Zending en werelddiakonaat in één centraal gebouw Geloofszendingen stap naar elkaar Prof. J. Plomp promoveerde op kerkelijke tucht bij Calvijn Een woord voor vandaag Ds. H. A. Munnik overleden Dr. M.A. Kaashoek aanvaardt ambt Wij nodigen u uit om vrijblijvend te komen kijken naar onze geschenken van goud en zilver. Hervormde enquete over experimenten in de eredienst Puzzelhoek Eredoctoraat voor prof. J. de Graaf Nieuw blad vervangt Jong Gereformeerd Kettingreacties in Gelderland Promotie aan V{ BEROEPÏNGSWEE ----- - blj VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 Zacharias heeft zijn hele leven gebeden om een zoon tot het geen zin meer had. naar zijn idee, om te bidden. En toen werd zijn gebed verhoord Maria had haar gedachten geheel bij haar komend huwelijk met de man aan wie zij haar ja-woord had gegeven en krijgt dan te te horen dal zij de komende Messias ter wereld zal brengen. Zacharias had wat vroomheid betrof alles mee. Maria had in wezen alles tegen. Zij woonde in Nazareth. Dat was niet bepaald de vroomste stad van Israël. Eerder was het de be ruchtste stad Wie in Nazareth geboren werd droeg zijn le ven lang een bepaalde smet. Uit Nazareth kwam niet veel goeds. Maria hot bovendien niet vrif om de Heiland te ontvangen. Ze had haar ja-woord aan een man gegeven. Ze behoorde Jozef toe. Als bekend zou worden dat zij in verwachting was, zouden de buren achter zijn rug lachen. Haar zoon zou zijn leven lang een smet meedragen, omdat zijn geboorte niet geheel volgens de regels was verlopen. Jezus neemt nog voor hij op aarde geboren wordt, de roddel op zich van grijnzende buren de hooghartigheid van mensen die zich beter wanen omdat zij niet uit Nazareth komen, de laster van kletsende wijven, de gore moppen van kerels die zich mannen wanen. Maar midden in die laagheid komt Hij de reinheid van God openbaren. We lezen vandaag: Openbaring 18:11-24. Het Broederhuis werd twee jaar geleden voor een groot deel door brand verwoest. De herbouw is nu zover gevorderd, dat de verwoeste vleugel in januari of februari weer helemaal hersteld zal zijn. De her bouw van het rechte stuk duurt ech ter zeker nog tot in 1972. Het is dc bedoeling, dat het centrale kantoor in dit stuk gehuisvest wordt. Over het plan om naar Zeist te gaan. wordt gesproken in een be leidsnota. die de Nederlandse Zen dingsraad heeft gepubliceerd in haar zojuist verschenen jaarverslag 1968. In deze beleidsnota wordt overi gens het oude plan tevoorschijn ge haald, dat ds. A. de Haan, die van ZWOLLE Op 85-jarige leeftijd is emeritus-predikant ds. H. A. Munnik. De begrafenis geschiedt morgenmid dag op de algemene begraafplaats te Zwolle na een rouwdienst in de Zui- derkerk. die om een uur begint. Ds. Munnik (geboren in Amster dam. studie aan de VU) werd in 1909 predikant. Hij stond in Fijnaart, Bunschoten, Barendrecht en van 1919 tot zijn emeritaat in 1956 in Zwlole. In het gereformeerde kerkelijke le ven heeft ds. Munnik jarenlang een vooraanstaande plaats ingenomen. Hij was lid van verschillende genera le synodes en praeses van die van Zwolle in 1946. Voor de Anti-Revolutionaire Partij en voor de Vrije Universiteit spande hij zich in Overijssel in. Hij was voorzitter van het blindeninstituut Sonneheerdt in Ermelo en bekleedde diverse functies voor de zending op Soemba. In het bijzonder moet hier geme moreerd worden zijn bemoeienis met Hongarije. Hij was jarenlang depu- taat voor steunverlening aan Hon gaarse studenten. De theologische fa culteiten van Boedapest en Debrec- zen verleenden hem daarvoor een ereprofessoraat. Ook was hij erelid van de Hongaarse predikantenvere- niging. Ds. Munnik was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Dr. M. A. Kaas hoek heeft vanmiddag het ambt van hoogleraar in de zuivere wiskunde aan de Vrije Universiteit aanvaard met een rede over „abstract en concreet" in de wiskunde. Daarin concludeerde hij o.m.. dat kenmer kend voor de moderne wiskunde de voortschrijdende abstractie is. Vanavond 20 over acht zeggen de juweliers van Nederland opuwTV: (kan onze kerkredactie AMSTERDAM Naar verwacht kan worden, zal liet Broe derhuis van de Evangelische Broedergemeente te Zeist na de herbouw ruimte bieden voor een centraal kantoor voor de zending en het werelddiakonaat van de Nederlandse protes tantse kerken. Er zijn besprekingen gaande, om het toekomstige koepel orgaan van zending en werelddiakonaat (waarin de Neder landse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische Hulp zul len opgaan) te vestigen in het Broederhuis. 1958 tot 1964 secretaris van de NZR was. d«£tijds lanceerde. Hij wilde al lerlei protestantse arbeid onderbren gen in één groot, centraal, administra tief goed geoutilleerd kantoorgebouw. Zo'n gebouw zou dan voor Nederland de functie moeten krijgen, die Ri verside Drive 475 New York heeft voor de Verenigde Staten. De beleidsnota ziet voor dit plan een nieuwe mogelijkheid door de totstandkoming van de Raad van Kerken. In deze vorm is de gedachte echter inmiddels al van de baan. Het zal in Zeist alleen gaan om een centraal kantoor voor zending en werelddia konaat.. Administraties In de beleidsnota wordt verder ge zegd, dat de tijd gekomen lijkt, om de administraties van verschillende zendings- en diakonale instanties sa men te voegen. Daarvoor wordt niet alleen het ar gument van de efficiency gebruikt (de werkwijze is nu nogal ouderwets en samen zal men in staat zijn om de modernste apparatuur aan te schaf fen). Ook wordt herinnerd aan het feit, dat de samenvoeging van de ad ministraties van de verenigde zen dingscorporaties in de Nederlandse Hervormde Kerk, jaren geleden, het „starting point" werd voor een veel hechtere samenwerking. Een dergelijke centrale administra tie zou tevens service kunnen verle nen aan zendingsorganen, die nog niet bij de Nederlandse Zendingsraad zijn aangesloten. Eén blad Gepleit wordt verder voor één geza menlijk populair geïllustreerd blad voor zending en werelddiakonaat. Nu is er op dit gebied een veelheid van bladen, die hun lezers echter al leen maar enigszins informeren over het werk van hun eigen kerk. Deze bladen missen bovendien de midde len en de journalisten, om ze op ho ger niveau te brengen. Het blad BijEEN, dat in de Rooms- Katholieke Kerk een legioen mis sieblaadjes heeft vervangen, wordt een treffend bewijs genoemd, dat het Nederland mogelijk is. om door gezamenlijke inspanning tot veel betere resultaten te komen. De beleidsnota vraagt ook een ge zamenlijke persdienst voor actueel nieuws van zending en werelddiako naat, samenwerking in het vor mingswerk (in de geest van de vroe gere Lun terse zendingsconferenties) en één gezamenlijk jaarverslag van alle kerken en organisaties, die bij de NZR zijn aangesloten. Nu maakt iedere kerk zijn eigen jaarverslag. Alweer, dat is niet effi cient, maar het verhindert bovendien de vervulling van de roeping om met elkaar mee te leven en voor eikaars werk belangstelling te tonen. AUtieschema Ten aanzien van de geldwerving, doet de beleidsnota de suggestie, dat de Raad van Kerken zorgt voor een actieschema. Voor vier of vijf achter eenvolgende jaren zou zo telkens een bepaalde zaak via een door de massa-media ondersteunde actie voor de aandacht van kerk en wereld moeten worden geplaatst. Als voorbeeld wordt gegeven van zo'n actieschema: 1. getuigenis en dienst in Neder land (recreatiewerk, kerk en in dustrie, jeugdcentra, enz.) 2. kerkbouw 3. voorzieningen in grote en acute noden (b.v. bejaardenzorg) 4. assistentie aan de kerken overzee („Kom over de brug"). Gebruik makend van de ervaring van de staf van „Kom over de brug" zou dan tevens gewerkt moeten wor den aan een permanente infrastruc tuur voor dergelijke acties. Secretarissen De huidige ontwikkeling van de or ganisatie der secretariaten in de zen dingsorganen is kostbaar en roept om een nieuwe structuur, aldus de be leidsnota. Er komen steeds meer se cretarissen voor bepaalde regio's en er moeten ook functionele secretaris sen komen (voor vormingswerk, lite ratuur, medisch werk, enz.), maar de kerken kunnen dat niet afzonderlijk. Daarom wordt voorgesteld, om een bepaalde expert, die aan een bepaal de kerk verbonden is, tevens orga niek te verbinden aan de andere ker ken. die op zijn gebied bezig zijn. Als voorbeeld wordt genoemd: ds. J. M. Hoekstra, Afrika-secretaris van de hervormde zending, dienstbaar te stellen aan alle kerken, die in Afrika werken. De beleidsnota, opgesteld door de staf van de NZR, is nog niet inte graal door alle aangesloten kerken en organisaties aanvaard. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. I. bijzonder - on heilaanbrengende godin. 2. jongens naam - groente - eerste boek van Mozes (alk.). 3. klinknageltje - plaats in Fricsl. 4. losgeralelde naad - plaats in N.H. 5. snedig - koker. 6. bek van een vogel - plaats in dc N.O.P 7. zacht gevoelig - zangstuk. 8. lol - in elkaar. 9. Myth, figuur - plaats in Gelderl. - Keizer Koninkrijk. Verticaal. 1. iemand met sterke ver beelding - pers. voornaam. 2. Myth, figuur - voorvoegsel. 3. insekt - ontvangtoestel. 4. Europeaan naast. 5. plaats in Groningen - meer op de grens van dc Ver. St. en Canada. 6. zijtak Moezel - soort hert. 7. Turks bevelhebber - hemel bol - water in Fricsl. 8. zwakke - enig. 9. eind - verkeerd - werktuig van dc goudsmid OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor I. oraal. 5. ral. 8. hert. 9. ga ge. 10. met. 11. nagel. 12. titel. 13. Ni. lo. Aa. 18 Megcn, 20. tiran. 22. lak. 24 adel. 25. Nero. 26 tak. 27. kater Vert I ohm. 2. reet. 3 artis. 4 al. 5. rag. 6 \gen. 7 lelie. 9 gal. II. negen. 14. patat. 15. belet. 17. Aida. 18. mal. 19 nare. 21 rek. 23. kor. 25. na. Gemeenschappelijk secretariaat (Van onze kerkredactie) WASSENAAR Een aantal kleine geloofszendingen in ons land hebben samen een secreta riaat gesticht om elkaar met wederzijdse informatie te dienen. Het secretariaat maakt deel uit van een werkgroep die onder meer maandelijks een nieuws bulletin wil gaan uitgeven. Een van de partners is de Christian and M'ssionary Alliance (CAMA). in Nederland meestal Parousia-zending genoemd. De direkteur van het thuisfront, oud-zendeling Adriaan Stringer, heeft het secretariaat aan vaard van het nieuwe orgaan. Mislukkingen In een brief aan bevriende relaties wordt verteld dat oorspronkelijk ge- probeerd is om in Nederland weer i een Evangelische Alliantie in het le ven te roepen, de oudste oecume nische beweging die vooral in de an- gelsaksische landen grote invloed heeft gehad en nog steeds heeft. Dit i$ mislukt. Ook mislukte een poging om aller lei kleinere geloofszendingen in een Evangelische Zendingsalliantie bijeen te brengen. Toch voelde men het als onbevredigend dat deze kleinere zen dingen los langs elkaar heenwerken, maar heel vaak op hetzelfde christe lijke publiek moeten terugvallen voor hun financiën. De nieuwe werkgroep bestaat uit de heren H. Jor.gbloed; R. H. Matz- wijde Evangelisatie Kruistocht; en Adriaan Stringer van de CAMA. Via het bulletin wil de werkgroep informatie doorgeven. Bovendien stelt de werkgroep zich ten doel te bemiddelen als bepaalde zendingsor ganisaties deel willen hebben aan de de regering. De oud-zendingsarts dr. A. Scheur kogel te Voorburg heeft zich bereid verklaard om niet medische geschool de zendelingen van advies te dienen UTRECHT Prof. dr. J. de Graaf van de Utrechtse universiteit heeft een eredoctoraat ontvangen van het theologisch Instituut in Cloej (Roe menië). Tegelijk met hem werden ook ere doctoraten uitgereikt aan dr. Marcel Pradervand uit Genève, de secreta ris-generaal van de Hervormde We reldbond, en aan twee Roemeense bisschoppen, Nicolea Mladin van de Orthodoxe Kerk en György Argay van de Lutherse Kerk. De plechtigheid geschiedde ter ge legenheid van het feit, dat het theo logisch instituut twintig jaar geleden een interkerkelijke basis kreeg Daarvoor was het ?',£,en voor de Hervormde Kerk in R' :?nië. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Hervormde Kerk wil weten, hoe er op het plaatselijk vlak geëxperimen teerd wordt met de kerkdiens ten. De hervormde Raad voor de Eredienst gaat een enquête hou den onder de kerkeraden en predikanten. De raad wil daar uit een overzicht samenstellen van de huidige informele expe rimenten. Deze enquête is het gevolg van een wens van de hervormde synode. Deze wil dat de raad zich nadrukkelijk gaat bezig houden met de vraagstuk- AMERSFOORT Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk start in januari met de uitgave van een nieuw jongerenblad. Het krijgt de naam „Risiko". Dit blad komt in de plaats van „Jong Gerefor meerd". het huidige orgaan van de Bond van Gereformeerde Jeugdvere nigingen. dat wordt opgeheven. De redactie van „Risiko" gaat in •dit nieuwemaandblad proberen jon geren zicht te geven op wat in bewe ging is. Bovendien wil het blad con tactorgaan zijn voor en tussen tie ners. Zij kunnen daarom ook zelf van het blad gebruik maken voor het uit wisselen van gedachten en ideeën. ken die de vijfde sectie van de We reldraad van Kerken aan de orde gesteld heeft. Het ging die werkgroep om de vernieuwing van de eredienst. De raad denkt in het bijzonder aan tendenzen tot vereenvoudiging, versterking van de relatie met het dagelijks leven en vragen van de maatschappij, het meer betrekken van gemeenteleden bij de gezamen lijke voorbereiding van de prediking en de dienst der gebeden. Ook wordt gedacht aan het meer toegankelijk maken van de Schriftle zing en gebeden door parafraserende omschrijvingen, eigen woordkeus van de geloofsbelijdenis en, de dialoog in de dienst. Vragen De vragen van het toegezonden enquêteformulier luiden Zijn er in uw gemeente bepaalde ex perimenten ten aanzien van de vormgeving van de kerkdiensten in het verleden aan de orde geweest of thans aan de orde? Waaruit bestonden of bestaan ze? Indien ze in het verleden aan de orde waren en thans niet, waarom hebt u ze dan afgeschaft? Indien ze thans nog aan de orde zijn, wat is dan uw ervaring hiermee en uw mening hierover en wat ziet u als de positieve functie ervan? Hebt u in het algemeen nog opmer kingen of suggesties die u ten aan zien van dit onderwerp onder de aandacht van de raad zoudt willen brengen? Het broederhuis in Zeist (Van onze kerkredactie) ARNHEM Er doet zich een k tingreactie voor aan breuken in Gereformeerde Kerken (vrijgemai in Gelderland. Thans zijn ds. B. Gi chies te Wapenveld en ds. J. C. Ja te Velp buiten het kerkverband komen. Naar aanleiding van de breuk Wezep kwam er een in Heerde. dat de classis Harderwijk de voorlii ting, die ds. B. Geuchies van Wajx veld aan de gemeenteleden in Hei de gegeven had, veroordeeld, verl ten de afgevaardigden van Wapt veld de classis. Daarop hebben d ouderlingen van Wapenveld zich 1 gemaakt van de kerkeraadsmeerd heid en zondag eigen kerkdienst belegd. In Arnhem is ds. W. Scheele schorst. De kerk van Velp weiga hier aanvankelijk als kerkordel voorgeschreven „naburige kerk" mee te werken. Maar verleden we is de Velper kerkeraad hierop ten gekomen. Ds. J. C. Janse en ft ouderlingen, die zich met deze koe wijziging niet konden verenigen, he ben ook zondag eigen kerkdienst in Velp gehouden. Ds. Janse is lid van de gener synode te Hoogeveen, waar hij m malen is opgevallen door als eei een standpunt in te nemen. Ven delijk zal hij nu geen synodelid mi kunnen blijven. Hij is 51 jaar. gemeente Velp telt 289 zielen. Hij ook predikant te Oosterbeek. Ds. Geuchies is 59 jaar. Hij staat Wapenveld sinds 1947. Naar sohi ting staan 700 van de 800 gemeente den achter hem. AMSTERDAM Drs. P. Slump Zeist is vanmorgen aan de Vrije U versiteit gepromoveerd tot doctor de wiskunde en natuurwetensch pen met een proefschrift over „1 rakterisering van de voedingswaal van ^eiwitten in voedingsmidde door hun aminozuursamenstelling de invloed van verhitting en loogb handeling op de benutbaarhfld vï aminozuren". Promotor was ptt»(. dl, K. W. Gerritsma. AMSTERDAM De 66-jar voetganger P. Post is gistermidd toen hij in de Bos en Lommerweg de tramrails liep, door een vrac auto aangereden, en aan de opge pen verwondingen overleden. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Waddinxv (b.w.i.w.; vac. dr. A. van Haarle T. J. Flink te Burgh, die bedankt v Warnsveld (toez.). Bedankt voor Ermelo. J. T. W. Q: te Koudekerk aan den Rijn. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Grouw, kand. C I Smitskamp te Hazerswoude. Bedankt voor Tilburg, J. Nierop Nijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam, J. Wh rink te Kerkwerve-Haamstedc. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer. D. kenberg te Dordrecht: te Zoetenw W. Suyker te Lisse. (Van een medewerker) AMSTERDAM Evenals zijn voorganger, prof. dr. C. van der Wou- de. is prof. J. Plomp, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen, aan de Vrije Universiteit gepromo veerd tot doctor in de theologie na dat hij reeds als hoogleraar was opge treden. Vanmiddag vond in het Woest duincentrum te Amsterdam on der grote belangstelling de promotie plaats. Ook nu was prof. dr. D. Nauta, thans rustend hoogleraar, de promo tor. Prof. Plomp verdedigde een lij- ige dissertatie over „De kerkelijke ken van de Overseas Missionary Fel- "l lowship. vroeger de China Inland Kok m Kam°e»- Mission; H. Meiners van de Wereld- Hot weer in Europa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam onbew. •6 0 Brussel geh.bew. -4 0.1 Frankfort sneeuw -8 3 Genève h.bew 8 Innsbruck Konmhager geh.bew -3 0.1 Locarno onbew 0 Londen geh.bew •3 0 Luxemburg zw.bew. -10 0.2 Madrid or bew -i Majorca l.bew. 8 0 NTOncher sneeuw -5 17 N'lce l.bew 5 0 Parijs Rome regen 8 Wenen geh.be w. -6 J Zilrich sneeuw -4 30 Het proefschrift beslaat vierhon derd pagina's en bestaat uit zes hoofdstukken, terwijl het onder an dere wordt gecompleteerd door een in het Frans geschreven samenvat ting. Monografie In de inleiding schrijft prof. Plomp, dat hij deze studie schreef, omdat, hoe merkwaardig het ook klinken mag. onder de zeer uitgebrei de Cal vim - literatuur van de laatste eeuw zich eeen enkele monografie bevindt, "ewtid aan de kerkelijke 'ucht bii Calvin die voldoende recht doet wedervaren aan de verschil lende aspecten daarvan te weten het principiële, kerkordelij ke en prakti sche. Daar komt nog bij dat op het ogenblik de oordelen over Calvijns opvattingen inzake de kerkelijke tucht uiteenlopen. Een actueel onder werp dus voor gereformeerde insi ders. In het eerste hoofdstuk wordt ge zegd, dat overal waar de reformatie ingang vond het bestaande systeem van kerkelijke jurisdictie bezweek. Wat is daarvoor in Genève onder invloed van Calvijn in de plaats ge komen en wat is daarvan het eigen aardige geweest? In het tweede hoofdstuk worden de pogingen geschetst van een aantal andere hervormers en van de dopers tot herstel van de kerkelijke tucht In geen enkele lands- en stadskerk kwam het tot invoering van onafhan kelijke kerkelijke tucht. Soorten In het derde hoofdstuk concen treert zich de aandacht op Calvijn zelf. Een indruk wordt gegeven van Calvijns denkbeelden inzake de tucht. De hervormer maakt onder scheid tussen de alaemene tucht waaraan alle kerkleden, ook de ambtsdragers, zijn onderworpen en de biizondere tucht over de geestelij ken. In dit en het vierde hoofdstuk komt ook de tucht over de kerkleden aan de orde. In het vijfde over de geestelijken. Tot slot meent prof. Plomp, dat tucht noodzakelijk is voor het be staan van de kerk dat zij voluit ker kelijk moet zijn en dat van haar veel mag worden verwacht. Calvijn heeft er geen perfectionistische illusies van verwacht. Van de 21 stellingen, die aan het proefschrift werden toegevoegd, noe men we de volgende: Stelling 4: Calvijns positie in de kerk van Genève heeft in hoge mate een bisschoppelijk karakter gedra gen. Roman Stelling 21: Het pleit doorgaans niet voor de wetenschappelijke kwali teit van een geschrift wanneer er naar waarheid van wordt gezegd: het laat zich lezen als een roman. Prof. Plomp is geboren op 13 ok tober 1911 in Rijswijk (Z.H.). Aan de VU studeerde hij theologie. In 1935 werd hij in de gereformeerde kerk van Grijpskerke (Z.) in het ambt be vestigd. Daarna volgden als stand plaatsen: Soerabaja, Leiden en Utrecht. In 1963 werd hij benoemd als wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de VU. Sinds 1966 is hij hoogle raar in het kerkrecht en de nieuwe kerkgeschieden's te Kampen. Als paranymfen fungeerden twee zoons van prof. Plomp, namelijk drs. C. Plomp, secretaris onderwijs en ieugdzaken van de Nederlandse Zen dingsraad en drs. Tj. Plomp, weten schappelijk medewerker aan de Tech nische Hogeschool Twente te En schede. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Dat kinderen krijgen op zeer hoge leeftijd niet meevalt is te zien op de laatste bladzijde van het boekje „Abra ham" in de serie „Wat de bijbel ons vertelt" van het Neder- landsch Bijbel Genootschap. Ondanks de eenvoudige tekst ..Nu lachen ze van blijdschap" en de kleurige plaat ziet Sara er heel wat verwelkter uit dan een paar pagina's terug, waar aartsvader en zijn echtge rich afvragen of ze nog wel kind zullen krijgen. De laatste aanwinst in deze ren voor geestelijk gehandicafl kinderen, maar ook voor kit* ters is overigens weer even ru' getekend als de vorige. Met i* j,n, lanastellina blijven we "itdf naar steeds weer nieuwe ul'o1' •iet den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2