VS HALEN 50.000 MAN UIT VIETNAM TERUG 0LGA Commentaar Niger ia vecht met olie-geld' Discriminatie bij examens Nieuw beroep op Hanoi voor serieus gesprek «°°*v ,a1)*au Goedkope appels in dozen rond Kerst Het Kwartet Na spannende uren bijeen President Nixon kondigt aan Voor 15 april volgend jaar Congres: Uitvoerembargo instellen vierhonderd stakers bij Hoogovens Staking dreigt in R'damse kleinmetaal Tweede baby prinses Margriet in Nijmegen Nixon nog steeds aan de kop PvdA, PSP en PPR één lijst in Utrecht Crita) HET WEER Lichte vorst Vertraagd AR-conferentie over kleine zelfstandigen electra Nieuwe I/eidse Courant Dinsdag 16 december 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De bemanningsleden van het Japanse vrachtschip France Ma- ru, dat zondag in aanvaring kwam met een Grieks schip, bij hun hotel op West-Terschelling. WASHINGTON Vóór 15 april volgend jaar zullen opnieuw 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam worden teruggetrok ken. President Nixon heeft dit gisteren in een rede voor de televi sie aangekondigd. DEN HAAG Onderhande ngen op basis van gelijkheid, onder enige achterstelling, loeten er tussen Nigeria en iafra beginnen met het doel e oorlog te beëindigen. Hierover was iedereen het eens op el protest-congres, dat gisteravond Amicitia in Den Haag is gehou- i met bijdragen van deskundigen volksvertegenwoordigers, onder tiding- van mr. G. E. Van Walsum, ad-burgemeester- van Rotterdam. Hiertoe zal druk op de regeringen, wel van Nederland als van andere nden, moeten worden uitgeoefend, aarover bestond geen verschil van ening. Over de wapenleverantiens was at algemene oordeel, dat het wel ans niet waar zou blijken te zijn, at Engeland nog steeds zegt: dat igeria de wapens wel van anderen rijgt als Engeland tot een wapen- abargo besluit. Voorgesteld werd at de Nederlandse regering en het arlement bij de Engelse overheid volksvertegenwoordiging deze vestie moeten aansnijden. Olie ovendien werd erop gewezen, dat -erland, behalve het handhaven an zjjn wapenembargo, ook selectie- 7 maatregelen kan nemen om druk it te oefenen. Bijvoorbeeld zou dit annen door het verbod van uitvoer 'n die goederen, die nodig zijn om installaties voor de oliewinning verwerking te repareren of uit breiden. De olie is een van de zangrijkste kurken, waarop Nige- economisch blijft drijven. Geopperd werd, dat als Nederland an selectief exportbeleid voert, hier- P ook kan worden aangedrongen ij Engeland. Hierin zag men tevens logelijkheden om druk uit te oefe- len op de Engelse regering, even- 'eel ook via de vakbonden. De se ttle resulteert in het teruglopen an öe oliewinning en daarmee in at verminderen van de inkomsten Nigeria, dat de wapens van Rus- na moet betalen. ^MUIDEN Dc ruim vierhonderd n personeel van de afdeling railver- 'i Van Hoogovens hebben vanacht 'werk neergelegd. Zij gingen niet «oord met de herindeling van enige «jeties. Er zijn geen andere afdelin- *.n bU de staking betrokken, n het kader van een herindeling aren de lokodrijver en de kraan- iil H railkraan hoger ingedeeld, ter- functie van de rangeerder en R- veuigheidsman-railkraan ongewij- bleef. et personeel besloot gisteravond niet aan het werk te gaan. Op fZoek van de bedrijfsleiding houdt .aantal mensen het railvervoer nae om schade aan de installaties te De geoloog drs. A. P. H. van Meurs, die binnenkort promoveert op een proefschrift over olie-econo mische problemen, hield de geïnte resseerden voor, dat Nigeria de oor log nagenoeg alleen kan financieren met de olie-gelden. Mr. A. D. Vas Numes, directeur van Shell Nederland NV, bracht hier tegen in, dat als de Shell invloeden had gehad om de oorlog te bekorten, zij ze zeker zou hebben aangewend. Eveneens op grond van cijfers re kende de heer Vas Numes de aan wezigen voor. dat van de olie-in komsten, die Nigeria heeft, maar één maand oorlog kan worden gevoerd. Hij vond, dat de Shell machteloos staat, evenals de Verenigde Naties en de Nederlandse regering. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De districtsbe stuurders van de Metaalbedrüfsbond NVV, de Christelijke Metaalbedrüfs bond CMB en de Katholieke Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" achten de mogelükheld van een geleganiseerde staking bij enkele bedrijven in de kleine metaalnyverheid niet uitgeslo ten. Zij hebben hun in de kleine metaal nijverheid werkzame leden opgeroepen voor een vergadering op vrijdagavond in De Boemerang aan de Vondelweg in Rotterdam ter bespreking van de moeilijkheden met de nieuwe cao, die 1 januari de bestaande cao moet ver vangen. De vakbonden hebben de onder handelingen afgebroken met een voor stel aan de werkgevers, dat zij kunnen aanvaarden of afwijzen. Het voornaamste punt waarop de besprekingen stuk zijn gelopen betreft een fonds, waarin de werkgever bij dragen stort voor vakbondswerk. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naai Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Hij zei deze beslissing te heb- hebben genomen ondanks het verontrustende feit, dat de infil tratie van Noordvietnamese troe pen in het zuiden toeneemt. De opleiding van Zuidvietnamese troepen, die de téruggetrokken Amerikanen zullen gaan ver vangen vordert gunstig, aldus de president. Nixon verbond aan zijn verklarin gen een nieuw beroep op Hanoi voor vreedzame regeling van de oor log. Hanoi moet zijn droom over een militaire overwinning opgeven. Het is nu tijd voor ze om bij ons te komen zitten voor serieuze onderhandelin gen. Doe.r uitstel kan niets gewonnen worden. Als Hanoi bereid is serieus te praten, zal het ons soepel en tege moetkomend vinden", aldus Nixon. De president zei dat de troe pensterkte van 549.000 man die bestond toen hij op 20 januari j.l. zijn intrede deed in het Witte Huis, tegen 15 april volgend jaar met 115.500 zal zijn verminderd. Tot dusver heeft Nixon de terugtrekking van in totaal 110.000 man aangekon digd. De nieuwe officiële Amerikaan se troepensterkte in Vietnam op 15 april zal 434.500 bedragen. Optimistisch rapport Nixon deelde mee, dat een van de factoren die hebben geleid tot zijn beslissing een voorzichtig opti mistisch rapport is geweest, dat hij had ontvangen van sir Robert Thompson, de Britse militaire deskundige die een van de bouwers is geweest van de nederlaag van de DEN HAAG Prinses Mar griet die zoals bekend rond de jaarwisseling een baby ver wacht, zal in het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen bevallen. Prof. dr. J. L. Mastboom, hoogleraar in de verloskunde en in de leer der vrouwenziekten aan de katholieke uni versiteit van N'ümegen, zal de prinses terzyde staan bü de bevalling. HU wordt geassisteerd door prof. dr. E. D. A. M. Schretlcn, hoogleraar in de kindergeneeskunde te Nijmegen. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het gezin van prinses Margriet en mr. Van Vollen hoven heeft de regering het volgende besloten: de geboorte zal vanuit Den Haag officieel bekend worden gemaakt door de rijksvoorlichtingsdienst. Terstond na de officiële bekend making zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel tot zonsondergang uithangen. Mocht de geboorte van de baby officieel na 16.00 uur bekend gemaakt worden, dan zal de volgende dag worden gevlagd. Wanneer het nieuws op een zaterdag of zondag bekend wordt, zal de volgen de maandag worden gevlagd. De minister van binnenlandse zaken heeft de besturen van provincies en gemeenten uitgenodigd op bedoelde dag(en) op overeenkomstige wijze te handelen. Het zal op prijs worden ge steld, als de bevolking eenzelfde ge dragslijn zou willen volgen. Verkouden koningin niet op VVSL-feest DEN HAAG Voor het eerst van haar leven heeft koningin Juliana een lustrumviering van de vereniging van vrouwelijke studenten in Leiden overgeslagen. Door een flinke ver koudheid, die haar noodzaakt voorlo pig binnenshuis te blijven, moest zij de lustrumviering van de VVSL die vandaag werd gehouden overslaan. communistische guerrilla's in Malei sië in de jaren vijftig. De president zei verder dat hij het Amerikaanse volk tot zijn spijt moest vertellen, dat er geen enkele vooruit gang was geboekt op de vre desbesprekingen in Parijs sinds hij op 3 november zijn laatste rede over de oorlog in Vietnam had gehouden. Niet acceptabel Nixon zei verder, dat de VS niet kunnen en willen accepteren het communistische aandringen op een eenzijdige onverwijlde terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en een politieke regeling, die het volk van Zuid-Yietnam een commu nistische regering zou opleggen, aldus de Amerikaanse president. In Canberra zei de Australische premier John Gorton dat bij de vol gende grootscheepse terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Viet nam ook Australische strijdkrachten zullen worden teruggetrokken. Australië heeft op het ogenblik 8000 man in Vietnam. Volgens de premier was het in het huidige stadium on mogelijk te voorspellen wanneer een verdere terugtrekking zal geschieden. WASHINGTON Volgens een Amerikaanse opiniepeiling heeft president Nixon op het ogenblik een duidelijke voorsprong op elk van zijn vijf mogelijke tegenstanders bij de presidentsverkiezingen in 1972. De democraat Humphrey heeft 37 pet van de stemmen gekregen, tegen Nixon 48 pet., de democratische sena tor Edmund Muskie 35 pet. tegen Nixon 49 pet., de democratische sena tor Edward Kennedy 33 pet, tegen Nixon 50 pet., de onafhankelijke bur gemeester van New York, John Lindsay 29 pet, tegen 51 pet voor Nixon en de democratische senator Eugene McCarthy 27 pet tegen Nixon 54 pet. UTRECHT De PvdA de PSP en de PRR hebben besloten aan de ko mende verkiezingen voor de provin ciale staten van Utrecht deel te ne men met een gemeenschappelijk pro gramma en één lijst. Veel mensen, wie de dagen te lang vallen, klagen er over dat het leven zo kort is. COLTON „Bedankt voor dc maaitijd, me vrouw. Nu waardeer ik mijn moeders kookkunst nóg meer!" Beel bewolking maar ook en kele oplaringen en geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot ma tige wind tussen nóord en oost. Lichte, in de nacht plaatselijk ma tige vorst. DE BILT Een front dat gis teren boven het noordoostelijke deel van ons land lag, verplaatste zich in de afgelopen nacht naar het zuiden en bevond zich van morgen over onze zuidelijke pro vincies. Achter dit front werd lucht aangevoerd waarin de tem peraturen in de afgelopen nacht op enkele plaatsen tot drie graden onder het vriespunt daalden. Al leen in het zuidwesten kwam het kwik niet beneden het nulpunt. Verwacht wordt dat het komen de etmaal het front zich nog ver der naar het zuiden zal verplaat sen. Hierbij zal de wind in het hele land uit een oostelijke rich ting waaien en kan het de komen de nacht licht tot matig vriezen. Morgen overdag zal het licht vriezen. De neerslag zal van wei nig betekenis zijn. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 8 graden on der normaal. Max. temp.: 4 tot 10 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) stijgend. ZoD en maan 17 december zon op 8.43, onder 6.29; maan op 13.04, onder 1.45; 23 december VM jyjET voldoening is kennis genomen van de mededeling van Nixon dat opnieuw 50.000 Amerikaanse mi litairen uit Vietnam teruggetrokken worden, iets meer dan al geruime tijd werd verwacht. Minder reden tot optimisme geeft de toevoeging, dat de terugtrekking pas op 15 april van het volgend jaar vol tooid hoeft te zijn. Dat duurt nog vier maanden. Het jaar 1970 zal al voor een goed deel verstreken zijn als zich altijd nog ongeveer 430.000 Amerikaanse militairen in Vietnam bevinden. Dat is het cijfer waarop het aankomt. In antwoord op een suggestie van de vroegere ministter Clifford heeft Nixon gezegd, dat dit jaar misschien wel meer dan 100.000 Amerikanen naar huis zouden terugkeren. De president heeft zijn wat gemak kelijk gedane toezegging niet waar kunnen maken. Er zijn 60.000 van de 540.000 militairen huiswaarts gekeerd en 480.000 bleven achter. Pas in de loop van april zal het ge tal 100.000 worden overschreden als de terugtrekking tenminste nor maal doorgang kan vinden. Er kan nog het één en ander tussen komen. Als de activiteiten van de tegenstan der toenemen en het Zuidvietnamesé leger niet tegen zijn nieuwe taak op gewassen blijkt, kan Nixon op zijn besluit terugkomen. Het valt dan ook te betreuren, dat de president niets heeft gezegd over een wapenstilstand die als gebruike lijk met de Kerstdagen kan in gaan, met onbeperkte duur. Zulk een bestand heeft enkele jaren geleden wel eens twee maanden ge duurd. Het liep toen uit op een te leurstelling, maar dat is geen reden om het nu niet nog eens te probe ren. Een gewapende vrede in Vietnam is geen eenvoudige zaak, vooral niet voor de regering te Saigon. Zij zal zich er meer dan ooit tegen verzetten. Het enige wat nu misschien uit de bus komt is een stilzwijgend bestand, dat verbroken kan worden zodra de „feestdagen" van de Amerikanen voorbij zijn en de situatie daartoe dwingt. Een terechtwijzing vormt het besluit van de Amerikaanse Senaat, dat geen gevechtstroepen naar Laos en Thai land gezonden mogen worden, omdat „één Korea en één Vietnam meer dan genoeg zijn". Helaas kan dc Senaat geen invloed uitoefenen op de in vertraagd tempo verlopende terugtrekking uit Viet nam. Die bevoegdheid gaf zij uit han den. Haar beslissing betreffende Laos cn Thailand is echter een duidelijk be wijs dat zij uit het verleden lering heeft getrokken. DEN HAAG De AR partij belegt maandag 26 januari in Utrecht een conferentie over de problematiek van de kleine zelfstandigen. De a.r. Twee de-Kamerleden drs. Zijlstra en H. de Mooy zullen inleidingen houden, waar na onder leiding van het a.r. Eerste- Kamerlid drs. J. de Koning een fo rumdiscussie zal plaatsvinden. KAIRO In Tripoli is gisteren het Libisch-Amerikaanse overleg be gonnen over ontruiming van Wheel- us, de grote luchtbasis van de VS in Libië. Volgens het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten zal voorna melijk over de datum en de wijze van ontruiming worden gesproken. Meer dan 10.000 Libiërs hielden bij het gebouw waar de onderhandelin gen werden gevoerd, een betoging voor terugtrekking van de Ameri kaanse troepen. Met Engeland heeft Libië vorige week overeenstemming bereikt over ontruiming van de Britse basis bij Tobroek en Al-Adem voor eind maart a.s. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Onder de stu denten (vaak leraren bij het voortgezet onderwijs) van de zogenaamde vrije "leergangen bestaat reeds jaren verontwaar diging over de huns inziens onrechtvaardige wijze van examineren. De ongeveer 1500 studenten van acht erkende opleidingsinstituten, van wie de meesten aan een universiteit zijn verbonden, hebben elkaar gevonden. Aangenomen mag worden dat binnenkort een ge organiseerd verzet zal ontstaan. De actie is vooral ontstaan onder de studenten van dc Tilburgse Vrije Leergangen. DEN HAAG In de week voor Kerst komen „tien-kilo-dozen" appels in de handel tegen lage prijzen. In de dozen zitten Jonathans of Cox' Orange. De appeloogst is dit jaar bijzonder groot. Dat dc consument de appels toch nog zo duur moet betalen, komt door de vry constante distributiekosten. Tien veilingen in het gehele land, o.a. in Goes, Fijnaart, Rotterdam en Tiel, menen dat er iets kan worden gedaan om in een periode van grote aan voeren en lage prijzen appels tegen scherpere kleinhandelsprijzen bij de consument te brengen. Daarom komen nu de goedkope „10-kilo-dozen" op de markt Het gaat om degenen die opgeleid worden voor de akten die de be voegdheid geven tot het doceren bij het voortgezet onderwijs. De grief is vooral de discriminatie die er bij het examineren bestaat vergeleken bij de studenten die de dagopleidin gen aan de universiteit volgen. Vreemd De laatste categorie doet examen bij eigen professoren. De studenten aan de leergangen worden geconfron teerd met een vreemde examencom missie. Ernstiger is het verschil dat de studenten aan de universiteiten ge regeld tentamens afleggen en zo ge leidelijk hun studie kunnen voltooi en, terwijl de studerenden voor de MO-aktcn het examen in één keer moeten doen. Het is dan erop of er onder. Geschikt Hierbij komt nog dat de laatste groep al een dagtaak heeft als do cent en de studie in de vrije tijd moet doen. Als .onbevoegde" maar wel capabele leraren staan ze voor een bijzonder zware taak en verdie nen met meer begrip te worden be handeld. Het Tweede-Kamerlid dr; H. A. Schuring (c.h.) heeft staatssecreta ris Grosheide scherpe vragen ge steld over deze „discriminatie" en verzocht op korte termijn maatrege len te nemen, zodat de MO-studen- ten hun eigen tentamens krijgen van de eigen docenten. Dr. Schuring spitst zijn vragen toe op de toestand bij de opleiding voor MO-geschiedenis, voor welke studie 90 procent niet slaagt. De op leiding wordt weinig rendabel ge noemd. Bij dc universitaire oplei ding daarentegen wordt volstaan met een scriptie Bovendien, als men geslaagd is voor het eerste deel algemene ge schiedenis, moet men voor het twee de deel vaderlandse geschiedenis binnen een bepaalde termijn even eerts slagen. Anders moet men weer opnieuw beginnen voor deze MO- studie. Deze ongelijkheid in studiekansen, waarvan velen die bij het middel baar onderwijs werken de dupe zijn, heeft al lang kwaad bloed gezet. Nu neemt men het niet langer en gaat men tot aktie over. Opvallend is dat het initiatief weer van Tilburg uit gaat. Verwacht wordt dal binnenkort dc al lang bestaande verontwaardiging officieel wordt gelanceerd. De groep van Kritiese Leraren heeft zich ach ter de aktie geplaatst. DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1