Plan uitbreiding bejaardenzorg helpt tegen griep Commentaar VPRO-uitzending wordt onderzocht OM^- Voor muziekscholen voorlopig geen heter perspectief heerlij ke ERA op het brood gezonder voor uw lijn! •i*r. Regering zal deze maand beslissen Veel interesse voor nieuwbouw van Jaarbeurs Overeenstemming over nieuwe opzet van VVV Eerste Kamer debatteert over „sabotage-lessen Van Riel: Geef Verolme uitstel van betaling Miljoen voor een „Degas Broeksz wil uitstel antwoord loonwet Papandreoe klaagt kol. Kanters aan I DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 .Motorpolitie In verband met uw artikel over de EEG-stoet. waarbij twee auto's op el kaar botsten en een inzittende dame gewond werd. het volgende: toen deze merkwaardige stoet de Haagse Park straat passeerde, hoorde ik plotseling een donderend lawaai. Twee in het wit uitgedoste agenten van de ver keerspolitie kwamen aanstuiven en schril fluitend werd de weg vrij ge maakt. waarbij zelfst uiterst rechts rijdende auto's tot stoppen werden ge dwongen. Voor hen uit reed een kleine rode auto en de inzittenden begrepen niet wat dat optreden betekende. Zij gin gen naar rechts en werden toen door één der agenten klem gereden. Aan de verschrikte gezichten te zien dacht ik eerst dat de politie een auto met geboefte tot stilstand had gebracht. Even later naderde de EEG-stoet, maar het geheel had meer weg van een gangsterfilm dan van een nette begeleiding. Ik constateerde dat de politie op nieuw geen afstand hield en herin nerde mij de CD-wagen van de Ja panse ambassadeur, die enkele weken geleden een botsing had met een plot seling afremmende wagen ervoor. Di verse motoragenten vlogen toen op de auto en hun collega's. Een geweldige ravage, een enorme schadepost (één motor kost ruim 3000) en vier man nen ernstig gewond. Dit was een gevolg van het als krankzinnigen over de weg rijden en houden van onvoldoende afstand, waardoor deze elitegroep niet eens tij dig kon afremmen. Bovendien in aan merking nemende dat bij vrijma king van wegen e.d. de zich rustig op straat bevindende mensen behan deld worden als vodden, vraag ik mij af of die motoragenten eigenlijk wel bekwaam zijn voor hun functie. DenHaag R. J. Mulder Hoog tijd (3) Daar staat hij, Victor IH. Huitink. Niet bibberend verscholen achter de brede rug van een Amerikaanse sol daat, maar fier vooraan in de slag linie. Hij is geen klaploper, verdedigt zelf ?.ijn land, ja. heeft er zelfs zijn leven en centen veil voor. En daar komen re. de rauwe kozakken. Een kogelre gen en daar valt hij, Victor, als een held. Moderne Jan van Schaffelaar, spring niet te vlug van de toren, want goede vaderlanders zijn dun gezaaid.' Haag L. Littel (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG De regering zal dezer dagen nog een beslis sing moeten nemen over een vijfjarenplan voor de bejaardenzorg. Een interdepartementale stuurgroep voor het bejaardenbeleid, zo deelde staatssecretaris mr. H. J. van de Poel gisteren in de Tweede Kamer mee, heeft aan de Nederlandse Federatie voor Bejaarden zorg advies gevraagd over dit plan. Belangrijke onderdelen van dit plan zijn: Per jaar 9.000 gezinshelpsters voor bejaarden meer. Deze helpsters zijn voor halve dagen Uitbreiding van het aantal ver pleegtehuisbedden voor bejaarden en meer plaatsen voor demente bejaar den. Gedacht wordt aan zo'n 2.000 bedden zodat over vijf jaar een vol doende verzorging bestaat. Meer dienstencentra en „hulp posten" voor bejaarden en meer pro jecten voor een gecoördineerd be jaardenbeleid. Bouw van 12.000 bejaardenwonin gen per jaar gedurende de 5 jaar van het plan (De bouw van deze wonin gen is reeds eerder meegedeeld) Wijziging van de wet op de be jaardenoorden. Deze wijziging houdt in een ver plichte procedure bij de opname voor een volledige verzorging in een be jaardenoord. Er moet een advies i worden ingewonnen over de nood zaak van de verzorging bij een plaatselijke of regionale commissie. Een dergelijk advies is niet bin dend. De Provincie moei de bouw van de bejaardenwoningen plannen. Toestemming van Gedeputeerde Sta len is daarom nodig. Op de prijzen moet een preventief toezicht worden uitgeoefend. Ook houdt de wetswijzi ging in, dat bij Algemene maatregel van bestuur eisen worden gesteld aan de bejaardenoorden. Gisteravond is mevrouw dr. G. Weitz uit Heerlen van Schip hol naar Nairobi imrtrokken. Ah „vliegende oogarts" zal zij deel uitmaken van de medische staf van de „Flying Doctor Service". De oogarts wordt uitgezonden door de Stichting voor medisch werk in Afrika in samenwerking met de Prof. Weve-stichting. (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG De minister van cultuur heeft, hoewel hier om van alle kanten in de Twee de Kamer was gevraagd, geen beter perspectief kunnen bieden voor de muziekscholen. Mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé zei, dat ze de verschillende prioritei ten had afgewogen, maar dat het geld er eenvoudig niet was. Even tevoren had de minister mee gedeeld, dat de hulpregeling voor de bioscopen (in afwachting van de uit breiding van het gemeentelijk belas tinggebied) voor het jaar 1970 zal wor den verlengd. Voor dit jaar was 10 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De toegemoctkoming voor volgend jaar zal vermoedelijk 75 procent zijn van de te betalen vermakelijkheidsbe lasting. Na de afwijzende houding tegenover de muziekscholen, vroeg de heer G. A. Kieft (a.r.): „Dus de bioscopen zijn belangrijker". „Het gaat hier om een structureel probleem", zei de minister. Zendtijd Voor zendtijd voor politieke par tijen. wanneer ze een belangrijke ver gadering houden (drs. Tilanus van de CHU had dit gevraagd) voelde minis ter Klompé niet. Het bezwaar is vooral, dat ook an dere organisaties met belangrijke ver gaderingen hetzelfde zullen vragen. Drs. Tilanus en de heer H. J. L. Von- hoff (lib.) wezen er weliswaar op, dat reeds een uitzondering was gemaakt voor de politieke partijen, maar mi nister Klompé week niet. De lieer P. Jongeling (gpv) kreeg te horen, dat alle stromingen van het volk in de jury's voor de staatsprijzen worden vertegenwoordigd. Minister Klompé vroeg begrip voor hen, die zich tegen de toekenning aan bepaal de kunstenaars verzetten. Voor dit respect is verdraagzaamheid nodig. Over de toneelwereld toonde me juffrouw dr. Klompé zich niet tevre den. Ze was zelfs ontstemd. Ze zei: •ÏK begin ongeduldig te worden. Ver- niet, dat ik verantwoord moet ziJn voor de besteding van de gelden. die een grote post op de begroting vormen. Mogelijk moeten we om een tafel gaan zitten." Onbehagen Aan het begin van haar zeer lang betoog zie minister Klompé, dat een beleid, dat geen onbehagen wekt, niet bestaat. Een zekere onrust in de we reld van de kunstenaars vond ze be paald niet vreemd. Het streven van de minister is de kloof tussen de we reld van de kunst en de overheid te overbruggen. Er moet overleg zijn. Het resultaat van dit overleg, zei dr. Klompé, moet worden opgenomen in de aangekondigde kunstnota. Drs. Tilanus had om een nota over het welzijnsbeleid gevraagd. Aan de overkant van het Binnenhof, waar haar collega's achter de regeringstafel in de Eerste Kamer zaten, had minis ter Klompé overleg gepleegd. Het bleek, dat het kabinet geen bezwaar had tegen zo'n nota. De suggestie wordt overwogen. Men zoekt naar een verantwoorde procedure. De Kamer zal er meer over horen. UTRECHT Ongeveer 1500 mensen hebben de uitnodiging van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs om het nieuwe congres- en ver gadercentrum aan de Croeselaan te komen bezichtigen, aanvaard. De Jaarbeurs houdt ook vandaag en morgen „open huis" in het nieuwe Beatrixgebouw. dat in januari in ge bruik wordt genomen. Het centrum omvat een con greszaal, die plaats biedt aan 1100 personen en waarvan de outillage ook geschikt is voor toneel, ballet, operette en dergelijke, een foyer die geschikt is voor vergaderingen, lun ches of diners met 500 personen, drie vergaderzalen voor 300 personen, j twee voor 100, vier voor 80. negen j voor 15 personen, verschillende ande- re kamers, een expozaal geschikt voor maaltijden tot 2000 personen en I vijf restaurant.* Plan van PvdA Deel spaargeld naar het rijk (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de PvdA is van plan een i ontwerp van wet in te dienen om regelend te kunnen optreden op een overspannen kapitaalmarkt. De be doeling is het R(jk, de provincies en de gemeenten te helpen bij het lenen van geld. Dr. A. Vondeling heeft voor dit wetsontwerp een voorontwerp ge- j maakt. Dit ontwerp gaat er van uit, dat bij een overspannen kapitaal markt het schaarse kapitaal „eerlijk" wordt verdeeld. De opzet is om de kapitaalmarkt zo weinig mogelijk te beïnvloeden. De gedachte is. wanneer de schaarste optreedt, dat een gedeelte van de voor belegging beschikbare middelen aan de regering wordt aangeboden. Dat kan op dezelfde voorwaarden gaan als nu door middel van de zo genaamde voorfinanciering gebeurt. De fractie van de PvdA ziet het niet als een te grote aantasting van de bewegingsvrijheid, dat ook een dwingend beroep wordt gedaan op een gedeelte van de besparingen, die via particuliere instellingen worden belegd. UTRECHT Dc algemene verga dering van de A.N.V.V. is akkoord gegaan met het structuurrapport, op grond waarvan het VVV- wezen in ons land op een nieuwe leest zal kun nen worden geschoeid. De commissie die enige maanden geleden met het rapport kwam, zal dit werkstuk ver der uitwerken en concretiseren, en nieuwe statuten samenstellen. Het rapport opent de mogelijkheden voor het stichten van streek-VVV's. Gratie voor ex-provo AMSTERDAM Het provo-ge meenteraadslid Roel van Duyn heeft gratie gekregen voor de zes weken gevangenisstraf, die hem waren op gelegd als verantwoordelijk" redac teur van Provo 7. Hierin was een anonieme brief geplaatst, waarin werd opgeruid o.a. tot het opblazen van de IJ-tunnel. De straf is veran derd in voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. DEN HAAG Justitie en CRM zullen onderzoeken of met de tv-uitzending van de VPRO over lessen in sabotage in het leger een strafbaar feit is ge pleegd. Minister-president De Jong zei dit gisteren in de Eerste Kamer tijdens de algemene be schouwingen. Dc uitzending werd ter sprake ge bracht door de fractievoorzitter van de CHU. prof. dr. J. W. van Hulst. Deze vond het „te gek als de televisie met behulp van belastinggelden pro beert een leger af te breken dat ook met gelden van de gemeenschap wordt opgebouwd". VVD-fractieleider mr. H. van Riel steunde deze redenering en voegde er nog aan toe dat „uitlokking van sabotage strafbaar Is. Zijn socialis tische collega, de heer Broeksz, te vens voorzitter van de VARA, vond de uitlatingen van dr. Van Hulst „een beetje naar censuur rieken". Maar mr. Van Riel meende dat de vrijheid van meningsuiting hier niet in het geding was. Aan de andere I kant vond hij dat het Nederlandse l volk van het bestaan van dit soort meningen op de hoogte moet worden gesteld. Dr. Van Hulst haalde enkele voor beelden van sabotage-lessen aan, die in de tv-uitzending naar voren kwa men. Zoals: suiker in de benzinetank, auto in de verkeerde versnelling en het verkeerd afstellen van de sluiter van een keukenketel. Dr. Van Hulst merkte ten slotte Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard En bovendien eet u lekker. Huur opgezegd, Italiaan steekt schoonzuster neer AMSTERDAM De 34-jarige Ita liaan Silvestro M. heeft gistermorgen zijn even oude schoonzuster Elsa M. -K. in haar woning zeer ernstig met een zakmes verwond. De vrouw, moeder van twee kinderen, moest met steekwonden in het hoofd, de rug en de nierstreek in een zieken huis worden opgenomen. De Italiaan die bij zijn broer en sohoonzuster inwoonde, was boos ge worden, omdat hem de huur was op gezegd. Hij meldde zich een uur na zijn daad op het politiebureau. op. dat dit een zaak van de justitie zou kunnen zijn. Men was het er algemeen over eens, dat in elk geval geen censuur op de televisie moet worden uitge oefend. De oppositie begreep alleen niet waarom minister Klompé (CRM) in het onderzoek moet worden betrok ken. De justitie is er voor om een strafbaar feit te kunnen constateren, zo meende men. Mr. Van Riel merkte verder nog op, dat hij er geen bezwaren tegen heeft als de VPRO iemand de gele genheid geeft zijn mening te geven. Maar hij vond het te ver gaan wan neer de mening van een enkeling door een omroepvereniging wordt gepro pageerd. DEN HAAG „Het wordt voor de regering bijzonder riskant langer in zo'n grote mate van geheimhou ding met Verolme te onderhandelen." Aldus de liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, die gisteren suggereerde dat het met het Verolmc-concern steeds bergafwaarts gaat. Hij drong aan op het verlenen van uitstel van betaling. Mr. Van Riel waarschuwde dat de regering niet al te grote risico's moet nemen „met dit onloorzichtige be drijf". Premier De Jong zegde hem toe dat de Kamercommissies het rapport van de commissie-Biesheuvel-Langman over Verolme vertrouwelijk ter inzage krijgen-. De liberaal zei uitvoerige gegevens over het bedrijf in zijn zak te hebben. Hij vroeg zich af of de regering wel door had hoe snel de verliezen bij het coneern oplopen. Picasso's „rumf les" brengt 3/4 miljoen op LONDEN Een schilderij van drie balletdanseressen van de Franse schilder Edgar Degas is gisteren ver kocht voor 120.000 pond (ƒ1.032.000) aan dr. Armand Hammer, president van de Occidental Petroleum Compa ny in Los Angeles. Een ander schilderij van Degas van een danseres met een waaier werd verkocht voor 602.000. PARIJS Het schilderij de „rumfles" van Picasso is op de vei ling in Parijs voor een bedrag van ongeveer driekwart miljoen gulden in het bezit gekomen van een onbe- kendek oper. Het werkstuk dateert uit 1911, in het prille begin van de kubistische periode van Picasso. De .rumfles" was eigendom van de ar chitect Le Corbusier. Volgende week gaan we dus weer in spanning zitten om Dirk Asjes. Precies vijfendertig jaar na die keer, dat de Postjager Nederland in alarm bracht door op het vliegveld Allahabad in brand te vliegen. We hingen toen net zo aan de radio als we een half jaar geleden aan de televisie gekluisterd waren toen de eerste mens voet op de maan zette. Een zucht van verlichting steeg boven de Nederlandse steden op ioen we hoorden, dat de Postjager dan wel uitgeschakeld was bij de Engeland-Australiërace. die men had uitgeschreven ter ere van het vijftiende gedenkjaar van de eer ste vlucht van Engeland naar Australië door de gebroeders Keith en Ross Smith, maar dat de inzitten den er bijzonder goed waren afgeko men. Daarna kwam de nacht van de Uiver en de dolle trots, dat dc Ne derlanders de handicapwedstrijd ge wonnen hadden. Honderden broodjeswinkels, café- tjes, schoenen, sigaren, truien en pet ten kregen het merk Uiver. De namen van de Australiëvlie- gers staan voor altijd in het geheu gen gegrift van ieder die in 1934 zijn denkvermogen bij elkaar had. Een paar jaar geleden op een re ceptie gingen er dan ook duizend lichtjes in mijn hersens branden, toen ik op mijn vraag wie toch die grote vrolijke en vooral stoere man was, te horen kreeg: Ir. Asjes. Een minuut later stonden we al te praten. Natuurlijk over de Postjager. En ook over veel wat daarna gebeurd is. Het leven van ir. Asjes is avon tuurlijk geweest. Ontsnapt uit Indië na de overval van de Japanners. Direct daarna officier bij de Konin klijke Luchtmacht, na de oorlog Venezuela (olie), dan in Mexico wo nen en opeens, zo leek het ons ten minste, vice - president bij Verolme. Haags receptieganger met zijn vrouw, het schoolvriendinnetje van vroeger. Een heel aardige en bovendien ele gante vrouw. Dan hoor je ergens, dat de Asje; naar Mexico zijn.... Het verschil Maar opeens staat Dirk Asjes weer op een Haagse receptie. Je vraagt hoe het gaat en hij zegt dat het best is. En of je nou toch eens langs komt. „Die kans moet ik grijpen", denk je. Dus wordt er prompt „graag" gezegd. In gedachten trek je de agenda al. „Waar wonen jullie nu?" Hij kijkt je stomverbaasd aan: „In Mexico natuurlijk, verrukkelijk tand, wanneer kom je?" Het is natuurlijk sukkelig, maar je moet dan wel zeggen, dat het bezoek nog even wachten moet. (Van onze parlemcntsredaclic) DEN HAAG De socialistische sena tor Broeksz heeft een motie ingediend waarin de regering wordt gevraagd te wachten met het uitbrengen van de memorie van antwoord inzake de loon wet totdat het antwoord van de Stich ting van de Arbeid is ontvangen. Zoals wij gisteren in een deel van onze edi ties meldden heeft de vaste Kamercom missie voor Sociale Zaken en Volks gezondheid in haar voorlopig verslag de regering geadviseerd weer in over leg te treden met de Stichting van de Arbeid. De minister heeft inderdaad een brief geschreven waarin hij vraagt om opmerkingen van de zijde van de Stichting. Dit antwoord echter zal pas na de Kerst worden ontvangen. De me morie van antwoord wordt daarentegen reeds de volgende week aan de Eerste Kamer aangeboden. De heer Broeksz stelt nu voor dat de minister wacht met het geven van het antwoord op de op merkingen van de Kamercommissie (de memorie van antwoord) totdat het ant woord van de Stichting van de Arbeid is ontvangen. Hij merkte hierbij op maar belooft wel, als je in de buurt bent zeker aan te zullen wippen. Hij neemt het volkomen serieus en zegt, dat je dat vooral doen moet. Je hebt er veel binnenpretjes over, dat er mensen zijn die zo rede neren. maar als dan het bericht over de nieuwe Engeland - Austra liërace komt. besef je dat juist dat denken volkomen in de Asjes-stijl is. Niet dat alles dol en dwaas moet zijn. Integendeel. In die stijl maak je een plan, je overweegt het, neemt een besluit en.... voert het uit. Ik geloof niet, dat de komende Engeland- Australiërace ons volk weer op de kop zal zetten, nu we al aan maanreizen gewend zijn. Maar de generatie die'de Postja ger- en Uivervlucht van 1934 heeft meegeleefd, zal misschien toch nog uit oude trouw, de oren spitsen. Zestig uur ongeveer kan de span ning duren, dan moet de lucht sprong over de continenten en zeeën gemaakt zijn. Ik kan het niet helpen, maar ik zal blij zijn als het achter de rug is! Alleen omdat die spanning van de vorige vlucht me nog in de benen zit. Dat is nu het verschil in karakter tussen de man, die achteloos je invi teert om in Mexico eens langs te komen en degene, die daarbij direct de agenda weer wegstopt, omdat zoiets toch immers nooit zal gebeu ren! dat de door de minister gevolgde pro cedure, waarby eerst de memorie van antwoord en daarna de brief komt, ge tuigen van de onwil van de minister om met het bedrijfsleven te praten. Op voorstel van de liberale senator Van Riel wordt de motie waarschijnlijk volgende week tijdens de financiële be schouwingen aan de orde gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voormalige Griekse minister Andreas Papandreoe zal bfj de officier van justitie te Am sterdam een klacht (laten) indienen tegen de Nederlandse kolonel b.d. A. C. H. Kanters wegens „aantasting van eer en goede naam". Papandreoe, die thans de Canadese nationaliteit bezit en in Toronto woont, voelt zich beledigd door uit latingen van de heer Kanters in een interview, waarin deze hem een ver rader van het ergste soort noemde. De heer Kanters heeft verklaard, dat zijn woorden juist zijn weerge geven en dat hij bij zijn uitspraken blijft. Recordhoogte voor varkensprijzeu DEN HAAG De varkenspriizen zijn tot een recordniveau gestegen, aldus de voorzitter van het pro- i duktschap voor vee en vlees. mr. F. .G. van Dijk tijdens de laatste bestuursvergadering. In zowel als buiten de EEG is er een tekort aan varkensvlees en de I produktie blijft achter bij de koop krachtige vraag. De gemiddelde rundvleesprijzen liggen beneden de oriëntatieprijs. UTRECHT De 61-jarige A. Blankenspoor uit Kootwijkerbroek is gistermiddag op slag gedood, toen hij op zijn bromfiets werd gegrepen door een trein. Het ongeval gebeurde op een beveiligde overweg tussen Stroe en Barneveld. verpakking 14 40 en210tabletten Biaffra J7R WORDT VEEL gepraat over Biafra, maar er wordt weinig gedaan om de bevolking van dit omstreden gebied te helpen zich staande te houden tegenover de Ni- gcriaanse troepen. Alleen kerkelijke organisaties kun nen dc moed opbrengen om onder gevaarlijke omstandigheden voed sel en medicamenten over te vlie gen teneinde dc grootste nood te kunnen lenigen. Het betreft hier illegale vluchten, en het vele werk van de kerken kan dan ook niet meer zijn dan dc bekende druppel op een gloeiende plaat. Ook zij staan machteloos. Zelfs zijn dc hulpverlenende ker ken toet onderling niet meer eens, of het wel zin heeft de vocdsel- vluchtcn voort te zetten, nu een politieke oplossing onmogelijk lijkt. Zo heeft dc Wereldraad van ber ken het standpunt ingenomen, dat voortduring van de voedselhulp aan Biafra slechts tot verlenging van de oorlog en van het lijden der bevolking leidt. De overkoepelende organisatie Joint Church Aid (Gezamenlijke hulp van de kerken) deelt deze me ning echter niet en wijst de wapen leveranties als oorzaak aan. Ook dc samenwerkende kerken zijn tenslotte niet ontkomen aan het gevoel van machteloosheid, waaraan politieke leiders al ge ruime tijd geleden ten prooi zijn gevallen. Internationaal wordt Biafra als een Nigcriaansc binnenlandse aan gelegenheid beschouwd. Dat is ook de reden, waarom de Verenigde Na ties er zich niet mee kunnen inla ten. Voorts wordt er van uitgegaan, dat gebeurtenissen als in Biafra ter op lossing voorgelegd dienen te wor den aan de Organisatie van Afri kaanse staten. Deze organisatie heeft zich achter de Nogeriaanse regering geschaard en de afscheiding van Biafra on wettig verklaard. Een vredesrege ling kon zich echter niet uitwer ken. Nederland behoort niet tot het klei ne aantal landen, die Biafra als onafhankelijke staat hebben er kend. Het heeft officieel alleen te maken met het federale bewind te Lagos. Diplomatieke stappen hadden wei nig resultaat. Nederland moest zich tenslotte beperken tot bijdragen aan internationale huIpverJening, laatstelijk via Joint Church Aid. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, heeft nu met spoed een nota over Biafra gevraagd om in een speciaal debat de regering ter verantwoording te roepen. Uit deze nota zal vooral moeten blijken waarom het totnogtoe on mogelijk is geweest een vredesrege ling uil te werken, die de Biafra- nen minimale garanties geeft. Zolang daar geen uitzicht op be staat ziet de toekomst er somber uit, ook wanneer het zou gelukken grotere voedselzendingen te organi seren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5