december- voordeel Geef ambtenaren recht van staken Voor mij hoeft al die flauwekul niet langer D. W. met Ormel gaat pensioen Geen moeite meer met afkortingen De Keizer wankelde Zes doden bij testwedstrijd JOOP BRAND NAAR DWS 3dagen gratis reizen Jan Janssen met De Wit Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Den Bosch 2-2 tegen Chorzow ROGERHUNT NAAR BOLTON Keeper Excelsior '31 werd voor vijf wedstrijden geschorst I''st van wensen voor Beernink Debruyn bij FSC ontslagen Leo Duyndam na provocerende daad: Marokko moet Fifa verklaring leveren Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? ACTIEF OP VEEL GEBIEDEN Cuzzic naar Feijenoord? 11 WOENSDAG 17 DECEMBER 196? In Zesdaagse AMSTERDAM Kurt Vyth kon uit ervaring spreken. Hy had een onderhoud met Charles Ruys, die van 26 februari tot en met 3 maart in de nieuwe Martinisporthal in Groningen een zesdaagse organiseert. Ruys had verteld met tien koppels te willen vertrekken en daarentegen had de heer Vyth hem gewaarschuwd. ^Als je even pech hebt en er een paar renners naar huis moeten is je veld te klein geworden". Op dat mo ment tuimelden op Vyth's fietsovaal vier coureurs over elkaar en dreigde het zeker in financieel opzicht zeer gesaagde evenement voortijdig be slist te worden. Want een der „brokkenpiloten" was Peter Post, die er bovendien het ergst aan toe scheen te zijn. Maar het liep allemaal goed af. Post, die schaafwonden over het gehele li chaam opliep, is een keiharde in zijn vak. „Dat is nou het leven van een liesdaagsecoureur" zei hij met een grauwe glimlach rond de van pijn vertrokken kaken. „Die neutralisa- ui tie van twee en een half uur duurde me veel te lang, het liefst was ik mi|meteen weer opgestapt. Maar dat kon beslist niet, want toen ik na die val rko^ overeind wilde komen zag alles zwart voor mijn ogen". nrmiffinne Wanneer Post, die later in de nacht weer een grandioze derniekocrs reed, niet in het veld was terugge keerd hadden vanavond zonder twij fel de Duitser Bugdahl en Kemper als winnaar van de vierde na-oor- logse Zesdaagse gehuldigd moeten worden. Zij en de formatie Post-De Loof steken namelijk met kop en schou ders boven de andere koppels uit. De finale wordt een aangelegenheid tussen Post-De Loof en Bugdahl- Kemper, waarbij ook de ingewijden er nog niet helemaal zeker van zijn, dat uit deze strijd per se de Neder lands-Belgische formatie als winnaar te voorschijn moet komen. Kurt Vyth kon uit ervaring spre ken omdat na het duo Duyndam- Eugen gisteren na een vechtpartij met de Duitser Wolfgang Schulze ook Rini Wagtmans van het toneel ver dween en tegen middernacht René Pijnen op doktersadvies werd „ge neutraliseerd". De Brabander had erg veel last van een peesverrekking en kon nauwelijks meer lopen, laat staan fietsen. AMSTERDAM Niet Gerben Karstens, maar de Zaankanter Piet de Wit, die 24 december in het huwe lijk treedt, zal van 8 tol en met 14 anuari aan de zijde van Jan Jansen In de zesdaagse van Bremen ryden. Piet de Wit was al gecontracteerd voor dit spektakel, maar zijn partner was nog niet bekendgemaakt. Nu Duyndam heeft gezegd voorlopig niet zesdaagsen te willen rijden (er is overigens sprake van een trio Wagt mans Pijnen Duyndam voor de Antwerpse zesdaagse) en Jansen dus alleen kwam te staan, besloot men Piet de Wit aan de oud-tourwinnaar te koppelen. Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het stationl voordelig uit met NS CALCUTTA Zes personen von- °en de dood en minstens vijftig ffiensen raakten gewond toen een o*ssa van 20.000 crisketfans gisteren Calcutta, waar de vierde test- wedstrijd India Australië werd ge houden, de kaartjcslokctten bestorm oe. Gedurende de nachtelijke uren, voorafgaande aan de wedstrijd, had een nog groeiende menigte ge armd in de omtrek van het speel- veld op „Eden Gardens". De politie jjtoest traangas en slagwapens ge bruiken om de krijsende horde uit- een te slaan en de mensen, die be wusteloos waren geraakt te hulp te Voor zes mensen was geen ^uding meer mogelijk. De run op kaartjes bereikte een £®Stepunt omdat India de derde ^wedstrijd in winst had omgezet V1 nu moest proberen ook in de vier de ontmoeting de Australiërs van acn af te houden. Australië liet ech- 'er geen twijfel over het klasse- ®rschil bestaan en versloeg de In- aiers met maar liefst tien wickets. René Pijnen ontspringt de dans. Peter PostJiri Daler, Sigi Renz en Lijn Loevesijn hebben het er bij neergelegd. Peter Post tracht overeind te komen na een valpartij. Met de hand het hoofd beschermend valt hij andermaal. DEN BOSCH Ruch Chorzow, dat na de ontmoetingen tegen Ajax voor het tornooi om de runners up cup een trip door Nederland maakte, heeft gisteren de laatste van een serie van vier wedstrijden tegen FC DenBosch gelijksgespecld: 22 (11). Voor 2500 toeschouwers, die ondanks de temperatuur van zeven graden on der nul de tribunes van het stadion De Vliert bezetten, scoorden Faber en Wyrosek voor Ruch. Hoefs had Den Bosch in de eerste minuut de leiding gegeven, De Ridder zorgde voor de gelijkmaker. AMSTERDAM Met ingang van vandaag wordt DWS getraind door Joop Brand, de tweede trainer van Go Ahead. Tussen DWS en Go Ahead en de huidige trainer van DWS, Lesly Talbot, is daarover volledige over eenstemming bereikt. Het DWS-bestuur heeft verder de heer Jack van Zanten, lid van de ledenraad van DWS, bereid gevon den de reorganisatie van het techni sche apparaat van DWS in samen werking met trainer Brand ter hand fe nemen. LIVERPOOL De 34-voudige En gelse international Roger Hunt van Liverpool die ook deel uitmaakte van het elftal dat in 1966 wereldkampioen werd. heeft gisteren een contract ge tekend bij de tweede divisieclub Bol ton Wanderers. Het transferbedrag was ongeveer 30.000 pond (ruim 260.000 gulden). Hunt, 31 jaar, had aan het einde van het afgelopen seizoen de Engelse keuzeheer Sir Alf Ramsey verzocht hem niet meer in de selectie op te nemen. Dit seizoen heeft Roger Hunt geen deel meer uitgemaakt van het eerste elftal van Liverpool. RIJSSEN De strafcommissic van de KNVB heeft uitspraak gedaan in zake de op 15 november gestaakte wedstrijd Exeelsior'31 - DOSK in de 2e klas E. De laatste zeven minuten konden niet worden uitgespeeld, om dat er publiek op het speelveld was gekomen. De aanstichter tot de chaos zoekt de KNVB in de Excelsiorkeeper Bruggink die een speler van DOSK zou hebben nagetrapt. Bruggink is geschorst voor vijf wedstrijden. Te gen die straf gaat hijzelf overigens in beroep. Voorts zijn drie supporters van DOSK gestraft, omdat zij de Excelsi- or-keeper aanvielen. De betrokken drie personen mogen een jaar lang niet op het veld van DOSK komen. Een wat zonderlinge straf vindt men zelfs in Kampen, omdat de betrokken supporters bij uitwedstrijden geen strobreed in de weg kan worden ge legd. De 21-score in het voordeel van Excelsior wordt voorlopig als eindstand in de ranglijst verwerkt. Alleen indien deze uitslag aan het eind van dit seizoen van doorslagge vend belang is voor promotie of kampioenschap zullen de betreffende zeven minuten nog worden uitge speeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister mr. H. K. J. Beernink van binnen landse zaken heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van zijn departement door de Tweede Kamer en scale van vra gen en wensen moeten aanhoren. We stippen het volgende aan: Verlaging van het actief kiesrecht tot 18 jaar. (H. Wiegel van de WD) Zodanige wijziging van de kieswet, dat afgesplitste groeperin gen geen eigen bestaan kunnen lei den in de Kamer. (Mejuffrouw mr. E. A. Haars van de CHU) Afschaffing van de bijzondere rechtspositie van ambtenaren zodat ze ook mogen staken (Drs E. Ny- pels van D'66) Waarborgen voor werknemers, dat zij zonder financiële nadelen zich kunnen laten kiezen in gemeente raden etc. (C. Laban van de PvdA) De heer Laban diende over dit laatste punt een motie in, waarin een wettelijke voorziening wordt ge vraagd zodanig dat de werkgevèrs en werknemers financieel schadeloos worden gesteld. In zijn kritisch betoog zei de heer Laban, dat minister Beernink op het terrein van de democratisering hard de lijn trekt. Dat is, zei hij, iets an ders dan de harde lijn. Hij noemde de bewindsman voor de democratise ring van de samenleving een formi dabele remmer. Inspraak Mejuffrouw Haars vroeg vooral aandacht voor het verwezenlijken van meer inspraak op het gemeente lijk bestuur. Vooral voor grotere ge meenten moeten in dit verband re gels worden opgesteld. Voor het landelijk bestuur vroeg mejuffrouw Haars voor een beter contact met de kiezers een uitbrei ding van het aantal Kamerleden. Een andere mogelijkheid is het subsi diëren van de wetenschappelijke bu reaus van dfe politieke partijen. Belangrijk is ook, dat de voor keurstem meer accent krijgt. Dat was ook de wens van de heer Wiegel van de WD. Hij zei: „Wanneer je op de achttiende plaats van de kandidaten lijst van een middelgrote partij staat, heb je zelf niet in de hand of je gekozen wordt. Doet je lijsttrekker het goed, dan kom je ook al zit je de verkiezingsstrijd bij de kachel uit toch wel de Kamer in." De heer Wiegel wilde naast de vrijheid van meningsuiting ook het recht op informatie en de openbaar heid van bestuur grondwettelijk ge garandeerd zien. Geen kiesdrempel De heer F. A. A. M. Fiévez van de KVP herinnerde de minister aan de motie, die de Kamer in 1962 met 102 stemmen voor aannam om het kleine partijen moeilijker te maken in het parlement te komen. Deze motie was ingediend, zo zei de heer Fiévez, door een, de minister het „beste bekende, kamerlid". De woordvoerder van de KVP vroeg of uit de adviesaanvraag aan de Kiesraad moet worden afge leid, dat de regering heeft gekozen voor het districtenstelsel en de kiesdrempel heeft afgewezen. Drs. H. M. Franssen (soc) trok van leer tegen de BVD. Dit instituut blijft voor de PvdA moeilijk te ver teren en een vreemd element in de democratie. Als iemand de aandacht krijgt van de BVD is dat niet zo leuk. Zeker niet, aldus de heer Franssen, wan neer de aandacht ten onrecht is. Om geen schade te ondervinden voor de verdere loopbaan dacht de heer Franssen, dat een verklaring van be trouwbaarheid nuttig zou kunnen zijn. Oud paard Een onderzoek naar een sta kingsrecht van ambtenaren vond wel instemming. Alleen de heer P. Jonge ling (gpv) vond het geen punt van discussie. Ds H. G. Abma (sgp) constateerde een duidelijke tendens naar een twee partijenstelsel. Het is een oud paard, dat van stal wordt gehaald. Het be zwaar tegen dit stelsel is, dat de aar zelende tussengroep, of, zoals ds. Abma zei, de labielen de doorslag geven. Voor een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd was de woordvoerder van de SGP niet en thousiast. GELEEN Het bestuur van de eerste-divisieclub Fortuna Sittardia Combinatie en trainer F. Debruyn zijn dinsdag na onderling overleg tot j de conclusie gekomen dat het in het j belang van de club is dat de heer i Debruyn met onmiddellijke ingang zijn werkzaamheden als hoofdtrainer beëindigt. Ook oud-international Giel Haenen zal zijn part-time bemoei ingen met FSC afsluiten. In afwachting van de in dienstne ming van een nieuwe trainer, wóar- toe zo spoedig mogelijk zal worden overgegaan, heeft FSC de heer H. Reuvers bereid gevonden de leiding van de eerste elftalgroep tijdelijk op zich te nemen. Door Ger Stolk POELDIJK Leo Duyndam, jong, ambi tieus en vooral eerzuchtig, beziet de wereld van de zonnige kant. In de riante villa LAND- Zegen, die qua inrichting van piekfijne smaak getuigt, serveert Véronique, charmante don- kerogige echtgenote van Franse origine, thee met citroen en lacht rijzige Leo met bulderend volume. De jool betreft een uitlating van Kurt Vyth, gespuid vrij recent na het uit de Zes daagse van Amsterdam stappen van het kop pel Leo Duyndam-Freddie Eugen. Kurt Vyth speldt de daad van Duyndam-Eugen het label laf op. Leo Duyndam hoofdschuddend: ,JIoe komt zo'n man er bij." En in een poging alle misverstanden voor eens en altijd de wereld uit te helpen: „Ons afstappen was een protest. Een regelrecht provoceren tegen de manier waarop meneer Peter Post nou al jaren de dienst uitmaakt in de Zesdaagsen. Begrijp me goed, ik heb niets tegen de coereur Peter Post. Voor mij is die man een hele grote, een kei, een super kampioen. Maar als mens is hij klein. Weet je wan neer ik helemaal op hem afknapte? In de Zesdaagse van Berlijn. Moet je nagaan dat ik daar samen met hem een koppel vorm. Maar meneer wenste niet te slapen met mij. Die eer was voor Patrick Sergu. Echt, daar heb ik de grootste afknapper gehad. In eens was ik al die humbug, al dat gekonkel, al dat mooi weer spelen in je gezicht beu. Ik werd er ziek van. Ik heb dan ook meteen alle Zesdaagsen waar ik zou rijden geannuleerd." Een voorval dat pijnlijk duidelijk aantoont dat de huidige Zesdaagse ziek is. De jonge agressieve ren ner die zich waar wil maken krijgt geen kans. Want de dictator die de regie heeft van iedere Zesdaagse heet Peter Post. Hij en hij alleen heeft het voor het zeggen. Leo Duyndam; enigszins verbitterd: „Eugen en ik zijn er uit gegaan nadat we op zes toeren stonden. Er wordt gesuggereerd dat we die zes lap pen niet konden verkroppen. Maar al hadden we op 50 ronden gestaan dan nóg hadden we er normaal niet uitgegaan. Post zelf heeft onze daad een teken van zwakte genoemd. Hij heeft verteld dat ik onvoorbereid aan de start verschenen ben. Maar hij weet ongetwijfeld beter. Leo Duyndam-Freddie Eugen. Het koppel dat niet laf was maar dat durfde te provoceren. niets aan me zou hebben. Ik zelf, vraag het aan Vyth, heb met Eugen willen rijden." 0 Prima conditie Dokter Kees Lap vertelde me aan de vooravond van de Zesdaagse dat ik in prima conditie was. Bel hem achter mijn rug maar op. De waar heid is dat we de heerschappij van Post niet langer accepteerden. Iedere keer wanneer Freddie of ik een ronde trachtten te pakken, was het bij Peter Post hup, hup, hup. Dat is het sein voor iedereen om op ons wiel te gaan rijden. Toen we dat merkten hebben we gezegd, we laten de Zesdaagse de Zesdaagse. De uitslag interesseert ons niet meer. Van nu af aan rijden u>y op het wiel van Post-Deloof." Leo Duyndam verder: ,J)at Post nu beweert dat ik onvoorbereid aan de start kwam is misschien ook wel mijn eigen schuld. Na Berlijn heb ik gezegd ik doe geen Zesdaagsen meer. Door Vyth heb ik me over laten halen Amsterdam nog een keer te doen. .Maar van Post had ik mijn buik vol. Onder geen enkele voor waarde wilde ik meer met hem rij den. Om alle ruzie te voorkomen heb ik toen gezegd dat ik te weinig conditie had. Dat Post in dat geval Ziek De Zesdaagse is ziek. Wat een sportief spektakel zou kunnen zijn, is ten slotte verworden tot een door enkelen in elkaar gezet slecht scena rio. Iedereen twist het. Iedereen praatte er in stilte over maar zweeg wanneer er gesproken moest wor den. Leo Duyndam en Freddie Eugen, door Vyth laf genoemd, heb ben ten slotte de kat de bel aange bonden. Vertelde Rinie Wagtmans niet heimelijk in Amsterdam: ik word er ziek van; wanneer ik voldoende macht had, zou ik Post helemaal zoek rijdenEn is het niet zó dat zij, die er wel de macht toe hebben, uit angst voor represaillemaatrege len, bevreesd ook om door regisseur Peter Post van vette contracten te worden beroofd, het niet aandurven Post voor schut te zetten? Daarom respect voor het besluit van Duyn dam-Eugen. Zij hebben het aange durfd om de eerste stoot te geven die het rijk van keizer Post aan het wankelen moet brengen. Zij waren het die openheid van zaken wensten. Leo Duyndam: „Ik zet geen voet meer in welke Zesdaagse dan ook. Al krijg ik er goud voor. Begrijp goed dat dit geintje mij geld, veel geld kost. Ten slotte ver dien je het gemakkelijker op de baan dan op de weg. Zo lang de andere koppels het niet aandurven om. van de rivaliteit tussen Post en mij gebruik te maken, de keizer eventueel op vijf ronden te zetten, hoeft het voor mij niet meer. Want ik zeg maar zo, eer en roem liggen op de weg. Niet op de baan waar je veel meer geld verdient." 0 Moeilijkste manier En grimmig: „Ik heb gekozen. Voor de moeilijkste manier om geld te verdienen. Je zou Post eens moe ten zien kijken wanneer ik een grote klassieker win. Je zou Parijs-Rou- baix winnen, of zo iets." De glimlach wint het ten slotte van de wrok op het gezicht van Leo Duyndam. „Weet je wat geinig was? Op een gegeven moment zingt Leen Jongewaard dat gekke liedje van We zijn toch op de wereld om me kaar, om mekaar, te hellepen niet waar. Eugen zette het draagbare radiootje precies voor de cabine van Post. Toen hij wantrouwend naar buiten gluurde, zag hij alleen de radio LONDEN De Marokkaanse voet balbond zal voor 10 januari aan de internationale voetbalfederatie (FI FA) moeten verklaren, dat het land in de eindronden van het tornooi om de wereldtitel bereid is eventueel te gen Israël te spelen. De FIFA wil hiermee voorkomen, dat er proble men ontstaan wanneer Marokko zich na de loting voor het eindtornooi, die 10 januari wordt verricht, terugtrekt. Indien het land niet tegen Israël wil uitkomen, zal Nigeria naar het eindtornooi in Mexico gaan. Nigeria werd in groep 16 van de voorronden, waarvan Marokko winnaar werd, Als speciale nieuwjaars- attentie kunnéh alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. voordelig uit met NS Wie weten wil wat UEFMUPUCM betekent, behoeft nu maar een nieuw naslagwerk van Van Goor Zonen (Den Haag, Brussel) op te slaan. Ook met COMNOBASDEFLANT en NMFHAWAREA heeft dit boek, Af kortingen geheten, geen moeite. In vier talen de betekenis van tiendui zenden afkortingen, waarvan boek en krant tegenwoordig zo vol staan. Van Goor heeft grondig werk ver richt. Van de afkorting A staan tien betekenissen vermeld, van AA behal ve Alcoholics Anonymous nog 38 an dere, maar er zou ook heel wat te vertellen zijn over AAA en AAAA. U kunt nu te weten komen dat C en A Clemens en August (Brenninkmeyer) betekent en dat KLM niet alleen op Dit Opgericht), maar niet de voetbal club AZ 67; wel de Haagse hockey club PUSH met de fraaie gymnasi- astennaam Percutite Uncinis Subter- fugiens Harpastum. maar niet een gerenommeerde volleybalclub als de luchtvaart maar ook op de Klub HML of ORAWI. Wel weer DWF van Lange Mensen kan slaan. Een rijke bron van afkortingen vinden we natuurlijk in de sport. Wie zal hier de redactie enige onvol ledigheid verwijten; Al blijft het jammer dat wel bijvoorbeeld Vogido vermeld staat (Voor Ons Genoegen Is (Door Water Fit) en ZWIP (Zwemmen Is Plicht), ook PVWA (Prettige Voet ballers winnen Altijd) en PSZ (Pret tige Spelers Zegevieren), om vooral niet te vergeten THOR (Tot Heil On zer Ribbenkas) en THOS (Tot Heil Onzer Spieren). Nu leiden dit soort afkortingen een eigen leven het is duidelijker te spreken van een wedstrijd ADO VUC dan van Alles Door Oefening tegen de Voorwaarts Utile Dulci Combinatie. Maar andere afkortingen vooral op het gebied van het orga nisatieleven en afkortingen niet van namen maar van andere begrippen vragen om uitleg. Daar heeft Van Goor op voortreffelijke wijze voor gezorgd. Het boek is 294 bladzijden dik en kost 18,90. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De heer D. W. Ormel gaat wegens pensione ring de Sociaal-economische raad verlaten. Vrijdagmiddag neemt hij met een receptie, hem door de raad aangeboden, af scheid. 's Morgens zal voorzitter De Pous in een officiëlere vorm afscheid van hem nemen. Negentien jaar is de heer Ormel secretaris geweest van de commissie ondernemingsraden van de SER. Samen met prof. mr. W. F. de Gaay Fortman schreef hy een publikatie over samenwerking in de onderne ming. Van 1922 tot 1938 werkte hij bij de Twentse Bank, Daarna trad hij in dienst van de Christelijke bedrijfs groepencentrale. Enige tijd daarna aanvaardde hij een benoeming tot secretaris van het CNV. REDACTIE Een bijzonder actief aandeel heeft de heer Ormel in het werk van de christelijke vereniging van hoger per soneel. Hij is hoofdbestuurslid en voorzitter van de redactiecommissie van het kaderblad Lijn en Staf van de Nederl. Centrale van Hoger Per soneel. Regelmatig verschijnen van zijn hand artikelen in tal van bladen. Hij is verbonden aan de redactie van het weekblad Koers in oprichting. Een werkzaam aandeel heeft hij in het Haagse kerkewerk. Veel heeft hij ge daan voor kerkbouwactiviteiten. Zyn brede belangstelling doet niet verwachten dat hy nu op zyn lauwe ren gaat rusten. De Nederlandse kampioene In- grid Tuk heeft dinsdag de afgebro ken partij uit de zevende ronde van het schaaktornooi van Vrnjacka Ban- ja tegen Stiebaner gewonnen. Ze staat thans voorlaatste met 2V» pnt. Gaprindasjvili is eerste met 8'It pnt D. W. Ormel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kans dat Feijenoord nog tegen DOS met een Zuidslaaf zal uitkomen is niet denk beeldig. Hoewel manager Guus Brox de naam niet wilde noemen, mag aan genomen worden dat het de achter- speler Cuzzic betreft. De heer Brox sprak zelfs van een kans van 99,99 procent Toestemming van de Zuidslavische Voetbal Bond alsmede medische keuring kunnen de transfer nog tegen houden. Met de 28-jarige Cuzzic zelf, en met zijn huidige club Hadjuk Split is al vol ledige overeenstemming bereikt Cuzzic kan ook als middenvelder worden ingezet. De komst van de Zuidslaaf werd mogelijk doordat Ove Kindvall drie seizoenen in Nederland speelt en volgens de voetbalwetten als Nederlander doorgaat. Franz Ha- sil is, zoals bekend, Feijenoords an dere buitenlandse voetballer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11