ARABIEREN WACHTEN AF Commentaar ONTPLOFFING OP SHELL TANKER PvdA blijftKVP als partner weigeren Het Kwartet HET WEER I Vorst strenger „VREEDZAAM" Politie stuit bij huiszoeking op wapen en munitie Blok ijzer verplettert jongen Mactra in moeilijkheden ..BREKEN ZIG-ZAG-BELEID Bij Franse auto's Franse benzine Nog lang geen Elfstedentocht Kalme reacties: eerst uitslag van onderzoek Speurtocht naar vermiste jongen Nieuwe Leidse Conrant Dinsdag 30 december 1969 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E, Diemer H CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur CDCÏtlH Als het geld vooropgaat, liggen alle wegen open. SHAKESPEARE 1 „Dc oppas voor Rita is er." DE BILT Meest matige vorst met tijdelijk meer bewolking en plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige oostelijke wind. DE BILT Een depressie bij Portugal verandert weinig van plaats terwijl ook boven het Mid- dellandsezeegebied de luchtdruk vrij laag blijft. Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied en daardoor handhaaft zich boven Europa een krachtige oostelijke luchtstroming. De vorstgrens ligt thans boven Zuid-Frankrijk, Mid- den-Italië en het zuiden van de Balkan. In de afgelopen nacht werd in onze omgeving even iets minder koude lucht aangevoerd, afkom stig van de Oostzee, maar boven Polen en Rusland bevindt zich koudere lucht. Het vroor daar 10 respectievelijk 25 graden. De oos telijke stroming lijkt vrij hard nekkig zodat we in ons land weer met toenemende vorst rekening moeten houden. Tijdelijk zal er meer bewolking zijn waaruit eni ge lichte sneeuw kan vallen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 6; min. temp.: 4 of meer graden onder normaal; max. temp.: 5 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.6 cm (1021 millibar) con stant Zon en maan 31 december zon op 8.48, onder 16.39; maan op onder 11.56; Laatste Kwartier Druk over ley Frankrijk-Israel Parijs neemt morgen besluit Een der kanonneerboten, ten oosten van het eiland Malta vanuit de lucht gefotografeerd: met volle kracht richting Israël. De kanonneerboten zullen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Dit zei giste ren een woordvoerder van Star- boat Oil Company, die de sche pen heeft gekocht. Zie ook pagina 6. (Van een onzer verslaggevers) JERUZALEM/PARIJS Terwijl duizenden inwoners van de Israëlische havenstad Haifa gisteren wel wat erg voorbarig de zee aftuurden naar de vijf „gekaapte" kanonneerboten, besprak mi nister Abba Eban met de Franse ambassadeur in Israël deze tot een internationale diplomatieke rel uitgegroeide kwestie. ZWIJNDRECHT In verband met een bij de Rottei'damse politie in behandeling zijnde zaak, hebben Rot terdamse en Zwijndrechtse dienaren der Hermandad gisteren een huiszoe king verricht bi jde 31-jarige C. P. in Zwijndrecht. De man werd verdacht van heling. Het resultaat was verrassend. De politie vond een cylinderrevolver, 49 daarvoor bestemde patronen en nog eens 83 patronen voor een sten-gun. Tegen de man is proces-verbaai opge maakt wegens ongeoorloofd wapen en munitiebezit. De Franse minister Schüman had eerder de Israëlische zaak gelastigde in Parijs bij zich ge roepen en hem verzocht bij zijn regering opheldering te vragen. De Franse ministerraad zal morgen een besluit nemen over eventuele maatregelen tegen Israël. Waarschijn lijk zal het blijven bij een protestnota, mogelijk gepaard met enkele prakti sche maatregelen. Men verwacht niet dat de diplomatieke betrekkingen zul len worden verbroken. Arabieren Uit de Arabische landen zijn nog weinig reacties gekomen. Met grote aandacht volgen Arabische diploma ten echter het verloop van de affaire. Men wacht kennelijk eerst op de uit slag van het inmiddels begonnen on derzoek, dat de Franse president heeft laten instellen. Vandaag zouden de Arabische ambassadeurs in Parijs bij eenkomen; het is overigens een nor male tweemaandelijkse bijeenkomst. Algemeen meent men in Frankrijk dat het incident met dc kanonneerbo ten zeer nadelig zou kunnen zyn voor de Franse pogingen om de banden met de Arabische wereld nauwer aan te halen. Vooral omdat de schepen de haven van Cherbourg nooit zouden hebben kunnen verlaten zonder dat de autoriteiten daarvan op de hoogte waren. BEUNINGEN Een 12-jarige jon- gel uit Beuningen bij Nijmegen is gistermiddag om het leven gekomen toen hij tijdens het lossen van een vrachtwagen in Brunssum verplet terd werd door een blok ijzer van 1300 kilo. Het slachtoffer Richard van As, vergezelde tesamen met zijn 15-ja rige broertje een expediteur uit Beu ningen. De chauffeur van de vrachtwagen, die het ongeluk zag gebeuren, liep een zware shock op. LONDEN Aan boord van de Britse motortanker Mactra van 209.000 ton, heeft zich giste ren een ontploffing voorgedaan, waarbij een officier werd ge wond. De ontploffing werd gevolgd door een felle brand. De gewonde officier en vier vrou wen, die zich onder de 37 koppen tel lende Britse bemanning bevonden, zijn aan boord gegaan van de te hulp gekomen tanker Texaco Trinidad, die wordt vergezeld van de Liberiaanse tanker Capisleria. De Mactra, eigendom van Shell Tankers Ltd., was in ballast op weg van Le Havre naar de Perzische Golf en bevond zich voor de Afrikaanse oostkust ter hoogte van Mozambique, toen dc ontploffing zich voordeed in een lege tank. Aan boord is alles wel, de machi nekamer is onbeschadigd cn het ■chip maakt nog geen slagzij. Een bergingsinspecteur van L. Smit «n Co's Internationale Sleepdienst, de De Noorse minister van buitenland se zaken heeft gisteren de diplomatie ke vertegenwoordigers van Frankrijk, Israël en Egypte in Oslo op de hoogte gesteld van wat zijn ministerie over de kwestie weet. De Panamese am bassadeur in Kaïro heeft zijn regering om instructies gevraagd. Hij heeft overigens (nog) niet bij de Egyptische regering een verklaring behoeven af te leggen. Jean Lecanuet, voormalig presi- dents-kandidaat en nu een van de lei dende figuren van het Centrum, heeft minister Debré gevraagd of de rege ring geen les heeft getrokken uit de „ontsnapping" van de kanonneerboten en het wapenembargo tegen Israël niet wil intrekken. De Franse rege ring heeft zich belachelijk gemaakt, aldus Lecanuet. Le Figaro Het Franse blad Le Figaro meent dat de affaire geen dramatische con sequenties heeft voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Israël omdat iets dergelijks al eens eerder is voorgeval len. Op 5 januari van dit jaar, twee da gen nadat president de Gaulle een wapenembargo voor Israël instelde, waren twee kanonneerboten, die nog niet geheel woren voltooid, voor „proefvaarten" uitgelopen. Ze keer den niet terug. De vijf „ontsnapte" kanonneerboten waren vanmorgen het eiland Kreta gepasseerd en bevonden zich nog zo'n duizend kilometer van Haifa. Waarne mers geloofden niet dat de schepen daar zouden binnenkomen; een al te enthousiaste ontvangst zou niet wen selijk zijn. (Van onze parlementsredactic) AMERSFOORT Het dagelijks bestuur van de PvdA blijft de KVP als regeringspartner na de verkiezingen van 1971 weigeren. De kiezers moeten de kans krijgen óp een duidelijk progressief beleid en dat sluit de samenwerking met de KVP uit. Dit onderstreept het dagelijks be stuur in een verklaring, die een reaktie is op de motie, aangenomen op het congres van de KVP-jongeren in Breda. Het bestuur, dat gisteravond in Amersfoort vergaderde, herinnert er- ÏJV«* VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE WONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Rotterdamse maatschappij die door Shell Tankers in Londen is gecon tracteerd, zal mongen via Londen naar Beira vliegen. Van daaruit vaart hij naar de in moeilijkheden verkerende tanker om de schade op te nemen. Er zullen ook twee Duitse sleepbo ten, de Bremen en de Atlantic, koers zetten naar de Mactra. Hun aan komst daar wordt echter pas over vier dagen verwacht. De Mactra, die op het moment van de ontploffing geen olie vervoerde, is gebouwd door de Howaldtswerice in Kiel. Ruim twee weken geleden verging voor de Afrikaanse westkust een an dere reuzentanker van de Shell, de gloednieuwe Marpessa. Dit Neder landse schip van 207.000 bruto re- gisterton werd op haar eerste reis van Rotterdam naar de Perzische Golf in ballast ook al door een ont ploffing getroffen. De Marpessa, die op 30 september door een Japanse werf was opgeleverd, zonk na een felle brand op 110 mijl ten noord-noordwesten van Dakar. Bij de explosie in een der tanks werden twee Chinese opvarenden gedood. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteft ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. aan, dat het congres van de PvdA in maart heeft besloten niet met de KVP te regeren. De PvdA wenst namelijk te breken met het zig-zag-beleid van nu eens link en dan weer eens rechts regeren. LUISTEREN In openbare bijeenkomsten wil het bestuur wel het standpunt toelich ten, ook tegenover het bestuur van de KVP, maar van een besloten overleg tussen de PvdA en de KVP wil het niet weten. Als de partijen spreken, aldus de verklaring, behoren de kie zers mee te kunnen luisteren. De PvdA is het niet met de. KVP- jongeren eens dat de samenwerking in een regering een zaak is van pro gramma-vergelijking. Het gaat voor al om de uitvoering van de program ma's. De PvdA beoordeelt de KVP op het beleid van het kabinet-De Jong. KEUS Tot slot zegt het bestuur van de PvdA dat het de democratie gezon der en het land beter regeerbaar wil maken. Daarom moet een echte keus van de kiezer op vooruitstre vende groeperingen mogelijk zijn. Actie bij dealers AMSTERDAM De Franse olie maatschappijen Total en Elf willen via de dealers van enkele Franse auto merken hun benzineafzet in Nederland gaan vergroten. Op de dealers van Citroen en Renault hebben zij aan drang uitgeoefend hun contracten met andere maatschappijen niet te verlen gen en over te gaan op Franse benzine. De importeur van Renault is vorige I week al overgeschakeld van Shell op Elf. evenals de autofabriek een Franse staatsonderneming. Total dat eveneens voor een groot deel in handen is van de Franse staat, heeft Citroën bena derd- Simca zal niet op Franse benzine overgaan omdat deze onderneming deel uitmaakt van het Amerikaanse Chrys- De Nederlandse militairen die in het zuaar geteisterde Tunesië herstel werkzaamheden verrichten zullen de jaarwisseling 196911970 aiet snel vergeten. Een tan de redenen: 2400 stuks lekkgr bruin gebakken Nederlandse oliebollen, die een delegatie van veertig ouders, verloofden en echtgenotes hun komen brengen. Dc Tunesische luchtvaartmaat schappij Tunis Air, die de olie bollen gratis vervoertheeft met behulp van het reisbureau Intrancd de reizigers tegen zeer gereduceer de prijzen de overtocht kunnen laten maken. Hel gezelschap, dat vanmorgen vertrok, komt waar schijnlijk vrijdag terug. LEEUWARDEN „De vereniging De Friese Elf Steden zal een eerste onderzoek laten houden naar de ijstoestand op het traject van de Elfstedentocht. Maar dit is meer een informatie dan een belangrijke stap op weg naar de organisatie.", vertel de vice-voorzittcr J. L. de Jong. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de Elfstedentocht in de eerste week van het nieuwe jaar op de kalender zal komen. Het ijs, vooral in de omge ving van Leeuwarden, is onbetrouw baar. Het zal tenminste een week achter elkaar tien graden moeten vriezen wil het wat kunnen worden. Wel gereden wordt zaterdag de Noorderrondrit, een wedstrijd- en toertocht over 150 kilometer door Noord Groningen met start in Winsum. Total en Elf bezitten in Nederland 200 resp. 52 vestigingen. *3 Op het laatste nippertje enige uren voordat de termijn ver streek, waarbinnen de deelne mers aan de luchtrace Londen- Sydney in Adelaide moeten zijn is de Britse vliegster Sheila Scott toch komen opdagen. Hier meldt zij zich aan bij de post, die waarschijnlijk niet meer op haar had gerekend. Prijsbeweging in 1970 LIET afgelopen jaar is de sterke prijsstijging hel grootste sociaal- economische probleem geweest. De doorvoering van dc nieuwe omzetbe lasting (BTW) was een van dc be langrijke oorzaken van de sterke be weging aan het pryzenfront. De forse prijsstijging bracht ook een optrek king van het loonniveau mee, die er niet om loog. Het bedrijfsleven kwam voor hoge extra kosten te zitten. Ondanks de loonsverhogingen zyn de werknemers er in 1969 echter reëel slechts weinig op vooruit gegaan. In vele gevallen is dit nauwelijks een enkele procent geweest, omdat de ho gere prijzen de verbetering groten deels te niet deden. Ook het hogere bedrag aan loon- en inkomstenbelas ting dat betaald moest worden be perkte het voordeel voor de werkne mers. Volkomen begrijpelijk heeft de So ciaal-Economische Raad in zyn half jaarlijks economisch rapport voor 1970 gesteld, dat in de eerste plaats prijsstijging en inflatie moeten wor den tegengegaan. De vakbeweging is bereid voor 1970 genoegen te nemen met een loonsverhoging van 2'/t tot 3 pet., wanneer de prijzen niet sty- gen. By nieuwe prijsstijgingen zou dit percentage hoger moeten komen te liggen. De wens van de vakbeweging tot een reële loonsverhoging van 2'/t a 3 pet. is niet te hoog gemikt, omdat de jaarlijkse produktiviteitsstyging in ons land gemiddeld meer dan 3 pet. bedraagt. Voor de ondernemers is de ze opstelling van de vakbeweging een aanwijzing, dat, wanneer men de prij zen binnen de perken houdt, er vol gend jaar geen exorbitante loonsver hogingen zyn te verwachten. Minister Dc Block bljjkt echter wei nig vertrouwen te hebben. Hy vreest, dat de prijsstijgingen toch door zullen zetten cn dc Ionen en prijzen opnieuw haasje over gaan spelen. Hy heeft de pryzenoverlcgcommissie al meege deeld, ook voor 1970 een stringent prysbeleid te zullen voeren. De ondernemers zyn hiermee niet ge lukkig, omdat prijsverhogingen cer9t zullen worden toegestaan, wanneer een bedrijf in de rode cyfers komt. Wy achten by een dreigend inflatie- gevaar een stringent prysbeleid in derdaad gewenst, maar de regering moet zich wèl realiseren, dat een stringent beleid niet funest mag wor den. Bedrijven door middel van een prijsbeleid het bestaan onmogclyk maken is niet zo moeilijk. Nieuwe levensvatbare bedrijven in het leven roepen, die werkgelegenheid bieden, is moeilijker. Er zal inderdaad met de uiterste zorgvuldigheid met prijsverhogingen omgesprongen moeten worden. Het bedrijfsleven zal gelet op het loon- beleid van de vakbeweging niet zo gemakkelijk tot prijsverhogingen overgaan. De overheid zal bovendien scherp moeten toezien op de ontwik keling. Het moet op deze wyze moge lijk zijn, de loon- en prijsontwikke ling in 1970 binnen aanvaardbare perken te houden zonder de rode cy fers als norm vóór prijsverhogingen te stellen. De vakbeweging zal moeten voorko men, dat, ondanks een gespannen arbeidsmarkt, zich een nieuwe loon explosie voordoet, en de ondernemers zullen, ondanks een hoger invoerprys- peil en een revaluatie van de Duitse mark, geen prijzen moeten opstuwen. Een goed samenspel tussen overheid en bedrijfsleven is daartoe nodig. Het zou wenselyk zyn, dat dc onenigheid die by de vakbeweging bestaat over het ontwerp-Loonwet spoedig werd bijgelegd. HAARLEM Sinds gistermiddag is een massale speurtocht aan de gang naar Eric Hoogenboom (8). die wordt verpleegd in de psychiatrische inrich- ting De Hartekamp in Heemstede. Politie, 150 militairen en personeel van de inrichting nemen aan de speur tocht deeL De jongen kan niet pra ten, maar slechts klanken voortbren gen. Hij loopt graag met een stuk pa pier of doek te wapperen. Op NIEUWJAARSDAG zal ons blad niet verschijnen; die dag is ons kantoor gesloten. Op oudejaarsdag zijn we tot 12.30 uur geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1