Ook avondmaal en doop in gezamenlijke diensten Kerk moet economisch van staat onafhankelijk zijn Paus acht discussie over celibaat ongewenst Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze... Puzzelhoek Gereformeerde synode geeft toestemming Meer samenwerking, maar niet forceren Organisatie van Spaanse bisschoppen: Protestantse inbreng op het concilie Radiowedstrijd voor koren en korpsen Meer subsidie bij voorlichting over huwelijk Wereldlepra dag op 18 januari Londen: studie over hulpactie voor Biafra Op zoek naar de ark van Noach BEROEPÏNGSWERK WOENiSDAG 7 JAMJlAiRI 1970 Johannes de Doper predikte de doop der bekering. Voor het eerst duikt in de bijbel de doop op. Tenminste dat denken velen, maar het is toch niet helemaal juist. Theologen hebben al herhaaldelijk duidelijk gemaakt, dat de doop helemaal niets nieuws was in de da gen van Johannes. Heidenen die zich bij het joodse geloof aansloten werden al jarenlang eerst gedoopt eer ze besneden werden. Trouwens, ook in het Oude Testament kwam de doop voor Daarom spreekt de brief aan de Hebreeën over "onderscheiden was singenWe mogen daar ook lezen "allerlei dopen." In het Oudé Testament werden niet alleen mensen gedoopt die iets te maken hadden met de eredienst, maar ook alle voorwerpen die in de tempel werden gebruikt. En ineens wordt duidelijk wat Johannes met zijn doop der beke ring bedoelt. De mensen van het volk van God keren terug tot hun Heer. Ze laten zich dopen om-zo weer bruikbaar te worden bij de eredienst. Eeuwenlang heeft het volk van God voor zichzelf geleefd, maar nu moet het weer bruikbaar worden. Israel werd in de wereld geplaatst om God aan die wereld te openbaren. Dat heeft dit volk nooit goed begrepen. Het heeft zich verheven gevoeld boven de heidenen, omdat God zich om hem be kommerde. Maar God bekommerde Zich niet alleen om hem, maar om alle volkeren, en wil zich door het volk Israel openbaren aan alle volkeren. Christus komt voor alle volkeren. Wc lezen vandaag Genesis4:17-26 en 5:1-5 Brieven <11# niet sijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten Vraag: In de oorlog woonde in Den Haag de heer Dirk Kolman. Acaciastraat 16. Hij schilderde, ook antwierp hij o.a. Kolma-pannen, schoenen, biljartballen, enz. Kan u ook zeggen of zijn schilderijen nog waarde hebben en of hij nog ln le ven is? Antwoord: Naar de laatste vraag kan u het beste informeren bij het bevolkingsregister. Voor zover wij hebben kunnen nagaan, heeft zijn schilderwerk nog geen grote be kendheid verworven. Vraag: Wij hopen binnenkort voor drie jaar naar het buitenland te gaan. Hoe kunnen we het beste boe ken, kleding en linnengoed opslaan? Vraag: Boeken kan u het beste goed afstoffen en dan in een hutkof fer op een droge plaats bewaren. Kleding en linnengoed geven heel wat meer moeilijkheden. U kan de kleding motvrij laten maken en dan in motzakken opbergen. Maar toch verdient het aanbeveling ze van tijd tot tijd te laten luchten. Het zelfde geldt voor linnengoed. Als het al te lang opgeborgen is, kan het verstik ken. Ook verdient het aanbeveling van tijd tot tijd de vouw te veran deren. Het is dus raadzaam kennis sen of familieleden om de paar maanden het goed te laten Inspecte ren en luchten. Vraag: Bestaat er een christelijke invalidenbond? Antwoord: Een specifiek christe lijke bond van invaliden is ons niet bekend. Vraag: Hoe hoog is de toren die het bovengronds elektrisch net draagt te Nieuw-Lekkerland? Be doeld is die toren, die op de dijk staat en het net over de Lek heen spant naar Lekkerkerk. Gezegd wordt 100 meter, zo hoog als de Dom van Utrecht. Antwoord: De toren die op de dijk staat heeft een hoogte van 163 me ter. De torens die het elektrisch net dragen staan meer het land in en djn 110 meter hoog. Vraag: Ik woon in een flat op de 5de etage aan de voorkant op het noordwesten. Het raam Is 2,65 m ang en 1,85 m hoog, met één stuk glas er in. Bij stormweer houden we ons hart vast, dat de ruit zal breken, zo erg buigt die dan door. Is breken te voorkomen? Ik heb wel eens ge hoord van stormlatten. Antwoord: Op zich zelf Is het zeer goed als het glas doorbuigt. Het is hiermee als met een ladder of loop plank: als die niet doorbuigen, bre ken ze op een gegeven ogenblik. Na tuurlijk kunnen we uit de verte niet beoordelen of deze ruit sterk genoeg is, maar het buigen op zichzelf be hoeft u geen reden tot ongerustheid te geven Stormlatten zijn ln norma le gevallen uit den boze. Raadpleeg de deskundige van de glasverzeke ring. Vraag: Ik bak zelf nogal eens een brood of cake ln de oven van een gasfornuis. Nu komt het voor dat de koek of cake in het midden hoger wordt dan bij de uiteinden. Soms is die wel eens opengebarsten. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Dat het gebak in het midden hoger rijst, wijst op een on gelijkmatige temperatuur in de oven of op onvoldoende roeren bij de be reiding van het deeg. Voorts kan het zijn dat de randen van het blik niet voldoende zijn ingevet, zodat het deeg aan de wanden enigszins blijft ..hangen". Bakken is een werkje dat zeer nauw luistert en het is een kwestie van proberen tot men de slag te pakken heeft. Dus steeds op letten en noteren wanneer en onder welke omstandigheden de afwijking zich voordoet. 3 4 5 6 7 5 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. 1. uitspansel; 2. ko raalrif-halfgod; 3. lijst-loon; wier meisjesnaam-duikereend; 5. karak ter-vrouw van Jacob-lidwoord; 6. afk. van Iord-krantenjongen-insek- tenetend zoogdier; 7. houten klep per-onderwerp; 8. titel van Turkse landvoogden-zuidvrucht; 9. plaats op Ameland-heeft een dier. Verticaal. 1. noodlottig-kippcnloop; 2. oudste bijbelvertaling-vrouw; 3. zeehond-kosteloos; 4. middelbare leeftijd (afk-)-plechtige gelofte- vruchtf 5. deel van een fomuis- pret-afk. van district; 7. zeilsteen- water in N. Br.; 7. uitsialkast-afk. van Dona; 8. ik ontken (Lat.)-water ih BelgiC; 9. trechter waardoor het gemalen graan loopt-zangstem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor. 1. toren, 5. bende, 10. ader, 12. Eris, 13. B.I. 14. groen, 17. et, 18. ent, 20. Ars, 21. are, 22. as, 24. bn. 25. pats, 26. riks. 28. ra, 30. ge. 32. lat, 34. ren, 36. ree. 38. eg, 39. winde. 41. ed. 42. demi, 44. rede, 46. enter, 47. teken. Vert. 1. tabel, 2. Odin, 3. re, 4. erg, 6. een, 7. nr. 8. dier, 9. ester, 11. port, 15. Ra, 16. cs. 19. taart, 21. anker, 23. sta, 24. big, 27. slede, 29. eens, 31. reden, 33. Agen, 34. r.i., 35. n.d., 37. Eede, 39. wie, 40. ere, 43. ml. 45. e.k. UTRECHT Bij Koninklijk be sluit is mr, A. Blom (62) uit Utrecht benoemd tot voorzitter van de Cen trale raad van beroep. Hij volgt mr. H. L. Hoogenhuis op. die deze functie sinds 1956 had vervuld en gisteren afscheid nam. Mr. Blom was reeds ondervoorzitter van de raad. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De generale synode van de Gereformeerde Ker ken heeft gisteren een aantal belangrijke besluiten genomen, waar door de plaatselijke gemeenten beduidend meer armslag hebben gekregen om tot gemeenschap en samenwerking met andere kerken te komen. De mogelijkheid tot het houden van gemeenschappelijke kerk diensten werd aanmerkelijk verruimd. De synode gaf toestemming tot gemeenschappelijke avondmaals viering. In gemeenschappelijke diensten zal voortaan ook de doop mogen worden bediend. Gemeenschappelijke kerkdiensten waren al mogelijk sinds de synode van Apeldoorn 1962, maar deze had er uitdrukkelijk bij bepaald dat ze slechts bij „bijzondere gelegenheden" mochten plaats hebben en er mochten geen sacramenten ln worden bediend. Ook in 1966 had de grote meerder heid van de particuliere synodes nog bezwaar tegen gemeenschappelijke avondmaalsviering. Drie richtlijnen De gemeenschappelijke diensten zullen gebonden zijn aan drie richt lijnen. In de eerste plaats stelde de synode gisteren vast, dat de gemeen te als gemeente in de gemeenschap en de samenwerking met de andere kerk betrokken moet rijn en blijven en dat de innerlijke eenheid van de eigen gemeente niet verbroken mag worden door het samengaan met de kerk vhn andere formatie. Het commissierapport zegt daaro ver dat de bedoeling van de eenheid die gezocht wordt is, dat allen die van Christus zijn in die eenheid op genomen moeten worden. Daarom zal de kerkeraad nooit een vorm van samenwerking mogen doordrijven en met grote wijsheid moeten om gaan met minderheidsgroepen die te gen bepaalde vormen van ge meenschap of samenwerking zijn. Naar aanleiding hiervan kwam prof. dr. H. M. Kuitert met een amendement waarin hij wijst op de mogelijkheid dat de eenheid van de gemeente ook verbroken kan worden aan de andere kant, als er namelijk niets gebeurt. Over dit amendement moet nog worden beslist. Over eenstemmin g De tweede richtlijn zegt, dat er, mede ook naar het oordeel van de classis, voldoende overeenstemming met de andere kerk moet zijn ver kregen ten aanzien van Wat er op die puntjes moert staan was oorspronkelijk door de commis sie geformuleerd als „de erkenning van de Heilige Schritf, het Woord Gods, als de gezaghebbende openba ring van het Evangelie Gods in Jezus Christus, zoals Deze in gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift beleden i wordt in de belijdenisgeschriften van de Gereformeerde Kerken." I Maar later gaf de commissie de i voorkeur aan een wat eenvoudiger I formulering: „Het geloof in het Evangelie in Jezus Christus zoals De- ze in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift in belijdenisgeschriften van de Gereformeerde Kerken wordt be leden". Enkele sprekers vonden dit een verzwakking en bleven de voorkeur 1 aan de eerste formulering geven, vooral omdat daarin de aanvaarding van het gezag van de Heilige Schrift wordt gevraagd. Ook hierover moet nog nader worden beslist. De derde richtlijn zegt dat er vol doende overeenstemming moet zijn met betrekking tot de tucht in de gemeente van Christus en de vraag wie tot de sacramenten uitgenodigd resp. toegelaten zullen worden. Hier liggen nog twee amendementen. Ds. D. N. Wouters uit Pijnacker wil deze overeenstemming verankerd zien in de belijdenis door een uitdrukke lijke verwijzing naar wat de Heidel- bergse catechismus hierover zegt in vraag 81 en 82. Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen stelt voor uit te spreken dat deze over eenstemming met name de wil van de samenwerkende kerken moet ora- PROF. DR. W. D. JONKER Kerk van Christus vatten om van het sacrament te we ren die door Christus zelf zou wor den afgewezen. Hier kwam het probleem van de vrijzinnigen in de Hervormde Kerk aan de orde. Verschillende synodele den vonden een gemeenschappelijke avondmaalsviering met een hervorm de gemeente alleen dan mogelijk, als drukkelijk bereid zou verklaren om de hervormde kerkeraad zich ook degenen die niet geloven in de ver zoening door het offer van Christus te weren. Prof. dr. G. P. Harrtvelt was het daar niet mee eens Hij vond het willen behoren tot de gemeente en het deelnemen aan haar samen komsten al zo'n positieve daad dat hij zo iemand niet van de avond maalsviering wilde weren. Hij ging uit van de gedachte van de zelfexcommunicatie. Wie echt niet in de verzoening door het bloed van Christus gelooft, zal heus ook niet veel neiging hebben om Zijn dood te verkondigen. Overigens zei hij, dat wie over de verzoening door het bloed van Christus niet op klassiek gerefor meerde wijze denkt, daar nog niet op niet-christelijke wijze over hoeft te spreken. Hij herinnerde aan het her vormde rapport „De tussenmuur weggebroken". Maar prof. Hartvelt kreeg niet veel aanhang. In die zelfexcommunicatie geloofde de synode niet erg. Men kan wel aan het avondmaal willen deel nemen bijvoorbeeld om de mede menselijkheid te beleven, zo werd opgemerkt Bovendien ontslaat de zelfexcommunicatie de kerkeraad niet van zijn verantwoordelijkheid. De commissie vond dat in de derde richtlijn zoals zij die had voorgesteld, voldoende uitkomt dat er een gTens moet zijn. De amendementen-Wou ters en Bos willen die grens wat dui delijker markeren. De classis houdt in het geheel haar regulerende functie. Het syno debesluit spreekt van begeleiding door classicale deputaatschappen. En- kele synodeleden hadden daar wat moeite mee. Zij vonden de classis meer een struikelblok dan een hulp op weg naar plaatselijke eenheid met andere kerken. Kunnen de zustergemeenten een plaatselijke situatie waarmee ze wei nig vertrouwd zijn, wel goed beoor delen? Maar, zo zei prof. Hartvelt, de classicale commissie zit daar niet om te knibbelen maar om te kijken of de spelregels goed gevolgd worden. Prof. van der Woude: bijbelse visie Identiteit Enkele synodeleden waren wel niet tegen besluiten, want die werden al lemaal met algemene stemmen geno men. Maar toch vreesden zij dat door de mogelijkheden die nu geschapen rijn, de Gereformeerde Kerken nog verder uit elkaar zullen groeien en het kerkverband mógelijk zelfs zal verbrokkelen. Ook het commissierapport achtte het niet ondenkbaar dat plaatselijk overal andere processen van samen gaan op gang zullen komen, waar door de Gereformeerde Kerken blootgesteld zullen worden aan mid delpuntvliedende krachten, die hun identiteit gevoelig kunnen raken. Maar het rapport maakt on derscheid tussen de identiteit van de kerk van Christus en een specifiek gereformeerde identiteit. Om die eerste ging het de mannen van Afscheiding en Doleantie. Die laatste kwam erbij, mede door sociologische en psychologische factoren. De eerste mag nooit worden prijsgegeven, maar ter wille van de kerk van Christus zullen we zo nodig onze eigen histo risch geworden identiteit op het spel moeten zetten, aldus de rapporteur van de commissie, prof. dr. W. D. Jonker. Hij zei, in de toekomst zullen we wel zien, dat klinkt niet zeker, maar wij hebben geen andere zekerheid dan het geloof dat God Zijn kerk zal bewaren. De synode gaf verder nog toestem ming voor gemeenschappelijke avondmaalsviering in ziekenhuizen, bejaardentehuizen e.d. Over het mogelijk maken van kanselruil waren de meningen ver deeld. De commissie was er voor, maar dr. Bos en prof. Hartvelt vreesden dat die mogelijkheid door onwillige kerkeraden dankbaar zou kunnen worden aangegrepen om de roeping tot eenheid te frustreren. Alleen als broederlijke hulpverlening in acute noodgevallen, bijvoorbeeld ziekte, vond dr. Bos. De synode voelde ten slotte niet voor de mogelijkheid van een dubbel kerklidmaatschap. NOORDWIJKERHOUT Het ziet ernaar uit, dat de pro testanten op het pastoraal con cilie steeds meer gebruik gaan maken van hun recht op in spraak. Nadat maandag prof. dr. A. J. Bronkhorst zijn teleurstel ling over de rooms-katholieke uitleg van het kloosterleven had geuit, was gisteren prof. dr. C. van der Woude aan de beurt. Gaan de protestanten zich meer en meer verantwoordelijk voelen voor de Rooms - Katholieke Kerk, waarop de rooms - katholieke theoloog prof. dr. Fiolet onlangs heeft aangedron gen? Het lijkt erop. Maar het is zeker geen kritiekloze belangstelling, die zowel prof. Bronk horst (hervormd) als prof. Van der Woude (gereformeerd) aan de dag hbeben gelegd. Inspiratie Op het pastoraal concilie zei prof. Van der Woude namens enkele leden van de oecumenische commissie, dat in het ontwerp - rapport „Naar een vruchtbaar en vernieuwd functione ren van de ambtsbediening" de inspi ratie door de bijbelse visie pijnlijk werd gemist. „De kerk is niet alleen een aanslui ting van mensen rond het Evangelie van Christus, maar een schepping van Christus zelf, waardoor ze zich onderscheidt van andere menselijke gemeenschappen." De rooms - katholieke theoloog dr. P. A. Willems, die het ontwerp - rapport verdedigde, erkende dit be zwaar, maar stelde toch met nadruk (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Welke omroep an ders dan de NCRV, helemaal gespe cialiseerd in competities, zal een ra diocompetitie voor koren en korpsen uitschrijven? Morgenavond valt het startschot en dan bijten Alblasser- dam en Alphen aan de Rijn de spits af. De NCRV organiseerde deze wedstrijd samen met de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen en de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden. Morgenavond (6 uur Hilversum II) treden op Alblasserdams christelijk gemengd koor „Egberts Vocaal En semble" onder leiding van Tony Jaa- mis-Rebel en de Muziekvereniging „Arti et Religioni" uit Alphen aan de Rijn. Het koor zingt vijf geestelijke liede ren en het korps speelt onder di rectie van de heer W. van Duyn twee composities. MADRID De naar men zegt best georganiseerde rooms-katholieke organisatie in Spanje heeft na een negendaagse conferentie een voorstel gedaan, dat tot doel heeft de traditionele greep van de staat op de kerk losser te maken. Dit voorstel houdt in, dat parochianen hun kerken steunen met vrijwillige bijdragen en dat priesters voor een deel van hun tijd betrekkin gen zullen aanvaarden, zodat zij niet afhankelijk blijven van sub sidies van de regering. De conferentie, waaraan 82 bis schoppen en kardinalen hebben deel genomen. streeft naar deze econo mische onafhankelijkheid voor de kerkelijke programma's van sociale actie. Hierin zijn verdisconteerd de acties voor een nieuwe arbeidswet om vakverenigingen autonoom te maken, die in de plaats moeten ko men van organen, die door de rege ring worden gecontroleerd. Loondienst De priesters hebben echter tot nu toe niet gereageerd op de aansporing van de bisschoppen in gedeeltelijke loondienst te gaan en ook de parochi anen zullen in verband met de ver wachte stijging van de kosten van levensonderhoud in de komende maanden wel niets van zich laten horen. De gemiddelde subsidie voor een Spaanse priester krachtens het con cordaat bedraagt 180 per maand. Inclusief de studiebeurzen bedraagt het maandelijks inkomen van sommi ge priesters naar schatting ongeveer 300 per maand. Het gemiddelde na tionale inkomen is ruim 600 per maand. De regering Franco wordt geacht per jaar ongeveer 400 miljoen gulden uit te geven aan subsidie voor de Rooms-Katholieke Kerk in Spanje. Het is de bedoeling, dat het tijdstip van het voorstel samenvalt met de onderhandelingen over vernieuwing van het zestien jaar oude concordaat tussen de regering Franco en het Va- ticaan. Gemeld wordt, dat geheime besprekingen over een nieuwe over eenkomst reeds aan de gang zijn. Krachtens het huidige concordaat kunnen priesters ingevolge de wet niet voor de burgelijko rechter wor den gedaagd maar toch zijn opstan dige Baskische priesters onlangs ge arresteerd. Ook de onschendbaarheid van de gebouwen van de kerk is ge garandeerd alsmede vrijdom van be lastingen. Het moeilijkste punt bij het opstel len van een nieuw concordaat is het unieke recht van Franco op het laatste woord bij de benoeming van bisschoppen. Gemeld wordt, dat het Vaticaan en de Spaanse bisschoppen conferentie daar een eind aan willen NOORDWIJKERHOUT Gisteravond is de spanning op het pastoraal concilie gestegen toen de celibaatskwestie werd ingeleid, evenals het voorstel de ambten open te stellen voor de vrouw. Kardinaal Alfrink waar schuwde voor een besluit, dat' tegen de traditie van de wereld kerk zou ingaan. Inmiddels is bekendgemaakt, dat de paus de kardinaal en middels hem de bisschoppen heeft laten weten, dat hij een discussie over de celi- baatsplicht ongewenst acht, laat staan, dat er maatregelen zouden worden getroffen, die de celi- baatswet aantasten. Kardinaal Alfrink had in zijn ope ningsrede zondagavond geen mede deling gedaan van de pauselijke bood schap. De bisschoppen verklaarden giste ren, dat theologisch het rapport over de ambten niet in overeenstemming is met het Vaticaans concilie. Zij vinden de gepresenteerde geloofsvisie op de ambten onvolledig. Schillebeeckx Prof. dr. E. Schil lebeeckv ontken de dit echter: „De theologie van het ambt staat in de sandalen van de vroeg-christelijke kerk en niet in de kinderschoenen." Over de vrouw in het ambt zei hij het volgende: „Er voorlichtingswerk over huwelijk, op voeding, gezin en sexualiteit voor zover dit door organisaties, scholen, kerken wordt gedaan, voor veertig procent gaan subsidiëren, indien dit werk geschiedt in samenwerking met bureaus voor levens- en gezinsvragen. Laatstgenoemde bureaus krijgen al subsidie tot dit percentage. Wordt de voorlichting gegeven via een nog breder spectrum, dus door alle daar voor'in aanmerking komende instan ties gezamenlijk, dan kan zelfs op 60 procent subsidie aanspraak ge maakt worden, een soort premie der halve op een zo breed mogelijke samenwerking. De huidige hulpverlening in dit op zicht functioneert nog onvoldoende. Uitbreiding, meer coördinatie en bredere samenwerking is nodig om het beste te kunnen werken. Vandaar de „aanmoedigingspremie" van CRM, die met ingang van dit jaar van kracht is geworden. zijn in de geschiedenis drie soorten argumenten gebruikt tegen de pries terwijding van de vrouw, respectieve lijk ontleend aan de bijbel, de tradi tie en het natuurrecht." De bijbelse argumentatie vindt ook de kardinaal niet steekhoudend en de traditie en het natuurrecht zijn dui delijk cultuurhistorisch bepaald. Een theologische fundering van deze dis criminatie van de vrouw is dus niet te geven." De kardinaal ging hier echter te genin door op te merken, dat het niet toevallig kan zijn, dat de kerk twin tig eeuwen lang het priesterambt aan de man heeft voorbehouden. Er moet toch een reden voor zijn geweest, dat de vroeg-christelijke kerk geen pries teressen wilde, zoals de niet-christe- nen kenden." Ook mevrouw T. GovaartHalkes, die een boek heeft geschreven over de rooms-katholieke vrouw in het ambt, mengde zich in de discussie. Zij vond het vreemd, dat een pastoraal werk ster de communie niet aan zieken mag bedienen. „De kerkelijke dienst van de vrouw moet herkenbaar zijn, dus ambtelijk." DEN HAAG De overheid zal AMSTERDAM Voor de tweede maal wordt in Nederland een We- J reldlepradag gehouden, namelijk op I 18 januari. Er gebeurt die dag weinig spectaculairs. Geen opzienbarende aktie. geen speciale collecte, geen grote bijeenkomst. Maar de Neder- landsp stichting voor leprabestrijding hoopt wel. dat op voor en na die dag vele Nederlanders met wat geld wil- 'en meehelpen aan de bestrijding van de lepra, waaraan altiid nog een vijf tien miljoen mensen lijden. De Wereld!epradag. een initiatief van de Franse advocaat Raoul Folle- reau. wordt in meer dan 150 landen gehouden. In sommige al gedurende pen reeks van jaren. De bedoeling is de aandacht te bepalen bij de bestrij ding van de lepra. Uiteraard wil men daarbij de Nederlandse bevolking ook vragen een financiële bijdrage te Prof. dr. C. v. d. Woude dat dit de menselijke vrijheid niet wegneemt. Zonder vrijheid bestaat er geen echt menselijke daad. De rooms - katholieke theoloog prof. dr. E. Schillebeeckx zei de op merking van protestantse zijde over het onbijbels karakter van het ont werp - rapport niet te kunnen begrij pen. Zonder steeds bijbelteksten te citeren, aldus prof. Schillebeeckx, is het ontwerp - rapport duidelijk bij bels geïnspireerd en sluit bovendien in zekere zin aan op de scholastieke traditie in de Rooms - Katholieke Kerk. Kardinaal Alfrink vroeg zich als bijbel - exegeet af, of de dingen waarover het in het rapport gaat, in de Schrift wel zo duidelijk staan als de moderne theologen stellen. LONDEN De Britse regering heeft toegezegd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor nieuwe internationale hulpacties voor Biafra, als partijen in de burgeroor log het niet eens worden over een luchtbrug overdag. Minister Stewart van buitenlandse zaken verklaarde dit nadat de conservatieve ex-premier Doug- las-Home er op had aangedrongen acties tegen de honger te ondernemen. Stewart hield echter vol, dat geen enkel plan om voedsel en medicijnen per helikopter, parachute of door het gewoon afwerpen uit een vliegtuig het effect van een luchtbrug overdag kan evenaren. Douglas-Home stelde, dat het voedselprobleem „morgen uit de we reld kan worden geholpen" als de Biafraanse leider Oejoekwoe zou instemmen met een luchtbrug op de Biafraanse vliegstrip van Oeli LOS ANGELES In 1971 zal een expeditie op de berg Ararat in Tur kije trachten de ark van Noach te vinden in een bevroren meer op een hoogte van 4265 meter. Naar de president van Research foundation inc. in Los Angeles, Ralph Crawford, gisteren bekendmaakte is voor de expeditie een bedrag van een miljoen dollar beschikbaar. Men zal pogen een stuk gletsjer van 150 bij 33 meter te ontdooien waarin zich stukken hout bevinden die mogelijk resten zijn van het Bij belse vaartuig. Volgens Crawford heeft de Franse onderzoeker Navarra, vorig jaar in het gebied met de hand bewerkte stukken hout gevonden, die- naar is gebleken 4000 tot 5000 jaar oud zijn. Het is bovendien eikenhout, een boomsoort die in een straal van hon derden kilometers van de Ararat niet voorkomt. Luchtvaar tpi oni er Koppen overleden DEN HAAG De luchtvaartpio nier G. A. Koppen Is naar eerst thans Is bekendgemaakt op 79-ja- rige leeftijd op nieuwjaarsdag in Den Haag overleden. Zijn stoffelijk overschot is inmiddels gecremeerd. De heer Koppen maakte vooral naam als vlieger van de Postduif, die in 1927 de eerste vlucht naar Batavia maakte. Van 1928 tot 1934 was hij chef vliegdienst van de toenmalige KNILM in Batavia en in 1935 maakte hij deel uit van de Nieuw Guinea-ex- peditie. Van 1945 tot zijn pensionering in 1948 was hij commandant van de vliegschool op Soesterberg. Nadat hij was bevorderd tot luite nant-kolonel uerliet hij de militaire dienst en werd leraar aan de MTS in Haarlem. De heer Koppen was ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. liet weer in Europa N.D. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord: H. A. van VJ| JÊL Bi _ISlooten te Nijkerk. maken en de macht geheel in handen I storten op het gironummer van de j Bedankt voor Tholen: G. Westland van de paus willen leggen. stichting: 50500. I te Wieren (O.). weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam mist -3 6 Brussel geh. bew. -0 3 Frankfort sneeuw -4 1 Genève geh. bew. -8 0 Innsbruck geh. bew. 18 0.2 Kopenhagen sneeuw -2 1 Locamo onbew. -10 0 Londen onbew. -5 0 Luxemburp zw. bew. -4 0.3 Madrid regen 5 1 Majorca licht bew. 5 0 Mtinchen onbew. -10 0 Nice onbew. 5 0 Parijs onbew. -6 0.2 Rome geh. bew 12 12 Wenen geh bew. -5 0 Zürich geh. bew. -5 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2