KAMER NIET TEVREDEN OVER REJAARDENZORG CHU vraagt voor kunst Deltaplan Noodklok luidt in Kamer voor de dagbladen Ik ben je opa niet slijterskwaliteit dót proef je 65* Metaal ARP-koers Tilanus wil nota subsidies Geef me liever wat om handen! Eerste Kamer: Europese top was geen succes Meer lijn brengen in de chaos heus... uw slijter heeft de juiste keus! Bronchiletten Aqua-cowbov Klein metaal wil drie proeent meer reële koopkracht Proces tegen Hans van Z. kost enkele tonnen Eis 2 jaar tegen -Bonny en Clyde' 7 WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 Wanneer 's zondags de klokken van de St. Michaels Kerk in West-Ovetgon (Engeland) lui den, weet iedereen dat dat ge beurt door Maria Russell (10). 1\j kan nog niet eens bij het kinkketouw komen en daarom wordt er een kistje voor haar neergezet. DEVENTER De raad van bestuur van de AKZO nv heeft besloten op het bestaande fa brieksterrein van Anton Hunink nv te Deventer een nieuwe vleeswaren- fabriek te bouwen. De huidige fa- brieksaccommodatie is verouderd Veel bejaarden willen werken. Kunnen werken. Vraag zé per annonce. (Van onze pariementsredaktie) DEN HAAG Bestond er gisteren in de Tweede Kamer waar dering voor het kunstbeleid van minister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, op het terrein van de bejaardenzorg, de coördinatie met de andere departementen en de subsidiëring bleek nog al kritiek te bestaan. Mejuffrouw J. van Leeuwen (a.r.) dreigde met een motie te komen, wanneer de minister geen nationaal beleidsplan voor de bejaarden be looft. Drs. A. D. W. Tilanus kondigde op zijn beurt een motie aan, wanneer er geen nota over een afgeronde subsidieregeling in het vooruitzicht zou worden gesteld. De overheid moet door middel van subsidieregelingen steeds meer bestuurlijk optreden, zei de heer Ti lanus. Door middel van de subsidies kan tegenwoordig een beleid worden gevoerd. Over dit beleid, zo zei de afgevaardigde van de CHU moet ook overleg met de Kamer mogelijk zijn. Dr. K. van Dijk (lib.) ging nog een stapje verder. Hij vroeg een beginsel- wet voor de subsidiëring. Een van zijn argumenten luidde: reeds 20.000 werknemers zijn afhankeljjk van subsidies. Hun rechtspositie moet worden geregeld. Ook mevrouw D^ Heroma (soc.) vroeg om een dergelijke wet maar dan met het oog op een algemeen welzijnsbeleid. Het departement van minister Klompé moet het instrumen tarium verschaffen voor dit beleid. Mejuffrouw Van Leeuwen's wens voor een beleidsplan voor bejaarden, over welk plan we gisteren in een deel van onze edities reeds bericht ten, vond weerklank in de Tweede Kamer. Beleidsplan Mejuffrouw T. Kok van de KVP zei: „Uit de onrust en kritiek in de wereld van de beiaarden moet wor den geconcludeerd, dat de minister voor CRM er nog niet in geslaagd is een vertrouwenwekkende visie op het bejaardenbeleid voor het voetlicht te brengen en deze neer te leggen in een gecoördineerd beleidsplan." „Richtsnoer van het bejaardenbeleid mogen niet de eventuele kosten zijn. maar het welzijn van de bejaarden in onze samenleving. En dat welzijn ligt daar, waar zij als gewone burgers temidden van hun medeburgers kun nen leven." Mejuffrouw Van Leeuwen zei het veel felle*: de oogst van de minister is schaars. Maar het gaat om 10 pro cent van de bevolking, die in zorge lijke omstandigheden verkeert. Er worden minder bejaardenoorden gebouwd zonder dat dit aan de hand van een wetenschappelijk onderzoek kan worden waargemaakt. Te lang o Ook drs. Tilanus had kritiek: Het duurt veel te lang voor een groepsre geling voor bejaarden in inrichtingen van kracht wordt en er een wijziging van de wet op de bejaardenoorden komt. Mevrouw D. Heroma (soc.) consta teerde een afremming van de bouw van bejaardentehuizen. Er schijnt sprake te zijn van een ombuiging van het beleid. Zij diende een motie in, waarin om een aanzienlijke uitbrei ding van het open bejaardenwerk wordt gevraagd. Mevrouw mr. M. N. W. Dettmeijer-Labberton (lib.) vol tooide het verlanglijstje: een gemoti veerd spreidingsbeleid ten aanzien van bejaardenoorden, dienstencentra en bejaardenwoningen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vrijwel alle partij en in de Eerste Kamer zijn het er over eens, dat de Europese topconfe rentie van vorige week geen onver deeld succes is geweest. Sprak PvdA-fraktieleider J. B. Broeksz nog over een „twijfelachtig succes", AR-Senator dr. VV. P. Berghuis vond de top politiek gezien een volkomen mislukking. Prof. dr. W. J.^ van Hulst (chu) was wat optimistischer. Er is nu een bar rière doorbroken, wat betreft de toe lating van Engeland. KVP-fractielei- der Niers was teleurgesteld over de bevoegdheden, die men voor het Eu ropese parlement in petto heeft. Hij pleitte voor een werkelijke ver plaatsing van bevoegdheden van de landelijke parlementen naar het Eu ropese. Tijdens de algemene beschouwin gen werd algemeen de noodzakelijk heid van een Europese veilig heidsconferentie bepleit. De heer Broeksz vroeg om een speciale nota van het kabinet. Prof. Van Hulst vond ons militaire apparaat „onvolwaardig". Hij laakte radio en tv, die de laatste tijd sabo tage van de strijdkrachten propage ren. Hij deelde mee, dat zijn fraktie geen lijst met commissariaten van de Kamerleden zal publiceren, omdat „een opsomming nauwelijks tijd zou vergen". Dr. Berghuis ten slotte, wees het districtenstelsel niet van de hand, maar stelde duidelijk de voorwaarde, dat het er maar vijf of zes mogen zijn. De kleinste partijen krijgen zo doende toch nog een kans. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een soort Del taplan voor de cultuur is nodig voor de toekomst, zei drs. A. M. de Boo (c.h.) gisteren in de Tweede Kamer. De aangekon digde kunstnota kan een stap in deze richting zijn. Wellicht is het mogelijk meer lijn te brengen in de geordende chaos van de veel heid van instellingen, die zich met kunst en cultuur bemoeien. „Senaat maakt zelf uit wanneer loonwet wordt behandeld" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tijdens de gisteren gehouden algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer heeft de CH fractieleider prof. dr. W. J. van Hulst gezegd, dat het tot de competentie van de Senaat behoort, het tijdstip van behandeling van de loonwet vast te stellen. Hij zei dat nadat geruchten hadden doen weten, dat de behandeling zo lang mogelijk zou worden uitgesteld en de liberale woordvoerder mr. H. van Riel op een snelle behandeling had aangedrongen. De heer Broeksz konstateerde, dat minister Rooi vink in eigen kring on voldoende werd geloofd, toen hij de premier het „onaanvaardbaar" liet bevestigen. „Dit paradepaard (Rool- vink, red.) loopt mank", vond hij. Prof. Van Hulst wilde afwachten wat de regering in de memorie van antwoord op het Kamerverslag te berde zal brengen. De heer Tonnaer (PPR) sprak nu al de verwachting uit, dat de drie confessionele partijen wel op tijd zullen omzwaaien. •locitdrank in tabletvorm. f 1.- En gebruik rlit vignet: Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SiRB (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De noodklok is gisteren in de Tweede Kamer geluid voor de dagbladen, die een opiniërend en levensbeschou welijk karakter hebben. Mr. M. Vrolijk van de PvdA toonde aan de hand van harde cijfers aan dat deze dagbladen achteruit gaan. In 1956 hadden de drie grote zoge naamde neutrale landelijke dagbla den samen 10.2 procent van de markt; in 1962 was dit 14,2 procent en in 1968 hadden deze bladen 19,4 procent van de markt veroverd. Dat betekende een stijging van ruim ne gen procent, terwijl de zeven andere landelijke dagbladen een achteruit gang van 6,5 procent moesten boe ken- Zorgwekkend Mr. Vrolijk noemde vooral het mo nopolieverschijnsel in het dagbladwe zen zorgwekkend. Bij de regionale Een van de merkwaardigste be richten, die ik deze week in de krant zag, is dat van de dirigent Ferdinand Leitner, die in Chicago tijdens een optreden in elkaar zakte en naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. Er staat „de pogingen de dirigent te behandelen werden belemmerd omdat Leitner alleen Duits en Frans spreekt en niemand in het zieken huis met hem kan praten". Dat doktoren en zusters nu misschien geen vreemde taal spre ken is tot daar aan toe, maar het idee dat een ziekenhuis geen kans ziet snel een tolk te organiseren als er een ernstige patiënt met vreemde spraak binnenkomt! Dan moet dat ziekenhuis toch bemand en be vrouwd zijn met ongelooflijk slome lieden. In een wereldstad met consu laten en scholen en zelfs universitei ten moet een dubbeltalig mens toch zo te plukken zijnuit de menigte! Een keer heb ik zoiets meege maakt. Een dokter, die alleen Ita liaans sprak en zich ongelukkig schrok toen hij in de hotelkamer een Hollands kind als patiënt vond. Nu was het mankement nogal dui delijk zichtbaar, een gewond oog. Moeilijkheid was. dat de dokter wil de weten hoe het kwam. En het was in het Nederlands al een onbegrijpe lijk verhaal. Door een open coupéraam van een sneltrein was een sinaasappelpit pal tegen het oog gevlogen, dat dachten we. Later bleek gelukkig alleen een ader geraakt te zijn, wat een waar bloedbad tot gevolg had en alles veel erger deed lijken, dan later het geval bleek te zijn. Met armen en benen, wilde kre ten en woeste gebaren speelden we het voorval na. ..Si, si," de dokter begreep het. Hield een lang verhaal over de te nemen maatregelen. Waar we niks van begrepen. Tot de patiënt, altijd nogal kor daat in paniekomstandigheden, hem de essentiële vraag demonstreerde door zich eerst plat met gesloten ogen als een ware lijder op bed uit te strekken en daarna met. welis waar getemperde, maar toch onmis kenbare gebaren het „op" zijn aan schouwelijk maakte. De dokter snapte het. Demon streerde terug: ogen gesloten, strak gelaat... twee vingers in de hoogte; dan ogen open, gemakkelijk leunen in een stoel, één vinger; dan dans in de kamer... en stralende lach.... Daarna presenteerde hij met weer twee vingers en het woordje „mille" de mondelinge rekening en verdween. Na de verplichte rust dook de pa tiënt prompt in zee, hunkerend om de schade van die verloren dagen in te halen. Ma zag het aan van het strand en verbaasde zich over de troep jon gens, die er rond hem was en die hij druk gebarend iets uitlegde. Een ogenblik later was er een spel aan de gang, dat duidelijk op zeerover- tje leek. Hij natuurlijk de kaperkapitein met het lapje voor dat ene oog- Toen ze hijgend eindelijk uitge speeld waren, heb ik gevraagd. ..Hoe neb je met die jongens ge praat?" Hij keek stomverbaasd. „Gewoon, ik wou zeerovertje spelen en heb geroepen: Aqua-cowboy... en toen kwamen ze allemaal en begonnen we..." (vervolg pag 1) Morgen zullen de ministers van het sociaal-economisch kernkabinet (Wit- teveen - financiën, De Block - prijzen, Roolvink - lonen, Lardinois - land bouw en Beernink - ambtenaren) in hun vergadering dan ook bijzondere aandacht besteden aan deze cao. W aarschuwing Over het algemeen verwacht men in het bedrijfsleven niet dat de me taal-cao zal worden afgekeurd. Het effect hiervan binnen de vakbewe ging zou een chaos in de bedrijven kunnen betekenen. De stemming is hier en daar bijzonder geprikkeld als gevolg van de loonwet, die aan de minister van sociale zaken machtiging geeft in afzonderlijke cao's in te grij pen. Laat de regering de metaal-cao pas seren dan moet wel verwacht worden dat hieraan de waarschuwing wordt verbonden dat een eventuele stijging van de lonen boven een door de re gering verantwoord geacht niveau, een ernstige ingreep als loonstop of loonplafond tot. gevolg zal hebben. Ingrjjpen in afzondelyke contrac ten lijkt op dit moment zo impopu lair dat de regering zich hieraan niet gemakkelijk zal wagen. dagbladpers heeft zich de monopoise- ring al voltrokken. Als we nog iets willen doen, vervolgde mr. Vrolijk, moeten we ons richten op de landelij ke dagbladpers. Het monopoliever schijnsel is niet alleen een kwestié van fusie en concentraties. Zoas bekend zijn kranten sterk af hankelijk van de advertenties. Nu leert de ervaring, dat adverteerders al tevreden zijn, wanneer zij 65 tot 70 procent van het publiek in een bepaalde streek kunnen bereiken. De krant dan, die dit deel van de markt bestrijkt heeft een monopoliepositie. Kleintjes komen er niet aan te pas en zijn voor de adverteerder niet in teressant. In een gebied, waar twee kranten opereren, die geen van beide de 65 tot 70 procent halen, wint de I een ten koste van de ander. Dit proces heeft zich bij de regio- nale pers voltrokken. Bij de landelij- 1 ke pers is het nog niet zo ver. Maar hier wint de neutrale pers ten koste van de opinie-vormende dagbladen. Voor het komende jaar is er nog enige soulaas voor de kranten uit de pot van de televisie-reclame. Maar wat gaat er na 1970 gebeuren. Een i aantal kranten komt dan meteen in de rode cijfers. Mr. Vrolijk liet zijn betoog uitmon- I den in de dringende vraag om ook na 1970 op een of andere wijze een bijdrage uit de tv-reclame aan te wenden voor de dagbladpers en dan in het bijzonder voor de groep die moeilijk zit: de dagbladen met een opinievormend karakter. Honden verscheuren kind van 7 jaar STRAATSBURG Drie Duitse herders, bewakingshonden van een fabriek, hebben een jongetje van ze ven jaar verscheurd. Hij was met zijn zusje van twee aan het spelen op de binnenplaats van de fabriek, toen de honden zich op hem wierpen. Een oom van de Kinderen sloeg de hon den met een hark uiteen. De jongen werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bleek te zijn overleden. De 83-jarige hulpbehoevende F. Ackermann uit Groningen is gister middag omgekomen bij een brand op zijn kamer. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Bij aan komst van de brandweer en de GGD bleek de man aan de brandwonden bezweken. i De Parijse couturier Mac Dou glas heeft voor de lente-zomer 1970 zijn collectie gepresenteerd. Twee poncho's van croute-ve- lours met franje en spleetmou- wen (links). De rechtse poncho met franje wordt gedragen op een bermuda van hetzelfde materiaal. DEN HAAG Als per 1 januari l geen collectieve arbeidsovereen komsten zijn bereikt in de metaalnij verheid (klein metaal) dan zullen do werknemersorganisaties de belangen behartiging per onderneming ter hand nemen. Deze zal gericht zijn op het verkrijgen van: een reële koopkrachtverhoging ln 1970 van drie procent, waartoe een looneis gesteld kan worden van vijf procent per 1 januari en een bijstu ring per 1 juli; uitbreiding van het aantal vakantiedagen in 1970 met twee; werktijdverkorting tot 42,5 uur, met bijzondere bepalingen voor dege nen die korter werken; betaald verlof voor het volgen van vak- en/of vor mingsonderwijs van een dag per week voor werknemers tot en met achttien jaar; een bijdrage van de ondernemingen als tegemoetkoming ln het vraagstuk georganiseer- den/ongeorganiseerden; een mini- muinvloer van ƒ624 in de vakantie toeslag ten behoeve van de laagstbe taalden. UTRECHT „Ieder kan nagaan dat het „misdaad loont niet" voor de Nederlandse staat ten volle opgaat. Niet alleen kwantitatief voor ook kwalitatief blijkt het strafproces veel geld te kosten. De berekening van een zeer gecompliceerd proces is zeer moeilijk vanwege de ondoorzichtig heid van de gegevens. Vast staat dat de kosten van het proces-Hans van Z. een veelvoud van 100.000 bedra gen. Zelfs ingewijden durfden op 50.000 na geen schatting te doen." Dit zegt de redactie van „lust", het blad van de juridische studenten fa culteit Utrecht in het december-num- mer. Het komt tot de conclusie dat het zeer dure strafproces voor onze samenleving een onontbeerlijke aan gelegenheid is. „Een eenvoudige winkeldiefstal," aldus het blad, „kost ongeveer 300 voor de afhandeling van een proces. Daar staat als „opbrengst" meestal een boete van 100 tegenover." Met vele andere Kamerleden was drs De Boo tevreden over het kunst beleid van minister Klompé, alle pro testen uit de kunstenaarswereld ten spijt. Had de heer G. A. Kieft (a.r.) op enkele punten kritiek, voor het totale beleid had hij zeker waardering. Het feit, dat er onbehagen heerst en er spanningen zijn, mag men niet aan de minister verwijten. Muziekscholen Algemeen was de teleurstelling in de Kamer, dat de subsidie aan de muziekscholen niet verder was ver hoogd dan noodzakelijk was ui ver band met de loonkosten. Er is onrust ontstaan bij de mu ziekscholen, zei drs. De Boo. Dr. B. van der Lek (psp) diende hierover een amendement in, die ook was on dertekend door de PvdA en D'66. De heer P. Jongeling van het GPV wilde weten hoe de jury's worden j samengesteld voor de staatsprijzen. Revolutie I Ook ds H G. Abma (sgp) maakte zich zorgen over de subsidiëring. Het I karakter van het werk mag er niet door worden geschaad. Ds. Abma was I tegen subsidies aan inrichtingen, die in strijd handelen met de goede ze den. Het Kamerlid van de SGP merkte nog op: „Onder het gebladerte van de subsidie rukt een revolutie op, die de dictatuur van de bandeloosheid brengt. Betekent CRM misschien Culturele Revolutie Ministerie", vroeg ds. Abma nog. AMSTERDAM Sinds maandag middag 1 december wordt in Amster dam de 54-jarige bloemenkoopman Cornelis Johannes Schultz vermist. De man heeft op die dag tegen twee uur zijn woning in de Derde Wete ringsdwarsstraat verlaten en is sindsdien spoorloos. (Van onze correspondent). ARNHEM Het dochtertje van drie zat in de wachtende auto, terwijl vader, doodzenuwachtig, en moeder hoogzwanger, de overval uitvoerden op het krurdenierswinkeltje aan de rijksweg in Malden onder Nijmegen, op een zonnige middag in juli van dit jaar. Met een bijl werd de 22-jarige Hedwig Gerrits-Gemmers tegen de grond geslagen. Zeventig gulden be droeg de buit, toen het opvallende Volkswagentje met zijn gele velgen wegscheurde. De Bonny en Clyde van Malden, schreven de kranten toen. Twee maanden later werden ze ge pakt, met hetzelfde autootje. Bij de zelfde grenspost waar ze toen ook wa ren gepasseerd om in Nederland een roofoverval te plegen. Vader D. M. (23) en zijn 19-jarige vrouw. De laatste werd later door de officier van justitie weer naar huis gestuurd om voor haar kindertjes te zorgen. M.. als Duitser met een Schijndels meisje getrouwd, hoorde gisteren voor de rechtbank in Arnhem twee jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. „Van het begin af hebben ze het plan gehad hier een overval te plegen", zei de officier van justitie. „Hij heeft een misdadige inslag". MAASSLUIS De besturen van Cindu-Key Kramer NV te Maassluis en van NV Albitum te Ant werpen hebben overeenstemming tot algehele samenwerking bereikt. Hier toe heeft Key Kramer, die reeds 20,2 procent van het aandelenkapi taal bezat, een bod uitgebracht op de resterende aandelen van Albitum, dat de aandeelhouders van de Ant werpse NV hebben aanvaard. (Vervolg van pag. 1) De Amsterdamse hoogleraar deed een scherpe aanval op de oppositie, die ministers „fysiek stukjagen". „Een minister kan geen woord meer zeggen, zonder dat er de volgende dag vragen over worden gesteld." Noodzakelijk is dat de Kamer van tijd tot tijd opinie-onderzoeken onder ogen krijgt, waardoor men een beeld krijgt van wat er onder de bevolking leeft. PvdA-fraktieleider J. B. Broeksz voorzag, dat het kabinet-De Jong in '71, misschien ongewild, toch inzet zal worden van de verkiezingen om- dat Bicsheuvel „de gevangene van de VVD Is". Hij wilde geen namen noe men van ministers die het goed of slecht doen. „Maar er is een ma.n die dit kabinet beheerst en dat is de heer Witteveen. En die is niet toevallig vVD'er." De KVP'er Niers tenslotte vond dat de VVD zich soms wel wat „hoog moedig" gedraagt. Wat de samenwer king met ARP en CHU betreft ver wachtte hij nog een moeilijke weg, i voordat die samenwerking een fait I zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7