Pieterskerk vóór 1975 naar universiteit Commentaar Parkeerterrein bij zwembad Leiderdorp Scheiding Geen verkoop maar 'n 'beschikbaarstelling' Vuil op ijs Waarom richtten G.S. zich tot Leiden Bedrijfsleider mishandeld Scheidende kerkvoogd Van Hoeken van s-Gravenpolder: 16 ongelukken door gladheid Tabletten terecht Jaagt nog NIEUWE AULA EN UITBREIDING VOOR RHIJNHOF NIEUWE IEIDSE COURANT Van het duinland schap en het strand gaat ook in deze tijd van het jaar een sterke bekoring uit. Mis schien nog wel meer dan zomers, want nu hoeft u deze belevenis niet te delen met ontel baar velen. In deze stil le wereld, vlak bij huis kunt u de ontspanning van lichaam en geest vinden die nodig is om het drukke leven weer aan te kunnen. ..Je moet je er natuurlijk wel goed op kleden", zei ons een eenzame strandwandelaar. Maar het is werkelijk een verrukking". Ingezonden Enige jaren geleden stond er in dit dagblad een grote foto van de afbraak bij de St. Jorissteeg en Ho- gewoerd. Men klaagde aldaar steen en been over de menigte ratten die zelfs de bewoonde huizen binnen drongen. De gemeente kreeg de schuld en m.i. terecht. Maar 'hoe de bewoners van een straat zelf een rattenplaag kunnen uitlokken, wordt •heel duidelijk als men de enorme hoeveelheid vuil beziet dat op het ijs ligt in de Rijn, daar opgegooid door bewoners van de Lage Rijndijk zuid zijde. Inplaats van het huisvuil in de vuilnisemmers te doen (daar be taalt men voor) wordt dit gemaks halve in de Rijn gegooid, wat vaak kostelijke maaltijden zijn voor rat ten. Wilt u in de lente en zomer weer heerlijk kunnen genieten van uw tuintje of plaatsje jhoudt dan nu het water schoon. U dient uzelf en de ratten verdwijnen. LAGE RIJNDIJK BEWOONSTER VOORSCHOTEN In de diensten van zondagmorgen in de Geref kerk om 8.30 en 10.30 uur wordt het Avondmaal gevierd. TIET BESTUUR van de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid heeft een gesprek gehad met de heer Amptmeijer van de PSP naar aanleiding van diens artikel in het blad RADICAAL over de P.v.d.A.-fractie in de Leid- se gemeenteraad en het ontstaan van het PAK (Progressief Ak koord). „Dat geschrijf moet nu af gelopen zijn", was de eis van het bestuur aan de heer Amptmeijer. Deze heeft daarop zijn spijt be tuigd. Hij had niet voorzien, dat zijn uitweiding buiten de enge PSP-kring zou komen. Het is zeer de vraag, of de raadsfractie van de P.v.d.A. deze spijtbetuiging van de heer Ampt meijer voldoende vindt. Aan de eis van de vijf tegenstanders van de PAK-overeenkomst in deze frac tie, dat Amptmeijer op dezelfde plaats zijn woorden zal herroepen, is met deze verklaring tegenover het bestuur niet voldaan. Dat zou Amptmeijer in zijn partij ook in LEIDERDORP B. en W. hebben de gemeenteraad, die maandag avond om 8 uur vergadert, onder meer voorgesteld by het zwembad op de plaats van het huidige basketveldje aan de Ericalaan een parkeer- terreintje aan te leggen. Dit plan levert 51 parkeerplaatsen op, de par keergelegenheid aan de Hoogmadeseweg zelf meegerekend. Verder stelt, het college voor len van het verkeers- en vervoers- LEIDEN In Leiden zijn dui zenden watervogels uit de om geving neergestreken'. Ze heb ben de beschutting van de stad opgezocht. De Leidenaars kunnen hun lot aanmerkelijk verlichten door geen kruimel eten verloren te laten gaan. Elke dag vragen de vogels uw aandacht en zorg! Foto NLC/Dirk Ketting deel te nemen aan het samenstel- plan voor de Leidse agglomeratie, dat Leiden, mede op aandrang van G.S.toil uitvoeren. De kosten voor Leiderdorp zijn geraamd op ruim f 65.000,-. B. en W. betreuren het wel, dat G.S. zich inzake dit on derzoek tot de gemeente Leiden hebben gewend en niet tot het be stuur van het gewes. Het plaatsen van een lichtmast op het tweede voetbalveld aan de Hoog madeseweg gaat f 1.700 kosten. Als kandidaten voor de culturele raad worden voorgesteld de heren H. van Egmond (RCL), F. A. M. Molkenboer (Jeugdwerk) en W. Prins (schietvereniging). B. en W. adviseren gunstig te be slissen op een verzoek van het be stuur van de Willem de Zwijger- school tot uitbreiding van het ge bouw met twee lokalen. ALPHEN De politic heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de 17- jarige C. van K. uit Alphen en de 20-jarige L. B. uit Nieuwerkcrk a.d. IJssel. Ze waren werkzaam bij een betonbedrijf te Zwammerdam. We gens herhaalde malen te laat komen en te vroeg vertrekken werden ze door de bedrijfsleider, een inwoner van Ter Aar, ontslagen. Ze maakten zich hierover zo kwaad, dat ze hem te lijf gingen. De bedrijfsleider kreeg flinke verwondingen, moest zich on der doktersbehandeling stellen en kan voorlopig niet werken. LEIMUIDEN De schaakclub „De Doorzetters" hield in de kantine van de firma Beuk onderlinge competi tie-wedstrijden: C. ZemelC. H. v. Berkel 1-0; L. J. HogeboomJ. F. Stiens V«-V«; H. B. N. M. Beuk—G. Steinhart afgebroken; C. ZemelK. H. Brug 1-0; L. J. H. Stiens-C. P. Beuk Sr. 0-1. een haast onmogelijke positie bren gen. Hij heeft in RADICAAL wel overwogen zijn visie gegeven en hoe zou hij daarop kunnen terug komen zonder zijn gezicht te ver liezen en zonder de indruk te wek ken dat hij in voorkomende geval len het in zijn kringen zo ver guisde compromis best wil gebrui ken. De heer Amptmeijer heeft spijt betuigd om het PAK, waar hij meer invloed kan uitoefenen dan vanuit zijn eigen beperkte poli tieke kring, niet in gevaar te bren gen. Dat is een middel dat het doel zeker heiligt. En het PAK is „heilig". Niet voor allen. Dat zal misschien op 12 januari opnieuw blijken, als de vijf tegen-pakkers in de socia listische fractie in de Leidse* ge meenteraad een verklaring afleg gen. Het is te hopen, dat de inte griteit van hun fractie hen zal in spireren tot een opstefring. die ook bij anderen als juist wordt aange voeld en respect afdwüngt. TN DE afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid begint zich duidelijk een angst voor de tegen-pakkers af *e. tekenen. Er staan 77 kandidaten op de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar wie zou durven beweren dat zij stuk voor stuk de overeenkomst en het programma van het PAK (Progressief Akkoord) onderschrij ven? Niemand kan hun „politieke betrouwbaarheid" garanderen. Het bestuur van de afdeling heeft het indertijd niet nodig gevonden, een opiniepeiling onder alle leden te houden over de deelneming van de Leidse P.v.d.A. aan het PAK en de mogelijke gevolgen daarvan. Voor een zo ingrijpende zaak had dit een aanbevelenswaardige me thode kunnen zijn. Nu komt er dan wel een opinie-onderzoek onder de 77 kandidaten, omdat men natuur lijk niet het risico wil lopen, dat het PAK straks ook nog van bin nenuit zal worden aangevochten. Zou het PAK daarvoor soms gel dige redenen zien? Onder de 77 kandidaten zijn er 11 die nu al lid van de raad zijn. Maar 5 van hen zijn tegen het PAK. De wethouders Piena en Sannes willen geen kandidaat meer zijn. Zunderman, Versnel en Fak kel kennelijk nog wel. Afvoeren!, stelden sommigen maandagavond al voor. En de andere 70 dan? Hoe is hun gezindheid jegens het PAK? Het bestuursonderzoek zal op deze brandende vraag een antwoord moeten geven. Wie tegen het PAK 's, krijgt het stempel ongeschikt op zijn naam. Om het antwoord op de gewetens vraag van het bestuur te kunnen geven, zullen deze kandidaten hun onderscheidingsvermogen maximaal moeten gebruiken. Zij zullen niet alleen de programmapunten op hun werkelijke waarde moeten toetsen, maar ook de overeenkomst, vanwaaruit dit programma gereali seerd zou worden, grondig moeten doorlichten. Er staat namelijk in die overeenkomst zeker zoveel NIET als wel. Dat „niet" zijn de mogelijke gevolgen. Wij zijn niet tegen het PAK. Wel tegen dit PAK. En wij zullen het blijven, totdat het zich heeft gecorrigeerd tot een aanvaardbaar alternatief naast de andere poli tieke groeperingen in deze stad. Wij achten deze correctie nog steeds niet uitgesloten. Men kan zich bijv. voorstellen, dat uit het heterogene gezelschap van kandi daten zoveel kritiek op dit PAK loskomt, dat de afdeling de vraag of de P.v.d.A. in Leiden op deze weg moet verder gaan, wel onder ogen moét zien. Zal er na de scheiding der geesten nog voldoen de talent over zijn om de zetels te bezetten? Het getal 77 zegt na tuurlijk op zichzelf nog niets. In dit stadium is er nog van alles mogeliik. Voor de andere PAK- paHners geldt min of meer het zelfde. was er een kaartjessysteem voor de zitplaatsen (waarbij een heel ondemocratisch onderscheid werd gemaakt tussen dure en minder dure plaatsen). In de Pieterskerk was nog een vuurkamer, waarin op de vroege zondagochtend vuur- vrouwen briketten stookten voor de stoven. De scheidende kerkvoogd was nauw betrokken bij de bouw van de Kooikapel (nu Bethlehemkerk), de kerk in de Mors (Maranathakerk), de Koningskerk en het Boshuis in Zuidwest alsmede bij de restauratie van de Marekerk, de Pieterskerk en de Hooglandse kerk. De restauratie van de Pieterskerk geschidde geheel in eigen beheer en werd vlak na de oorlog voltooid. Over de plannen voor bouw van een wijkcentrum in Zuidwest met „ingebouwde" kapel de architect is hiervoor aan het tekenen ver telde de heer Van Hoeken ons, dat de Hervormden ook na de bouw van dit centrum gezamenlijk met de Ge reformeerden de Geref. Bevrijdings kerk blijven gebruiken. Beide Ker ken zullen de kapel in het nieuwe centrum onder meer voor doop- en trouwplechtigheden benutten. Wat velen niet weten: :de schei dende kerkvoogd is ook betrok ken geweest bij de bouw van een bomvrij, centraal verwarmd ar chief onder de Pieterskerk, dat nog steeds goed functioneert. Wat velen waarschijnlijk ook niet we ten: :de kerkelijke functies, die de heer Van Hoeken van 's-Graven- polder bekleedde, waren geen ere baantjes. Zij vergden wekelijks, buiten de vele avondvergaderin gen, zeker een hele dag van zijn tijd, maar dat had hij er graag voor over. De heer Van Hoeken van 's-Gravenpolder: geen erebaantje LEIDEN In Leiden gebeurden gisteren door gladheid en sneeuw val 16 ongelukken. In de meeste gevallen betrof het echter alleen blikschade. Op de Stationsweg hoek Rijnsburgersingel slipte gistermor gen omstreeks 8.30 uur een 20-jari- ge fietsster uit Leiden. Ze liep een zware hersenschudding op en moest naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. Verder liepen twee mensen hoofdwonden op en kreeg een andere Leidenaar een gekneusd been en een bloeduitstor ting. ALPHEN Naar de politie mee deelde zijn de gevaarlijke Luminal- tabletten, die een inwoner had ver loren, terecht. Ze werden aan het politiebureau afgegeven door iemand, die de tabletten had gevonden voor de supermarkt in de Van Boetse- laerstraat. LEIDEN Gistermiddag om half vijf is een 50-jarige Leidse brom fietster geslipt op de Hoge Rijndijk, toen zij de Cobetstraat wilde in slaan. Zij viel en liep daarbij een diepe vleeswond in haar linkerbeen op. De EHD heeft haar naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN Binnen afzienbare tijdin elk geval vóór 1975komt de Pieterskerk definitief in gebruik bij de universiteit. De Hervormde kerkvoogdij gaat de Pieters kerk echter niet verkopen aan de universiteit maar be schikbaar stellenhet woord verhurenvindt men niet zo passend in dit verband. Curatoren van de univer siteit krijgen dan de verantwoordelijkheid over de Pie terskerk. Het karakter van dit monumentale gebouw mag niet worden veranderd en voor door de universi teit te treffen voorzieningen is goedkeuring van de kerk voogdij nodig. Het ligt bijvoorbeeld voor de handdat de universiteit, die de Pieterskerk vrijwel dagelijks zal gaan gebruiken, in elk geval een doelmatige verwarming in de kerk zal aanbrengen. Voor de kerkvoogdij zijn de kosten hiervan, gezien het incidentele gebruik van het gebouw, niet verantwoord geweest De scheidende kerkvoogd Van Hoeken van 's Gravenpolder (die ondanks zijn leeftijd en de gevolgen van een ernstig ongeluk nog regel matig uit jagen gaat hij doet dit dan zittend op een jachtstoel in de Limburgse bossen) is sinds 1932 in tens betrokken geweest bij zaken als de Pieterskerk en de begraafplaats Rhijnhof. Tot zijn verrassing werd hij 38 jaar geleden tot kerkvoogd gekozen en dezelfde dag nog tot secretaris benoemd van de „com missie van fabricage", die speciaal is belast met het beheer van de ker kelijke goederen. Enige jaren daar na werd hij voorzitter van deze commissie. Pas in januari 1969 trad hij als zodanig af en ook als voor zitter van de restauratiecommissie, de bouwcommissie Zuidwest en de Wij vernamen dit van de heer P. J. van Hoeken van 's Gravenpolder (70), die vandaag na 38 jaar afscheid neemt als kerkvoogd. Over de begraafplaats Rhijnhof, die immers ook onder de Hervormde kerkvoogdij valt, vertelde hij ons, dat er met de burgerlijke gemeente momenteel onderhandelingen wor den gevoerd over uitbreiding van de begraafplaats. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden omdat nu ook de rooms-katholieken van Rhijn hof gebruik maken. In de uitbreiding wordt ook de bouw van een nieuwe aula opgenomen. Het zal echter nog wel jaren duren voordat een en an der is gerealiseerd, en daarom heeft de Hervormde kerkvoogdij nu een halve ton uitgetrokken voor restau ratie van de oude aula. Het is niet onmogelijk, dat deze ook na de bouw van een nieuwe aula in ge bruik blijft. commissie voor Rhijnhof. De heer Jongejan volgde hem op. Van het college van kerkvoogden van 1932 is er behalve de heer Van Hoeken van 's Gravenpolder nog maar één in leven: de heer H. Fi- lippo. Toen de heer Van Hoeken van 's-Gravenpolder kerkvoogd werd (ook zijn grootvader was dit ge weest) waren allerlei nu ondenk bare toestanden heel gewoon- Zo WOENSDAG 7 JANUARI 1970

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3