ARP, CHU en KVP bereiden zich voor op 3 juni 1970 Nieuwe bestuursstructuur Leidse universiteit 'Geen meerderheid voor het Geschilderd protest tegen toestand in Biafra COMMENTAAR Het PAK (II) Voor mr. Hanssen zijn wethouderszetels al verdeeld v.d. WATER Horloger Brand in het oude Rijnlands Lyceum Kerstmatinee in de Zuiderkerk Promoties in Leiden Leiden vraagt meer geld aan l rijk S. Carton 25 jaar bij Leidse Hout NIEUWE lEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 196? (Van onze stadsredacteur LEIDEN De drie christelijke politieke partijen in onze stadARPCHU en KVPbereiden zich momen teel gezamenlijk voor op de gemeenteraadsverkiezin gen, die volgend jaar op 3 juni tcorden gehouden„Dat wij nog niet zo aan de iceg timmeren, komt gewoon doordat ons overleg zonder problemen verlooptver telde mij gisterochtend in zijn flat aan de Van Swieten- ntraat mr. M. Hanssen (29), voorzitter van de KVP in Leiden, die bij toerbeurt als voorzitter fungeert van de commissie van twaalf9, waarin de drie partijen elk met vier man zijn vertegenwoordigd. (Voor mensen, die prijs stellen op wat persoonlijke informaties: de heer Hanssen werd geboren in Heerlen, is gehuwd en volgt momenteel een opleiding voor belastinginspec teur). Mr. Hanssen verwacht niet, dat het (momenteel wèl aan de weg tim merende) P.A.K. een meerderheid behaalt bij de Leidse raadsverkiezin gen. De „eisen" van het P.A.K. vindt hij trouwens even onmogelijk als ondemocratisch. „En omdat het P.A.K. geen meerderheid zal beha len, zie ik dus geen wethouder Ampt- meijer of wethouder Dirks of me vrouw Kerling achter de tafel te recht komen. Wij gaan daar dan ook gewoon vanuit bij het voorbereiden vsn onze plannen en bij het uitzoe ken van onze mensen", aldus de heer Hanssen. Zes zetels Aangenomen, dat een zesde vethouderszetel wordt ingesteld - wat wel te verwachten is inn zou de KVP twee wethouders kunnen leveren: mr. Driessen of de heren Lijten of Ham voor de portefeuille van financiën of be drijven en de heer Menken voor sociale zaken; de prot.-chr. groep kan dan ook twee man leveren: Kret voor openbare werken en Harmsen voor onderwijs; de VVD kan 'dan de twee overige zetels gaan bezetten: bedrijven óf finan ciën en economische zaken". Wat de eventuele samenwerking met de V.V.D. betreft: „Individueel is er wel wat overleg geweest maar in principe voel ik daar weinig voor. Daar hebben wij in dit stadium gewoon geen behoefte aan." Faillissement Over de „zware" portefeuille van openbare werken: „Het wordt wel eens tijd, dat die in andere handen overgaat. Zaterdag krijgen we het faillissement van 25 jaar socia listisch woningbouwbeleid, een be leid, waarvan we nu de wrange vruchten plukken." De heer Hanssen doelde daarmee op de demonstratie „Woningnood". Over het PAK: „De zaak is handig gespeeld door enkele lieden van de PvdA. Maar stel nu eens, dat zij hun zin kregen en de meerderheid be haalden. Welke aanvaardbare figu ren kunnen zij dan produceren voor Mr. M. J. DA. Hanssen, voor zitter van de KVP in Leiden, één van de stimulattors vn de samenwerking tussen ARP, CHU en KVP. |l«llllll!!!lllll!ll!l!!!,,'lll!!!,,,,,,l|,,'llll!l!l!lll|i,,lllllllllllli het wethouderschap? Zelfs een uitstekende figuur als wethouder Sannes hebben ze laten vallen door de voorwaarden zo op te stellen, dat ze voor een weldenkend mens niet zijn te accepteren." Grondzaken Over het gemeentelijke beleid: „Er moet een raadscommissie voor grondzaken komen, die net zo func tioneert als de commissie van huisvesting. Nu boort de raad pas achteraf welke mogelijkheden en onmogelijkheden er zijn geweest. Neemt de kwestie-St. Elisabeth-zie- kenhuis, de sluiting van Van der Heijden en de zaak-Heineken. Hei- neken had nota bene eerst in Leiden willen komen; misschien was daar geen grond voor geweest maar de raad is volledig onkundig gelaten". Blauwdruk Ten slotte laten wij mr. Hanssen aan het woord over de samenwer king tussen de drie christelijke par tijen in Leiden: „Twaalf werkgroepen hebben rap porten uitgebracht allee.» die van de werkgroep „financiën komt pas na de begrotingsbehandeling en die rapporten moet u zien als een blauwdruk voor Leiden voor de ja ren 19701974. Aan de hand van die rapporten, die begin volgend jaar voor de pers worden vrijgegeven, stellen wij het programma op. Intussen worden ook de kandida tenlijsten voor KVP en prot.-chr. groep opgesteld. Op 3 maart houden wij dan alle drie op dezelfde avond een ledenvergadering voor de goed keuring van het program." Over de volgende onderwerpen hebben de werkgroepen rapporten samengesteld: financiën, krotoprui ming, opbouw binnenstad en wo ningbouw, gewestraad, jeugdzaken, recreatie en sport, personeelsbeleid en efficiency van ambtenarenapparaat, verkeersvoorzieningen, huisvesting, industriebeleid en grondpolitiek, openbaarheid van bestuur, leefbaar heid van de stadswijken, bejaarden zorg, onderwijs en cultuur. Zoals bekend, zullen de ARP en CHU enerzijds en de KVP ander zijds in Leiden bjj de raadsverkie zingen volgend jaar wel nauw sa menwerken, speciaal ook ten aan zien van het programma, maar om praktische redenen toch met afzon derlijke lijsten uitkomen. LEIDEN Hoogleraren en lectoren van de Leidse universiteit gaan er bij de vaststelling van een nieuwe bestuursstructuur van uit, dat er een universiteitsraad moet komen, waarin de vier geledingen: hoogleraren en lectoren, wetenschappelijk staf, technisch en administratief personeel en studenten paritair en met gelijke stem zijn vertegenwoordigd. In deze universiteitsraad zouden bovendien vertegenwoordigers van de maat schappij zitting moeten hebben. De raad moet alle bevoegdheden hebben voor de bepaling van het beleid. Deze uitgangspunten zijn gisteravond met frote meerderheid aanvaard op een vergadering, waarbij ongeveer 190 van de 320 hoogleraren en lectoren aanwezig waren. De vergadering, die de richtlijnen aan de vertegenwoordigers van hoog- 4 leraren en lectoren in de universi taire structuurcommissie moest aan geven, ging akkoord met een voorstel van prof. dr. Wiersma, dat pleitte voor de erkenning van de vertegen woordigers van alle geledingen tot het uitoefenen van medebeslissings recht in organen, waarin zij zitting hebben. De geledingen behoeven niet in alle organen te zitten en ook niet overal in gelijke mate. De werkgroep die de verschillende voorstellen voor dit punt had voorbereid, had deze beperking niet aangebracht. Volgens hoogleraren en lektoren dient de universitaire structuurcom missie adviserende bevoegdheid te hebben bij het vaststellen van een nieuwe structuur op het niveau van de faculteiten. De faculteiten moeten zich over de voorstellen van de struc tuurcommissie wel uitspreken, ter wijl hoogleraren en lectoren ook voor de faculteiten pleiten voor de instel ling van raden, die het beleid bepa len. Bindend De vergadering stelde zich op het •tandpunt, dat de structuurcommis- re moet worden samengesteld uit de vertegenwoordigers van alle ge ledingen, waarbij de curatoren zijn inbegrepen. Deze hebben twee stem- Men, de overige geledingen vier. De friese staart- en stoel- tjesklokken, zaanse- en schippertjesklokken div. antieke stijlklokken moderne schoorsteen- en wandklokken h» ruime keuze en de besie merkeD Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. '8 maandags gesloten. toekomstige structuur van universi teit en faculteiten moet een zo groot mogelijke autonomie van de be stuurlijke onderdelen garanderen. Verantwoordingsplicht moet in alle bestuurlijke organen worden inge bouwd. Openbaarheid van vergade ringen én stukken is een zwaarwe gend beginsel, waarvan slechts mag worden afgeweken om schade „aan rechtmatige persoonlijke belangen of ernstige schade aan algemene belan gen te voorkomen". Hoogleraren en lectoren stellen tenslotte nog een de mocratische beroepsprocedure bij geschillen voor. OEGSTGEEST Gisteravond is om even over tien uur brand uitge broken in het oude Rijnlands Ly ceum aan de M. H. Tromplaan. Mo menteel zijn een kleuterschool en enkele kruisverenigingen in het gebouw gehuisvest. De brand ont stond in een kachelpijp die over verhit raakte. De Oegstgeester vrij willige brandweer heeft het vuur geblust. De hulp van de Leidse brandweer werd wel ingeroepen maar bleek niet nodig. Een dak aan de achter kant van het gebouw en een klas lokaal werden geheel vernield. LEIDEN Op tweede Kerstdag des middags om half drie is er een Kerstmatinee in de Zuiderkerk te Leiden. Dit concert zal worden ver zorgd door het Ned. Madrigaalkoor en het Toonkunstkoor samen in een programma, waarin koor en orkest zowel gezamenlijk als afzonderlijk optreden met werken van Bach, de la Lande, Mahaut, St. Saens en Strategier. Van St. Saens zal een Kerstoratorium worden uitgevoerd voor koor, orkest en solisten, een voor Leiden nog onbekende compo sitie. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Kand. ex. godgeleerdheid: mevr. J C 5s Jacob-Ariiëns Kappers (Ber gen): prop. ex godgeleerdheid: de heer M N B Blonk (Lelden): doet. ex Ned recht: de heer A F C M Redegeld (Den Haag), mej L van Rongen (Santpoort). De structuurcommissic moet vol gens het standpunt van de vergade ring haar besluiten nemen met ge wone meerderheid van stemmen. Haar eindrapport stelt zij vast met een meerderheid van tweederden van de leden. Dit rapport wordt binnen twee maanden door elke geleding aan een referendum onderworpen en bij aanvaarding door alle geledingen krijgt het rapport bindende kracht. Is dit bij een gelecling niet het ge val dan moet de structuurcommissie de zaken nog eens bekijken en weer rapporteren. Wanneer hoogleraren en lectoren dit rapport niet zouden aanvaarden en de andere geledingen wel, dan zullen hoogleraren en lecto ren zich richten naar de senaat, die het door de huidige wet erkende be stuurslichaam is en uit de gewone hoogleraren bestaat. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Cornelis, z v J van der Meij en N G F Heems kerk. Jeroen, z v F H M Peters en E M A M Visser. Hendrik J, z v G J Minnee en G C Sohalkers. Bianca, d v B' Groenendijk en M van der Neut. Susanne M,d vJP AJ Brokx en E I M Reinhold. Balminus M, z v B M van der Laan en Y H A Looije. Gehuwd: R Kappé en C van den Broek. J Labrujère en H M Verweij. OverledenJ van Rijn, 64 j., man. J de Mooij, 43 jr, man. G Thomasse, 68 jr, man. E Kooien, 71 jr, wed van W F de Wolf. Landgoed in Warmond voor 350.000,- verkocht LEIDEN Ten overstaan van de notarissen C. J. A. van Loenhoud te Leiden en N. A. Schol te War mond werd geveild het landgoed met herenhuis, bijgebouwen en tuin aan de Oranje Nassaulaan 11-13 te Warmond. Het perceel werd gemijnd met f 95.000. Koper voor f 350.000 werd mej. Kuyl q.q. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit is de heer R. A. Schilper- oort, wetenschappelijk medewerker op het Biochemisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, cum laude tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Inves tigations on plant tumors: Crown gall. On the biochemistry of tumor- induction by Agrobacterium tume- faciens". Promotor was prof. dr. H. Veldstraj Verder promoveerden: De heer B. M. Goslings, chef de clinique van de afdeling Stofwisselingsziekten en Endocrinologie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „RNA- en eiwitsynthese in celsuspensies geïsoleerd uit rattele ver". Promotor was prof. dr. A. A. H. Kassenaar. De heer J. H. J. Plasmeijer tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „The action of parathyroid hormono on salivary glands in organ culture". Promotor was prof. dr. P. J. Gaillard. Te bereiken met lijn 3, 10 of 11 v.a. station H.S. en S.S. Het rijk geïllustreerde boekje van de BONTSTICHTING (leidraad voor iedere vrouw) is gratis bij ons verkrijgbaar. Reiskosten worden vergoed. PAK-partijen zetten alleen mensen op hun kandidaten lijsten, die zich geheel akkoord ver klaren met deze overeenkomst, als mede met een volledige uitvoering van dit programma". Daar begint de overeenkomst voor de Leidse PAK- partners (D'66, PSP, PvdA en PPR) mee. De kandidaten worden hier geprest tot een belofte, die zij niet kunnen LEIDEN Overeenkomstig hun geleidebrief bij de aanbieding van de begroting-1970 stellen B. en W. de raad nu voor aan de ministers van binnenlandse zaken en finan ciën te verzoeken de gemeente Lei den voor 1970 een aanvullende bij drage uit het Gemeentefonds te verlenen. De raad zal hierover bij de behandeling van de begroting komende week een beslissing moe ten nemen. LEIDEN Vanmorgen om tien uur is de heer S. Carton ontvan gen door wethouder C. J. Piena, in verband met zijn 25-jarig jubi leum bij de Stichting Leidse Hout. De heer Carton is belast met de dagelijkse leiding over de werk zaamheden. Wethouder Piena bood hem een enveloppe met inhoud aan. LEIDEN De belangstelling voor de permanente Biafra-mani- festatie in de Waag is tot nog toe niet overweldigend geweest. Gister middag startte de manifestat-e, die tot en met zaterdag zal duren, met het vertonen van de bekroonde Brandpunt-film Bommen over Biafra. Slechts enkele tientallen (voornamelijk jonge) Leidenaren woonden de voorstelling bij. De in Leiden studerende Biajraan F.meka Nwafor gaf een uiteenzetting van het conflict tussen Nigeria en Biafra. „Het is geen politieke oor log. Het gaat alleen om de olie De westerse landen zouden allang de strijd kunnen stoppen, als zij maar willen", aldus Emeka. Gisteravond maakten Leidse jon geren in de Waag een 20 meter lang schilderij, waarop zij de verschrik kingen, die in Biafra plaats hebben tot uiting brachten. Het schilderij zal geplastificeerd worden en zoter dag met de petities van het Leidse Biafra-actiecomité de Nederlandse regering worden aangeboden Van avond is er een forum in het Waag gebouw, waarin o.a. zitting hebben drs. Middelkoop, de arts die werk zaam is geweest in Biafra en Her man Wigbold, chef van Vara's Ach ter het Nieuws. Het bedrag aan geld dat is bin nengekomen was gisteren f 14.231,12 groot. Vandaag is daar nog eens 11000,50 gulden bijgekomen. Giro 318000 blijft openstaan voor giften. doen, om de eenvoudige reden, dat er bij 't besturen van een gemeente factoren een rol spelen, waar zij geen vat op hebben. Soms wordt de remmende invloed van die externe factoren op de hele gang van zaken in een gemeente wel heel groot (Leiden kan daarvan het zij met pijn gezegd! als voorbeeld die nen). Dan zal een gemeentebestuur buitengewone acties kunnen onder nemen. Maar elke bestuurder weet ervan mee te praten, dat die rem mingen van buitenaf onvermijdelijk zijn. Hij dient daarmee ook reke ning te houden in zijn benadering en beoordeling van de vraagstukken. Per slot van rekening is zijn ge meente niet de staat der Nederlan den. Wij citeren even dr. E. van Raalte, als bij in zijn boek „De Nederlandse staat, wat bij is en hoe hij werkt" opmerkt: „Natuurlijk dient de „hogere" overheid zoveel mogelijk rekening te houden met wat in het bijzonder in het belang van de huishouding van de gemeente is of zou zijn, maar ten slotte kan het heel goed gebeuren, dat een belang in samenhang met het grotere ge heel voor dat laatste zal hebben onder te doen". Die regel kan men op allerlei zaken toepassen. Wat vanzelfsprekend niet wegneemt, dat elk gemeentebestuur geroepen is de belangen van de eigen gemeente in het bijzonder na te komen. Het was ons liever geweest als het PAK punt 1 van zijn overeenkomst als volgt had geformuleerd: „De PAK-partijen zetten mensen op hun kandidatenlijsten die volledig bereid zijn aan een optimale uitvoering van dit programma hun loyale mede werking te verlenen". Dat klinkt zoveel humaner. Op de PAK-Iijsten van Leiden zullen waarlijk geen volmaakte politici voorkomen, die Leiden wel eens „even" uit het moeras zullen trek ken, waarin de tegenwoordige poli tieke nietsnutten en belofteschen ders deze stad hebben gedreven. Het zullen ook mensen zijn met tekortkomingen en beperkingen. Van hen mag alleen het beste wor den verwacht dat zij te bieden heb ben. Dat vereist natuurlijk intelli gentie en lichamelijk uithoudings vermogen. Maar super-kandidaten zal ook het PAK in Leiden niet vinden. Het is van belang, dat elke kiezer dit goed weet. voordat hij zich gaat afvragen wat hij in juni van vol gend jaar het beste kan doen. Commentaar PAK (I) Een passage in ons Commentaar van gisteren was niet zo duidelijk te lezen. Wij herhalen dit gedeelte hier: „De partijen, raadsleden en wet houders van het PAK verplichten zich het programma uit te voeren", staat in de PAK-overeenkomst. Een letterlijke interpretatie van deze be paling sluit al bij voorbaat deelne ming van het PAK aan het bestuur van de stad uit. Al zou het PAK- programma nog zo beperkt zijn, de uitvoering ervan zal toch mede af hankelijk zijn van de mogelijkhe den, die Leiden worden geboden om zijn belangen tot gelding te bren gen en ook het plaatselijke poli tieke bedrijf zal niet kunnen ont komen aan het doen van een keuze. Men mag dan wel hopen, dat het een verstandige keuze zal zijn. Het is de taak van het gemeentebestuur er uit te halen wat er in zit Bij dat streven zal spoedig blijken, dat n' t alles mogelijk is. Het PAK moet zich echt niet verbeelden, met een programma op het appèl te ver schijnen dat compromissen en haal bare kaarten voorgoed uitsluit. Dat is eenvoudig de kiezers zand in de ogen strooien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3