ISRAEL: ONRECHTVAARDIG Commentaar Zeven mensen branden om komen het leven bij Nieu w j aars voorstelling in Schouwburg afgelast Intrede 1970 in ijzige kon decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet SPREUK HET WEER Arabieren zijn tevreden Toekomst Admiraal Limon moet Frankrijk verlaten 3ud-voorzitters IOVD naar H66 KALME JAARWISSELING Drama op zolder in Rotterdam Jongen door neef doodgeschoten I I I bon I Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 - Vrijdag 2 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Men wordt niet moe de vn- stellingen te veranderen, daar men de mensen niet ver anderen kan. ARRÉAT „Ik zal je wel schrijven. Iedereen zit met rode oren mee te luisteren." DE BILT Nu en dan sneeuw- 1 buien in de kustgebieden, maar ook enkele opklaringen. Aanvan kelijk zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west, morgen matige tit krachtige wind uit west tot noordwest. Temperatu ren om het vriespunt tot lichte dooi. DE BILT Veranderingen in de luchtverdeling hebben een einde gemaakt aan de toestand met matige tot strenge vorst waarin ons land tijdens de jaar wisseling verkeerde. In grote delen van het land vroor het in de nacht en ochtend 10 tot 13 graden, maar ook overdag bleef J het met maxima van min vijf tot min tien venijnig koud. Weliswaar handhaafde zich een hogedrukgebied bij IJsland, maar een Arctische depressie breidde zich het afgelopen etmaal in zui delijke richting over Scandinavië uit. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: omsttreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et- maal: 30 procent. Zon en maan 3 januari zon op 8.48. onder 16.41; mdan op 3.50, onder 12.35; 7 januari NM. TEL AVTV PARIJS Israël beschouwt elke Franse maatre gel in de kwestie van de inmiddels in Haifa aangekomen kanon neerboten. welke als een verwijt aan Israël of kritiek op een van zijn vertegenwoordigers ..daarbij inbegrepen admiraal Morde- cbai Limon" kan worden opgeval, als onrechtvaardig. Dit was de eerste reactie van Tel Aviv op het besluit van de Franse regering, terugroeping te vragen van die leden van de Is raëlische diplomatieke missie in Parijs, die hebben ingestaan voor de geldigheid van de koop contracten. Hoewel zijn naam officieel niet werd genoemd, gaat het hier kenne lijk om de beroemde Israëlische ad miraal Mordechai Limon, die is be last met de Israëlische wapenaanko pen in Europa. Dat in de Franse re geringsverklaring op meer Israëliërs wordt gedoeld, is volgens gezagheb bende Franse kringen een vergis sing. Admiraal Mnrdvcluii Limon stond op de. nominatie om FranLrijl; te verlaten. Mo gelijk wordt hij directeur-generaal t an liet Isruëlische ministerie van defensie, aldus de Israëlische ambassade in Parijs. De admiraal heejt een bliksemcarrière achter de rug. Hij teas kapitein van hel legendarische vlucht elingenschip Exo dus. In 1950 uerd hij al op 2R-jarige leeftijd admiraal en marinc-suijchef. Vier jaar later ging Hij in Amerika eco nomie studeren, waarna hij onderstaats secretaris ..voor speciale zaken" werd bij het ministerie van defensie. In 1962 kwam Limon naar Parijs als ambassade raad. AMSTERDAM Burgèmees- :er Samkalden enj de wethouders 'an Amsterdam hebben besloten ie traditionele nieuwjaars voor telling in de Stadsschouwburg if te gelasten in verband met de rerspreiding van een groot aan- ial valse toegangsbewijzen. De kaarten waren in omloop ge bracht met het doel de voorstelling e verstoren, en zijn afkomstig van roeperingen. die zich tegen het hui- ige toneelbestel verzetten. Om moeilijkheden van een ver- cherpte controle op de entreebewij- en en de overlas l voor de bezoekers egen te gaan zijn B. en W. tot dit lesluit gekomen. Het kleine groepje mensen van 10 i 12 man dat de mededelingen via adio en televisie niet had gehoord, ilond gisteravond te wachten voor !e dichte deuren van de Stads- ichouwburg, waar zich ook enkele leden van de actiegroep „Tomaat" ladden verzameld. Een van de leidende figuren van jeze actiegroep, de heer P. Binnerts, wetenschappelijk medewerker aan iet instituut voor dramatische kunst ran de universiteit van Amsterdam, leelde bij de ingang pamfletten uit. Hij noemde de afgelasting van de /oorstelling „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho" door de Ne- ierlandsche Comedie, een succes. De heer Binnerts ontkende echter zelf iets met de uitgifte van valse kaarten te maken te hebben. „Het oneelbeleid dat in de zeventiende v >uw werd gevoerd is nog steeds niet randerd". zo meent de heer Bin- - .:rts. „Daaraan moet een einde ko- (Van onze parlemenlsreclactie) DEN HAAG Omdat zij de VVD .,le rechts vinden", zullen twee vroe- Igere voorzitters van de Jongerenor ganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) zich aansluiten bij D'66. Mr. H. Bosma en G. van der Meer hebben vooral bezwaren tegen de houding van de liberale fractie in de Tweede Kamer. Deze stemde bijvoor beeld tegen de motie-Goud- j zwaard-Nelissen over het onderzoek naar fusies. De opmerkingen van de heren Joe- kes en Portheine over d° Damslapers. aldus de oud-voorzit, rs, getuigen niet van libera!-? verdraagzaamheid. men. Het toneel-behoort niet lot en kele uitverkorenen maar aan het he- i Je Nederlandse volk." Burgemeester Samkalden, die zich gisteravond persoonlijk van de toe stand bij de Stadsschouwburg op de hoogte kwam stellen, betreurde het gebeurde ten zeerste. „Met het be sluit van B. en W. om de voorrstelling niet ,te laten doorgaan hebben we de actiegroep in feite hun zin gegeven", verklaarde hij. De heer Samkalden was van me ning dat men van twee kwade oplos singen de beste had gekozen. Bij het wel doorgaan van de voorstelling zou den immers een aantal goedwillende mensen bij de onontbeerlijke moei lijkheden en protesten van de actie groepen die dan zouden volgen, zijn gedupeerd. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de herkomst van de valse kaarten. Vóór de aangifte van zijn ticeede zoon toonde mr. Picler van Vollen- hoven de baby aan mr. De draaf, burgemeester van Nijmegen. (Rechts) en mr. Bloemers, commissaris van ile Koningin in Gelderland. De regering-Pompidou besloot woensdag „voorlopig" ook twee Franse generaals te schorsen: Louis Bonte, de directeur van de bewape- ningsafdeling van het ministerie van defensie en Bernard Cazalles. secre taris-generaal van dit ministerie. .Handtekening Ze hadden voor Frankrijk hun handtekening gezet onder de con tracten van de vijf kanonneerboten. Deze documenten zijn op 22 decem ber. twee dagen voordat de boten Cherbourg verlieten, gepasseerd. De Israëlische regering hoopt bin nen enkele dagen, als alle gegevens omtrent het verloop van de affaire bekend zijn, een antwoord naar de Franse regering te sturen. Arabische politici hebben de maat regel tegen Israël gunstig ontvangen. Politici in Kaïro zeiden dat „duide lijk de rechtvaardige en menselijke politiek blijkt, die Frankrijk sinds het begin van de crisis in het Nabije Oosten voert". Met de maatregelen heeft Parijs „zijn eer. principes en soevereiniteit verdedigd". Geruisloos De< vorm waarin Frankrijk zijn maatregelen tegen Israël heeft gego- ten, weerspiegelt volgens waarne- mers de wens van de regering-Pom- pidou, de zaak op het diplomatieke vlak zo snel en geruisloos mogelijk te regelen. Er is geen officieel pro test tot Israël gericht en Limons naam is niet openlijk in een ducu- ment genoemd. Frankrijk verklaarde te blijven vasthouden aan zijn politiek. Aan het' wapenembargo zal niets worden ver anderd, hoewel Israël zegt dat de „on gerechtvaardigde afkondiging van het Franse wapenembargo" (in ja nuari 1969 - red.) de oorzaak van hel incident is. De vijf kanonneerboten zijn woensdagmiddag onder groot enthousiasme van duizenden Israëliërs de haven van Haifa binnengelopen. O Voor vervolg zie pag. 1) Klazina Heyligers. vier jaar, kon giste ren bij een brand in Rotterdam worden gered. Zij werd. door de rook bedwelmd, met spoed naar liet Sophia-Kinderzie- henhuis gebracht foto rechts). Haar broertje F reder ik. één jaar, en haar zus je Anja. twee jaar. zijn omgekomen. Foto boven: de volledig uitgebrande zolderverdieping aan de. Joost van Geel st raat. WASHINGTON De Verenigde Staten, die op basis van de commu nistische regering, Oost-Duitsland niet als een onafhankelijke soeverei ne staat erkennen, zullen de ratifica tie van het niet-verspreidingsverdrag van kernwapens door Od?t-Duitsland, naast zich neerleggen. Aldus werd woensdag door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Tot dusver hebben 23 landen van de be nodigde 43 het verdrag geratificeerd. Het ministerie heeft echter genoeg vertrouwen da! het Verdrag ook zon der de ratificatie«Van Öost-Duitsland begin dit jaar van kracht zal worden. JJET is niet anders te verwachten geweest: ook de eerste krant van dit nieuwe jaar heeft veel ernstig nieuws te melden. Wat zjj heeft te berichten lijkt uil het leven gegrepen, zoals wö dat tegen woordig gaarne zeggen. Maar vaak is zij een doodsbericht ook vandaag. Aan te nemen valt. dat het zo ook dit jaar zal doorgaan, en in dat opzicht is de krant een spiegel van het mense lijk bestaan. Wij bly'ven hopen op goed nieuws, en uitgesloten is het niet. Wij blijven vrezen voor slecht nieuws, en de ze kerheid daarvan lijkt niet minder aan wezig. Toch behoort er ruimte te blijven voor dankbaarheid. En voor de plicht zich te laten uittillen boven dagelijk se gebeurlijkheden. Een krant kan ons zó bepalen bij de toestand, dat we aan de toekomst niet toekomen. Niettemin is ook zij er. Is er de ver wachting. Is er de hunkering om te tasten naar de zin van liet bestaan. Ook hier ligt een taak voor de krant, en niet alleen in de trieste registratie van trieste gebeurlijkheden. Zij die de krant maken weten het. En zij willen het zich voor gezegd houden. De toestand is naar de toekomst op weg. Ergens is er nu al de geborgen heid. VIJF KINDEREN en twee volwassenen zijn rond de jaar wisseling bij branden in Neder land om het leven gekomen: een vader en twee van zijn kin deren in Nienw-Rodentwee kleine kinderen in Rotterdam: een kind in Bussum en de brandwacht die haar probeerde te redden. ROTTERDAM Door een onvoor stelbare paniek bij een uitslaande brand in de Joost van Geelstraat zjjn gistermorgen omstreeks, acht uur twee peuters om het leven gekomen. De twee-jarige Anja Heyligers en haar één jaar oude broertje Frederik werden te laat gered uit een zolder kamer op enkele meters van een heftige vuurhaard. Zij werden evenals de vierjarige Klazina bedwelmd naar het Sophia kinderziekenhuis gebracht. Daar bleek dat, ondanks mond-op-mond-beade ming onderweg de twee jongste kin deren waren overleden. Klazina kon worden bijgebracht. De oudste zoon Bertus, 10 jaar, die de brand ontdekte, bereikte met vader en moeder Heyligers en een aantal logees ongedeerd de straat. Te lang? De dood van de beide kinderen werd aanleiding tot een uitvoerig on derzoek van de directie van de Rot terdamse brandweer naar de gang van zaken tijdens de blussing, omdat de indruk bestond dat hel te lang duurde voordat men de drie slapende kinde ren bereikte en irt veiligheid bracht. Ruim twintig minuten nadat dc eer ste brandweerlieden, met perslucht- maskers op, het pand waren binnen- gedrongen en met de blussing op de i zolder waren begonnen, werden dc drie kinderen pas naar buiten ge- i bracht. Voordat het zover was, waren al twee brandwachten bedwelmd naar buiten gebracht en in een ziekenwa gen naar het Dykzigl-ziekenhuïs ge bracht. Vast is komen te staan, dat de familie Heyliggers ter gelegenheid van .de jaarwisseling en de verjaardag i van de vader een groot feest had aan- j gericht, waarbij het heel laat was j geworden. Zó laat ook. dat een aantal gasten niet meer thuis kon komen. I waarop werd besloten in de woon- vertrekken op de eerste etage slaap plaatsen te improviseren. Hoe de brand is ontstaan staat niet I vast (spelen met vuurwerk is een I mogelijkheid), in ieder geval kwam HEERLEN Een half' uur voor de jaarwisseling is de 15-jarige Philip i Schneider uit Iteerlerleide om het Ie- j ven gekomen door een schot uit een Flobertgeweer van zfjn 41-jarige neef Erik M. te Treebeek. M. was op het achterplaatsje van zijn woning met het lichte jachtgeweer aan het schieten, toen zijn jonge neef. die bij hem logeerde, naar buiten kwam en door een kogel in liet voorhoofd werd getroffen. Dé jongen overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De man die het schot laste, vluchtte, maar meldde zich korte tijd later bij de politie, die hem nog steeds vasthoudt. Vermoedelijk is hier sprake van een ongeval, terwijl M. bezig was het nieu- we jaar „in te schieten". rond kwart voor acht de tienjarige Bertus naar beneden om zijn vader en moeder, te waarschuwen dat er brand was. Versuft en slaperig zijn de heer en mevrouw Heyligers met Bertus de trap afgerend, in hun kielzog de lo gees. Buren hadden inmiddels de brandweer gebeld. Drama Op straat speelden zich toen dra matische tonelen af. In eerste instan tie is aan de brandweerlieden niet duidelijk gemaakt, dat er nog kinde ren in het pand waren, op korte al- stand van de brand zelfs, zoals latei- zou blijken. Zo is het kunnen gebeuren, dat de brandweerlieden zich direct met de vuurhaard in het trapgat van de zol der en de achterzijde bezig gingen houden. Eerst minuten later bleek, dat er nog kinderen hoven waren. Brand weerlieden van beneden en een agent stormden naar boven niet niet persluchtmaskers uitgerust om te zien wat er te doen viel. oor ver\ ol" /.Ie pagina (Van een onzer verslaggevers) DANK ZIJ de ijzige koude is de jaarwisseling ditmaal aanzienlijk rus tiger verlopen dan anders. Ook in de grote steden deden zich geen grote moeilijkbeden voor. In Buitenpost ontplofte een uur na middernacht een ..rotje", dat op z'n eentje een schade van 15.000 gulden i aanrichtte. Jongelui hadden een met calciumchloride gevulde ..bom" ge- maakt, die zij vlak bij het winkelcen trum lieten ontploffen. Waarschijnlijk hebben zij het effect danig onder schat, want er deed zich zo'n gewel dige ontploffing voor. dat heel het dorp in beroering kwam. Tientallen ruiten sneuvelden. In Den Haag kwam de brandweer 29 keer in actie om al te grote straat- branden in bedwang te houden. Twee keer moest een uitslaande brand in afbraakhuizen worden geblust. De po litie had het druk. maar het enige grote „karwei" was het verspreiden van een rebellerende en vuurtjessto- kende groep van 150 jongelui. Een bierflesje vernielde de ruit van een politiewagen en een politieman werd in zijn gezicht getroffen cloor een bran dend stuk hout. De GGD kon melden dat de jaarwisseling bijzonder weinig slachtoffers had gemaakt: er behoefde niet één keer te worden uitgerukt. Ook in Rotterdam was het rustig. Een uitzondering was de wijk Schie- broek, waar aan de Pcppelweg en de Petuniahof twintig ruiten sneuvelden door baldadigheid. Vijf jongens tussen 16 en 18 jaar werden ingerekend. Op de hoek van de Schieweg en de Berg- selaan kwam een jongen onder een vrachtwagen, 'toen 300 jongelui pro beerden de wagen tol stoppen te dwin gen. De jongen werd bewusteloos naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. In Amsterdam moest de brandweer 23 maal uitrukken. In de Van Hall straat verhinderde een grote groep jongelui dat de brandweer het hier aangerichte vreugdevuur bereikte. Ik geef op als nieuwe abonnee: <CjftATtS at* u, I aJbewmjL. plaats: betaalt: per kwartaal i Als beloning voor mijn aktivileit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1