Nauwkeurig meet werk van de „beweging" bij de VU EXPORT. VOOR AFRONDING VU-COMPLEX NOG DRIE HA GROND NODIG Protest tegen linkse koers van R.K. Kerk Kerken tegen nieuwe wet in Rhodesië Een woord voor vandaag VU eert prof. Janse de Jonge met portret KANS EXTRA FLES ■Ta:l\ Studenten Delft staken betaling aan de NSR Ontmoeting van Rome-Reformatie in Vogelenzang BEROEPINGSWERI Paus verdedigt onf eilba arhei d Bijbellezen in de ruimte is niet verboden Puzzelhoek We naderen het eind van het boek Maleachi. Eigenlijk geven de hoofdstukken niet de juiste verdeling aan. We hebben de afgelopen dagen steeds stil gestaan bij de Dag des Heren die zal aanbreken. Nu volgt in Maleachi 4:4 het slotwoord, want de Dag des Heren is nog niet aangebroken. Daarom volgt nog een waarschuwing voor ons die nog leven tijdens de dag van de mens. God schrijft door Maleachi: Gedenkt de wet van Mozes, mijn knecht, die Ik hem op Horeb geboden heb voor gans Israél, inzettin gen en verordeningen.Die laatste woorden moeten erbij. Te vaak denken we bij de wet van Mozes alleen aan de tien geboden. Maar God heeft zijn volk veel meer geboden gegeven. Daar waren ook ge boden bij die de eredienst betreffen en juist door die eredienst blijkt, hoe Israël als volk van God geheel anders is dan alle andere volke ren. Dit woord heeft nog altijd niet zijn betekenis verloren. Alleen zullen wij naast de wet van Mozes ook moeten lezen: de wet van Christus. Want Hij heeft ons een "nieuw gebod des Heren" geopenbaard. "De wet van de Geest des levens heeft u vrijgemaakt van de wet der zon de en des doods", zegt Pau lus. Dit slot van Maleachi wil zeggen dat we in onze tijd, nu de Dag des Heren nog niet is aangebroken, niet mogen leven zoals wij willen. We zullen rekening moeten houden met God en met wat Hij ons te zeggen 'heeft. Want uit onze gehoorzaamheid zal de wereld zien wie God is. belezen vandaag: Openbaring 12:1-18 jL DONDERDAG 11 DECEMBER 196? AMSTERDAM Van twee revali- datie-artsen die een patiënt onder behandeling hebben kan er één zeg gen: „Ik vind dat hij goed vooruil- gaat" en de ander: „Nee, dat lijkt me niet, in het gunstigste geval blijft hij op hetzelfde peil". Hier is nu sprake van zoiets als het timmermansoog, maar daar kom je er met revalideren niet mee. Er zouden meettechnieken voor moeten worden ontwikkeld zodat je exact zoudt kun nen zeggen: „Kijk, die patiënt is een of misschien zelfs twee punten voor uitgegaan gedurende die en die peri ode". Op deze manier introduceerde prof. dr. F. van Faassen gisteren het werk dat hij en zijn medewerkers aan het VU-instituut voor biomechanica en revalidatie in hoofdzaak verrichten: het ontwikkelen van meettechnieken en methodieken van zowel het nor male als het afwijkende menselijk bewegingspatroon. Dit instituut zal morgen officieel door de Amsterdamse wethouder van openbare gezondheid en zieken huiswezen, de heer A. A. Verheij, worden geopend. Proefpersonen Binnen het instituut, dat uniek werk verricht, werken een aantal specialisten samen omdat het te on derzoeken gebied zeer vele facetten heeft: een anatoom, een arts-inge nieur, een chirurg, een revalida- tie-arts en een pedagoog. Verder is er een forse staf van hoger technisch personeel. Een groot aantal proefpersonen stelt zich regelmatig ter beschikking om de meetexperimenten te onder gaan. Dat zijn gezonden (personeel, studenten of ook wel mensen extern), gehandicapten al of niet met pro thesen en ook patiënten, die uit heel Nederland afkomstig kunnen zijn. Op een loopbaan, of op trottoirs roulants (bewegende wegen, waaro ver de proefpersoon kan lopen zon der van plaats te veranderen) worden de diverse metingen verricht: voetre acties, snelheid, kniebewegingen, stap- lengte, hartfrequentie, belasting van de longen om nu maar enkele essen tiële factoren te noemen. Veel moderne meetinstrumenten, oorspronkelijk voor andere taken be doeld, wordt op deze wijze nieuwe functies gevonden. Een spectaculair instrument is de experimentele loop trainer, waaraan enkele weken gele den een novum is toegevoegd: een door NASA (Amerikaanse organisatie voor ruimtevaart) ontwikkelde ge wichtsloosheidssimulator. Deze wordt boven het trottoir rou- lant opgehangen en draagt een deel van het lichaamsgewicht van de proefpersoon, waardoor hij een loop of gang krijgt die ongeveer identiek is met de mens die over het maanop pervlak wandelt. Het voordeel is duidelijk: mensen die moeilijk, of eigenlijk helemaal niet meer kunnen lopen, lukt dit door hun bijna „gewichtsloosheid" beter, waardoor de ledematen toch kunnen worden geoefend. Deze looptrainer door het instituut zelf ontwikkeld heeft allerlei bijzon dere snufjes, zoals dat de snelheid „Kinderen beter naar openbare school" DELFT „Het is beter rooms- katholieke kinderen naar een neutrale school te sturen, dan naar een rooms-katholieke school waar de leer van de kerk niet meer geleerd wordt. Het is beter, dat de kinderen onwetend zijn dan dat ze een aantal waanvoor stellingen meekrijgen." Dat heeft pater dr. H. J. van Dijk gisteren gezegd op een protestbij eenkomst van rooms-katholieken, die zich niet bij de vernieuwingen in de Nederlandse kerkprovincie kunnen verenigen. Ruim 500 ver ontrusten uit Delft en omgeving woonden de bijeenkomst bij. Pater Van Dijk protesteerde krach tig tegen de rooms-katholieke pers, die naar zijn oordeel „te gekleurd" is en vrijwel uitsluitend functio neert als spreekbuis van progres sieve krachten binnen de kerk. Hij adviseerde neutrale kranten te ne men. Hij noemde het noodzakelijk dat aan de opbouw van een nieuw rooms-katholiek geïnstrueerd pers wezen wordt gewerkt. Kerkvervolging Naar het oordeel van dr. Van Dijk bestaat er in de Nederlandse kerk „een verschrikkelijke terreur, een vorm van kerkvervolging die we niet mogen verdragen". H(j doelde op binnen de kerk werkzame pro gressieve krachten, die in enkele jaren vrijwel de hele kerk zouden hebben overvleugeld. Hij riep de aanwezigen op, in de eigen parochies kernen te vormen, die actief moe ten zijn met betrekking tot het be houden van het oude credo. Ten aanzien van het functioneren van gehuwde priesters merkte hij op: „Als onze bisschoppen gehuwde priesters toelaten, ook al is dat bij wijze van proef, dan is dat illegaal. Dan is duidelijk het moment aan gebroken om de Heilige Vader te vragen in te grijpen. Het klinkt vanavond misschien allemaal wat Ruim vijfhonderd conservatieve rooms-katholieken gaven giste ren door een bijeenkomst in Delft uiting aan hun veront rusting over de gang van zaken in hun kerk. Op de foto geheel links Peter Ed. Krekelberg, de man die enkele jaren geleden van zich deed spreken door de actie „Links voorrang" (in het verkeer wel te verstaan). Naast hem dr. H. van Dijk, J. A. Rigters, deken J. M. Joosten en pater Van Rijn. bitter, radicaal en opstandig, maar het is de waarheid", aldus dr. Van Dijk. Zijn betoog werd meermalen met applaus onderstreept. De vergadering stond onder auspi ciën van de onlangs in Delft ge stichte interparoqhie Maria van Na zareth. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de Valerius- kliniek heeft het „Comité portret prof. dr. A. L. Janse de Jonge" gistermid dag een schilderij aan de senaat over handigd van wijlen deze begaafde hoogleraar, dat naast andere portret ten van hoogleraren een plaats zal krijgen in de Senaatszaal en straks in de nieuwe representatieve ruimten van de VU aan de De Boelelaan. Prof. dr. J. F. Folkerts droeg het aan de rector- magnificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, over. Er is al veel geschreven over de betekenis van degenen, die wij nu posthuum eren, aldus prof. Folkerts, en daarom wil ik nu iets zeggen over mijn vriend en collega als mens, met wie ik zoveel goede jaren van samenwer king mocht hebben. Hij schetste hem als een man met een open oog voor menselijke verhou dingen, iemand die nuchter was, maar ook vol humor en een vriend voor velen. Hij heeft zich intens ver diept in het vraagstuk van leven en geloven en heeft er herhaaldelijk blijk van gegeven de relatie tussen natuur- en geesteswetenschap niet als tegenstelling te willen zien. Natuur is alleen uit geest en geest is alleen uit natuur omschrijfbaar, zo stelde hij. Ziet men deze beiden als tegenstelling dan wordt de eenheid van de mens wezenlijk kapot ge maakt. Uit dankbaarheid voor het geen Janse de Jonge ons heeft mo gen schenken bieden wij de senaat thans dit geschilderd portret aan. Prof. De Gaay Fortman aanvaard de het werkstuk van Henk Krijger, na op twee facetten van deze sobere plechtigheid te hebben gewezen. „De ene kant is, dat het smartelijke van het verlies weer in volle omvang voor je staat. De andere kant: je merkt hoe vlug het leven gaat en ons voortjaagt, waardoor ook zij met wie wij zeer verbonden waren langzaam een geringere plaats in onze herinne ring krijgen. Daarom is het goed dat er die zin volle traditie aan de VU bestaat om met een portret hen die ons voorgin gen te eren." van het trottoir geregeld wordt door de mogelijkheden van de patiënt. Tijdens het lopen worden de patiënt allerlei gegevens over zijn gang verstrekt, doordat zowel vóór hem als achter hem tv-opname-apparaten werken, waarvan het beeld op moni toren voor de patiënt verschijnt. Hij kan zelf zijn gang zo nodig corrige ren. yia weer andere meters krijgt hij nog meer informatie over de snel heid en het afwijkende van zijn ji gangbeeld, waardoor hem weer nieu we mogelijkheden tot zelfcorrectie worden gegeven. De verwerking van de diverse me tingen geschiedt razendsnel en deze worden onmiddellijk computer-,.pan klaar" gemaakt. Voldoende veilighe den zijn ingebouwd, zodat de patiënt of proefpersoon niet het minste risico loopt. Hij ziet er uit als een toe komstige astronaut: op alle te beme ten plaatsen van zijn lichaam zijn registratie-instrumentjes bevestigd. Er is uiteraard samenwerking met de gehele revalidatiewereld en de tot nu toe bereikte resultaten zijn veel belovend. Dat verklaart ongetwijfeld het grote enthousiasme, waarmee alle medewerkers van dit instituut be zield zijn. bij elke aankoop van een hele "Vat 'm koel" (Van onze kerkredactie) SALISBURY Vooraan staande functionarissen van acht kerken in Rhodesië hebben een verklaring uitgegeven waarin ze zich verzetten tegen de plannen i van de regering om het land in een blank en een zwart gebied I te verdelen. I Volgens de persdienst van de Duit-- I se kerken word het plan als in strijd j met de elementaire mensenrechten veroordeeld. De kerken hebben reeds begin oktober met regeringsautoritei ten over de nieuwe ontwerpwet ge sproken. Pas toen de regering onwil lig bleek haar plan te wijzigen is de verklaring in de afgelopen week uit gegeven. Volgens de nieuwe wet wordt het I land in tweeën gedeeld. In het ene gebied kunnen alleen blanken grond i bezitten, in het andere gebied alleen negers. Het blanke gebied omvat alle steden en de beste delen van het j land. het negergebied de armere en onvruchtbare streken. Bovendien is Een student wandelt over de experimentele looptrainer die aan de VU is ontwikkeld. Hij heeft een „maangang" doordat hij a.h.w. in de gewichtloosheids simulator „hangt" die boven hem is bevestigd. DELFT De Delftse studentenraad geeft geen financiële bijdrage meer aan de Nederlandse Studentenraad omdat men niet meer gelooft in een landelijk studentenparlement. De meerderheid van .Delft" zei gisteren het beter te vinden de NSR op te heffen en een landelijk coör dinatiesysteem in het leven te roepen. Dan kunnen de grondraden van de diverse universiteiten ieder voor zich uitmaken, of zij steun verlenen aan bepaalde landelijke activiteiten. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Het volgende ge sprek tussen theologen van de Hervormde Wereldbond en de Rooms Katholieke Kerk zal in Nederland worden gevoerd. Aan die conferentie, die in Vogelen zang wordt gehouden van 15 tot 19 april, nemen twee Nederlan ders deel. Merkwaardig genoeg behoren zij geen van beiden tot de twee leden- kerken van de wereldbond, de Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogle raar te Leiden woont de conferentie bij als afgevaardigde van de Interna tionale Congregationalistische Raad, die volgend jaar augustus sa mensmelt met de Hervormde Wereld bond. Prof. dr. J. P. Boendermaker woont de conferentie bij als waarne mer van de Wereldraad van Kerken. Hij is hoogleraar aan het Luthers Seminarium. Bekende theologen op deze confe rentie zijn dr. Marcel Pradervand, de secretaris-generaal van de Hervorm de Wereldbond, prof. dr. James Hasting Nichols van Princeton en de rooms-katholiek Jerome Hamer, se cretaris van het secretariaat voor de eenheid. per blanke meer dan 17 maal grond beschikbaar dan per neger. De kerken zeggen tegen de blanl regering van Rhodesië dat de voor hen onaanvaardbaar is. De keil moet zich volgens een niet-rad sche lijn vrij kunnen ontwikkelt! Zij is volgens de bijbel een gemee schap van vele rassen. Ook een Amerikaanse kerk hert' geprotesteerd tegen de eregering vai Rhodesië, maar om een geheel u( dere reden. De Raad voor de Zety ding van de Verenigde Kerk Christus heeft bovendien de Ami kaanse regering gevraagd haar litiek ten aanzien van Rhodesië herzien. De kerk is vooral kwaad om h« feit dat een zendingsfunctionaris, ds Chester A. Marcus, niet toegelata werd om het zendingsterrein van ziji kerk te bezoeken. Er werken op he ogenblik 35 zendelingen van dez kerk in Rhodesië. Hoewel deze kerk al zo lan werkzaam is in dat land en er zov« zendelingen heen heeft gezonde dringt ze er toch bij de Amerikaan! regering op aan, haar politieke ban den met het regiem van Ian Smith verbreken. Het feit dat Amerika ea consulaat heeft in Salisbury beteken: dat het regime de facto wordt «r- kend, zegt deze kerk. NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: kand. L. <M- hoek, Goedestraat 31 bis te Utreü. stelt zich per 1 januari beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmen-Angelslo (k pred.pl.): B. Borreman te Noord-Schar- woude; te Boornbergum: kand. C. v. Linden te Amsterdam. Benoemd tot hulppred. te Voorst D. Middelkoop, as. em. pred. te Wor- kum. GEREF. KERKEN (vrUgem.) GEREF. KERKEN (vrjjgem.-buiten verb.) Beroepen te Kampen: A. H. Algrati Wormer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo: W. Hage Krabbendijke. Maquette van het in aanbouw zijnde VU-complex met de nieuwste wijzigingen. ROME Paus Paulus heeft giste ren gezegd, dat bij een hereniging van alle christenen in één kerk reke ning gehouden zal moeten worden met het pauselijk primaat. In een toespraak in de Sint Pieter ter gelegenheid van de herdenking van het eerste Vaticaanse concilie honderd jaar geleden, verdedigde hij ook voor de tweede maal in één week de doctrine van de pauselijke onfeil baarheid. Deze onfeilbaarheid is niet de rots, waartegen het moderne denken bin nen en buiten de kerk breekt, maar een weldoende vuurtoren dat het leidt naar zijn onvermijdelijke over winning: de waarheid van de verlos sing. Over het pauselijk primaat zei hij, dat de paus zowel de bekroning als de uitdrukking van de eenheid van de kerk is. Amerikaanse rechter AUSTIN, Texas Astronauten mogen voortaan weer uit de ruimte bijbelgedeelten voorlezen en gebeden uitspreken. Een Amerikaanse federa le rechter heeft gisteren de eis van mevrouw Madelyn Murray O'Hair afgewezen. Zij wilde de rechter laten uitspreken dat openbaar bidden en bijbellezen in de ruimte verboden zijn. Volgens deze militante athêiste is dat in strijd met de grondwettelijke uitspraak dat staat en kerk geschei den moeten zijn. Door zich te beroe pen op die uitspraak heeft ze enkele jaren geleden het verbod van het btj- nellezen en gebed op de scholen uit gelokt. Ze diende haar klacht in nadat de bemanningen van de Apollo-8 en de Apollo-11 gedeelten uit de bijbel hadden gelezen. Omdat deze recht zaak liep hebben de astronauten van de Apollo-12 zich onthouden van godsdienstige uitspraken. DEN HAAG De uitgifte van het zilveren tientje bij gelegenheid van de 25-ste verjaardag van onze bevrij ding zal het rijk netto 29 miljoen gulden opbrengen bij een produktie van vijf miljoen stuks. Aldus een mededeling van minister Witteveen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ir. C. A. Doets, bouwdirecteur van de Vr(Je Universi teit, heeft de laatste t(jd grote zorgen, omdat de gemeente Amsterdam nog steeds geen beslissing kan nemen over het aan de VU beschikbaar stellen van een stuk grond ter grootte van drie ba, dat dringend no< „zakelijk blijkt om het gehele VU-nleuwbouwproJect naar behoren af te ronden. Het geldt hier een terrein, tegenover het huidige Academische Ziekenhuis van de VU gelegen, in de richting van de stad. waar onder meer een aantal poliklinieken, de tandheelkundige fa culteit en een aantal instituten in moe ten worden gehuisvest. De bedoeling is dat laatstgenoemde complex via loopbruggen over de De Boelelaan met het ziekenhuis wordt verbonden. Op de maquettefoto is een en ander zichtbaar gemaakt. Rechtsboven het ziekenhuis met op de voorgrond rechts het afsluitende complex, waaronder een forse parkeergarage is gedacht. (Elders in de nieuwbouw zijn nóg twee ondergrondse garages geprojecteerd.) Proefboerderij De VU heeft inmiddels de gemeente voor het verlies van de grond, die thans als sportvelden in gebruik zijn, enige compensatie te bieden. Ten zui den van het Amsterdamse bos heeft zij namelijk beslag kunnen leggen op een stuk grond, waar zij zelf een boer derij voor proefdieren op wil bouwen. Maar er blijven daarna nog tientallen ha over om er gemeentelijke sportvel den op aan te leggen. De VU is gaarne bereid deze grond ter beschikking van de gemeente Amsterdam te stellen. De maquette-foto laat verder midden boven de, medische faculteit zien, die zo goed als geheel is afgebouwd. Links het enorme gebouw voor de alfa-we tenschappen (letterkunde, juridische, theologische faculteiten onder meer). Dit gebouw is goeddeels verrezen en tweemaal zo groot als het hele nieuwe bouwwerk van de Nederlandsche Bank in de hoofdstad. De laagbouw links van deze mam moet wordt het domein voor directo rium, alsmede de administratieve staf en is verder representatief gedeelte met onder meer de aula waar promoties en inauguraties zullen worden gehouden. Daar weer naast, in het hart van de foto, het gebouwencomplex voor de gamma (mens) wetenschappen. Evenals het representatieve gedeelte en het deel aan de overzijde van het zieken huis. moet met de bouw van dit alles nog worden begonnen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. boom, 5. baan voor balspel, 8. drang, 10. bijrivier van de Tiber, 12. moeraspalm, 14. zand heuvel, 15. maand van het jaar, 17. sportterm, 18. soort kers, 20. hoon, 21. naaktkieuwige slak, 22. metalen vaatwerk, 24. bloeiwijze, 26. vod, 27. plaats in Gelderland, 29, schrander, 31. snede, 32. zeurderig 33. bede, 34. wig. Verticaal: 2. as, 3. voor, 4. bloem 5. metaalsoort, 6. uitstap, 7. bosgod 9. dof, II. regelmatig, 13. tijdperk. 15. voorbeeld, 16. elk, 18. tam, 19 pret, 23. hoog bouwwerk, 2< droogoven (VI.), 25. ritus, 27, nau we, 28. eikenschors, 30. honing drank, 31. geit. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Epe, 3. les, 6. op» 9. Ne, 10. parel, 12. ra, 13. gemak 15. keper, 17. ter, 19. get, 21. la» sier, 25. pro, 26. cel, 27, donatie, 31. sik, 32. gel, 34. speer, 36. telen 38. ka, 39. regel, 41. ei, 42. ink, 41 nor, 44. aks. Verticaal: 1. eng, 2. Peet, 3. lak,'4 er, ƒ5. sek, 7. pret, 8. aar, 10. paft 1 IJ lege, 14. melodie, 16.* perceel 18.' as. 20. spa, 22. non, 23. iet, 24 sla, 28. oker. 29. ar, 30. Igel, 31 span, 33. leek, 34. ski, 35. ren, 34 ter, 37. nis, 40. go.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2