'Supporters verwachten titel, maar wij nog niet' Rotterdam verrassend winnaar van damdag ZWITSERLAND REKENT AL OP O.S. VAN 1976 Mop Chen was voor 2000 mensen de echte kampioen OEGSTGEEST-AANVOERDER BERTUS BOL: Quick B.-Noordwijk 0-1 VES won moeizaam van Oranje Nassau klleuwe leidse courant maandag 22 december 1969 Mop Chen hier in actie met Aad v. d. Luit. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE „Laat ze maar boven komen", let klinkt alsof een chef zijn secretaresse laat weten at hij zijn zakenrelaties kan ontvangen. Zo autoritair 5 Mop Chen, de 22-jarige Leidse lichtgewicht-judoka chter niet. Neemt hij op de mat zelf het initiatief, in le omgang met anderen is hij gewoonlijk nogal ge- loten en verbergt hij maar moeilijk een zekere chroom. Door de aanwezigheid van sparringpartner <ad van der Luit (voorzitter J. C. Eendracht) toont ij zich heel wat ontvankelijker. Vriendelijkwaarbij ij de karakteristieke Chinese onderdanigheid aan de ag legt, ontvangt de kantoorbediende van de Vlees- wenfabriek Hazerswoude ons. Toch komt de kleine, tevige knaap parmantig aanlopen. Het bolle gezicht «der het kortgeknipte zwarte stekelige haar is één ulle lach. Een smalle streep gestold bloed tekent zich f op de linkerwang. Zijn neus is, evenals zijn ge- utstrekken, echter te fijn om hem voor een bokser an te zien. Mop Chen, een voorbeeld van onbewogenheid en ;lf beheer sing, toont weinig emotie als hij zijn finale irtij om het Nederlands kampioenschap tegen Karei 'tietelink even later analyseert, hoewel hij zegt diep •leurgesteld te zijn geweest toen scheidsrechter Felix inssens hem niet als winnaar uitriep, een been- en houderworp, die een grote puntenachterstand leken ied te maken, ten -spijt. Jk wist dat ik een goede kans had om kampioen worden. Ik stond voor de derde maal tegenover telink. Twee jaar geleden in de Energiehallen te ■erdam en vorig jaar ook in de Vliegermolen. Beide en verloor ik door conditiegebrek. Daarom heb ik >eciaal veertien dagen met Aad aan dit punt ge- \haafd. Normaal train ik acht uur, nu kwam ik tot certien uur per week. Driemaal ben ik naar dc dui- en geweest. Met mijn techniek zat het wel goed. Die un je trouwens op zo'n korte termijn toch niet meer vrbeteren". „Dat is ook wel tot uitdrukking gekomen. De eerste es minuten was Karei in dc aanval, maar hij is toen el zo te keer gegaan dat hij geen lucht meer had.. •at kun je ook wel nagaan. Binnen twee minuten aakte hij twee grove blunders, dat mag toch niet oorkomen". Eerste dan Mop Chen kreeg zijn titel dus iet, ondanks dat de zoon van arbiter Janssens. Han, a het gevecht opmerkte: „Geweldig, de buit is bin- en, je hebt gewonnen". EERZUCHT Op zijn prestatielijst, die in 1966 de grootste veran- eringen onderging (in Enschede werd hij toen natio nal kampioen, waardoor hij voor de interlands een nste keus werd) wil Chen echter wel meerdere titels. ijn eerzucht („twee jaar geleden werd ik tijdens in Paastoernooi verslagen. Om me niet te laten ken en kocht ik een sleutelhanger, die dan als medaille loest dienen") dwingt hem daartoe. Het zit er wel Chen is op 't niveau gekomen van Gietelink en is em, afgaande op de strijd in Voorburg, zelfs voorbij- estreefd. Achter dit duo zit 'n jonge groep, die echter oorlopig nog geen aanspraak schijnt te kunnen ma- en op een finaleplaats. Opmerkelijk is het wel dat de 'chtgewichttop zich, met uitzondering van Chen en >ietelink, vrijwel vernieuwd heeft. Begin volgend jaar hoopt Chen een graduale promotie te maken, wat hem uitstekend van pas komt wanneer hij tegen die tijd de afdeling Ter Aar van Judoclub Eendracht (75 leerlingen) onder zijn hoede krijgt. Legt hij dezelfde wilskracht aan de dag als bij zijn actieve judobeoefening dan zit er voor hem een goede toekomst in. Want van afzien wil Mop Chen, die als 14-jarige de Japanse terminologie van het judo over zich heen liet komen, niet gauw weten. Toen hij in 1963 tijdens een trainingspartijtje met Adri van Polanen na een schouderworp zijn enkel brak (Polanen viel met zijn hele gewicht op Chen) bleef hij even nuchter als anders. Zo koel, dat geruime tijd later pas geconstateerd werd dat er van een breuk sprake was: ,Jk voelde pijn en het begon dik te worden. Luiten zei toen tegen me dat ik maar even moest gaan zitten. Maar het ging niet meer. Mijn moeder dacht aan een gescheurde spier. Later raadde ze me aan naar de dokter te gaan. Achter op de fiets ben ik naar de geneeskundige dienst geweest". Chens carrière werd er negen maanden door onder broken. Nog altijd ondervindt hij veel hinder van deze blessure: „Soms ga ik nog wel eens door mijn enkel. Een rekband kan ik er niet omheen doen. Die zou te glad zijn. Als je dan op het kanvas terecht komt ga je zo onderuit". Een tweede voorval bevestigt de aan onverschilligheid grenzende onbewogenheid van de flegmatieke Chen. GESTICULEREN Aad van der Luit: „Chen heeft vaak veel gebaren nodig om zich uit te kunnen drukken. Toen wij op een zondagmorgen naar de centrale training gingen zat hij in de trein ook weer zo te gebaren. Omdat hij er geen in erg in had dat er een ober langs hwam sloeg hij het blad met koffie uit zijn handen. Chen stond even op, zei „sorry" en ging weer zitten. De goede man was zo verbouwereerd dat hij geen woord kon uitbrengen". Mop Chen slaat zich, ontspannen als hij is door de gemoedelijkheid van het gesprek, grin nikend op de knieën als hij aan dit tafereeltje wordt herinnerd. „Ik moet altijd even loskomen", gaat Chen dan verder, daarmee doelend op zijn prestaties: „Het liefst heb ik een judoër tegenover me, die op snelheid werkt. Hoe beweeglijker en sneller hij is, des te beter vind ik het. Ik word dan als het ware meegenomen. Tegen een judoka, die op kracht gaat werken, heb ik die mogelijkheden niet. Het gaat dan allemaal stugger en zwaarder en de techniek lijdt er onder". Als Mop Chen teruggaat naar kantoor („soms zou ik wel eens willen dat ik in de fabriek werkte. Met al die stoom om me heen zou het geen probleem zijn om mijn gewicht op peil te houden. Ik weeg thans 65 kg. Als lichtgewicht mag ik maar 63 kg wegen Maar die twee kilo gaan er met een week dieet zo af. Als ik een belangrijke wedstrijd heb eet ik een maand van tevoren al biefstuk. Ik kan het tegen inkoopprijs krijgen, dus dat zit wel goed") wuift hij langdurig. Mop Chen, een kampioen, die als zodanig gehuldigd werd, maar niet als winnaar in de annalen zal worden opgenomen: „Je bent kampioen voor tweeduizend mensen, maar wat heb je eraan? Over Gietelink xoordt later nog gesproken, maar mij zijn ze al gauw weer vergeten". (Van onze sportredactie) OEGSTGEEST - Bertus Bol is een Oegstgeestenaar in hart en nieren. Als overtuigend bewijs van deze be wering mag gelden, dat hij reeds van zijn tiende jaar af lid van vierde klasser Oegstgeest is. Nu op 25-jarige leeftijd verdedigt hij de kleuren van Oegstgeest dus reeds vijftien jaar. En als het aan hem ligt zal dat nog lang duren, want zo zegt hij„Er heerst een geweldige sfeer bij Oegstgeest en ik voetbal er ook echt met ple zier". De reden van ons bezoek aan aanvoerder Bertus Bol was echter niet zijn vijftienjarig lidmaatschap Die reden was namelijk om uit zijn mond te vernemen, waarom het bü Jan Publiek verwachte kampioen schap nadat er liefst vijf Quick Boys-spelers naar Oegstgeest waren verhuisd nog zo ver weg lijkt. Bert Bol stelt het duidelijk: „De supporters verwachten een kampioenschap maar de spelers niet. Met vier en als straks Leo Pluimgraaff er bij komt vijf nieuwe spelers in je elftal kan je niet zonder meer op een titel re kenen, want we moeten eerst inge speeld raken. Dat de resultaten mis - schien wat minder zyn dan „men" verwachtte heeft nog meer oorza ken: het valt niet te ontkennen dat we een paar keer pech hadden in de uitwedstrijden en bovendien is de inzet van de ploegen waar tegen wij spelen abnormaal groot. Ze wil len allemaal winnen van ons en dat is er enkele gelukt ook." Het is duidelijk waar het alllemaal om draait: Oegstgeest werd aan 't begin van dit seizoen versterkt met vijf spelers, die afkomstig waren van Quick Boys en daar nogal wat problemen hadden. De spelers die overstapten waren: Adrie en Leo Pluimgraaff, Jaap van Duyvenbode, Leen Aandewiel en Cor Vooys. Vier ervan spelen van het begin van het seizoen in het eerste: Leo Pluim graaff nog niet. Deze heeft nl. nog tot 1 januari een schorsing lopen, maar daarna zal deze ex-interna tional ongetwijfeld in de spits van de Oegstgeester voorhoede te vin den zijn. Dit werpt echter het pro bleem op wie er voor Pluimgraaff moet wijken. Bert Bol stelt het simpel: „In principe niemand want het plan is om met twaalf man te starten en dan te rouleren. Het is nl. zo dat een speler die meer dan de helft van het aantal te spelen wedstrij den plus één in 't eerste heeft mee gedraaid niet terug kan naar een lager team". Beter voetbal In tegenstelling tot wat men bij Quick Boys verwachtte is Oegst geest duidelijk in zijn schik met de nieuwe spelers. Bol: „Dat er jon gens in het eerste plaats moesten maken, heeft nauwelijks problemen opgeleverd, want iedereen vond en vindt dat het eerste zo sterk moge lijk voor de dag moet komen. Nee, wij hebben echt geen - moeilijkhe den met die jongens. Het gaat hier geweldig: elke week verschijnen ze op de training en het is zelfs zo dat Cor Vooys reeds jeugdtrainer is geworden. Bovendien en dat is toch wel het belangrijkste zijn we er qua spel stukken op vooruit gegaan. Als ik als verdediger zie hoe de aanvallen worden opge bouwd dan geniet ik er zelf van. Vroeger wonnen we nogal eens wat wedstrijden door pure inzet, maar nu spelen we technisch ook leuk voetbal. Dat bewijst het voortdu rend toenemen van het aantal toe schouwers wel." Deze uitspraak van Bert Bol wordt ook nog eens onderstreept door het spel van Oegstgeest tegen gerenommeerde ploegen als Zwart Wit („De beste zaterdagclub die ik tot nu toe zag") en CSVD liet zien. De wedstrijden leverden kleine ne derlagen op, maar Oegstgeest heeft toch wel zoveel in zijn mars dat het zich aan het spel van een tegen stander kan optrekken. Bertus Bol, die zichzelf een con stante speler en een sjouwer noemt, heeft ook in de defensie veel steun aan de „Katwykers". „Met de rou tine van een Vooys en een Van Duyvenbode verloopt de organisatie van de verdediging bijzonder vlot en dat komt natuurlijk de hele ploeg ten BERTUS BOL. Niet uitgeschakeld Wie ziet hij als kampioen in de afdeling eindigen? „Sportlust en Be Fair, maar ook Duinoord sla ik hoog aan en vooral de eerste .twee komen in aanmerking voor het kampioen schap, maar dat betekent niet dat ik Oegstgeest uitschakel. Ten slotte hoop ik met Oegstgeest hogerop te komen in het zaterdagvoetbal''. Oegstgeest is een actieve vereni ging en dat stemt aanvoerder Bol tevreden: „Het bestuur is enorm actief en trainer Jordens begir. van deze competitie opvolger van de heer Windhorst en coach De Wekker doen er alles aan om ons zo hoog mogelijk te laten eindigen. Maar ook buiten het voetbal wordt er veel gedaan: er zijn twee zuster verenigingen voor badminton en volleybal opgericht. Men heeft plan nen voor de uitbreiding van het clubhuis met bestuurskamer en tevens zijn er plannen om een kleine tribune neer te zetten. Al dat enthousiasme, de prettige sfeer en het mooie sportcomplex zijn er oor zaak van dat het ledental voortdu rend stijgt. Vooral bij de jongens onder de twaalf jaar." Een ander opvallend facet van Oegstgeest: aan het begin van deze competitie heeft zich een groep stu denten van de Leidse Universiteit aangemeld om een elftal van Oegst geest te gaan vormen. Dit elftal draait nu als het negende mee in de competitie en alles wordt door de studenten zelf geregeld. Dit alles vindt Bertus Bol tekenend voor de sfeer bij zijn club en het draagt er toe bij dat hij nooit serieus over het feit heeft nagedacht om naar een andere vereniging te gaan. Nog iets dat hij ras-Oegstgeester prettig vindt: „Het is een paar keer gebeurd, dat we een uitwedstrijd net had verloren en dat je dan ach teraf hoort dat Oegstgeest voor de vierde klas toch wel een heel goede ploeg heeft. Toch wel een bewijs dat we voor het publiek aantrekke lijk voetbal spelen." Het lijkt dan ook een uitgemaak te zaak dat Oegstgeest eens dc derde klas zal bereiken en daarmee zou een wens van Bertus Bol in vervulling gaan. Een beeld van de Zuidhollandse damdag in Monster. Van links naar rechts de kopborden van Rotterdam, Leiden en Den Haag, respectievelijk Wim Roozenburg, Evert Bronstring en Fred Ivens. Een overzicht van de sterdammer Theo van in Monster gehouden damdag. Vooraan links de Prooyen en rechts ZHDB-bestuurslid Frits van Vloten. MONSTER Na felle strijd heeft nogal verrassend het Rotterdamse damtiental het jaarlijkse districtentoemooi in Monster gewonnen. Daar mee werd het nu als derde eindigende Dordrecht onttroond. Deze uit slag was stellig verrassend, vooral omdat het Haagse team zijn zinnen op de eerste plaats had gezet en daar best voor wilde uitkomen. Den Haag bracht het inderdaad ver. Weerheym c.s. boekten even veel punten als het Rotterdamse tien tal (derti(en), maar omdat Fred Ivens aan het eerste bord verloor van H. N. van Mourik (verrassend!) en Wim Roozenburg aan het eerste bord winst had geboekt, werd de eerste prijs aan Rotterdam toegekend. Uit eindelijk bleek dat het ontbreken van de gebr. v. d. Ende (F. N. moest werken en Jac. was ziek) zwaar woog, want invallers Dibbets en Arie Storm kwamen niet verder dan een puntendeling. Toch had dit door Cor Storm vak kundig georganiseerde evenement een onverwachte ontknoping, want hal verwege de strijd zag het er echter naar uit dat Dordrecht andermaal zou gaan winnen. De laatste loodjes bleken ook nu het zwaarst te wegen en uiteindelijk was Rotterdam het meest gelukkig. De andere ploegen kwamen in het stuk niet voor. Bij de jeugd won het Leidse team, voor het gelegenheids team van het Westland, dat inviel voor Rotterdam (dat geen team bij elkaar kon krijgen!). Westland ein digde zelfs nog voor het favoriete team van Den Haag, dat teleurstel lend derde werd. De geslaagde damdag werd in ge bouw „De Haven" geopend door Mon sters wethouder v. d. Kruk, die daar na de eerste zet verrichtte aan het bord van de Haagse kampioen Fred Ivens, die felle tegenstand ondervond van Van Mourik, die een ongunstige stelling omboog tot winst. Neder lands tientalspeler Evert Brinstring kwam niet verder dan een puntende ling tegen J K. de Vries. De eindstand luidde: senioren: 1 Rotterdam 13, 2 Den Haag 13, 3/4 Lei den en Dordrecht 9, 5/6 Gouda en Rivierendistrict 8 pt. Junioren: 1 Leiden 7, 2 Westland 6, 3 Den Haag 5, 4/6 Gouda, Dordrecht en Rivieren- district 4 pt. UITSLAGEN Den Haag: senioren: F IvensVan Mourik (Riv distr) 02, Weerheym D v d Kerkhoff (R'dam) 20, D BoomC Zijlstra (Leiden) 2—6, K Toet G P v d Wouden (Gouda) 11, J de Koning—T C van Es Dordr) 20, A StormJ W Ooms (Riv dristr) 11, D DibbetsP van Baerlen (R'dam) 11, L J KainP Verkaik (Riv distr) 20, H v d VossenG Bitter (Gouda) 2—0. J P Flikweert—F v d Kruk (Dordr) 02 totaal 13 pt. Leiden: senioren: E BronstringJ K de Vries 11. W HeemskerkRik- kers (Riv distr) 20. C ZijlstraBoom (Den Haag) 02, J ZwaanL den Har- tog (Dordr) 11, J PasschierJ Bou- sema (R'dam) 11, J van VurenA Burggraaf! (Riv distr) 11, J Schone- veldD van Nugteren (Dordr) 02, totaal 9 pnt. Junioren: R KromhoutA Storm (Westl) 20, T van WissenP Pouw (Riv distr) 02, P HagenK Verhoef (Gouda) 20, F de JongeB Goedhart (Dordr) 11, J Burgerhout—M Kok (Den Haag) 2—0, totaal 7 pt. SION Voor brigade-generaal S. Marguelisch, die volgend jaar de kandidatuur van Zwitserland voor de Olympische Winterspelen in 1976 bij het internationaal Olym pisch comité gaat bepleiten, be staat er in feite geen twyfel meer: De Olympische Winterspelen wor den van één tot tien februari 1976 in Sion en omliggende gemeenten gehouden. Eerst volgend jaar echter, op 15 mei, zal het olympisch comité in Amsterdam een keuze maken uit de vijf kandidaten te weten: Vancouver (Canada), Lahti (Finland), Granada (Spanje). Denver (VS) en Sion (Zwitserland). De Zwitserse voorbereidingsma chine draait echter al op volle toe ren. De ski-pistes worden nu reeds in gereedheid gebracht De trai- ningsploegen van hooggenoteerde Zwitserse skiërs zijn vorige week de pistes gaan beproeven. Tijdens een bijeenkomst in Crans verklaarde brigade-generaal Margu elisch dat Zwitserland inderdaad grote risico's neemt door zo hard van stapel te lopen. De technische gegevens, die de kandidatuur moeten ondersteunen, worden pas na kerst mis bij het Internationaal olympisch comité ingeleverd. Maar de Zwitsers rekenen min of meer op de politieke aspecten die bij de keuzebepaling vaak een rol spelen, waarbij Zwitserland dan in het voordeel is. IN EUROPA De traditie heeft geleerd, dat na twee winterspelen in Europese lan den meestal een land buiten Europa aan de beurt is. In 1972 is dat het Japanse Sapporto, zodat in 1976 in ieder geval weer een Europees land aan de beurt is. Granada beschouwen de Zwitsers in technisch opzicht als een serieuze kandidaat, maar de Russen en nog wel enkele andere landen voelen uit politiek oogpunt weinig voor Spanje. Lahti biedt onvoldoende accommo datie, zodat dan alleen Zwitserland nog maar 'overblijft De Zwitsers hebben al veel geld op tafel gebracht. Het kanton Wallis staat garant voor 16 miljoen Zwitserse francs, terwijl de bondsre gering daar honderd miljoen aan zal toevoegen. De bondsregering zal ook de wegenaanleg financieren. Volgens het Zwitserse plan wor den in Sion het 15 km verder gele gen Sierre de ijssporten gehouden, in Sion het skispringen en alle ande re onderdelen van het winterspelen programma in Crans-Montana. Het in Zuid-Zwitserland gelegen wintersportgebied heeft een hotelac commodatie van 25.000 bedden. Er zal een olympisch dorp met 1900 ka mers (3500 bedden) worden gebouwd. Het gebied tussen Sion en Crans-Montana ligt op een hoogte van 1500 tot 3000 meter. De bouwte keningen voor het olympisch dorp compleet met een restaurant (1200 plaatsen) en een polikliniek, een ijs stadion, een tweede overdekte ijsbaan, een nieuwe springschans en een bobsleebaan zijn al gereed. (Van onze sportredactie) KATWIJK Quick Boys en Noordwijk hebben zaterdag voor toch nog 250 man een nuttige oefenwedstrijd gespeeld. Het veld was weliswaar hard, maar de spelers konden goed uit de voeten. Er vielen geen blessures en het spelpeil was alleszins aanvaardbaar. Noordwijk won uiteindelijk dank zij een treffer van Kees Karstens, die aarzelen in de Quick Boys-defensie doeltreffend afstrafte. Dat was ongeveer na een half uur en daarbij bleef het (01). Opvallend was dat scheidsrechter Van Amerom het spel niet hoefde te onderbreken. NIEUW VENNEP Oranje-Nas- sau heeft zijn thuiswedstrijd tegen VES in de sporthal in Nieuw Vennep gespeeld. De hoofdstedelinren boden goede tegenstand en het kostte VES moeite tot de volle winst te komen. Bij de Haagse ploveg, waarin Anne Marie Dekker was opgesteld en uitstekend speelde, waren toch ook wel zwakke plekken. Bij de rust had VES een 2-4 voorsprong, maar na de hervatting kwamen de Amsterdammers terug. Kort voor tijd was de balans in evenwicht, 6-6. In de strijd om de leiding trok het bezoekende achttal aan het langste einde. Voor VES scoorden: Anne Marie Dekker (3), Ineke Janssen (2), Jella Ram en Wim Ludwig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11