Nixons ivoren toren BALANS VAN EEN JAAR WITTE HUIS Amerika in de tentakels van vennootschap voor georgani seerde misdaad 3 ZATERDAG 3 JANUARI >970 Op het ogenblik dat Richard Nixon de woorden „So help me God" herhaalde, was ik niet langer bevreesd, dat ik de man was, die de fout kon maken, de wereld in een oorlog te storten de man, die de verschrikkelijke verantwoordelijkheid moest dragen, het leven te beschermen van de mensen van dit land en misschien van de hele wereld. Vanzelfsprekend mis ik het gevoel, president te zijn, maar het meeste mis ik graag. In een tv-interview heeft de bijna een jaar geleden afgetreden presi dent Lyndon B. Johnson de Amerikanen toevertrouwd wat het betekent, in het Witte Huis beslis singen te moeten nemen en hoe groot de opluchting kan zijn, als deze zware verantwoordelijkheid ophoudt te bestaan. Toen Nixon hem vroeg, hoe hij zich voelde nadat hij als president was terug getreden, zei Johnson: ,,De mooiste woorden, die ik ooit gehoord heb, waren ,,So help me God", die je herhaalde na het afleggen van de eed. Ik weet niet of je het nu kan begrijpen. Later zal je het zeker doen Johnson was onder bijzon der moeilijke omstandigheden president geworden. Op het ogenblik dat John F. Kennedy in Dallas werd vermoord had het Amerikaanse prestige in de wereld «en dieptepunt be reikt. Johnson fcad geen ge legenheid, de erfenis ondtr het voorrecht van boedelbe schrijving te aanvaarden. Hij werd volgens de grondwet president en kon zich zelfs niet veroorloven, afstand te nemen van het beleid van zi|n voorganger. Zo kon hij zich niet onttrekken aan de ver plichtingen, die Amerika onder Kennedy in Vietnam op zich had genomen. De talrijke volgelingen van Ken nedy, die al dan niet in het Witte Huis werkzaam bleven, maakten het Johnson heel moeilijk een ei gen beleid te voeren. Zelfs toen hij in 1964 met de grootste meer derheid in de Amerikaanse geschiedenis tot president was ge kozen kreeg hij geen gelegenheid zichzelf te zijn. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat hij vorig laar voor een nieuwe ambtstermiin bedankte en dat tiij nu op zijn presidentschap terugziet als een last, die voor hem te zwaar was. Fn als een periode, waarin hij de grenzen van de persoonlijke macht leerde kennen Hoe groot is het verschil met president Nixon en diens vi ce-president, Spiro Agnew Acht jaar lang was Nixon zelf vi ce-president onder president Eisenhower. In die tijd deed hij zich al kennen als een op macht belust politicus, die nauwelijks de dag kon afwachten, waarop hij de leiding van zijn chef kon overne men. Zijn twistgesprekken met Chroesjtsjef, die een wedijver wa ren in niet meer dan bekvechten, waren typerend voor zijn optreden in die dagen. Nixon moest het ech ter in een onthullend debat af leggen tegen Kennedy, in wie hij opmerkingen tegen zich had inge nomen, zei hij, dat zfj .nooit meer last van hem zouden hebben. In stilte werkte hij echter aan zijn terugkeer als de „nieuwe Nixon", een begrip dat nogal wat zelfkri tiek deed veronderstellen. Al in een vroeg stadium wist hij het republikeinse partijapparaat, waarin de conservatieven het voor het zeggen hadden, achter zich te we ambtsperiode, omdat hij geen bron van blijvende verdeeldheid wilde zijn. De strijd om de opvol ging verloor binnen de Democra tische partij alle zin, toen senator Robert Kennedy in Los Angei«s werd vermoord, nadat hij de voof- verkiftzingen *i Californië had ge wonnen. De kandidatuur van Humphrey tegenover die van Nixon was niet te vermijden en de bfval- lige George Wallace (vroegere de mocratische gouverneur van Ala bama) legde als onafhankelijke kandidaat de basis voor Nixons overwinning, die de „grote ver nieuwing" moest inluiden Een van de punten, waarop hij de verkiezingen won was de slo gan dat het Amerikaanse volk be hoefte had aan „nieuwe ideeën, nieuwe mannen en nieuwe leiding" om een eind te maken aan de President Nixon met Agnew (links), die hij als vice- president de rol van de „oude Nixon" laat spelen. zijn presidentschap met volle teu gen te genieten. Hij gedraagt zich als iemand die zijn hele leven heeft gevochten om het hoogste doel In de Amerikaanse politiek te bereiken en die zijn triomfantelijke overwinning ziet als beloning voor de inspanningen, die hij zich lange jaren getroost heeft. Hij ziet het werkelijke, doel van het presi dentschap niet zozeer als het lei ding geven aan een volk dat zich zin kan maken. Dat zijn vooral degenen, die demonstreren voor vrede in Vietnam door een politie ke regeling tussen de Vietnamezen onderling. Mateloos heeft hij zich aan hen geërgerd. Maar waarom zich ergeren aan een te verwaarlo zen minderheid? Nixon, die zijn hele leven over hoop heeft gelegen met de publici teitsmedia, leeft thans in een ivo- vervolgens bij de verkiezingen in I960 zijn meerdere moest erken nen. Nixon was toen een figuur ge worden, die met wat zelfkennis Tijl Uilenspiegel kon nazeggen: „Ze mogen me niet, maar ik maak het er naar". Dat bleek bij de gouver neursverkiezingen in Californië, de staat, weer hij thuishoort. Een nieuwe nederlaag deed hem besluiten, de politiek voorgoed vaarwel te zeggen. Tot de journa listen, die hij met zijn venijnige krijgen. Dat lukte hem vooral, om dat deze groep zich nog altijd wei gerde neer te leggen bij de sma delijke nederlaag, die Barry Gold- water (eerst schieten, dan denken) in 1964 tegen Johnson had gele den. Bovendien profiteerde hij van de hopeloze verdeeldheid, waar aan de Democratische partij als gevolg van de teleurstellingen in Vietnam ten prooi was gevallen. De „nieuwe Nixon" begon hoge ogen te gooien. Johnson bedankte voor een nieu oorlog in Vietnam. Nixon heeft nu bijna een jaar tijd gehad om het te bewijzen, maar de nieuwe ideeën zijn uitgebleven, de nieuwe man nen blijken veelal niet voor hun taak berekend te zijn en het nieu we leiderschap lijkt niet anders te zijn dan een poging alles zoveel mogelijk bij het oude te laten en alle drang naar vernieuwing en naar ingrijpende verandering van „the American way of life" te negeren. Nixon probeert van elke dag vat achter het staatshoofd verenigt, maar als een mogelijkheid om ge bruik te maken van grote persoon lijke macht, die de ijdelheid streelt. Als Nixon het in verband met de felle kritiek op zijn Vietnambeleid heeft over de „stille meerderheid", die achter hem staat, trekt hij be wust een scheidingslijn Hij denkt dan ook aan de meerderheid die hij in 1972 nodig heeft om herko zen te worden. En hij sluit zich af voor de kleine luidruchtige minder heid, die hij het toch niet naar de ren toren. Hij heeft zich af geschermd van de buitenwereld. Men beweert zelfs, dat hij weigert kranten te lezen. Intussen wordt hrj_ omringd door adviseurs, die wel een goede verkiezingscampag ne konden voeren, maar die als raadgevers in presidentiële zaken tekort schieten. Het gevaar, dat men Nixon naar de mond praat is in zulk een situatie groot even als het risico, dat deskundigen die •r een afwijkende mening op na houden, geen gelegenheid knjge« invloed uit te oefenen. In het Witte Huis, dat hij slechts verlaat om het stralende middel punt te zijn op festiviteiten van* vrienden en bewonderaars (als er „thuis" toevallig geen feest is) en bij geruchtmakende gebeurtenis sen, probeert de president nog steeds de „nieuwe Nixon" te spe len. De rol van de „oude Nixon" heeft hij overgedaan aan vi ce-president Agnew, die als een volmaakte leerling verdachtmakin gen en beschuldigingen rondstrooit en het vooral gemunt heeft op de publiciteitsmedia, die Nixon lang het voordeel van de twijfel hebben gegeven, maar nu geen blad meer voor de mond nemen. Toen Nixon op 20 januari zijr» ambt aanvaardde had hij als verte genwoordiger van de partij die het vermoeide bewind der democraten ging vervangen een unieke gele genheid om de basis te leggen voor nationale eenheid. Hier kon hij slechts in slagen als hij bereid was, een snelle vredesregeling in Vietnam tot stand te brengen en een grootscheepse aanpak te be vorderen van het probleem der ar moede. waarvan het negervraag- stuk het belangrijkste onderdeel is. Het één noch het ander gebeurde Er werd alleen iets gedaan als het niet anders kon. Nixon heeft zijn kans voorbij la ten gaan. Inptaats van «enhefd bracht hij grotere verdeeldheid, omdat alles wat al vele jaren orn een oplossing vraagt op de lange baan wordt geschoven. Niettemin geniet hij nog elke dag in het Wit te Huis. waar hij besloten heeft, zich niets meer aan te trekken van de kritiek op zijn beleid (of het ontbreken ervan). Hij verlaat zich op de „stille meerderheid", waar van het overigens de vraag is, of zij werkelijk bestaat. En hij zal niet terugschrikken, de „schreeuwende minderheid", waartoe hij ook da negerbevolking rekent, met krach tige hand het zwijgen op te leg- fien. Of het hem zaJ lukken? Het fa niet te hopen dat het op een krachtmeting aankomt waaruit dat zou moeten blijken. De oorlog in Vietnam zal in al zijn vele conse quenties een sociale revolutie uit lokken, als de door Nixon beloof de eervolle vrede niet spoedig na derbij wordt gebracht. Met geweld kan het probleem Vietnam niet worden opgelost en kan evenmin een sociale revolutie in de Vere nigd» Staten worden voorkomen. Door de zaken op hun beloop te laten en zich achter een deel van de bevolking te scharen, dat alle» bij het oude wil laten, heeft Nixon op een verkeerde manier partij ge kozen. Het verschil met Johnson iê wel erg groot... La Cosa Nostra lijkt de naam te zijn van een witte, door cypressen omgeven residentie of van een lieflijke, in de rotsen uitgehouwen baai. In werkelijkheid wordt er een misdaad syndicaat mee aangeduid, dat het Amerikaan se volk in een dodelijke greep gevangen houdt, en aan de fundamenten knaagt van een toch al niet bijster gezonde samenleving. La Cosa Nostra is een staat in een staat, een huiveringwekkende, vrijwel ongrijpbare macht, een vennootschap voor georganiseerde misdaad. De strijd tegen dit kwaadaardig en vooral hardnekkig gezwel heeft in Washing ton een van de hoogste prioriteiten gekregen. door Link van Bruggen Het werkterrein van La Cosa Mostra („Onze Zaak") kan nau welijks veelzijdiger zijn. De voornaamste bron van in komsten is het illegale uitmel ken van het Amerikaanse gok bedrijf in Las Vegas bezit de terreurorganisatie enkele van de grootste casino's hoewel de wereldwijde handel in nar cotica bijna even profijtelijk is. Daarnaast wordt op elkdenk baar gebied afperserij bedre ven, terwijl maatschappelijke mislukkingen worden uitgebuit door het nemen van woeker winsten, die töt duizend procent per jaar kunnen oplopen. Voor geweld, zo heeft de geschiedenis wel geleerd deinst La Cosa Nostra nooit terug. De veertig jaar van haar bestaan zijn geschreven met bloed. Het machinepistool, de revolver, de dolk en het gif zijn. als bij de moederorganisatie, de Sicili- aanse Mafia, de attributen ge worden van het geweld, dat be leden wordt. De tentakels van La Cosa Nostra reiken tot in elke gele ding van de Amerikaanse sa menleving. In de wetenschap, de techniek en de industrie beschikt zij over medewerkers die. al of niet onder pressie de mazen van de wet trachten te vinden om zichzelf en hun op de achtergrond opererende op drachtgevers te verrijken op de rug van welwillende, maar on wetende burgers. Omkoperij, trouwens elke vorm van corruptie, wordt toe gepast om manipulaties, die het daglicht niet verdragen kunnen. t£ bedekken. Volgens het Ame rikaanse weekblad Time. dat niet nalaat de vele vormen van terreur, die in de Verenigde Staten bestaan, aan de kaak te stellen, ontvingen de politie-au- toriteiten van Newark jaarlijks 12.000 dollar om de schandda den van La Cosa Mostra door de uingers te zien. Hetzelfde tijdschrift wist ook te melden dal drie federale agenten (FBI). die een gokschandaal in Columbus trachtten te ontmaskeren, door de plaatselijke politie gear resteerd werden wegens open bare dronkenschap, ft Mocht de desperado's die het bevel tot opsluiting kennelijk* in paniek gaven, niet baten. Toen de rechercheurs op vrije voeten werden gesteld, dienden ze onmiddellijk een aanklacht in tegen hun in dezelfde bran che werkzaam zijnde belagers. Maandelijks zouden de laatsten 8.000 dollar aan zwijggeld heb ben opgestreken van de in hun gebied opererende gangsters.... In de politiek laat La Cosa Mostra zich evenmin onbetuigd. Om invloed wordt gestreden en vooral betaald. In het Huis van Afgevaardigden, in de Senaat, op gemeentelijk en regionaal niveau overal wordt gestreefd naar macht. Bewezen is 't weliswaar nooit, doch ge zegd wordt dat tenminste 26 se natoren aan de leiband lopen van buiten-parlementaire geldschieters. Ze hebben tot taak evenals trouwens de gangsters, die door het syndi caat voor ambten in openbare lichamen kandidaat worden gesteld anti-misdaadwetten te torpederen of in ieder geval te saboteren. Het rumoer om Tom O'Dwyer eens Trumans mededinger naar het Ameri kaanse presidentschap die dank zij La Cosa Nostra burge meester van New Nork zou zijn geworden, is nog ■altijd niet '•erstomd. Penetraties in de rechterlijke macht en in de vakbonden zijn eveneens schering en inslag. Door middel van „rackets" is herhaaldelijk geprobeerd sterke werknemersorganisaties over te nemen. De kleine man de neger, de Portoricaan en de Mexicaan wordt daar keer op keer de dupe van. Hij be taalt niet alleen contributie, maar ook nog eens een speciale bijdrage... om z'n werk te kun nen behouden. Volgens officiële Ameri kaanse schattingen is La Cosa Nostra er in geslaagd in zeker 5.000 grote ondernemingen een belangrijke stem te krijgen. Van binnen uit werden deze concerns bewerkt de weg van onmaatschappelijke praktijken in te slaan om kapitale en voor al belastingvrije revenuen te kunnen verkrijgen. Het ministerie, van. justitie in Washington is van mening dat La Cosa Nostra do grootste vennootschap van de wereld is. De „omzetten" bedragen zo'n 30 miljard dollar per jaar, terwijl de zuivere winst tussen 7 en 10 miljard dollar liet. Het ministerie van financiën, dat de kapitaalvlucht naar een land als Zwitserland mot lede ogen aanziet, heeft weer een andere becijfering gemaakt. Hieruit blijkt dat elke Ameri kaanse belastingbetaler 10 procent minder aan de fiscus zou behoeven af te staan, als de schatkist in staat was haar rechtmatig deel voor zich op te eisen. Meyer Lansky, een van de fi nanciële breinen, die La Cosa Nostra rijk was. heeft in 1966 tijdens een verhoor verklaard dat „zijn" syndicaat machtiger en invloedrijker is dan United States Steel. Officiële bereke ningen tonen echter aan dat dit Stefano Magaddino (links), een van de negen big bosses van La Cosa Nostra, opereerde in Buffalo. Rechts Meyer Lansky, de grote finan ciële tovenaar van de bende. zakelijk gangstergenie aan een plotseling opgekomen minder waardigheidsgevoel ten prooi gevallen was, toen hij deze op zienbarende vergelijking maak te. La Cosa Nostra haalt tenslotte meer winst dan Uni ted States Steel. General Mo tors, Standard Oil of New Jersey, General Electric, Ford Motor Company, IBM Chrysler, RCA en. American Telephone and Telepgraph Company teza men. De man, die La Cosa Nostra en haar duistere praktijken in de openbaarheid bracht, was Joe Valachi. Toen deze door de wol geverfde misdadiger in 1962 gearresteerd werd. sloeg hij op zulk een verschrikkelijke wijze door dat hij zich de eeuwige toorn op de hals haalde van alle mafiosi ter wereld. Al meer dan zeven jaar geniet Valachi speciale politiebescherming om hem te redden van de wraak van z'n vroegere vrienden. Uit de memoires van de ex-gangster blijkt dat La Cosa Mostra is voortgesproten uit de Mafia, die in de glorietijd van Al Capone en de in 1948 naar Italië uitgewezen Lucky Lucia no ook de Amerikaanse samen leving op haar grondvesten deed beven. „Niemand wil luisteren", stamelde Valachi voor de speciale senaatscom missie, die hem indertijd ver hoorde. „Niemand wil 't gelo ven. U weet wat lk bedoel. La Cosa Nostra is een staat in een De moorci- slachtpartijen van de mafiosi onder elkaar de zogenaamde oorlog van Castellamare kostte in de „Roar ing Twenties" aan bijna twee honderd gangsters het leven bracht een zekere Maranzano in het begin van de dertiger jaren op het idee de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten op een hechtere basis te schoei en. De operatieterreinen moesten worden afgebakend en erkend. Er dienden regionale „families" en regionale chefs te komen. Op landelijk niveau moesten deze verbintenissen in het kwa de door een Capo di Tutti Capi. een Baas aller Bazen, worden gecoördineerd. En wie zou beter Albert Anastasia werd geliqui deerd in een kapperszaak. Joe Bonanno, een van de wreed ste onderwereldfiguren van New York, probeert in Tucson een rustig burgerbestaan te leiden. Wij len Lucky Luciano (beneden) be hoorde tot de beruchte gangstertop van Amerika. voor deze topfunctie in aanmer king kunnen komen dan de ini tiatiefnemer zelf. Slechts vijl' maanden heeft Maranzano zich aan z'n schone ambities kunnen wijden. Op 10 september 1931 werd de op perste chef neergeknald. De „families" hadden kennelijk nog een beetje moeite aan el kaar te wennen, want op de zelfde dag vonden'ook nog eens veertig lagere chefs de dood. Toen de vendetta's waren uit geraasd, werd een nieuw orga nisatiepatroon uitgewerkt. De „families", de gangs, bleven, de afgebakende regio's eveneens, doch een Baas aller Bazen zou er nooit meer mogen komen. Het hoogste uitvoerende orgaan werd een commissie, waarin een twaalftal chefs op voet van gelijkheid zitting hebben op 't ogenblik bestaat La Cosa Nostra uit 24 „families" met in totaal drie- tot vijfdui zend leden. Vijf grote „fami lies": Gambina (1.000 leden). Catena (6000). Sciacca (400), Co lombo (400) en Tramunti (150) hebben de stad New York tot werkterrein. In Los Angeles opereert de Lacata-gang (75), In San Francisco de Lanza-gang (12), in Denver de Caletti-gang (40), in Rockford de Zammu- ta-gang (30) enzovoorts. Las Ve gas en Miami, waar zich een groot aantal speelbanken bevin den, zijn zogenaamde open ste den. Als in de Mafia op Sicilië spelen de mystiek, de eer. de gehoorzaamheid en de zwijg plicht in La Cosa Mostra een voorname rol. Om lid te worden van de beroepskern moet de kandidaat van Italiaanse af komst zijn. Men kent de bloed- eed. die wordt afgelegd op ge kruiste dolken of revolvers, ter wijl tijdens de inwijdingsplech tigheid een bidprentje of het portret van een heilige wordt verbrand. Als de rook naar bo ven kringelt, spreekt de nieuw bakken gangster de volgende formule uit: „Zo ik ooit mijn eed breek, laat mij dan verte ren als dit papier". Sinds Joe Valachi doorsloeg en televisiekijkend Amerika de adem inhield bij de onthullin gen. die hij over het misdaadsyndicaat deed. konden, er meer dan driehonderd mafi osi worden gearresteerd. De omerta. de zwijgplicht, blijkt in de meeste gevallen een onover komelijke hinderpaal te zijn. De rechercheurs bijten er hun tanden op stuk; hetzelfde geldt voor de justitiële ambtenaren, die wel genoeg namen, maar veel te weinig bewijzen hebben. Om het nog altijd gesloten front van .«de georganiseerde misdaad, stuk te beuken heeft de regering-Nixon een zwaar pakket van maatregelen samen gesteld. Het poütie-apparaat zal worden uitgebouwd, terwijl ter ontmaskering van de hoofdfigu ren en ter oprolling van de ge heime cellen speciale agenten zullen worden opgeleid. Het Congres is verder gevraagd zijn medewerking te verlenen in het uitbannen van onvolkomenhe den in de bestaande wetten, in het dichten van de mazwi dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13