Arabische christenen tussen hamer en aambeeld maak uw postgiro-saldo rentegevend: Dr. Domna hoogleraar vrijgemaakt in Kampen „WERELD BEGRIJPT HET NU BETER" Rooms-katholieken van het midden organiseren zich Alpha Foxtrot: Knap Biafra-tijdschrift Een ivoord voor vandaag Dr. Mulder: Kerken moeten helpen Puzzelhoek Uittocht naar Amerika open een renterekening bij de RPS! Tom Mix Gin Vereniging te Apeldoorn BEROEPINGSWERK Mej. E. G. v. Egmon eerste vrouwelijke geref. predikante Vrolijke bijbelse ver jaarskalender van liet NBG WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 Er staan in de bijbel teksten waar we niet goed raad mee weten. A Is je zo maar over losse gedeelten mediteert, kun je ze rustig overslaan. Spurgeon zei eens: "Als je in de ene tekst vervolgd wordt, kun je altijd naar een andere vluchten die je beter ligt". Maar als je in de bijbel van zin tot zin gaat, zoals we nu doen met het boek Maleachi, is dat niet mogelijk. Hier is die moeilijke tekst uit het slot van het laatste boek van het Oude Testament: "Gij zult de goddeloze vertreden, want tot stof zul len zij zijn onder uw voetzolen op de dag die Ik bereiden zal, zegt de Here der heerscharen. Is dat niet een beetje hardvochtig? Beseffen wij in onze tijd niet steeds beter, dat zelfs de diepst gevallen mens nog weer een kans moet krijgen! Als mensen uit de gevangenis ontslagen worden, moe ten ze gereclasseerd worden. Ze moeten een nieuw leven kunnen be ginnenMaar dan blijkt dat alleen zij geholpen kunnen worden die geholpen willen worden. De Dag des Heren is de dag van hel nieuwe leven voor wie geholpen wilde worden. Maar op die Dag kan er geen plaats zijn voor de god- delozen omdat het de dag van God is. Wie goddeloos wil blijven zal zich voor die dag moeten verbergen. De zon der gerechtigheid brengt genezing, maar alleen voor wie zich koesteren wil in die zon. Wie niet geholpen wil worden zal zich in het duister van de nacht moeten verschuilen. Wc lezen vandaag: Openbaring 11:1-19 (Van onze kerkredactie) KAMPEN Een van de tries te gevolgen van het conflict tus sen Israël en de Arabische lan den is de toenemende emigratie van inheemse christenen. De christelijke minderheden, reeds lang in een moeilijke, soms on houdbare positie verkerend, dreigen overal in het Nabije Oos ten tussen hamer en aanbeeld verpletterd te worden. Dit schrijft dr. H. Mulder, verbon den aan de Vrije Universiteit, in het Gereformeerd Weekblad (uitgave Kok). Twee jaar werkte hij aan de theologische school te Beiroet, die voor een groot aantal Arabische ker ken bestemd is. In deze periode maakte hij de Zesdaagse Oorlog van juni 1967 mee. Maar reeds lang daarvoor was het duidelijk, dat de christenen in het Nabije Oosten de toekomst met wei nig optimisme tegemoet gingen, schrijft hij. „Naar telkens bleek werd ijverig gecorrespondeerd met familieleden, die reeds eerder naar Amerika of Australië waren geëmigreerd, om de Uomofilie (4) Wordt het niet al te gek dat een verontruste moeder in actie moet ko men tegen de voorgenomen afschaf fing van art. 248 bis uit het Wetboek van strafrecht? Ligt hier niet een taak voor kerkeraden, verenigingen en po- titieke partijen om onze kinderen te beschermen tegen personen, die een ziekelijke afwijking vertonen? Bar®ndrecht G. v.d. Hoven-Borsje Homofilie (5) De verontruste moeder heeft m.i. volkomen gelijk. Dat een homofiel durft te schrijven dat er gespreksgroe pen voor christen-homofielen bestaan gaat alle perken te buiten. Dat is misbruiken van Christus' Heilige Naam. Weet men niet dat Sodom en Go- morra zijn omgekeerd als straf op het bedrijven van deze zonden. Degenen die er door zijn aangetast, kunnen door Jezus bevrijd worden. Rotterdam A. Bouman. Homofilie (6) Het is mij volkomen onbegrijpelijk hoe een homofiel meent dat hij de door God vervloekte zonde kan dek ken met het woord christelijk. Men spreekt toch ook niet van ..christen-kleptomaan" of „christen-pyromaan". Leviticus 18 vs 22 spreekt duidelijke taal. Laten we toch altijd luisteren naar wat God zegt en geen eigen rede neringen volgen, anders komen we in het vaarwater van de duivel terecht. Dubbeldam W. J. van der teer Homofilie (7 Het is diep bedroevend dat er nog zoveel mensen zijn, die tegen de ho mofiele medemens aanschoppen. Het is vaak onbelezenheid en onbekend heid, die ertoe leiden dat men de naarste dingen uitkraamt. Heus. ho mofilie is geen ziekte en is nog minder besmettelijk. Veel jongens, die ik ontmoet, zijn inderdaad door hun eigen verontruste moeder uit huis en kerk „gezet". Laat men zich echter eerst maar eens zor gen maken over het huwelijk, waarin overspel, scheiding en ruzie aan de orde van de dag zijn. Het zal wel door menige lezer in twijfel worden getrokken, maar ook ik voel mij door genade geborgen in Christus en ik dank God dat Hij mij met een vriend doet samenwonen. Rotterdam Eep lezer Homofilie (8) Ik vind de ophitsende toon tegen een minderheidsgroep heel gevaarlijk. Maar God zij dank breekt ook in de kerken het besef door dat men eeu wenlang ernstig onrecht heeft aange daan aan de homofiele mede-christen. Moge eens de liefde en de verdraag zaamheid van Christus winnen. Rotterdam S. Slier (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Onder de naam „Aktiegroep Wereldkerk" is een nieuwe organisatie opge richt van Nederlandse rooins- katholieken. Deze gjoep wil die Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. plaats in Gelder land, 3. onderricht. 6. familielid; 9. scheik. element, 10. sieraad. 12. rondhout, 13. rust. kalmte, 15. balk, 17. voorzetsel. 19. slobkous (VI.), 21. ruiter met lans, 25. voor, 26. klein hokje, 27. schenking, 31. geit, 32. ingewand van haring, 34. lans. 36. kweken. 38. waterkering. 39. schrijflijn. 41. voedsel, 42. opening van een fuik. 43. gevangenis, 44. grote bijl. Verticaal: 1. nauw. 2. jongensnaam, 3. maling, 4. voorvoegsel. 5. zware zoete wijn, 7. lol, 8. bloeiwijze, 10. gelijk, 11. ongevulde, 14. zangwijs, 16, paM, 18. spil, 20. landbouw werktuig, 22. knopje op een priktol, 23. onbep. voornaamw.. 24. groente, 28. verfstof. 29. slede. 30. plaatsje bij Trier, 31. tweetal, 33. oningewij de, 34. sneeuwschaats, 35. kippen loop, 36. voorzetsel, 37. holte ii een muur. 40. ga (Eng.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. pastorale, 2. enter Eden, 3. riem - glans, 4. mom - pi laar, 5. iep - eek - Ria, 6. stel - ge not. 7. sul - nadeel, 8. idee - Ld ene. 9. eerbaar - t.s. Verticaal: I permissie. 2. Anio etude. 3. stempel - er. 4. tempel neb. 5. orgie - gala. 6. rel - l.k. Edda. 7. Ada - ar - Neer. 8. Lena i.o. - ent, 9. Ens - rat - les. (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft dr. J. Douma te Brunssum benoemd tot zesde hoogleraar aan de Theologische Hogeschool. Hij zal als hoofdvak ethiek gaan doce ren. Tot de stichting van een zesde hoogleraarsstoel had de synode enkele weken gelden be sloten. Dr. Douma werd '-n 1931 m Stadskanaal geboren. Hij studeerde aan de Theo og'sche Kceschool van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt). vervolgens aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, waar hij zijn doctoraal examen deed. en tenslotte weer in Kampen, waar hij in 1966 promoveerde op een proefschrift over de algemene genade i bij Kuyper. Schilder en Calvijn. In 1 Rijnsburg. Sinds vorig jaar staat hij 1961 werd hij predikant in in Brunssum. De synode be- sloot verder tot instelling van een deputaatschap. dat de structuur van het college van curatoren gaat door lichten. Dit deputaatschap gaat onder mrer onderzoeken, of het ook wense lijk is dat niet-theologen in dit colle ge benoemd worden en of de lange zittingsduur van.sommige curatoren niet verkeerd is. Het beleid van curatoren ten aan zien van vercche'dene moeilijke aan gelegenheden in de afgelopen periode werd door de synode goedgekeurd. leden van de kerk mobiliseren, die niet links en niet rechts zijn. Met een pagina-grote advertentie in verschillende dagbladen, waarin om adhesiebetuigingen wordt ge vraagd, heeft de groep zich gisteren en vandaag gepresenteerd. „Volslagen nodeloos en nutteloos verspreidt zich onder de katholieken de indruk, dat er slechts een keuze bestaat tussen twee dingen: terug keer naar het oude, dat inmiddels het vertrouwde niet meer is, noch moet zijn, of meedoen aan een avontuur, dat de toekomst van de kerk op het spel zet." De groep wil niet een van deze twee mogelijkheden kiezen. Zij ver klaart zich nadrukkelijk voor de ver nieuwing van de kerk, zoals die door paus Johannes is ingezet, maar, zegt ze, de vernieuwingsbeweging wordt ongeloofwaardig en onaantrekkelijk als zij meer sloopt dan bouwt, de dwang van oude structuren vervangt door een snel verhardende nieuwe pressie en buitensporige meningen verkondigt onder geen andere voor wendsels, dan dat profetische gelui den niet onderdrukt mogen worden en aan experimenten geen grenzen gesteld mogen worden. Traditie Het geloofsleven moet andere vor men krijgen dan vroeger. Maar de band met Christus zelf komt in ge vaar, als men, zoals zoveel extreme ambtsdragers doen. de traditie een voudig overboord gooit alsof het nut teloos ballast was. Menig gelovige wordt pijnlijk ge troffen, als prediking en godsdienst onderwijs gebruikt worden voor het verspreiden van allerlei menin gen, die vaak opzichtig en doorzich tig verschillen van de boodschap, die Christus aan de Kerk heeft toever trouwd. Zo komt het vernieuwings- streven in opspraak. De Aktiegroep Wereldkerk (zo ge noemd omdat ze de verbondenheid met de wereldkerk blijft zien als een voorwaarde voor blijvende vitaliteit), meent dat deze „stem van het mid- organen, waarin over geloofsvernieu- den" onvoldoende doorklinkt in de organen, waarin over geloofsvernieu wing en hervorming van kerkstruc turen wordt gesproken. Daarom wil ze een instituut oprich ten onder leiding van een dagelijks bestuur, met daaraan verbonden een permanent secretariaat, alsmede een raad van minstens 25 personen. Naast dit landelijk kader zullen lo kale groepen worden gevormd. Ondertekenaars Het valt op, dat onder de ruim honderd initiatiefnemers opvallend veel personen zijn uit overheid en vakbeweging. Zo is de advertentie ondertekend door oud- premier dr. J. E. de Quay, de kamerleden mr. T. Brouwer, drs. H. M. Franssen, A. C. M. Weijters, door mr, A. C. M. van de Ven, directeur- generaal sociale zaken, J. A. Kortink, wethouder van Rijswijk (ZH), mr. P. M. H. van Bo ven, vice-voorzitter van de federatie van christëlijke werkgevers. Frans Dohrhen, voorzitter van de katholie ke mijnwerkersbond, J. J. Loerakker, voorzitter ambtenaren-organisatie ARKA, vier hoogleraren aan de ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Voorzitter is dr. W. L. G. S. Hoefnagels te Breda, oud-staatssecre taris van financiën. UTRECHT Paus Paulus heeft een persoonlijke gelukwens gezonden aan prof. M. Kok. die zondag in Utrecht is gewijd tot bisschop van de Oud-katholieke Kerk. Het is de eerste maal, dat een paus een gelukwens aan een oud-katho lieke bisschop heeft gezonden. De paus spreekt de hoop uit, dat de nieu we bisschop de eenheid verder zal bevorderen. De wijding werd verricht door aartsbisschop dr. A. RinkeL mogelijkheden te onderzoeken of dit voorbeeld kon worden gevolgd. Verschillende studenten aan de theo logische hogeschool te Beiroet deden hun uiterste best een beurs te krijgen van één van de Amerikaanse uni versiteiten om zich op deze wijze kansen te scheppen voor een perma nente vestiging in de Verenigde Sta ten." Stimulans De vreselijke gebeurtenissen van juni 1967 gaven de emigratieplannen een nieuwe stimulans. Dat het niet bij plannen is gebleven, tekent zich steeds meer af. Dr. Mulder citeert de melkitische patriarch Maximos V Hakim, dat als de huidige ontwikkeling doorzet bin nen tien, hooguit vijftien jaar de laatste christenen uit de landen van de Bijbel zullen zijn verdwenen. En Karim, niet ver van Jeruzalem gelegen, wordt vrij algemeen beschouwd als de geboorteplaats van Johannes de Doper. Daarom was dit vanouds een plaats met vrij veel Arabische christenen. Nu wonen er geen christenen meer. Uit Bethlehem is sinds juni 1967 meer dan de helft van de christenen geëmigreerd. Jongeren De redenen tot deze uittocht zijn volgens dr. Mulder duidelijk. De Arabische christenen in Israël wor den niet vervolgd.' Maar toch is het voor jongeren heel moeilijk, aan de slag te komen. Verschillende vormen van voortgezet onderwijs blijven bui ten bereik van de Arabische jeugd. Goed en vast werk kan bijna niet worden gevonden. Als de Arabisohe christenen een maal uit een bepaalde plaats zijn vertrokken, bestaat er geen kans, dat anderen de leegkomende huizen be trekken, want aan christenen van el ders wordt het niet toegestaan, zich permanent in Israël te vestigen. Maar in Syrië hebben de christe nen soortgelijke problemen. Daar na tionaliseerde de regering in septem ber 1967 alle christelijke scholen. Al le pogingen om met de regering tot een minnelijke schikking te komen, opdat het onderwijs althans kon wor den voortgezet in de geest waarin dit tot dusver geschiedde, liepen op niets uit. Duizenden kinderen waren onver wacht van alle onderwijs verstoken en konden niet meer doen dan de ganse lange dag op straat doorbren gen. Voor de meeste ouders stond het vast, dat hiermee het ogenblik was aangebroken, waarop alleen nog emi gratie uitkomst kon bieden. Geruisloos Dr. Mulder constateert, dat aan het vluchtelingenprobleem elders in de wereld tamelijk regelmatig aandacht wordt besteed, maar dat het vertrek van de christenen uit het Nabije Oosten nogal geruisloos verloopt. Daarom vraagt hij: „Is het niet de taak van de kerk de helpende hand te bieden, opdat deze opnieuw in de knel geraakte medebroeders worden bemoedigd?" Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3|% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformuHer. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK imps óók rente voor postrekeninghouders ROME De wereld is nu beter dan honderd jaar geleden in staat, om het belang in te zien van het primaat schap en de onfeilbaarheid van de paus. Dit heeft paus Paulus maandag gezegd op een plechtigheid ter herdenking van het feit, dat die dag honderd jaar geleden het Eerste Vaticaan se concilie ge opend werd. Dit concilie decreteerde het primaatschap en de onfeilbaarheid. De hevige reacties van Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken borrel voor moderne mensen (Van onze kerkredactie) APELDOORN Naar het zich laat aanzien, zal de hervormde-gere- formeerde gemeente te Apeldoorn zich verenigen met de gereformeerde gemeente in Nederland ter plaatse. Deze hervormd-gereformeerde ge meente maakte zich in 1953 los van de Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland en stond sindsdien bui ten kerkverband., Voorganger is sinds 1959 de heer A. van de Berg. Op de maandag gehouden vergade ring van het curatorium van de Ge reformeerde Gemeenten in Nederland is de heer Van de Berg toegelaten tot de predikantsopleiding. Op 7 januari komt de classis-Oost bijeen om te beslissen over het ver zoek van de gemeente, om in het kerkverband te worden opgenomen. De twee groepen in Apeldoorn zullen dan samensmelten. die dagen zijn verstomd en hebben plaats gemaakt voor bewondering, zei de paus. Hij noemde de twee dogma's „van uitsluitend goddelijke oor sprong". „Zij hebben de tand des tijds door staan en leggen tegenover de wereld en de niet-katholieke christenen ge tuigenis af van de waarheid en de eenheid van de kerk". Ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft de paus toestemming gegeven tot publikatie van alle archiefstuk ken, die op het concilie betrekking hebben. NED. HERV. KERK Beroepen te Meteren en Est: B. de Graaf te Meeuwen (N.B.); te Nieuw- Stadskanaal: S. Meyers te Ermelo: te Oosterzee: S. Euverman te Warffum; door de gen. synode tot pred. v. bijz. werkzmh. (koopvaardijpred. - district Singapore - herv. zeemansraad): jhr. mr. A. M. A. de Beaufort te Oostwoud, c.a.; te Amsterdam (als pred. v. bijz. werkzaamh. - ten behoeve v.d. comm. Kerk en ziekenzorg): J. de Ruyter te Rheden. Aangenomen naar Rotterdam (stu- dentenpred.A. v. d. Klaauw te Leeuwarden-west. Badankt voor Ede (vac. J. v.d. Heu vel) J. H. Vlijm te krimpen a.d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Haren (Gr.): A. Nagel- kerke te Dordrecht: te Bleiswijk: J. Keizer te Brouwershaven. Aangenomen naar Zaandijk: kand. drs. N. C. de Fockert te Amsterdam, die bedankte voor drie andere beroe pen. Bedankt voor IJmuiden: W. P. H. Pouwels te Hillegom. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel: M. Baan te Zeist. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Alpha Foxtrot naar Biafra. een reportage over de luchtbrug van de ker ken (Joint Church Aid)" staat op het goed verzorgde tijdschrift, dat dezer dagen in ons land wordt verspreid. De bedoeling is de be langstelling bij het Nederlandse volk weer op te wekken voor Biafra, maar vooral ook om met de opbrengst van de verkoop de luchtbrug financieel te steunen. üp verspreiding geschiedt via plaatselijke gemeenten en parochies. Daarbij hebben de afdelingen van de chris telijke vrouwenorganisaties steun toegezegd, evenals ver schillende werkgroepen. Codenummer Alpha foxtrot naar Biafra werd verzorgd door de be kende publicist Jan Filius, die een knap stuk werk heeft geleverd. De naam Alpha Foxtrot wordt meesud afgekort tot AF en is het codenummer van een vliegtuig. Het blad is een uitgave van Joint Church Aid-Ncder- land. een onderafdeling van de internationale Joint Church Aid, die dezer dagen zo in de belangstelling staat. Iii JCA-Nederland werken samen de Stichting oecume nische hulp aan kerken en vluchtelingen en de Stichting mensen in nood-Caritas. Alpha Foxtrot naar Biafra is opgedragen aan de pilo ten. radiotelegrufisten, boordwerktuigkundigen, lading- meesters en alle andere medewerkers die bij deze lucht brug van het leven kwamen. ..Hun nagedachtenis willen wij met dit boek nadrukkelijk eren Twee vissen De geschiedenis van de luchtbrug wordt erin verteld, geïllustreerd met veel treffende foto's en cc-n kaart van Biafra en Nigeria. De twee vissen, het symbool van Joint Church Aid, krijgen bijzondere aandacht. In de Bijbel worden ze in verband ge bracht met de spijziging van de duizenden. De blau we vis is het symbool van de protestantse partners en de gele van de rooms-katholieke. Wij bevelen deze speciale Biafra-uitgave van harte aan, niet alleen omdat deze „zaak" niet ver geten mag worden, maar ook omdat de luchtbrug moet blijven doorgaan. Twee symbolische vissen op de staart van een Joint Church Aidvliegtuigeen illustratie uit het tijdschrift Alpha Fox trot naar Biafra. Achterin het blad staan de mogelijkheden om Joint Church Aid te steunen. Men kan het tijdschrift kopen tegen storting van vier gulden op giro 5261 van de Stichting oecumenische hulp, Utrecht. Het kost ƒ3,50, maar er komen twee kwartjes verzend kosten bij. Men kan een gift ineens sturen, of bij voorbeeld toezeggen een jaar lang elk kwartaal een vast bedrag te geven. Achter in het tijdschrift is een bon opgenomen, die de gevers wegwijs maakt. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefster*, BAARN Mejuffrouw E. G. \i Egmond, staflid van het evangelisatie centrum van de Gereformeerde Ker ken, is op verzoek van deputatei evangelisatie door de generale synodi benoemd tot predikant in algemem dienst. Zij wordt daarmee de eerêli vrouwelijke predikant in de Gerefor meerde Kerken. Dit is gebeurd in geheime zitting o; de dag, dat de synode het definitie)) besluit nam tot toelating van vrouw in de ambten (28 november) Deze benoeming kan pas geëffec tueerd worden, als mejuffrouw Va Egmond praeparatoir examen zal het ben afgelegd. Zij zal dit begin janua: doen in de classis Amersfoort. De nadere uitwerking van de t noeming zal geregeld worden in ove leg tussen het moderamén van synode, deputaten evangelisatie en kerkeraad van Baarn. Ze is in 1947 begonnen als preè kantsassistente in Hengelo (O.), va 1951 tot 1954 was zij jeugdconsulett voor het gereformeerde meisjeswa in Amsterdam. Daarna werkte zij va 1954 tot 1965 in Zuidlaren als geest* t lijk verzorgster van de psychiatrist! j inrichting Dennenoord. In 1965 we: ze staffunctionaris van het evangebj satiewerk in Baarn. (Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Van de sen „Wat de Bijbel ons vertelt" zijn i» middels tien delen verschenen. Ht laatste deel heet Abraham. Evenol m de vorige is het een kleurig vrolijk geïllustreerd boekje met eet voudige tekst voor geestelijk gehat dicapten en kleuters. Nu is ook een verjaarskaleni verschenen met zes kalenderblai uit de serie „Wat de Bijbel ons vt telt". De kalender kost niet ro dan f2,25 en is te bestellen bij verkoopafdeling van het Nederla* Bijbelgenootschap, postbus 620 Haarlem. DEN HAAG De Braziliaan bisschop helder Camara is door confederatie van Latijnsamerikaan christelijke vakverenigingen voor? dragen voor de Nobelprijs voor vrede. Ilpf wppp in Eni'opa weer min. temp. gisteren Amsterdam onbew. -6 Brussel onbew. -6 Frankfort 7.w. bew. -9 Gcnèvc gëh. bew. -5 Innsbruck onbew -17 Kopenhaper gen. bew -2 Locamo onbew. -6 Londen mist Luxemburg onbew. -7 Madrid onbew. Majorca 7-w. bew. 2 München geh. bew. -7 Nice onbew Parijs onbew. -8 Rome onbew. 3 Wenen sneeuw -3 Zurich geh. bew. -8

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2