ja vierde het eeuwfeest Brand in atelier lingerie voor modèeumste vrouwen LISSE BEZORGER Trots Eerste bewoners in Cleyn Duin Gul applaus voor kinderoperette Bij Stapels in Voorschoten T.I.G. op dreef in Tot wederdienst bereid Bij oversteken aangereden Boeiend adventsconeeri van Alma Materkoor Raad Noord wijk Ds. G. van Loem naar Leiderdori Katwijks Chr. Mannenkoo JUBILATE" NIEUWE LEIDSE COURANT LEIDEN De herdenkingsdienst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Jongelings Vereniging op Gereformeerde Grondslag „Obadja" verschilde in elk opzicht van een normale herdenkingsdienst. Want zoals men van jongeren mag verwachten wilden zy met oude tradities en gewoonten breken. In plaats van toespraken en blikken in het verleden, wilden zy in de toekomst kijken. De leden van „Obadja" hadden daartoe een aantal stellingen geformuleerd die de gemeente werden voorgelegd, voorzien van een kritische toelichting vanuit het evangelie door prof. dr. mr. D. C. Mulder. Stellingen: De aandacht van de kerk richt zioh te veel op interne aangelegen heden. De kerk dient zich minder bezig te houden met vragen van ge loof, veel meer met die van leven. Als christen openstaan voor de wereld. Dat betekent, dat wij niet vast roesten in de uiterlijke vorm van de kerk en de eredienst en déér onze zekerheid vandaan halen het ge volg is een geloofssleur en passivi teit het betekent wél dat wij heel ons leven blijven twijfelen aan alles wat wij rondom ons zien, wan eerst dan zijn wij in staat onze volle aan dacht te geven aan hen die ons om ringen. Ten aanzien van de eerste stelling merkte prof. Mulder op dat men deze kritiek gemakkelijk als onbil lijk zou kunnen bestem<pelen, omdat het toch de kerk was die het eerst de noodzaak van de ontwikkelings hulp inzag. Hij dacht hierbij aan de zending, en de van de kerk uitgaan de medische en onderwijshulp. Maar hij zag wel in dat deze hulp achter haald is en dat er meer moet gaan gebeuren als men werkelijk Christen van deze tijd wil zijn. Wat de 2e stelling betrof wees hij op de brochure Kerk en perspectief, een uitgave van de evangelisatie commissie gemaakt in opdiacht van de Gereformeerde synode. Hierin wordt gesteld dat de huidige struc tuur in de kerk gezien in het licht van het nieuwe testament zeker niet de enige is. Ten tweede, de huidige structuur is eigenlijk niet meer ge schikt, waaruit volgt dat het anders moet en ook kan. Maar, voegde prof. Mulder daaraan toe, er moet voor iedereen plaats zijn in de kerk zowel voor de jongeren als voor de ouderen. Hij drong daarbij aan op wat meer verdraagzaamheid. De feestelijkheden rond dit hon derdjarig bestaan werden zaterdag geopend met een receptie waar hon derden oud-leden elkaar na vele ja ren weer eens ontmoetten. Onder de vele gasten was ook burgemeester Van der Willigen (zie foto), die er toch wel enigszins trots op was dat Leiden nog een vereniging als Obad ja had, een verschijnsel dat men el ders niet veel zal tegenkomen. Na afloop van de receptie begaven de feestgangers zich naar het Jeugd huis waar een broodmaaltijd genut tigd kon worden en wair tevens een tentoonstelling was ingericht van de interessantste stukken die zich in het archief bevinden. Hel hoogtepunt van het feest was de avond in de Schouwburg. Deze werd geopend door de huiS'ge voor zitter W. J. Laman jr., die o..m op merkte dat Obadja zich, steeds met haar tijd meegaand, tot op de hui dige heeft weten te handhaven. Al die tijd is de levenskracht van Obad ja onverwoestbaar gebleken, steeds heeft zij haar nakomelingen weten te overleven. Alleen bij het 95-jarig beslaan heeft men, zij het zwak, de mening horen verkondigen dat het maar beter was de stokoude Obadja een plaats te geven by haar voor gangers. Toch heeft zij haar hon derdste verjaardag gehaald en met de 20 leden van nu lijkt haar be staan voorlopig nog verzekerd. Toch, wil Obadja blijven beslaan en haar aantrekkelijkheid behouden, dan zal men nieuwe egen moeten vinden. Het is aan de huidige Obadjanen. die nieuwe vormen te vinden. Als oudste oud-lid sprak de heer C. Mulder, samen met zijn vtouw 169 jaar oud, over de tijd toen hij lid was van Obadja, dat wa om streeks 1900. Ds. Kronemeijer sprak namens kerkeraad en jeugdraad en overhandigde een enveloppe met in houd. Tot de pauze kon men kijken en luisteren naar 't oud-leden-cabaret, o.l.v. de heer W. J Laman sr. Het geheel werd aaneengepraat door de heer A. Stolp, die in de oude notu lenboeken voldoende aardige voor vallen had gevonden om de tijd vol te maken. Na de pauze dan toch weer een .tukje traditie: het „Obadja-Caba- ret". Onder de inspirerende leiding van Bert Dronkert en Jan Kyne werd een volwaardig stuk cabaret op de planken gezet. Vooral het on derdeel „Vuurwerk" sloeg in. Tot slot van de avond werd door de oud-leden een standaard voor het „Obadja"-vaandel overhardigd, om dat zij zich bij elk jubileum erger den aan de met spelden opgeprikte vlag. KATWIJK AAN DEN RIJN In het gebied Cleyn Duin zijn de eerste bewoners aangewezen van een der flatgebouwen, die daar als onderdeel van een complex van 192 woningen, worden gebouwd door het bouwbe drijf Wilma uit Weert voor de wo- ningbouwver De Brittenburg. De wet houder van volkshuisvesting, de heer C. van der Plas, reikte de sleutel uit aan de eerste bewoners, het gezin Varkevisser, afkomstig uit de Lou westraat. Behalve bestuursleden van de bouwvereniging waren ook aan wezig burgemeester A. G. Vermeulen en de heer Montelban als vertegen woordiger van het genoemde bouw bedrijf. Nadat de aanwezigen de wo ning hadden bezichtigd en de heer en mevrouw geschenken hadden ont vangen, volgde nog een gezellig zitje in rest. Marina aan de Boulevard. WARMOND De verzilvering van de vakantiebonnen tot een bedrag van f200 wordt gehouden op woensdag 17 december ten huize van de heer F. H. Walraven, Herenweg 68, van 10.30 tot 20.30 uur. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor begin januari een TE LISSE Leuke bijverdienste voor scholier. Leiden. Tel. 01710-31441. MAANDAG 15 DECEMB6 SASSENHEIM De grote zaal van het KSA-gebouw was zaterdag avond tot de laatste plaats bezet voor de uitvoering van de kinder- operettevereniging „Beatrix". Opge voerd werd de operette in drie be drijnen „De derde sleutel" van Stien de Bruyn. Mevrouw HulsbergewHes sen vertelde, dat er hard en enthou siast was gewerkt door de jeugdige leden (70, meest meisjes) en enkele ouderen. De vereniging die in Voor buit i» opgericht floreert ook goed, niet het minst door het prima be stuur. Voor de vereniging in Sassenheim, die volgend jaar 15 jaar bestaat, riep mevrouw Hulsbergen de hulp in van enkele actieve dames en heren om het bestuur te versterken. Vervolgens werd ln vlot tempo „De derde sleutel" gespeeld. Het leuke spel, de prachtige, door mevrouw Hulsbergen vervaardigde costuums en de mooie décors waren een genot. Het publiek was dan ook gul met applaus. Een goede vondst was dat elk bedrijf werd begonnen met trompetgeschal door aspiranten van „Adest Muslca". De muzikale leiding was bij de heer F. H. Ronkes Agerbeek, in goede handen. De al gehele leiding en regie bij mevrouw Hulsbergen-Hessen. 's Middags was er een speciale uit voering voor de jeugd. LEIDEN Per pamflet heeft zich zaterdag het Moratoriumcomité Leiden-Vietnam gepresenteerd- Het is de bedoeling maandelijks door middel van een stille demonstratie uiting te geven aan solidariteit met het Vietnamese volk. Het contact adres van het comité is: Kagerstraat 22. OEGSTGEEST De Adventsbij- eenkomst zondagavond in garage Kamsteeg begint niet om kwart voor acht, maar om kwart over acht. Tentoonstelling LP ZOETERWOUDE Vera maar voldaan, constateerde 1 voorzitter P. Zwanenburg avond, dat de wintertentooni het afgelopen weekeinde Don Boscohuis uitstekend was. Uitslagen: hoenders: 1 mev Kokshoorn, Voorschoten, Au siër blauw; 2 mevr. Kokil idem; 3 mevr. Kokshoorn Ply2 rock knel. Sierduiven: 1 P. v. d. Leek, den, Deense ekster bl. zilver; v. d. Mark, Leiden, krulduif schimmel; 3 Fr. v. d. Mark, ii Watervogels: 1 P. Vertegaal zerswoude, rotgans; 2 P. de C Hazerswoude, krooneend; 3 P. tegaal, kuifeend. Siervogels: 1 A. Kokshoorn, schoten, goudfazant. Konijnen: 1 R. Wolting, Lt Vlaamse reus; 2 P. Zwanen Leiden, Wener blauw; 3 C. Rijpwetering, Rus zwart. Cavia's: 1 P. Marijt, L crème; 2 mevr. Hoogeveen, made, driekleur; 3 P. Maryt, C-klasse: 1 D. Heemskerk, Ade, Vlaamse reus grijs; Heemskerk, idem; 3 A. J. hoorn, Voorschoten, groot chii la. VOORSCHOTEN Vannacht Is brand uitgebroken in het atelier (hoek Molcnlaan-Voorstraat) van de fotograaf Chris Paul Stapels. De don kere kamer brandde geheel uit, ter wijl het archief en foto-apparatuur In vlammen opgingen. Om kwart over twee werd de brand door buren ont dekt. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd, die erin slaagde de vuurhaard te localiseren, waar door een groot deel van het pand, dat onder Monumentenzorg staat, behouden kon blijven. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet bekend. Er was niemand in het atelier aanwezig. Chris Paul Stapels zelf verblijft mo menteel in Amerika. De schade loopt in de duizenden guldens. WARMOND In de raadsvi dering van 22 dec. komt o.m. meentebegroting in behandelin de vergadering van 6 jan. zullt en w antwoorden. LEIDEN Onze vriend Tony Hamilton tuist niet, wat hij zich op de hals haalde toen hij tegen degene die hem uit het water gere 1 had zei: „Tot wederdienst bereid". Die we derdienst werd: de zorg op zich ne men voor de dochter van Green, een in de natuur tamelijk wild opge groeid meisje, Charley, een teener. En aangezien Tony van „gegoede" familie is, iets wat zijn tante hem telkens onder de aandacht brengt en hem deswege wenst te laten trou wen met Virginia, dochter van de ogenschijnlijk zeer gefortuneerde mevrouw Johnson Prestley, die blijkbaar geen cent bezit, komen er allerlei moeilijkheden. Piet Mossinkoff doet dat met veel flair en fantasie. Dat alles goeü komt spreekt vanzelf en ingewikkeld is de zaak niet. Het gouden hart domi neert. Dat is dan de zeer ware le vensles die de schrijver de mensen Jit is nu z&'n vlot nacbthemdje, gemaakt van brushed nylon, waarin iedere vrouw zich jong voelt. U kunt kiezen uit 2 kleuren rood en aqua 25,95 duster m te wensen, 'n droom in rode nylonvelour met zeer aparte witte garnering 67,50 waar lingerie op en top modieus is STATIONSWEG 22 BREESTRAAT 126 HAARLEMMERSTRAAT 158 nog eens wil laten zien. De verdienste van T. I. G., dat er onder regie van Jacques Boom een vlotte opvoering van gaf, is, dat men zich gewoon laat gaan. Recht toe recht aan. Men pretendeert niets en het stuk ook niet. Daardoor heeft het toneel zijn kans om puur amuse ment te worden. Dat vonden alle aanwezigen erg prettig en gezellig. Het is een element dat bij het be roepstoneel wel wat in de verdruk king raakt, helaas. Alle medespelen den hebben op een uitstekende ma nier meegewerkt om dit resultaat te verkrijgen. Met name denken wij aan Corry van Doorn in de rol van Charley, Jo Bodenstoff als een levenswijze oudere man met het goede hart, Mijne Boom, de arrogante mevrouw Prestley. Och, we zouden ze alle maal moeten noemen, want allen deden hun best. De bloemen, die iedere medespelende kreeg waren een verdiende hulde var. de hele zaal. A. C. BOUWMAN LEIDEN Gisteravond om kwart voor acht is een 15-jarige Leidse jongen gewond geraakt toen hij op de Rijndijk, nabij het Haagse Schouw, plotseling het fietspad overstak. Hij "werd gegrepen door een 18-jarige bromfietser uit Voorburg. De wan delaar liep een linkerschouderfrac tuur op en is per EHD naar het Academisohe Ziekenhuis gebracht. Een half uur eerder stak een 21- jarige Leidse voetganger even on verhoeds de Morsweg over. De jon gen werd gegrepen door een per sonenauto. Met ernstige snijwonden is ook hij per EHD naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Insluiper ging er met zilver vandoor OEGSTGEEST Een insluiper heeft zaterdagmorgen zijn slag ge slagen in een huis aan de Hofdijck. Hij kwam binnen viade keuken deur, die niet op slot was en ging er met een klein bedrag aan geld en kostbaar zilverwerk vandoor. De bewoners, die nog in bed lagen, hadden wel voetstappen gehoord, maar daar verder geen aandacht aan geschonken. Het is het vijfde geval van insluiping in twee weken. LEIDEN Vannacht om twaalf uur reed een 39-jarige Leidenaar op de Rijnsburgerweg tijdens een in haalmanoeuvre twee verkeerszuil- tjes omver. Zijn auto schoot daarna tegen een tuinmuur, die over 8 m. vernield werd, cn kwam in een tuin tot stilstand. Met ernstige snijwon den is de man naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Zijn mede- inzittende. een 32-jarige Katwijker liep kneuzingen aan beide benen op. v «"ii-Vftfiwrlt 'V :im»'U- LEIDEN. 12 december Doet ex. Ned. recht: de heer H Mulder (Rljswllk). mej J G Oberman (Amsterdam); doet ex Duitse taal- en letterkunde: mevr. E B Locher-Scholten (Amsterdam); doet. ex. Nederlandse taal- en letterkunde: de reer CAM Zaat (Scheveningen): kand ex Nederlandse taal- en letterkunde; me). B J N Pauk (Den Haag); kand. ex. Neder landse taal- en letterkunde: me). B J ten Cate (Rijswijk) Drs. Van der Wonde verlaat Lisse LISSE Drs. Van der Woude. predikant van de Gereformeerde Kerk, heeft het beroep naar Dron- ten (Oostelijk Flevoland) voor de Herv'Geref. Wijkgemeente Bidding huizen aangenomen- De predikant werd op 16 januari 1966 te Lisse be vestigd. LEIDEN Dat een concert be slist niet lang behoeft te duren om boeiend te zijn werd gisteren in de Lodewijkskerk bewezen door het Alma Materkoor. Omlijst door solozangorgel- en vioolspel gaf men hier een kort Advents- programma. Vam de drie laat-16e eeuwse koorwerken (Praetorius, Haszler, Byrd) slaagde het koor Brons voor W. Spek LAjiobiiiJorti' i)e heer W. Spek, bouwkundig uitvoerder, heeft van morgen uit handen van burgemeester Van der Have de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen, omdat hij veertig jaar in dienst is bij bouwonderne ming Meerburg. De burgemeester hield een harte lijke toespraak tot de onderschei dene. Hij prees zijn werklust en nauwkeurigheid. De heer Meerburg voegde daar nog het zijne aan toe. Veel waardering, die zich ook uitte in geschenken. NOORDWIJK Donderdag 8 u. komt de raad bijeen. Agenda: Erken ning sociëteiten; Garantieverlening premiewoningen in Boerenburg; Tij delijke verhuur woning Jan Kroons- weg 33; Aankoop en afkoop pacht gronden aan de Duinweg; Aankoop woonboot; Aankoop woning Offem- weg 79; Aankoop grond aan de Lijn- baanweg; Verkoop grondstroken tus sen Hoogwakersbosstraat en Ludolph Berkemeierstraat; Verkoop woning Zandvoortsestraat 20; Krediet afras tering Koningin Wilhelmina Boule vard; Krediet verkeerslichtinstallatie Van de Mortelstraat. Dinsdagmiddag half 3 wordt de be groting behandeld. Van Noort geopend RIJNSBURG Dinsdag 16 decem ber acht uur wordt in de Immanuel- kerk een concert gegeven waaraan meewerken D. Schoneveld orgel, het meisjeskoor Juliana en de blokfluit- groep De Pansfluiters. De mannenvereniging Calvijn vergadert dinsdagavond in de zaal achter de Maranathakerk. Zaterdagmiddag werd door het di rectielid van Mobiel Oil Nederland, de heer W'. D. Duykcrs het nieuwe automobielbedrijf (garage, showroom en servicestation) van de heer J. Noort aan de Katwiikscweg officieel geopend. De belangstelling van col lega's klanten en vrienden was groot. Voor de heer Noort en zfjn mede werkers is hiermee een eind geko men aan een ruim zes jarige periode vaii plannen maken, indienen, afwij zen en opnieuw beginnen. Boven dit bedrijf zyn 2 wooneenheden gebouwd. het beste in En Natus van Mit Praetorius, waar de stem mooier samensmelten dan in motet van H. L. Haszler. Bui gewoon mooi op het orgel b leid door Jan v. d. Meer zon\ alt Truus van Dongen-te Ni hwis Handels bekende reciU en aria uit de Messias: O Thou waarbij haar techniek en wt alttimbre meer boeiden dan voordracht. De violiste Henny Rave vertolkte Tartmi's sonate a Soms is haar toon warm, lyh op het (te) romantische af, weer worden we geconfronh met wel zeer geknepen noten als in het prestode attaqui te onzeker om een werk als d al zijn facetten op de toelm over te brengen. Ook hier Van der Meer een ideaal bi leider. Het koor, dat reeds vol tuiging had geschitterd is Gloria van Hay dn, bracht m* door Jo Ivens bewerkte «I liederen ten gehore. De alt i uitstekend. Tot slot nog een tweetal Kt liederen waarvan het laatste, Methodistische spiritual, herhaald. In Mary had a hebben we ons intussen verbi over het merkwaardige tin van de bas-solist: hij werd genoemd, doch moet over een metalig orgaan beschikken, prestatie voldeed echter. Een opmerking moet ons het hart: terwijl men zo goed t zo fraai accentueert, mag slordige uitspraak als sjanteet ,chantez" en Shell voor „ciejj niet voorkomen Dra. Avan der Veen-Wie te geven door het LEIDERDORP Ds I nen te Alkmaar heeft van de Geref. kerk alhier J men. Zijn wijk wordt die i Scheppingskerk. In juni jaar hoopt hij zich aan van Leiderdorp te verbim Van Loenen werd in 1927 Hij werkte eerst in Sinds I960 in Alkmaar. o.l.v. SANDER VAN MARION. Dinsdag 16 cn woensdag 17 a.s. in de Triomfatorkerk. Plet Heinlaan. Katwijk aan Zet. Aanvang 8 uur. Entree f 2.-. kinderen f 1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4