PremierAlle begrip voor bezorgdheid van De Block altijd safe! Rente tot 7% Rijkspost spaarbank Minister wist zijn beleid niet goed te presenteren Brown optimistisch over vredeskans Nabije Oosten SUKRISTOL De verantwoordelijkheid kan ik niet meer dragen Historisch restaurant De Wereld gesloten DE JONG „ECHT BEDROEFD" Chinees-Russisch conflict: geen hoop Waarom de minister aftrad Positieve punten in metaal-cao gaven doorslag MUSEUM IN WAGENINGEN Benoeming van De Block ivas een verrassing Ceylonezen Nederlanders discrimineren NA GESPREK MET NASSER Mechanisme van de indexering 5 WOENSDAG 7 JANUARI 1970 Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. (Vervolg van pag. 1) Het was gistermiddag voor de vierde keer, dat de metaal-cao in het kabinet aan de orde kwam. Opvallend was, dat de minister van financiën, prof. dr. II. J. Wittévèen, niet aanwezig was. „Tij dens het weekeinde heb ik telefonisch nog het hele probleem met hem doorgesproken"', verklaarde premier De Jong. HONGKONG Het ziet er niet naar uit. dat de tweede ronde van de Chinees-Russische besprekingen over de grensgeschillen enig resultaat zal opleveren. De tekenen wijzen niet op een dooi in de verhoudingen. Diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de besprekingen vroeg of laat vast zul len lopen, temeer omdat bij de eer ste ronde nits bereikt zou zijn. De Chinese leiding geeft blijk van grote terughoudendheid en een nog groter wantrouwen gezien de sedert de herfst op gang gekomen defensie inspanning aan de grens met de Sow- jetunie. De bezorgdheid over de ge volgen van de metaal-cao voor 1971 was de reden van het aftre den van minister De Block. Van hem had het kabinet (minister Roolvink) deze belangrijke cao moeten afkeuren. (Zie elders de ze pagina.) „Wij hebben alle begrip voor deze bezorgdheid", verklaarde de mi nister-president. „Maar de positieve punten in deze cao hebben toch de doorslag gegeven." „De cao is evenwichtig. Ook is het belangrijk, dat de werknemers een deel verwerven van de toenemende welvaart. We zitten hier economisch niet op een eiland. Bovendien", ver volgde de premier, „stelt het kabinet een goede verhouding met het be drijfsleven zeer op prijs." Advies Aan de gerichte adviesaanvrage aan de SER hecht het kabinet grote (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na zijn altre den heeft mr. De Block premier De Jong een brief geschreven, waarin de motieven van zijn be sluit worden genoemd: Gezien de consequenties hiervan i voor de ontwikkeling van de prijzen, cn de toekomstige werkgelegenheid, met name in de zwakkere sectoren I en regio's, kan ik onder deze omstan- j digheden de verantwoordelijkheid voor het economisch beleid niet meer j dragen." waarde. De bedoeling is voor de in dexering, waartegen geen bezwaar bestaat, spelregels te krijgen. Anders loopt onze economie gevaar dol draaien. Tegen de cao voor de metaalin dustrie heeft het kabinet nu geen be zwaar gemaakt. „Maar", zei premier De Jong, „elke cao zal op het eigen karakter worden bekeken." Het nadere advies van de SER wordt ook belangrijk geacht om te voorkomen, dat de verhogingen van de indirecte belastingen teveel op de schouders van de zwakkeren worden gelegd. Deze lasten moeten over het gehele volk worden verspreid. De minister-president hoopte, dat het NKV en NVV zouden willen mee werken aan het advies over het me chanisme van de indexering. Fracties Nadat ide beslissing over de me taal-cao was gevallen en minister De Block besloot af te treden, bracht de premier koningin Juliana en de frac tieleiders van de regeringspartijen op de hoogte. Latere reactie van mr. M. Vrolijk: „Het is een volkomen raadsel, waar om wij over een dergelijke belang rijke gebeurtenis niet worden inge licht." Deze keer was er op mr. Dc Block geen druk uitgeoefend om aan te blijven, zoals eerder, wanneer deze bewindsman het moeilijk had, wel met succes was gebeurd. Procedure De procedure bij deze ministerscri sis was, dat de minister-president de brief om de ontslagaanvrage met een politiek advies heeft doorgestuurd naar koningin Juliana. Premier De Jong, die het nieuws van de ministerscrisis omstreeks- kwart over vijf gistermiddag in het perscentrum Nieuwspoort in g WAGENINGEN Ofschoon dc pachtovereenkomst met de ge meente Wagcningcn nog niet is afgelopen, heeft de exploitant van het café- restaurant Dc We reld, de heer II. J. Brugman uit Ede, besloten het restaurant te «luiten. De Wereld was voor de oorlog een hotel met een landelijke naam. In mei 1945 kwam het in het internationale nieuws, door dat daar de onvoorwaardelijke overgave van de Duitse generaal Blasköwicz aan de Canadese ge neraal Charles Foulkes tot stand rwafn. Het ernstig gehavende gebouw verd na de oorlog gedeeltelijk ïersteld en De Wereld beleefde een korte bloei als capitulatiemu seum. Intussen was het rljksei- ■:endom geworden. 1-let was de bedoeling de hoofd- zetel van de landbouwhogeschool in De Wereld te vestigen. Deze plannen raakten van de baan en het rijk verhuurde het gebouw aan Wageningen. Met opoffering van het capitulatiemuseum werd De Wereld ingericht als restau rant. maar de exploitatie bleek de laatste tijd niet meer renda bel. Plannen voor dc stichting van een uitgebreid capitulatiemuseum bleken financieel niet haalbaar. Over de bestemming van De We reld is nog geen beslissing geval len. De gemeente Wageningen denkt aan het vestigen van een cultureel expositie- en ontmoe tingscentrum. waarin toch weer plaats vrij zou kunnen komen voor het capitulatiemuseum. De tekst van deze brief luidt: „Lk stel er prijs op te motiveren, waarom ik heden besloot de Ko ningin in overweging te geven mij als minister van Economische zaken ontslag te verlenen. De doorbreking van de inflatiespi raal werd zowel door de regering als door de partijen in het bedrijfsleven gezien als de voornaamste opgave voor het sociaal-economisch beleid in het jaar 1970. Daarbij werd als uitgangspunt aanvaard het veertien de halfjaarlijkse rapport van de So ciaal-economische raad. Hierin werd de juiste grondslag aanwezig geacht voor deze doorbre- king. Dit impliceerde een zekere ma- i tc van terughoudendheid op verschil lende gebieden, maar met name ook bij het stellen van looneisen. Vit gangs punt Uitgangspunt was een loonstijging, die de verbetering van het reële vrij besteedbare inkomen zou stellen op I 2,5 3 procent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. L. de Block, 65 i jaar, is sinds 5 april 1967 minister j van Economische zaken. Zijn benoe- ming was een verrassing, want j slechts weinigen hadden in hem een toekomstige minister gezien. Hij was zijn loopbaan als bankbe diende begonnen, studeerde in de avonduren rechten en kwam op zijn 43ste jaar in overheidsdienst. Mr. De Block klom op tot directeur-generaal van de industrialisatie. Hij onderbrak in 1960 zijn ambtelijke loopbaan om directeur van de KLM te worden. Drie jaar later was hij staatssecre taris van buitenlandse zaken. In de schaduw van minister Luns viel hij zelden op. Veel was hij in Brussel. Hij was staatssecretaris in het kabi- net-Marijnen, het ministerie-Cals en het kabinet-Zijlstra. In deze laatste regering was hij voor het internatio nale vervoer ook staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Staatssecretaris drs. L. J. M. van Ik heb nu moeten vaststellen, dat naar mijn overtuiging in het metaal- contract voor 1970-1971 op belangrij ke onderdelen te sterk wordt afgewe ken van bovengenoemd advies. Ik acht dit te ernstiger, omdat het me taalcontract, naar in het verleden is gebleken, in belangrijke mate bepa lend is voor de loonontwikkeling. Ondanks het feit, dat ik begrip heb voor de sociaal-psychologische over wegingen in het vlak van de loonpoli tiek. til ik zwaar aan het feit. dat van het voorgenomen doorbreken van de loon- en prijsspiraal weinig of niets terecht zal kunnen komen nu opnieuw hoge nominale loon- en prijsstijgingen gaan optreden, met na me ook in 1971. Twijfelachtig Het is op zijn minst twijfelachtig of zo de wens daartoe zou bestaan in het begin van 1971 in de dan bestaande omstandigheden een gewij zigd beleid gerealiseerd zou kunnen worden. COLOMBO Op een olieraffina derij van de staat Ceylon hebben gisteren tachtig Ceylonezen het werk neergelegd uit protest tegen „rassen vooroordeel" van Nederlandse techni ci. De arbeiders beweren dat een „blanke technicus" hun vakbondslei der heeft aangevallen en dat een Ceylonese technicus in opleiding door een Nederlandse collega was „mishandeld". Ook zeggen zij dat de Nederlanders een eigen kantine wil den openen. D. Morset. die de leiding heeft over de veertig Nederlandse technici op de raffinaderij, ontkende de beschuldi gingen. De twee bewindslieden die gisteren hun ontslag aanboden. Links de (voormalige) minister van economische zaken mr. L. de Block, rechts zijn staatssecretaris, drs. L. J. M. van Son. TEL AVIV/KAIRO George Brown, vice-voorzitter van de Britse Labour-partij, is „tame lijk optimistisch" over de kansen voor het conflict in het Nabije Oosten. Hij verklaarde dit giste ren na zijn gesprek met Egypti sche leiders, onder wie president Nasser. Hoewel hij niets over de besprekin gen wilde vertellen, zei hij wel „niet zo vrolijk te zijn als ik dacht, dat Nasser geen belangstelling voor vre de had." Hij legde er de nadruk, dat de resolutie van de veiligheidsraad van I 1967 als basis voor de oplossing moet dienen. Of die oplossing moet inhou den, dat Israël zich uit de bezette gebieden terugtrekt, wilde hij echter niet zeggen. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren weer militaire doelen in Egypte en bases van de guerrilla's in Libanon bestookt, in antwoord op Egyptische luchtaanvallen over ^het. Suezkanaal. Volgens Tel Avlv zijn alle toestellen teruggekeerd: Kaïro bericht het neerschieten van een Mi- Volgens defensie-minister Dajan heeft Israël sinds de juni-oorlog 76 Arabische vliegtuigen neergeschoten: 62 aan het Egyptische en 14 aan het Syrische front. Aan het Suezkanaal heeft Israël Opvallend volgens mr. Vrolijk is vooral, dat minister Witteveen, die als bewindsman van Financiën nauw met minister De Block moest samen werken, niet aanwezig was in de be langrijke kabinetsvergadering. Mr. Biesheuvel, fractieleider van de ARP legde er de nadruk op. dat mr.'De Block niet is afgetreden als I gevolg van een conflict met de Ka mer. Hier was sprake van een intern conflict in het kabinet. Mr. Biesheuvel: „De brand heeft men weten te lokaliseren en is niet doorgeslagen naar andere verdiepin gen zoals in het Groothandelsge bouw." De fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, betreurde het aftreden. En hij had deze waarderende woor den: „Dit geldt te meer, omdat mi nister De Block in de afgelopen jaren zeer belangrijk werk heeft verricht met name voor de werkgelegenheid en de industrialisatie, niet het minst in Limburg." Drs. Schmelzer bleek niet zo zwaar te tillen aan het probleem van de opvolging. „In 1967 was het voor ons l bij de kabinetsformatie wel moeilijk j om geschikte kandidaten te vinden, gaf hij toe. Maar nu is het 1970. 113 doden geteld en 300 gewonden. De Egyptenaren zouden zeker dui zend doden hebben gehad. Aan de Egyptische grens zijn 3971 incidenten voorgevallen aan de Jor daanse 3094 en aan de Syrische 305. In Israël zijn 999 sabotagedaden verricht, waarvan 144 in het land zelf en 855 in bezette gebieden. Daar bij verloren 40 Israëlische burgers het leven en werden er 360 gewond; onder de militairen werden 23 doden en 165 gewonden geteld. Volgens Dajan heeft Egypte, verge- leken met de toestand tijdens de juni- oorlog, 170 procent meer pantserwa- gens en vliegtuigen. De kwali- jteit van de wapens is sterk verbe- I terd, aldus Dajan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de cao-metaal komt het mechanisme van de indexe ring op het volgende neer: Eens per half jaar (namelijk op 1 juli en op 1 januari) wordt, om de reële koopkrachtverbetering van 2.75 procent te handhaven, bijgestuurd. Dit wordt bepaald door de prijsin dexcijfers van de gezinsconsumptie in voorafgaande zes maanden. De bijsturing mag niet verder gaan dan maximaal drie procent per half jaar en maximaal zes procent per kalenderjaar. Gaat men boven de zes procent, dan zijn opnieuw onderhan delingen nodig. Over dit systeem heeft minister Roolvink nader advies gevraagd aan de SER. In afwachting van dit advies heeft het kabinet geen bezwaar len maken tegen de cao-metaal. zeischap van de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dc heer G. van der Wiel, meedeelde, beloofde in overleg met de KVP-fractie zo snel mogelijk aan de opvolging te werken. WITTEVEEN Son, lid van de Tweede Kamer van 1963-1966, trad 18 april 1967 toe tot het kabinet-De Jong. Hij heeft zijn functie ter beschikking gesteld. Premier De Jong werd gisteren mi nister van economische zaken ad in terim, maar het was de bedoeling dat minister Witteveen, die enkele dagen geleden met vakantie ging, zou wor den teruggeroepen om de portefeuille van mr. De Block te gaan beheren, zolang de opvolger niet is benoemd. Mevrouw Van Santen-van der Ham uit Driebergen is gisteren in het zie kenhuis overleden. Zondagavond was de auto, waarin zij en haar man za ten, tegen een boom gebotst. De heer Van Santen was maandagavond reeds overleden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block heeft op velerlei gebied een zeer goed beleid gevoerd, verklaarde minister-president De Jong gisteren. Hij zei persoonlijk echt bedroefd te zijn over het aftreden van zijn minister van economische zaken. Veel heeft mr. De Block gedaan op het gebied van de werkgelegenheid, de regionale industrievestiging, in het bijzonder In het zuiden van het land, bij de onderhandelingen over de ul- tracentrifugeprojecten en over Eura tom. Maar mr. De Block wist zijn beleid niet te presenteren, verzuchtte de premier. Het oordeel van mr. M. Vrolijk (soc.) was geheel anders: „Mr. De Block is een zeer vriendelijk man. Maar hij had nooit minister van Eco nomische zaken moeten worden. Dik wijls hebben we door middel van moties hem uitgenodigd af te treden. Nu is het eindelijk zo ver." Mr. Vrolijk zei bang te zijn, dat als gevolg van dit aftreden de onderlinge verhoudingen in het kabinet er niet beter op zijn geworden. Er zijn nu wel mogelijkheden. We kunnen iemand zoeken in de fractie, in het kabinet of elders", aldus de voorzitter van de KVP-fractie. Commentaar van NW-voorzitter Kloos: „Het zou me niet verwonderen als de opvolger van De Block de voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer zou zijn. Ik heb het idee, dat de kaarten van tevoren al zijn geschud." Reactie van de heer P. J. J. Mer- tens, voorzitter van het NKV: „Als het niet lukt een opvolger te vinden in KVP-kring is de heer Schmelzer de eerste figuur om de opengevallen post te vervullen." De heer A. Borstlap, vice-voorzitter van het CNV zei: „Het besluit van minister De Block is voorbarig. In de tweede helft van januari zou hij nog een gesprek hebben met het bedrijfsle ven over het prijsbeleid. Hij had beter eerlijk kunnen zeggen „dat hij er van af wilde". De metaal-cao is maar een aanleiding om af te treden." De fractieleider van de CHU, de heer J. T. Mellema, kon zich de be zwaren wel voorstellen, die mr. De Block heeft tegen de c ao-metaal. Trouwens deze bezwaren moesten wel in het hele kabinet bestaan. An ders zou men er niet zo vaak over vergaderen. Ook kon de heer Melle ma begrip opbrengen voor de handel wijze van mr. De Block. Maar vooral gezien de psycholo- gische gevolgen is het zeer juist, dat het kabinet geen bezwaren heeft wil len maken tegen de metaal-cao. De opvolging van mr. De Block ziet de heer Mellema als een lokale aangele genheid van de KVP. „Maar", aldus dc heer Mellema, „de fractievoorzitters van dc rege ringspartijen moeten in de opvolging gekend worden op een ogenblik, dat er nog geen beslissing is gevallen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5