ARP VOLGT EIGEN KOERS Commentaar Agglomeratie in Groene Hart Witteveen tobt over metaal-cao Het Kwartet Di - W. P. Berghuis in Eerste Kamer Beleid gebaseerd op bewuste keus ,Maak prinses Margriet commissaris' Ai anderhalf miljoen voor Tunesië Nixon; Meer nieuws met Kerstmis „Stakers hebben niets bereikt" 'fMHIIIIIllVK Royale steun West-Irian Gratificatie valt tegen: fabriek bezet Tilanus: eigen zendtijd voor partij vergadering Nieuwe Leidse Courant Woensdag 10 december 1969 - 50sfe Jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Iftll Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 LEEUWARDEN In de provincia le staten van Friesland heeft de heer H. Helmholdt (binding rechts) gepleit voor het benoemen van een vrouw als nieuwe commissaris der Koningin j in Friesland. Het zou de eerste vrouwelijke com missaris in Nederland zijn. Hij zou het wenselijk vinden om prinses Margriet voor te dragen als nieuwe commissaris. Hij argumenteerde dit door er op te wijzen, dat het juist is, dat leden van het koninklijk huis ook een persoonlijke inbreng hebben in het besturen van ons land. DEN HAAG Via de enveloppen- actie vorige week heeft het Neder landse volk 1.655.450,57 bijeenge bracht voor de watersnoodslachtof fers in Tunesië. Het eindbedrag van de hele actie is nog niet bekend, om dat nog steeds geld binnenkomt op tfmnummer 999 van „Hulp aan Tu- ïwsli" in Amsterdam. WASHINGTON President Nixon ral op Eerste Kerstdag opnieuw voor radio en televisie een toespraak over Vietnam houden. Hij deelde gisteren op het Witte Huis een groep parlementariërs mee, dat zijn rede bestemd zal zijn om het publiek in te lichten over de politieke vraagstukken van de kwestie en de plannen van de regering. Nixon zal dan ook nadere mededelingen doen over de derde fase in de troepenver- mindering in Vietnam. Uit uitlatingen van minister Laird maken waarnemers op, dat de presi dent de terugtrekking over een be paalde termijn van minstens 40.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam zal bekendmaken. De „top" van onze nationale schaatsploeg bereidt zich in een trainingskamp in Heerenveen voor op de belangrijke wedstrij den in het schaatsseizoen. Van links naar rechts: EriksVer kerk, Schenk, coach Pfrommer, Nooitgedagt, Nottet, Te Winkel,. Van Dijk, Bols en Gieling op de Turkse schommel tijdens een recreatie-uurtje in de speeltuin van, het hotel. UTRECHT '„De stakingen in de strokartonindustrie dienden de belan gen van de werknemers niet, noch die van Oost-Groningen en die van de veenkoloniën in het bijzonder. De vakbonden zijn niet blind voor de redelijke eisen van de strokartonwer- kers. Wel zijn zij ervan overtuigd, dat wilde acties alleen maar tot gevolg hebben, dat de werknemers en de streek de uiteindelijke verliezers worden." Dit staat in „Industria", de uitgave van de katholieke bond van werkne mers in industriële bedrijven „St. Willebrordus." De bond is van me ning, dat er materieel door de stakers in feite niets is bereikt. V f (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Niet minder dan 23 gemeenten in „Het Groene Har* van Holland" gaan de grootste agglomeratie in ons land vormen. Bin nenkort zullen de verschillende gemeenteraden kunnen besluiten toe te treden tot het Intergemeentelijk overlegorgaan Gouda en om streken. De gemeenten hebben in totaal 200.000 inwoners. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De ARP zal haar eigen radikaal-evangelische koers niet opofferen aan de chris telijke eenheid. Wij hebben die koers bewust gekozen. Ons be leid is geen gevolg van het stre ven de jongeren, radikalen en verontrusten bij elkaar te hou den, zoals wel wordt gesugge reerd. Wij houden ons eigen ge zicht. Dat de moeilijkheden bij het overleg met KVP en CHU hiermee hebben te maken, is juist". Aldus de AR fraktieleider in de Eerste Kamer, dr. W. P. Berghuis, tijdens de algemene beschouwingen. Overigens was hij niet de eerste, die de partijpolitiek de Senaat binnen bracht. Alle andere voorzitters van de grote frakties waren hem al voor gegaan. De PvdA, die de drie christe lijke partijen er van beschuldigde wel progressieve woorden in de mond te nemen, maar geen daden te j stellen. KVP en CHU daarentegen laakten weer de opstelling van de socialisten, die onduidelijk werkt in de Nederlandse politiek. 'I Dr. Berghuis sprak uitdrukkelijk j namens zijn gehele fraktie toen hij I zei, dat hij wel een voorstander van samenwerking met KVP en CHU is, maar dat de koers van een Christe lijke combinatie nauw verwant zal moeten zijn met die van de ARP. „Maar ik ben de nacht van Schmel- zer nog niet vergeten", adus dr. Berghuis. „VVD halsstarrig'" Het deed hem dan ook geen pijn dat het AR convent heeft besloten de christelijke samenwerking te tempo riseren. En wat de WD betreft: hij kon niet aan de indruk ontkomen, dat de WD een partij voor „gegoede mensen" is. De „halstarrige houding" van deze partij bij de belastingcor- rectie sprak voor hem boekdelen. Prof. dr. J. W. van Hulst (chu) had eerder zijn verontrusting uitgespro ken over de „verdwerging van het Nederlandse parlement", dat zelfs tendeert naar een „verstervingspro ces". Het zal volgens hem niet bij de veertien partijen blijven. Voor vervolg zie pag. 7 per maand per kwartaal VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk j frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Ruim een jaar is erover gepraat om tot een dergelijke samenwerking te komen, zodat een meer gecoördi neerde aanpak van de vraagstukken in dit weidegebied tussen het noorde lijke en het zuidelijke deel van de Randstad is verzekerd. Uitgangspunt is, dat de gemeente besturen door de toenemende inge wikkeldheid van de samenleving voor vele en velerlei problemen wor den gesteld, waarvan het onzinnig zou zijn als iedereen op eigen gele genheid een oplossing zou gaan zoe ken. autokerkhoven, woonwagenkamp, archiefwezen, streekmuseum, mu ziekschool, schooltandverzorging en ambulancevervoer. Eenheid Niet zeker De loeti-eding van de 23ste ge meente Oudewater is nog niet defini tief, omdat daar grenswijzigingen nog een rol spelen. Zekerheid van deelname bestaat bij Gouda, Woer den, Waddinxveen, Krimpen aan den IJssel. Bodegraven, Boskoop, Nieu- werkerk aan den IJssel, Schoonho ven, Reeuwijk, Lekkerkerk, Moor drecht. Krimpen aan de Lek, Berg ambacht, Zevenhuizen, Ouderkerk aan den IJssel, Stolwijk, Haastrecht, Driebruggen, Gouderak, Ammerstol, Berkenwoude en Vlist. Enkele gemeenschappelijke taken zijn: wegenaanleg, openbaar streek vervoer, vervoer, mechanisering van de admi nistratie, politie, brandweer, civiele verdediging, momnumentenzorg, UDINK: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Nederland zal vol gend jaar nog 18 miljoen storten in het Fundwi (fonds van de Verenigde Naties voor de ontwikkeling van West- Irian). In totaal zal Nederland daarmee 109 miljoen aan dit fonds hebben bijgedragen sinds 1962. Daarnaast vindt overleg plaats met de Indonesische regering om, even tueel in samenwerking met andere donorlanden, te komen tot een nieuw fonds ten behoeve van de ontwikke ling van West-Irian. Dit schrijft minister Udink (ontwik kelingshulp) aan de Raad van Ker ken in ons land. De Raad van Ker ken had de regering een brief ge schreven, waarih zij de wens had uitgesproken, dat Nederland de op bouw van West-Irian zal blijven steunen. „U kunt ervan verzekerd zijn, dat de Nederlandse bijdrage aan het beoogde nieuwe fonds zowel wat om vang als voorwaarden betreft royaal zal zijn", aldus minister Udink. De kosten van het overlegorgaan, waarvan de burgemeester van Gou da, mr. P. van Dijke, als voorzitter zal fungeren, worden geraamd op on geveer 20 cent per inwoner per jaar. Dat komt neer op 40.000,-. Men acht het van groot belang dat het overleg orgaan de mogelijkheid opent om als eenheid naar buiten op te treden. ZAANDAM De ongeveer hon derd personeelsleden van de woning- fabriek Indeco-Coignet hebben gis termiddag en -avond de fabriek be zet gehouden. De directie had nl. la ten weten dat het personeel met de Kerst een waardebon van 25 zou krijgen, en ƒ50 in eontanten in ver band met het vijfjarig bestaan van de fabriek. De arbeiders hadden ech ter een kerstgratificatie van tweehon derd gulden verwacht. De bezetting werd opgeheven, na dat besloten was tot een gesprek, morgen, tussen commissarissen en di rectie en de vakbonden en twee ver tegenwoordigers van het personeel. Er zal dan gesproken worden over de gratificatie, en over doorbetaling van de uren, dat het bedrijf bezet is ge weest. In de NOS-studio zijn gisteren opnamen gemaakt voor het amusementsprogramma „Reis verhalen met Lenny Kuhr en Ben Cramer". Op de foto Ben en Lenny. SPREUK Ik ben zo gemakkelijk te overreden, dat men geen enkel betoog mij meer overtuigt. MAUROIS „Ah »k niet meer zakgeld krijg, gaat mijn spaarpot eraan." DE BILT Overwegend droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist of laaghan gende bewolking. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend matige ën in het binnenland plaatselijk strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. DE BILT Het omvangrijke hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Noord-Polen ligt, is gedurende het afgelopen etmaal nog in betekenis toege nomen. In de koude nacht, die om dit systeem naar onze om geving stroomde, daalde de tem peratuur vannacht flink. Op het vielgveld Eindhoven werd een minimumtemperatuur van 13 graden onder het vriespunt be reikt. Als gevolg van de afkoe ling vormde zich plaatselijk ook een dichte mist. Het front van een depressie tussen Groenland en IJsland had vanmorgen Schotland bereikt. Het verplaatst zich maar lang zaam verder naar de Noordzee en zal ons land in het komende etmaal niet bereiken. Aantal uren zon: 0 tot 3; min.temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 77 cm (1027 millibar), con stant. Zod en maan II december zon op 8.38, onder 16.29; maan op 11.20, onder 18.24; 16 december EK Materialisme U'T, de kring van het NKV rfjn de laatste tijd enkele bijzonder doi- delijke geluiden gekomen. Voorzitter Mertens heeft bij het NKV-jubileum veel nadruk gelegd op de eigen identiteit van deze vakcen trale. Hij heeft gesteld, dat zijn vak centrale deze ideële basis nooit sal offeren aan een grotere samenwer king binnen de vakbeweging. Meer samenwerking is alleen mogelijk met behoud van dit uitgangspunt als in spiratiebron. Een van de grootste bij het NKV aan gesloten bonden, de Kabo (katholieke bond van ambtenaren), heeft in deze richting een zelfde geluid laten boren. Voorzitter Weijters is van mening, dat bij samenwerking de wezenlijk christelijke inbreng niet verloren mag gaan. Het blad De Vakbeweging, het or gaan van het NVV, heeft zich aan deze en dergelijke uitlatingen ge- ergerd. De redactie citeert de uit spraak van de heer Weijters: Een maatschappij, die het materiële tot enig doel stelt zonder een wezenlijk welzijnsbeleid te projecteren, waarin de geestelijke waarde van de mens centraal staat, dreigt een maatschap pij te worden, die verschraalt en leidt tot egoïsme en vervlakking. De conclusie van De Vakbeweging Is, dat de leden van het NVV dus „vuige materialisten" zijn, zonder enig ideaal. De heer Weijters zal ongetwijfeld in staat zijn dit misverstand recht te zetten. Wij zouden hier echter niet willen achterblijven. Het gaat er niet om, dat het NVV geen idealen heeft, maar dat hier en daar wel eens de stem opgaat, dat NKV en CNV hun eigen idealen, hun Ideële uitgangspunt, moeten inrnilen voor dat van het NVV. Dat dit een onmogelijkheid is. dringt nog maar traag door bij de bestuurders van het NVV. Wanneer men bij het CNV als maat schappelijke organisatie het Evange lie als inspiratiebron denkt te kunnen vervangen door een vagere formule ring, waarbinnen misschien ook nog iets van de evangelische opvattingen valt onder te brengen, dan moet het NVV goed begrijpen, dat iets weg genomen wordt dat voor de betrok kenen onvervangbaar is. In die situatie dreigt voor een vak beweging puur materialisme zonder enige „beweging". (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Drs. A. D. W. Ti lanus van de CHU heeft gisteren in de Tweede Kamer gepleit voor meer zendtijd voor politieke partijen op de dag, dat ze een belangrijke openbare vergadering houden. De heer H. J. L. Vonhoff van de VVD viel hem en thousiast bij. Het was drs. Tilanus begonnen om de voorlichting over de politieke par tijen, die nu verknipt en gekleurd wordt gepresenteerd via radio en te levisie. ..Het commentaar wil ik ge- heeel vrij laten", zei de heer Tilanus, „maar als het gaat om de voorlich ting moet de politieke partij zelf kun nen vertonen wat ze zelf belangrijk vindt." Drs. Tilanus vervolgde: „Het is niet juist, dat de politieke partij, die een belangrijke vergadering houdt, afhankelijk is van de omroeporgani saties, die toevallig in de ether zijn en de commentator, die ingeschakeld is."' HATTEM Gistermiddag is op j een onbewaakte overweg in Hattem (Gld) een ongeluk gebeurd, waarbij j de 32-jarige D.B.S. van der Meer uit j Hattem om het leven kwam. Hij wilde met zijn auto de overweg passeren en heeft hierbij waarschijn lijk door de laag staande zon een naderend goederentreintje niet opge- I merkt. De auto werd in de flank aan- I gereden; de bestuurder werd op slag l gedood. (Van onze soc.-ecan. redactie) DEN HAAG Minister Wit- I teveen ziet met angst en beven 1971 met verkiezingen voor de Tweede Kamer tegemoet. Tot deze vrees draagt in belang rijke mate bij het akkoord in de metaalindustrie over de loon stijging voor 1970 en 1971. De reële loonstijging is pei jaar vastgesteld op 2% procent, maar ma- j ximaal kunnen de lonen nog met 3 procent extra per halfjaar stijgen, afhankelijk van de prijsstijgingen. Over 1970 zal dit een loonkostenstij ging meebrengen van 10 tot 12 pro cent, welke pas in 1971 goed gaat doorwerken. Op 1 januari 1971 gaat bovendien de lonen opnieuw met 2% procent omhoog, vermeerderd met een com pensatie voor prijsstijgingen. Deze compensatie krijgt dan een bijzonder kantje door verhoging van de BTW, die ook doorwerkt in de prijzen en Jus gecompenseerd moet worden in de metaalionen. Inflatie-effect Minister Witteveen kijkt als een berg op tegen het contract voor de metaalindustrie, omdat hij er een ern stig inflatie-effect van verwacht. Gaan de prijzen omhoog, dan gaan prompt op basis van de metaal-cao de lonen per halfjaar omhoog; daarna dreigen de prijzen opnieuw te stij gen, wat neerkomt op het bekende haasje-over-spelen van lonen en prij zen. In 1971 gaan ook de premies van de sociale verzekeringen met tenminste 1.3 procent omhoog. Door het feit dat de lonen in 1970 j en 1971 per halfjaar geleidelijk blij- ven doorstijgen, wordt ook nog de op- brengst van de loonbelasting nadelig beïnvloed. Thans worden in het begin van het jar loonsverhogingen voor het ge- I hele jaar vastgelegd en weet de mi- nister van financiën in januari waar hij voor de rest van het jaar op kah rekenen. Voor de overheidsfinanciën en de verhoging van de ambtenaren- heidsuitgaven) gaat de gelijdende salarissen (een derde van de over- loonschaal in de metaalindustrie daar door eveneens een probleem worden. Bovendien onderwent de minister van financiën dat het akkoord in de metaalindustrie niet op zichzelf staat. De kans is groot dat vrijwel het ge hele bedrijfsleven dit systeem zal overnemen, waardoor het effect nog aanmcrkcKik vergroot ^'ordt. Voor vervolg zie pag. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1