Reuzetanker Shell aan golven prijsgegeven 14 DODEN BIJ BOMEXPLOSIE IN MILAAN Twee Arabieren gedood bij poging Boeing te kapen '1 III ■imaiiastf Twee man vermist op Atlantische Oceaan Het Kwartet Hrr Wll*| Lichte dooi Zenuwgas door lek ontsnapt magaca de keuken van Hauenschild Een nieuwe keuken? VPRCT krijgt berisping Verzekering ziekte 10 pet duurder Betaald voetbal er nog niet uit Nieuwe Leidse CoiiramiU Zaterdag 13 deoember 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Dit is de Shell-tanker Macoma, e enzusterschip van de in moei lijkheden verkerende Marpessa. MILAAN Veertien mensen werden gedood toen vrijdagmid- tijdens het spitsuur een bom ontplofte in een bankgebouw in bet centrum van Milaan. Bij de explosie werden 90 mensen ge wond. Enige tijd later ontplofte Rome twee bommen bij het monument Victor Emmanuele en een bom in een bankgebouw de- omgeving van de Via Veneto. Hierdoor werden meer dan 17 mensen gewond. Premier Mariano Rumor noemde in een dramatische re de, die door radio en televisie werd uitgezonden, de bomaan slagen „een barbaarse daad", die precedent kent in de ge- «cftJfedenis van Italië. Het grote aantal slachtoffers werpt een iandvlek op de natie" aldus ier Rumor. De burgemeester van Milaan, Aldo iasi, heeft de kerstilluminatie in straten laten doven. Van alle inbare gebouwen waait de vlag jstok. President Giuseppe Saragat :t premier Rumor een telegram urd waarin hij zegt dat de „ke- De toornige mart'denkt altoos dat hij meer kan dan hij kan. BR1XIENSIS „Ik hoef mijn handen toch niet te wa&seu om de eenden te voeren? Die eenden geven niets om vuile han den." DE BILT Langzaam is de temperatuur iets blijven stijgen, zodat er nu meer lichte dooi dan lichte vorst voorkomt. Het blijft zwaar bewolkt dit weekeinde met mogelijk wat lichte motregen. In de nacht kan het kwik nog weer iets onder nul komen met plaatselijk mistvorming. Op iets langere termijn bezien is het waarschijnlijk dat de zachtere lucht van de Noordzee verder gaat binnenstromen met een ver dere stijging van temperatuur tot 2 a 3 graden boven het vries punt. Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer en waarschijnlijk op de meeste plaatsen droog. Zwakke, later matige wind tus sen zuid en zuid-oost. Tempera turen om het vriespunt. Barometerstand: heden 10 uur '6.4 cm (1018 millibaar), constant. Zon en maan 14 december zon op 8.41, onder 16.28; maan op 12.30, onder 23.00; 16 december EK 15 december zon op 8.42; onder 16.29; niaan op 12.41, onder 16 december EK ten van terreurdaden moet worden verbroken, wat het ook moge kosten". Saragat roept de rechtban ken op snel recht te doen in aanhan gige zaken tegen extremisten die ge weld beschouwen als een legaal mid del van zet tegen de regering. Telegram paus De politie in Rome doorzoekt alle banken op eventuele bommen, die daar kunnen zijn achtergelaten. Paus Paulus heeft in een condoleancetele gram aan de aartsbisschop van Mi laan verklaard „deze onverant woordelijke daad van beestachtig ge weld, die zoveel onschuldige slachtof fers onder eerlijke werkers heeft geëist", te betreuren. De bom in Milaan sloeg een g^t van een meter onder een tafel in de grote hal van de bank. Aangezien het marktdag was bevond zich een groot aantal boeren in de bank voor het afwikkelen van hun daken. Na de explosie brak brand uit. Meer dan 50 ambulances hebben zich naar de bank gespoed. Op het plein voor de bank ontstond grote verwarring Daders onbekend De secretaris van de aartsbisschop van Milaan, Con Ferruccio Dugnani, rende het paleis van zijn chef uit om de laatste sacramenten toe te die nen. De kardinaal begaf zich later naar het gebouw en knielde op de grond om voor de slachtoffers te bid den. De politie tast in het duister wat betreft de daders van de aanslag. Een overzicht van de ravage die hij de bomexplosie in het kantoor van de Nationale Landbonwbank in Milaan werd aangericht. UTAH (VS) In een testplaats in Utah is vrijdag dodelijk zenuwgas uit een container gelekt en op de grond terechtgekomen. Er moesten 300 mensen worden geëvacueerd. Een zegsman van het leger zei dat specialisten de grond met een che mische stof hebben bewerkt waar door het gas, bekend als GB, onschuldig is gemaakt. In maart 1968 waaide een hoeveelheid zenuwgas, dat gesproeid werd tijdens een proef een vailei in, waardoor 6400 schapen- werden gedood. De democratische senator voor Utah verklaarde dat dit laatste incident opnieuw „het gevaar van het opslaan van chemische stoffen zoals zenuw gas" onderstreept. ROTTERDAM Het zag er vanmorgen naar uit dat de spliksplinternieuwe Nederland se mannnoettanker Marpessa (207.000 ton) in de golven van de Atlantische Oceaan zou ver dwijnen. De toestand van het schip, waarop gistermiddag brand uitbrak, was zeer kri- Vandaag in ZO: Prof. dr. J. Zoutendijk: Greep naar macht voorkomen. Jan Verheyen: Signalement van vroeg christendom. Dr. C. Rijnsdorp over Marnix Gijsen. -)(- Ton Hulst: Zij rekenen op winters isolement. Phé Wijnbeek: Stuk uit Joods gebed op fabeltjeskrant. J. A. Kruizinga: Doopcel van ons bestek. Monique Floor: Progressieve bloemsierkunst. tiek. De gezagvoerder heeft als laatste de tanker verlaten, na dat deze was gaan lekken en er een kik in was waargeno men. Twee Chinese onderoffi cieren worden vermist. Tijdens het schoonmaken van een tank, deed zich gistermiddag tegen drie uur een explosie voor, direct gevolgd door een brand. De niet geladen Marpessa bevond zich toen op honderd mijl noord-noord-west van Dakar aan de Afrikaanse kust. Het gelukte niet het vuur te be dwingen. Kapitein E. J. Stapper gaf aande bemanning en twee meeva rende echtgenotes opdracht het schip te verlaten. Zij werden aan boord genomen van de sleepboot Alcyon en de Britse Shelltanker Serenia. De gezagvoerder bleef met zes officie ren achter. Ouder coutrole Rond half vijf gistermiddag nam de brand af. Door de explosie was het dek op enkele plaatsen open gespleten. Gisteravond had de vlam menzee zich ..teruggetrokken" tot het voorschip. Men verwachtte toen dat er verscheidene uren voor nodig zouden zijn om de brand onder con trole te krijgen. De bemanningsle den keerden allen aan boord terug. (Er waren 25 bemanningsleden, vijf tien officieren en twee vrouwen aan boord). Omstreeks middernacht had men het vuur in bedwang en begon men de schade op te nemen. Daarbij bleek dat water in de pompkamer- j| machinekamer binnenstroomde dat |j de pompen niet aankonden. Rond drie uur vanmorgen werd de toestand ernstiger en tegen half vier verliet iedereen, met uitzonde ring van de gezagvoerder en de mar conist, de tanker. Tegen zeven uur kwam het water al in de gangboor. den van de accommodatie. Vanaf de Serenia nam men een knik in het in moeilijkheden verkerende schip waar. Er waren inmiddels nog meer schepen te hulp geschoten. Verlaten ATHENE Leden van de Ethiopische veiligheidsdienst die aan boord waren van een Boeing-707, hebben vanmorgen vroeg twee Arabische com mando's gedood die probeerden het toestel te kapen. (Het is nog niet eerder voorgekomen dat kapers bü een actie werden ge dood.) De kapers waren een negen tienjarige student uit Jemen en een 24-jarige zakenman uit Senegal. Ze wilden de piloot dwingen naar Aden te vliegen. Het toestel, dat een vlucht maakte van Madrid naar dc Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, landde na de dodelijke schietpartij in Athene. Een lijkschouwer stelde vast dat de man nen waren gedood toen het toestel nog boven Spaans luchtruim was. Officier van justitie Christopoulos bepaalde dat het incident Grieken land niets aangaat. Het vliegtuig vertrok daarna met de twee lijken naar Addis Abeba. De 25 passagiers zullen met andere toestellen worden vervoerd. Volgens de Atheense politie ge bruikten de veiligheidsfunctionaris sen speciale pistolen, die het toestel of de overige passagiers niet in ge vaar brachten. Een van de passagiers vertelde hoe hem was opgevallen dat de tegeno ver hem zittende man de aan boord komende passagiers en bagage in de i Uw keukenspeclalist voor aanbouwkeukens staat klaar met waardevolle ad viezen. Besparen tijd, geld en ergenis achteraf. Kom eensvrijblijvend kijken. Keukencentrum Koeleman H. v. Beyerenstraat 4, Ter Aar. tel. 01722-493 100 ma. Keukenshowroom «gaten hiei'd. Een half uur na het vertrek uit Madrid kwam een stewar dess naar hem toehollen en fluister de nerveus enkele woorden. Deze man. die later een veilig heidsagent bleek te zijn, sprong op en begon te worstelen met een passa gier uit de eerste klasse. Hij slaagde erin zijn tegenstander het pistool te ontnemen en hem neer te schieten. De andere aspirant - kaper was naar voren komen rennen, maar een tweede veiligheidsfunctionaris liet hem struikelen en schoot zijn wapen op hem leeg. In enkele minuten was alles voorbij. Tussenlanding Het toestel, dat een tussenlanding in Rome had moeten maken, kreeg van de luchthavenautoriteiten geen toestemming te landen. In Athene, waar de tweede tussenlanding zou worden gemaakt, kreeg men wel ver gunning. Sedert leden van het Bevrijdings front voor Eritrea aanslagen hebben gepleegd en een Ethiopisch toestel kaapten, heeft de maatschappij veilig- hedisfunctionarisscn laten meevlie gen. Er waren er drie aan boord vaift de Boeing. HILVERSUM De regeringscom missaris voor het omroepwezen, mr. Van der Dussen, heeft de VPRO schriftelijk berispt over de recente .scheermesscène" op de televisie. De commissaris vindt, dat de grenzen van het toelaatbare fcjn verschre- den. De scène was opgenomen in een pauzefilmpje, kort na de Fabel tjeskrant. Men zag er een man een meisje over het haar strelen en haar direct daarna in het oog snijden met een scheermes. In werkelijkheid ging het om een koeie-oog. De grap ervan was niemand duide lijk. UTRECHT De premie voor vrij willige verzekering zal door de mees te ziekenfondsen per 1 januari met tien procent worden verhoogd. De verhoging is noodzakelijk vanwege de kostenstijging (hogere honoraria van o.a. de artsen, duurdere zieken- huisverpleging en de recente bepa ling, dat behandeling in academische ziekenhuizen voortaan niet meer door de overheid wordt betaald, maar door fondsen en particulieren). Zoals bekend, warden de premies begin dit jaar met l'iprocent verhoogd. Volgens Scheveningen-Radio ver lieten even later ook de twee laat ste officieren de Marpessa. Gedu rende enkele uren gebruikten zij de noodinstallatie voor verlichting en j verbindingen, daar de hoofdstroom- I voorziening was uitgevallen. De Marpessa is een van de nieuw- ste schepen van de Shell-vloot. Het schip werd in Japan gebouwd en op 30 september aan de opdrachtgever overgedragen. Vorige week zaterdag vertrok de mammoettanker uit Rotterdam voor zijn eerste reis naar de Perzische Golf om daar olie te laden voor de raffinaderijen in Pernis. c:bu i/exxüju/nz^ INTERIEURVERZORGING CR'JNöBURGD MEER KEUS IN l PASSENDE OMGEVING De emoties tijdens de vergadering van de Raad van Europa zijn deze Griekse afgevaardigde, de heer Trom- bounis, kennelijk teveel geworden: een persfotograaf „snapte" hem, ter wijl hij juist even was weggezakt in slaap..... DEN HAAG De Koninklijke Ne- derlandsche voetbalbond heeft, in aan sluiting op de al ••'"ijdagmorgen ge nomen beslissing het gehele zater dag-amateur voetbal af te gelasten, ook besloter ae wedstrijden van de b-elftallen var het betaalde voetbal op zaterdag en het gehele zondag- amateurvoótbal af te gelasten in ver band met ide weersomstandigheden en de toestami van de tereinen. Dit be sluit geldt ook voor alle afdelingen van de KNVB. De beslissing over het al dan niet doorgaan 'van de wedstrijden, dio voor zindag in het betaalde voetbal op het prog ramma staan, wordt over gelaten aa. consuls en scheidsrech- ters. AMSTERDAM Vroom en Drees- mann gaat ^binnenkort In haar waren huizen verzekeringen verkopen, zo wel schade- als 1 evensverzek^ringer*- Volgens de directie is hiervoor in binen- en buitenland grote belangs telling. L VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ernjK^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivitert ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertien dagen gratis. Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1