BETER VERVOER ZIEKEN Commentaar Nederlaag voor Thomassen miimttf ËÜPOOT Wetsvoorstel: Vergunning nodig Hogere eisen Weer order Studenten dringen Aviobridge aan op hulp Biafra Kom Het Kwartet PvdA-havenmotie aanvaard SPREUK (Sta) Bewolking Maatregelen in geval te veel geluidshinder Commandeur Waarschuwing op metatabletten Overleg gestaakt in kleinmetaal kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 12 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor een doelmatig ambulancevervoer èn van zieken èn van ongevalsslachtoffers is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Het loopt al weer naar de Kerst en dat betekent dat foto grafen graag plaatjes schieten, die de beschouwer een vriendelij ke glimlach op het gezicht bren gen. De maker van dit plaatje kreeg zijn kans en benutte hem. Of de naarstig naar wat gras zoekende schapen en de in zijn jas weggedoken herder ook zo blij met het pak sneeuw zul len zijn De volgende regelingen om dit ver voer, dat dikwijls een kwestie van leven en dood is, zo snel mogelijk te doen verlopen, worden voorgesteld; Voor het verrichten van ambulan cevervoer is een vergunning van Gedeputeerde Staten nodig. Over het gehele land wordt een net van centrale posten gelegd. Ambulancevervoer buiten zo'n cen trale post om, is niet mogelijk. De organisatie van de centrale posten wordt opgedragen aan de provincie. De gemeenten onderhouden de centrale posten en zijn verant woordelijk. Op elke plaats in Nederland moet binnen een bepaalde afstand een ambulance beschikbaar zijn. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale zaken en volksgezondheid wijst in zijn toelich- ROTTERDAM De burge meester van Rotterdam, de heer W.Thomassen, heeft gisteravond bij de begrotingsdebatten een nederlaag geleden. Een PvdA- motie, die tot achtergrond heeft het havenbeleid van de Maasstad „om te buigen", werd aangeno- Slapen is geen geringe kunst: men moet er. een hele dag voor wakker blijven. NIETZSCHE ,,Ik heb een goeie ruil gedaan. Mijn katapult voor deze poes. En ze krijgt nog kleintjes ook." til» WW3»S*f DE BILT In de algemene luchtdrukverdeling kwam de af gelopen vierentwintig uur boven het Europese vasteland niet veel verandering. Boven Rusland handhaafde zich een gebied met hoge barometerstanden. Via Midden-Europa en Frankrijk stond het in verbinding met een ander hogedruksysteem bij de Azoren. In het algemeen vroor het in West-Europa in de afgelopen nacht licht tot matig. In het zuid oosten van ons land heeft het in de vooravond hier en daar nog tien graden gevroren. Een fron tale storing boven Zuid-Engeland drong slechts langzaam oost waarts op. Hij veroorzaakte in zijn omgeving plaatselijk regen. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon; 0 tot 2; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temD.: 0 tot 6 graden onder nor- Haal; kans op een droge periode £an minstens 12 uur: 80 procent; kans oo een geheel droog et- trial: 50 orocent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 7G.4 cm (1018 millibar), constant. Zon en maan 13 december zon op 8.40, onder i 16-28; maan op 12.14, onder 21.32; I 16 december EK mén met 23 stemmen voor en 21 tegen. Tevoren had burgemeester Tho massen, beheerder van de havenpor tefeuille, de motie ontraden. Hierin staat onder meer dat Rotterdam, zo lang er geen nationaal zeehavenbe- leid is, geen initiatieven moet ont plooien die een grote industriële ont wikkeling in de Hoekse Waard tot doel hebben. Rotterdam moet verder geen in dustriële ontwikkeling op het eiland Voorne-Putten aanhangig maken die het eiland als agrarisch en recreatief woongebied zal aantasten, Ook zou, bij eventuele uitbreiding van de Maasvlakte, de zgn. demarkatielijn (ter bescherming van de kust van Voorne-Putten) gehandhaafd moeten blijven. De motie kreeg steun van alle le den van de PvdA, de PSP en de- CPN. Ook de socialistische wethou ders stemden voor. Diepstekend De ontwikkeling van havengebie den in de Nieuwe Waterweg moet worden beperkt tot die activiteiten, die zijn gebonden aan het zeer diepstekende schip en aan op— en overslag. Milieu-hygiënische en re creatieve aspecten moeten gelijk waardige factoren zijn bij de plan ning van haven en industrieterreinen, aldus de motie. Beslissingen over haven- en in dustrieterreinen kunnen eerst wor den genomen, nadat hel overlegor gaan Zuidwest-Nederland advies heeft uitgebracht. In het geval een dergelijk advies niet eensluidend mocht zijn, zal de beslissing moeten worden genomen- door regering en parlement. Deze havenmotie heeft ten doel het ombuigen van het beleid, verklaarde de tegenspeler van burgemeester Thomassen, de PvdA-fractievoor- zitter drs. A. J. Lems. Men moet het niet beschouwen als een motie van wantrouwen, antwoordde hij de KVP-fractie. Program De tekst van de motie komt in gro te lijnen overeen met het partijpro gram van de PvdA, dat is samen gesteld door twaalf vooraanstaande socialisten, onder wie de heer Lems (tevens lid van de Tweede Kamer). Burgemeester Thomassen, ook Eerst-Kamerlid voor de PvdA. zei: ,.Ik ben niet betrokken geweest bij de samenstelling van het partijpro gram, waarop deze motie steunt. Men kan zeer wel verbonden zijn met hel democratisch socialisme, zonder elk stuk van een programma te on derschrijven". DEN HAAG Indien zou blijken dat lesvluchten tot onaanvaardbare geluidshinder leiden, zal minister Bakker van verkeer en waterstaat passende maatregelen treffen. Dit heeft de bewindsman de Tweede Ka mer meegedeeld. Hij was het ermee eens, dat de geluidshinder als een volwaardige factor in de overwegingen dient te worden betrokken bij het bepalen van de maximum-capaciteit van een luchthaven. Minister Bakker wees er nog op, dat thans getracht wordt de middelen te vinden die nodig zijn voor de openstelling en exploitatie van Woensdrecht voor de civiele luchtvaart, in het bijzonder voor les vluchten. ting op het wetsontwerp op het grote belang van een snel ambulancever voer. Een verschil tussen slachtoffers van ongelukken en zieken is in dit verband niet belangrijk. Ziekten Het aantal ongelukken is gestegen, maar daarnaast doet zich ook een snelle stijging voor van het aantal slachtoffers van de zogenaamde wel- I vaartsziekten. De toeneming van het hartinfarct komt in vrijwel alle Westerse landen voor. In Nederland j sterven jaarlijks 15.000 mannen aan I een hartinfarct en 9.000 vrouwen, al dus dr. Kruisinga. Vooral voor deze zieken kan een I snel ambulancevervoer beslissend zijn. Men heeft zelfs voor deze geval len de care-ambulance (populair de „hartrenwagen" genoemd) in studie. Ook voor andere gevallen is snel vervoer nodig. De staatssecretaris noemt kraamvrouwen, bij wie tijdens de bevalling thuis complicaties optre den; patiënten met een acute maag- perforatie of circulatiestoornissen en ademhalingsstoornissen. Belangrijk is. dat tijdens het vervoer al goede hulp wordt geboden. Daarom wil men aan het personeel van de ambu lances ook steeds hogere eisen stel len. Coördinatie Het ambulancevervoer wordt in de centrale posten gecoördineerd. De lei ding van een centrale post moet in handen zijn van een arts of een arts moet in de leiding zijn opgenomen. De staatssecretaris wil ook de kwa liteit van het ambulancevervoer op voeren. De auto's (660) moeten beter worden ingericht. Om die verbetering te bereiken, wordt een overgangsfase ingesteld. Evenals het ontwerp van wet voor de ziekenhuisbouw, gaat ook dit wetsontwerp ervan uit. dat het am bulancevervoer regionaal het beste kan worden georganiseerd. Vandaar de grote bevoegdheden, die men de provincie wil toeschuiven. Staatssecretaris Kruisinga stelt nog met nadruk, dat het in het geheel niet de bedoeling is de particuliere vervoerders (429 auto's) uit te scha kelen. Wel moeten de particulieren zich schikken in de door de wet voorgeschreven organisatie. Voor het directe functioneren van het vervoer worden de gemeenten verantwoordelijk gesteld. Omdat het hier om een belangrijk probleem gaat, probeert men de wet zo snel mogelijk in te voeren. Overigens is de situatie in Neder land voor het vervoer van zieken en slachtoffers niet gunstig. De proef om eventueel helikopters in te schakelen heeftdit uitgewezen. Steeds was de helikopter later op de plaats van het ongeval dan de ambulance. De wet laat niettemin ruimte voor helikop- tervervoer en vervoer per Hover craft. Internationale furore -| 0 JR. J. BOSMA heeft in de zes jaar. dat hij voorzitter is geweest van het grootste werkgeversverbond, gro te bekendheid gekregen. Veelal waa hij ook de woordvoerder van de werkgevers in het bestuur van de Stichting van de arbeid. En in de Sociaal-economische raad was zijn 1 mening meestal toonaangevend voor het werkgeversstandpunt. De heer Bosma, die gisteren zijn werk in het organisatieleven afsloot, j heeft zich in de afgelopen zes jaar j bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het bedrijfsleven. Hij moest in deze periode ook leiding geven aan een niet onbelangrijke textielonderneming in Twente, maar hij heeft daarbij kans gezien, de standpunten binnen het bedrijfsleven wat dichter bij el kaar te brengen. Dat de Sociaal-economische raad met algemene stemmen adviezen aan de regering kon uitbrengen over wijzi ging van de taak van de onderne- j mingsraden, over het enquêterecht bij I de ondernemingen, over de publikatic- plicht van jaarcijfers en over een nieuwe verkiezing van leden van de raden van commissarissen, is niet in de laatste plaats te danken aan de bijdrage van de beer Bosma. Vanzelfsprekend zijn er uit de werk geverskringen meer vertegenwoordi gers geweest die tot dit resultaat heb ben bijgedragen, maar extra aandacht voor de heer Bosma, nu hij terug treedt als voorzitter, is daarom niet minder op zijn plaats. De heer Bosma is erin geslaagd be grip te wekken bij de werkgevers voor standpunten van de vakbeweging en omgekeerd bij de vakbeweging voor de positie van de werkgevers. De honorering van deze verdienste met het commandeurskruis in de orde van Oranje-Nassau is een daad. waarmee de regering op juiste wijze de gevoelens van het bedrijfsleven heeft vertolkt. Mèt de belangen van het bedrijfsleven heeft de heer Bosma het welzijn van het gehele volk ge diend. SCHIPHOL Als zevende luchtha ven in de wereld heeft die van Man chester besloten elf Aviobruggen te kopen. Dit zijn uitschuifbare, horizon taal draaiende en vertikaal beweeg- bate slurven, die worden gebruikt als verbinding voor de passagiers tus sen pier en vliegtuig. De opdracht is deze week gezonden aan Aviolanda NV in Papendrecht (behorende tot. het Fokkerconcern), die met dezf^vUederlandse vinding op het internafony-ale vlak furore begint le maken, vvi olanda laat de bruggen bouwen <oor een dochteronderne ming, de W A.viobridge. Aviobridge verwacht de komende jaren nog vele opdrachten. Twee maanden gelèden ontving de licentie houder in Amerika een order van circa dertig miljoen gulden voor de levering van veertig Aviobruggen voor Kennedy Airport in New York. - il (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Hooglera ren, wetenschappelijke medewer kers en studenten van de katho lieke universiteit in Nijmegen en de Vrije Universiteit te Amster dam dringen er in een motie bij de Tweede Kamer op aan voed- seltransporten naar Biafra te be vorderen en hiervoor 100 tot 200 miljoen gulden te schenken aan het Joint Church Aid, de enige organisatie (van de verenigde kerken) die op het ogenblik daadwerkelijke hulp verleent aan Biafra. Dit is het resultaat van een VU - j actie - Biafra, die de afgelopen vijf I dagen binnen de faculteiten en giste ren in een algemene vergadering is gehouden. Voorts vinden de inderte- I kenaars dat voor de oplossing van VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT1 Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Uurloon iu textiel gaat kwartje omhoog ENSCHEDE Ongeveer zeventien duizend produktie-arbeiders in de Twents-Gelderse textielindustrie zul len met ingang van 1 januari een loonsverhoging van circa 25 cent per uur krijgen. Voorts is in de textielin dustrie overeenstemming bereikt over een cao voor he1 administratief, technisch, commercieel en lei dinggevend personeel. Dit houdt in een effectieve salarisverhoging van 7,7 procent exclusief de periodieke verhoging. AMSTERDAM De tabletten i voor speelgoedfornuisjes, de zg. meta- tabletten, moeten voorzien van van een opvallende waarschuwing. Boven dien mogen de tabletjes niet meer bij of in het speelgoed worden verkocht maar afzonderlijk. De keuringsdiensten zullen erop I toezien dat op de tabletten staat: J „Waarschuwing, gevaarlijk bij inwen- I dig gebruik. Bevat hexamine. Alleen i gebruiken onder toezicht". Roil Boot nog niet in vervangende dienst DEN HAAG Dienstweigeraar Ron Boot hoeft maandag niet op te komen voor vervangende dienst. iHet door hem gevraagde uitstel is ver leend. Ron Boot had om uitstel ge vraagd mede omdat hij niet weet hoe eventueel zijn 3,5 maand voorarrest zal worden verdisconteerd. Ook heeft het hoog militair gerechtshof nog geen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen hem wegens dienst- weigeren. Deze uitspraak is verscho ven van 17 december naar 7 januari. technische problemen waaronder het creëren van een luchtbrug con tact moet worden gezocht met de Scandinavische landen en Canada, omdat deze landen vliegtuigen en vliegend personeel beschikbaar heb- Wapens In een andere motie sporen de le den van de universiteiten de rege ring aan het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking van Biafra te er kennen; speciaal op Engeland druk uit te oefenen, eventueel in samen werking met de Scandinavische lan den, de wapen leveranties aan Ni geria onmiddellijk te staken en de handelsbetrekkingen met Nigeria op te schorten. In een alternatieve motie, die door de theologische faculteit van de Vrije Universiteit is opgesteld en mede is ondertekend door velen die studeren of werken aan universiteiten, wordt de regering gevraagd te bevorderen dat er onvoorwaardelijke onderhande lingen kómen tussen de strijdende partijen met het doel een rechtvaar dige oplossing van het conflict te or ganiseren. DEN HAAG De samenwerkende organisaties van werknemers in de vakraad voor de metaalnijverheid I- hebben met ingang van gisteren hun j werkzaamheden gestaakt. De orga nisaties besloten hiertoe als conse quentie van het afbreken van de on- derhandelingen over de nieuwe col- lectieve arbeidsovereenkomst. De bonden zullen in nauw contact met de leden in de komende weken I plannen ontwikkelen om per bedrijf j tot resultaten te komen. voor een kwalïteits w piano of orgel U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 De scheidende voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemers, ir. J. Bosma, is gisteren bij bevordering onderscheiden met het commandeurschap in de orde van Oranje - Nassau. Minis ter Roolvink reikte hem de ver sierselen uit. Als een van de eers ten werd hij gefeliciteerd door zijn opvolger, de heer W. Bruynzeel (rechts).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1