miinvolaei nHp pakje is w< ser cabaUero T op-ontslagen in tal van ziekenhuizen KLM-personeel in Londen in arrest ™kei! zetel in Raad van Europa ■iji i wviywi 1 lUv Kerstnummer Grafisch Nederland voor het eerst in drie drukprocédé's ambtenaren Athene vecht voor behoud die smaakt eenmaal andersdan andere m af s Verkoop spiritus- blokj es verboden bij speelgoed Onderzoek taak leraren v.o. WO6H90AQ tO PKEMBEB 196» Tijdens een persconferentie op de Zaanse Schans werd gisteren het nieuwe Kerstnummer Grafisch Nederland gepresenteerd. Op de foto de samensteller en verzorger van dit fraaie boekwerk, Pieter Groot, bij een van de molens op de Zaanse Schans. De illustratie in het blad toont dezelfde molen, gefotografeerd ter- gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van de molenaar. (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM Het Kerstnum mer, dat vele jaren de naam droeg van „Kerstnummersweek blad/Autolijn" heet thans „Kerst nummer Grafisch Nederland". Was het tot nog toe in twee drukprocédés de boekdruk* en diepdruk dit jaar voor het eerst komt in het nummer ook offsetdruk voor. Dit vertelde gisteren 'de heer A. van Koningsveld, lid van de redactiecom missie op een persconferentie in Zaan dam tijdens de presentatie van Kerst nummer Grafisch Nederland. Deze ontwikkeling, aldus de heer Koningsveld, houdt verband met het besluit, vorige maand genomen door de twee Nederlandse werkgeversorga nisaties, om te gaan fuseren. Dit was noodzakelijk door de technische ont wikkeling en het naar elkaar toe groeien van de drukprocédés. Beide organisaties, de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het boek- drukkersbedrijf (waarin ook verenigd de diepdrukkers) en de Kon. Ned. Bond van steen- en offsetdrukkerijen en foto lithografische inrichtingen, be staan al meer dan zestig jaar. Per 1 januari gaan zij over tot de oprichting van het Nederlands Ver bond van Drukkerijen. Dit nieuwe verbond zal circa 2100 drukkerijen omvatten, die tezamen ruim 40.000 technische en administratieve werk nemers in dienst hebben. De omzet van de aangesloten drukkerijen be droeg in 1969 circa 1,75 miljard gul den. Stijgende lijn De heer Koningsveld merkte verder op, dat in de omzet van de grafische industrie nog steeds een stijgende lijn valt te bespeuren. Vooral in de sector van het geïllustreerde drukwerk: met name de illustratie in kleur. Daartegenover staat, dat deze groei in zekere mate wordt afgeremd door de etherreclame, die een deel opeist van budgetten, die vroeger voor reclame via grafische media waren gereser veerd. Technisch verkeert de grafische in- I dustrie in een periode van ingrijpende ontwikkelingen. Het bijhouden daar- i van levert gevolgen op in de sector van de investeringen, hetgeen wel 1 eens moeilijkheden voor de bedrijven i veroorzaakt. De Grafische industrie vraagt daarom meer begrip van de overheid. Het speciale Kerstnummer, dat me de uitgegeven wordt door de vereni ging van Grafische reproductieonder- nemingen, heeft als onderwerp „Ver- sieren". Samenstelling en verzorging waren in handen van de grafische ontwerper Pieter Groot, terwijl Bert I Schierbeek de tekst schreef. Er is in l dit nummer met succes gestreefd naar een evenwicht tussen woord en beeld. Weduwe vau Rauter krijgt geen uitkering KASSEL De weduwe en de vijf kinderen van Albin Rauter de man die tijdens de oorlog generaal was van de Waffen-SS in Nederland en die in 1949 werd terechtgesteld j krijgen geen uitkering. Zij verloren een twintig jaar du rend gevecht om uitbetaling uit het fonds voor oorlogsslachtoffers door een uitspraak van het opperste ge rechtshof in Karlsruhe. Een macabere stoet vracht wagens, volgeladen met lijk kisten, rijdt de heuvels in waar maandagavond een DC-6 van de Olympic Airways verongelukte. Op de plaats des onheils werden geen fotografen toegelaten om dat men bezig is met de iden tificatie van de negentig slacht offers. HENGELO Tot Kerstmis worden op de Sociale Academie Twente geen lessen gegeven. Leraren en leerlingen hebben besloten zich deze periode te bezinnen op doelstelling, inhoud en structuur van die opleiding. Men ver wacht dat het studieprogramma na de bezinning zoveel effectiever zal zijn, dat de achterstand door het opschorten van de lessen is in te lo pen. DEN HAAG De Nederlandse kernindustriegroep Neratoom nv zal met zes andere Europese nucleaire industriegroepen een associatie op richten ten behoeve van de ontwik keling van een gasgekoelde kweekre actor. De deelnemende partijen heb ben zich verplicht het project gedu rende twee jaar te financieren. De combinatie gaat eerst de gasgekoelde kweekreactor bestuderen envenals de technische en economische vooruit zichten ervan beoordelen. SCHIPHOL Acht Britse bela dingsemployés van de KLM in Lon den zün gearresteerd. Zij zouden uit de bagage van passagiers geld en goederen hebben gestolen. In de af gelopen maanden is het aantal diefstallen uit koffers in het bagage ruim van vliegtuigen, speciaal op de route Londen-Amsterdam onrustba rend groot geweest. Vele tientallen aangiften van vermissing zijn bij de rijkspolitie binnengekomen. In vele gevallen werd uit de kof fers bankpapier vermist, maar ook sieraden en juwelen. Weliswaar zijn koffers niet de gebruikelijke plaats voor het meenemen van bankpapier, maar de Britten mogen ingevolge de Engelse deviezen-bepalingen niet on beperkt Britse valuta op hun reizen naar het buitenland bij zich steken. Naar de politie aanneemt is onder de beladers geleidelijk aan de we tenschap verspreid idat in de koffers van uit Londen vertrekkende passa giers vaak extra bankpapier werd meegesmokkeld. Maandenlang is het openen van deze koffers in het vrachtruim van de toestellen een lu cratieve bezigheid geweest. Of de diefstallen alleen op Londen Airport zijn gepleegd, en niet bij aankomst op Schiphol staat nog niet vast. Wel mag men ten aanzien van Londen spreken van een waar kom- plot. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Al enige ja- ren kan gesproken worden van een crisis in de leidinggevende sector van de ziekenhuiswereld. De afgelopen maanden lijkt deze zich tot een climax toe te spitsen doordat in toenemende mate sprake is van ontslagen onder topfunctionarissen, al dan niet vrijwillig, al dan niet eervol. Om maar in eigen omgeving te blijven: in Rotterdam de bekende problemen in het Van Damzieken- huis, waar een directeur en een di rectrice aftraden. Verder het Dijk- rigt-zickenhuis, waar de directrice haar congé kreeg. Vervolgens, nog al tijd in Rotterdam, het Sint Clara-zie- kenhuis. waar een directrice en een economisch directeur van het toneel verdwenen. Tenslotte het Rotter damse Sint Franciscus-ziekenhuis, waar de economisch directeur het vcld moest ruimen. In Gouda zagen verplegenden op het mededelingenbord tot hun verba zing en op een voor hun volkomen onverwacht moment dat hun direc trice langs deze schriftelijke weg afscheid van hen nam en het zieken huis Zonnestraal in Hilversum ver loor pas ook al acuut zijn directrice. V ragenderwij s Een vakblad "dat iets van de pro blematiek die hierachter steekt naar buiten heeft gebracht is het Tijdschrift voor ziekenverpleging. Na de golf van ontslagen te hebben ge constateerd in een artikel buiten verantwoordelijkheid van de redactie wordt zelfs gezegd: het kost insiders ?een moeite voor de vuist weg na men te noemen van tien of vijftien econoom-directeuren, geneesheer-di recteuren en directeuren algemene zaken die uitgerangeerd zijn wordt in een hoofdredactioneel com mentaar vragenderwijs het nodige naar voren gebracht. Wordt de inspraak, en, indien no dig, de tegenspraak van degene die op directieniveau de leiding heeft van de verplegingsdienst, wel op Prijs gesteld en als noodzaak gezien? Kan het zijn dat de verpleegkun dige qua opleidings- en ontwikke lingsniveau niet in staat is tot het mede beleid bepalen op directieni veau? Of zijn daar wel degelijk mensen beschikbaar met voldoende capacitei ten, maar kunnen of willen andere disciplines in de gezondheidszorg (medici en economen) deze deskun digheid niet aanvaarden? Is de tijd niet voorbij dat op ge bieden die de verpleegkunde aan Saan anderen dan verpleegkundigen voor ons beslissen? Of zijn wij nog steeds alleen maar de dienende geesten, die slaafs en zonder eigen kritisch vermogen or ders uitvoeren? Zo zijn er nog meer vragen te stel len aldus het officiële commentaar, maar de bedoeling is vooralsnog allen wakker te schudden uit een gezapig heid en te doen beseffen dat al die verschijnselen van een „min of meer gedwongen migratie van leidingge venden" een teken aan de wand zijn. Zr zal iets gedaan moeten worden. Tot zover het commentaar, dat in middels een stroom van vaak felle, steeds instemmende reacties onder de rubriek „Ingezonden" heeft veroor zaakt. Een bloemlezing daaruit: Door wie worden al deze mensen „eervol ontslagen"? Door de bestuurderen. Bezitten zij voldoende deskundigheid, weten zij wat leiding geven is? En aan wie leggen deze zichzelf aanvul lende colleges verantwoording af? Aan niemand. Een bejaarde, ondeskundige maar overwicht bezittende bestuursvoorzit ter kan in feite op zijn eentje het een geneesheer-directeur onmogelijk ma ken te werken, zodat „vrijwillig eer vol ontslag" de enige uitweg blijft. En een in zichzelf verdeeld bestuur zoekt en vindt een zondebok in een directrice, waardoor alweer „vrijwil lig eervol ontslag" moet volgen. Of: een ondeskundige bestuur benoemt een directeur algemene zaken zonder te weten dat de staf geen directeur wenst te accepteren. Het leven wordt de man dermate zuur gemaakt, dat „vrijwillig..." enzovoort. Voor al deze ontslagenen is er geen enkele beroepsinstantie. De oorzaak van deze controverses die aanleiding geven tot een breuk ziet deze schrij ver in een tekort in menselijke rela tie tussen bestuurderen en directiele den. Geen regenten Maar de tijd is voorbij dat regen ten op een troon zaten en dat er een verhouding als van heer en knecht bestond. En de tijd is helemaal voor bij, dat besturen zonder verant woordingsplicht maar raak kunnen omspringen met grote bedragen uit de gemeenschapspot. Maar al is die tijd voorbij, de werkelijke situatie is nog precies zo als een kwart eeuw geleden. Overigens ziet deze schrijver ge lukkig ook nog genoeg goede voor beelden van samenwerking, waarbij het bestuur zich meer als adviserend lichaam beschouwt al heeft het uit eindelijk beslissingsrecht. Voor de eenheid binnen de directies is hij niet zo bang; de eenheid tussen bestuur en directie baart zijns inziens veel meer zorgen. Een andere schrijver wil grotere openheid over de hele problematiek ..voor pers. radio en tv de verple- gingswereld met verhalen gaan overspoelen". Via gedurfde, door dachte artikelen dient de zaak bloot gelegd en de verplegingswereld aan het denken gezet te worden. Utrechtse cursisten van het semi narium voor gezondheidszorg achten het officieel constateren van deze be roepscrisis al een goede stap die tot heroriëntatie kan leiden en een Rot terdamse reactie wil heel objectief proberen te stellen: is de verpleeg kundige althans in grote zieken huizen qua opleidingsniveau wel in staat tot het mede bepalen van het directiebeleid? Maar dan moet even goed de competentiekwestie van besturen nadrukkelijk aan de orde worden gesteld. Een andere vraag: Wordt het geen tijd dat de eigen professie van de verpleegkundigen van de grond komt? Een professie met een eigen gezicht en een geheel eigen inbreng? Tot zover deze nogal onthullende racties. De stroom gaat door want in het jongste nummr van „Tijdschrift voor ziekenverpleging" worden er nog veel meer aangekondigd. iTSBURG Onder de STRAATSBURG tweeduizend ambtenaren van de Eu ropese instellingen in Luxemburg bestaat grote onrust, nadat bekend geworden is dat voorbereidingen worden getroffen om hun salarisposi tie aan te tasten. De Europese ministerraad zou het reële inkomen met 3,6 procent willen verminderen door geen rekening te houden met de stijging van kosten van levensonderhoud. De ambtenaren hebben een pro teststaking aangekondigd, die van daag zou beginnen en 48 uur zou duren. PARIJS De Griekse minis ter van buitenlandse zaken Pipi- nellis probeert in Parijs stemmen te winnen voor de Griekse zaak. Hg lieefl gisteren langdurig ge confereerd met zgn Franse col lega Schumann. Hij zei later tevreden te zgn over het gesprek. De Turkse en Cypriotische dele gaties hebben hem verzekerd dat zij tegen uitstoting van Grieken land uit de Raad van Europa zullen stemmen. Hoe de stemmenverhouding precies zal zijn, wanneer vrijdag in .Parijs over het lot van Griekenland wordt beslist door de acht lidstaten van de raad, is nog niet bekend. Maar volgens de laatste opinie peiling zullen zeker zes landen voor de Griekse uitstoting stemmen: Zwe SB rWt j^K-' Z3 a O. co z WÊÊÏ, k v 5 u :w„ 1 den. Denemarken, Noorwegen, IJs land, Nederland en Engeland. België, Italië en Luxemburg neigen er sterk toe zich hierbij aan te sluiten. De felste voorstander is Engeland, dat met een rapport van de commis- voor de rechten van de mens over beweerde folteringen van Griekse politiene gevangenen, in de hand de verwijdering van Griekenland wil bewerkstelligen. Alleen wanneer het kolonelsregiem zou beloven op korte termijn de democratie te herstellen, zou Engeland zijn houding willen herzien. Gisteren zei premier Wilson nog dat Engeland voor schorsing zal blijven stemmen. Aaiival op Wilson Pipinellis heeft daarop een felle aanval gedaan op Wilson. Volgens hem leek het alsof Wilson het feit wilde negeren dat 'democratische principes' niet de enige verplichting van de raad zijn en dat de grootste zorg moet zyn de stabilisatie van de vrede. Pipinellis poogt op hel ogenblik via een procedurezaak een definitieve uit spraak van de raad uit te stellen. Zich beroepend op de statuten van de Raad van Europa eist hij, dat een maatregel om Griekenland uit te sluiten met een meerderheid van tweederden moet worden genomen. In het uiterste geval zou Athene dreigen met uittreding uit de NAVO, hetgeen een verzwakking van de strategische flanken van de Ver dragsorganisatie zou betekenen. Het is bekend, dat de Amerikaanse regering daarom Griekenland in de Raad van Europa wil houden. Druk op de Britse regering alsnog haar besluit ten aanzien de Griekse uit stoting te herzien, mislukte. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De keurings diensten van waren in Amsterdam en Utrecht hebben de verkoop van spiritusblokjes in combinatie met speelgoedfornuisjes verboden. Dit initiatief is genomen door de di recteur van de keuringsdienst in het rayon Amsterdam, dr. ir. J. Weits, in verband met diverse ongevallen die zich de laatste tijd hebben voorge daan omdat kleine kinderen de spiri tusblokjes hebben aangezien voor suikerklontjes en ze opaten. In Apeldoorn is daardoor een meis je overleden, in Dordrecht werd een kind ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen en ook elders deden zich vergiftigingsverschijnselen voor. Het verkoopverbod is mogelijk op grond van de bepaling dat geen ge vaarlijk speelgoed mag worden ver kocht. De spiritusblokjes mogen wel los verkocht worden. Verwacht wordt dat de zestien andere keuringsdiens ten van waren de betrokken winkels eveneens zullen verbieden de gevaar lijke blokjes in combinatie met speel goedfornuis jes te verkopen. GOUDEN ADVENTS PENNING Dit prachtig kleinood geslagen in zuiver 24 karaats gedegen goud, symboliseert de vrede en bezin ning die de Christenen In de tijd voor Kerstmis ondergaan. De voorzijde is gecopieerd van een antieke adventsmunt, geslagen in 296 na Christus. U ziet keizer Constantius Chlorus gezeten op zijn paard en voor hem een gelovige die (REDITOR LUCIS AETERNAE) zijn handen naar het eeuwig licht opheft. De achterzijde toont het Lotharin gen kruis met de daarbij passende spreuk: „NIET DOOR MACHT OF GEWELD MAAR DOOR MIJN GEEST". No. Aantal 0 mm Gram 1500 22,8 6 1500 28 12 100 25 60 Prijs i 66,- 125,— 295, i 590, 1450, penningen zijn voorzien van garantie-, en verzekerings-, bewijs. C-, D. en E., genummerd en in luxe cassette. Prijzen incl. B.T.W. Levering voor Kerstmis. DE ORANJE MUNT VOORBURG Waalhofflaan 7 Tel.: 070-870602* (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 10 dec. Minister Veringa l»at een onderzoek instellen naar de taak van de leraren. Bij het voortgezet onderwijs. Ook de positie van de schoolleiders in de verschil lende sectoren van het voortgezet on derwijs wordt onderzocht. De rappor ten over beide onderwerpen zullen besproken worden in het Georga niseerd Overleg. Over de leraarstaak zijn nieuwe discussies ontstaan door de invoering van de Mammoetwet die het werk van de docenten zou verzwaren. Overleg tussen vertegenwoordigers van het departement en van de personeelsorganisaties heeft ertoe ge leid dat het Instituut voor Toege paste Sociologie te Nijmegen en het organisatie- en Efficiencybureau Vis-Penning-Malotaux te Bilthoven zijn aangezocht de omvang, aard en intensiteit van de leraarstaak te on derzoeken. Ook moet worden nage gaan welke veranderingen in de taak zijn opgetreden door de invoering van de Mammoetwet en welk on derscheid er in dit opzicht is tussen de verschillende categorieën leraren. In de periode november '69 tot no vember '70 worden voor een steek proef 3000 tot 3500 leraren rechtstreeks onder de loep genomen. Andere bestemming voor De Kruisberg DEN HAAG Het rijksasiel voor verpleging van ter beschikking van de regering gestelden „De kruisberg" te Doetinchem wordt opgeheven. Het grootste deel van" het complex zal worden bestemd tot penitentiaire vor mingsinrichting voor de tenuitvoer legging van korte vrijheidsstraffen van mannen van 23 tot 50 jaar. Een klein gedeelte van „De Kruisberg" zal gaan functioneren als dependancee van het selectie- instituut te Utrecht voor ter beschikking van de regering gestelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9