Ulbrichts eisen zijn voor West-Duitsland niet reëel Onderwij s-plan vergt miljarden PSP schrijft aan Ulbricht Niet alle Arabieren zijn voor oorlog met Israël DDR onthult het verdrag Zware slag voor Brandt Zonnemelk vooraf... 0PIUMRES50! „LAAT VROUW NAAR NEDERLAND KOMEN" Weer rookbommen bij voorstelling Ned. Comedie Zeilensree Kersthuls(t) Moord op premier Ghandi beraamd? Betogers op Rode Plein gearresteerd Achterstand bron van onrust Twee doden bij aardgasexplosies in België Jeugdradio Bomaanslagen in Berlijn en New-York MAANDAG 22 DECEMBER 7969 BONN Het verdrag dat staatshoofd en partijleider van de DDR, Walter Ulbricht, aan Westduitslands bondspresident Heinemann heeft voorgelegd, is volgens waarnemers voor geen enkele West- duitse regering aanvaardbaar. De tekst van het verdrag werd gis teren gepubliceerd door het Oost- duitse communistische partjj-orgaan „Neues Deutschland" en kent ais be langrijkste punt de eis van erkenning van Oost-Duitsland als aparte en sou- vereine staat, wat zou leiden tot be stendiging van de verdeling van Duitsland. De Westduitse regeringswoordvoer der Conrad Ahlers heeft erop geant woord, dat zoals verwacht, het Oost- duitse voorstel neerkwam op „maxi male eisen van Oost-Bcrltfn". Bonn heeft op de Oostduitse onthulling ge antwoord door Heinemanns antwoord te openbaren, dat zaterdag in Oost- Berl(jn werd afgeleverd. Ulbricht stelde voor onderhandelin gen over het ontwerp-verdrag in ja nuari te beginnen. Heinemann ver welkomde „de bereidheid tot onder handelen" in het licht van „onze ge- meenschappeljjke wens tot handha ving van de eenheid van de natie." De bondspresident verklaarde, dat h(j het voorstel aan de regering had door gezonden, die haar standpunt zo spoedig mogeljjk bekend zal maken. Tot de belangrijkste punten in het verdrag behoren: „alle na-oorlogse grenzen moeten worden erkend". „Oost- en West-Duitsland moeten vol ledige diplomatieke betrekkingen aan gaan", „West-Berljjn moet een on afhankelijke politieke eenheid wor den" en gezamenlijke afwijzing van het bezit van kernwapens. Voor bondskanselier Willy Brandt moeten de Oostduitse voorstellen een zware tegenslag betekenen voor zijn streven naar betere betrekkingen met niet alleen Oost-Duitsland, maar met alle Oosteuropese staten. In het voorstel wordt niet gerept over ver lichting van het lot van de verdeelde Duitsers: het belangrijkste doel dat Brandt nastreeft. Bij aankomst in Rabat voor de Arabische topconferentie kregen zowel Yassir Arafat (links) als president Nasser van Egypte een kopje zonnemelk aangeboden. Een vredesdrank voor een militant beraad? Linkse miljonair in Italië betrokken bij bomaanslag? ROME Het onderzoek naar ex- snistische groepen na de bomaan- igen in Italië, heeft zich nu ook gestrekt tot de linkse uitgever en jonair Feltrinelli. Het kantoor is :ocbt naar exemplaren van een rflet, dat werd gevonden op de lts van een der bomaanslagen. De tie heeft niets kunnen vinden, iltrinelli kwam in 1967 in het we- lieuws, toen hij een bezoek rt aan de revolutionair Debray, lis Bolivia gevangen zit. Felle tijgerbenzine tanken. En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prtjzenpot. Vrede De Nederlandse kerken en de rege- ing zijn acht jaar lang op de hoogte jub eweest van mijn voorstel om een in- mationale vredesmaand met ge- sdsdag voor alle volkeren te organi- f ren in samenwerking van kerkge- totschappen, Unesco en het Interna- male Rode Kruis. Na president Nixon's wens van 20 li. dat de landing van de Apollo -astronauten in de Zee der Stilte ui '1 leiden tot stilte en vrede van de eü sikeren op aarde, heb ik voorgesteld vele regeringsautoriteiten en am- )g ssades, dat december met de Kerst- br «dschap zioh leent voor een interna- ^ale oproep tot universele bezin- g en gebed, samengaande met een ikt-het-vuren gedurende een hele le< 'aand en liefst een indefinitieve pe- iode. Dit zal bovendien de mogelijkheid nd neppen tot bezinning op, en een po- st^ef handelen ten opzichte van het en onrecht onder de mensen die 1 vluchtelingenkampen en achter es ikkeldraad wonen. Als zich christe- ik noemende natie dienen wij er re- 5t0 tning mee te houden dat God ook ol wi "isschien wel juist bij internationale tegstukken van ons daadwerkelijk x E boodschap van Jezus Christus, Be- raufddelaar en Vredesvorst, laat zegevie- Nederland wordt wakker! Oecu- "fte betekent de gehele bewoonde feld. Met minder kunnen wij niet nt Dus ook Boedisten, Moslims, «does en Joden uitnodigen als nadert! °®rburg Mevr. P.van Ernst SCHAESBERG De PSP-afdeling Limburg heeft het staatshoofd en partijleider van Oost-Duitsland, Wal ter Ulbricht, verzocht zijn persoon lijke invloed aan te wenden, opdat de dochter en kleinzoon van een in Limburg wonende invalide vrouw naar Nederland mogen komen. Het gaat om mevrouw F. van der Vegt-Droeger uit Stein, die volgens de brief is aangewezen op haar doch ter, de 27-jarige Brigitte Eggert De gemeente Stein, aldus de brief, heeft toegezegd dat Brigitte Eggert en haar 5-jarig zoontje voor een ver blijfsvergunning in aanmerking ko men. De PSP is, zo schrijft de afdeling Limburg, voor erkenning van de DDR en tegen mensensmokkel, „die ook niet nodig zou moeten zijn". De partij hoopt dat moeder en dochter nog voor het Kerstfeest in Nederland bij elkaar kunnen zijn. Verdeeldheid op topconferentie Rabat (Vervolg van pagina 1) RABAT Op de Arabische topcoferentie, die zaterdag in Rabat is begonnen, zijn drie standpunten naar voren geko men: verschillende regeringsleiders wa ren gekatn tegen het opgeven van de pogingen een politieke regeling te zoeken van het geschil met Israël. Er werd echter geen specifieke steun be tuigd aan één van de vele vredesplan nen die sinds 1967 zijn opgesteld; een aantal staten, waaronder Libië en Egypte, bleek voorstander van het afkondigen van een algemene oorlog tegen Israël ter herovering van de gebieden; andere landen cahtten de Ara bische staten nog niet gereed voor een nieuwe oorlog. Arrogant Wal het laatste Amerikaanse voorstel betreft, daarover heeft de topconferentie nog geen mening kun nen vormen, maar volgens het blad Al Achram hebben de Amerikanen daarmee de bedoeling de aandacht van de topconferentie af te leiden. Het noemde de Amerikaanse houding „arrogant, die cr op gericht is de Arabische eenheid te breken". De deelnemers aan de Arabische top hebben gisteravond hun overleg onderbroeken. In een communiéuq wordt gezegd, dat de Arabische lei ders voorrang hebben gegeven aan het eerste agendapunt: samenbunde ling van alle krachten om het hoofd te bieden aan de Israëlische pressie. Door Actie Tomaat AMSTERDAM Tijdens de laatste voorstelling van „Toller" van Tankred Dorst door de Nederlandse Comedie in de Stadsschouwburg zijn weer rookbommen gegooid. Het resul taat was dat de voorstelling voortij dig moest worden beëindigd. Om kwart over negen gisteravond stond een jongeman uit het publiek op en begon commentaar te geven op het stuk, dat over de Münchener Raden republiek handelt. Verspreid in de zaal zittende jongelui kwamen daar na ook in actie. Er werden vijf rook bommen gegooid. Uit de pamfletten die de jongelui uitdeelden bleek dat deze gebeurtenis een demonstratie van Actiegroep Tomaat betrof. Er wa ren ongeveer 70 demonstranten. Na het werpen van de bommen, die een verstikkende rook verspreid den, werd het brandscherm neergela ten. Verder spelen bleek onmogelijk, zodat het publiek werd verzocht de zaal te verlaten. Nadat het meren deel van de bezoekers hieraan had gehoor gegeven, werden de lichten uitgedraaid. De demonstranten ble ven in de donkere zaal achter en verdwenen na een tijdje. Vandaag werd de conferentie voortgezet, Bliksemaanvallen Intussen hebben Israëlische straal jagers gisteren enkele bliksemaanval len uitgevoerd op Jordaanse stellin gen ten Zuidoosten van "net Meer van Galilea. Uit Kairo werd later vernomen dat president Nasser zaterdag de 52-jari- ge Anwar Sadat tot vice-president heeft benoemd.yp Sadat, een van de weinige overgebleven leden van de „vrije officieren", die het bewind van koning Faroek omverwierpen, wordt beschouwd als een politicus die rich links van het midden opstelt, met een onbuigzame houding jegens Israël. Hij heeft de V.S. in het openbaar aangevallen als vijand nummer één". De post van vice-presidentschap werd in 1967, kort na de zesdaagse juni-oorlog, door Nasser afgeschaft. Burgemeester Heemstede verbiedt het wagenspel HAARLEM De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard heeft het comité, dat de „oorlogsweek kerstmis 1969" hadden voorbereid, geen toestemming ver leend gisteravond, na afloop van een dienst in de katholieke kerk St. Ba- vo, een wagenspel uit te voeren. Het wagenspel wordt gegeven op een landbouwwagen, waarop een ko pie van het schilderij „Guernica" van Picasso is aangebracht en waarop twee doodskisten zijn geplaatst. De deelnemers aan het wagenspel stelden zich na afloop op het kerk plein op en zongen enkele liederen. Doorgaan J^E brief van de Oostduitse partij chef Ulbricht zal voor de West duitse president Heinemann en bonds kanselier Brandt nauwelijks een verrassend element hebben bevat. Het zou te veel van het goede geweest zijn, als geen maximale eisen zouden zijn gesteld wat betreft erkenning van de DDR en de status van West- BerÜjn. De inhoud van de brief kan dan ook geen reden zijn om het niet te laten aankomen op een gesprek tussen ver- tegenwoordigers van de beide Duitse staten. Temeer, waar Ulbricht de landen van het Warschaupact bij afwijzing van een gesprek zou kunnen weerhouden, betrekkingen met Bonn aan te kno pen. Brandt zal met realistische voorstel len moeten komen, die uitgaan van de bestaande situatie en een voor lopig karakter dragen en de kans op hereniging openhouden. De wetenschap dat zij niet in goede aarde zullen vallen moet hem niet afschrikken, als hij het initiatief in handen wil houden. De winter heeft vorstelijk van zich afgebeten en waarom dan niet alle aspecten van het ijs- jolijt benut? Naast het schaatsen, waar oud en jong zich aan overgeven, zoekt men het in Monnikendam in de oeroude traditie: op de Gouwzee wordt het ijszeilen beoefend, een uitdaging aan de wind en het ijs en een bewijs dat de mens uit alles wel speelse munt kan slaan. Op de foto ijszeilers in actie, een middeleeuws vermaak in hedendaags verband Misschien voor hen die het front (noodgedwongen mis schien) als „thuis" moeten beschouwen een nogal wrange concessie aan de oorlog. Kerst feest moet gevierd worden, maar of de juiste stemming zo wordt verkregen? In elk geval proberen de (Amerikaanse) soldaten in Zuid- Vietnam er nog wat van te maken zoals door het in kerst omaat (met hulst) brengen van een machinegeweer. Zeventig chauffeurs reden onder invloed DEN HAAG Vrijdagnacht heb ben 2122 agenten op 590 punten door het gehele land controles verricht op 54.783 automobilisten. Het ging speci aal om de „alcohol". Zeventig bestuurders bleken onder invloed van alcohol te verkeren. In 3356 gevallen had men niet de ver eiste autopapieren bij zich. Er wer den 929 processen-verbaal opgemaakt wegens onjuiste of defecte verlich ting. In 478 gevallen reed men met gladde banden. NIEUW DELHI De regering van India wil weten of er plannen zijn gesmeed om prefnier Indira Gandhi te vermoorden. Zij heeft in dit ver band een vertrouwelijk onderzoek be volen. Het bericht over de samenzwering is verschenen in het linkse blad „Pa triot", dat het komplot toeschreef, aan een „fascistische organisatie". Het blad schreef voorts, dat de samenzweerders direct al met tegen slag te kampen hadden, omdat de man die de moord moest plegen, zich om principiële redenen terugtrok. Hij had verklaard als Hindoe geen vrouw te mogen doden. MOSKOU De geheime politie in Moskou heeft zondag twee anti-Sta linisten gearresteerd bij een betoging op het Rode Plein. Het zijn dichter- vertaler Anatoly Yakobson, die gear resteerd werd nadat een groep van twintig betogers een portret van Sta lin op de grond hadden gegooid en de 40-jarige econoom Viktor Krasin. De laatste is een van de onderteke naars van een petitie aan de VN, waarin geklaagd wordt over schen ding van de rechten van de mens in de Sowjetunie. De betoging was gericht tegen de herdenking van de geboortedag van Stalin, die voor het eerst sinds tien jaar werd gehouden. Een aantal Rus sische intellectuelen heeft in een open brief geprotesteerd tegen de be handeling van de schrijver Solzjenit- syn. .m (Van onze onderwjjsredacteur) AMSTERDAM, 22 dec. De tekorten van ons onderwijsbestel dat nog sterk het stempel draagt van de statische standenmaat schappij die achter ons ligt, kun nen alleen worden weggewerkt door de uitvoering van een deug delijk, allesomvattend onderwijs plan. De regering die in onze dynamische tijd zo'n deltaplan niet opstelt en uitvoert, schiet per definitie tekort in haar be leid. Aldus de heer E. Steenber gen, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel. In zijn openingsrede op de jaarver gadering van de ABOP zei de voor zitter dat geen enkele regering, van welke signatuur dan ook, tegelijk en onmiddellijk alle, dikwijls kostbare, wensen zou kunnen vervullen. Hij erkende ook dat minister Verin ga bij de beperktheid van middelen uit de vele verlangens niet de slechtste kiest. Maar er is financieel gezien ze ker meer mogelijk dan nu onder het kabinet-de Jong gebeurt. Bovendien verzuimt Vcringa de wegen aan te geven waarlangs men in een niet te groot aantal jaren uit de impasse kan raken. Het ziet ernaar uit de minister gaat falen bij het uitvoeren van zijn eigen voornemen: meerjarenplanning. Het is een prestatie dat Veringa bij de huidige onderwijsberoeringen over eind blijft, maar hij dient ook té zorgen voor een deltaplan dat alle doelen aangeeft die bereikt zouden moeten worden wil men een ideaal onderwijsbestel scheppen. Over zo'n doelenplan zullen nog geen grote me ningsverschillen ontstaan: die volgen pas als het op betalen aankomt. Men zal merken dat er nogal wat meer miljarden nodig zijn dat we op het ogenblik aan het onderwijs besteden, aldus de heer Steenbergen. Inzet Waarschijnlijk zal het om zoveel geld gaan dat de financiering van het onderwijs een politiek discussiepunt van de eerste orde wordt. De rege ring zou heel concreet moeten aange ven welke nieuwe maatregelen bij voorbeeld in de eerstvolgende drie jaar nodig zijn. Zo'n driejarenplan zou wat het onderwijs betreft de In zet van verkiezingen en kabinetsfor matie kunnen zijn. Daaraan zou het Nederlandse volk meer hebben dan aan allerlei vrijblijvende beloften. De tegenwerping dat zo'n plan niet te maken is omdat er nog zoveel we tenschappelijk onderzocht moet wor den, moet bij voorbaat van de hand gewezen worden: de regering ge bruikt de noodzaak van wetenschap pelijk onderzoek te veel als kapstok om te ontkomen aan maatregelen die geld kosten. De ABOP-voorzitter schetste di- BRUSSEL Ontploffingen in aardgasleidingen hebben dit week einde in België twee doden geëist en 25 gewonden. De zwaarste explosie deed zioh za terdagavond voor te Haine St. Paul, waar verscheidene huizen werden verwoest. Hier vielen twee doden en achttien gewonden. Nabij Brugge werd zaterdagnacht een dorpscafé volledig verwoest door een aardgasexplosie. Tenslotte deed zich nog een explosie voor bij Ver- viers, waar een man werd gewond. Luchtrace: één vliegtuig wordt nog vermist LONDEN Een van de twee vlieg tuigen, die in de Londen - Sydney-ra ce werden vermist, is veilig in Italië geland. Over het toestel van de twee Australische piloten is nog niets be kend. Helikopters van de Franse po litie zochten gisteren het bergland ten westen van Lyon af, maar von den geen spoor van het toestel. verse achterstanden die in het onder wijs evenzovele bronnen van onrust vormen. De onderwijsstructuur is verouderd en de research is nog nau welijks uit de kinderschoenen. Zes jaar na de aanvaarding van de Mam moetwet is de lerarenopleiding nog niet van start, de klassen zijn nog steeds veel te groot en de voorziening met leer- en hulpmiddelen is gebrek kig. De gymnastiekaccommodatie schiet ernstig tekort, we beschikken niet over een mechanisme om het onderwijs te veranderen en er is een schrijnend verschil tussen de over heidszorg voor de studerenden en die voor de werkende jeugd. Dit laatste punt werd door de heer Steenbergen met nadruk uitgewerkt. Er is meer zorg voor het onderwijs aan de universitaire elite dan voor de culturele vorming van de gehele Ne derlandse jeugd. Onze democratische staat draagt een onderwijsbestel dat er meer op gericht is de bestaande sociale orde met haar grote inko mensverschillen in stand te houden dan dat het werkt aan de opbouw van een rechtvaardiger samenleving met gelijke kansen voor alle lagen van de bevolking. De jongste radio-amateur ter wereld is vermoedelijk de negen jarige Niyuki Nima uit Tokio, die reeds op achtjarige leeftijd het examen haalde voor haar vergun ning. Op de foto Niyuki achter de apparatuur die ze eindelijk mag gebruiken want ze heeft pas onlangs haar roepletters toegewezen ge kregen. Nog tijd dus voor een (Japanse) kerstboodschap NEW YORK In Berlijn en New York zijn dit weekeinde bomaansla gen gepleegd. In Nfew York explo deerden op drie plaatsen bommen. Er zouden zich geen persoonlijke on gelukken hebben voorgedaan. De ex plosies deden zioh voor bij de ingang van twee warenhuizen en een bank. Vorige maand ontploften bommen bij drie wolkenkrabbers in Manhatten. Een tijdbom voor een van de grootste warenhuizen van Berlijn heeft zaterdag een brandje veroor zaakt. Volgens de politie zouden deze en andere in de vorige weken ge pleegde aanslagen het werk kunnen zijn van dezelfde radicale studenten- groep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5