Telefonische dreigementen tegen arts Sociale verzekering kost dit jaar 16 miljard Kanonneerboten veilig in Haifa „Al Fatahbeschuldigt Israël van gebruik gifgas Uitval van Agnew was bedreiging persvrijheid VELE DODEN EN GEWONDEN deze krant behoort tot Het Kwartet Peking voorziet Breznjefs val Weer aardschok in Ban ja Luka Enthousiaste ontvangst Israëliërs Russen in 1971 naar Mars Minister: Plan- Kikkert is aanvaardbaar rso,nee'in Hitier: ik ben kunstenaar, geen politicus Door ijs gezakt en verdronken VRIJDAG 2 JANUARI 1970 Een moedig begin van het nieuwe jaar: een groep zwemsters en zwem mers, die in Zandvoort (het is een traditie) op nieuwjaarsdag het koude zeewater trotseerden. Alleen van het kijken naar de foto krijgt men het al koud. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers De eerste uit de lange rij „missen" die dit jaar om allerlei redenen ge kozen zullen worden, is de 20-jarige Micheline Beaurain, die gisteren in Parijs tot Miss Frankrijk 1970 werd gekozen. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Het onder- zoek, dat de Amersfoortse politie in opdracht van de officier van justitie te Utrecht, mr. F. G. Wustenberg heeft ingesteld naar de dood van de 40-jarige me vrouw C. Schram-van der Schans is voltooid. De gegevens van het onderzoek zijn inmiddels reeds ter beschikking (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het nieuwe jaar is begonnen met de gebrui kelijke wijzigingen in de sociale premielasten en uitkeringen. De uitgaven van de gehele sociale verzekering zullen dit jaar naar schatting 16 miljard gulden be dragen. Kinderbijslag Voor de Algemene kinderbijslag wet wordt de premie berekend over een inkomen van maximaal 17.450 gulden (was: 16.200). De premie daalt van 2.3 naar 2 procent. De inko mensgrens geldt ook voor de Kinder bijslagwet voor loontrekkenden; hier «tijgt de premie (die de werkgever betaalt) van 3.2 naar 3.3 procent. Kleine zelfstandigen komen voor kinderbijslag in aanmerking als ze minder dan 7450 gulden verdienen (was 5900 gulden). Dan krijgen ze bijslag voor het eerste en tweede kind. Wie tussen de 7450 en 7950 gulden inkomen heeft, krijgt alleen voor het tweede kind (was 5900 - 6300). De kinderbijslag bedraagt per kwartaal: voor het eerste kind 258.18, 3 kinderen 395.46, 4 kinde ren 579.54, 5 kinderen ƒ763.62, 6 kinderen ƒ967.20, 7 kinderen ƒ1170.78, 8 kinderen ƒ1396.20, voor elk kind meer 225.42 meer. AOW en AWW De ouderdoms-, weduwen- en we zenpensioenen zullen per 1 januari 3 procent hoger worden, maar die ver hoging wordt pas op 1 april uitge keerd. In september volgt nog 3 pet. vakantiegeld, hoogstwaarschijnlijk. De premie zal dan wel van 9.1 naar 9.4 pet. stijgen. Voorlopig is alleeen de grens van het inkomen waarover pre mie berekend wordt, verlegd van 16.200 naar 17.450. De uitkeringen zijn thans per maand, ƒ446.50 (AOW echtparen, AWW weduwen met kinderen) of ƒ314.50 (AOW ongehuwden of AWW weduwen zonder kinderen). Wezen rente (voor volle wezen) 100 per maand voor kinderen tot 10 jaar, ƒ148.50 voor 10 - 16 jaar, ƒ193.50 voor 16-27 jaar. Bijz. ziektekosten De premie voor de Algemene wet bijzondere ziektekosten stijgt van 1 naar 1.2 pet. Ook hier de inkomens grens voor de premieheffing van 16.200 naar 17.450. ƒ120.90, 2e en 3e kind ƒ137.28, 4e en 5e kind 184.08, 6e en 7e kind 203.58, 8e en verdere kinderen 225.42. Anders gezegd: wie één in aanmer king komend kind heeft, krijgt een bijslag van 120.90, 2 kinderen MÓSKOU De machtshebbers in j Peking hebben in het „Volksdagblad" voorspeld dat de leider van de Sow- jetrussische communistische partij, Breznef en de zijnen, hetzelfde lot te j wachten staat als destjjd Chroesjtsjef J ten deel is gevallen. Het blad wijst er in een hoofdarti kel op dat de buitenlandse politiek van China gericht zal blijven op de ontwikkeling van de diplomatieke betrekkingen met alle landen op ba sis van een vreedzame coëxistentie. In de verhouding met de Verenigde j Staten zal de Chinese .bevrijding" j van Formosa een overheersende fac- tor blijven. Het blad geeft te kennen dat de I ideologische strjjd tegen de Sowjetu- Unie, ongeacht het resultaat van de besprekingen inzake het grensgeschil, j zal worden voortgezet. Inmiddels is de Russische onderminister van bui- j tenlandse zaken Koetznetsof per I vliegtuig uit Moskou naar Peking vertrokken om daar de besprekingen te hervatten. Koetznetsof keerde na een eerste gespreksronde van acht weken terug uit Peking tesamen met generaal-ma- joor Matrosof, volgens waarnemers om ruggespraak met het Kremlin te houden. Zowel in Russische als Chi nese kringen is vernomen dat het overleg nog weinig vorderingen maakt. AGNEW B EDREIGDE ZURICH De aanval die de Amerikaanse vice - president Spiro T. Agnew heeft gedaan op de Ameri kaanse nieuwsmedia was de ernstigste bedreiging van de vrijheid van voor lichting in de Westerse wereld gedu rende 1969. Dit zegt de directeur van het Internatiolade Persinstituut (IPM) Ernest Meyer in zijn jaaroverzicht. „Het ernstigste aspect van de aan vallen was, dat hoewel deze werden gedaan vanuit een functie die tradi tioneel weinig betekent binnen de Amerikaanse regering, het leek alsof de aanval afkomstig kon zijn van het bureau van de president zelf', aldus Ernest Meyer. Hij geeft een weinig rooskleurig beeld van de ontwikkelingen in het krantenbedrijf in het afgelopen de cennium. Deze worden volgens hem gekenmerkt door aan de ene kant een verslechtering van de persvrij heid in de ontwikkelingslanden en aan de andere kant door 'walgelijke losbandigheid' van de kranten in de rijke wereld. „Naarmate het onderontwikkelde tweederde van de wereld, dat iedere avond met honger naar bed gaat, ver der en verder terugviel in zijn rantsoen persvrijheid, scheen het de mocratische deel van het resterende derde deel zichzelf zoveel persvrij heid te hebben toegeëigend dat bij het op gang komen van het 'alles mag' -tijdperk zij soms duidelijk lijdt aan misselijkheid door indigestie. Nijverdal-Ten Cate „koopt" Gelderinaii OI.DENZAAL De Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate NV in Almelo hebben met H. P. Gelderman en Zonen NV in Oldenzaai een akkoord bereikt over samenwerking. De aan delen Gelderman kunnen worden om gewisseld voor aandelen Nfjverdal-Ten Cate. De verhouding is 1000 aandelen Gelderman cum dividend over 1969 te gen nominaal 1200 acht procent ze ventienjarige converteerbare obligaties volstaan met een premie van ƒ47.05 per maand of 10.85 per week. Vrijwillige verzekering: ook hier verschuiving van de inkomensgrens naar 14.850. De premie zal gemid deld stijgen van ƒ35.33 per maand naar ƒ38.07 (of van ƒ8.13 per week naar ƒ8.76) voor alleenstaanden en het dubbele voor echtparen. Een kwart van het aantal fondsen hand haaft echter de oude premie. De minst draagkrachtigen (met een in komen beneden ƒ7650 in 1969) beta len een verlaagde premie van 30.77 per persoon per maand of 7.07 per week. Ziektewet De premie van ongeveer 6.2 pro cent blijft (daarvan betaalt de werk- knemer 1 procent). De premie wordt berekend over een maximaal dagloon van 89, de uitkeringen over een maximum van 89.30. Invaliden De premie van de Wet Arbeidson geschiktheid stijgt van 5.1 naar 5.3 pet. (4 pet. betaalt de werkgever). Ook hier de maxima van het dagloon van 89 en 89.30. Een minimum uitkeringsdagloon voor de kostwin ner van 36.26. Werkloosheid De premie zal dit jaar ongeveer een procent bedragen (half om half door werkgevers en werknemers te dragen). Voor de premieberekening bedraagt met maximum dagloon ƒ89, voor de uitkering ƒ89.30. Minimum dagloon voor uitkering aan kostwin ners 36.26. van de officier gesteld, die nu moet beslissen of hij tot vervolging van de arts D. Kuiper, die in de Kerstnacht weigerde, mevrouw Schram te onder zoeken, met het gevolg, dat zij een uur later aan de gevolgen van een hartinfarct overleed, zal overgaan. Hoofdinspecteur H. Boer van de Amersfoortse politie wilde omtrent de resultaten van het onderzoek niets mededelen. Wel zei hij, dat het wel licht moeilijk zal zijn om uit de ver zamelde feiten een strafbaar feit te halen, „hoe onbevredigend de hele gang van zaken ook is". De officier van justitie heeft tevens de pathaloog-anatoom dr. J. Zelden- rust van het gerechtelijk geneeskun dig laboratorium sectie op het stoffe lijk overschot van mevrouw Schram laten verrichten. Dr. Zeldenrust wenste zelf geen commentèar te ge ven. Overigens ondervinden de Amersfoortse huisartsen de laatste dagen herhaaldelijk de minder pret- tige consequenties van deze zaak. Verschillende patiënten menen er goed aan te doen, hun artsen op hun bereidheid om te komen, te testen. Via anonieme telefoontjes zijn je gens dokter Kuiper al diverse dreige menten geuit. BELGRADO Woensdagmiddag heeft zich in de Zuidslavische plaats Banja Luka, die op 27 oktober zwaar werd getroffen door een aardbeving, opnieuw een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. De bevolking rende in paniek do straat op. Tientallen gebouwen, die tijdens de vorige aardschokken wer den beschadigd zijn nu volledig ver woest. Duizenden mensen die dakloos wa ren geworden wonen nu in geïmpro viseerde onderkomens, die tijdens de laatste aardbeving bet minst te lij den hebben gehad. Een van de vijf Israëlische kanon neerboten vlak na aankomst woens dagnacht in de haven van Haifa. De schepen verlieten op Eerste Kerstdag de haven van hel Franse Cherbourg. *1 Met het nieuwe jaar is ook de tijd van het alles-verbranden-wat-verbrand-kan- worden aangebroken, een sport vooral beoefend door (kleine) jongens, die soms behalve ontluisterde kerstbomen ook oude fietsen niet versmaden. (Vervolg van pagina 1) HAIFA De vijf kanonneer boten, die met Kerstmis uit Cherbourg waren vertrokken, zijn woensdagmiddag onder toe juichingen van duizenden geest driftige Israëliërs de haven van Haifa binnengelopen. Ze voerden geen vlaggen. De be- Ziekenfond» De premie (half om half voor reke ning van werkgevers en werkne mers) blijft 7.5 procent, maar de pre- miegrens gaat van 11.700 naar ƒ12.480 (of "van ƒ45 naar ƒ48 per dag). Men is verplicht verzekerd bij een loon van maximaal 14.850 (was 13.800). Bejaardenverzekering: premie ƒ18.82 per maand (ƒ4.34 per week) bij een inkomen tot 5670; premie ƒ37,64 (ƒ8.68 per week) bij een in komen van ƒ5670 tot ƒ6680; premie 47.05 per( week 10.85) bij een in komen tussen ƒ6680 en ƒ8538; pre mie van 65.86 15.19 per week) bij een- inkomen tussen ƒ8538 en 10.395. In deze laatste inkomensklas se kan een ongehuwde echter JODRELL BANK De directeur van de radiosterrenwacht te Jodrcll Bank in Engeland, sir Bernard Lo- vell, heeft woensdag bekend gemaakt dat de Russen in 1971 in staat zullen zijn instrumenten op Mars te laten landen. Tegen die tijd krijgen de Russen de beschikking over een raket, die 30 procent meer stuwkracht levert dan de Amerikaanse Saturnus-5, na melijk 4,5 miljoen kilo. Hoewel voor de jaren zeventig on bemande vluchten naar Mars en Ve nus op het programma staan, zullen er in het komende decenniuln geen spec taculaire ruimtereizen plaatsvinden die de landing van de mens op de maan zullen overtreffen. „Te Jodrell Bank wordt met span ning gewacht op de onbemande vluch ten naar Jupiter en Saturnus," zo deelt Lovell mee. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er wordt een ondér- zoek .ingesteld of de vestiging van een verstrekte brigade met werkplaatsen en depots een gunstige invloed heeft op de ontwikkeling in het noorden van het land. Minister Den Toom van Defensie antwoordt dit op vragen uit de Eerste Kamer naar aanleiding van zijn be groting. Het plan-Ter Apel voor de ontwik keling van de noord-oosthoek van Groningen, zoals dat gelanceerd is door het Tweede-Kamerlid Kikkert, acht minister Den Toom wel aan vaardbaar. Voor het leger, bestaande uit uit- w sluitend beroepsmilitairen, blijkt de uit te geven door Nijverdal-Ten Cate j minister niet te zijn. Wel ziet hij mo- alsmede 100 in contanten. j gelijkheden in een leger bestaande uit Deze obligaties zullen converteerbaar een vaste beroepskern, aangevuld met worden verkregen 1000 aandelen Nij- j ken leger zonder dienstplichtigen is verdal-Ten Cate. I niet mogelijk. AMMAN De organisatie van Palestijnse guerrillastrijders „El Fatah" heeft Israël ervan beschuldigd tijdens een woens dagavond gehouden gevecht in het zuidelijke deel van de Jor- daanvallei, voor het eerst gifgas te hebben gebruikt. Bij dit gevecht, dat vier uur heeft geduurd, zou een guerrilla strijder zijn gedood, werden vier arabieren gewond en zouden er twee door een gifgas zijn aange tast. De Palestijnse verzetsbeweging heeft ook Israëlische stellingen in het ROTTERDAM Minister Lardi- nois heeft dinsdag in het Hiltonhotel in Rotterdam de heer L. P. van Mal- land en mr. L. H. de Vos Klootwijk onderscheidingen uitgereikt ter gele genheid van hun aftreden als direc teur van de Suikerunie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Malland ontving de Orde van de Nederlandse Leeuw, terwijl de heer De Vos Klootwijk Officier in de Orde van Oranje-Nassau werd. De directie wordt thans overgedra gen aan een directoraat van vier le den, waarvan ir. A. W. Luitjens voor zitter zal zijn. noorden van de 'Jordaanvallei aange vallen en het dal van Beissan met raketten en mortieren bestookt. Bij een overval op een nederzetting in Opper-Galilea werd een Israëlisch soldaat gevangen genomen, zo werd gisteravond door een woordvoerder van „El fatah" bekend gemaakt. Op een markt in het oude deel van Jeruzalem is gistermorgen een gra naat van Russische makelij ontploft, waarbij een Arabier om het leven is gekomen en drie werden gewond; on der hen een man van 80 jaar. De oude stad was op het ogenblik van de aanslag vol toeristen. De granaat was naar een Israëlisch pantservoer tuig geworpen. Er zijn reeds enkele arrestaties verricht. Bevloeiingskanaal De Israëlische luchtmacht is giste ren driemaal in actie gekomen, twee maal voor aanvallen op Jordaans ge bied en eenmaal waren Egyptische artilleriestellingen aan het Suezka- naal doel van de beschieting. Bij de eerste aanval zouden 11 bur gers om het leven zijn gekomen en 12 gewond geraakt, volgens een Jor daanse woordvoerder. De aanvallen, die een antwoord vormden op de beschieting van Israëlische dorpen in de voorgaande 24 uur, richtten zich onder meer op het belangrijke» G hor-bevloei ing skan a al. De luchtaanvallen duurden bijna drie uur. Alle toestellen keerden be houden naar hun thuisbases terug, zo maakte Tel Aviv bekend. De militaire bevelhebber in Kaïro heeft echter medegedeeld dat tijdens een aanval door Israëlische straalja gers op het Suezkanaal. één vliegtuig zou zijn neergehaald. In Tiberias zijn woensdagavond twee militairen en een 16-jarige jon gen in hun auto licht gewond door scherven van mortiergranaten die door Arabieren op het dorp Ashdot Yaakov in het noorden van het Jor- daandal werden afgevuurd. Israëlische troepen beantwoordden het vuur. Miljoen President Nasser heeft gisteren tijdens een massabijeenkomst in Khartoem, de hoofdstad van Soedan waar hij een bezoek van 36 uur bracht, verklaart dat de Arabieren een leger opbouwen van een miljoen man voor het bereiken van de totale eindoverwinning op Israël. Het Egyptische staatshoofd veroor deelde de Verenigde Staten voor de hulpverlening aan Israël en prees de Sowjetunie en Frankrijk voor hun steun aan de Arabische zaak. „Syrië dat aan het oostelijk front aan al haar verplichtingen jegens de Arabische landen heeft voldaan en al haar krachten heeft gemobiliseerd, is bereid de Arabische legers* uit andere landen op haar gebied toe te laten voor de strijd tegen Israël", aldus deelde de Syrische minister van bin nenlandse zaken tenslotte mee op een persconferentie. manning was kennelijk verrast door de enthousiaste menigte. De opvarenden van de nabij ge meerde schepen applaudisseerden ter wijl de boten vastmaakten. Alleen op „Starboat-2" waren militairen te zien. Er kwam geen officieel welkom met fanfares na de spannende reis, die tot de verbeelding van een groot deel van de wereldbevolking heeft gespro ken. Blijkbaar was het afzien van een plechtigheid bedoeld om te tonen dat de boten voor zuiver commercieel doel door een particuliere maatschap pij zullen worden gebruikt. De Netivei Neft Company beves tigde dat dc boten zullen worden in gericht voor hun taak b(j het olie- opsporingswerk. Deze niet-geregis- treerde maatschappij is volgens scheepvaartdeskundigen een rege ringsconcern, dat zich bezighoudt met olieboringen in de bezette Sinai- woestqn. De kapitein van een der kanonneer boten zei dat het „spooksmaldeel" de hele reis te kampen had met een zeer sterke golfslag. Ondanks het slechte weer, vertelde hij, hadden de zeelieden opdracht ge kregen uit Cherbourg weg te varen. Daartoe werden alle douane- en an dere formaliteiten vervuld. De sche pen hadden onderweg geen militaire begeleiding gehad. Op de vraag door wie de boten wa ren bijgetankt, antwoordde de kapi tein lakoniek „Door een schip". On derweg had het konvooi het „nor male scheepverkeer gezien, maar zij waren niet achtervolgd. Over de radio vernam de bemanning, met welke spanning dc wereld hun reis in het oog hield. LONDEN „Ik ben kunstenaar, geen politicus. Wanneer de Poolse kwestie is geregeld, zal ik mijn leven als kunstenaar en niet als oor logsdrijver beëindigen". Deze woorden werden op 25 au gustus 1939 uitgesproken door Adolf Hitler, in een gesprek met de Britse ambassadeur, sir Neville Henderson. De Poolse kwestie werd een week later geregeld door de Nazi-inval. Het gesprek tussen Hitier en de Britse ambassadeur maakt deel uit van de documenten over de onmid dellijk aan de oorlog voorafgaande periode, die gisteren in Londen zijn gepubliceerd. Uit de documenten blijkt voorts, dat elf minuten voordat Engeland Duitsland de oorlog verklaarde, het Britse ministerie van buitenlandse zaken uit Berlijn werd opgebeld. De spreker was de Zweed Birgir Dahle- rus, een vriend van Hermann Göring. 'Hij deed het voorstel dat de rijksmaarschalk Londen zou bezoe ken om te trachten de vrede te herstellen. Dahlerus zei dat hij er zeker van was dat Göring de reis zou gaan maken. Engeland ging niet in op het voorstel van de Zweed, omdat het niet geloofde dat Göring veel bij Hit- Ier had in te brengen. SNEEK De 20-jarige Harm de Vries uit Oudega is gisteren ter hoog te van Het Rode Klif in het IJssel- meer verdronken. Hij was met twee meisjes bij het schaatsen in een wak gereden. De hulp van een automobi list die de beide meisjes uit het ijs koude water kon redden, kwam voor hem te laat. Gistermiddag zijn nog twee jon gens en een man door het onbetrouw bare ijs van het IJsselmeer gezakt. In deze gevallen wist men zich ech ter zelf te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9