Spectaculaire brand op de Oude Vest B. en W. raadslid boos op het Amptmeijer IgSlL.J.A.AdT. WEEKAGENDA Onderscheiding voor H. J. Eradus (SLF) OP OUDEJAARSAVOND: Bewoners hofje geëvacueerd Na vragen over woningkwestie Agenda voor Leidse raad Leiden krijgt opleiding voor museummedewerkers Politiek in de preek Zoeterwoude ging rustig het nieuwe jaar in ÏUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 2 JANUARI 1970 LEIDEN Brandweer en politie hebben oudejaarsavond en -nacht handenvol werk gehad als gevolg van een spectaculaire brand op de Oude Vest in de tabaksgrossierderij Gebroeders H. en L. Dekker (nr. 159), naast het Meermanshof. De politie heeft de bewoners van dit hofje moeten evacueren en met de brandweer de schilderijen uit de regentenkamer in veiligheid moeten brengen. Door de strenge vorst en doordat de Oude Vest momenteel ter plaatse is geblokkeerd, ondervond het blussingwerk veel moeilijkheden. Het hofje kon echter worden ge spaard. De schade in dé tabaksgrossierdery wordt op een kwart miljoen gulden geraamd. Strenge vorst bemoeilijkte blussingswerk Het vroor tijdens de brand zo hard, dat de om half acht uitgeruk te brandweer om het uur nieuwe slangen moest uitleggen doordat de andere slangen dichtvrorcn. Ook het personeel kon het niet langer dan een uur achtereen uithouden, zodat zowel het thuis zijnde personeel als de brandweerlieden, die met vakantie waren, werden opgeroepen. Ook bur. gemeester Van der Willigen was ter plaatse. De eerste brandmelding luidde „rookontwikkeling". Toen de brand weer op de Oude Vest aankwam, had zij de grootste moeite heft pakhuis binnen te komen. Omdat hier nogal eens wordt ingebroken, waren de deuren namelijk stevig geblokkeerd. Op het moment, dat de deuren wer den geforceerd, sloegen de vlammen plotseling uit de kap van het pand. Slangen bevroren De meeste zorg werd toen besteed aan het Meermanshofje. De samen werking tussen politie en brandweer was daarbij voortreffelijk. Binnen korte tijd was de regentenkamer ont ruimd en waren de hofjesbewoners LEIDEN Eind november 1969 stelde het PSP-raadslid A. Ampt- neyer schriftelijk vragen aan B. en W. over het (inmiddels aan een voning geholpen) echtpaar Van Weerlee, dat bij gebrek aan een woning »p de Koornbeursbrug heeft geslapen en in het politiebureau. B. en W. lebben nu voor een deel de vragen als college behandeld, terwijl de burgemeester heeft geantwoord op het onderdeel van de vragen, dat betrekking heeft op de politie. De heer Amptmeijer had namelijk n zijn vragen opgemerkt dat het chtpaar in het politiebureau strop ias, schoenveters e.d. moest afgeven n „dus als arrestanten werd behan- leld". Hierover zegt de burgemees- ér: De ervaring heeft geleerd, dat de- ;enen die, om welke reden dan ook, le nacht moeten doorbrengen in het lolitiebureau, dikwijls in een zoda- lige gemoedstoestand verkeren of ;aan verkeren, dat zij tegen zichzelf n bescherming dienen te worden ;enomen. Het is uitsluitend om deze •eden, dat zij de voorwerpen dienen if te geven, waarmede zij zichzelf etsel zouden kunnen toebrengen. Tan een behandeling als arrestant is lerhalve in deze geen sprake en ze- :er niet ten aanzien van degenen, lie om een andere reden des nachts n het politiebureau verblijven. Vertrouwelijk Op de vraag welke bedragen inge volge de bijstandswet aan het be trokken echtpaar zijn uitgekeerd toen het tijdelijk in een hotel ver bleef, luidt het antwoord: Omdat dit in strijd zou zijn met de vertrouwelijkheid, die ten opzich te van de individuele burger in acht moet worden genomen, hebben wij niet de vrijheid om te ontkennen of te bevestigen of een burger bijstand ingevolge de Algemene Bijstandswet ontvangt. Wel willen wij in hei algemeen opmerken, dat het bepaald een misverstand zou Zijn te veron derstellen, dat ieder echtpaar, dat in Leiden geen woonruimte kan vinden, in aanmerking kan komen voor een aanvullende bijstand om in een ho tel of pension te gaan wonen. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan op medische of sociale indicatie een dergelijke toeslag worden gege ven. Deze toeslag is echter van tijde lijke aard, met de bedoeling het be trokken gezin in de gelegenheid te stellen een andere oplossing te vin den (inwoning, kosthuizen, enz.). Een huursubsidie zou, in tegenstelling tot de aanvullende bijstand, van perma nente aard zijn en derhalve duurder. Actie Ten slotte krijgt de heer Ampt meijer de volgende reprimande: Vooropstellende, dat de toewijzing van woonruimte aan het echtpaar Van Weerlee-Stavleu binnen het ka der van de richtlijnen is geschied, willen wij de heer Amptmeijer er tenslotte op wijzen, dat het raad zaam is om met betrekking tot het publiekelijk stellen van vragen over incidentele woningzoekenden de uiterste terughoudendheid te be trachten. Het zal ons namelijk veelal praktisch niet mogelijk zijn de in lichtingen, waarover wij beschikken, aan de openbaarheid prijs te geven, zonder daarbij de zeer persoonlijke omstandigheden van de personen, die het aangaat, te betrekken. Bedacht dient voorts te worden, dat een actie, als de hier gevoerde, hoewel onbedoeld, in feite kan neer komen op een poging om de verde lende rechtvaardigheid, welke bij het toewijzingsbeleid in acht moet worden genomen, te doorbreken ten koste van de talrijke andere woning zoekenden, welke ieder in hun eigen omstandigheden niet minder urgent zijn. geëvacueerd. Het gelukte de brand weer, die het vuur met twaalf stralen bestreed, het hofje en de andere be lendingen te sparen. Na een uur was men zover, dat geen uitbreiding meer was te verwachten, maar brandweer en politie zijn daarna nog vele uren in de weer geweest. Doordat de tabak bleef smeulen, duurde de nablussing bijzonder lang. Vanmorgen nog lagen vele bevroren slangen uitgerold op de Oude Vest, omgetoverd tot „ijsstangen". Daar ook het bluswater snel bevroor, lever den de blussingswerkzaamheden een spectaculair schouwspel op. De brandweer had drie autospuiten, een ladderwagen, een commandowagen en een manschappenwagen ingezet. De derde autospuit was uit voorzorg aan wezig omdat men vreesde dat de pompen zouden bevriezen. Van de grossierder ij brandden het achterdeel van de begane grond, de eerste verdieping en de zolderver dieping geheel uit. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel zakte een brandweerman door het ijs. In de binnenstad 550 fietsklemmen erbij LEIDEN Blijkens een voorstel van B en W aan de raad zullen in het gebied rond de Haarlem merstraat en de Breestraat 550 fietsenklemmen worden geplaatst. Dit gebeurt overeenkomstig het be gin 1968 vastgestelde rapport „Ver keerszaken in de binnenstad". In dit rapport wordt gewezen op de be langrijke functie van de fiets en de bromfiets in het verkeer van en naar het centrum. Medewerking aan bouw van clublokalen LEIDEN B en W hebben de raad een „verordening bijdragen stichtingskosten clublokalen voor sportorganisaties" ter goedkeuring voorgelegd. In de verordening is be paald, dat bijdragen van 25 procent van de stichtingskosten kunnen wor den verstrekt met een maximum van f 15.000. Een ander facet van de sport be treft het per 1 januari jl. in beheer en exploitatie aan de Sportstichting geven van de schoolsportvelden Boshuizerlaan en Brahmslaan, waar voor B en W ook een voorstel heb ben ingediend. O LEIDEN Maandagavond 12 januari om half 8 vergadert de gemeenteraad weer. De agenda vermeldt onder meer: Benoeming van een lid van de commis sie voor de sport- en jeugdzaken en van de recreatieraad (vacature de heer M B van der Klugt): benoeming van leden van het bestuur van de Stichting Maatschap pelijk Contactorgaan Leiden; verlenen van eervol ontslag aan de heer M Weima als directeur van de Markt- en Havendienst; schoolzaken; voorstel om geen bezwaren en opmerkingen te maken met betrekking tot het door het bestuur van het Cen traal Orgaan voor het gemeentelijk voort gezet onderwijs ingediende ontwerp-deel- plan van scholen voor gemeentelijk voort gezet onderwijs ten behoeve van het scho- lenplau voor de jaren 1972 1973 en 1974; stichting van een gemeentelijk instituut voor opleiding van museummedewekers; het in beheer en exploitatie geven aan de Sportstichting van schoolsportvelden aan de Boshuizerlaan en aan de Brahms laan; vaststellen van een Verordening, regelende het verlenen van bijdragen in de stichtingskosten van clublokalen van sportorganisaties; beschikbaar stellen van gelden voor de vervanging van de bij de Sportstichting in gebruik zijnde landro ver-auto: aankopen van de percelen Kaar senmakersstraat 2 2a en 2b. Waardgracht 5. 5a. 5b en 5c. alsmede een pehceel open grond aan de Kaarsenmakersstraat: be schikbaar stellen van gelden voor de uitbetaling van de schadeloosstelling en bijkomende kosten In verband met de onteigening van het in het onteigenings plan „De Waard I" begrepen perceel Lage Rijndijk 102: vaststellen van de in structie voor de directeur van de dienst voor de Groenoordhal: Intrekking van het besluit van de raad van 14 november 1968. no 304. om over te gaan tot de bouw van een elektriciteitscentrale In de Barrepol- der te Zoeterwoude; omschakeling van de netspanning in het verzorgingsgebied van de Elektriciteitsfabriek; het met de gemeente Warmond aan gaan van een overeenkomst inzake de verwerking van afvalstoffen, afkomstig uit die gemeente, in de Leidse vuilverbrandingsinrichting: beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf en plaatsing van 550 rilwlelklem- men in het gebied rond dc Haarlemmer straat en de Breestraat In het kader van de uitvoering van het rapport ..Verkeers zaken In de binnenstad van Le.Iden": In stelling van een herinneringspenning voor ambtenaren der gemeente Lelden. Dagopleiding van 3 jaar LEIDEN Ben W. hebben de raad voorgesteld in Leiden een insti tuut voor opleiding van museummedewerkers te stichten. Mevrouw drs. O. N. Keuzenkamp-Roovers te Zoetermeer heeft hiertoe een rapport samengesteld, waarin de noodzaak van een dergelijke opleiding wordt bepleit, mede op grond van een in 1967 door de rijkscommissie voor de musea uitgegeven nota. Het gaat hier om een hogere be roepsopleiding, die aansluit op het havo. De opleiding zal drie jaar du ren en is gericht op een niet te grote groep middelbare werkkrachten, die als assistent een „pluriforme taak" krijgen in de musea: deels admi nistratief, deels beherend-admi- nistratief en deels informatief-edu- catief en receptioneel. Er wordt spe ciaal gedacht aan vrouwelijke cur sisten. In het rapport wordt gesteld, dat vestiging van een dergelijke oplei ding in een universiteits- en museumstad als Leiden ideaal is. Voorlopig wil men slechts twintig leerlingen per Daar toelaten tot de school. De mogelijkheid bestaat voor 1 fe bruari a.s. rechtstreeks aan de mi nister te vragen deze school op het scholenplan voor de jaren 19721974 te plaatsen. Op dit plan staan wat Leiden be- J. D. Harinck 40 jaar bij de LDM LEIDEN De technisch hoofd ambtenaar J. D. Harinck van dc Leidsche Duinwater Maatschappij herdenkt dinsdag dat hij veertig jaar geleden b(j dit bedrijf in dienst trad. De heer Harinck heeft vele rangen doorlopen en is als chef van de tech nische dienst, afdeling Leiden, be last met de zorg voor hoofd- en dienstleidingen en de distributie te Leiden, Oegstgeest en Valkenburg. Op verzoek van de heer Harinck zal het jubileum bij het bedrijf niet met de gebruikelijke bijeenkomsten worden gevierd. treft ook: een school voor hoger en economisch en administratief onder wijs; een opleiding voor toeristisch personeel; een hogere technische school; een hogere informaticaschool (voorheen programmeerschool gehe ten). LEIDEN De heer H. J. Era dus vierde vandaag zijn veertig jarig jubileum bij de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Elektrici teit. Vanochtend werd hij in de directiekamer van de SLF gehul digd. Burgemeester Van der Wil ligen was een der genen, die hem toespraken. Hij releveerdedat de jubilaris op 2 januari 1930 in dienst van de gemeente Leiden trad als leer ling-monteur bij de SLFNa de onderscheidene monteursrangen te hebben bekleed, werd hij op 1 januari 1968 bevorderd tot op zichter C. Hij heeft het toezicht op het leggen van kabels door derden. De burgemeester speldde ten slotte de,heer Eradus de zilveren Officiële publikalies KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat van heden af een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kan verkrij gen, waaruit hij kan opmaken, of hijzelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgeno men. Leiden, 2 januari 1970. De Burgemeester voornoemd, VAN DER WILLIGEN Lm lm IVIERCEDES VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 biedt aan de volgende occasions MERCEDES BENZ 220 D 11 maanden oud, kleur: ivoor, kunstlederen bekleding, schadevrij, van le eigenaar. Zeer mooi. MERCEDES BENZ 220 D 1968. 42.000 km. Radio, radiaal banden, diverse accessoires. Schade vrij, van le eigenaar. Zeer mooi. MERCEDES BENZ 230 1966. Radio. Van le eigenaar. Wagen verkeert in zeer goede staat. OPEL COMMODORE G.S. 9 maanden oud 23.000 km. Radio, vinyl dak. magnesium velgen, radiaal banden en diverse accessoires. Schadevrij, van le eigenaar. Wagen verkeert in nieuwstaat. Gaarne verschaffen wij u allen gewenste inlichtingen. medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, op de borst. LEIDEN Zaterdagmorgen om half elf wordt in het centrum van de Hooglandse kerk aan de Moriaan- steeg een gesprek gehouden, dat on der leiding staat van dr. P. L. Schoon- heim, over „Politiek in de preek". ZOETERWOUDE De viering van Oud en Nieuw heeft een rustig ver loop gehad. Met de Schenkelweg als middelpunt waren er wel de gebrui kelijke straatbranden van autoban den, kerstbomen en wat verder maar te vinden was. Ook het ijs was hier voor een gewilde plaats. Mede door de koude was het spoe dig weer rustig op straat, hoewel vroege kerkgangers de restanten van de branden nog smeulend aantroffen. ME RCEDES-BEN Z, VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 Zaterdag 3 januari Foyer Gehoorzaal, 2.30 uur; kinder film voorstelling K en O Zondag 4 januari Museum Volkenkunde, 3 uur: filmpro gramma. Sociëteit „Twentwel", Breestraat 19 (sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden van 20 jaar e.o.). Openingstijden: dinsdagavond van 8 30 uur tol 11 uur woensdagav<«io van 8.30 uur tot 11 uur vrijdagavond van 8.30 uur tot 11 uur. zaterdagavond van 8.30 uur tot 11.30 uur zondagavond van 8.30 uur tot 11 uur FILMS IN LEIDEN CAMERA - Vakantieperikelen, a.l.. dag 2 30. 7 en 9.15 uur; zo en do 2.3.). 4.45. 7 en 9.15 uur; vrij- en zat-nacht 23.30 uur: De vrouw in het zand. 18 jaar LIDO In dienst van Hare Majesteit. 14 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; do en zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. LUXOR - The wild Bunch. 18 jaar. dag 2 en 8 uur; do en zo 2. 5 en 8 uur z REX De onverslaanbare. 14 jaar. dag 2.30. 7 en 9.15 uur; do en zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; vrij- en zat-nacht: Blond en brutaal. 18 jaar. STUDIO The Graduate. 18 Jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30 4 45 7 en 9 15 uur. TRIANON The Love Bl*» a.l., dag 2.30. 7 en 9.15 uur; do en zo 2.30. 4.45. 7 en 9,15'uur. Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen; Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406. De Oegstgeestsc Apotheek is gesloten vanaf zaterdag 18 uur. 's zondags en des avonds na 8 uur. Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorscl/ten zijn geopend Doktersdlenst Tot zaterdag 10. uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen, tot zondag 24 uur. Moniel ANWB-kantooi iedere maandag en donaerdag van 11 tot .4 uui op de Lammermarkt (tol 27 februari) Behandeling na ongevallen Ue poliklinische uanarideilfie na onge mallen wordi van dingdag 12 uur Cs min Jags tol woensdag 12 uui waargenomei dooi nel Olacnnessenhuls Vrlldag 12 um tol zaterdag 12 uut dooi nei Sl Ellzahelh ziekenhuis (Hooigracht) Op ander» werkdagen en Jt zondagen dooi nel Aca demLsch Ziekenhuis Gemeenschap Zuid Wesl Hulpverlening;.- en intoi inatledien>< vooi Leiden Zuid-West, <ecreiariaui Jac ques Urluspianlsoen 83 vooi nulpverie rung; telel 24101 DU geen gehoor teiet 20480: voor informatie telel <3921 Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: bezoekuren: maandag, woensdag, donderdag en vrij dag 19.00—19.45 uur; dinsdag 13 00—14.00 uur; zaterdag 15.00—16 00 uur; zondag, alg Christ, en nationale feestdagen 14.30—16 00 uur. Vrouwenkliniek: maandag. dinsdag. Christ, en nationale feestdagen 15.30—17 00 uur. Kinderkliniek; maandag, woensdag, don derdag en vrijdag 18.15—19 00 uur: dinsdag 13.00—14.00 uur: zaterdag 1500—16 00 uur; zondag, alg. chrlst. en nationale feestda gen 14.3016.00 uur. Elisabethziekenhuls Leiden derde klaa dagelijks van 2 tot 3 uur en "s avonds van kwari voor 7 tol half acht, kraamafdellng dagelijks van 3 tol 4 en 's avonds van kwari voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van hal* twee tol haif drie en bovendien op dinsdag-, vrif.Jag- en zaterdagavond van zes tol zeven Klassepatlënten dagelijks van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dags 11 101 12 en 2 tot 3 Dtaconessenhuis. dagelijks eerste kl. II tot 12. 1.15 tol 2 en 7 tot 8 u.. tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.. derde kl. 1.15 tot 3 en 7 tot 8 u.. kinderafdeling dagelijks van 2 15—3 pp «30- 7 15 uur ALPHEN - Ziekenhuis Rijnoord: dage lijks (ook zondag) le en 2e klas: van 10 30—11 O0 uur van 14 Oft—15.00 uur van 18.00—19 00 uur le klas van 14.00—15 00 uur van 18.00— 19 30 uur Kraamafdellng van 14.00—15 00 uur. vaö 19.0019.30 uui alleen voor echtgenoten Kinderafdeling van 14 00—15.00 uur. van 18 00—18 30 uui dinsdag en donderdag al léén voor vaders Kinderen beneden 16 laar geen toegang. NOOKUWIJK - Sole Mllo Klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en des avonds van 7 tol 8 zaaipatlénten zon. dgs van l tot 3. dinsdag van I tot half 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van t tol half 3 KATWIJK Zeehospitium, longkllniek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tol 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 tot half 6 Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 toi hall 5 Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tol 8 zaterdag en zondag van half drie tol half vijf Longkllniek en tbcéafdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4 Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op weikdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur Museum Oudheden, Rapenburg op werkdagen van 10 tol 6 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tol 6 uur Sted Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 to* l uur zon dag van 1 toi uur Hortus Botanicus (Rapenburg). op werkdagen van 9 tol 12 en van 2 tot 0 uur kassen zaterdags en zondags gesloten. Brandweer 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO 20645. Tentoonstellingen De Lakenhal tentoonsieiirig van schil derijen gouaches an tekeningen var Glja Gljsbera van 12 dec 'oi U jan -.na van 10 toi 4 uur zond 1 tol 4 uur De Lakenhal: werk van Johannes Jel- gerhuls Kienkszoon tot 1 tebp Academiegebouw Kapennurg: tentoon stel Jeremy Bangs pictures 14 nov.-U lanuari Galerie 1 Dulvenhuys Rapenburg 94, tel 26513; assemblages aquarellen en tekeningen van Will rwehuywn; van 16 dec 6 lan. dinsdag t.e m zondag 8 uur Legermuseum Pesthulslaan I: tol O lanuari 1970 expositie Historische diora ma's en militaire modelfiguren": dagelijks 9—5 u„ zond. 1—5 u.. zaterd. gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3