slijterskwaliteit dat proefje! Oorzaak zinken Marpessa blijft nog mysterie SUKRISTOL „Geen cent meer voor Astmafonds" „Overspelig" kind kan gewettigd worden Ziekenhuizen werken samen NIEUW BURGERLIJK WETBOEK: Kamer neemt met grote meerderheid motie plan voor bejaardenhulp aan Plan-Mansholt een veel te dure operatie Bemanning teruggekeerd Voorraad goud en deviezen gedaald Nuijens wilde niet beledigen BELEID DIRECTEUR GELAAKT Nieuw pand Actie tien partijen Burgers meer bij politiek betrekken Engeland tegen uitstoting Athene uit de NAVO TIJDROVEND HOOFD TOESTEMMING heus... uw slijter heeft de juiste keus! Uitkopen van boer vergt 90.0(10 13 WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 (Tan onze scheepvaartredacteur) SCHIPHOL De oorzaak van de explosie aan boord van de Nederlandse mammoettanker Marpessa (vorige week vrijdag 100 mijl nnw van Dakar) zal vrij wel zeker nooit kunnen worden opgelost. Gezagvoerder E. J. Stapper (48) en zijn bemannings leden hebben zelf geen vermoe den wat het geweest kan zijn en een onderzoek is onmogelijk omdat de olie-gigant in water van twee kilometer diepte is ge zonken. Dinsdagavond zijn de 40 beman ningsleden en twee echtgenotes van officieren op Schiphol gearriveerd. Onder hen waren veiligheids-instruk- teur J. E. Dekker en tweede stuur man J. M. Huygens, die resp. een gebroken arm en brandwonden had den opgelopen. Direkteur D. Rooden- burg van Shell Tankers heeft hen De bemanning van de gezonken Marpessa arriveerde gisteravond op 'Schiphol, nog „vol" van het avon tuur dat zij maandag voor de kust van Dakar beleefde. Kapitein E. J. Stapper werd hartelijk begroet door zijn vrouw, zoals de foto laat zien. Weekstaat l\ed. Bank AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt dat er nog een verdere terugvloeiing van bankbiljetten heeft plaatsgehad, na de ultimo-opvragingen. Het betrof nu een bedrag van ƒ76 min, waar door de chartale circulatie daalde tot ƒ8821 min. Uitkeringen aan de gemeenten heeft het rijk ƒ358 piln gekost. Daar door daalde het saldo van de schat kist tot ƒ359 min. De goud- en devie zenvoorraad onderging een daling. Door dollartransacties, met ƒ149 min tot ƒ7693 min, waarvan aan goud ƒ6197 min, tegen vorige week aan goud ƒ6164 min. .De banken hebben van hun verbe terde positie gebruik gemaakt om voor ƒ98 min aan dure voorschotten af te lossen, waardoor deze rekening afnam tot 660 min. Het saldo van de banken bij de centrale bank ging met 156 vooruit tot 457 min. In verband met terugbetalingen in guldens aan het internationale mone taire fonds ontving de staat ƒ20 min van het fonds. t De geldmarkt is onveranderd krap. Geldkringen verwachten voor de ko mende dagen weinig verandering of eerder nog een lichte verdere ver- krapping. Het tarief voor daggeld bleef ongewijzigd op 6 3/4 pet. 15/12 8/12 (in duizenden guldens) Activa: goud 6.197.301 6.1S5.780 Vorderingen in goud enz Buitenl. betaalmiddelen Guldensvord. op buitenl. Papier in disconto Papier door bank gek. Voorsch. en beleningen Nederlandse munten Passiva: Bankbiljetten 'Rijks schatkist Banken in Nederland Andere Ingezetenen Banken in buitenland Andere niet-ingezetenen Saldi buitenl. geld ü.uaz Totaal goud en deviezen 7.692.728 Waarvan convertibel 1.563.053 Dekking percentage 79,51 2Ó86 8.821.229 52.873 49.115 13.059 145 4.512 417.306 1.075.729 758.235 20.736 8.897.626 716.545 301.031 44.174 123.253 11 248 6.038 7.841.473 1.813.240 78,97 Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. begroet en zijn waardering uitgespro ken voor de moed die de opvaren den hebben betoond bij pogingen om het schip te behouden. Kapitein Stapper uiterlijk wei nig onder de indruk van de twijfel achtige primeur gezagvoerder te zijn geweest van het grootste schip dat ooit is gezonken vertelde dat men reeds drie uur bezig was met het spuiten van water in een tank waar vuile ballast in zat, toen de explosie ontstond. De explosie had alle leidingen voor de pompkamer weggeslagen, zodat men aan dek geen bluswater had. Dat moest helemaal uit de machine kamer komen. Tegen half elf 's avonds was het vuur bedwongen, maar toen bleek dat het water in de tank en de pompkamer sneller steeg dan de pompen konden verwerken. Volgens de gezagvoerder moet er een lek in de bodem van de pompka mer zijn ontstaan, waarna het water van het ene compartiment naar het andere stroomde, omdat de schotten wellicht toch gescheurd waren bij de ontploffing. Kapitein Stapper: „Ik dacht dat zo'n schip nooit zou kunnen zinken, vooral niet toen het voorschip zo lang boven water bleef". Hij was za terdags reeds aan boord van de te hulp gekomen Shell-tanker Serenia gestapt, maar later met marconist A. de Jager toch weer teruggekeerd. Zondagavond tegen half acht ech ter begon de Marpessa toch steeds dieper te zinken en het was toen onverantwoordelijk nog langer aan boord te blijven. Om half een 's nachts was er nog één grote knal en binnen een minuut was het schip on der water (er stond een flinke dei ning) verdwenen. Elf in het Gooi (Van onze correspondent) HILVERSUM Elf ziekenhuizen in het Gooi en omgeving hebben besloten tot een nauwe samenwer king en hebben daartoe een stichting samenwerkende Gooise ziekenhuizen opgericht. De stichting acht het met het oog op de groei en de samenstelling van de bevolking in het Gooi van groot belang om te komen tot een ordening van de verzorging met zieken huisdiensten, waarbij rekening dient te worden gehouden met de ontwik keling der medische mogelijkheden en de problemen van organisato rische en in het bijzonder van perso nele en economische aard. De stichting zal op korte termijn een algemeen beleidsplan opstellen voor de voorzieningen met de zieken huisdiensten. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer leden Nuijens en Koekoek (beiden BP) hebben aan voorzitter Van Thiel meegedeeld dat de opmerkingen, ge maakt tijdens de begrotingsbehande ling van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, niet beledi gend waren bedoeld. Tijdens het debat van vorige week donderdag hadden de boerenafge- vaardigden minister Klompé verwe ten haar eed, afgelegd in haar ambtsaanvaarding niet na te komen. Eveneens hadden de heren Nuijens en Koekoek een onderscheid gemaakt tussen kamerleden, die de eed en an deren, die de belofte afleggen bij hun intrede in de Tweede Kamer. De wel-eed-afleggende kamerleden noemde de heer Nuijens toen „christenen"; de kamerleden, die dat niet deden „heidenen". Voorzitter Van Thiel heeft de ver klaring van de leden van de Boeren partij in de Handelingen laten opne men. Deze luchtopname laat zien hoe de reuzentanker Marpessa maandag voor de kust bij Dakar in de golven verdween: de laatste ogenblikken van het grootste schip dat ooit verging (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes leden van het landelijk bestuur van de vereniging tot steun aan het Ne derlands Astma Fonds zijn af getreden, omdat zij het oneens zijn met de besteding van het geld, dat ieder jaar met collec ten voor de Astmabestrijding bij een gebracht wordt. Dit heeft er toe geleid, dat de be groting van de vereniging in een al gemene ledenvergadering verworpen is en er een motie aangenomen werd, waarin gezegd wordt dat geen geld aan het Nederlands Astma Fonds zal worden afgedragen zolang niet dui delijk is, dat dit geld ten goede komt aan astma-patiënten. De vereniging brengt de laatste ja ren ongeveer zes ton bijeen voor de astmabestrijding, hetgeen een „aan zienlijk deel" uitmaakt van het to taal budget van het fonds. De overige gelden, waarover het fonds kan beschikken, zijn subsidies. De aftredende bestuursleden mr. J. L. Janssen van Raay en dr. H. van Geuns uit Rotterdam, vice-voorzitter mr. J. Cramer, penningmeester H. Vogel en voorts dr. Hallo en de schoolarts Nagel hebben de indruk dat vijftig procent van het beschik bare geld door de stichting besteed wordt aan het bureauapparaat en een nieuw pand voor dit bureau, hetgeen een miljoenenproject wordt genoemd. Het algemeen gevoel van onbeha gen in het bestuur heeft er in okto ber toe geleid, dat voorzitter mr. Janssen van Raay in een brief aan de afdelingsbesturen, het landelijk bestuur, het stichtingsbestuur van het astmafonds en de medische ad viesraad uiteenzette, waarom hij niet langer de verantwoordelijkheid voor de afdracht van collectegelden wilde dragen. In de brief wordt geprotesteerd tegen de handhaving van directeur mr. A. Katan uit Utrecht, die niet alleen ongeschikt zou zijn als direc teur, maar ook verantwoordelijk is voor „een schandalige verspilling van geld, dat met pijn en moeite bij een gebracht is voor superbureau- cratisering en nieuwbouw". Voorts (Van een onzer redacteuren) ER WAREN ER, die twijfelden of er wel ooit een nieuw Burgerlijk Wetboek zou komen. Maar op 1 januari wordt dan eindelijk het eerste deel („boek" geheten) door een nieuw ver vangen, mijlpaal aan een weg waarop 23 jaar geleden de eer ste schrede werd gezet. Het nieuwe boek regelt personen- en familierecht. Het bevat 425 arti kelen en beslaat 126 bladzijden in de editie van Schuurman en Jor- dens, tegen 554 artikelen op 169 bladzijden in het oude boek, dat van 1838 dateert. De bedoeling is dat het huidige Burgerlijk Wetboek (vier boeken) en het Wetboek van Koophandel (twee boeken) worden samengevat in een negen boeken tellend nieuw Burger lijk Wetboek. Drie delen zijn inmid dels door de Kamers behandeld en hébben het Staatsblad bereikt; de datum van invoering van boek 2 (rechtspersonen) en boek 4 (erfrecht) is echter nog niet bekend. Voor de invoering van boek 2 is dit zittingsjaar een wetsontwerp te (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid van stemmen de motie van mejuffrouw J. van Leeuwen (a.r.) aangenomen, waarin de regering wordt ge vraagd te komen met een natio naal plan voor de bejaarden hulp. Tegen de motie stemden alleen de fracties van de Boeren partij en de heer P. Jongeling van het GPV- De begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk nam de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan met de aantekening, dat de SGP, GPV en de twee Boeren partijen tegen de subsidiëring van de bureaus voor levens en gezinsvragen stemden. De motie van de KVP-afgevaardig- de Kleisterlee kwam met 6048 stem men over de streep. In deze motie wordt gevraagd bij de concretisering van het jeugdwerk ernstig rekening te houden met inspraak van het par ticulier initiatief. De Kamer verwierp de motie-Vis ser (D'fi6). waarin de regering werd gevraagd 1 juni van het volgend jaar te komen met nota's over de regio nale en educatieve omroep. Voor deze motie stemden de oppositiepartijen alsmede dr. H, A. Schuring van de CHU. De Kamer nam een amende ment aan, waardoor voor 1971 op de begroting een reële post komt voor de subsidiëring van overdekte zwem baden in iftstructiebaden. zou de heer Katan een slecht perso neelsbeleid gevoerd hebben, dat ge leid heeft tot een onredelijk groot personeelsverloop. Een andere grief van de bestuurs leden is, dat het stichtingsbestuur een autoritaire en paternalistische inslag vertoont. Dit blijkt onder meer uit het gebrek aan bevoegdhe den van de medische adviesraad, die als college van deskundigen bij de astmabestrijding geen enkele arm slag heeft. De aftredende bestuursleden ach ten het ook adsoluut onjuist, dat de heer Katan optreedt als gedelegeerd commissaris van de landelijke ver eniging. Hem wórdt zelfs de alge mene malaise verweten, waaraan de Astmastichting ten prooi is gevallen. Een verzoek vanuit de vereniging aan de heer Katan om elders een functie te zoeken heeft nooit resul taat gehad. De heer Janssen van Raay heeft ten slotte in zijn brief geëist, dat er een scherpe controle komt op de doelmatigheid van de besteding van de gelden. Aangetoond zou moeten worden dat het geld optimaal be steed wordt. Voorts moet de astma bestrijding gedemocratiseerd wor den en de heer Katan moet als ge delegeerd commissaris van de ver eniging terugtreden. Inmiddels heeft de heer Katan ge reageerd met de opmerking dat de brief van de heer Janssen van Raay van a tot z onjuist is. Hij beraadt zich zelfs over gerechtelijke étappen, omdat hij de brief beledigend vindt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op initiatief van D'66 zullen acht politieke partyen een actie steunen, die wordt gevoerd door het Centrum Vorming Democratisch Burgerschap om de burgers dichter by de politiek te brengen. Behalve door D'66 wordt de actie gevoerd door alle partijen. Alleen de Boerenpartijen en de CPN hebben niet op het voorstel gereageerd. Het initia tief wordt zonder enig politiek oog merk gevoerd. Mr. H. A. F. M. O. Van Mierlo, fractievoorzitter van D'66 in de Twee de Kamer, zei eigenlijk niet zo geluk kig te zijn dat is uitgelekt, dat het een initiatief is van zijn partij. Enkele weken geleden heeft het hoofdbestuur van D'66 een brief ge schreven aan de andere politieke par tijen. waarin zij zegt dat iedere partij het gebrek aan belangstelling voor de politiek ter harte moet gaan. Geen stunt Volgens de heer Van Mierlo zal het bekend worden dat het initiatief af komstig is van D'66 niet door andere partijen uitgelegd worden als een po litieke stunt. Commentaar van de ARP: Er is in derdaad een brief gekomen van D'66. Er is ook al een oriënterend gesprek geweest, wat echter een vryblyvend karakter had. Er zyn nog geen resul taten uit de bus gekomen. Het gesprek moet nog worden voortgezet. Natuur lek is ieder initiatief, dat de kiezers dichter by de politiek brengt welkom. LONDEN De Britse regering is tegen eventuele pogingen om Grie kenland uit de NAVO te zetten. Een dergelijke maatregel zou de veiligheid van de zuidoostflank van de NAVO verminderen, waardoor in een veel groter gebied dan Grieken land de democratie gevaar zou lopen, zo zei onder - minister van buiten landse zaken. George Thomson, in het Lagerhuis. Thomson zei te hopen, dat Griekenland spoedig naar de de mocratie zal terugkeren en zo zijn zetel in de Raad van Europa weer zal innemen verwachten. Nummer 4 moet wach ten-op de vaststelling van de overi ge boeken, waarvan de tekst of bij de Kamer in behandeling is of zelfs dat stadium nog niet heeft bereikt. Minister Samkalden zei in 1965 in de Kamer, dat het gehele nieuwe BW wel in 1970-1971 van kracht zou kunnen worden. Het is nu duidelijk dat daar nog wel wat jaartjes bijko men. Maar, zei de minister toen al, „de tijdrovende procedure zou niet zonder schade aan de kwaliteit van het nieuwe wetboek in belangrijke mate kunnen worden versneld." Een onderdeel van boek I is zelfs bij invoering al verouderd. Het be vat namelijk ook het echtschei dingsrecht, en dat is op de helling, waarbij i.m. de beruchte „grote leu gen" tot het verleden moet gaan be horen. Het oude BW is trouwens in de loop der jaren ook al een kleine honderd maal gewijzigd. Geen won der dat het wetboek, dat in feite het burgerlijk recht van de negentiende, ja van de achttiende eeuw codifi ceert, allang verouderd is. De titanenarbeid aan een algehele vernieuwing begon op 25 april 1947, toen wijlen prof. mr. E. M. Meijers opdracht kreeg, een nieuwe tekst te ontwerpen. Sindsdien hebben andere rechtsgeleerden als wijlen prof. mr. J. Drion er jarenlange arbeid aan gespendeerd. Het eerste nieuwe boek werd in 1958 vastgesteld, zij het dat de datum van invoering openbleef. In 1956 kwam daartoe een wetsontwerp bij de Kamer, dat tevens weer vele wijzigingen van de tekst bevatte. De misschien wel belangrijkste wijzigingen in het echtschei dingsrecht moeten dus nog ko men. Wat verandert, er op 1 januari dan wel? Artikel 159, luidende „De man is het hoofd van de echtvereni ging", verdwijnt. Welke gedachten men hierbij ook hebben zal, veel juridische consequenties zijn er niet (meer) aan verbonden. In de praktijk komen de voor naamste wetswijzigingen op de vol gende punten neer: Erkenning (en wettiging) van ook meerderjarige in het huidige Burgerlijk Wetboek bestempeld als „overspelige" kinderen, is na 1 janu ari in vele gevallen mogelijk. Om dat te bereiken is de moge lijkheid ingevoerd, dat een vrouw voor de ambtenaar van de burger lijke stand van een binnen 306 da gen na de ontbinding van haar hu welijk geboren kindgkan verklaren dat het niet van haar laatste echtge noot is. Voorwaarde is dat tegelijk ertijd een andere man dit kind er kent. De ontkenning door de moeder en de erkenning door een andere man zijn slechts geldig als de moeder en de erkenner zijn gehuwd of binnen een jaar na de geboorte van het kind trouwen. De wachttijd vervalt voor de gescheiden vrouw, die opnieuw wil trouwen. Voor de weduwe blijft in dit geval nog een wachttijd ook treurjaar genoemd van 306 dagen gelden, behoudens bijzondere omstandigheden. Ingetrokken wordt het veifood voor iemand die bij rechterlijk von nis van overspel overtuigd is om met de medeplichtige aan dat overspel te trouwen. Meerderjarigen hebben na 1 ja nuari geen toestemming van hun ouders meer nodig om te trouwen. Minderjarigen die onder voogdy staan, hebben hiervoor behalve de toestemming van de voogd voortaan ook die van de toeziend voogd no dig. Ten slotte: men kan voortaan kiezen in welke gemeente men wil trouwen. Het verzoek moet bij het aantekenen worden gedaan. Het spreekt vanzelf dat de ge meentelijke bevolkingsbureaus be reid zijn. de nodige inlichtingen te verschaffen. De Nederlandse vereni ging van ambtenaren van de bur gerlijke stand heeft dan ook dezer dagen het initiatief genomen, de be langrijkste veranderingen onder de aandacht van de publiciteit te bren gen. BRUSSEL Minister Lardi- nois (landbouw) heeft gisteren in Brussel gszegd dat plannen van dr. Mansholt voor een groot scheepse campagne om oudere boeren in de EEG uit te kopen en te pensioneren een veel te dure operatie zou zijn. Per geval zou dit zeker 90.000 gulden vergen. Minister Lardinois zei dit naar aanleiding van discussies in de Euro pese ministerraad over mogelijkhe den een einde te maken aan de grote overschotprodukties in bepaalde landbouwsectoren. Zoals bekend voorzien de plannen van Mansholt in het kader van een algemene sanering van de EEG-land- bouw In pensionering van 1.6 miljoen boeren. Als hij er in slaagt er zelfs meer dan een miljoen bereid te vin den zou dit het enorme bedrag van 90 miljard gulden vergen. Voorlichting Het afvloeien van overtollige boe ren uit de landbouw van de ge meenschap moest volgens hem eerder worden nagestreefd door goede voor lichting van jongere boeren, herscho ling en goede regionale ontwikkeling met industrialisatie. De discussies in de Europese mi nisterraad van maandag en dinsdag, waaraan is deelgenomen door mi nisters en staatssecretarissen van buitenlandse zaken, financiën en landbouw zijn de inleiding geweest voor een marathonvergadering die vrijdagochtend gaat beginnen en die wellicht tot zondag zal duren. Er moet een compromis uit de bus komen inzake de definitieve finan ciële reoelin-" voor de EEG-land- bouwoolitiek. het opbrengen van de kosten ervan en de Europese parle mentaire controle. Ontwapening '"TEVERGEEFS hebben de Verenigde Naties een beroep gedaan op Amerika en Rusland, bij wijze van dringende voorlopige maatregel het eens te worden over een afzien van kernproeven. Het afzien van deze proeven alleen die boven de grond zijn sinds 1963 verboden kan samenvallen met het begin van de besprekingen, welke re sulteren uit het voorbereidende Ame rikaansRussische gesprek te Hel sinki. Zelfs als alle proeven gestaakt zouden worden, zou de wereld niet verlost zijn van de dreiging, dat onverhoeds een oorlog met kernwapens uitbreekt. Aan beide zijden heeft men ontzag wekkende voorraden opgestapeld. Bovendien kan de produktie voort gaan. Een stopzetting zou dus op zijn minst ook moeten gelden voor vergro ting van de voorraden en voor ver vaardiging van projectielen waarmee de kernwapens „afgeleverd" moeten worden. Rusland wil echter niet meewerken, omdat het er nog steeds van moet uit gaan dat het ook in dit opzicht een achterstand heeft op Amerika an dersluidende verklaringen van Ame rikaanse militaire kringen ten spijt. Het heeft nog een andere reden om niet mee te doen. Communistisch Chi na is niet van plan zyn kernproeven onder welke omstandigheden ook stop te zetten. Ook Frankrijk trekt zich niets aan van het akkoord van 1963. Ook bij de Amerikanen heerst achter docht. Het is begrijpelijk, dat z(j er weinig voor voelen met een stopzet ting in te stemmen, als niet de moge lijkheid wordt geopend van controle op naleving. Niettemin zou het voor beide landen zeker niet bezwaarlijk zyn geweest op het verzoek van de VN in te gaan, omdat het hier een „dringende voor lopige maatregel" betreft, zonodig van beperkte duur. Nü verschuilen beide wereldmachten zich achter hun voorbereidende be sprekingen te Helsinki over beper king van strategische wapens, waar zelfs het opstellen van de agendapun ten nog grote moeilijkheden oplevert. Als zelfs een voorlopig verbod op kernproeven niet te verwezenlijken valt. hoe moeilijk moet het dan zyn definitieve stappen te nemen met be trekking tot. beperking van de bewa peningswedloop en controle daarop. DEN HAAG Het socialistische Kamerlid La ban wil van staatssecre taris Grosheide weten, waarom de di recties van mavo-scholen verplicht worden tot het indienen van een tot in de kleinste details gespecificeerde opgave van hun inventarissen. Daar toe moet een ennuêteformulier met 68 inlegvellen in viervoud, samen 1,3 kilogram wegend, worden ingevuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13