Nieuwe Leidse Courant Griekenland toch niet uit Raad van Europa? IT «o»*" ,ad€Aü 18 Vakbonden eerder op de hoogte van fusies e.d. Het Kwartet GEEN TWEEDERDE MEERDERHEID PAPANDREOE: VS OEFEN DRUK UIT Nog onzekerheid over houding Parijs en Bonn HET WiSR Minder vorst Zwarte panters in VS van moord beschuldigd Derde maanreis op 12 maart Werkende jeugd richt partij op Nachtelijk akkoord in metaal Busje ontploft: Vijf mensen ernstig gewond Nationale vierrittenkaart stadsvervoer ïflIllllllltVti J Donderdag 11 december 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraaf 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De donkere dagen voor Kerst komen steeds dichterbij, 's Morgens wordt het laat licht en de avonden vallen vroeg. Is het een wonder, dat mensen, die nu meer dan ooit verlangen naar licht en vreugde, de straten gaan versieren met kerstbomen en feest verlichting. Op de foto een van de eerste kerstbomen, op de Dam van Amsterdam. ffeel voorzichtig proheren Am- iteriamse jpngens het ijs. Maar of schaatsen er voorlopig inzit Wie zich niet kan beperken, zal nooit kunnen schrijven. BOILEAU .,Belt (i even als u niet op tijd bent voor het eten?" DE BILT Een hogedruk- gebied trok boven Rusland langzaam in oostelijke richting, maar bleef het weer in onze omgeving beheersen. Het heeft in de afgelopen nacht in ons land plaatselijk tien tot twaalf graden gevroren. Daarbij kwam vooral in de ochtend ook op uitgebreide schaal mist voor. Het hogedrukgebied trekt het komende etmaal verder oost waarts weg, waardoor zachtere oceaanlucht, die al enkele dagen boven de Britse eilanden aan wezig is. tot ons lands kan doordringen. De voorste begrenzing van deze lucht zal in de komende nacht Nederland bereiken. In de avond en komende nacht zal het in het algemeen nog vijf graden vriezen. Overdag wordt er veel bewolking verwacht. Er is ook kans op neerslag. De tempera turen zullen hoger worden dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. tetmp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. BAROMETERSTAND: He den 10 uur 76.4 cm (1018 milli bar). dalend. Zon en maan 12 december zon op 8.39. onder 16-28: maan op 11.52, onder 19.59; 16 decembe.r EK Brazilië martelt gevangenen LONDEN Een Zweedse journa list, die zojuist is teruggekeerd uit Zuid-Amerika, heeft de Braziliaanse regering ervan beschuldigd politieke gevangenen te martelen. Een van de martelingen zou inhou den, dat het slachtoffer aan handen en voeten aan het plafond wordt op gehangen, zodat de bloedsomloop stokt. In de tussentijd zouden gese lingen en electrische schokken wor den toegediend. LOS ANGELES Acht leden van de Zwarte Panter-beweging in Ame rika, die maandag in Los Angeles werden gearresteerd na gevechten met honderden politieagenten, zijn van daag beschuldigd van moord. Hiervoor staat de doodstraf, maar openbare aan klager Sheldon zei dat nog niet beslist is of deze straf inderdaad zal worden geëist. Naast de acht verdachten werden nog vier andere „panters" beschuldigd van illegaal wapenbezit en het aanvallen van politieofficieren. Zij werden na de rechtszaak op borgtocht vrijgelaten. Het Amerikaanse ministerie van ju stitie zal een onderzoek instellen naar de vraag of bij de actie tegen de be weging .bovenmatig geweld' door de politie .is gebruikt. Volgens opgaven van de neger-organisatie zelf zijn dit jaar bij acties reeds 28 leden door de politie gedood. Negen neger-leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heb ben intussen aangekondigd op 20 de cember in Chicago een hearing te zul len houden over de recente botsingen tussen de Zwarte panters en de politie. PARIJS Griekenland zal naar alle waarschijnlijkheid toch niet uit de Raad van Europa worden gestoten. Minister Pipi- nellis schijnt er in geslaagd te zijn een belangrijk aantal leden van de raad te winnen voor de Griekse zaak. De stemmenverhouding ligt volgens waarnemers zodanig dat de vereiste tweederde meerder heid in de ministerraad, die de eventuele Griekse uitstoting morgen zal behandelen, waar schijnlijk niet zal kunnen wor den gehaald. Volgens Andreas Papandreoe, de verbannen Griekse oppositieleider, zouden de Verenigde Staten Grieken land steunen. Op een persconferentie in Rome zei Papandreoe, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rogers, tijdens zijn rondreis door Europa „druk heeft uitgeoefend op de Westeuropese lan den om tegen schorsing van Grieken land te stemmen". Hij noemde in dit verband West-Duitsland. De oppositieleider meent, dat het Pentagon een verkeerde voorstelling van Griekenland aan de NAVO-lan- den opdringt. „Men probeert de NA- VO-landen ervan te overtuigen, dat een einde van het Griekse regiem zou betekenen dat Griekenland zich tot het Oosten zou wenden met dodelijke gevolgen voor de strategie van de NAVO", aldus Papandreoe. Slijtage Hij zei verder dat „Rusland weet dat het bestaan van de junta slijtage voor de NAVO inhoudt. Als Grie kenland niet wordt geschorst, dan zou mijn land voor de VS een poli tiek Vietnam kunnen worden". „Voor de kolonels stemmen betekent splitsing van Europa", aldus Papan dreoe. Volgens diplomatieke kringen in Parijs zullen in elk geval negen lan den het voorstel tot uitstoting steu- j nen: Noorwegen, Denemarken, Zwe den, België, Nederland, Luxemburg, Engeland, Italië en Ierland. Ook het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen (IVVV) heeft aangedrongen op de Griekse verwijdering. Het heeft de aangeslo ten vakbonden in West-Europa opge roepen van hun regeringen te verlan gen, dat zij voor de uitstoting stem men. Over de houding van Frankrijk bestaat nog altijd onzekerheid. Maar waarnemers menen dat het tegen het voorstel zal stemmen of zich van stemming zal onthouden. De woord voerder van de regering volstond met de mededeling dat de Franse delega tie naar de ministerraadszitting instructies heeft gekregen „hoe zij het best kunnen handelen om tot een doeltreffende liberalisering van het huidige Griekse bewind te komen". Het Noorse parlement heeft een beroep op de Noorse regering gedaan stappen te ondernemen om een einde te maken aan wapenleveranties door de NAVO-landen aan Griekenland. Middengroep ^LLERWEGE zien we in de kerken een polarisatie-proces. Terwijl links progressieven voortja gen, groeien rechts de organisaties van verontruste conservatieven. Toch voelen de meeste mensen in de kerken intuïtief aan, dat hier geen dwingende keus ligt. Zij zijn ervan overtuigd, dat ingrijpende vernieu wingen nodig zijn. wil het evangelie geloofwaardig blijven in een nieuwe tijd. Maar zij zijn bang voor avon turen. die de toekomst van de kerk op het spel zetten. Daarom zal het ook veel reformato rische christenen aanspreken, dat in de Rooms-Katholieke Kerk mensen van „het midden" de koppen bij el kaar gestoken hebben. Rechtse groe pen als Confrontatie hebben zich in zo'n starre positie gemanoeuvreerd, dat zti voor links geen gespreks partner meer zijn. De nieuwe „Ak- tiegroep Wereldkerk", die zich ik stem van het midden presenteert, kan beter in staat zijn om links tegenspel te geven. Alleen zal zij dan prompt moeten vergeten dat zij middengroep is. Want als het waar is, dat de tegenstelling conservatief-progressief in de kerk een vals dilemma is, komen wij er niet uit door ons als stem van het midden te presenteren. Wie midden groep wil zijn, veroordeelt zich per definitie tot een akelige kleurloos heid, dat zich alleen maar afzet tegen de non-conformisten aan weerskan ten. „Aktiegroep Wereldkerk" kan een waardevolle bijdrage aan het ver nieuwingsproces leveren, als zij er voor zorgt, dat wat behoort tot de onvervreemdbare inhoud van het christelijk geloof niet gerelativeerd wordt ten gunste van wat uit een an dere wortel stamt dan het evangelie van Christus. In dit verband stelt de naam van de nieuwe groep gekozen om de ver bondenheid met de wereldkerk (lees Rome) als een „voorwaarde voor blij vende vitaliteit" uit te drukken te leur. Zou het voor de Rooms-Katholieke Kerk en voor de oecumene niet veel vruchtbaarder zijn geweest, als men zich Aktiegroep Bübcl had genoemd? KAAP KENNEDY De Apollo 13 zal op 12 maart een reij naar de maan maken. De Nasa heeft gisteren officieel toestemming gegeven voor de lancering. De bemanning zal bestaan uit James Lovell, Thomas Mattingly en Fred Haise. DEN HAAG De grote organisa ties voor werkende jongeren gaan een politieke partij oprichten. Men wil deelnemen aan de Tweede Ka merverkiezingen in 1971. De orga nisatoren verwachtten tenminste tien zetels te behalen. Het besluit voor Qprichting van een politieke partij is gisteravond geno men in Den Haag tijdens een bijeen komst van kaderleden van het NW-jongerencontact, de werkende jeugd van het CNV, de katholieke werkende jeugd en de raad van wer kende jongeren. Verwacht wordt dat de voorberei dingen voor de oprichting van de po litieke partij in de loop van februari hun beslag zullen krijgen. De partij is bedoeld voor verontruste jongeren. Het initiatief werd mede ingegeven door het plan om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen tot achttien jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nadat al eer der overeenstemming was be reikt over de materiële kant van de nieuwe cao hebben de werk gevers- en werknemersvertegen woordigers in de groot-metaal- industrie vannacht ook een ak koord bereikt over een aantal se cundaire zaken, waaronder het in een vroeger stadium betrek ken van vakbonden bij fusies. Over de niet-materiële kwesties is vele uren beraadslaagd: van gister morgen tien uur tot vanmorgen vier uur. Na dit tijdstip begon de raad van overleg in de metaalindustrie nog aan de opstelling van een sum mier communiqué, dat om vijf uur kon worden uitgegeven. Als ook de wederzijdse organisaties met de besluiten akkoord gaan zal de ondernemingsraad meer dan voor heen worden betrokken bij de uitvoe ring van de cao en evenals de vak bonden bij besprekingen over even tuele „gevolgen van technische en economische ontwikkelingen" (fusie, bedrijfssluiting en reorganisatie). Voor dit laatste zullen regelingen worden uitgewerkt, die in twee delen uiteenvallen: 1. voorfase van contact met de vakbeweging en onder nemingsraad en 2. het opvangen van de sociale gevolgen van fusies, be drijfssluitingen en reorganisaties. Dit zal geschieden in de vorm van regelingen van bredere strekking dan afvloelingsbepalingen, zoals tot nu toe gebruikelijk waren. Deze regelin gen zullen betrekking hebben op her plaatsing en herscholing. Verder werden mogelijkheden ge opend voor vorming van vakopleiding van jeugdige werknemers gedurende de werktijd en werd het tot nu toe in de cao opgenomen absolute sta kingsverbod (tijdens de looptijd der overeenkomst) beperkt Ook het zg. koppelbazen-vraagstuk kwam ter sprake, waarbij van werk geverszijde werd meegedeeld, dat men „zelf bezig is dit probleem op te van gen". Nadere mededelingen daarover werden niet verstrekt. Zoals bekend houdt het (vorige week bereikte) akkoord over de ma teriële kant van de nieuwe (twee jarige) cao per 1 januari onder meer in: een waardevaste loonsverhoging van netto 2% procent, 2 dagen meer vakantie, optrekking minimum va kantietoeslag en verkorting van de werkweek. VINKEVEEN Op het terrein van een benzinestation aan de provinciale weg HaarlemHilversum onder Vin- keveen is vanmorgen omstreeks half acht een busje met vijf inzittenden ont ploft, nadat b(j de nippel van de gas tank een lek was ontstaan en het LPG- gas in het busje stroomde. Vijf mensen, allen werkzaam bij een aannemingsbedrijf uit Uithoorn en af komstig uit St. Michielsgestel en Vught. zijn met ernstige brandwonden in het ziekenhuis Ope Dei in Woerden opge nomen. De slachtoffers zijn J. Smits (20), J. van der Velden (29), Th. Rijken (24). W. W. Legierse (23 en J. van Berse- laar (24). Twee van de vijf mannen verkeren in zorgwekkende toestand. De bestuurder van het busje, de 27- jarige A. N. Hendriks, is ongedeerd gebleven doordat hij bij het tanken buiten stond. Het busje is totaal uit el kaar gescheurd. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen en de Koninklijke Neder- j landse Vereniging van Transporton dernemingen hebben besloten een na- i tionale vierrittenkaart voor stadsver- I voer in te voeren. Deze kost 1,50 en is alleen verkrijgbaar op NS-stations bij aankoop van een plaatsbewijs of op vertoon van een zogenaamd net- abonnement. De kaart wordt niet be schikbaar gesteld aan houders van een trajectabonnement bij de NS. De nationale vierrittenkaart zal een onbeperkte geldigheidsduur heb ben. Hij kan gebruikt worden voor de stadsdiensten van circa zestig ge meenten in ons land. Ook is de kaart onpersoonlijk, zodat hij door verschil lende personen kan worden gebruikt. Voor de reiziger zal de behande ling van de kaart door de chauffeur of de bestuurder niet in alle steden gelijk zijn. In sommige steden zal een van de vier stroken worden inge nomen tegen afgifte van een plaatsbe wijs, in andere zal men de strook afstempelen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1