Thieu bedreigt 3 parlementsleden Maximumstraf geëist tegen LSD-verkopers TV-commentaar Eén program van chr. partijen in Limburg Citroen rijdt proef met wankelmotor ONDERZOEK IN MY LAI Tinbergen: wereldorde nodig Duizenden mensen bedreigd" Radio Filharmonisch succesvol in Trier Israël Duidelijke en radicale uitspraak Verzadiging bij 3 op 5 RAI vindt km-prijs van ANWB en EVO te hoog 9 DONOBRiDAG 11 DECEMBER 1969 SAIGON/WASHINGTON Presient Thieu van Zuid-Viet- nam heeft gedreigd, drie parle mentsleden te laten onthoofden, als de Nationale vergadering hen niet wegens hoogverraad in staat van beschuldiging stelt. Volgens bladen te Saigon zei Thieu: „Het volk en de strijdkrachten zullen de hoofden van deze afgevaar digden afhakken. Onze plicht is, dergelijke honden dood te slaan". Het officiële persbureau maakte in zijn samenvatting geen melding van deze uitlatingen. De socialistische oppositie heeft Thieu ervan beschuldigd de wet van het oerwoud toe te passen, die altijd door de Vietcong werd gebruikt. Hij handelt in strijd met de grondwet. „Als de afgevaardigden honden zijn, bestaat het volk ook uit honden. Want alleen honden kunnen op honden stemmen". Het gaat om de afgevaardigden Tran Ngoc Tsjau (broer van een veroordeelde kapitein van de Noord- vietnamese inlichtingendienst), Hoang Ho en Pham The Truc, tegen wie een onderzoek gaande is. Tsjau en Ho zouden contacten met de Vietcong hebben onderhouden en Truc pleitte vorig jaar in vrij willige ballingschap te Tokio voor een coalitieregering en volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen. Onderzoek De Amerikaanse legerraad, die het onderzoek leidt naar het bloedbad Gisteravond na afloop van de uitvoering van de musical „De Kleine Parade" naar het boek van Henriëtte van Eyk zijn de eerste langspeelplaten met liedjes uit de musical aan de mede werkers uitgereikt. Op de foto van links naar rechts: Marjan Berk, Ruud Bos, Wim Sonneveld, Margriet de Groot en zittend Leen Jongewaard. STOCKHOLM Koning Gustaf Üdolf van Noorwegen heeft gisteren ie Nobelprijs voor de economie over handigd aan de Nederlandse profes sor J. Tinbergen. Prof. Tinbergen deelt de onderscheiding met de Noorse professor Frisch, die niet aan wezig kon zijn. In een vraaggesprek met de Bel gische radio zei prof. Tinbergen gisteren, dat naar zijn mening de te genstelling tussen Oost en West in de wereld niet zo belangrijk is als die tussen Noord en Zuid. Prof. Tinbergen meende voorts, dat de huidige anarchie op politiek en economisch niveau in de wereld op den duur moet worden vervangen door een organisatie op mondiaal ni veau, die supranationale bevoegdhe den bezit. „De toekomst van de mensheid hangt af van de vraag, zo zei hij, of men in staat zal zijn de wereld die allang een eenheid is geworden in technische zin ook in economisch politieke zin tot een eenheid te maken. Tarieven lager op Atlantische route CARACAS De 42 luchtvaart maatschappijen van de International Air Transport Association hebben gisteren in Caracas overeenstemming bereikt over verlaging van de tarie ven voor groepsreizen over de Atlan tische oceaan. Daarmee is een eind gekomen aan een geschil dat drie maanden geleden ontstond dat ont aardde in een tariefoorlog waarbij verscheidene luchtvaartmaatschap pijen waren betrokken. De nieuwe tarieven zijn nog niet bekend ge maakt. Het weer in Europa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam mist -8 Brussel zw. bew. -5 Jrankfort motregen -1 i Genève geh. bew. -5 1 Innsbruck onbew. -16 i Kopenhagen niet ontvangen Locarno onbew. -6 tanden geh. bew. 1 1 Luxemburg ij zei -2 i Madrid onbew. -6 i Majorca onbew. -1 München ijzel -6 *J|ce onbew. - Parijs geh. bew. 18 i Bome onbew. 0 i Wenen sneeuw -1 Zürich geh. bew. -6 i 55- AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank mr. J. J. Abspoel heeft gisteren de maxi mumstraf van vier jaar geëist tegen twee Amerikaanse LSD handelaren. Het zijn de 25-jarige ingenieur V. C. T. uit Larkspur en de 29-jarige stu- Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aanhoudende ovaties van een groot, enthousiast ge hoor vertolkten het succes dat het Radio Filharmonisch orkest heeft ge had bij zijn optreden in het Stadtthe- ater van de Duitse stad Trier. Dit niettegenstaande het feit, dat dirigent Francis Travis plotseling ziek werd en Edo de Waart, zonder veel gelegenheid tot repeteren, voor hem moest invalln. Er werden werken van Beethoven EN Mahler uitgevoerd en zowel diri gent als solist: de pianist Hans Rich ter Haaser, deelden in de warme hul de van het publiek, VIER DODEN BIJ OVERVAL IN ITALIË PALERMO Vijf in politieuniform gestoken mannen hebben gister avond een kantoor van een bouwon derneming overvallen, en daarbij vier mensen doodgeschoten. Vol gens de politie moesten de kantoor mensen op de overval zijn voorbe reid, want zij hadden de overvallers met getrokken pistolen ontvangen. Over de motieven van de overvallers, die na de schietpartij vluchtten, is niets bekend, maar denkt aan een strafexpeditie van de ene Mafia-af- deling tegen de andere. Geen sectie op lijk van Mary Kopechne PENNSYLVANIA Een rechter van de staat Pennsylvania heeft gisteren geweigerd het bevel uit te schrijven om het lijk van Mary Jo Kopechne voor sectie op te graven. Dit betekent een overwinning voor de ouders van de 28-jarige secreta resse, die deze zomer stierf in de auto van senator Edward Kennedy. dent P. E. S. uit Berkeley, die dui zenden LSD tabletten in ons land hadden ingevoerd. Een jaar met aftrek vorderde hij tegen de student P. J. G. uit Auck land, Nieuw Zeeland, die „een graan tje had willen meepikken," aldus de officier. Het was de grootste zaak van im port van narcotica, die de Amster damse politie tot nu toe heeft kunnen achterhalen. In een buitengewoon fel requisitoir zei mr. Abspoel, dat op bijzonder grote schaal een bijzonder gevaarlijke stof in ons land is bin nengebracht. Beschermen „Het is zaak de Nederlandse ge meenschap op de meest afdoende wijze te beschermen tegen deze stof, die zo gevaarlijk is voor de geeste lijke volksgezondheid". Al hebben bladen als Time en Newsweek de in druk gewekt, dat het hier een para dijs is voor druggebruikers, de offi cier hoopte toch dat de rechtbank in haar vonnis zal laten blijken, dat het hier geen paradijs is. Hij vroeg de rechtbank niet te let ten op de persoonlijke omstandighe den van de verdachten, omdat de be langen van duizenden mensen be dreigd worden door de invoer van deze stoffen. De student kocht de pillen van de universiteit van Berkeley en stuurde ze per post naar Amsterdam, waar T. de pillen verkocht met een winst van 200 procent. Gisteren is de tenorsaxofonist Hans Dulfer onderscheiden met de Wessel-Ilckenprijs 1969. in My Lai, heeft bekendgemaakt, dat ter plaatse dorpelingen onder vraagd zullen worden, die de slachting hebben overleefd. Er zal niet alleen worden nagegaan, of de zaak in de doofpot werd gestopt. Het onderzoek zal volledig zijn. Intussen heeft zich een nieuwe getuige gemeld, die dienst deed terwijl de bevolking van My Lai werd uitgemoord. Het is de 23-jarige Herbert Carter, die in april 1968 werd gedemobiliseerd. Intussen is meegedeeld, dat dertig zware B-52-bommenwerpers niet langer in Vietnam gebruikt zullen worden. Om economische redenen worden zij naar Amerika terug gebracht. Er blijven nog drie squa drons van deze achtmotorige bom menwerpers voor vluchten boven Vietnam beschikbaar. Maandagavond verklaarde presi dent Nixon (die vandaag zijn voorganger, Johnson, op bezoek kreeg), dat tot de goede daden van de Amerikanen in Vietnam behoorde: de bouw van 250.000 kerken en pagodes. Het Witte Huis heeft nu laten weten, dat het in werkelijkheid gaat om 117 kerken en 251 scholen. CVK/IKOR hebben gisteravond hun grote reportage over Israël en mogelijkheden om te komen tot een vreedzame oplossing van de spannin gen in het nabije Oosten, vertoond. In een boeiend relaas werd nog eens informatie gegeven over het recente verleden met de juni-oorlog in 1967 en de guerrilla van de Arabische groepen daarna. Er werd gesproken over straffen en represailles met Israëlische leiders en met anderen, die ideologische plan nen opbouwen om tot vrede te ko men. Vooral een door het Westen sa men te brengen schadevergoeding de Arabieren aan te bieden, speelt daar bij een rol. Over deze documentaire en de kansen op het steunen van een vreedzame overeenkomst zal van avond op Nederland 2 worden ge discussieerd. De journalisten Brugsma en Sand- berg riepen in „Persoonlijk" de com ponist Peter Schat ter verantwoord ing over zijn akties tegen de ge vestigde orde van het Nederlandse muziekleven. Schat wil het concert wezen omvormen tot een proleta rische instelling, naar Cubaans voor beeld. Hij geeft toe dat dit zou samenhan gen met totale verandering van de maatschappijstructuur en het staat hem nog niet goed voor ogen hoe dat dan zou moeten gaan. Half glimlachend liet hij speel goedjes zien, waarmee „de notenkra kers" onlangs in Amsterdam een op treden van het Concertgebouworkest verstoorden, maar toen Brugsma hem eraan herinnerde, dat hij ooit zichzelf „een intellectueel met een geweer" had genoemd, viel hij emotioneel uit: „Ik laat mij door zo'n opmerking niet intimideren, ik wil geen geweldmid- delen, God spare ons daarvoor". Ten slotte erkende hij wel, dat het „afrekenen met zijn gereformeerde jeugd" te maken heeft met zijn agressie tegen de economische maatschappijstructuur en het geeste lijk klimaat, daardoor geschapen. Van de sinistere speelfilm „De but ler" zagen wij niet te veel, omdat het ook op Nederland 2 nogal druk was bij VARA's hollebollegijs-avond, waarin „Hadimassa" (waarvan wij vanwege het NOS-intervieuw alleen het pittige begin meemaakten) tussen twee forse jongerenprogramma's in stond. Waarom twee op één avond blijft ons een raadsel „Dit is het begin" kwam met al z'n spektakel uit Alkmaar. Samensteller René Coelho heeft verontwaardigde brieven van oudere kijkers gekregen na zijn eerste tv-uitzending; aan het gelijke radioprogramma valt nie mand zich builen. Toch is de tv-voorstelling niet om boos over te worden. Zij getuigt van zoveel goede bedoeling en serieuze pogingen naast heerlijk amateurisme, dat het geheel een ontwapenend ge val is, waarin heel jonge jeugd zich kostelijk uitleeft in dollen en praten. Gaat zo'n aanval op Gert Timmer man dan te ver? 't Is immers niet volwassen genoeg om het allemaal zo ernstig te nemen. Vragen over normen voor woningzoekenden DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Wiegel (lib.) heeft gevraagd om een vergelijkend overzicht van de verschillende normen die door de ge meenten op dit ogenblik voor de inschrijving van alleenstaanden als woningzoekenden worden gehan teerd. (Van onze parlementsredactie) SITTARD„Je moet het maar durven zeggen en doen: politiek bedrijven vanuit het evangelie. Dat zeggen de drie christelijke Partijen in Limburg niet omdat ze moedig zijn of omdat ze het altijd al gedaan hebben, maar omdat ze vinden dat iemands le venshouding richting moet ge- Ven aan zijn optreden, ook en vooral in de politiek." Met deze duidelijke en radicale uitspraak begint het provinciaal pro gram van de drie christelijke partij en, die de komende verkiezingen van de Limburgse Provinciale Staten met een program uit zullen komen. Aan de al vijf en twintig jaar bestaande regeling waarbij de verte genwoordiger voor de ARP en de CHU in de Provinciale Staten deel uit maakt van de KVP fractie komt nu een radicaal einde. De Limburgse ARP-er van Ree zei hierover: Wij vinden dat we gewoon ons gezonde verstand moeten gebrui ken en gewoon blijven. We willen niets overdrevens doen maar laten zien dat gewone mensen op een ge zonde manier politiek kunnen bedrij ven. Dit gezamenlijk program is wel een zwaar karwei geweest. In het program zeggen de .drie' in Limburg een weg proberen te vinden naar een eerlijke samenleving. Daar toe vragen zij zich af hoe het staat met medezeggenschap het recht op mt de medezeggenschap, het recht op onderwijs, het bejaardenprobleem, de jeugd en de luchtverontreiniging. Om de medezeggenschap te realise ren noemt het program het organise ren van hearings over zaken waarbij de burger zich betrokken voelt, het openbaar maken van commissiever gaderingen en het inschakelen van deskundigen en sociale organisaties bij de besluitvorming. De samenstellers van het programma stellen ondermeer dat we toegroeien naar een groter aantal districten met meer bestuurlijke bevoegdheden dan de tegenwoordige provincies. Hiertoe mogen provinciale en landelijke grenzen geen belemmering vormen, aldus de samenstellers, die een gron dige wijziging van de gemeente grenzen voorstaan. 31- en S-banden nu ook te buur In januari komen 500 proef auto's van Citroën op de weg, uitgerust met een enkelvoudige Wankelmotor. Het betreft hier een praktijktest Operatie M 35, waarbij de eerste auto's in handen worden gegeven van gewone Citroënrijders om tijdig te weten welke speciale problemen Als eerste in Nederland is de fir ma Erdman Schmidt in Hilversum overgegaan tot het verhuren van modder- en sneeuwbanden, voorzien van spijkers. Deze M- en S-banden hebben het voordeel, dat ze de hele weg gebruikt kunnen worden, zodat de moeizame montage van kettin gen, die alleen in de sneeuw mogen worden aangebracht, achterwege kan blijven. Bij de montage worden de voor wielen uitgebalanceerd; hetzelfde gebeurt als de banden weer voor de normale worden verwisseld. de nieuwe motor In het dagelijks gebruik naar voren brengt. De wagens zijn gefabriceerd in de fabriek in het Saar-gebied van de maatschappij Comotor, die in de ko mende jaren Wankelmotoren zal produceren voor de beide merken die de maatschappij hebben gesticht: Citroën en NSU. De proefauto's zijn 4 persoons I coupé's, die aan de voorzijde op de Ami 8 lijken. Citroën zegt er echter nadrukkelijk bij, dat deze conceptie geen enkele aanwijzing geeft voor de later te bouwen nieuwe model len. Het staat nu al vast, dat het proefmodel nooit in de normale ver- f koop zal worden gebracht. Vast staat ook, dat de Ami 8 nooit I met een Wankelmotor zal worden uitgerust. Ook de in oktober volgend jaar uit te brengen middenklasser van Citroën zal nog voorzien zijn van een gewone zuigermotor. De krachtbron van de proefauto's is een enkelvoudige wankelmotor van 995 cc, die 49 DIN-pk ontwik kelt bij 5500 omwentelingen per mi nuut De motor is watergekoeld. De wagen heeft voorts voorwiel aandrijving, een normale vier- versnellingsbak en hydropneuma- tische vering. De top is 144 kilome ter, de acceleratie 0-100 km in 19 seconden. Het brandstofverbruik be draagt, volgens de fabriek, 1 op 10 bij een gemiddelde van 108 kilome ter. Alfa met rolt in neus Het belangrijkste autonieuws voor 1970 van Alfa Romeo is een door Zagato gestileerde coupé op basis van de GT 1300 Junior. De nieuwe wagen heet voluit Alfa Romeo GT 1300 Junior Z. Wanneer hij leverbaar wordt, is niet bekend gemaakt. De prijs ligt in Italië iets onder die van de 1750 GT Veloce. Het meest opvallende detail is de „ruit" in de neus, die precies de lijnen van het koetswerk volgt. Achter de ruit zitten de vier lampen voor de hoofdverlichting en de stads/richtinglichten. In het midden is een opening aangebracht voor de aanvoer van koellucht. Standaardwerk Bij de uitgeverij Kluwer in De venter is de zevende druk versche nen van het tweede deel van het uit drie delen bestaande standaardwerk De Automobiel. Het behandelt het chassis en de carrosserie en wel op een zo uitvoerige en degelijke wijze, dat men met recht kan spreken van een standaarduitgave. De schrijver G. F. Steinbuch gaat diep in op de details, waardoor het boek een uitstekend studieboek is voor vooral autotechnici. Het telt 686 bladzijden en kost 49,50. Sleutelen aan DAF 33 De ANWB heeft in de serie „Zelf sleutelen" een vierde deel uitgege ven, gewijd aan de DAF 33. De au teur P. Bos, technisch ANWB-ex- pert, heeft in deze 184 bladzijden tellende uitgave, het DAF-produkt tot in de kleinste details uitvoerig beschreven en daarbij nauwkeurig aangegeven hoe al de onderdelen moeten worden onderhouden en hoe de sleutelaar eventueel zelf kleine reparaties moet uitvoeren. De prijs van het boekje bedraagt voor ANWB-leden ƒ6,15; voor niet-leden 8,25. De RAI vindt de door ANWB en EVO berekende kilometerpryzen van personenauto's te hoog, zo blykt uit een artikel in haar officiële orgaan. „De ANWB en de EVO hebben er duidelyk naar gestreefd geen enkele mogelyke uitgave over te slaan. Hoe wel dit op zich is te billijken, ver krijgt men zo cindprljzen, die niet in overeenstemming zjjn met de wer kelijkheid", aldus het artikel. Naar de mening van de RAI zou den er geen twee-en-een-kwart mil joen Nederlanders in een auto rij den als dit zo duur was als uit de kostprijsberekeningen kan worden afgelezen. De door de drie bonden berekende km-prijzen voor de twaalf meest ver kochte merken zijn, blijkens de in het artikel opgenomen prijsvergelij king als volgt: (in centen per km bij 20.000 km per jaar) V.W. 1300 Opel Record 1700 Fiat 124 Ford 15 M Tudor Daf 44 Simca 1100 LS 2d Renault Citroen 2c v Ford Escort 1100 Peugeot 404 Austin Seven 1000 Vauxhall Viva volgens volgens volgens ANWB EVO KNAC 21,2 20,6 19,2 26,7 25,1 23,0 24,0 23,5 21,0 23,7 23,1 20,7 22,2 20,6 19,1 23,5 22,7 20,8 22,0 21,0 19,3 18,1 18,5 14,7 22,3 20,9 18,8 27,9 28,5 25,2 21,0 20,6 18,4 23,7 21,5 20,1 Het verzadigingsniveau van perso nenauto's is bereikt als er per vijf mensen drie auto's zijn. Op dit mo ment pas na het jaar 2000 m zal er geen groei meer zijn. Dit is de prognose van het Neder lands Economisch Instituut te Rot terdam. dat voorts zegt, dat wan neer dit niveau is bereikt, veertig procent van de mensen (de jeugd onder de achttien jaar en bejaarden vormen er het grootste deel van) niet over een auto zal beschikken. Het instituut verwacht, dat er in 1980 al 4.6 miljoen auto's in Neder land zullen zijn (319 op elke 1000 inwoners), dat wil zeggen ruim twee miljoen meer dan nu. Uit de kou Startmofilijkheden in de kou? Holts, die altijd al een heel arsenaal busjes achter de hand heeft voor automobilisten-in-nood, heeft er nog een aan toegevoegd: motorstart. Het is een spuitbus met een preparaat, dat dit voordeel heeft, dat het snel ler tot verbranding komt dan het normale benzine/lucht ofwel dieselolie/luchtmengsel. Voor de automobilist is dit van belang omdat de normale mengsels bij felle kou vaak niet meer zo „bij uitstek geschikt" zijn om de motor aan de praat te krijgen. De inhoud van de spuitbus (prijs ƒ6,25, vol doende voor 150 starts) moet in het luchtfilter worden gespoten terwijl de startmotor draait. Om het de automobilist gemakke lijk te maken het is nu eenmaal geen pretje om in de kou telkens de motorkap te moeten openen, terwijl men steeds met twee mensen moet zijn levert Holts nu ook Motor Start met een eenvoudig aan te brengen afstandsbediening (meer prijs 1,50). Deze maakt het moge lijk het preparaat van binrtenuit in het luchtfilter te spuiten (zie foto). Een andere handige Holts-hulp is de Ice Grip, een middel, dat de au tomobilist helpt om uit sneeuw en ijs te raken. Het preparaat wordt gewoon gespoten op de banden, die daardoor tijdelijk een ruwer opper- vlak krijgen en het wegrijden ver- I gemakkelijken. Met één spuitbus (ƒ6,50) is men, volgens Holts, acht maal in de sneeuw geholpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9