WILLEM II Israël: Arabieren bereiden zich voor op vierde oorlog Verolme positief over concern- onderzoek Problemen rond AOW Communisten in Italië gepakt haal voor kerst nog vlot zo'n prachtpot RUMOR WAARSCHUWT 8,75 Nigeria: geen bestand met de kerstdagen Doel van topconferentie Rabat: „Steun vragen van olie-landen Anarchist in staat „Uit de rails van beschuldiging Pomphouders Bovag dreigen met sluiting krant van formaat VS heffen tien raketbases op Kanker in vroeg stadium te genezen 35 milde willem n miniatures gewoon overheerlijk (en mevrouw, hij geniet er van zonder te inhaleren)-1 BIAFRA ONDERHANDELT NIET Vertrouwen voor 1970 De Block is bezorgd over prijsbeleid Helft studenten VS achter Nixon PTT wil minder telefoongidsen Vliegmarathon is begonnen VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 JERUZALEM „De Arabi- «che topconferentie, die zaterdag in Rabat begint, zal de vierde Israëlisch-Arabische oorlog voor bereiden." Dit is de conclusie van een gisteren door de Israëlische regeringspersdienst gepubliceerd document. De eerste drie Arabische topconfe renties, die voor de zesdaagse oorlog zijn gehouden, droegen in beteke nende mate bij tot de spanning, die tenslotte uitliep op een oorlog. De vierde conferentie, in augustus 1967 in Khartoem, torpedeerde elke moge lijkheid voor een vreedzame oplos sing, zo wordt in ,het document ver klaard. Politieke kringen in Israël zijn er van overtuigd, hoewel naar hun oor deel het voorbereiden van een nieu we oorlog het eerste doel van de topconferentie is, dat de Egyptische leiders niettemin nog een aantal an dere oogmerken nastreven. Gezag herstellen Zij noemden daarbij o.a. een po ging van Nasser zijn gezag over de Arabische wereld te herstellen, van de olieproducerende landen grote fi nanciële steun voor de oorlog tegen Israël los te krijgen, een spannings sfeer te scheppen, waardoor het los krijgen van deze steun gemakkelij ker wordt, de druk op de VS te verzwaren met het doel de banden tussen dat land en Israël aan te tas ten. Men is in Israëlische politieke krin gen nog het meest voor dit laatste bevreesd omdat dit de invloed zou kunnen versterken van die Amerika nen. die van mening zijn dat de be langen van de VS vereisen dat Was hington meer afstand van het Israëli sche standpunt neemt. N/et in stemming In Beiroet wordt gezegd dat Li banon op de Arabische topconfe rentie zal aandringen op gematigd- I heid en onderlinge Arabische I vriendschap. Diep geschokt door de zeven maanden durende crisis over I het vraagstuk van de vanaf zijn j grondgebied opererende Palestijnse commando's verkeert Libanon niet in de stemming voor een avontuurlijke politiek. 5ENUA De Italiaanse poli- lie heeft gisteren zeven pro- fhinese communisten uit Genua earresteerd op beschuldiging politieke samenzwering, lun aanhouding staat in ver- iand met een grootscheeps on- lerzoek naar de activiteit van .extremistische kringen", dat rorige week is ingezet na de lomaanslagen in Milaan en lome. De gearresteerden, onder wie twee avenarbeiders, een zeeman en een nonteur. behoren tot de Peking-ge- indr „Marxistisch-Leninistische" 'trtij. lië „psychologisch uit de rails loopt." Hij bepleitte vorming van een nieu we centrum-linkscoalitie. Hij bracht het christen-democrati sche partijbestuur verslag uit over de toestand na do „hete herfst" van arbeidsonrust en bomaanslagen. De situatie is naar zijn mening in de hand te houden, maar de ernst er van moet niet worden onderschat. „De recente bomaanslagen vormen de top van een ysberg van algemene onrust." „Het land heeft een stabiele rege ring nodig", aldus Rumor, „die de vakbonden inspraak zou willen ge ven bij de bepaling van het econo mische beleid. Premier Rumor heeft gisteren ge- CO raarschuwd voor het gevaar, dat Ita- Wereldtaal De verzuchting van Alexandra in krant van 10 december is me uit et hart gegrepen. Dirigent Ferdinand Sitner wordt naar een ziekenhuis ïrvoerd en daar kan niemand met spreken. Verbijsterend, maar zo ts komt herhaaldelijk voor. Men beweert vaak „met Engels kan overal terecht", maar er zijn vol lende feiten die hgt tegendeel aanto- Daaxom: wordt het niet hoog tijd n wereldtaal te gaan invoeren? Dan left men in geval van nood (en niet leen dón) contact met de bewoners in een ander land. ledereen leert en spreekt dan zijn oedertaal. maar gebruikt in een an- !r taalgebied de wereldtaal. Dat is Ivendien veel goedkoper dan de in wikkelde vertaalsystemen op inter- itlonnle congressen. 'OTTERDAM J. D. Brakel Doden van dieren Elk jaar bereiken de Nederlandsche hfeniging tot Bescherming van Die- 1 uit alle delen van het land klach- 1- dat kleine dieren op vaak afschu- illike wijze worden gedood. Er zijn vallen bekend, dat konijnen levend vfld en ook dat kippen levend ge- 'J,*t werden. Er zijn in ons land verschillende ■ttoirs waar men voor zeer geringe us de dieren kan laten slachten: het wordt dan ook nog door deskun- pR gekeurd. Ook kan men zich voor ^•lachten van dieren tot bona-fide •'Iers wenden ophangen van konijnen, het le- "d plukken van kinnen e.d. is voor wet strafbaar. H'ertegen wordt ,r politie en de over b*»t "e^ele lnnd ftpreide inspecteurs der vereri2lnj>| ptrerien slotte- houdt bii de iaarwisse uw huisd'eren in huis. want maa 'e dikwijls worden ze door he' jOfWerk in paniek geh-?cht en loper lïrnstig letsel op. Haag, Dr. J. c. Klesser.' i ROME De anarchist Pietro Val- preda is gisteren in Rome officieel in I staat van beschuldiging gesteld als voornaamste verdachte van de bom aanslag die vrijdag op de Land- I bouwbank in Milaan is gepleegd. Val- preda wordt vastgehouden in de ge- i vangenis Regine Coeli in Rome. DEN haag Circa 600 leden van de bij de Bovag aangesloten benzi nestations hebben gedreigd niet korte demonstratieve bedrijfssluiting of zelfs sluiting voor langere tijd als de benzinemaatschappijen de gevraagde margeverruiming niet toestaan. De Bovag-leden zijn ontevreden over de steeds stijgende lijnkosten, die bij lange na niet worden opge vangen door enige marge-aanpassing. De besprekingen tussen de olie maatschappijen en de BOVAG heb ben tot dusver geen resultaten opge leverd. Daarom heeft het BOVAG-bestuur besloten een demonstratieve lande lijke bedrijfssluiting voor te bereiden als haar verlangens niet worden in gewilligd. Circa 6.000 garagehouders van de BOVAG, die benzine verkopen en die te samen ruim 80 procent van de tota le binnenlandse benzinedistributie voor hun rekening nemen, zullen de actie steunen. De Bovag heeft de benzine maatschappijen en ook het ministerie van economische zaken in een brief voor hun acties gewaarschuwd. De laatste margeverruiming, die slechts drie cent per liter bedroeg, dateerde al van 1 april 1967. De benzinemaatschappijen stellen zich overigens op het standpunt dat o.a vanwege de concurrentiepositie met de witto pompen (nog altijd goed voor circa 14 net. van de tota'e berzi- neorr7et in Nederland) de mareever- hoe'ng niet kan worden doorgevoerd. De Libanezen menen, dat het ver plichten van hun land tot een mili taire confrontatie met Israël weinig tot de Arabische kracht zal bijdragen en slechts een verstoring van de in terne eenheid tot gevolg zou hebben. Invloed De taak van Libanon, zo geloven politieke waarnemers, is het aanwen den van zijn invloed bij het westen ten behoeve van de Arabische zaak. Het is een rol waarvoor het land door zijn uit christenen en moslems samengestelde bevolking bij uitstek geschikt is. Ook de historische ban den met Europa en het bestaan van immigrantengemeenschappen zijn in dit opzicht belangrijk. Dreiging Russen kleiner WASHINGTON Vóór april zal het Amerikaanse leger tien lanceer- bases voor Nike-Hercules-raketten, die dienen voor de luchtverdediging, opheffen. Er blijven er dan nog 68 over. De dreiging van Russische lange- afstandsbommenwerpers is volgens het leger verminderd vanwege het feit, dat de Sowjetunie nog maar 155 van die toestellen bezit. Verwacht wordt dat er geen nieuwe worden ge maakt. GENÈVE Meer dan vijftig pro cent van het totale aantal gevallen van kanker kan bij tijdige ontdek king worden genezen. Dit staat in een rapport van de Wereldgezondheids organisatie. Deskundigen noemen de opvatting onjuist, dat kanlibr zich alleen leent zacht en dat vroegtijdige diagnose voor behandeling, die het lijden ver- slechts zin heeft voor verlenging van het leven met enkele maanden of ja ren. „In werkelijkheid is het zo, dat hoe eerder de diagnose wordt gesteld, hoe groter de kans op definitieve gene zing is", aldus het rapport. „Al zijn de huidige behandelingsmethoden niet ideaal, ze zijn bij vroeg ingrijpen wel vaak doeltreffend". De deskundigen bepleiten betere voorlichting aan het publiek om zo het pessimisme te be strijden. LAGOS Nigeria zal geen kerst- of nieuwjaarsbestand in acht nemen in de oorlog tegen Biafra. Onder het kopje „Verolme in de put" is deze foto gevoegd hij het laatste nummer van Verolme Nieuws" De scheepsbouwer poseert voor het grote Prins Willem-Alexander-dok, waarvan de werkzaamheden zo vlot verlopen dat het eerste schip midden 1970 reeds gedokt kan worden. ROTTERDAM Scheeps bouwer Cornelis Verolme ziet de uitkomst van het onderzoek van prof. Langman en mr. Bies heuvel naar de financiële si tuatie van zijn concern positief uitvallen. In een soort jaaroverzicht dat hij heeft geschreven in het de- cember-nummer van „Verolme Nieuws" staat tenminste: „Het zal als gevolg moeten hebben dat wij het jaar 1970 met ver trouwen tegemoet kunnen gaan. Het is ook goed dat wij door deze crisis moesten gaan. Als wij eenmaal in rustiger wateren eekomen zijn, mogen wij vooral God danken dat Hij ons in deze moeilijkheden gesteund heeft". Hij zegt ook dat er réden is om optimistisch te zijn. omdat de reeds 'aren donkere hemel van de scheeps- bouwwereld wat begint op te kla ren. Vooral wat betreft de bouw van «rmte schepen zijn de werven reeds voor iR72-1973 en gedeeltelijk zelfs voor 1071 volgeboekt. ..Wii hebben ons in het afgelopen iaar niet meer ingespannen om nog meer verliesgevende opdrachten te verkrijgen. Wij kunnen de aller- (Van een onzer verslaggevers) grootste schepen nog in 1972 leve ren", zegt hij. Tevens hoopt en vertrouwt Ver olme dat de nederlandse regering de goedgekeurde subsidienormen in EEG-verband In deze overbruggings jaren zal realiseren, zodat de wer ven weer adem kunnen halen en de hoognodige investeringen kunnen verrichten, ter verhoging van de produktie. Nederlands meest besproken on dernemer van het jaar: „Na de eer ste aanloopmoeilijkheden, die zich ook in Amsterdam hebben voorge daan. hebben wij nu de overtuiging dat wij naar een aantal uren toe groeien die ook het buitenland voor de bouw van mammoet tankers no dig heeft. Onze grote werven zijn vanzelfsprekend in staat ook andere grote schepen te bouwen en wij zul len met beleid moeten bepalen wat het voordeligst is". Moeilijkste Verolme geeft toe dat 1969 een der moeilijkste jaren van het be staan van het concern is geweest: ..In de achter ons liggende maanden hebben wij intens naar een oplos sing gezocht voor de moeilijkheden. die voornamelijk zijn ontstaan door de overname van het bedrijf (N'DSM, red.) in Amsterdam. Dit heeft onze financiële positie ongunstig beïnvloed, maar ook op het bedrijf in Rotterdam zijn moei lijkheden ontstaan door aanloopver liezen, op de bouw van grote tan kers en door uitgebreide, niet te voorziene noodzakelijke investerin gen om onze opdrachten volgens contract te kunnen uitvoeren. Bij het opmaken van de balans moeten wij echter toch constateren dat d^or deze enorme verliezen en de investeringen die plaatsvonden, onze liquiditeit onder druk is ko men te staan. Het is niet mijn bedoe ling wie dan ook, noch hier, noch in Amsterdam, aansprakelijk te stellen voor deze gang van zaken". De pers heeft het bij -Verolme nog steeds gedaan: „Het verstrekken van vroegtijdige en afbrekende kri tiek in enkele dagbladen heeft het probleem ook in de politieke sfeer gebracht. Een en ander is noch voor ons noch voor Nederland een spel geweest*om erg trots op te zijn. Het heeft een enorme schade aan onze goodwill toegebracht". Tenslotte: „Ik wil mij er niet over uitlaten of ik het eens ben met de wijze waarop de hele zeak is behan deld. Het feit echter dat wij van alle kanten zeer veel belangstelling en sympathie hebben ondervonden heeft ons gesterkt in het voornemen verder te gaan". Het staatshoofd, generaal Gowon, heeft gisteren gezegd dat, als de Biaf- ranen weigeren vredesbesprekingen te voeren op basis van de resoluties van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, er geen andere mogelijkheid is „dan mobilisatie van al onze krach ten voor een snelle militaire oplos sing." Gowon sprak voordat het nieuws bekend werd van het vertrek van de Biafraanse delegatie uit de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba, waar het niet tot vredesoverleg is ge komen. Reden is dat de Ethiopische rege ring had toegegeven dat de bespre kingen zouden worden gehouden on der auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid. De Biafra- nen waren echter naar Ethiopië ge komen „na de duidelijke verzeke ring" van keizer Haile Selassie dat hij op eigen initiatief handelde. Er wordt hevig gevochten om de, voor Biafra belangrijke stad Owerri. Het woensdag op het vliegveld Oeli gebombardeerde Canadese vlieg tuig met levensmiddelen had volgens Nigeria wapens aan boord. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft gister middag een oriënterend gesprek ge voerd met de prijzenoverlegcommis- sie over het volgend jaar te voeren prijsbeleid. In deze commissie zijn de centrale organisatie van industriële werkgevers, het midden- en klein bedrijf, de groothandel, de werkne mers, de consumenten en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten vertegenwoordigd. De minister wees op de moeilijke positie, waarin het prijsbeleid in 1970 kan komen te verkeren, als de op waartse druk door verschillende oor zaken op het prijspeil groter zal zijn dan de SER in zijn laatste advies heeft geraamd. Hij onderstreepte nog eens duide lijk, dat een straf prijsbeleid ook volgend jaar onontbeerlijk blijft. De prijzenoverlegcommissie zal zich na der over het standpunt van de re gering beraden. Gat 70 miljoen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op de agenda van de ministerraad stond vandaag de voorgestelde structurele verhoging van de AOW en AWW met drie pro cent en de invoering van vakantie geld voor de bejaarden. Aan deze op het eerste gezicht soepele regeling zit een ingewikkeld financieringspro bleem vast. Er zou een gat gestopt moeten worden van zo'n 70 miljoen gulden. Wordt het benodigde geld aan de al gemene middelen onttrokken, dan moet er een voldoende dekking worden aangegeven. De geringe verhoging van de ver zekeringspremie zou ook een oplos- sing kunnen zijn; maar hiertegen zouden de bewakers van dc conjunc tuur bezwaar kunnen maken. Een dergelijke verhoging werkt altijd in flatoir. Ook moet overwogen worden dat de uitkeringen uit de Bijstandswet zullen verminderen bij hogere AOW- en AWW-uitkeringen. Het bezwaar is dat een deel van de AOW- en AWW-premie indirect de Bijstands wet ten goede komt. De kans werd niet uitgesloten ge acht dat het kabinet vandaag zou gaan beknibbelen op het vakantie geld voor de bejaarden. Voor de op positie in de Tweede Kamer zal dit stellig een „onverteerbare" zaak ziin. Maar ook in de regeringspartijen zou men niet direct vrede hebben met een dergelijke beknibbeling. PRINCETON De helft van de Amerikaanse studenten is het eens met het Vietnambeleid van president Nixon, 44 procent is tegen en zes procent heeft geen mening. Dit blijkt uit een Gallup-opienieon- derzoek, begin november onder 1902 studenten aan 57 universiteiten ge houden. Half november leverde een alge meen onderzoek op: 69 procent voor Nixon, 25 procent tegen en elf pro cent geen mening. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directie van de PTT heeft besloten het aantal telefoon gidsen in de komende jaren terug te brengen tot tien. Thans worden twin tig gidsen uitgegeven: vier landelijke, drie gidsen voor de grote steden en dertien districUeidsen. De districtsgidsen zullen vervallen en daarvoor in de plaats komen dan telefoonboeken, waarin één of meer pro*-incie6 worden opgenomen. GATWICK Onder een zwaar be wolkte hemel is gisteren de Londen- Sidneymarathon van start gegaan. Het is de grootste vliegwedstrijd die ooit is gehouden De zestig toestellen uit zestien landen moeten bijna twin tigduizend kilometer afleggen. Woensdagmorgen was de start op het Engelse vliegveld Gatwick uitge steld wegens slecht weer. Aan de wedstrijd doet een Nederlands team mee, onder commando van ir. Asjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7