Structuren lelie evanj staan de we Ook middengroep in Geref. Kerken m De GOS sprak toch profetisch Nunspeet buiten IWF blijft Kerstpreek van Blake Overname van scholen Pakistan uitgesteld Een woord voor vandaag Handen en Lippen hjw?PUROL Uw probleem is het onze... Gereformeerde confessionele vereniginggevraagd Puzzelhoek BEROEPINGSWERK Ds. Wijnsma: vijf jaar gepionierd in Botlek- Europoort Brazilië klaagt een bisschop aan Louis Andriesser componeert muziek Expo t verband ZATfROAO 13 DECEMBER 1969 Maleachi herinnert in zijn slotwoord hei volk nog één keer aan de wet die Mozes het volk gaf. Maar ook aan de vergeving die God wil schenken. Want Elia kwam met de oproep om tot God terug te ke ren. Ook voor degene die de wet gebroken heeft is God nog bereik baar. En dan wordt er iets heel merkwaardigs gezegd over die bood schap van die profeet: Elia zal "het hart der vaderen terugvoeren tot de kinderen en het hart der kinderen tot hun vaderen, opdat Ik niet kome en het land treffe met de ban." Mozes leidde het volk Gods uit Egypte. Maar eer hij het volk in het beloofde land bracht, voerde hij het naar de berg Sinai. waar God het volk vertelde hoe het in het beloofde land moest leven. De vaderen ontvingen de wet eer zij Gods grondgebied betraden. De kinderen dreigen die wet de rug toe te keren. In het boek Maleachi worden de zonden van het volk van God aan de kaak gesteld. "Gij evenwel zijt van de weg afgeweken", zegt Maleachi. De taak van Elia is om het volk terug te brengen naar de plaats waar de vaderen stonden eer zij het beloofde land ontvingen. Wil Is- ralof beter, willen de kinderen die in het land wonen niet terugkeren, dan zullen zij het land verliezen. Na de kruisiging van Christus is die waarschuwing waarheid geworden. Israël werd verstrooid over de we reld Maar voor Israël en voor ons geldt de roep van God: "Kom tot mij die vermoeid en beladen zijt en Ik zal u rust geven. We lezen vandaag: Openbaring 14:1-20 We lezen morgen: Openbaring 15:1-8 (Van onze kerkredactie) VEDBAEK, Denemarken Het hoofdbestuur van de Lutherse We reldfederatie blijft bij zijn besluit om de volgende wereldassemblee te be leggen in Porto Alegre. Van alle mo gelijke kanten wordt op het ogenblik in Europa aangedrongen Brazilië, het Latijnsamerikaanse Griekenland, de rug toe te keren. Het besluit werd echter pas geno men na een discussie die ruim vier uur duurde. Het hoofdbestuur verga derde in Vedbaek bij Kopenhagen in Denemarken. Vooral bisschop Hanss Lilje en de voorzitters van de natio nale comité's van de LWF in de Scandinavische landen drongen er sterk op aan, bij het besluit te blij ven. Bisschop Lilje zei dat de leidende persoonlijkheden zich erop moeten j instellen van alle kanten met scherpe vragen bestookt te worden. Maar met geloofsmoed en een koele kop moeten de functionarissen en bestuursleden karaktervast blijven. Ook de praeses van de lutherse sy node in Brazilië. Karl Gottschald. woonde de vergadering bij. Hij zei dat het land zich in een uitzonde ringspositie bevindt. Volgens hem heeft de huidige militaire regering al een groot aantal uitstekende sociale maatregelen genomen, maar'zij spant zich vooral in om in het land de orde te handhaven. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief «Ment een gulden aan postze gels te worden ingesloten. t '\een maatstaf i sqhartegeld be vraag: Ik heb wel eens gehoord dat er oordopjes te koop zijn, die het hinderlijke geluid dempen van radio en televisie, afkomstig van de buren. Helpt dit afdoende en waar zijn die te krijgen? Antwoord: Ze bestaan inderdaad, en zijn bij apothekers wel verkrijg baar. Verzoek van lezer:" Waar is het boek „Orgelbouwkunde*' door Bouw man en Oosterhof te krijgen? Vraag: De weduwe van een overle den werknemer heeft vanj de werk gever een getekende verklaring ont vangen. waarin deze beloofde haar iedere maand zolang ziji niet her trouwde 100 te schenken voor levensonderhoud. De weitkgever is nu overleden en nu schrééf de exe cuteur. dat de toestand nog tot ein de 1969 zou doorgaan en dan ophou den. Antwoord: Voor zover uit het bo venstaande valt op te i^iaken, be hoeft de weduwe hierme* geen ge noegen te nemen en zij kan de exe cuteur in die geest schrijven. Bij weigering kan zij een advocaat raad plegen of de vakvereniging van haar inan. Vraag: Wie heeft voor berekening van handeld? Antwoord: Mr. cirl W. Schuur- mans Stekhoven heieft een leidraad gegeven ter bepaliing van smarte- geld, waarbij hij) rekening houdt met leeftijd en sterftekans. In geval van tijdelijke arbeidsongeschiktheid adviseerde hij Wet bedrag van de loonderving (jkt-ktegeld aangevuld tot lQQ-^pct.)'' te vermeerderen met eeii toeslag van 25 pet. Zijn adres is Foortakker 4, Knegsel. Vraag: Hoe kan ik een oom opspo ren, die tien jaar geleden te Dja karta woonde Antwoord: Wend u tot het Neder- landsche Roode Kruis, Leeghwater- plein 27. Den Haag. Vraag: Wat is het adres van Pat Boone? Antwoord: Hij is te bereiken op 9033. Wilshire Boulevard. Beverley Hills, California. U.S.A. Vraag: Wat voor soort hang- plant (liefst bloeiend) kan ik hangen aan een muur ongeeer 4 meter te genover een raam aan de oostkant? De verwarming bestaat uit een olie- haard. Antwoord: Daar die muur nogal ver van het raam is. zal een bloeien de hangplant het er niet te best doen, wegens gebrek aan licht. Be ter komen in aanmerking bijvoor beeld kamerwingerd (ampelopsii). tradescantia. chlorophytum. met witbont blad. ficus primula, soorten klimop, phi lodend ron panduriforma, syngorrium, rhoicissus, scindupsis aureus. Voor bloeiende planten zou u het wel eens kunnen proberen met columnea, passiflora. plumbago. Vraag: Hoe geschiedt crematie? Hoe voorkomt men dat de as van de ene met die van de andere ver mengd wordt? Antwoord: In de oven. waarin de kist verbrand wordt, heerst een tem peratuur van 700 tot 850 graden Cel sius. Op de kist is een vuurvast steentje gelegd, waarin het registra tienummer gegraveerd is. Beëdigde functionarissen nemen alle overige nodige maatregelen om de identiteit te garanderen. Na de eerste ver branding worden de resten nog eens naverbrand, daarna in de askamer afgekoeld en vervolgens met het steen: ie in de asbus gedaan. Deze wordt eerst bijgezet in de alge mene nis. waarna bijzetting in een columbarium (of urnortuinl of od een erkende begraafplaats volgt, maar ook kan men de as uitstrooien op een daartoe bestemd terrein of in zee. (Van onze kerkredactie) ERMELO Begin deze week presenteerde zich in de Rooms- Katholieke Kerk de Aktiegroep Wereldkerk, die richtingorgani satie wil worden van de „mid dengroep" in deze kerk. Waarschijnlijk zonder dat hij daar iets vanaf wist, pleit drs. J. Vlaardingerbroek in het Ve- luws Kerkblad voor net zo'n or ganisatie in de Gereformeerde Kerken. Hij heeft er ook al een naam voor bedacht. „De grote groep van onze mensen, die alleen maar gewoon gereformeerd willen zijn, moet zich aaneensluiten in wat een „gereformeerd confessio nele vereniging" zou kunnen heten", schrijft deze Ermelose predikant. Drs. Vlaardingerbroek deelt de be zwaren tegen het organiseren van richtingen niet (zoals: de problemen uit de weg gaan; de discussie beëin digen doordat ieder zich in zijn eigen stelling verschanst en de ander laat voor wat hij is). Integendeel, zo schrijft hij, dan komt het gesprek pas goed op gang. Zie maar eens naar de veront rusten. Zij organiseerden zich, maak ten een vuist. „En prompt zien we gebeuren, dat de generale synode hen uitnodigt voor een gesprek. Zonder organisatie wordt er niet naar je ge luisterd. Het is droevig maar waar. Daarom geef ik de verontrusten groot gelijk dat ze zich organiseren". „En zij, die grote bezwaren hebben tegen leringen en gangen van zaken in onze kerken, zonder theologisch op noemt. Eerlijkheid Anagram-puzzel Uil de woorden van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. De beginletters van de woorden uil de eerste rij vormen de naam van een bloem. I. koemestvochl - spraak, 2. edelgas - deel van de dag. 3. insektenetend zoogdier - ongevuld. 4. schijf vis' - teugel, 5. vroeger - een der Cycla- den. 6. kelner - landman. 7. inwen dig lichaamsdeel - zuiver. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. es. 2. oraal, 7. os, 9. pres sie. 12. lak. 13. lel, 15. gent. 17. An, 18. karet, 20. ga, 21. adder, 22. de gel. 23. te. 24. ieder, 26. Ni. 27. sen. 28. nar. 29. Ede. 33. Tegelen. 37. ar. 38. palet, 39. dc. Ven.: 1 eb. 2. ore. 3. rc. 4. aster. 5. as. 6. lip. 8. sa. 10. kandeel. II legende. 12. tuab, 13. Laren. 14. le der. 16. malie. 18. kei. I1'. ter. 25. dadel. 30. iep. 31. get. 32. ra. 34. ga, 35. Ie. 36 Ec. De werkelijk vrijzinnigen tenslotte vraagt hij te vertrekken. „Het zou een daad van eenvoudige eerlijkheid zijn, wanneer de (weinige) vrijzinni gen, die er in onze kerken zijn, over gingen naar de Remonstrantse Broe derschap of naar de Nederlandse Protestantenbond. Zo'n overgang heeft met scheuring niets te maken; integendeel, er zou een scheur in on ze kerken door verdwijnen." De Ermelose predikant schrijft zijn artikel in de verwachting, dat de Ge reformeerde Kerken voorlopig nog wel zullen blijven bestaan. In samen gaan met de Nederlandse Hervormde Kerk ziet hij vooreerst nog geen heil, in hoofdzaak om praktische redenen. NED. HERV. KERK Beroepen te Tholerr G Westland te Wierden. Aangenomen naar Waarder: T. J. Kamerbeek te Rouveen. die bedankt voor Bergambacht. GEREF. KERKEN Beroepen te Driesum. te Gorredijk en fe Oldehove: kand. C. van der 'binden te Amsterdam. Emeritaat verleend aan M. J. C. Bosscha te Hoogeveen en -aan A. Mol- lema. geest.verz. „Het Zonnehuis" te Zuidhorn fgez.;red.>. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Zevenbergen - Bergen op Zoom: J. P. Moerkoert te Maartensdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: J. van Haaren te Amersfoort, die bedankt heeft voor Apeldoorn en Voor Zoetcrmeer. VRIJE EVAXG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle: J. G. Nieuwöh- ner te Apeldoorh. (door Koos Delhaas) DOZENBURG Per 1 januari 1970 ontstaat At een vakature bij de industrieën in het Bot- lek-Europoortgebied. De te benoemen functio naris wordt tewerkgesteld in de dienstverlenen de sector, met name in het bevorderen van de inter-menselijke verhoudingen. Hij moet in staat zijn met vaardigheid in woord en ge schrift bij te dragen tot het oplossen van span ningen die tussen welvaart en welzijn kunnen bestaan. Hij moet evangelisch-ruimdenkend zijn. Ongeveer in deze geest zou een advertentie kunnen worden opgesteld om te komen tot voorziening van de vakature industriepredikant Botlek-Europoortge- bied, die over enkele weken ontstaat als da. Sj. Wijns ma wegens vertrek naar Zwolle deze functie beëindigt. Precies vier jaar en acht maanden heeft hij, als eerste, dit werk gedaan. Hij ziet het als een voltooide pioniers- taak, die nu door een jongere kracht verder moet worden uitgebouwd en geconsolideerd. Liefst zo spoe dig mogelijk. DS. S. WIJNSMA het zelfde standpunt te staan als de verontrusten zullen goed doen, zich zo snel mogelijk ook te organiseren. Deze groep (waarbij ik mij waarschijnlijk zou aansluiten) zou zeker blijken de grootste te zijn. Ze moet met organisatie niet te lang wachten, want ondertussen verliest ze mensen naar rechts (wat ni^t zo'n ramp is, maar op de duür onze jeu^fl misschien geen goed zal doen) en naar links, wat wél een ramp zal be tekenen." I Drs. Vlaardingerbroek wil, dat ook j 1 ,Jiet imperialistische linker groepje" I i zich duidelijk organiseert en wat in- vloed betreft, tot zijn gepaste propor- i ties wordt teruggebracht, waarbij hij j speciaal de predikantenopleiding Het experiment, waagstuk is mis schien een beter woord, van het evangelie in Europoort is naar de mening van ds. Wijnsma (45) volko men geslaagd. Het is voor hem een uitgemaakte zaak dat de kerk een taak heeft in het industriële leven, dat zo sterk bepalend is voor het reilen en zeilen van de gehele samen leving, die van het gezin niet in het minst. Omdat de beslissingen voor vrijwel alle verbanden van die sa menleving in de industriële werkwe- reld vallen, schiet de kerk tekort als zij daar verstek laat gaan. Inspraak In de praktijk van het industrie pastoraat betekent dit dat de in dustriepredikant zijn inspraak heeft bij de directies en de personeelschefs van de bedrijven. Dat hij zijn aan deel levert in de vergaderingen van de bedrijfskemen. Dat hij kan mee denken en meespreken over het be leid als dat arbeidsverhoudingen en groeps- of persoonlijke belangen raakt. Daarbij komt uiteraard de in dividuele pastorale zorg als die wordt gevraagd. Dit alles omvat een taak die zich bezwaarlijk in een krante-artikel laat omschrijven. Een omvangrijke pa pierwinkel van brochures, artikelen in periodieken en gestencilde refera ten en rondzendbrieven geeft er op (Van onze kerkredactie) GENÈVE Regeringsleiders en kerkelijke functionarissen voelen zich tegen het einde van het jaar altijd geroepen kerst boodschappen te publiceren. De eerste dit jaar is dr. Eugene Car son Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij schrijft: „Met kerst vieren we vrede te mid den van conflicten. In orue tijd zijn we ons allemaal van veel conflicten bewust. Het kerstfeest stelt niemand in staat daaraan te ontkomen. Jezus, die op kerstdag werd geboren, ver deelt de mensheid eer Hij haar ver zoent". „Hij verkoos het leven onder de armen en de machtelozen om hun hoop te schenken. Heel zijn leven lang verzette Hij zich tegen mensen die in hun eigen kracht geloofden en die hun rijkdom en privileges verde digden. Kerstfeest veroordeelt al zul ke mensen." „Jezus van Nazareth brengt vrede en gerechtigheid aan de paria's van de samenleving en aan al de mensen die hun kant willen kiezen. Voor mensen die zich nederig willen bui gen voor God, die hun vertrouwen i willen stellen op Hem. die solidair willen zijn en alles willen delen met I de armen, die zich inzetten voor ge- j rechtigheid, vrijheid en een open toe- komst voor iedereen: voor hen allen betekent het kerstfeest vreugde. De christelijke gemeenschap bezit niet veel waarop zij kan pochen. Maar als een groep mensen onder vele j moet ze het verhaal van de verzoe- 1 ning van Jezus vertellen: God is de eerste die verzoende, de eerste die vergaf, de eerste die nieuwe kracht schonk; Hij was de eerste die hoopte. Wat kunnen we anders doen met zo'n boodschap die ons toevertrouwd is, i dan blij zijn en zelf verzoeners wor- i den. RIO DE JANEIRO Het ziet er naar uit dat het conflict tus sen de Rooms Katholieke Kerk van Brazilië en de militaire re gering van dat land zich toe spitst. Een bisschop en vijftien priesters zijn aangeklaagd we gens contacten met subversieve groepen. Aan de andere kant heeft de aartsbisschop van de stad Ribeirato Preto een aantal politieautoriteiten in de ban ge daan. De bisschop van Volta Redonda, Valdir Calheiros, en vijftien van zijn priesters worden ervan beschuldigd de nationale veiligheidswetten ge schonden te hebben. Zij zouden con tacten onderhouden hebben met linkse subversieve groepen. .Wordt de beschuldiging aanvaard dan zullen zij voor een militair tribunaal te recht moeten staan. Volgens de militaire raad die de aanklacht indiende, stonden de bisschop en zijn priesters in verbin ding met drie priesters die ervan be schuldigd worden literatuur te heb ben verspreid die gericht was tegen het rechtse, militaire bewind van de voormalige president Arthur da Co- sta e Silva. Vorige maand werden ook paters dominicanen aangehouden, omdat zij steun zouden hebben verleend aan de guerrillaleider Carlos Marighela, die op 4 november in Sao Paulo tij dens een vuurgevecht werd gedood. De aartsbisschop van de stad Ribei rato Preto heeft een aantal politie autoriteiten in de ban gedaan. Zij hadden een moeder-overste van een klooster gearresteerd. Volgens de aartsbisschop was zij door de agen ten gemarteld. Het weet* in Enropa weer min. temp neerslag gisteren Amsterdam motregen -1 0.2 Brussel ij zei -1 0.2 Frankfort ij zei -3 0 Genève geh. bew. -3 0 Innsbruck geh. bew. -3 0 Kopenhagen mist -15 0 Locamo geh. bew. 1 O.S Londen geh. bew. -3 0 Luxemburg Ij zei +3 2 Madrid onbew. -6 0 Majorca half bew t' 0 München geh. bew. -4 0.1 Parijs geh. bew. -1 0 licht bew. +1 o Wenen geh. bew. -3 0 ZUrich geh. bew. -6 0 het bureau van de industriepredikant slechts een indruk van. Belangrijk bij dit alles is dat ds. Wijnsma bij de bedrijven in Bot lek-Europoort de deuren geopend heeft gekregen. Tot zijn verrassing is dat van meet aan het geval geweest. Toen hij nog maar enkele maanden aan de gang was schreef hij in een kerkelijk .maandblad waarin hij min of meer een verantwoording van de start van zijn werk aflegde het vol gende: „De groot-industrie maakte gewag van het werk van de kerk en bood alle faciliteiten om de mensen te kunnen bereiken: in personeelsbladen en op publikatieborden werd melding gemaakt van adres en spreekuur van de predikant. Verschillende bedrijven reserveerden een spreekkamer voor de dominee in de bedrijfsgebouwen; andere boden belangeloos de kantine- ruimten aan voor mogelijke activitei ten. In kern meetings en onderne mingsraden werd de dominee als ver trouwensman geïntroduceerd. Het sa menspel tussen medici, maatschappe lijke en sociale diensten, directies en personeelschefs begon: adressen wer den doorgegeven - huisbezoeken volgden". En zo is het gebleven. Pijnlijk Maar in hetzelfde artikel conclu deerde ds. Wijnsma toen al dat de kerk in dit werk niet meer te maken heeft met de verloren zoon, maar met de zoon van de verloren zoon. Nu, na bijna vijf jaar, zijn daar voor hem enkele ervaringen bijgekomen en de eerste is een pijnlijke: Na bijna vijf jaar industriepasto raat staat het voor ds. Wijnsma vast dat talloze, mensen op zoek zijn naar houvast en geborgenheid, maar beslist niet binnen de muren van ö- kerk. Ze snakken naar raad en pasto rale hulp, maar ze passen er voor ee voet in de kerk te zetten. Ds. Wijnsma: „De kerkelijke stnic- turen stoten de moderne mens af; e; dit geldt voor de structuren van èllf kerken". Interkerkelijk Ds. Wijnsma verricht zelf zijn taai in opdracht van de christelijke gert- formeerde kerken, maar hij is er 6: man niet naar zich in een bepaal: hokje te laten stoppen. Hij werfc nauw samen met zijn rooms-kathc- lieke collega bedrijfsaalmoezenic wordt gesteund door een raad va; advies, bestaande uit vertegenwoor digers van de industrieën en van alk kerken en preekt op elke kanst waarvoor men hem vraagt. En he: plaatselijk evangelisatiewerk in Ro zenburg, dat aanvankelijk ook dee uitmaakte van zijn opdracht, kres van hem een interkerkelijke opa». (Het marcheert nu onder leiding ve twee fulltime-krachten, een evange list en een jeugdwerkleidster). De vertrekkende industriepredi kant van Botlek-Europoort is ee; man van missionaire bewogenheij die zich slecht thuis voelt bij stai schema's. Vandaar ook zijn avei tegen kerkelijke structuren mensen in de weg staan om evangelie te aanvaarden. Ook het drijfsleven kent zulke struel maar de Bijbel rekent met ze af, hij. Nu ds. Wijnsma zijn dustrie-ambtsperiode overziet cons teert hij dat hij voor die tijd n heeft geweten dat het evange zoveel structuren aan de kaak st< Vroeger, zegt hij, zag ik het evang lie als bestemd voor de menseli; ziel. Je preekte dat de mens z moest bekeren en God moest liefhei ben. Dat is ook zo, en het is belan rijk, maar hoe belangrijk het ook het is eenzijdig: De zonde vreet ni alleen in het menselijk hart, ma ook in de structuren. Mensen kunw zó vastgeroest zitten op structure dat je je afvraagt: is dit nu beleid is het anti-christelijk gedoe? Hi evangelie gaat dwars in tegen soort onmenselijkheid. Het twist te gen datgene waaraan de -mens ai beelddrager Gods kapot kan gaan' Paradijselijk Ds. Wijnsma vervolgt: „Hoe i je met deze dingen te niaken krijgt hoe meer je ontdekt dat God eigen lijk iets paradijselijks wil. Het evu- gelie wijst de weg naar het volmui- te". En daaraan heeft ds. Wijnsmidw als industriepredikant bijna vijfjaar lang, zoals hij het zelf zegt dokteren". Nu hij ermee ophoudrii hij blij dat hij dit in ieder heeft ontdekt. Hij hoopt er in Zt waar hij in een nieuwe stadswijk tweede predikantsplaats gaat ten, zijn winst mee te kunnen dc In de kabel van het Botlek-Ei poort-industriepastoraat zal geen kink mogen komen. Daarom, zint met name de kerkeraad v christelijke gereformeerde kerk] Rozenburg zich op het ogenblik vervulling van de komende vaka\ (ds. Wijnsma preekt zondag 28 II cember afscheid). Voor de vertrekkende predikaaJii het de vraag of de kleine christelg gereformeerde kerk daarin moet stpan, of dat het werk menwerking met andere Rozenburg? kerken moet worden gecontinueerd (Van onze kerkredactie) GRAND RAPIDS De natio nalisering van de zendingsscho len in Pakistan is uitgesteld. Dit heeft de nieuwsdienst van de Gereformeerde Oecumenische Synode vernomen van Sarah Pressly, een Amerikaanse zen delinge in Pakistan. In juli werd bekend, dat Pakistan alle onderwijsinstellingen, die van zending of missie uitgaan, wil natio naliseren. Argument daarvoor was, dat deze scholen direct of indirect religieuze en culturele waarden ver breiden, die vreemd zijn aan de natio nale v/aarden van Pakistan en aan de islamitische levensbeschouwing. Bovendien zouden de meesten niet passen in het Pakistaanse onderwijs systeem. Nationalisering zou ernstige gevol gen hebben voor de zending van de Gereformeerde Kerken in Pakistan, die voornamelijk op het onderwijs gericht is. Alle scholen, waarbij de gerefor meerde zending betrokken is, houdt zich aan het leerprogram van de r gering. De lessen worden gegeven het Oerdoe. Engels wordt alleen o derwezen als vreemde taal. Op eü school krijgen de moslim-leerling (bijna de helft van alle leerlinge godsdienstles van eigen moslim-god dienstonderwijzers op tijden, dat christelijke leerlingen bijbelles kri; gen. AMSTERDAM De compori Louis Andriessen zal de muziek co: poneren voor de filmpresentatie het Nederlands Paviljoen op de Ex '70 te Osaka. De filmpresentatie n dert, onder de leiding van de cines Jan Vrijman, haar voltooiing. Voor deze ..environment filmshow", die op 23 beeldscherm wordt vertoond, vervaardigt Andrit sen stereofonische muziek op zes luidssporen. (Van onze kerkredactie) BRAAMFONTEIN, Transvaal Nog altjjd houdt de uitspraak over apartheid van de Gerefor meerde Oecumenische Synode van Lunteren vorig jaar de ge moederen bezig. Onmiddellijk na de behandeling van het pro bleem, toen het minderheidsrap- port verworpen was lpefde bij sommigen de gedachte dat Zuid- afrikaanse api>theidsmensen het pleit gewonnen hadden. Een Zuid-afrikaan laat nu in een klein boekje zien dat dat niet j juist is. Voor het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika heeft dr. W. Bruckner de Villiers een uitvoerige studie gewijd aan de rapporten en de gang van zeken. Hij noemde zijn studie: „Lun teren en die rassekwessie." In het hoofdstuk „Afrikaners juich" gaat hij in op de vraag of de actuaries van de Nede^du'tsp Gere formeerde Kerke, dr. J. D. Vorster. inderdaad gelijk had toen hij thuis- I kwam in een overwinningsroes. Diens eigen broer, premier B. J. Vorster, deelde zijn optimisme niet en zei: „Daar sal onthou word dat met hierdie gereformeerde Calvinistiese kongres wat in Lunteren gehou is, dit by uitstek gereformeerde Calviniste was wat.... afsonderlike ontwikkeling in Suid-Afrika verwerp en as uit die bose verdoem het." Profetisch De conclusie van dr. De Villiers is: „Lunteren het wel profeties gespreek, duidelijk gespreek ongerieflik dui delijk. Daarom verdien Lunteren ons innigste dank, omdat ons nou, tensy ons uit lafhartigheid en blote volksdienstigheid bereid is om ons Christelike gewete finaal te laat ver- krag, iets moet doen omtrent 'n situ- asie wat vir die gewete al hoe meer onhoudbaar en ondraaglik begin te word. Goddank vir Lunteren en se besluit." Het boek is een uitgave van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika. Postbus 31134. Braamfontein in Transvaal. Zuid-Afrika, maar is in Nederland, althans op de gerefor meerde synode nogal verspreid door de jongeren van Synoodkreet. NUNSPEET De classis Har* wijk van de Gereformeerde Kert (vrijgemaakt) heeft besloten de afê vaardigden van de kerkeraad Nunspeet niet meer tot haar vergaf ring toe te laten, omdat deze kerfe raad buiten verband staande prd kanten als ds. L. E. Oosterhoff en B. Teldêr heeft laten preken. Twee generale synodes hebben leringen van dez predikanten oordeeld. Nunspeet heeft geen rerJ van deze uitspraken gvraagd er. daarom verplicht zich eraan te h® den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2