Tanker Esso Nederland te vroeg van de helling Aanslag op vliegtuig in Athene nog net verijdeld Maskers tegen vervuiling 'Dopen... Mammoet gaat olie naar Rdam brengen Vrouw en 2 kinderen in Oude Maas verdronken Unieke stapelloop bij Verolme tonder ongelukken in t water Suriname: elk i moment bereid tot gesprek Langer iverken uit protest MIDDEN VOLGEND JAAR KLAAR Libanezen gearresteerd op Luchthaven Aanvaring tegen pijlers van gesloopte brug Kerst maxi Proefproces van ex-kloosterling tegen orde Meisjes gaan - na ontslag - door met staking CAO AANVAARD IN STROKARTON MAANDAG 22 DECEMBER 1969 (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Zonder officiële doop, zonder gasten (een lege >une) en zonder sein denderde zaterdagmiddag tegen één uur de tienduizenden tonnen wegende mammoettanker Esso Neder- 1 plotseling van Verolme's reuzenhelling het vrieskoude water de Nieuwe Maas in. Een half uur vóór het geplande tijdstip had gigant zichzelf in beweging gezet. Heel even was er sprake van i lichte paniek bij de werfarbeiders, die vanonder het schip weg enden. Stukken hout vlogen in het rond. Maar het werd een vol- kte stapelloop: Zonder ongelukken. Er had wél een ramp kunnen ontstaan als de tanker bijvoor beeld een uur eerder was weg gegleden. Maar op het moment van de „spontane" tewaterlating was de scheepvaart op de rivier reeds stopgezet en lag de sleep boot-vloot al klaar om het schip direct bij te springen als het in het water lag. Een stapelloop die uniek is In de scheepsbouwhistorle. Scheepsbouwer C. Verolme zei er later dit van: „Ik ben wel even gesohrokken maar ge lukkig ging alles goed. Het was onze schuld, niet die van het schip. W(j waren te laat". Bedrijfsleider G. v. d. Werff, de verantwoordelijke man voor bouw en tewaterlating, had er deze verklaring voor: Toen de meeste stoppingen onder het schip waren weggeslagen is er misschien een kleine beweging in de romp gekomen. Daardoor moet de as die naar de klink loopt wat verbogen zijn en toen was ie niet meer te houden. Gek, want de hele morgen deed ie niks". Strijdig met zijn verklaring was die van een ar beider: „Gisteren lag hij er al om te wagen. PARAMARIBO De regering van Suriname is elk moment bereid om met Nederland over onafhankelijk heid te praten. Premier dr. J. Sednev zei dit zater dag in de staten tijdens het debat over de regeringsverklaring. „Het zou van gebrek aan realiteits zin getuigen, als wij dat niet zouden willen", zei dr. Sedney. De regering stelt wel, dat de onaf hankelijkheid geen inzet is van dit kabinet, maar zeker zal gewerkt wor den aan het leggen van een basis. Dat wij de onafhankelijkheid als iets afschrikwekkends zien is aan onszelf te wijten", aldus de premier. Het parlement beeft overigens het door de regering uitgestippelde be leid goedgekeurd. HEERLEN r~ Enkele beambten, die werkzaam zijn op het centraal laboratorium van DSM te Geleen, gaan woensdag (de dag voor Kerst) tot kwart voor twee werken uit pro test tegen de bepaling dat de uurlo- ners tot dat tijdstip moeten werken, terwijl de beambten eerder naar huis mogen. De jonge beambten willen met hun aktte bereiken dat deze dis criminatie wordt weggenomen. De mammoettanker Esso Ne derland glijdt de Nieuwe Maas in nadat de klink was gevallen en het schip zichzelf in beweging had gezet. Doop Helemaal ongedoopt was de Esso Nederland de helling niet afgelopen, want het schip had zichzelf gedoopt toen het de fles champagne meesleurde. Maar een echte doop kreeg de tanker toch ook nog. Want direct nadat Verolme-doopster me vrouw H. E. H. Baart-Maas (echtge note van de president-directeur van Esso Nederland NV) en de andere gasten vanuit de kantine nog net iets van de stapelloop hadden kunnen zien, voeren ze met het werfbootje Ingrid de tanker achterna. Vanaf het dek moest mevrouw Baart uit de vrije hand twee maal de fles champagne werpen voordat hij tegen de hoogoprijzende scheepswand brak. De op een unieke (Van onze schöepvaartretlakteur j ROTTERDAM - Dc m.mmcl. inker Esso Nederland is zaterdag i wel gedoopt, maar toch niet vol- s de gebruikelijke methode. Het vroege vertrek vao de helling, laakte het noodzakelijk dat de loopster het schip met een fles hampagne achterna voer en zo haar fficiële daad moest verrichten. President-direkteur drs. J. A. laart van Esso Nederland NV, haal- in zijn toespraak heel toepas- ijk nog eens de gebruiken hij ie doop van schepen aan. Eeuwenlang ,is het tewaterlaten »n schepen vergezeld gegaan van lepaalde plechtigheden. Heel vroe- |er werden er dieren en mensen ge offerd, oin de zeegoden gunstig te temmen en dc zeeduivels af te Itlirikken. Hendrik VIII liet na zijn conflikt met dc paus het' religieuze karakter varen en verving het door het uit brengen van een heildronk uit een net rode wijn gevulde gouden of lilveren beker. Deze beker werd na ifloop aan een begunstigde, meestal mooie vrouw, gegeven. De rtouw deed op dot moment zij iet nog passief haar intrede bij Je doop van schepen. In de 18o eeuw werd de passieve «1 omgezet in een aktievc. George 111 bepaalde toen namelijk dat dc Hapelloop van schepen der Engelse oorlogs- en handelsmarine diende te Meilieden door zijn dochters. Hij «d er zes. Omdat het niet elegant «as dat een stouw een heildronk litbracht, besloot hij dat dc loopster bij het uitspreken van de doopformule een fles met champag ne op de boeg zou stukgooien. Dc eerste keer reeds ging dat mis. De door de oudste dochter geworpen Irs raakte niet het schip, maar een der aanwezige magistraten, die ernstig gewond naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De Admira liteit bepaalde na dit pijnlijke voor tal dat in het vervolg de fles aan Mn lint gebondep moest worden en tegen de scheepswand kapot zou •laan. Zo zou het ook met de Esso Ne derland gebeuren. Maar het ging (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM De bij Verolme in de Botlek van stapel gelopen 255.000 tons tanker Esso Nederland zal midden volgend jaar vanuit de Perzische Golf ruwe olie gaan aanvoeren voor de Esso-raffinaderij in Rotterdam (verwerkingscapaciteit 16 mil joen ton per jaar). Het schip gaat varen voor Esso Tankvaart Nederlandse Antillen NV. Het zal het grootste schip zijn waar op de Koninkrijksvlag zal wapperen. De als gevolg van de vorst van de laatste dagen nog niet geheel afgc- verfde scheepsromp, krijgt een beurt als de Esso Nederland in april a.s. als eerste schip gebruik zal maken van het reusachtige dok dat op de Verol- me-werf in aanbouw is. De 350 meter lange tanker is de tweede van drie schepen die Verolme voor de Esso bouwt: de Esso Cambria werd begin deze maand afgeleverd en de kiel van de derde werd zater dag direct na de tewaterlating ge legd. Op het dek van de tanker de eerste die de naam Esso Nederland draagt In 1956 namelijk kwam de eerste in de vaart, met 26.000 ton de eerste supertanker van de Neder landse Esso-rederij. In dertien jaar tijds is de tonnage vertienvoudigd SNEL Onvoorstelbaar snel is de ontwik keling van de tankerbouw verlopen. In 1886 mat 's werelds eerste tanker 3.000 ton en in 1939 was een schip van 15.000 ton nog een „reus". In 1948 was de grootste tanker ter wereld nog slechts 26.000 ton, in 1951 bijna 32.000. Eerst in 1959 werd de 100.000 tons grens overschreden en een jaar of vier geleden gingen tankreders aan 200.000 tons schepen denken. De ruim 250.000 ton olie die de Esso Nederland in de tanks kan heb ben is een enorme hoeveelheid. Aan benzine zou er een „plas" ingaan die voldoende is om het hele Neder landse wagenpark een maand te la ten rijden. Als de tanks met bier gevuld zouden zijn, betekent dit 250 Aktief maal het binnenlands hierverhmilr manier in het water gegleden tanker was op een unieke manier gedoopt Een uiterlijk onbewogen (maar schorre) Verolme in zijn toespraak: „Mevrouw Baart u hebt kennelijk iets bedacht, waarop niemand van ons bedacht was. U hebt een stapel loop verricht die niemand ooit heeft gezien. Het was een pioniers-doop". Positief De veelbesproken scheepsbouwer kwam met een positief geluid over de tanker, want hij deelde mee. dat het verschil in bouwuren met de eerste tanker, de Esso Cambria, enorm groot is. „Daarom heb ik goede hoop en er ook vertrouwen in dat wij straks dergelijke grote schepen beter kunnen bouwen dan het buitenland". Drs. J. A. Baart (die het ongebruik te zilveren bijltje had gekregen) vond dat er voor Verolme geen beter certi ficaat van technisch vakmanschap is dan dat hij van oude opdrachtgevers nieuwe orders had gekregen. De Esso heeft van 1960 tot 1963 namelijk reeds drie 90.000 tons tankers bij Verolme laten bouwen. „U kunt trots zijn op het feit dat u voor uw onderneming, maar ook voor Nederland een wereldnaam op het gebied van de scheepsbouw hebt ge vestigd. Helaas is dit door sommigen en met name in de laatste maanden nog wel eens vergeten", zo zei hij. De heer Baart merkte verder op dat de Esso Nederland een verre gaand geautomatiseerd sohip zal zijn, dat met slechts 30 bemanningsleden zal varen. ATHENE Op het vliegveld I in hun bagage een handgranaat werd van Athene zijn gisteren drie gevonden. J Dezelfde gang van zaken werd op Arabieren onder wie een vrouw, 31 augustus gevolgd door drie Ara- aangehouden, kort voor zij aan bische terroristen in een straalvlieg- boord zouden gaan van een van Rome naar Athene. Zij dwon- straalvliegtuig van World Airlines. de Trans Zij zouden volgens de politie het plan hebben gehad om het toestel naar een Arabisch land te laten vliegen en het daar te laten ontploffen. Het drietal, dat tussen de 20 en 25 jaar is, en Libanese paspoorten had, werd aangehouden toen bij controle gen de piloot naar Damascus te vlie gen, waar zij met een tijdbom het vliegtuig opbliezen. In Athene kwam op 27 november bij een bomaanslag op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al een jongetje om het leven en wprden 14 anderen gewond. De Griekse regering heeft daarna de straffên voor het in bezit hebben van explosieven verzwaard van 10 jaar celstraf tot de doodstraf. van één jaar! Op het dek van de tanker dc bemanningsleden verplaatsen zich per fiets! zouden 2400 personenau to's kunnen worden geplaatst. Van kiel tot schoorsteen is het schip evenhoog als een flatgebouw van twaalf verdiepingen. Er staan nog vijf pijlers in de Oude Maas, die 's nachts met rode lampen verlicht zijn. De restanten van de voormalige Barendrechtse brug zijn grote obstakels in de rivier. De Esso heeft de afgelopen jaren de bestaande veiligheidsvoorschriften op de vloot verscherpt en zeer aktief gewerkt aan extra maatregelen om de mogelijkheid van tankerrampen te voorkomen. (Het hogere officierskorps bijvoorbeeld is de laatste drie jaar intensief getraind, o.m. met verklein de, varende scheepsmodellen. Dat ge beurde op een meer bij Grenoble (Frankrijk). Nu alle hogere officieren voldoende ervaring hebben met het navigeren van deze grote schepen in de praktijk, zal het instituut per 1 januari a.s. worden opgeheven. BARENDRECHT Zaterdagmor gen vroeg is de 802 ton metende ri viertanker Odorata uit Dordrecht op een pijler van de afgebroken Baren drechtse brug gelopen. Aan het roer stond de stuurman J. Bolle (28) uit Sirjansland (Z.). In de kop van het schip ontstond door de aanvaring zo'n gat, dat zijn vrouw, mevrouw A. Bollc-Lievense (21), zijn anderhalf jaar oude dochtertje Renate en zijn half jaar oude zoontje René verdron ken in het vooronder waar zij lagen te slapen. De Odorata was van Pernis op weg naar Oosterhout met een vracht gasolie. Het scheepje, eigendom van Kerstmis. Feest van licht enbloemen Erg mooi: Euphorbia's. Terwijl als plant de Kerstster in deze tijd favoriet is. Voor liefhebbers van verrassende effecten. 2 namen om te onthouden. de Dordtse firma Zwaans en Van den Heuvel, ging niet helemaal onder. Door de gasolie over te pompen in een te hulp geschoten Shell-tanker kwam het schip weer zover boven water, dat de drie lichamen door de rijkspolitie te water geborgen konden worden. Oorzaak onduidelijk Het is niet helemaal duidelijk ge worden waarom de stuurman tegen de pijler is opgevaren. Vaststaat dat hij van de verkeerde doorvaart ge bruik heeft gemaakt. Alle lampen op de restanten van de Barendrechtse brug brandden. Het was helder weer. Samen met de kapitein, die gekleed lag te slapen in de stuurhut, had de stuurman met de radar tevoren de rivier afgespeurd omdat er een schip voor hen zat. Bij Rijkswaterstaat is nog niet be kend wanneer de resten van de Ba rendrechtse burg uit de vaargeul zul len worden gehaald. De verschillende diensten overleggen nog op welke wijze men de obstakels zal wegrui men. De afdeling bruggen zou een plan hebben ontworpen om de pijler met stringstof te verwijderen. Een andere dienst zal dan echter moeten zorgen dat door baggeren of met duikers het puin zover is geruimd, dat de vaar- geuil Zes meter diepte krijgt. Er is ook aan gedacht om een dam- wand rond de pijlers te slaan en hen dan te ontmantelen. Een vrouw als J&cqueline Onassis kan waar ook ter wereld haar inkopen voor de feestdagen doen en dit jaar koos zij de Britse hoofdstad. Bij aankomst in Londen was zij gekleed in een met grijs (bont) afgezette (warme) maxi-jas. Echt genoot Onassis legt de laatste hand aan zijn financieel overzicht; hij zal zich nog voor de Kerst bij haar voegen. NEW YORK Als de lucht vervuiling zo voort gaat, zullen binnen 20 jaar de mensen in West-Europa en Noord-Ameri- ka op straat sterven. Dit gelo ven medewerkers van het insti tuut voor atmosferisch onder zoek van de universiteit van New York. Volgens onderdirecteur Alfred Hulstrunk neemt de vervuiling snel ler toe dan dat de lucht zichzelf kan zuiveren en is er thans in de Ver enigde Staten geen enkele plek meer waar zuivere lucht hangt. Volgens Hulstrunk begint lucht le i vervuilen als een hoeveelheid lucht Iter grootte van een half suikerklontje 2.000 delen vuil bevat. In de meeste delen van het Amerikaanse vasteland bedraagt de vervuilingsgraad gemid deld 15.000 deeltjes per genoemde hoe veelheid lucht, en volgens de geleer de wordt de buitenlucht dodelijk als deze 35.000 deeltjes bevat. Binnen 10 tot 15 jaar zullen stad bewoners maskers moeten gaan dra gen als zij de straat op willen. Hulstrunk gelooft dat op den duur wel een oplossing voor de vervuiling zal worden gevonden, maar beslist niet in de nabije toekomst HILVERSUM Twee ex-kloos terlingen beginnen tegen hun vroe gere orde een proefproces om te onderzoeken of de geloften van armoede, die zij bij hun intrede aflegden mogelijk onwettig is. Zij zeggen een minimale financiële steun te hebben ontvangen. Het zijn een zuster en een pater. Zij reageren op het Vara-program- ma „Velen met mij", dat vorige week inging op de moeilijke positie van kloosterlingen, die hun orde hebben verlaten. De VARA haalde een artikel aan uit het burgerlijk wetboek, dat schen king van goederen verbiedt, die nog niet in het bezit zijn van de schenker. De gelofte van armoede, die kloos terlingen bij hun intrede doen, zou wellicht ook onder dit artikel vallen, omdat Iets wordt geschonken, dat nog moet worden verdiend. Juristen komen deze week bijeen om de zaak te bespreken. OUDE-PEKELA De meisjes van de sigarenfabriek „Shamp-Clark" van de firma Koning hebben besloten het ontslag wegens „contractbreuk" niet te aanvaarden.Zij gaan door met hun staking. Dit is meegedeeld tijdens een za terdagmiddag gehouden vergadering van het actie-comité van de strokar tonindustrie. OUDE PEKELA Het actie-comité j in de strokartonindustrie heeft zater- j dag besloten de CAO-voorstellen voor 1970 te aanvaarden. Het premiestelsel I dat uit de tijd werd gehoemd, zal voor alle fabrieken gelijk worden opge- j trokken en in het basisloon worden j opgenomen. I Over de optrekking van de vakan tietoeslag worden nog onderhande lingen gevoerd. De stakingsdagen zul len door de vakbonden worden uit betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7