Billy Graham in 40 steden te horen Naar Albert Heijn voor hervormde vakantie een Frank Bedford, adviseur voor Afrika overleden Eerste gesprek over lidmaatschap Rome in Wereldraad Grote drie willen met Sowjetunie praten Restauratie van de Joriskerk nu ldaar Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. Vragen over papier winkel bij mavo Interkerkelij ke stichting pleit voor automaten Puzzelhoek Over verbetering toestand Berlijn Twaalf apostelen uit derde wereld naar ons land BEROEPÏNGSWERK Samenhang geloof en specialisatie Na elf jaar, kosten: f4 miljoen ft Zacharias had alles mee. Zijn naam die luidde: de ff ere ge denkt; zijn leven dat geheel was naar de geboden en eisen van God; zijn gebed. En toch als de engel van God komt met de belofte van eert kind dat blijdschap en vreugde zal brengen in zijn huis, dan kan hij het niet geloven. Zacha rias vraagt aan de engel: "Waaraan zal ik dit weten?" Die woorden zijn een bewijs van zijn ongeloof. Hij voegt er immers aan toe: "Want ik ben een oud man en mijn vrouw is op hoge leeftijd gekomen." Met andere woorden: Als Za charias nog jong was geweest en zijn vrouw nog jong was geweest, zou hij dit woord van god geloofd hebben, omdat Ttij het kon vervullen. Geloven wij ook niet vaak op die manier. We geloven dat wat we zelf tot stand kunnen brengen, we hebben geen moeite met beloften die we zelf kunnen vervullen. Zacharias' echter kijkt naar zijneigen lichaam, en naar het lichaam van zijn vrouw en zegt: Waaraan zal ik het weten? Waaraan weten wij dat gebeuren zal wat God oris belooft? Als we met Zacharias kijken op ons eigen lichaam en ons eigen leven, dan zullen we het nooit weten. De engel zegt: Zacharias, je zult niét kunnen spreken. Met andere woor den: Zacharias, je zult zo lang je mond moeten houden, tot dat je ziet dat. Gods Wooord waarheid geworden is in jouw leven. Waaraan weten wij hel? Aan het feit dat God gespro ken heeft. Zijn woord is tegelijkertijd daad. We lezen vandaag: Openbaring 17:1-18 HILVERSUM Volgend jaar zal Billy Graham in de week van 5 tot en met 12 april in veertig Europese steden te gelijk te zien en te horen zijn, doordat gebruik wordt ge maakt van een omvangrijk ge sloten televisiecircuit. Hoewel het oorspronkelijk de bedoe ling was komt de Amerikaan se evangelist niet naar ons land om op verschillende plaatsen te spreken. Een uitnodiging van de Duitse Evangelische Alliantie heeft hij aan genomen om zo van de Westfalenhal- le in Dortmund uit de veertig Euro pese steden te bereiken. Wel zal op 19 januari waarschijn lijk in Hilversum een soort generale repetitie worden gehouden, waaraan medewerkers van het Billy Graham -team zullen meewerken. De „maestro" zelf doet dan echter niet mee. seert in april een televisie - samen komst in de iHilversumse Expohal. Daar wordt een scherm van acht bij tien meter geplaatst. Television Advi sors Ltd., een in close - circuits ge specialiseerd Engels bedrijf, zendt de meetings via het Eurovisienet uit naar de talrijke zalen in de verschil lende landen. Het is de derde keer, dat Billy Graham een grootbeeld-televisie circuit inschakelt. In juni van dit jaar deed hij het tijdens een campag ne in New York en twee jaar geleden werkte hij er mee in Engeland. VAn Dortmund uit denkt hij op deze wij ze per avond een kwart miljoen men sen te bereiken. Een team van tolken zal in de Westfalenhalle voor elk taalgebied af zonderlijk zijn toespraak vertalen. Deze zal ondermeer te beluisteren zijn in het Frans, Engels, Duits, Zweeds, Noors, Sero Kroatisch en Ne derlands. T raining Jeugd Tot de medewerkers behoren Cliff Richard, de negerzanger Jimmy McDonald en de zangleider Cliff Bar rows. Vooral op de jongeren wordt de campagne gericht. Er zijn dan ook twee speciale jeugdsamenkomsten. De stichting Billy Graham Appèl, geboren uit het voormalige Neder landse Billy Graham Comité organi- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres Kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb een steenbokvel voor de haard liggen, dat aan de randen geheel omkrult. Wat kan ik hieraan doen? Is het soms niet goed gelooid? Antwoord: Door de droge omge ving in de buurt van de haard en misschien doordat het te droog ge- loofcï is, gaat dit steenbokvel bij uit droging omkrullen. Bij verdere uit droging gaat het springen. Maak eerst het vel soepel door het te kneden en nog eens te kneden, en smeer daarna de onderzijde in met witte was, dan blijft het liggen. Her haal zo nodig de behandeling. Vraag: We wonen in een huur huis. Ik wilde van een grote zolder een kamer laten maken met douche cel en toilet. Ik weet echter niet of de huisbaas mee wil werken. Alle reparaties komen thans voor mijn rekening, ook van ramen en lekka ge. Alleen het buitenschilderen ver zorgt hij, hoewel dat er ook af grijselijk uit ziet. Nu dacht ik dat een douchecel voor een gedeelte ten laste van de huisbaas komt, maar een tweede toilet? En lekkage van een schuur, waarin alles roest en beschimmelt? Ik woon er 's zomers in, maar dat is natuurlijk niet normaal. Antwoord: Als de huisbaas een douchecel en een tweede toilet wil betalen, heeft hij natuurlijk het recht de huur te verhogen. Betaalt u die zelf, dan is er het risico, dat er onverhoopt eens op de een of andere manier een einde komt aan de huur, en dan heeft u de keus de zaak te laten wegbreken (waarbij u moet zorgen dat alles in de oude toestand terugkomt) of trachten die over te doen aan een nieuwe huurder. Beide risico's zitten er nu eenmaal in, als men in een huurhuis woont De eigenaar behoort de schuur te onderhouden als schuur, maar niet als woongelegenheid. Voor lekkage is in elk geval de huisbaas aanspra kelijk. Ruiten komen voor rekening van de huurder, wat ramen betreft, is het de vraag of het een dagelijkse kleine reparatie is of niet. liebehandeling toepassen. Vraag: Zijn er ook platen gemaakt van het Schevenings Vissers-Vrou wen Koor, en zo ja, waar zijn die te koop? Antwoord: De plaat waarop twaalf zangnummers van dit koor zijn opgenomen, is verkrijgbaar voor 10,80. Het registratienummer is Artone P.D.A. 163. Hulp van lezer: In verband met ons antwoord inzake Deense woor den op een schellekoord ontvingen wij van een lezer de volgende op merkingen: Hus humlehav: Hus betekent huis, humule hop, hav zee, is de spelling have dan betekent het woord tuin. In ieder geval wijst de naam van het huis op hopteelt, die er beoefend wordt of werd. f Stubmölle is een windmolen op een stellage, een woord van Hol landse afkomst. Stub betekent boomstronk, zodat onze gedachten uitgaan naar een tjasker, die geheel rust op een zware houten spil, waarop de molen met de hand ge draaid kan worden. Bryggereet betekent brouwhuis of brouwerij. Dit had betrekking op het deel van het huis, dat voor brouwerij gebruikt werd. Later ont wikkelde de betekenis zich tot waskeuken. Bvstaevnet: by betekent oorspron kelijk nederzetting, staevn bijeen roepen. et is het lidwoord de of het. Het beste zou men de betekenis kunnen weergeven als raadszitting van de oudsten van het dorp of ge meenteraad. (Van onze kerkredactie) LONDEN Op zestigjarige leeftijd is in Londen Frank J. Bedford overleden, de adviseur voor Afrika van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Bed ford heeft 36 jaar als zendeling in Afrika gewerkt. In Zambia, in het gebied van de kopermij nen staat een kerk die zyn naam draagt. Frank Bedford (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid C. Laban heeft staatssecretaris Grosheide (onderwijs) gevraagd waarom de directies van de mavo-scholen verplicht zijn tot het in dienen van een (tot in de kleinste de tails gespecificeerde) opgave van hun inventarissen. Deze zaak werd onlangs door een pu- blikatie in onze bladen in de openbaar heid gebracht. Daarbij bleek dat er on- de directies van de mavo-scholen onge noegen bestaat over de door het minis terie van onderwijs en wetenschappen gewenste inventarisatie, omdat zij een een enquêteformulier met 68 inlegvel len in viervoud moeten invullen. Dat hele pakket papieren weegt 1.3 kilo gram. De heer Laban vraagt de staatssecre taris om de toezegging dat dergelijke inventarisatie-enquêtes worden beperkt tot het strikt noodzakelijke en onver mijdelijke, omdat de directies van de scholen anders op lichtvaardige wijze met extra werk worden belast. Eind oktober bracht de heer Bed ford nog enkele dagen in ons land door om voorlichting te geven. Hij kwam de werkers van het Bijbelge nootschap die betrokken zijn bij het werk in Afrika van advies dienen. Bedford begon zijn zendingswerk als conrector en later als rector van een academie voor leraren in Noord- Rhodesië, nu Zambia. Daarna be noemde zijn zending hij was door de methodisten uitgezonden hem als hoofd van het onderwijs. Boven dien startte hij in Afrika de padvin dersbeweging. In 1948 werd hij secretaris voor Oost- Afrika van het Brits Bijbelge nootschap. In 1961 keerde hij naar Engeland terug en werd hij adviseur voor Afrika om met zijn ervaring onder anderen de Nederlander mr. R. Kylstra die-nu secretaris is voor Afri ka te dienen. Bedford overleed aan een hartverlamming. Geen enquete onder Friezen over nieuwe commissaris LEEUWARDEN Provinciale Sta ten van Friesland hebben gistermor gen een motie verworpen om een we tenschappelijk verantwoorde enquête onder de Friese bevolking in te stel len met het oog op de benoeming van een nieuwe commissaris der Konin gin als opvolger van mr. H. P. Lin thorst Homan, die 1 juni van het volgend jaar met pensioen gaat. Hiervoor zou een bedrag van 25000 beschikbaar moeten worden gesteld. De motie, ingediend door de PvdA-fractie werd met 20 stemmen voor en 32 stemmen tegen verwor pen. De Nederlandse Stichting Billy Graham Appèl is inmiddels bezig met de training van nazorgers. Zij zullen de mensen opvangen, die ge hoor gevend aan Grahams uitnodi ging, besluiten definitief Christus te gaan volgen. In déze stichting hebben zitting re presentanten van vele dominaties, baptisten, vrij evangelischen, Leger des Heils-mensen, vertegenwoordi gers van de vergadering van gelovi gen en enkele zogenaamde „vrije kringen". In 1954 en 1955 hield Billy Graham massa - samenkomsten in respectie velijk het Olympisch- en het Feye- noord Stadion in ons land. Werkgroep opsporing per tv ingesteld DEN HAAG Minister Polak van Justitie heeft ingesteld een Werk groep Opsporingsberichtgeving per televisie. Het is de bedoeling dat deze werkgroep de minister adviseert over de behoefte aan en de wenselijkheid van tv-uitzendingen voor opspo ringsdoeleinden. Cliff Barrows is de vaste zangleider van het Billy Graham- team. UTRECHT De Utrechtse inter kerkelijke stichting voor verant woorde gezinsvorming heeft er in een brief aan de Utrechtse gemeenteraad op aangedrongen buitenautomaten voor voorbehoedmiddelen toe te staan. De gemeenteraad moet binnen kort de regels opstellen voor de vrije re verkoop van voorbehoedmidde len, zoals die landelijk wordt inge voerd. Men zou kunnen denken, aldus de stichting, dat buitenautomaten bij dragen tot het wegnemen van rem men op ongewenst geslachtsverkeer. Uit onderzoeken is evenwel gebleken, dat de beschikbaarheid van middelen een geringe rol speelt. Het gaat er meer om dat ongewenste zwan gerschap wordt voorkomen. Tot slot spreekt de stichting als haar overtuiging uit, dat verbetering van de sexuele moraal niet te berei ken is met het onbereikbaar maken van middelen. De nadelen van terug houdendheid zijn volgens haar groter dan de voordelen. (Van onze kerkredactie) GENÈVE De gesprekken over een eventueel lidmaatschap van de Rooms- Katholieke Kerk in de We- reldraad van Kerken zijn begonnen. In Genève is bekendgemaakt dat begin december in Rome de eerste vergadering heeft plaatsgehad van de commissie, die de theologische, pastorale en organisatorische vragen moet bestuderen, die voort zouden vloeien uit toetreding van de Rooms- Katholieke Kerk. Deze commissie komt mei 1970 weer bijeen. Dan zal een interim-rapport worden opge steld voor de gemeenschappelijke werkgroep van de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk. De commissie, die nu in Rome ver gaderd heeft, bestaat uit zes perso- Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben; 1. pookijzer, 2. heks, 3. verhinde ring. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 4. panacee, 5. adelaar. 6. onderin. 7. rakende. Verticaal: 1: kardinaal, 2. Pallieter. 3. gegadigde. MOSKOU Amerika, Frank rijk en Engeland hebben giste ren de Sowjetunie voorgesteld binnenkort met hen besprekin gen te beginnen over de verbete ring van de toestand in en om Berlijn, waaronder de kwestie van de vrije toegang tot deze stad. Het voorstel is vervat in een aide memoire dat de ambassadeurs van de westelijke drie namens hun regerin gen aan Rusland hebben overhan digd. Het moet gezien worden als een antwoord op de Russische reactie van 12 september op de stappen die de westelijke drie hebben genomen ter verbetering van de toestand in en om Berlijn en de verhouding van de twee Duitslanden. Van westelijke diplomatieke zijde is meegedeeld dat de VS. Frankrijk en Engeland besprekingen hebben voorgesteld op „werkniveau", in een plaats en op een datum die nader overeengekomen moeten worden. Het voorstel is ook een aanvulling op de pogingen van West-Duitsland Het weer in Europa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam onbew. -6 0 Brussel geh.bew. -4 0 Frankfort geh.bew. -5 1 Genève onbew -4 3 Innsbruck sneeuw -3 e Kopenhagen Locarno onbew. -5 0 Londen sneeuw 0 Luxemburg geh.bew. -4 0 Madrid mist -0 0 Majorca onbew. 7 0 München sneeuw -1 4 Nice onbew 5 0 Parijs geh.bew. 0 0.1 Rome onbew. -2 2 Wenen geh.bew. -1 0.1 Zürich geh.bew. 1 om tot betere betrekkingen met de Sowjetunie en de andere Warschau- pact-landen te komen. Van welingelichte zijde in Bonn is meegedeeld dat de „grote drie" wil len dat de Russen met hen samen gaan streven naar beperking van de kans op een crisis om Berlijn. West-Duitsland heeft inmiddels la ten weten dat het achter het voorstel van de grote drie staat. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei, dat concrete stappen ter verbetering van de toestand in Ber lijn een belangrijke bijdrage zullen vormen voor de vrede en veiligheid in Europa. GRONINGEN Gereformeerde studenten in Groningen hebben er in een resolutie bij de gereformeerde synode op aangedrongen, maatrege len te nemen die nodig zijn, om elk jaar minstens twaalf leidende figuren uit met name de christenen uit de derde wereld uit te nodigen, naar ons land te komen. De bedoeling is, dat zij per provin cie tot intensief contact komen met bréde lagen van de Gereformeer de Kerken, om hen te helpen tot in zicht en inkeer te komen en de herstructurering van de samenleving ter hand te nemen. De studenten vinden, dat drijfveren en doeleinden van de westerse beschaving zozeer beheerst worden door zonden als winzucht, materia lisme, machtsstreven, genot en consumptiedwang, dat gesproken moet worden van een onderontwik keldheid van de rijke landen in dit opzicht. NED. HERV. KERK Beroepen te Assen (wjjkgem. Rozen burg - vac. W. C. Verstoep): H. Ja- gersma, leeraar godsd. onderw. a. h. christ. lyceum te Arnhem. GEREF. KERKEN Beroepen te Meeuwen (N.B.): kand. drs. P. H. L. Lo te Wormerveer. Aangenomen naar Hoogezand-Sappe- meer: H. H. Binnema te Wanswerd. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (V.S.): P. Honkoop te Kampen. nen. De Wereldraad is vertegenwoor digd door de anglicaanse geestelijke David Paton, de hervormde theoloog en directeur van Faith and Order dr. Lukas Vischer en de Grieks-ortho doxe leider van het oecumenisch in stituut te Bossey prof. Nikos A. Nis- siotis. De drie rooms- katholieken zijn pater John Long, Dom Emma nuel Lanne en pater Bernard Law. PSP tegen monument koningin Wilhelmina (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PSP is tegen Öe oprichting van een monument (in Den Haag) ter nagedachtenis van wijlen koningin Wilhelmina. De heer H. Gortzak van deze partij maakte gisteren in de Tweede Kamer be zwaar tegen de betreffende begro tingspost, hoewel hij opmerkte respect te hebben voor de figuur van deze vorstin. Cliff Richard zal op de Bill<n Grahammeeting zingen. BOSTON (VS) De Amerikaa socioloog dr. John Kosa gelooft n menhangen te hebben opgespot? tussen de vakinteresse van Amw el kaanse medische studenten cn hi kerkelijke gezindte. Hij ondervroeg 2630 studenten acht verschillende universiteiten. B resultaat: de meeste rooms-kathol» 1 ke studenten willen chirurg terwijl de protestanten meer voeli n voor een praktijk als huisarts. v Joodse studenten hebben voorsJ w h teresse voor een plaats als infemirt Voor een wetenschappelijke loo^na L vond Kosa de meeste belangstethqL, onder onkerkelijke studenten. Tg Bij de rooms-katholieke medisd studenten viel het Kosa op, dat i tegen een al te vergaande opsplitst van de medische studie in stea w nauwere specialismen zijn. Zij hel n ben de sterkste drang naar een un versele opleiding, omdat zij daarin beste bescherming zien tegen fouii De joodse studenten tonen duid f lijker dan de andere groepen i 01 wens naar een goed inkomen, mas schappelijk aanzien en persoonlij! contacten met him toekom»! ge patiënten. (Van onze correspondent) AMERSFOORT In Amers foort is dinsdagavond de St. Jo riskerk na een langdurige en kostbare restauratie door de ar chitect ir. W. Snieder uit Am sterdam overgedragen aan de centrale kerkeraad van de her vormde kerk. De restauratie van Amersfoorts grootste historische monument heeft elf jaar ge duurd en ruim vier miljoen gul den gekost. Van de oorspronkelijke kerk. die in het gegin van de 13e eeuw werd ge bouwd, is niet veel meer over dan alleen een deel van de Romaanse toren waaromheen in later eeuwen de kerk is gebouwd. Vele verbouwingen en uitbreidin gen aagepast aan de door de eeuwen heen sterk wisselende religieuze be hoeften, hebben de historici de weg Di DEN HAAG In het pakket aanbiedingen van de „Premie van de maand-club" van Albert Heijn is nu ook het scala van mogelijkheden tot vakantie-hou den op een van de acht terrei nen van de Stichting recreatie centra van de Hervormde Kerk opgenomen. Een en ander komt neer op de mogelijkheid, tot 1 oktober 1970 een korting van tien procent te krijgen op de tarieven van de stichting voor bung&lowhuur in het algemeen en van twintig procent bij het afhuren van een bungalow voor een weekend (met uitzondering van het terrein van „Het Grote Bos" in Doorn). Waarom is de hervormde stichting tot deze stap overgegaan? Algemeen directeur G. Baay: De Stichting re creatiecentra, die geen winst beoogt, maar die in de vorm van een bedrijf bijdragen wil leveren voor het recrea tiepakket, heeft ook publiciteit nodig en heeft die nu mede hier gekregen. Met de stichting wil de Hervormde Kerk een positieve bijdrage leveren aan de vakantiemogelijkheden van tal van mensen. Het werk heeft zich steeds meer uitgebreid. Vorig jaar werden ruim een miljoen overnach tingen geboekt. Zeker zestig procent van de forensen komt een volgend jaar terug. Voor de overige veertig procent is het voortdurend nodig het aanbod onder de aandacht van een nieuw publiek te brengen. De stichting doet dat onder meer jaarlijks met de ruim verspreide eigen recreatiekrant en heeft ook stands op tentoonstellingen. Voor het komende seizoen is daar de landelijk zeer verbreide aanbieding via de PMC- club bijgekomen. Het is nog te vroeg om verregaan de conclusies te trekken, maar de eerste reacties zijn gunstig aldus de heer Baay. naar de bouwkundige oorsprong vl de kerk vrijwel bijster doen gerala^" V eranderingen „De St. Joriskerk vertoont spon n van zeker drie veranderingen die b n karakter en de bouwkundige op: jj van de kerk ingrijpend hebben s M wijzigd. Bij de restauratie hebben' op enkele stukken muur 45 kalklag! et aangetroffen, die er zijn aangebrac par na de overdracht van de kerk aan i itte calvinisten in de tweede helft van ent zeventiende eeuw", aldus ir. SnieA Bij het herstel van de wanden gewelven zijn verschillende fragrne ten van schilderingen tevoorschi Di gekomen. „Bij de restauratie zijn ervan uitgegaan dat het reformat! om rische karakter van de kerk behff vei den moest blijven, dat wil zeggen k ara typisch dwars gebruik van de ke i g Littekens van vorige bouwfas In hebben we bewust zichtbaar gehl t n den of gemaakt. Ook historiid fragmenten die misschien wat i der mooi zijn, hebben we zoveel n iv gelijk bewaard, terwijl we zelf entert! ie nieuwe versieringen hebben i gebracht". Vernielingen Tijdens de beeldenstorm is behoö "lijk huisgehouden in de kerk. Ze! vijftig altaren werden omgegod beelden verbrijzeld, schilderijen trapt en kostbaarheden ontvreet! Het puin lag volgens ooggetui* kniediep. Een uit het begin van zestiende eeuw daterend oxaal, i diende ter afscheiding van de ktf en het priesterkoor, bleef gespaafl (pV( maar werd in 1844 toch nog verntë Na de overdracht van de kerk s de reformatorische christenen is k gebouw nog twee jaar door 1 (ufo rooms-katholieken gebruikt 0: inscriptie uit 1672 in de voet van org; doopvont wijst daarop. De restauratie van de kerk is eindelijk mogelijk geworden door* keei gift van een half miljoen van de milie B. M. Pon-Parlevliet Amersfoort. Hun geste is geho* reerd met de aanbrenging van de t meentewapens van hun gebood plaatsen in het gewelf van de kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2