CHJO vuurt vragen af op de Kamerleden Twintig miljoen schade bij brand van 22 uur Commentaar Schijndelse gifmengster voor Bossche rechtbank Een verheugende mededeling: 'Kaas uit het vuistje' heeft niets met sex te maken. Saldo schatkist tot f8 miljoen gedaald Verolme tevreden over rapport Mr. Scholten: „Ik werk er niet aan mee alles goed k em wel Weekstaat Nederlandsche Bank Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Schelden Om twee moorden en enkele pogingen Zendamateur beklaagt zich over politie PTT verzond 250 miljoen stukken kerstpost 7 WOENSDAG 7 JAJNrtJlA'RI 1970 Mr. Scholten Quo cadis ARP? Een oud verhaal wil, dat toen Dr. A. Kuyper met een gezelschap in een kotter op de Zuiderzee voer, hij aan de schipper vroeg of hij het roer eens mocht houden. De schipper „Kunt U xrhipperen?". Antwoord van Dr. Kuy- per: „Neen, wel sturen". Thans Mr. Biesheuvel: „Ze horen bij ons", (de radicalen). Mr. Biesheuvel later: „Samen uit, samen thuis", (met KVP en CHU). Mr. Biesheuvel na het convent: „Wij gaan door met de Achttien" (KVP, CHU en ARP). Drs. J. P. Feddema, lid van de ARP, sloot zich ook aan bij het PAK (PvdA, PSP en D'66). Mr. Scholten zal bedanken vóór de ARP als zij doorgaat met de Acht tien. (Zij gaat door). Prof. Verkuyl stelt voor een scha- duw-urgentieprogram op te stellen. {Radicaal uiteraard). Een stap verder: „Dr. Bruins Slot stelt voor een concilie te houden tus sen christenen uit de ARP, PPR en PvdA. (Radicale christenen uiteraard). VU-Hoogleraar S. U. Zuidema: „De ruimte, die de AR-radicalen op het laatste partijconvent hebben gekregen, was voor mij een bevestiging, dat ik geen lid van deze partij meer kan zijn. Zij gebruiken het woord radicaal in dubbelzinnige betekenis". Vraag: Waar blijft de „Veerman", die in 1970 tegenstand biedende aan de heftige rukken naar links, aan het roer de grote (zwijgende) meerderheid van de ARP met vaste hand door de woelige politieke wateren leidt naar een eensgezinde, gezonde, vooruitstre vende partij? Amersfoort P. G. Mantel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Kamerle den van de CHU hebben van de jongerenorganisatie, de CHJO, een formulier met 44 vragen toegestuurd gekregen. Deze vra gen, die niet alleen gaan over het parlementaire werk van de Kamerleden, maar ook hun maatschappelijk en persoonlijk leven betreffen, moeten voor 10 januari beantwoord zijn. De Ka merleden ontvingen de vragen 29 december. Een verontwaardigde mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer, heeft nog dezelfde dag een artikel voor De Nederlander geschreven. Hij stelde: „Ik pas ervoor om daaraan medewerking te verlenen. Wanneer de competente organen van de Unie mij in de toekomst met het oog op een eventuele kandidaatstelling vra gen willen stellen, zal ik daaraan zo veel als in mijn vermogen ligt mede werking verlenen. Maar binnen de Unie moeten de verhoudingen goed in het oog worden gehouden". De gevraagde gegevens zouden bestemd zijn voor een commissie van de CHJO, die een verslag moet opstellen over de werkwijze en het beeld van de Tweede-Kamerfractie en over de kwaliteiten van deze frac tie. Duidelijkheid „Het is niet eens bekend wie er in deze commissie zitten. Dat is terwille van de duidelijkheid nooit meege deeld", zegt mr. Scholten. Hij leest ons een aantal vragen voor, die er niet om liegen. De com missie, in een begeleidende brief de „commissie fractiebegeleiding" ge noemd, deelt mee haar informatie uit vele bronnen te betrekken. Maar men acht het fair om ook de Kamerleden zelf te vragen. Reactie van mr. Schol ten „iedereen mag vra gen wat hij wil, maar ik heb ook het recht niet te antwoorden." Zijn bezwaar is vooral, dat de com missie die de schriftelijke enquête instelt, niet competent is. „De Unie heeft een dagelijks bestuur en een commissie van wijzen, die straks ad vies uitbrengen over de toekomstige fractie." Instemming Op zijn artikel heet van de naald In De Nederlander heeft mr. Scholten veel positieve reacties gekregen. De reacties waren meer dan gemiddeld een artikel oplevert. Hij verwacht dan ook dat de schriftelijke enquête van de CHJO niet zo'n groot succes zal zijn. De animo onder de Kamerle den om al die vragen te beantwoor den is in het algemeen gering. Ze moeten mededelingen doen over de maatschappelijke activiteiten van echtgenotes, over de omvang van de bijverdienste, en meedelen of de poli tieke inzichten van het Kamerlid van invloed zijn op de ministers, me de-Kamerleden, pers en kiezer. Over de pers wil men weten hoe de contacten zijn en of alles wat men zegt goed wordt weergegeven. Veel AMSTERDAM, 6 jan. De eerste weekstaat van de Nederlandsche Bank in 1970 laat een terugkeer van bankbiljetten zien na de ultimo op vragingen. Het gaat om een bedrag van 286 min., waardoor de post „bankbiljetten in omloop" is gedaald tot ƒ9113 min. In totaal was een be drag van ƒ580 min. per de ultimo opgevraagd zodat nog een flinke post is achtergebleven. De schatkist heeft betalingen ver richt, zijnde aflossingen en rente op gevestigde schulden ten bedrage van ƒ161 min., waardoor het saldo van de schatkist daalde tot slechts 8 min. De goud- en deviezen voorraad «teeg met 276 min. tot ƒ7799 min., waarvan ongewijzigd ƒ6198 min. aan goud. De post „diverse rekeningen" «teeg met 321 min. tot 490 min. De rekening „wissels, promessen, schat kistpapier en schuldbrieven in disconto" daalde met ƒ201 min. tot 262 min. De banken hebben van hun betere positie gebruik gemaakt om voor 194 min. dure voorschotten af te lossen. Daarna resteert voor deze re kening nog een bedrag van 607 min. Het tegoed van de banken bij de centrale bank onderging geen wijzi ging en bleef op 85 min. In verband met een terugbetaling In guldens aan het Internationale Monetaire Fonds ontving de staat 8 min. van het fonds. De staat heeft deze guldens aangewend voor aflos sing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was onderge bracht ter financiering van gul denstrekkingen. Op 1 januari 1970 heeft de eerste toewijzing van bijzondere trek kingsrechten in het IMF plaatsgevon den. Het aandeel van Nederland in deze toewijzing bedraagt 87.360.000 rekeneenheden (in waarde gelijk aan de U.S. dollar) of wel, tegen pariteit omgerekend, 316.243.200. Activa: 8/1 29/12 (ln duiz. guldens) Goud 8.197.770 6.197.770 Vorderingen ln goud enz. 1.342.631 1.400.070 Buitenl. betaalmidc 147 139 Guldensvord. op buitenl. 10.436 2.457 Papier in disconto 262.242 462.995 Papier door bank gekocht 1.033.605 1.042.729 Voorschotten en beleningen 607.366 801.826 Nederl. munten 28.683 28.277 Passiva: Bankbiljetten 9.112.684 9.399.000 's Rijks schatkist 7.754 169.181 Banken in Nederl. 85.088 84.968 Andere ingezetenen 48.449 45.132 Banken In buitenl. 48.868 54.801 Andere nlet-ingez. 13.265 17.180 Saldi buitenl. geld 7.932 5.960 Totaal in goud en deviezen 7.798.937 7.522.896 Waarvan convert. 1.342.778 1.400.209 Waarvan convert. 1.3^2.778 1.400 209 Dekkingspercentage 84.28 77.71 van deze vragen noemt mr. Scholten onzinnig. Hij meent zijn werk als Kamerlid in volstrekte openheid te verrichten. „Iedereen in of buiten de Unie is in staat te oordelen." Aan de schriftelijke enquête zal hij niet meewerken. (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumalisclie pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsetn. Onmiddellijk m de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige wanntesensalie pf Irritatie van de huid te veroorzaken) en •"doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de band hebt om zodra het nodig is de "pijn te verlichten. AI.GESALbijalle apoth. en drog. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Om precies 18.52 uur gisteravond kon com mandeur B. Vossenaar het lang verwachte sein „brand meester" geven voor de grote brand in het Groothandelsgebouw. Dat was ruim 22 uur nadat maandag avond voor het eerst alarm werd gemaakt voor het bedrijf van Dehnert en Jansen. De aldus ontvangen, alsmede de in transacties te verwerven, bijzondere trekkingsrechten worden voorlopig opgenomen onder het hoofd diverse rekeningen aan de debetzijde van de balans, terwijl de tegenpost van de toewijzing aan de creditzijde voorlo pig eveneens ander het hoofd diverse rekeningen paraisseert. Overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 8 ecember wordt het be zit yan de Bank aan bijzondere trek kingsrechten in aanmerking genomen bij de berekening van het percentage goud en deviezen. Stand van het schatkistpapier: Omschrijving: 5 januari 1970 en 29 december 1969. Schatkistpromessen 705.800.000 714.800.000. Schatkist biljetten ƒ4.905.600.000 5.137.000.000 De geldmarkt is nog steeds krap. Geldkringen verwachten daarin voor de komende dagen weinig verande ring, ondanks een te verwachten ver dere terugkeer van bankbiljetten. Het tarief voor daggeld bleef onver anderd 6 3/4 pet. Alhoewel nog niemand de juiste schade kan berekenen, denken insiders dat die wel eens in de buurt van de twintig mil joen gulden kan liggen. Daarbij is dan gerekend de schade aan inventaris en aan het gebouw. Deze bouwkundige schade is hoog omdat vele betonnen delen te lang aan de grote hitte blootgesteld zijn geweest. Vele malen hebben zowel de heer Vossenaar als zijn collega F. Th. Klouwens op het punt gestaan brand meester te melden. Maar telkens ging het niet door omdat steeds elders in het daar getroffen pand het vuur weer oplaaide. Dat gebeurde zelfs omstreeks vier uur gistermorgen toen de brand weer ontstond waar hij oorspronkelijk was begonnen, vlak bij de beruchte kit- kluis opbergplaats voor brandgevaar lijke lijmsoorten). Hoofdbrandmeester A. J. van der Vussen houdt zich met de nablussing bezig. Dit zou nog een deel van de dag in beslag nemen. Het zal echter nog verscheidene dagen duren alvo rens het gloeiend hete beton zover is afgekoeld dat de uitgebrande ruimten veilig te belopen zijn en men de wer kelijke schade kan gaan vaststellen. Vooral de schade aan het pand is groot. Pas gistermiddag kon precies wor den vastgesteld wat had gebrand en hoe de brandweer (alleen de Rotter damse zonder assistentie van andere korpsen, dit in tegenstelling tot wat aanvankelijk werd gemeld) de vuur zee had bevochten. Het vuur is ontstaan op de begane grond in het magazijn van Dehnert en Jansen, niet in de kelder, die ook daarna niet heeft gebrand. De eerste aanval gebeurde vanaf de zogenaam de expeditiestraat in het Groothan delsgebouw. Via een opengebroken luik kon men gaan spuiten. Tegelijk werd het vuur van bovenaf bewerkt via het trappenhuis aan de zijde van de spoordijk. Dit lukte aanvankelijk aardig. Daarom dacht de heer Vossenaar om twaalf uur middernacht de brand te hebben gelocaliseerd in het rechtse deel van het magazijn, het verst ver wijderd van de reeds genoemde kit- kluis. Men wilde die vooral bescher men. Desondanks liet de heer Vosse naar toen groot alarm maken. Dat was omdat via de zogenaamde ring leiding te weinig water kon worden aangevoerd en men zogenaamd open De (omnisbare) communicatie is met dikbesneeuwde wegen alleen met veel kunst en vliegwerk in stand te houden, vooral als je alleen de beschikking hebt over een (brom)fiets. In de zomer een uiterst wendbaar voertuig, maar in dit jaargetijde valt het niet altijd mee om het vaderlandse vervoermiddel in de sneeuwlaag rijdend te houden DR IS EEN eind gekomen aan de rust die sedert oktober aan het Chinees-Russische propaganda-front heerste. Aan geen van beide ztfden neemt men meer een blad voor de mond. Vooral de Chinezen weren zich- Zy bereiden de bevolking openiyk voor op de mogciykheid van een Russische aanval waarby kernwapens gebruikt worden. Ook de Russen laten zich niet onbe tuigd. zy spreken van oorlogsvoorbe reidingen die samengaan met boosaardige perscampagne tegen Rus land. De te Peking gehouden besprekingen over grensconflicten biyken niet al leen te zyn mislukt, doch de tegen stellingen nog te hebben vergroot. Deze onderhandelingen moeten bin nenkort worden hervat. Het is echter de vraag, of zy doorgang kunnen vin den. De Chinese aanvallen dragen nu ook een persoonlijk karakter, zoals het geval was toen Chroesjtsjef de leiding nam van Stalins ontluistering. Peking voorspelde de ondergang van de Russische premier en kreeg gelyk. Voor partijleider Breznjef ziet het eenzelfde toekomst weggelegd. De Russische leiders worden ervan beschuldigd, in eigen land een fascis tische dictatuur te hebben gevestigd en chantage te plegen met kernwa- penS. Algemeen wordt aangenomen, dat de Chinese leiders inderdaad bevreesd zyn dat de Russen een excuus zoeken om tot de aanval over te gaan. Dezen zouden het voornameiyk voor zien hebben op de kleine maar groeiende „kernmacht" van China, die nu nog vrü eenvoudig kan worden uitgeschakeld. Dat Peking in oktober instemde met besprekingen over grensconflicten, was wellicht ingegeven door de wens een afkoelingsperiode te verkrygen. Als zich geen nieuwe incidenten voordoen, kan deze periode voor on bepaalde tijd voortduren en is er geen onmiddcllyk gevaar van de kant van Moskou. De stryd aan het propaganda-front dient een ander doel. Zowel Chinezen als Russen hebben er belang by van wege de situatie in eigen land en in vloedssfeer. Vooral Peking heeft er behoefte aan, omdat het de „culturele revolutie" in naam van Mao Tse-toeng nog lang niet te boven is gekomen. Daarom scheldt het het hardst (Van onze speciale verslaggever) DEN BOSCH Voor de Bos sche rechtbank is vanmorgen het proces begonnen tegen de 41- jarige Riet S.-H., die ervan ver dacht wordt twee moorden te hebben gepleegd en verschillen de pogingen tot moord te hebben ondernomen. RIJSSEN De fotograaf M. A. J. Geels uit Enter (Overijssel) heeft bij de officier van justitie in Almelo een klacht ingediend tegen het optreden van de rijkspolitie in zijn woning op 28 december. Op die dag werd een inval gedaan omdat de politie naar later bleek terecht vermoedde, dat er in het huis een illegale zender was gevestigd. Klager vindt, dat hij, zijn vrouw, twee broers en een zuster te hard handig zouden zijn behandeld door de politie. Ondanks een huiszoekingsbevel had de fotograaf geweigerd de poli tiemannen binnen te laten. Deze for ceerden hierna de deur. Tijdens de huiszoeking deed zich nog een inci dent voor toen een van de politie mannen door het plafond zakte. De zender, die de fotograaf bedien de, was in de ether ónder de naam Radio Valencia. Het heeft intussen bevreemding ge wekt. dat ondanks het feit, dat de installatie in beslag is genomen. Ra dio Valencia nog steeds in de lucht DEN HAAG De posterijen heb ben tussen 9 december en 2 januari 250 miljoen poststukken verzonden. 30 miljoen meer dan in dezelfde peri ode van het jaar ervoor. Hoewel In december geen campagne is gevoerd j om kerst- en nieuwjaarskaarten tij- I dig te posten, kon de topdrukte toch vrij goed worden opgevangen. Alleen gladheid en mist veroor- j zaakten op enkele dagen enige* ver traging. Voor het proces, dat uniek voor Nederland is, zijn zes zit tingsdagen uitgetrokken. De of ficier van justitie is mr. J. Boos ter, die zich ruim een jaar met de zaak heeft bezig gehouden. In de telastlegging wordt naar vo ren gebracht dat Riet S.-H., die tot haar arrrestatie in december 1968 in Schijndel woonde in 1962 haar echt genoot, de 35-jarige mijnwerker Jo hannes van Eijndhoven, om het leven heeft gebracht. Zij deed dit door het landbouwgif parathion in zijn koffie te mengen. Als doodsoorzaak werd indertijd gemeld dat de man, die tien minuten na het drinken van de kof fie stierf, een hersenbloeding gekre gen had. In 1964 zou Schijndelse Riet, zoals de vrouw in de volksmond heet, haar vader, de 82-jarige Petrus Laurentius Hendriks, van het leven hebben be roofd. Ook in dit geval zou gebruik zijn gemaakt van een pesticide, die ze in een glas water mengde. „Over leden aan ouderdomszwakte", luidde de medische verklaring. Volgens de dagvaarding had ver dachte tussen 1 januari 1959 en 1 januari 1961 tevergeefs geprobeerd de Geleense Jeanne M.E.Ruault te ver giftigen een vrouw, die ze als haar rivale in een nieuw opgevatte liefde beschouwde. Eenzelfde feit wordt haar ten laste gelegd ten aanzien van haar tweede echtgenoot, de 64-jarige Frarft Sleutjes uit Schijndel, die ze in 1964 giftige soep probeerde te laten eten. Volgens de officier van justitie zijn in alle gevallen verscheidene pogin gen tot vergiftiging ondernomen. Verdachte zou niet alleen parathion hebben gebruikt, maar ook DDT en zinkfosfide. Schijndelse Riet is moeder van vijf kinderen tussen 10 en 17 jaar die allen uit haar verbintenis met Johan nes van Eijndhoven zijn voortgeko men. De kinderen worden thans ver zorgd door haar tweede man, die de dans ontsprong, doordat hij de soep die ze voor hem had klaargemaakt, weigerde. water moest gebruiken. De brand weer haalde dat uit de Proveniers- singel. Toen men zover was, brak de brand door een houten wand (waarvan ver moed werd dat het een stenen muur was) heen naar een zogenaamde vluchtgang rechts achterin het maga zijn. Hierdoor werd de opslagplaats van Van Gend en Loos ernstig be dreigd. Het was toen half twee. Toen de brandweer dit vuur aan het blus sen was, werd er links rook gezien bij de kit-kluis. De brandweer trok weer naar links maar kon de vuur haard niet goed naderen omdat er een tussenverdieping was die dreigde in te storten. Tegen acht uur dinsdagochtend dacht de leiding beide vuurhaarden onder controle te hebben. Toen bleek dat het vuur door de betonnen vloer naar de eerste verdieping was door gebroken (naar de telefooncentrale). Dat had niemand verwacht. Het vuur verspreidde zich snel over die eerste verdieping en omstreeks twaalf uur 's middags ook over de tweede verdieping ondanks de inzet van waterkanonnen. Beide vuurhaar den op de eerste en de tweede ver dieping zijn dinsdagmiddag van vijf zijden benaderd. Dat bleek dus tegen zeven uur 's avonds eindelijk doel treffend. Even heeft in de nacht van maan dag op dinsdag nog een kabelschacht in brand gestaan over een hoogte van vijf verdiepingen, maar dat was snel geblust. De kelders en de loods van Van Gend en Loos zijn dus, hoe wel er waterschade is, gespaard ge bleven. Voortdurend zijn negentig brand weerlieden uit Rotterdam aanwezig geweest regelmatig afgelost door brandweermensen die zich vrijwillig aanmelden en uit Hillegersberg. Brandweercommandanten van nabu rige plaatsen kwamen hun diensten aanbieden, maar dat was niet nodig. Wel werd de BB om assistentie ge vraagd. In totaal zijn zeven brand weerlieden onderzocht wegens be dwelming, twee zijn opgenomen in een ziekenhuis. Vele ruiten zijn gesprongen omdat het beton ging werken. Hierdoor werd de brand vaak aangejaagd evenals via de open trappen en galerijen. De heer Vossenaar noemde het dan ook een zeer moeilijke brand. Hij heeft ge merkt dat het bij een dergelijke brand nuttig is een vaste commando- en verbindingspost in te richten. ROTTERDAM Scheepsbou wer Verolme is tevreden over het rapport, dat mr. Biesheuvel en prof. Langman over de posi tie van zijn concern hebben op gesteld. In een communiqué liet hij gisteravond weten het rap port „zeer geruststellend" te vin den. „Het heeft aan onze ver wachtingen voldaan, de positie ve punten hebben de overhand." Over de inhoud wilde hij overi gens niets bekendmaken. Behalve aan Verolme is het rap port ook gestuurd naar het ministe rie van economische zaken, dat op dracht gaf voor het onderzoek in ver band met de moeilijkheden door ver liezen bij de bouw van mammoetsche pen. Ten aanzien van het personeelsbe leid zal nog een afzonderlijk rapport worden opgemaakt. Vele mensen hebben het gevoel dat sex pas in 1963 of daaromtrent is uitgevonden. Er is niet meer zoveel drukte om iets gemaakt sinds de uitvinding van de veiligheidsspeld. Het heeft ook z'n goede kanten misschien, maar je wordt er wel eens tureluurs van. Wij houden ons in elk geval er buiten. U zult hier geen blote juffrouw zien die guitig een stukje kaas vasthoudt. U zult ook geen suggestie lezen alsof mannen kerels zouden worden als zij met het mes in de hand naar de keuken stappen om daar bruut een kloek stuk kaas af te snijden. Kaas uit het vuistje is gewoon een lekker hapje tussendoor (en wij verzoeken u deze zin met reine geest te lezen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7