Inspraak van de atleten in KNAU APOLLO-15 NEEMT GEOLOOG MEE 'Arbiter Glöckrter: Ajax - Napoli gaat gewoon door ANWB gaat auto's voor winter keuren Londen wordt; uitgekamd Vliegverbod voor ru imtevaa rders Stakingen na moord op vakbondsleider Autoriemen geleidelijk verplicht Duel vangt Verwaal versloeg Langkruis in finale kortebaanwedstrijden 4 maart om 4 uur aan Harings vierde achter De Longo Autobiografie van Clay Kees Verkerk verdedigt zijn titel niet Bitterbal voor NKGV Wereldrecord van Tatjana Sidorova Tom Okker won weer WOENSDAG 7 JANUARI 1970 Vicissim GUIANA Die goede communicatie hoopt men te verkrijgen door de instelling van een unieraad, bestaande uit tweeën veertig leden, die rechtstreeks door de verenigingen wordt gekozen en welke elk kwartaal met het bestuur vergadert. In die raad krijgen de topsporters via de topsport contact commissie (TCC) als enige groep een kwaliteitszetel. Door het viermaal per jaar verga deren hoopt de KNAU een slagvaar diger beleid te kunnen voeren. Een jaarlijkse algemene en technische vergadering wordt dan ook niet meer gehouden. In principe zal elk lid van de KNAU zijn stem in de unieraad kunnen laten horen. Omdat de unie raad door de verenigingen wordt ge kozen via groslijsten, zal het dus mo gelijk zijn dat de topsporters nog meer vertegenwoordigers in de unie raad krijgen. A ffaire-McKuy Hoewel de heersers van de jungle in hun land van her komst wel nooit te maken heb ben gehad met de (rulle) sneeuw, maken ze er geen kli matologisch probleem van, de ze leeuwen en hun welpjes, die als volleerde winterdieren rond wentelen op een wit speelkleed in het Safaripark bij Arnhem. Een vertederend tafereel, wel licht een aarzelende inzet van de komende lente? DEN HAAG Het bij Gedepu teerde Staten in beroep gaan tegen een weigering van burgemeester en wethouders, een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet te verle nen, kan in veel gevallen resultaat hebben. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van de Poel aan het Tweede-Kamerlid Wiebenga (pac. soc.). In Groningen verklaarden GS 48 procent van de beroepen (gedeelte lijk) gegrond, in Friesland 50 procent, Drente 45, Overijssel 33, Gelderland 25, Utrecht 67, Noord-HoUand 19, Zuid-Holland 24, Zeeland 33 Noord-Brabant 28 en in Limburg 36 procent. HOUSTON De ruimtevaarders Bean (vierde man op de maan), Cun ningham en Kerwin is tot 23 januari door de Nasa een vliegverbod opge legd omdat zij reglementen op de ba sis Ellington bij Houston hebben overtreden. Bean was op 17 december zonder toestemming met een vliegtuig op gestegen en Cunningham en Kerwin hadden de regels voor het vaststellen van een uitwijkvliegveld, waar zij in geval van nood ook konden landen overtreden voordat zij op 18 decem ber opstegen. AMSTERDAM De officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, heeft een gerechte lijke vooronderzoek gevorderd in de zaak van de VPRO-radiouitzending van 5 december. In deze uitzending zou ide Haarlemse leraar Ruud Kater aanwijzingen hebben gegeven voor sabotage-methoden in het leger. Als dit onderzoek is afgesloten zal mr. Hartsuiker beslissen of een straf vervolging zal worden ingesteld. HOUSTON Voor het eerst zal met de Apollo-15 een we tenschapsman naar de maan worden gestuurd: een geoloog, die samen met twee astronauten dit jaar grondon derzoek op de maan wil gaan ver richten. DH is een van dc meest onver wachte resultaten van de twee Ame rikaanse maanlandingen en de inter nationale conferentie over de maanstenen, die maandag in Houston is begonnen. Na de vlucht van Apollo-11 vorig jaar kwam een ware controverse aan het licht in de Nasa tussen de techni- WASHINGTON In de mijnstre ken van Pennsylvanië en West-Virgi nia zijn gisteren stakingen uitgebro ken in verband met de moord op de functionaris van de bond van mijn werkers Joseph Yaiblonski. Zes grote kolenmijnen liggen al stil. Yablonski, zijn vrouw en dochter waren maandag in hun huis in Clarsville vermoord aangetroffen. Vier dagen moesten zij toen al dood zijn geweest. Aanhangers van Yablonski bewe ren, dat de moord een gevolg is van de beschuldigingen, die Yablonski tijdens de verkiezingscampagne om het bondsvoorzitterschap heeft geuit tegen de huidige voorzitter, Tony Boyle. Deze zou volgens Yablonski cor ruptie hebben bedreven en vak- bondsgelden hebben verduisterd. Boyle is herkozen, maar Yablonski heeft een gerechtelijk onderzoek la ten instellen naar onrechtmatigheden bij de verkiezingen. De mijnwerkers hebben president Nixon om een fedraal onderzoek ver zocht naar de moord. Inmiddels heeft de Amerikaanse minister van justitie. John Mitchell, de FBI opdracht gegeven een onder zoek naar de moorden in te stellen. ci en de geleerden. Deze laatsten ver weten de leiding en de technici, dat er aan het wetenschappelijk onder zoek en aan het initiatief van de ge leerden in het Apollo-programma veel te weinig werd overgelaten. Het gevolg was een serie opzienba rende ontslagen. Deze controverse schijnt nu opge ruimd te zijn, blijkens de bemanning van de Apollo-15 met een geoloog. Ook met de Apollo-16, in oktober, zal een ruimtevaartgeleerde meegaan. Het ruimteschip zal hiervoor enigszins worden gewijzigd. Geen protest van regering bij België over acteurs DEN HAAG De Nederlandse re gering zal niet protesteren tegen het optreden van de Brusselse politie te gen Nederlandse acteurs op 13 de cember ln en bij de Beursschouw burg, zo heeft minister Klompé ge antwoord op Kamervragen. De regering vindt, dat het hier ging om een interne Belgische aange legenheid, waarin Nederlanders zich op eigen risico hebben gemengd. Omdat er tijdens het incident niet ten aanzien van Nederlandse acteurs is gediscrimineerd en de Belgische justitie bij het onderzoek op aandrin gen van de Nederlandse ambassade de Nederlanders als eersten hebben gehoord en vrijgelaten, zou een pro test niet op zijn plaats zijn geweest, aldus de minister. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dit jaar nog zal, zo wordt in Den Haag verwacht, mi nister Bakker van Verkeer en wa terstaat het voeren van veilig heidsriemen, voorlopig in nieuwe au to's, verplicht stellen. Berijders van motoren en scooters zullen een val helm moeten dragen. Op deze wijze zullen geleidelijk aan voor het gehele wagenpark deze veiligheidsmaatregelen gaan gelden. De verplichte veiligheidsriemen hebben alleen betrekking op de bestuurder en de passagier op dé voorbank. Vieteong schiet drie helikopters VS neer SAIGON De Vieteong heeft gisteren, bij dé aanval op Da Nang drie Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen neergeschoten. Hiermee is het to tale verlies aan hefschroefvliegtuigen in deze oorlog op 1446 gekomen. Bij zes gevechten van betekenis zouden dc Amerikanen gisteren 239 Noordvietnamezen en Vietcongstrij- ders hebben gedood. Aan Amerikaan se zijde zouden veertien doden en 87 gewonden zijn gevallen. Het zwaarst waren de gevechten in de omgeving van Da Nang, maar ook zuidelijker dicht bij de Cambod jaanse grens, was de strijd hevig. In een acht uur durend gevecht werden 73 Noordvietnamezen gedood, aldus een Amerikaanse legerwoordvoerder. LONDEN Scotland Yard is gisteren begonnen aan de grootste speuractie, ooit in de Engelse hoofdstad gehouden. Gezocht wordt naar de sinds vrijdag vermiste me vrouw Muriel McKay. Beroep op GS inzake Bijstandswet kan succes hebben Voor ex-keizerin Soraya is de winter het seizoen om eens exclusief op vakantie te gaan. Dit jaar heeft de voormalige Perzische vorstin haar „tenten" opgeslagen in het Zwitserse Gstaad, waar plekjes te over zijn om zich naar hartelust aan het sneeuwplezier te wijden. Hier is zij samen met vriend Cristalde op winterwandéling, vergezeld van een viervoetige chaperonne. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Arbiter Rudy Glöckner uit Leipzig vindt de mat van het Olympisch stadion niet onbe speelbaar. De man die begin novem ber 1966 in het duel Nederland Tsjechoslowakije het Amsterdamse lieverdje Johan Cruyff na een con flict met Horvath wegstuurde, omdat Cruyff openlijk had nagetrapt, fluit vanavond de wedstrijd AjaxNapoli, duel in de derde ronde van de Jaar beurs-Cup. „Wanneer het niet gaat regenen of vriezen", aldus de Oostduitse refe ree, „zie ik geen enkele reden om niet te laten spelen". Wel stelt Glöckner het op prijs, dat de ruim tien centi meter dikke sneeuwlaag van de lijnen verwijderd wordt. Geen commentaar had de Italiaanse coach Chiapello, die overigens wel toegaf dat het feit dat zijn paradepaardjes Montefusco (en- V orwarts-F eijenoord keiblessure) en Altafini (knieblessu re) niet meespelen een handicap voor de Italiaanse ploeg zal zijn. Vooral het gemis van Altafini de midvoor die in 1958 in Zweden in het Brazi liaanse elftal onder de naam Mazzola, (later verving Vava hem) furore maakte zal zwaar wegen. Kurt Hamrin, de veteraan uit Zwe den, die een paar weken geleden door Napoli van A.C. Milan werd overgenomen, haalde verwonderd zijn wenkbrauwen op, toen hij de witte grasmat die het Olympisch stadion gisteren was, zag. Zijn reactie: „moe ten we daar op spelen?" Spelen of niet, Ajax bereidde zich voor in de rustieke bossen rondom het KNVB- centrum in Zeist. In tegenstelling tot de ploeg van Michels, zoekt Napoli het vertier. De Italianen werden gis teravond zelfs gesignaleerd bij de Ne derlandse voorstelling van de musi cal Hair Op een der hiivelden van het Olympisch Stadion bereidt de ploeg van Napoli zich voor op de match tegen Ajax. Rechts trainer Chiapello. OUDERKERK a. d. IJSSEL De ijsclub EEM te Ouderkerk a. d. IJssel organiseerde dinsdag nationale korte baanwedstrijden die werden gewon nen door Wim Verwaal uit Lekker- kerk. Hij versloeg in de finale Lang kruis uit Rotterdam. De derde prijs ging naar Perfors uit Rotterdam. Ons Genoegen, de andere ijsclub in Ouderkerk, organiseerde eveneens een korte baanwedstrijd, waarbij de eerste prijs naar De Jong ging. De tweede was voor P. Pols, de derde voor W. Bos en de vierde voor P. Nobel. STOLWIJK Langkruis uit Rot terdam heeft in een veld van 26 deel nemers zich de nslste getoond bij na tionale korte baanwedstrijden in Stolwijk die dinsdag werden gehou den. Langkruis versloeg in de finale L. Augustinus uit Hoek van Holland. Op de derde plaats kwam W. van Herk uit Lekkerkerk en op de vierde G. de Graaf uit Moerkapelle. De in Groot Ammers vastgestelde korte baanwedstrijd werd afgelast. Voor vandaag stonden op het pro gramma het provinfciaal korte baan-kampioenschap van uid-Hol- land voor junioren in Langerak, kor te baanwedstrijden in Ouderkerk a. d. IJssel en een Twee Provin- ciëntocht over 25 en 35 kilometer in Polsbroek. Morgen (donderdag) worden er korte baanwedstrijden gehouden in Stolwijk, vrijdagavond om half acht in Hardinxveld-Giessendam en zater dag districtskampioenschappen korte baan in Ottoland. RIJSWIJK De topsporters van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gaan, wanneer de buitengewone algemene verga dering op zaterdag 17 januari het structuurplan aanneemt, mee beslissen in het beleid van de bond. Het structuurplan, dat een volledige reorganisatie van de Atletiek Unie beoogt, is een uit vloeisel van de moeilijkheden die kort voor de Olympische Spelen van Mexico Stad ontstonden en maandenlang als de kwestie- Westphal in het nieuws was. Een commissie van wijze mannen adviseerde het bestuur van de KNAU een reorganisatie van het bondsappa- raat. De KNAU nam dat advies over en benoemde een structuurcommissie, die in november een ambitieus plan presenteerde. In de opzet van de structuur com missie worden drie punten centraal gesteld: 1. Goede communicatie tussen bestuur en leden 2. Bestuursvorm die een doelbewust beleid mogelijk maakt 3. Een technisch beleid dat is aange past aan de ontwikkeling van de at letiek in nationaal en internationaal opzicht. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Vorwarts Berlin Feijenoord, het eerste treffen in de derde ronde van de Europa- Cup voor landskampioenen, zal woensdag middag 4 maart om vier uur in het Walter Ulbricht-stadion in Oost- Berlijn worden gespeeld. De landskampioen zal, aldus ma nager Guus Brox, het legioen tiendui zend toegangsbewijzen kunnen aan bieden. Spelers, officials en trainer vertrekken 2 maart naar West-Ber- lijn, waar men in het Sporthotel het bivak hoopt op te slaan. De heer Brox gaf als zijn mening dat Feije noord daar ruimschoots mogelijkhe den heeft om een laatste balletje te trappen. SOLBIATE OLONA Een gehou den terreinrit voor wielrenners over 20 kilometer is gewonnen door de Italiaan Renato de Longo in de tijd van 1 uur 8 minuten en 55 secon den. Tweede werd de Zwitser Hermann Gretner in 1.2.8, vierde de Neder lander Huuib Harings in 1.3.51. De Belg Albert Vandamme trok zich uit de wedstrijd terug wegens vermoeidheid, nadat hij gedurende de eerste vijf minuten de leiding had gehad. NEW YORK De oud-wereldkam pioen zwaargewicht, de nooit versla gen Cassius Clay, gaat voor de uitge versmaatschappij Random House een autobiografie schrijven, die nog dit jaar zal uitkomen. Clay, die zich bij voorkeur Moham mad Ali noemt, gaat dit boek schrijven samen met de journalist Ri chard Durham. Het wordt een reuze boek, zegt Clay, en het beste dat er op dit ge bied ooit uitgekomen is. Clay heeft reeds 60.000 dollar ge beurd, als eerste betaling op een voorschot van meer dan 200.000 dol lar. I BLOEMFONTEIN De Neder landse meisjes Betty Slöve en Judith Salomé zijn uitgeschakeld in de derde ronde van het tennistoernooi van Oranje Vrijstaat. Betty Stöve verloor, met 16, 68 van de Amerikaanse Peaches Bartko- wic en Judith Salomé werd eveneens verslagen door een Amerikaans meisje, Denise Carter. De cijfers wa ren 36, 16. Fred Hemmes moest met 16, 16 zijn meerdere erken nen in de Amerikaan Kreiss. De Nederlandse meisjes handhaaf den zich in het damesdubbelspel. Betty Stöve en de Australische Helen Gourlay wonnen in de tweede ronde met 61, 61 van de Zuidafrikaanse meisjes Madden en Kruger. Judith Salomé en Pat Austin (VS) zegevier den met 5—7, 64, 7—5 over het eveneens Zuidafrikaanse dubbel Boshof/Whitehouse. DEVENTER Kees Verkerk zal zijn Nederlandse schaatstitel bij het nationale kampioenschap in Deventer j niet verdedigen. Verkerk die de af gelopen week wegens griep het bed moest houden, voelt zich niet volledig fit en heeft zich daarom teruggetrok- ken. Hij wil deze extra rustperiode ge bruiken om zich voor te bereiden op de internationale kampioenschappen van de komende weken. Verkerk trainde dinsdagmiddag ook niet met i de kernploeg. j Verkerks plaats tijdens de Neder landse titelstrijd zal worden ingeno- men door de 20-jarige Theo Roozen- - daal (Zwaagdijk) die deel uitmaakt van de trainingsgroep van Egbert I van het Oever. Alle 184 politiebureaus in Londen hebben bevel gekregen ieder verval len gebouw en open stukken grond te doorzoeken. Sommige rechercheurs vermoeden dat mevrouw McKay misschien zelf is weggegaan en niet is ontvoerd. Haar man heeft een bericht ontkend dat zijn vrouw, die Australische is, graag naar haar geboorteland terug zou willen. Haar paspoort is in ieder geval thuis. VAN 21 TOT 30 JANUARI HILVERSUM =i KRO's sportpro gramma Brandpunt Buitenspel heeft de bitterbal, de jaarlijkse prijs voor de organisatie, instelling of persoon, die zich het meest onverdienstelijk heeft gemaakt voor de Nederlandse Sport in het algemeen, toegekend aan de Nederlandse Katholieke Gym- nastiekbond en dinsdagavond uitge reikt aan de voorzitter van deze bond, de heer A. M. A. van Gooi. De NKGV 'krijgt de (zilveren) bit terbal omdat het in het afgelopen jaar een constructief voorstel van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek verbond, om te komen tot een fusie van beide organisaties, heeft afgewe zen. Brandpunt Buitenspel meent, dat zij daarmede ernstige schade heeft berokkend aan de turnsport in Nederland en met name aan het keurturnen. Naar het oordeel van de jury die- nen in de huidige maatschappij ook Katholieke sportverenigingen alle sporttechnische zaken onder te bren gen in een grote overkoepelende orga nisatie. ALMA ATA Bij schaatswedstrijden op de Hoogland- baan van Alma Ata is dinsdag het wereldrecord dames op de 500 meter tweemaal verbeterd. Nieuwe record- houdster is de Russische Tatjana Si dorova met een tijd van 43,9 secon den. Ook Vera Krasnova bleef met 44.1 seconden nog ruim beneden het bijna een jaar oude wereldrecord, dat met 44,6 seconden op naam staat van de Oostduitse Ruth Schleiermacher. Bij de heren won Anatoly Lepesj- kin de 500 meter in 39.9 seconden. DEN HAAG De ANWB gaat van 12 tot en met 30 januari voor haar leden-automobilisten weer winterkeuringen verrich ten. De keuringen hebben het zelfde karakter als de vorig jaar gehouden proefkeuringen. Dat deze keuringen niet onnodig waren, illustreert de bond met de resultaten van keuringen in Hilver sum en Vlaardingen. Bij deze tests (123 gekeurde auto's) bleek, dat 42 auto's (34 pet.) ongelijk werkende remmen of een te lange ADELAIDE In de reeks tor nooien om een hoofdprijs van 10.000 dollar, waar de proftennissers mo menteel in Australië om spelen, heeft Tom Okker dinsdag in Adelaide met 75, 36, 63 gewonnen van de Brit Roger Taylor. Door voorgaande nederlagen is Ok ker uitgeschakeld voor de eerste prijs. De meest serieuze gegadigde is Tony Roche. Deze won met tweemaal 75 van zijn landgenoot John New- 'combe. De laatste ronden van het tornooi, waaraan verder wordt deelgenomen door de Zuidslavièr Pilic, worden vandaag en morgen gehouden in Perth. remweg hadden, 33 auto's (27 pet.) geen goed functioneren de handrem hadden en 33 maal moest worden aangeraden de remleidingen schoon te maken en tegen roest te behande len. Na een proef in Den IHaag, vorig voorjaar, waarvoor 2300 auto's wer den aangeboden, concludeerde de ■bond, dat 3,5 procent van het Neder landse personenwagenpark in onvei lige staat verkeert en een gevaar vormt voor andere verkeersdeelne mers. Voor het grootste deel waren deze auto's vijf tot acht jaar oud. Slechts 8 procent van de wagens bleek zonder enig mankement te zijn. Tanker breekt op Stille Oceaan: deel bemanning gered TOKIO De 18.620 ton metende Liberiaanse tanker Sofia is in een storm op de Stille Oceaan gebroken. De brug zou zijn weggeslagen, waar bij de kapitein en alle officieren zijn gedood. De overige bemanningsleden werden gered. De 22 overlevenden zijn van het nog drijvende achterschip gered door een andere tanker. Hoe lang het schip heeft rondgedreven is niet bekend. Het was op 25 december uit Texas vertrokken en zou vanavond in Yo kohama arriveren. Op 24 maart zal in het Waldorf-Astoriahotel in New York de kost baarste zegel ter wereld worden geveild: het is het enige exemplaar van een 1-centszegel van Brits-Guyana van 1856. De zegel is uitgevoerd in zwart op karmijn. Op het exemplaar is tevens de paraaf van een postbeambte te zien. Dit werd gedaan om namaak te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9