Kritiek op reorganisatie van veiligheidsdiensten Commentaar Roepnaam prins: Bernhard Brandweerman gedood bij reddingspoging VERNOEMD NAAR GROOTVADER Drama op zolder Zuivering in Indonesisch legerpro-Soekarno generaals gearresteerd Nieuwe beschuldiging massamoord in My Lai I] Bezwaren fractieleiders grote partijen BID wordt opgeheven Familie ontvoerde vrouw roept Croiset te hulp Vele branden met oud en nieuw VRIJDAG 2 JANUARI 1970 B.\j Mr. Pi et pr van Vollenhoven heeft woensdag op liet Nijmeegse stadhuis aangifte gedaan van de geboorte van zijn tweede zoon, die de namen Bernhard Lucas Emmanuel kreeg. Van links naar rechts: mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Nijme gen. dr. L. J. M. Beet, getuige, mr. Pieler van Vollenhoven en mr. Bloe- mers, commissaris der Koningin in Gelderland, getuige. (Van onze parlehientsredactic) DEN HAAG Plannen van premier De Jong tot reorganisa tie van de inlichtingendiensten stuiten op flinke weerstand. De voorzitters van de zes grootste fracties in de Tweede Kamer hebben een uitvoerige brief met bezwaren aan de minister-presi dent gestuurd. De premier, ook hoofd van het de- parlement van algemene zaken, zou op grond van een rapport van vice-ad- mi-raal b.d. H. Bos deze reorganisatie reeds doorvoeren en bezig zijn met de liquidatie van de Buitenlandse In lichtingendienst. Het is niet onwaarschijnlijk dat het probleem van de veiligheids diensten spoedig nadat de Tweede Kamer terug is van kerstreces aan de orde zal komen. Nederland neutraal Van hét twee uur durende radiopro gramma onder de titel „Nederland Neutraal" is de zin van dr. Drees: „Door NAVO en bondgenootschappen is een aanval nu wel heel on waarschijnlijk geworden" mij het meest bijgebleven. Te meer, daar de rest van de gespreksgroep deze ge ruststellende gedachten leek te on derschrijven. Wel werd er herhaalde lijk op gewezen dat ook deze generatie ongetwijfeld fouten zal maken. De daad bij het woord voegend werd m.i. de kapitale fout gemaakt door te vergeten dat de risico's nu onvergelijkbaar groter zijn dan in de jaren dertig. Niet alleen dat het ver niet igingspotentieel nu duizenden ma len groter is maar vooral omdat er nu zoveel op scherp staat. Dit moet wel iswaar de tegenstander de illusie ont nemen bij een verrassingsaanval een tegenaanval te kunnen ontlopen, maar aan de andere kant kan een tech nische of organisatorische storing ie der ogenblik katastrofaal zijn. Einstein heeft niet voor niets ge waarschuwd dat we slechts de keus hebben tussen één wereld of géén we reld. Hij voorzag dat een beveiliging uitgesloten is wanneer die niet bestaat uit een mondiaal gezagsorgaan waar bij de nationale regeringen niet meer eigen rechter kunnen spelen door mid del van geweld. Maar vrijwel alle staatslieden me nen het beter te weten en maken zich zelf en ons wijs dat er nog een derde keus is. nl. de zgn. balance of power: het machtsevenwicht En dat terwijl iedereen weet dat je nog geen voetbal wedstrijd kan laten spelen zonder scheidsrechter en zelfs dan is geweld pleging niet uitgesloten. In dat programma hebben we ook De Geer nog gehoord in zijn glansrol als oppertrooster met het beruchte rijmpje: ..Een mens lijdt dikwijls 't meest", enz. Na hel beluisteren van „Nederland Neutraal" was mijn indruk dat het rijmpje hel nog steeds goed doet en dat daar méér naar geluisterd wordt, dan wanneer prof. Röling zegt: dat de énige hoop die hem nog rest de hoop is dat hij zich vergist. DEN HAAG De roepnaam van de tweede zoon van prinses Margriet en de heer P. van Vol lenhoven, is Bernhard. Hij is vernoemd naar ziin grootvader, die ook peet zal zijn. Zijn andere peet. is de Kon. Lucht macht. waaraan mr. Van Vollenho ven, zoals hij woensdag bij de ge boorteaangifte in Nijmegen vertelde, zeer goede herinneringen heeft. De namen Lucas en Emmanuel zijn ge kozen. omdat het prinsje op Eerste Kerstdag is geboren en omdat zijn ouders de kerstgedachte in zijn na men wilden symboliseren. Als getuige bij de aangifte verbe terde dr. Beel een recordhij vervul de deze functie voor de zesde keer. want behalve bij de aangifte van de vijf prinsjes van de jongste Oran je-generatie. was hij ook getuige bij de aangifte van prinses Christina. De heer Van Vollenhoven vertelde, dat prinses Margriet volgende week weer naar huis mag. De juiste dag is nog niet vastgesteld. Tijdens de plechtigheid werd nog onthuld, dat het nieuwe prinsje 's morgens om 08.58 het levenslicht had aanschouwd. Desgevraagd zei de heer Van Vol lenhoven. dat zijn opmerking die vlak na de geboorte wat stof deed SMILDE De op de grens van de gemeente Assen-Smilde aan de rijks weg gelegen boerderij van de lieer Van Dalen is eergisteren geheel afge brand. Het gezin, dat door een passe rende automobilist werd gewekt kon zich nog bijtijds in veiligheid bren gen. De oorzaak van de brand is onbekend. Op oudejaarsdag is hel Britse zan geresje Samantha Jones op Schiphol aangekomen. Zij is in Nederland voor opnamen van een tv-programma. Rotterdam W. Dirkson LONDEN De familie van me vrouw Muriel McKay, de ontvoerde echtgenote van een Britse krantedi- rcctcur, heeft de hulp ingeroepen van helderzienden, onder wie „de ziener van Utrecht". Gerard Cróiset. Hij hielp al in een groot aantal ge vallen van vermiste mensen. Vanmorgen werd een dreigbrief bij een kleine krant in Noord-Londen af gegeven, v/aarin stond dat mevrouw McKay zou worden gedood, tenzij News of the World en The Sun, de twee bladen die worden gedrukt dooi de organisatie van Alex McKay, op houden met het publiceren van „sme righeid". News of the World heeft zich gespe cialiseerd in het berichten van sex- misdaden. The Sun, die pas zes weken geleden door McKay is overgenomen, brengt dikwijls halfnaakte pinups. opwaaien, nl. ..We blijven volhouden tot we een meisje hebben", een spon tane uitlating was die niet verkeerd moet worden opgevat. „Er zijn vele zoons geboren de laatste tijd en ie- 1 dereen zou een dochter heel leuk ge- J vonden hebben, maar voor Maurits is 1 het fijn om een broer te hebben met wie hij later kan spelen". De wintersportvakantie van de ko ninklijke familie begint pas eind maart, en het ziet er naar uit dat de allerjongste telgen van het Oranje huis van de partij zullen zijn, „Als ze nog zo 'klein zijn hebben zij er niets aan", zei de inmiddels ervaren vader. De vaste Kamercommissie, bestaande uit de zes fractievoorzit ters, heeft het de laatste tijd druk gehad met de affaire van de reorga nisatie. De fractievoorzitters hebben tal van instanties en personen ge hoord in deze ingewikkelde zaak. Bij de reorganisatie spelen vooral persoonlijke belangen een rol. Overnemen Het werk van de Buitenlandse In lichtingendienst zou moeten worden overgenomen door de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de militaire in lichtingendiensten. In de Kamercommissie kon men niet enthousiast zijn over deze opzet, omdat het civiele en militaire aspect van het inlichtingenwerk door elkaar zou worden gehaald. In de brief aan de premier worden tegenvoorstellen gedaan. De Buitenlandse Inlichtingendienst zou veertig tot vijftig man sterk zijn. Met schat dat de dienst met een bud get van twee miljoen gulden per jaar toe kan. Dat de dienst nuttig werk verricht, blijkt onder meer uit een Amerikaanse wens om deze dienst te laten bestaan. De regering wil de BID als zelfstandige dienst opheffen omdat het werk gemakkelijk door de BVD en de militaire diensten kan worden overgenomen. Zijn taak zal in een andere organisatievorm, als een rechtstreeks onder de minister ressor terende afdeling van het ministerie van defensie, worden voortgezet. De minister-president blijft via zijn coördinator het overzicht houden De Amerikaanse vice-president Agnew heeft gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan Zuid-VietnamHij drukt de hand van een van de soldaten van de lste infanteriedivisie op de vuur- ondersteuningsbasis Kien, 36 mijl ten noordwesten van Saigon. (vervolg pag 1) Zij werden door de vuurhaard te gengehouden. Bovendien maakte in de nauwe zoldergang een wirwar van waslijnen met drooggoed, ketels en emmers het gaan in een dikke rook praktisch onmogelijk. De brandweerlieden gingen tot het uiterste van hun krachten maar moes ten door collega's overmand door rook worden teruggehaald. Er was geen beginnen aan. Hernieuwde pogingen van beter uitgeruste man schappen hadden meer resultaat. j In het onderzoek is de vraag aan de orde gekomen hoe het mogelijk over de activiteiten van alle veilig- was dat niet is geprobeerd met oe- heids- en inlichtingendiensten. j hulp van een ladderwagen in de zol- derkamer aan de voorzijde te komen. Marineman Vice-admiraal Bos is door (Van een correspondent) DJAKARTA De recente arrestatie van vier generaals vormt een 'onderdeel van een grote zuivering onder hogere en lagere officieren die ervan ver dacht worden sympathieën te koesteren voor de afgezette pre sident Soekarno, en in sommige gevallen voor de verboden com munistische partij. Dit meldde gisteren het onafhanke lijke Indonesische dagblad Merdeka. De zuivering zou volgens dit blad nog voortduren. De arrestatie van de vier generaals is woensdag officieel bevestigd door kolonel Latief. woordvoerder van president Soeharto. Hij gaf de volgende namen op: ge- neraal-majoor Soeadi. gouverneur vroegere marinecollega De Jong aan. getrokken om l>at werk te coördine ren. In 1966 is zijn werk begonnen. Zijn rapport wordt eenzijdig ge acht. Men is er verder niet gelukkig mee dat een uitgesproken marineman ook moet oordelen en beslissen over het civiele inlichtingenwerk. Bij het gegeven middenalarm was van het nationale instituut van de- betrekkelijk snel een ladderwagen j fensie, die zaterdag werd gear- zijn ter piaatse. Die werd nu ingezet bij j de bescherming van de omgevende bebouwing, ook al omdat men niet wist dat er nog mensen in gevaar waren. De zolder brandde aan de achter zijde geheel uit, de achtervertrekken op de eerste etage van het huis lie pen ook zware brandschade op. NAARDEN De anderhalf jaar oude Madeion Tesseling en de 30-jarige brandweerman H. Overhaart zijn op oudejaarsdag bij een brand aan de Brediusweg om het leven gekomen. De brandweerman werd in een vertrek van het huis be wusteloos door een collega aan getroffen, nadat hj] had getracht het leven van het meisje dat lag te slapen, te redden. Een andere brandweerman, met wie de heer Overhaart samen naar binnen was gedrongen, is zwaar ge wond. De brand is vermoedelijk ontstaan als gevolg van een te grote uitstraling van een electrisch kachel tje. NIEUW-RODEN Een vader en twee van zijn kinderen werden op nieuwjaarsmorgen gedood tijdens een brand in Nieuw-Roden. De slachtoffers zijn de 34-jarige J. Thijs- sen, de 7-jarige Ardianus en de 5- jarige John uit Den Haag. Het gezin bracht de jaarwisseling door bij de moeder van de vrouw. Omstreeks half vijf 's morgens wer den de bewoners door het vuur ver rast. Op de twee kinderen na wist iedereen te vluchten. Een poging van de vader om de kinderen alsnog naar builen te brengen mislukte. Zelf overleed hij later aan de hierbij op gelopen brandwonden. STEENWIJK Een rotje dat tij dens de jaarwisseling via een rooster van een keldermagazijn door onbe kende oorzaak naar binnen kwam, heeft gisteren een modemagazijn in lichtelaaie gezet. Vier bewoners, de wouw van de eigenaar en drie van zijn kinderen konden zich met een brandladder in veiligheid stellen. De omvang van de schade is nog onbe kend. LOPPERSUM Bij een brand in de boerderij van D. Bos in Garrels- weer zijn op oudejaarsavond 20.000 eendagskuikens, 13 koeien, een hond en een bok in de vlammen omgeko men. De brandweren van Loppersum en Stedum die veel hinder van de strenge vorst ondervonden, waren met groot materieel uitgerukt. WINTERSWIJK - Een felle brand in een kuiken mester ij van G. Ros heeft voor minstens 75.000 schade voor ruim ƒ55.000 schade aangericht. Twee personenauto's en 200 m3 hout werden verwoest. TER APEL Het Hotel-café-res- taurant Schot is gisteravond door brand verwoest. De brandweer van Ter Apel, die assistentie kreeg van de korpsen uit omliggende plaatsen, ondervond moeilijkheden bij het blus- singswerk doordat een dikke ijslaag pompen van het water uit het kanaal verhinderde. De brand die was ontstaan in een bijgebouwtje richtte voor meer dan 500.000 schade aan. Woensdag maakte de Amerikaanse miljonair H. Ross Perot een landing in Kopenhagen. Hij deed een mis lukte poging om in Hanoi 23 ton medicijnen en brieven voor Ameri kaanse krijgsgevangenen af te leve ren. Hij zou nu trachten met zijn vliegtuig „Vrede op aarde" Moskou aan te doen om op die manier voor doorzending van post en medicijnen naar Noord-l'ietnam te zorgen. De man, wiens naam uit veilig heidsoverwegingen niet bekend werd gemaakt, spreekt van een systema- aangericht. Meer dan 10.000 slachtrij- I tische groep.smoord en dringt aan op pe mestkuikens vonden de dood. een grondig onderzopk door de boed dhistische autoriteiten. SCHOORLDAM Gistermorgen is brand uitgebroken in een werkplaats van de firma P. Daalder, waarbij een aantal machines en materialen verlo ren gingen met een totale waarde van ongeveer 300.000. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een kortsluiting. 'JANUM In de voorkamer van de boerderij van veehouder B. de Vries in de gemeente Dantumedaal. is gistermorgen de inventaris van het huis door brand geheel verloren ge gaan. De schade wordt geschal op ongeveer 50,000. KIEL-WINDEN WEER Een fel le brand in een veeschuur van vee houder H. Braam, veroorzaakt door een oliekachel heeft in enkele minu ten het gebouw in de as gelegd. Een aantal varkens is in de vlammen om gekomen. terwijl ook enkele land bouwwerktuigen en een partij poot- aardappelen verloren gingen. XEDERHORST DEN BERG Een uitslaande brand in een houtloods en een tweetal garages heeft gisternacht De eersten die door de Amerika nen werden neergemaaid. aldus de brief, waren vrouwen die naar de markt gingen. Daarop werden boeren die op de velden werkten en herders die het vee weidden, door een ander naar een afwateringskanaal gelokt en daar neergeschoten. Kinderen, die bij de schietpartij het leven ervan af hadden gebracht, kropen uit de stapels lijken. Volwas senen. zo gaat het verhaal verder, werden neergeschoten en kinderen in huizen gesmeten die in brand wer den gestoken om de Amerikanen te laten lachen. Mensen die zich In schuilplaatsen verborgen hadden, moesten naar buiten komen en wer den een voor een neergemaaid, aldus de schrijver van de brief. Niet laten misleiden Vice-president Agnew. die Zuid- Vietnam bezoekt in het kader van een reis door het Verre Oosten, zei tegen de soldaten, dat zij zich niet moesten laten misleiden door wat ze Agnew: verduiveld trots op prestaties J SAIGON Terwijl de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew gisteren in een toespraak tot Amerikaanse soldaten in Vietnam zei, dat; de mensen in de VS, verduiveld trots zijn op hen en op hun pres taties in Vietnam, schreef een inwoner van My Lai in een uitvoe rige brief aan het hoofdkwartier van militante boeddhisten in Sai gon, dat er bij de massamoord die op 16 maart 1968 in My Lai en omgeving zou zijn gepleegd, bijna 600 mensen zijn gedood. in sommige publicaties kunnen lezen. Deze weerspiegelen niet de „gevoe lens van het Amerikaanse volk over het werk dat Amerikaanse soldaten in Vietnam verriehten. Laat nie mand jullie vertellen dat de mensen niet achter jullie staan", aldus dc vice- president. Het Amerikaanse leger maakte woensdag bekend dat sergeant Da vid Mitchell voor de krijgsraad te- j recht zal staan op beschuldiging van aanvallen met opzet tot moord in verband met het vermeende I bloedbad van My Lai. Mitchell be hoorde tot de compagnie van luite nant William Calley tegen wie al een beschuldiging van moord op 109 bur- gers is uitgebracht. t Een Amerikaanse militaire woord- j voerder in Saigon deelde gisteren mee dat sinds 1 januari 1961 er bij de strijd in Vietnam meer dan veertig duizend Amerikanen zijn gesneuveld. Hij zei dat de Vietcong en de Noord- vietnamezen in die periode 586.543 man aan doden hebben verloren. De radiozender van de Vietcong meldde dat in 1969 64.500 „vijandelij ke soldaten" zijn gedood, gewond of I gevangen genomen, van wie „23.500 I Amerikanen en satellieten". resteerd; generaal-majoor Moersid tot voor kort ambassadeur op de Phi- lippijnen, gearresteerd op 8 decem ber, generaal-majoor Soedingo, oud- bevelhebber van de militaire politie, drie maanden geleden gepakt en bri- gode-generaal Soetardio, oud-officier van justitie, die twee maanden gele den werd gearresteerd. Kolonel Latief zei dat deze arresta ties gevolgd zijn op die van gene raal-majoor Roekman, oud-vice - staf chef in Oost-Indonesië en brigade-ge neraal Saboer, voormalig com mandant van de paleiswacht van Soekarno, die al „vele. vele maanden geleden" werden gearresteerd. Do arrestaties kwamen als een schok voor hel Indonesische voUr maar waarnemers waren er niet door verrast. Zij menen dat de huidigt militaire regering tekenen van onsta biliteit vertoont. Ook is er volgens hen een groeien de ontevredenheid onder de bevol king. De politiek van krap geld, es sentieel ter beteugeling van de in#a- tie, heeft tot grote werkloosheid ge leid. Geschat wordt dat 20 procent van de arbeidskrachten werkloos is. De Indonesische kapitalisten zijn volgens hen evenmin tevreden over de bezuinigingsmaatregelen, al zijn deze geleidelijk verzacht. Vermoed wordt dat deze factoren de betrokken generaals tot ?en samenzwering ver leid hebben. Soeharto heeft donderdag de staat van beleg opgeheven, die vier jaar ge leden ten tijde van de mislukte com munistische staatsgreep voor Midden- Java was afgekondigd. Volgens een woordvoerder van de president is het in het betrokken gebied rustig, waar aanvankelijk aanhangers van Soekar no de overhand hadden. Beheerst T~\ANK zij het beheerste optreden van president Pompidou van Frankrijk is de verdwijning van de vijf kanonneerboten niet een interna tionale rel geworden. De president heeft gewacht tot de schepen hun doel hadden bereikt, voordat hij stappen ondernam, die bovendien een voorlopig karakter dragen hangende het onderzoek. Uitwijzing van de bijna legendarische generaal Limon. wiens aanwezigheid te Parijs in verband met het wapen embargo toch weinig zin meer had, kan nauwelijks als een daad van be straffing worden beschouwd. Pompidou moest iets doen om de Arabische landen ervan te overtui gen, dat het vertrek van de schepen buiten medeweten van zijn regering I was geschied. Ook daar lijkt hij in geslaagd. I Hoe anders zou zijn voorganger, ge neraal De Gaulle, hebben gereageerd. Deze zou wellicht de Franse marine hebben ingeschakeld en op wraak oefening hebben gezonden. Zo is begin vorig jaar ook het wa penembargo ontstaan. Dc generaal was toen vertoornd over de strafex peditie tegen het vliegveld van Bei roet, na een aanval op een Israëlisch passagiersvliegtuig. Sindsdien blijft Israël eenzijdig ge troffen door de wraakoefening van een president die naar later uit een referendum bleek toen al niet meer kon zeggen, dat hij het Franse volk vertegenwoordigde. Pompidou heert nog geen kans ge zien dit onredelijke wapenembargo op te heffen. In eigen land zou hij er geen moeite mee hebben gehad. Te genover dc Arabische landen was op heffing echter moeilijker. Zolang de Arabische landen de pre sident de illusie geven, dat Frank rijk opnieuw een belangrijke rol kan gaan spelen iif^het Nabije Oosten, zal zijn houding tegenover Israël niet wezenlijk veranderen. Welke invloed de zaak van dc ka nonneerboten op wat langere duur zal hebben, laat zich nog raden. Verwacht wordt, dat de Arabisehe landen zich morrend bij dc feiten zullen neerleggen. Zij hebben er geen belang bij om Frankrijk een excuus te geven om de wapenleverantics aan Israël te hervatten. Wat dit laatste betreft heeft het Cherbourg-incident als een schokeffect gewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5