin slaagt is echter zeer klein. LEIDEN „Leefbaarheid in het verkeer door mentaliteitsverbete ring" is o.m. de reden waarom de CABAN n.v„ een organisatie van autorijschoolhouders, waartoe o.a. de Leidse rij instructeur Ton van de Bos behoort, overgegaan is tot de aan schaf van een videorecorder. De autorijscholen (die mede door de slechte onderlinge organisatie en de vele beunhazerij officieel niet tot het onderwijs worden gerekend) kunnen met behulp van de video recorder een belangrijke verbetering van het rij-onderwijs bevorderen. De leerlingen van de autorijschool Ton van de Bos kunnen in het ver volg enige tijd voordat zij voor het examen opgaan a raison van f 17,50 een autorit maken, die in zijn geheel wordt gefilmd. Met behulp van de videorecorder kan men het rijden van de leerling later in het leslokaal van de autorijschool op de beeld buis toveren, waardoor deze op zijn rijfouten opmerkzaam kan worden gemaakt. De videorecorder is niet alleen een uiterst nuttig hulpmiddel bij het lesgeven aan leerlingen, aldus de heer Ton van de Bos. maar ook zij die al jaren een rijbewijs hebben, kunnen hun gewoonte-fouten door middel van de videorecorder regis treren. ALPHEN In gebouw Bethel opende wethouder Van Duyn gister avond de jaarlijkse tentoonstelling oan de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers. De wethouder had veel waardering voor het werk dat wordt verricht en hoopte dat de ex positie een succes zou wordenDe show laat een grote verscheidenlxeid zien van kanaries, parkieten en tro pische vogels. Er waren 361 inzen dingen. De tentoonstelling ès tot en met zaterdag 8 uur open. Uitslag van inzendingen: Kana ries: i, de Ruwe (Gouda). Bastaar den: I. de Ruwe. Grasparkieten: G. Leemburg (Zwanvmerdam). Grote Parkieten: G. v. d. Vliet (Alphen) en J. G. de Rooy (Nieuwveen). Ze- bravinken: I. de Ruwe. Tropische vogels: J. D. Francken (Hazerswou- de). Kwartels: J. P. Hanselaar (Al phen). LEIDEN Ondanks het goede spel van De Danaïden in de micro- korfbalcompetitie is het er niet in geslaagd Ons Eibernest een neder laag toe te brengen. Voor ruim 850 toeschouwers werd een goede wedstrijd gespeeld die een 10—8 overwinning voor de Eibers ople verde. Bij de thuisclub viel voor al Van Unen op, die international v. d. Zee volkomen aan banden legde. Voor De Danaïden scoorden Nap, v. Unen, Meta Willemsen (2x) nogmaals Nap en Van Nierop. De ruststand van deze sportieve wed strijd was 24. LEIDEN Ons Eiland heeft in de overgangsklas een ruime zege behaald op Vlug en Vaardig. Het werd 101 voor de pupillen van Paul v. d. Meeberg, die daarmee aantoonden dat de plaats die ze momenteel innemen beneden hun stand is. De score verliep als volgt: 10 en 20 Nan Deegenaars. 3—0 en 40 Karei den Os. 50 Sarie de Oude, 60 v. Kalkeren, 70 Den Os. 80 Coby Deegenaars. 90 Nan Deegenaars. 9—1, 10—1 Den Os. Vlug en Vaardig heeft hier weinig tegenover kunnen stel len. Slechts de tegenstander van Cees Philippo wist tegen te sco ren. Onv. interimdividend Gelderland Tielens NIJMEGEN Gelderland Tietene papierfabrieken N.V. zal over het boekjaar 1969 per 15 januari 1970 een interimdividend betaalbaar stellen van f2,40 per aandeel (onv). door Ton Elias Manco Politici die zich met onder wijszaken bezig houden, amb tenaren van O. en W., school opzieners, researchmensen en onderwijsbeschrijvers herinne ren zich in momenten van twij fel altijd weer „de man voor de klas". Om niet voor al te bet weterig te worden versleten ge ven ze wanneer de zaken echt moeilijk beginnen te worden, steevast verklaringen af waar in eerbiedig wordt gesproken over de belangrijke rol van de man voor de klas. „Hij alleen zal het geraamte van de mam moetwet de krachtige spieren, de sterke zenuwen en het mal se vlees geven", heet het in een officiële publikatie. Drs. J. W. Solberg, sinds ruim een jaar directeur van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling daarvoor rector van een lyceum in Eindhoven heeft het er niet op dat men het doorlopend voor stelt alsof bij het onderwijs alles afhangt van de inzet, toewijding en roeping van de uitvoerenden: dat tekent een manco aan beleid. Roe ping en inzet moeten er rijn, maar niet als compensatie voor het ont breken van beleid. Hij achrtjft hierover in een bro chure Onderwijskundig onderwijs beleid? die de uitgeverij Malmberg haar relaties bij de jaarwisseling heeft aangeboden. Solberg maakt na een wat plechtige aanloop rake opmerkingen over de verhouding tussen praktijk en theorie, over hel verzet tegen specialisering en over het beroep op ervaring dat de school vaak doet op een toon alsof tegenspraak Iets absurds zou zijn. Hat ontbreken van beleid voert de CnO-directeur terug op onte vrijheid van onderwijs: de centrale overheid vermijdt bemoeienis met een onderwijskundige aanpak. Daarom moet er een nationale raad komen die het onderwijskun dig beleid bepaalt. c.q. kan solliciteren naar het voor- I xittersohap. Op de jaarvergadering van het katholieke onderwijzersverbond klonk een bisschoppelijk woord dat de kritische scholieren zich niet mo- gen laten ontgaan. „De docent ti dient in de leerling zijn naaste te zien", zei monseigneur P. Moors. 1 Hij voegde er nog aan toe: „Niet zijn toekomstige naaste, maar zijn naaste. Men lnoet ook niet menen I dat er in de school één partij is die geeft en een andere partij die ont- j vangt". De bisschop van Roermond toon- II de zich verder erg content met het betoog van voorzitter Th. Knippen f ter verdediging van de katholieke l| school. Dat kan wel zijn, maar ik H heb een sterk vermoeden dat vele vergaderaars er toch niet zo weg van zijn wanneer hun voorzitter een jaarrede houdt van langer dan een uur. Er werd niet gecontesteerd, maar als op het 7de van de 20 vellen tekst gezegd wordt „Ik wil thans trachten met u te komen tot e*n stellingname", overpeins je als ver slaggever: wat gebeurt er nu in feite samen met de zaal? Het ge wone KOV-lid had maar te luiste- Tokio ANWB Drs. Solberg ziet die raad ais een ge venden, ouders en maatschappij vertegenwordigd zijn. Hij spreekt ook van „Een ANWB in onderwijs land". De raad zou over een staf van deskundigen en een goed geou tilleerd apparaat moeten beschik ken. Dat is dus het zoveelste plei dooi voor een toplichaam wordt daaraan verder nou niets gedaan? Ja, er wordt wel iets aan gedaan, maar misschien mag u het nog niet weten. Op de vooravond van kerstmis heeft staatssecretaris Grosheide voorzitters van verschil lende organisaties en lichamen ont vangen om over een NOR (natio nale onderwijsraad) hun mening te horen. Dit gesprëk schijnt veel overeen komst te hebben vertoond met een discussie die een jaar of twaalf ge leden ook al aan de gang was. maar toen vastgelopen is: hoe moet je lichaam opbouwen, welke bevoegdheden moet het krijgen enz. Bij het eerste aftasten der me ningen was meteen al een moeilijk heid dat een paar mensen en groe pen zich gepasseerd voelen omdat zij niet uitgenodigd waren. Maar goed: er is een begin van «en con tact; men gaat nog verder praten. Openbaar Minister Veringa heeft op het kerstcongrea van de KVP- jonge ren gezegd dat op overheidsdocu menten niet langer het etiket „ge heim" moet worden geplakt. Dat klinkt aardig, maar «ouden we dan dat NOR-overteg ook maar niet openbaar maken? Je «ou kunnen denken aan publikatie van verschil lende modellen voor zo'n nationale raad, gevolgd door een hoorzitting waarop leder zijn zegje mag doen. Om even los te komen uit onte blik in de resultaten van een onder zoek bij de schooljeugd in Tokio. Een omstandige enquête heeft alt- geweten dat de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen in Tokio per dag gemiddeld t uur en 16 minuten naar de tv kijken of naar de radio luisteren. Br wordt 1 uur en 11 minuten bulten es 23 minuten binnen gespeeld. De Japannertjes besteden 1 urn en 8 minuten aan hun huiswerk en 20 tot 30 minuten (hier laat de precisie het afweten) aan lessen In piano, schilderen, kalligraferen, abacus enz. Bij elkaar geteld, lijkt het me erg veel, maar so staat het in het verslag; misschien doen de kinderen verschillende dingen te gelijk. Rond 55 procent van de ouders laten hun kinderen buiten de school nog andere lessen volgen; hiervan komt bijna driekwart voor rekening van kalligrafie, pianospel en abacus. Opmerkelijk die belan- rijke rol die het eeuwenoude tel- raam, al bekend uit het oude Egypte, ln Japan (en in alle Aziati sche landen en ook in Oost- Euro pa) is blijven spelen. Nederland heeft pas een paar jaar geleden het nut van de abacus een heel wat zuiverder hulpmid del bij het rekenen dan ons tel- raam herontdekt als hulpmiddel bij het onderwijs aan blinden. In de literatuur over de nieuwe wis kunde komt de historische rol van de abacus weer naar voren. De oer vorm was een bek met zand en stof waarin men schreef met de vinger. Later werd er op uitgezette lij nen gerekend met steentjes en schelpen. De lijnen werden vervan gen door groeven waarin men tel- kralen heen en weer schoof en zo ontwikkelde zich de abacus die nu nog duchtig meetelt voor bijlessen in Tokio. En verder ...werden op de vergadering van het KOV uit de zaal een paar cij fers aangedragen over de kapitalen die er verdiend worden wanneer een kleuterleidster een „kweke ling" in haar klas krijgt Daar was het geval van een leidster die «78 uur een meisje van de opleiding gecoacht had. Zij kreeg hiervoor een vergoeding van ƒ646,50. Na af trek van wat in dergelijke gevallen afgetrokken moet worden, bleef hiervan ƒ428,24 achoon over. Dat komt neer op 63 cent per uur. Wat zei Solberg ook weer: er it een manco aan beleid wanneer men het al maar heeft over de inzet van de man voor de klas. In dit geval gaat het over de vrouw die de aspirant-kleuterleidster weg helpl. Visserij IJMUIDEN. 8 januari Besommingen in guldens: VL 142—8800. IJMUIDEN, 8 januari - Prijzen per hg: gr tong 550—508, griR 621—608. kim 687— 628 kl I 645—620, II 555—535. tarbot I 950— •20: per 50 kg: gr schol 39—32. kl schol I 58—32, II 37—34. Ill 42—36. kl schelvis 11 10692. wijting 6512. gr gul 90—70. middel 70—62. klein 60—38; per 125 kg; gr kabel jauw 304150. Aanvoer 3145 kisten en 508 stuks stijve kabeljauw. SCHEVENINGEN. 8 Januari - Visserij- berichten. Besommingen kustvissers tn guldens: OD 4—1600. OD 8—16.000. KW 1« —2000. GO 8—17.620. GO 12—1750. GO 20— 18.880. SL 13—12.115. TH 6—540. TH 10—1880, TH 37—2880, TH «2—17.480. ARM 36—730, KG 1—78. KG 7—1760. VU 4—180. besommingen tpanvlssers: UK 7 en UK 236—3503. SL 5 en SL 14—3030. SL 7 en SL 42—7200 Note ringen per kg: gr tong 515—545. grm 380— 608. kim 600—640. I 61—635, H 536—574, tarbot III 350-410. IV 380. griet I 280—400, II 155—200: per «0 kg: grm schol JO—«5. middel 43—46. klein 4lJ0 -81. wijting gestript 88—76. schar 43.58— 65.50, bot 24—29.50. sprot 4—18. m kabeljauw 60-70. I 63—70. II 62—65. III 60—65; per 100 kg; gr kabeljauw 140—185; aanvoer gar nalen 2200 kg. Pdijs per kg: handelsgah- nalen 311—238, exportgarnalen 508—218. Ver wachte aanvoer voor morgen: circa 10 kust- en spanvlssers. SCHEVENINGEN. 8 januari - Visserij- berichten. Totaal aan de markt: 1488 kis ten sprot, 300 kisten kabeljauw, 15 kisten wijting, kisten schol. 65 kisten diver- sene 8050 kg tong en tarbot Markten BARNEVKLD. I Januari Pluimvee- markt. Aanvoer ea. 800.000 stuks, handel traag Prijzen (ln guldens per kg); slaeht- klppen 90—1.15. zware 1.30—1.60. slachtkul- kens 1.55—1.60. BARNEVELD. 8 jannuari Coöp. Ve- luwse Elervelling. Aanvoer 1.516.010 stuks, stemming rustig PrljiX'i (in guldens per 100 stuks): eieren van 52-53 gram 9Ji9.90, 58-57 gram 9.56-10.08, 60-61 gram 10»- 18.77. 64-65 gram 10.68-1144. Elervelling. Aanvoer 478.180 stuks, stem ming redelijk. Prijzen (ln guldens per too stuks): eieren van 51-52 gram 9.04—940, 56-57 gram 9.97—10.24. 61-62 gram 10.65— gram 11.10—11.90 per I0o stuks, kg-prijs 1.88—1.83, witte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. Varkensmarkt. Aanvoer 107 stuks han del kalm. Prijzen (In guldens per stuk): biggen 95—105. Belgische eieren. Aanvoer 367.200 stuks. Stemming rustig. Prijzen (ln guldens per 100 stuks): eieren van 51-53 gram 8.08—9.47. 37-58 gram 9.70—1048, 80-61 gram 10.03 10.07. 63-64 gram 10.14—1040. GOUDA. 8 Jaiuart Kaasmarkt. Aan voer 7 partijen. Prijzen: le kwaliteit 4— 4.14. extra kwaliteit tot «,S« per kg. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 Januari Groenteveiling: waapeen A extra 840-870. AI 380—800. All 240—840. B extra 1140 BI 800—UM. Bil 230100. Cl 15-600 CII «30—580. breekpeen 170—490. boerenkool 26 —34. gele kool 35, knolselderij 40—56. prei 23—56. rode kool «4, spruiten 82—88. wltlol 110. Aanvoer waspeen 132.000 kg. uiSSe Het ls altijd afwachten, wat de gladlolenmarkt na het kerstreces doet. Dinsdag I Januari bood Hobaho f zeer nauwkeurig moesten afwegen welke partijen ze wel en welke ze pas op het tweede plan zouden kopen. Bij een oogst als dit Jaar kan men er verzekerd van zijn. dat ledereen voorzichtig te werk Het gevolg was. dat de eerste veiling van 1970 nu niet bepaald levendig was. De prijzen zakten Iets verder, hoewel dat nog niet veel zegt. Het is mogelijk, dat er toch weer een opleving komt. Dit ls ge heel afhankelijk van de exporteurs. Wil len ze nog proberen een gedeelte te ver kopen in het buitenland of gaan ze zich al weer geheel op de verkoop van de zomerartlkelen werpen? Het weer ls ook nog een factor die aardig kan meespelen. Geen particulier kan nu worden verleid om alvast bollen of knollen te kopen. Het geheel ls dus een kwestie van afwachten. Uit de prijzenlijst doen we een greep van die rassen, waarvan alle maten 14, 12, 10, 8 werden aangevoerd. Prijzen per hon derd: Rood: Carmen 5.10. 3.70. 2,70. 1,80; Herman v.d. Mark 7,10, 6.40, 3,25. 1.65; Life Flame 4,50, 3.85, 2.95. 1.65: Oscar 4.10. 3,20, 3.75, 1.65: Sans Soucl 740, 445. 2.95, 2.10; Oranje Rood: Nieuwe Europa 8.30. 7,05, 6,40, 4,40; Gevlekt: Mary Housley 6.50, 6,05, 3,05. 1,65; Rose: Benares 7,40, 5,75, 5,15, 2,80; Ben Trovato 4.65, 4.05, 3,—, 1,35; Friendship 6,25, 4,95, 3,15, 2,65; Lovely Me- LODY 5,70, 5,25, 3,45, 2.45; Geel Flowersong 6,15, 4.95, 3.—, 1.45; Golden Fiction 4,40. 4.05. 2,55. 2.—; Wit Albion 5.40. 3,75. 3,70, 1,88. AMSTERDAM De raad van be stuur van d« Erven Lucas Bols heeft besloten over het boekjaar 1969 een ongewijzigd interim-dividend van f 2 per aandeel van f 20 nominaal uit te keren, betaalbaar per 15 januari 1970 Distilleerderij Melchers in Engelse handen SCHIEDAM— De N.V. Distilleerde rij van J.J. Melchers Wzn „de Olifant" zal worden ondergebracht in een En gels-Nederlandse levensmiddelen groe o onder leiding van de Britse maatschappij Cavenham Foods Ltd. Directie en staf van Melchers blijven ongewijzigd. Het bedrijf wordt op de zelfde wijze voortgezet. ARNHEM De tweede tranche van 8^ procent notes, vervallende op 1 december 1974, tot een maximaal be drag van f40 miljoen, is op de dag van openstelling der inschrijving (gisteren) reeds voor het volle bedrag voltekend. De inschrijving is daarop gesloten, aldus een communiqué van de AKZO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13