Niet boel erbij neergooien maar werken, werken... Oud en Nieuw in Katwijk Reinigingsrechten Nieuwkoop gaan omhoog in Verkoop meubels in sporthal is onjuist C. Kwaker naak 40 jaar onderwijzer Richtlijnen minister Schut onmogelijk voor Leiderdorp Deelnemers Zeskamp nog getemperatuurd Burgemeester in nieuwjaarsrede: Woningnood de grootste zorg Voedseldienst in Katwijk voor bejaarden Geharrewar over vergunning Raadslid Haasnoot (CH): Burgemeester Van der Have: Raad Katwijk Beroepen te Katwijk Onzedelijk gedrag in Alphens park Bevordering voor korpschef Basten NIEUWE IEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JANUARI 1970 LEIDEN Burgemeester Van der Willigen heeft gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede opgeroepen tot werken, werken en nog eens wer ken. Niet de boel erbij neergooien als wy niet slagen, zei hij, maar blij ven werken. Speciaal ambtenaren en raadsleden riep hij op alle krach ten in te spannen in het belang van de gemeente en zich dus niet nega tief te laten beïnvloeden door de vele zorgen van Leiden. Zorgen ove rigens, die misschien wel eens wat te veel aandacht krijgen. Wij moeten ons niet laten verleiden ons het beeld van de armlastige te laten op plakken, aldus de burgemeester. iets harder rolt dan de snelste speler lopen kan. Oorzaken: snelgroeiende bevolking, het op steeds jeugdiger leeftijd huwen, de verkrotting van de steden en het veel te veel achterblij ven van de huurverhogingen. Voor hem was het probleem van de woningnood in Leiden nog veel erger dan de financiële (verre van rooskleurige) situatie. De bestrij ding van die nood is niet afhankelijk van de financiële draagkracht maar van de totale sociaal-economische structuur van de gemeente en voor al van de inzichten der regering door velen gezien als een hardwer kend team. door vele anderen als een team van incompetente brodde laars. Beider beeld is volgens mij onjuist, verklaarde de burgemeester. Welke parlementaire regering wij ook zou den hebben, van geen zou men een spoedige beëindiging van de woning nood in de Randstad kunnen ver wachten, omdat deze nood is te ver gelijken met de bal, die altijd net KATWIJK AAN ZEE Er is een werkcomité opgericht met als doel het verstrekken van maaltijden aan huis voor hen, die dit bezwaarlijk zelf kunnen doen. Hiervoor komen in aanmerking: bejaarden, invaliden en langdurig zieken. Driemaal in de weck zal men langskomen. De maaltijden kosten f 2,25 per stuk. Met een eventueel dieet wordt rekening gehouden. Voor de bezor ging van de maaltijden worden vrij willigers gevraagd. Financiële steun kan men verlenen door het storten van geld op giro 333508, Coöp Raif- feisenbank te Katwijk aan den Rijn. Het werkcomité bestaat uit me vrouw H. C. Fetter-Schipper. Boule vard 143. telefoon 3375, dokter C. J. Hagen, Kon. Julianalaan 4 en de he ren K. P. Scheps, Vinkeweg 20 en W. R. Feber, Kerkstraat 19. Ou aanvaardbaa r Over de recente ministeriële richt lijnen voor het woonruimtcbeleid afschaffing gemeentelijke huisves tingsbureaus e.d. zei de burge meester. dat B. en W. van Leiden deze zacht gezegd onaanvaardbaar vinden; Lelden zal dan ook onthef fing vragen. Burgemeester Van der Willigen wilde ook stilstaan bij de rijkdom men en prestaties van Leiden en de Leidse burgers.. Hij noemde de Groenoordhal. de stichting City- Centrum, de bloeiende Leidse univer siteit, Leefbaar Leiden, het comité Woningnood en het begrip van de Oegstgeester raad, waardoor Leiden in de zandbehoeften van de Meren- wijk kan voorzien. Dan is er de gewestelijke samen werking en de nauwere samenwer king op brandweergebied. Stokpaardjes Wat de gewestelijke samenwerking betreft, zei de burgemeester: wjj in Leiden moeten in de toekomst niet menen, dat wy alles zelf wel kunnen doen. en de omgeving zal niet moe ten denken, dat Leiden alles maar alleen moet klaarspelen. Een prettig geluid in dit verband is, dat het Lei- derdorpse gemeentebestuur wil mee werken aan de leniging van de Leid se woningnood. De streekfunctie van Leiden op onderwijsgebied is bijzon der belangrijk. In het slot van zijn rede had burgemeester Van der Willigen het ook nog over stokpaardjes: Er zijn onder ambtenaren som migen want die kom je overal tegen die wel eens graag een eigen stokpaardje berijden. Hun zou ik willen raden: stap aj van dat houten geval en laat u leiden door het levende gegeven van het werkelijkei gemeentebelang. Burgemeester Van der Willigen: verleiding FOTOCURSUS D. KRUYT a.s. maandagavond 8 uur in Hotel „NOORDZEE" diabespreking Breng j uw beste dia's mee. Toegang vrij. FOTOHANDEl D. KRUYT, Voorstraat 9. Katwijk aan Zee. Kerkstraat 4. Rijnsburg. ALPHEN Men laat by de voorbereiding voor de Zeskamp niets aan het toeval over. De deel nemers werden gistermorgen, vóór de reis naar Doetinchem begon, zelfs nog getemperatuurd. Er huist nogal wat griep in Alphen en omgeving en dit lichte medische onderzoek werd daarom ook be slist nodig geacht. Gelukkig kon den alle uitverkorenen mee en men hoopte dat het onderzoek van vanmorgen ook geen verhindering zou brengen, hoewel ook de reser ves op hun taak berekend zijn. Bij het afscheid in het raadhuis wens ten burgemeester Gallas captain Van Ommen en zjjn mensen suc ces toe. Ook wethouder Duin en de heer G. J. G. Verschuur, amb tenaar voor sportzaken, waren aanwezig. Alsof het een internationale trip was, zoveel grote koffers werden er in de touringcar geladen, maar men moet er dan ook rekening mee hou den, dat de gang van zaken bij bepaalde onderdelen verwisseling van kleding noodzakelijk maakt. Overigens was men op alle onder delen nog niet volledig door de NCRV ingelicht. Zo werd gisteren pas bekend op welke blikjes de marathonlopers hun eerste en laat ste ronde moeten afleggen. Inzake de hengel-zaagwedstrijd bleven de hardheid van het hout en de kwali teit van de zaag tot heden onbekend. Ook bij de glij-vangwedstrijd zijn enkele vragen niet beantwoord, maar de training is zo veelvuldig geweest, dat men verwacht een goed figuur te zullen slaan. Voor de fiets- balanceerwedstrijd werden twee fietsen ingeladen. Hoewel men het niet verwacht, bestaat de mogelijk heid van doorzakken op de ronde obstakels en kan coach Boer nog een andere aanreiken. Men heeft de afgelopen nacht ge logeerd in een hotel te Zeddam. 7 km van Doetinchem. Gisteravond was daar ook nog een technische Buitcnianfls bankftapipr AMSTERDAM. 2 januari - De advies- koersen voor buitenlands bankpapier gel dend in Amsterdam op de volgende werk dag lulden heden: Londen 8.63—8.80. New York 3 80-3.65. Montreal 3.34'i-—3.39"/!. Pa rijs 62.00—64.00, Brussel 7.17—7J2. Frank fort 97.70—98.90. Stockholm 69.65—70.85, Zilrlch 83.75—84.95. Milaan 56.50—58.50. Ko penhagen 48.00—49.00. Oslo 50.3051.30. We nen 14.00—14.20. Lissabon 12.30—12.80. Ma drid 5.105.25 bespreking. Van 9 tot 11 uur was er een feestelijke bijeenkomst van alle ploegen in de Sociëteit te Doetin chem. Vanmorgen omstreeks 9 uur vertrok men weer vanuit het hotel naar de wedstrijdgemeente; van 9.15 tot 12 uur en van 2 -tot half zes was er gelegenheid voor repetities. Zo komen de ploegen stellig niet onvoorbereid aan de start. Vanavond om tien voor half negen. De ver wachtingen mogen, voor wat Al phen betreft, hooggespannen zijn. NIEUWKOOP Tijdens de eerste raadsvergadering van 1970 gister avond heeft de raad besloten de tarieven van de straatbelasting, waarin ook de rioolrechten rijn opgenomen, alsmede de reinigingsrechten te verhogen. Deze verhogingen zijn noodzakelijk geworden, omdat de be groting voor 1970 niet sluitend is te krijgen en de tot dusver geldende tarieven aan de lage kan^, lagen. Verder heeft de raad bijzonder lang gediscussieerd over het voorstel van B, en W. aan een inwoner van Delft de vergunning voor de bouw van een pand in de Meije niet ontvankelijk te verklaren. In het pre-advies van het college wordt aangevoerd, dat het zogenaamde bedryfsgedeelte van deze woning nog geen 20% van het totaaloppervlak uitmaakt. Naar de zienswijze van B. en W. gaat het hier om een gecamoufleerde aanvraag voor de bouw van een bun galow. Deze zienswijze brengt verschil lende raadsleden in het geweer. De heer De Vreugd greep terug op de „kwestie Vicon", die hem nog steeds niet heeft bevredigd. De heer Kwak- kenbos noemde dit nu weer een ty pisch „Nieuwkoops geval", omdat B. en W. naar zijn mening er vanuit gaan een aanvrager te wantrouwen. Hij vond, dat B. en W. in het pre advies een verkeerde voorstelling van zaken gaven. Voorschriften De heer Stoppelenburg vroeg of goedkeuring van Welstandstoezicht is ontvangen, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De heer Van Montfoort verklaarde, dat hij niet verbaasd was, dat voor dit ge val zoveel belangstelling van de raadsleden ten toon werd gespreid. Er is dan ook heel veel over te doen geweest. Hij betoogde met grote na druk, dat het voor B. en W. veel plezieriger is toestemming te kun nen geven dan afwijzend te moeten beschikken, maar het college is nu eenmaal verplicht zich aan de voor schriften te houden en los van de persoon een oordeel te geven. Het onderhavige plan vertoont z.i. echter geen uitgesproken agrarisch karakter en de stedebouwkundige. KATWIJK In de raadsvergadering van 27 november heeft de heer L. J. Haasnoot (CH) by de rondvraag B. en W. een vraag gesteld. Hij heeft met verbazing geconstateerd dat er vorige week in de kleine zaal van de sporthal een discountverkoop van meubels door het cash- and carrybedrijf Mijnders uit Leiden is gehouden. Hij acht dit in strijd met het standpunt van de raad, dat duidelijk kenbaar is gemaakt tijdens de discussie inzake de verkoop van grond aan Dirk van den Broek N.V. Hij vindt het bepaald onjuist, dat aan dergelijke bedrijven gemeenschaps gebouwen beschikbaar worden gesteld en men kan dit zijns inziens be schouwen als een zeer ongelukkige poging van de wethouder om op deze wijze sport en middenstand aan elkaar te willen koppelen. Spreker vraagt zich daarom af of dit de juiste gedragslijn is. B. en W. antwoorden: zowel bij de besprekingen omtrent de verhuur van de kleine zaal van de sporthal als bij de daartoe verleende vergunning is duidelijk gesteld, dat van verkoop geen sprake zou zijn. In de bedoelde vergunning is de volgende voorwaar de opgenomen: directe verkoop van uw artikelen tijdens de show en het verstrekken of gebruiken van alco holhoudende dranken in de zaal, waar de show wordt gehouden is niet toe gestaan. Wij menen derhalve, dat aan het verkoopaspect wel degelijk aan dacht is geschonken. De gebruikte formulering is echter niet toereikend om eventuele indirecte verkoop tegen te gaan. Een sluitende redactie is moeilijk te bereiken, zodat wij over wegen niet meer tot verhuur voor zulk een doel over te gaan. De heer J. Bergman J. A.zn. onder steunde de opmerkingen van de heer Haasnoot en zou daaraan toe willen voegen, dat de verkoop ook doorging tijdens de verplichte sluitingstijden voor de winkeliers. B, en W. antwoor den, dat ook aan het aspect van de winkelsluiting nader aandacht zal worden geschonken. Nieuwjaarsreceptie ALPHEN Voor de nieuw jaarsreceptie gistermiddag van bur gemeester en mevrouw Gallas in het raadhuis bestond veel belangstelling. Meer nog dan vorig jaar. toen het weer een eerste poging was. nadat men er enkele jaren mee was gestopt wegens onvoldoende be langstelling, verschenen uit allerlei kringen van de burgerij vertegen woordigers. Alleen de jongerenorga nisaties ontbraken nog vrijwel op dit appèl, dat een prettig en ongedwon gen karakter droeg. die afwyzend heeft geadviseerd, stelt dan ook dat visueel duidelijk voor de passant moet blyken dat het om een agrarisch object gaat en volgens deze lijkt het er niet op. De heer Kwakkenbos beantwoor dend stelde de voorzitter nog dat van wantrouwen in het geheel geen sprake was, maar dat uitsluitend de feiten ter zake dienen. De heer Stoppelenburg opperde nog het stel len van een goede daad aan het be gin van 1970 door voor deze keer toch de vergunning te verlenen, maar daar wilde de voorzitter per tinent niet van weten en stelde stemming aan de orde. Het voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen aan genomen. Zwembad Voor het bouwen van een „jon gensdorp" in de vakantieweken werd een bedrag van f 1700 be schikbaar gesteld en voor het plaat sen van drie brandkranen in plan Oost ƒ2000. Voor het uitwerken van schetsplannen voor verbetering en uitbreiding van het zwembad werd een krediet van f 10.000 verleend. Voorlopig is er nog geen kans op verwerkelijking, omdat de finan ciële middelen ontbreken. De wyziging van naamgeving van een gedeelte van de Achterweg in Churchill-laan ondervond geen te genstand. De raad ging verder - ak koord met verhoging van de straat- belasting en de reinigingsrechten. In totaal een meeropbrengst van onge veer 40.000 gulden. Bij de rondvraag informeerde de heer Stoppelenburg, wanneer het recreatiestructuurplan in de raad zal worden behandeld. Dit zal op de volgende raadsvergadering aan de orde komen, zo deelde de burge meester mee. KATWIJK Gisteravond kwamen honderden inwoners van de beide Katwijkennaar het gemeentehuis ter gelegenheid van de traditionele nieuwjaarsreceptie. Burgemeester A. G. Vermeulen en zijn vrouw, mevrouw C-. Ver- meulen-Kalishadden vele han den te drukken. Behalve hoofd- ambtenaren en ambtenaren van de gemeente waren daar vélen uit handelskringen en de bedrijven, organisaties en verenigingen. Een bijzondere aardige verras sing was de komst van dertig dames en heren in oud-Katwijhse kledij; allen leden van het genoot schap Oud-Katwijkdie in een aantal koetsen naar heit raadhuis waren gekomenDe voorzitter van het genootschapde heer J. P. van Brakel, voerde ook het woord. Groen van Prinster er school Katwijk I)e heer C. Kwa- kernaak, die zijn opleiding genoot aan de chr. kweekschool te Leiden, werd 1 oktober 1928 aan gesteld als kwe keling met akte aan de chr. school in Nieuw - veen. Op 1 april 1929 volgde zijn benoeming tot onderwijzer in vaste dienst aan deze school. Op 1 januari 1930 kwam de: heer Kwakernaak naar Katwijk, waar hij werd benoemd tot onder wijzer aan de Herv. School I aan de Voorstraat, dit is nu de Groen van Prinstererschool aan de Piet Hein- laan, waar hij nog steeds werkzaam is. Hoewel hij met zijn 40-jarig ju bileum als onderwijzer niet wilde, dat hier ook maar enige aandacht LEIDERDORP Burgemeester Van der Have noemde in zijn Nieuw jaarsrede het jaar 1969 een fijn jaar voor Leiderdorp. Hij stond stil bij de snelle groei van Leiderdorp (1 januari 1969 11.469 inwoners en nu 13.021) en noemde heit probleem van de verstedelijking, omdat de ge meente zal uitgroeien tot een plaats van 35 tot 40.000 inwoners. De burgemeester was verheugd over het ontstaan van het streekgewest. zodat nu de belangen van de samenwerkende gemeenten voortdurend kunnen worden behartigd. Over de bestuursdemocratisering zei hij, dat dit geleidelijk meer moet zijn dan het uitoefenen van inspraak bij het vaststellen van straatverlich ting, vuilnisophaaldienst en bushal ten. Extra nadruk kreeg de spectacu laire woningbouw in Leiderdorp. In 1969 kwamen 505 woningen gereed, terwijl momenteel nog 932 woningen in aanbouw zijn. Er zijn nog ongeveer 325 woningzoekenden, waarbij voor al behoefte is aan woningen met be trekkelijk lage huren. In 1970 mogen 12 woningwetwoningen worden ge- Hoofdopzichter iveg bij gemeentelverken KATWIJK AAN ZEE Wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd nam de heer T. Messe- maker woensdag na 21 jaar afscheid als hoofdopzichter by de dienst van Openbare Werken. By dit afscheid, dat in de kantine aan de Schoolstraat werd gehouden, sprak de directeur van Openbare Werken, de heer P. Priester, waarderende woorden tot hem. Hy schetste hem als een accuraat en goed ambtenaar, die zijn werkzaamheden stipt uit voerde. De directeur gewaagde van een prettige samenwerking cn wenste hem nog vele gezegende ja ren toe. Namens het personeel werd hem een scheerapparaat aangeboden. Zijn dochter mocht bloemen in ontvangst nemen. De wethouder van openbare werken, de heer C. van der Plas, sprak eveneens de heer Messemaker hartelijk toe en bood de gebruike lijke enveloppe met inhoud aan. Naast het voltallig personeel was bij dit afscheid ook een aantal oud-col lega's aanwezig. bouwd, evenals in 1971. Over deze toewijzing is het gemeentebestuur met grote zorg vervuld, want in het bouwdistrict, waartoe Leiderdorp be hoort, is momenteel geen sprake meer van enige ontsnappingsruimte. Winkelcentrum Over de nieuwe richtlijnen van mi nister Schut zei burgemeester v. d. Have: Het is in onze gemeente nog volslagen onmogelijk nu een beleid te voeren, los van vestigingsvergun ningen. Het huidige systeem is het enige juiste en billijke. Het bestem mingsplan Binnenhof is praktisch bouwrijp en de woningbouwcorpora tie, die het afgelopen jaar is opge richt, staat met ongeduld klaar om haar taak te beginnen. De burgemeester noemde ook de scholenbouw spectaculair. Het is op merkelijk hoe men in teamverband tot opmerkelijke prestaties kan ko men. De meeste winkels In het nieu- aan werd besteed, mag dit jubileum toch zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Velen zag hij in deze 40 jaar ko men en gaan. In verschillende ge bouwen was hij werkzaam en deze waren lang niet altijd zo ideaal als het gebouw, waarin hij nu werkt. Velen ook is tot voorbeeld geweest in ijver en plichtsbetrachting. De wijze, waarop hij altijd klaar staat voor de school en de vele extra tijd, die hij geeft aan kinderen, die dit nodig hebben, is hartverwarmend. Hij geniet het voorrecht, dat-..-zijn werk hem ligt. Enkele weken geleden nog zei hij: ze zeggen wel eens, dat de laatste jaren voor de klas de moei lijkste zijn, maar ik merk er niets van. Ik heb een fijne klas. Vanaf de oprichting in 1939 is hij secretaris-penningmeester van de vereniging tot uitzending van zwakke Katwijkse kinderen. Vele honderden kinderen zijn door zijn bemiddeling 6 weken of langer voor herstel van gezondheid uitgezonden geweest naar Nunspeet of Lochem. Jarenlang ook was hij bestuurslid van de Oranje vereniging. Van zijn liefhebberij voor het foto graferen en later het filmen heeft de school dankbaar mogen profiteren. Zijn film over de schooltandverzor- ging heeft hij zowel in als buiten Katwijk vele malen gedraaid. Boven dien heeft hij menige schoolreis op de film vastgelegd. Zaterdag, 10 januari is er van 2.30 tot 4.30 uur een receptie in de Oranje zaal van het Jeugdhuis. Beiaardbespeling in Rijnsburg RIJNSBURG De heer J. van der Ende uit Schoonhoven zal vanavond van 7 tot 8 uur weer een beiaard bespeling verzorgen. Het programma luidt als volgt: 1. God in den hoog' allen zij eer; Wat God wil, dat geschiedt altijd; Wie maar de goede God laat zorgen. 2. Preludium en fuga, J. S. Bach. 3. Liederen uit Valerius „Gedenck- clancfc". 4. Duitse dansen, Fr. Schu bert. 5. Reeks Bijbelse kinderliedjes van Wim ter Burg. we winkelcentrum Santhorst zijn in tussen geopend. Op 8 januari opent de laatste winkelier daar zijn deuren. Met de gereedkoming van dit cen trum wordt in een zeer dringende behoefte in de nieuwe wijken voor zien. Met vreugde is ten slotte ook de komst van het Elisabethziekenhuis begroet. KATWIJK Donderdagavond is er om half acht een openbare raadsvergadering. De agenda bevat de volgende zaken: geven van na men aan enkele straten in Katwijk aan den Rijn, aankoop van de pan den Commandeurspad 2a, Lou westraat 7 en 9, Grotesteeg 3 en Pepersteeg li en de gronden en opstallen aan de Zuidstraat en het Parlevlietslop, verlenen van krediet in verband met de invoering van een netwerkplanning bij de gemeente lijke diensten en bedrijven, voorstel met betrekking tot /het doen slopen van de gashouders', verlenen van krediet voor de aankoop van een jeep ten behoeve van de politie, ver vullen van vacatures in het bestuur van de Stichting. Spaarbank der gemeente Katwijk, aanvaarding van een schenking en een renteloos voorschot ten behoeve van de stich ting van de sporthal van de Neder landse Sportfederatie, wijziging van het bestemmingsplan Katwijk aan Zee en wijziging van de gemeente begrotingen 1968, 1969 en 1970. KATWIJK AAN DEN RIJN De Gereformeerde Kerk heeft een be roep uitgebracht op ds. D. H. Elder- man te Dinteloord. KATWIJK AAN ZEE De heer O. J. Kok slaagde in Den Haag voor het politiediploma Engelse conversa tie. Edlth Taekema slaagde aan de GU in Amsterdam voor het kandi daatsexamen in d« Slavische talen en letterkunde. ALPHEN De laatste weken zijn bij de politie enkele aangiften ge daan, dat in het Bospark een man pogingen deed tot onzedelijke han delingen met kinderen. Ook is een poging tot aanranding gedaan, waar van aangifte gedaan werd door een vrouw. Het bleek bij al deze aangif ten. dat de dader iemand geweest moet zijn tussen 20 en 25 jaar, minstens 1.80 meter lang, baard en snorretje dragende en in het bezit van een flinke bruine haardos. De man droeg steeds een drie kwart groene jas met een met bont gevoerde capuchon. De politie ver zoekt aanmelding, als dit signale ment haar op op het spoor van de dader kan brengen. XOORDWT.TK Al vele jaren werd aan de hoofdinspec- feur-korpschef van politie de rang toegekend van ambtenaar 2e klasse. Daarin is verandering gekomen. De minister van binnenlandse zaken heeft nu, op voordracht van de bur gemeester, bepaald, dat de tegen woordige korpschef, de heer J. F. Basten, met ingang van 1 januari hoofdinspecteur-ambtenaar lc klasse zal zijn. De promotie werd bekendgemaakt t.iidens de nieuwiaarsbiieenkomst van het. korps. In een toespraak, waarin hii .verschillende gebeurte nissen ophaalde, stelde de heer Resten vast. dat 1P6Q vnnr de nolitie een pnerï jaar was eeweest. Er hesteot een voortreffen-ike verstand houding tussen hureerii en politie, hetcreen o.m. bleek uit de instelling van de schoolverkperchrieades. Ook was men erin geslaagd een geheel nieuw korns reservenolitie op te richten, wat eetuiede van de ge zagsgetrouwe onvattingen van de Noordwijkse bevolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4